08. december 2019
Facebook

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Britský princ William a jeho manželka Catherine v pondelok večer pricestovali na päťdňovú návštevu Pakistanu. Pre dvojicu na letisku pripravili červený koberec. Podľa britskej kráľovskej rodiny navštívia Islamabad, Láhaur, vidiek na severe a pohraničné oblasti na západe krajiny. Vzhľadom na bezpečnostné a logistické faktory je to najzložitejšia zahraničná cesta, akú vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgeu doteraz absolvovali.Viac k témam: Islamabad
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Princ William s manželkou pricestovali na návštevu Pakistanu, pôjdu aj na vidiek © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Všetky členské štáty Európskej únie v pondelok súhlasili s tým, že nebudú predávať žiadne zbrane Turecku, ktoré minulý týždeň spustilo masívnu vojenskú operáciu proti Kurdom na severovýchode Sýrie. Po pondelňajšom rokovaní európskych ministrov zahraničných vecí to vyhlásil šéf španielskej diplomacie Josep Borrell, ktorý sa onedlho stane šéfom diplomacie v novej Európskej komisii.

Netradičný krok

Členské štáty "sa jednomyseľne rozhodli odsúdiť - a použiť presne toto slovo, nie znepokojenie, nie obavy - ale čo najjasnejšie odsúdiť tento vojenský útok," vyhlásil po rokovaní Borrell. Podľa agentúry The Associated Press (AP) ide o netradičný krok najmä vzhľadom k tomu, že väčšina členských štátov EÚ je aj členmi Severoatlantickej aliancie, kde majú Turecko za partnera. Práve na túto strunu sa pokúšal hrať aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, keď v pondelok vytiahol Článok 5 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého je útok na jednu členskú krajinu útokom na všetky členské krajiny NATO. Turecký prezident sa v tejto súvislosti sugestívne pýtal, na koho strane zvyšné členské krajiny NATO sú.

Boj proti terorizmu

Podľa prevažujúcej mienky európskych členov NATO však práve Erdogan svojou vojenskou operáciou proti Kurdom sabotuje medzinárodný boj proti terorizmu, keďže Kurdi boli hlavnými nepriateľmi teroristov z Islamského štátu, a tí sa teraz dostávajú na slobodu. Viacerí ministri zahraničia európskych krajín v pondelok spomínali aj to, že Európa sa nesmie nechať zastrašovať Erdoganovými vyhrážkami, podľa ktorých za trest za európsky nesúhlas s vojnou proti Kurdom Ankara prestane plniť dohodu s EÚ o zadržiavaní utečencov smerujúcich do Európy v Turecku. Erdogan sa tým vyhrážal Európe aj cez víkend: Turecko "otvorí brány a pošle 3,6 milióna utečencov vaším smerom", vyhlásil.

Viac k témam: zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Štáty Európskej únie nebudú predávať zbrane Turecku, ide o netradičný krok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Tridsaťročný Brit sudánskeho pôvodu, ktorý v auguste útočil autom pred budovou britského parlamentu, dostal trest doživotného väzenia. Ako v pondelok rozhodol londýnsky súd, vo väzení musí stráviť bez možnosti prepustenia najmenej 15 rokov. Salih Khater, ktorý žil v Birminghame, pracoval ako manažér obchodu a študoval na sudánskej Univerzite vedy a techniky, 14. augusta v čase rannej dopravnej špičky na striebornom Forde Fiesta zrazil niekoľko cyklistov a chodcov a následne nabúral do bezpečnostných zábran pred parlamentom. Traja ľudia pri jeho vyčíňaní utrpeli zranenia. Podľa pondelňajšieho rozsudku bolo "nepochybne jeho úmyslom zabiť toľko ľudí, koľko sa len dá, a týmto spôsobom šíriť strach a teror".

Viac k témam: Londýn, teroristický útok, teroristický útok pri britskom parlamente v Londýne
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž, ktorý útočil autom pred britským parlamentom, dostal doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 15. októbra 20:55
Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) stratí po nedeľňajších parlamentných voľbách väčšinu v Senáte, hornej komore poľského parlamentu.

PiS bude mať v Senáte 48 zástupcov

Podľa predbežných, no už takmer kompletných výsledkov, ktoré po spočítaní 99,49 percenta odovzdaných hlasov zverejnila Národná volebná komisia, bude mať PiS v novom Senáte len 48 zástupcov. Doteraz ich tam mala 61. Opozičná Občianska koalícia (KO) bude mať 43 senátorov, konzervatívna Poľská koalícia troch a koalícia Ľavica dvoch. Po jednom kresle v hornej komore budú mať ešte štyri menšie strany.

Do parlamentu aj nacionalisti

V dolnej komore, ktorá je pri prijímaní zákonov ďaleko dôležitejšia, bude však mať PiS absolútnu väčšinu. Podľa predbežných výsledkov získala PiS v nedeľu 43,74 percenta hlasov a oproti posledným voľbám z roku 2015 si tak polepšila takmer o šesť percentuálnych bodov. Občianska koalícia, ktorú pred voľbami vytvorili Občianska platforma (PO), Nowoczesna a Zelení, má podľa predbežných výsledkov 27,24 percenta, koalícia Ľavica 12,52 a Poľská koalícia, v ktorej dominuje Poľská ľudová strana (PSL), má 8,58 percenta hlasov. Do parlamentu sa dostala aj nacionalistická Konfederácia Sloboda a nezávislosť, ktorá získala podľa predbežných výsledkov 6,79 percenta hlasov.

Viac k témam: parlamentné voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Poliaci si volili nový parlament, strana Právo a spravodlivosť stratí väčšinu v Senáte © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Vládna strana Most-Híd chce zintenzívniť rokovania o vytvorení volebnej strany so Stranou maďarskej komunity (SMK) a Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDA). Agentúru SITA o tom informovala Klára Magdeme z Mosta-Híd. O tomto postupe podľa nej rozhodlo pondelňajšie predsedníctvo strany. Republiková rada SMK v sobotu rozhodla, že s Mostom-Híd bude rokovať. Vládna strana toto rozhodnutie víta. „Musíme nájsť jasné a praktické riešenie, ktoré bude garantovať reprezentáciu regiónov a národností v parlamente,“ povedala Magdeme. Prieskumy preferencií politických strán ukazujú, že ak by kandidovali samostatne, ani Most-Híd, ani SMK by sa do parlamentu nedostali. SMK rokovala s Mostom-Híd aj počas leta. Kameňom úrazu bolo zloženie kandidátky. Most-Híd chcel za jej lídra Bélu Bugára, SMK bola proti. MKDA sa s Mostom-Híd v lete na spoločnom postupe dohodla.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, SMK Strana maďarskej komunity
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd chce zintenzívniť rokovania o vytvorení volebnej strany s SMK © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Medzi Strážskym a obcou Krivošťany sa v pondelok dopoludnia zrútila časť mosta. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, našťastie sa nikto v tejto časti mosta nenachádzal. Polícia dala príkaz na úplnú uzávierku mosta a o jeho ďalšej budúcnosti rozhodne statik. Obchádzka vedie cez mesto Michalovce. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zrútený most medzi Strážskym a obcou Krivošťany (fotografie)

Viac k témam: pád mosta
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Medzi Strážskym a obcou Krivošťany sa zrútila časť mosta, úplne ho uzavreli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - V americkom Chicagu útočníci postrelili trojročného chlapca, ktorý sedel v zaparkovanom aute spolu s jeho matkou a dvoma ďalšími deťmi. Polícia informovala, že prípad sa stal v nedeľu v noci na juhu mesta. Chlapca hospitalizovali v kritickom stave so zranením v oblasti hlavy. Jeho meno neprezradili. Podľa polície k autu prišli traja muži a začali strieľať. Žena s deťmi následne ušla na čerpaciu stanicu, kde vyhľadala pomoc.

Viac k témam: Chicago, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - V Chicagu postrelili do hlavy trojročného chlapca, sedel v zaparkovanom aute s mamou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Dvaja recidivisti okradli 88-ročnú starenku z Trenčína. Ako agentúru SITA informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová, 38-ročný Miroslav a 32-ročný Milan jej ponúkli pomoc s nákupom. Dôchodkyňa ich oboch pustila do bytu, následne ju požiadali o vodu a ponúkla im dokonca aj pohárik vína. V nestráženej chvíli jej zobrali celý dôchodok vo výške 377 eur, rôzne šperky a hodinky. Dvojica sa aj v minulosti dopúšťala prevažne majetkovej trestnej činnosti a rôznych krádeží. Podarilo sa ich vypátrať aj vďaka všímavej susedke, ktorá sa obrátila na políciu. Okradnutá babička najskôr ani netušila, že prišla o celý dôchodok. Dvojica už čelí obvineniam zo zločinu krádeže, spracovaný bol aj podnet na ich vzatie do väzby. Hrozí im trest na 3 až 10 rokov.

Viac k témam: dôchodkyňa, krádež
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Milan s Miroslavom ponúkli babičke pomoc, obrali ju o dôchodok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Leteckí záchranári z Košíc v pondelok popoludní leteli na pomoc do chatárskej oblasti pod Turnianskym hradom v okrese Košice-okolie 76-ročnému mužovi, ktorého privalil múr. Kamene mužovi zasypali hornú časť tela. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková, muža našiel náhodný svedok a poskytol mu prvú pomoc. Záchranárom sa však muža nepodarilo zachrániť a svojim zraneniam napokon podľahol.

Viac k témam: leteckí záchranári, Turniansky hrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Muža pod Turnianskym hradom zavalil múr, záchranári mu už nedokázali pomôcť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Slovensko na funkcie prokurátorov Európskej prokuratúry nominuje Mareka Siváka, Juraja Novockého a Miroslava Tižu. Rozhodla o tom na svojom pondelkovom zasadnutí vláda. Trojica predtým absolvovala výberové konanie zabezpečované Generálnou prokuratúrou SR. Podľa rozhodnutia Európskej únie z roku 2017 majú členské štáty nominovať troch uchádzačov o funkciu európskeho prokurátora spomedzi záujemcov, ktorí sú aktívnymi členmi prokuratúr alebo súdnictva príslušného členského štátu, „ktorých nezávislosť je nespochybniteľná, a ktorí majú kvalifikáciu požadovanú na obsadenie najvyšších prokurátorských alebo sudcovských funkcií vo svojich členských štátoch a relevantné praktické skúsenosti z vnútroštátnych právnych systémov, finančného vyšetrovania a medzinárodnej justičnej spolupráce v trestných veciach“. Kandidáti sa následne majú zúčastniť na vypočúvaní pred výberovou komisiou v španielskom Madride. Európska prokuratúra má začať na Slovensku pôsobiť od začiatku roka 2020, pričom dozor nad vyšetrovaním závažnejších trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie budú vykonávať európski delegovaní prokurátori pôsobiaci na Úrade špeciálnej prokuratúry. Hlavným cieľom Európskej prokuratúry má byť zvýšenie úrovne ochrany finančných záujmov Európskej únie v členských štátoch. Európski delegovaní prokurátori, ktorí konajú v mene Európskej prokuratúry vo svojich členských štátoch, majú mať rovnaké právomoci ako vnútroštátni prokurátori, pokiaľ ide o vyšetrovanie, trestné stíhanie a podanie obžaloby na súd.

Viac k témam: Európska prokuratúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Sivák, Novocký a Tiža sa môžu stať európskymi prokurátormi, do funkcie ich navrhla vláda © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner