01. jún 2020
Facebook

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ministri zahraničia Európskej únie (EÚ) nedosiahli konsenzus v otázke, či začať prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom. Dôvodom bol ostrý nesúhlas zo strany Francúzska. Komisár pre rozšírenie EÚ Johannes Hahn povedal, že utorkové stretnutie ministrov nebolo "pre Európu momentom slávy" a ospravedlnil sa občanom oboch balkánskych štátov. Hahn uviedol, že "drvivá väčšina" členských krajín EÚ podporila odporúčanie Európskej komisie začať rokovania s Albánskom aj Severným Macedónskom. Krajiny, ktoré boli proti, nemenoval. Európski lídri sa budú touto otázkou zaoberať na dvojdňovom summite v Bruseli, ktorý sa začne vo štvrtok. Francúzsky prezident Emmanuel Macron trvá na tom, že EÚ je potrebné najprv zreformovať a až potom k nej pričleniť ďalšie štáty.

Viac k témam: európska únia, Ministri zahraničia Európskej únie (EÚ), rokovania
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministri zahraničia Európskej únie sa na začatí rokovaní s Albánskom aj Severným Macedónskom nedohodli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Holandské úrady vyšetrujú prípad rodiny, ktorú našli žiť izolovanú od okolitého sveta na farme na východe krajiny. Rodina žila pravdepodobne 9 rokov v pivnici farmy pri obci Ruinerwolde, asi 130 kilometrov severovýchodne od Amsterdamu. Čakala tam údajne na "koniec sveta". Polícia ich objavila po tom, čo jeden z jej členov ušiel a požiadal o pomoc v miestnom bare. Rodina pozostávala podľa médií z 58-ročného otca a šiestich detí vo veku 18 až 25 rokov. Nie je jasné, čo sa stalo s matkou. Podľa polície si najstarší muž farmu prenajal, vzťah k deťom však podľa nej nie je jasný. Majiteľ baru Chris Westerbeek opísal, ako si zanedbane a zmätene vyzerajúci muž v podniku objednal päť pív. "Dal som sa s ním do reči a prezradil mi, že ušiel a potrebuje pomoc. Potom sme zavolali políciu," uviedol Westerbeek. "Povedal, že má bratov a sestry, ktorí žijú na farme. Povedal, že je najstarší a chce skoncovať so spôsobom života, aký vedú," dodal. Policajti zavítali na odľahlú farmu, ktorú čiastočne zakrývajú stromy, a prehľadali ju. Objavili tam za skriňou v obývačke ukryté schodisko, ktoré viedlo do pivnice, kde sa rodina nachádzala. Päťdesiatosemročného muža zatkli a momentálne ho vyšetrujú.

Viac k témam: farma, holandská polícia, koniec sveta
Zdroj: Webnoviny.sk - Otec so šiestimi deťmi žili izolovaní na farme v Holandsku a čakali na koniec sveta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Výzvu členským krajinám EÚ, aby prestali predávať zbrane Turecku, podporuje aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ako uviedla na sociálnej sieti Facebook, pozorne sleduje vývoj diania v Sýrii a v širšom regióne. „Zdieľam spoločné stanovisko krajín Európskej únie v tom, že neprimerané jednostranné použitie sily - vojenskej ofenzívy Turecka - vážne ohrozuje stabilitu a bezpečnosť celého regiónu. Zároveň oslabuje snahy medzinárodného spoločenstva v boji proti Islamskému štátu, ktorý ešte stále predstavuje hrozbu pre európsku a svetovú bezpečnosť," napísala v statuse. Hlava štátu zároveň vyjadrila obavu, že sa v dôsledku stupňujúceho konfliktu môže vrátiť do Európy utečenecká kríza so všetkými jej dôsledkami, teda aj so zneužívaním tejto hrozby na ovplyvňovanie volieb, vyvolávanie spoločenského napätia populistickými a extrémistickými silami. „Potrebujeme vyvinúť maximálne úsilie, kým je ešte čas, aby sa scenár utečeneckej krízy z roku 2015 nezopakoval," uzavrela.

Viac k témam: bezpečnosť, európska únia, predaj zbraní, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová podporuje výzvu členským krajinám EÚ k zastaveniu predaja zbraní do Turecka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 15. októbra, 20:58
Rada prokurátorov je hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami o vzťahu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s obvineným Marianom K. Uvádza sa to vo vyhlásení rady, ktoré v utorok zverejnila na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR.

Nie je obvinený

Rada Trnku vyzvala, aby do vyšetrenia sám požiadal o prerušenie výkonu funkcie prokurátora. Bývalý generálny prokurátor zatiaľ pozastavenú funkciu nemá. Generálna prokuratúra to v pondelok zdôvodnila tým, že nie je obvinený. „Rada prokurátorov považuje tieto informácie za natoľko závažné, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi SR pokračovať vo výkone funkcie prokurátora. Zverejnené informácie nielen vrhajú zlé svetlo na ostatných prokurátorov, ale predovšetkým podkopávajú dôveru verejnosti v právny štát a princípy jeho fungovania,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Na zvolenie mu chýbal hlas

Ak sa Dobroslav Trnka rozhodne požiadať o prerušenie výkonu funkcie prokurátora, generálny prokurátor Jaromír Čižnár je pripravený bezodkladne rozhodnúť. Uvádza sa to v stanovisku generálneho prokurátora, ktorým reagoval na utorkové vyhlásenie Rady prokurátorov. „Vyjadrenie generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára ohľadom zotrvania D.T. vo funkcii prokurátora potvrdzuje aj stanovisko Rady prokurátorov SR, z ktorého jednoznačne vyplýva, že vzhľadom na súčasný procesný stav vyšetrovania, zotrvanie D.T. vo funkcii prokurátora záleží výlučne od jeho rozhodnutia," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Pravosť záznamu spochybnil

Trnka pravosť záznamu spochybnil. Pre televíziu Markíza sa vyjadril, že Gorilu nikdy nemal a nikoho nevydieral. Trnka pre televíziu prízvukoval, že mu vyšetrovateľ nahrávku nepredložil. „Sú tam udalosti, ktoré môžu byť v reálnom čase stotožnené, alebo nemusia byť stotožnené. Taká nahrávka sa dá bez problémov zmanipulovať," povedal. Ako ďalej uvádza televízia, na nahrávke sa hovorí o kšeftovaní zo záznamom kauzy Gorila, tiež že Marian K. si mal nahrávku u Trnku uložiť. Ten to popiera. Tvrdí, že ju nemal ani v kancelárii na Generálnej prokuratúry. Bývalý generálny prokurátor takisto poprel, že sa pokúšal vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka. „Keby som také niečo spravil, tak to je problém nielen pre mňa, ale pre celú spoločnosť. To sa nikdy nestalo, pána Haščáka som oficiálne videl raz v živote,“ konštatoval. To, že sa s Marianom K. poznal a sporadicky stretával nepoprel. „Nerobil som však s nim ani biznis, ani nechodil do krčmy, ani na dovolenky, nikam," dodal. Či zváži dočasné prerušenie funkcie prokurátora podľa televízie oznámi v najbližších dňoch.

Dobroslav Trnka

... stál na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. O funkciu sa opäť uchádzal aj za vlády Ivety Radičovej, pričom mu chýbal v parlamente jeden hlas. Od roku 2013 vedie generálnu prokuratúru Jaromír Čižnár. Trnka pôsobí ako radový prokurátor. Rada prokurátorov SR je definovaná ako najvyšší výkonný orgán samosprávy prokurátorov na Slovensku. Jej úlohou je chrániť práva a oprávnené záujmy prokurátorov.


Viac k témam: Gorila, Rada prokurátorov Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Trnka sa s Kočnerom sporadicky stretával, ale pravosť nahrávky spochybnil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Obec Nesvady (okres Komárno) sa stane mestom. Rozhodol o tom parlament. Ku dňu 31. augusta 2019 mala obec Nesvady 5 105 obyvateľov a je administratívnym a kultúrnym centrom, zabezpečuje niektoré služby aj pre obyvateľstvo okolitých obcí, má zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami a v časti územia má mestský charakter zástavby. Obec týmto spĺňa zákonné podmienky vyhlásenia za mesto. Nesvady budú mestom od 1. januára 2020. Mestami v Slovenskej republike sú mestá, ktoré vyhlasuje Národná rada Slovenskej republiky na návrh vlády Slovenskej republiky. Slovenská republika má v súčasnosti 140 miest. Poslednými obcami, ktoré parlament vyhlásil za mestá, sú Gabčíkovo a Turany.

Viac k témam: mesto, Národná rada SR, vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Nesvady sa od Nového roka stanú mestom, spĺňajú všetky kritériá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Zdanenie cirkevných reštitúcií v Českej republike sa ruší. Rozhodol o tom v utorok senát Ústavného súdu (ÚS). Podľa zákona s účinnosťou od začiatku januára 2020 mali z finančných náhrad cirkvi platiť devätnásťpercentnú daň. Zníženie reštitučných náhrad bolo podľa ÚS nelegitímne, informuje portál Novinky.cz. Podľa ÚS sa štát vyhlásil za dlžníka a ako taký nemohol následne meniť pravidlá. Schválením zákona sa štát tiež dopustil retroaktivity, ktorá je v tomto prípade nelegitímna. Navrhovatelia z radov poslancov aj senátorov verdikt privítali. Zdaňovanie finančných náhrad presadila vládna koalícia ANO a ČSSD s komunistami a SPD, ktorá v Snemovni prehlasovala veto Senátu. Pre komunistov bola otázka zdaňovania náhrad jednou z podmienok na podporu kabinetu premiéra Andreja Babiša. Štát sľúbil vrátiť cirkvám nehnuteľný majetok v hodnote zhruba 75 miliárd českých korún. Za nehnuteľnosti, ktoré sa podľa reštitučného zákona nevydávali, majú cirkvi počas 30 rokov získať 59 miliárd, navyšovaných o infláciu. Náhrady sú vyplácané od roku 2013.  Zákon ale tiež fakticky znamená odluku cirkví od štátu. Doterajšie príspevky štátu na ich činnosť sa postupne znižujú až na nulu v roku 2030.

Viac k témam: cirkev, príspevky, reštitúcie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Čechách sa ruší zdanenie cirkevných reštitúcií, štát nemohol meniť pravidlá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Tridsaťtriročný afganský neúspešný žiadateľ o azyl v utorok zabil v Rakúsku farmára a vážne zranil pracovníka utečeneckého centra, v ktorom býval. Rakúska polícia vzápätí informovala, že o útočníka sa zaujímala už v minulosti, keď rozpútal bitku v utečeneckom centre, a keď poškodil auto po tom, ako nezložil vodičskú skúšku. V utorok tento Afganec najskôr nožom zaútočil na 32-ročného pracovníka centra v hornorakúskej obci Wullowitz, nachádzajúcej sa neďaleko hraníc s Českou republikou, a následne zabil 63-ročného farmára, ktorému sa pokúšal ukradnúť auto. Pracovník utečeneckého centra je podľa rakúskej tlačovej agentúry APA v ohrození života. Útočník prišiel do Rakúska v roku 2015, jeho žiadosť o udelenie azylu rakúske úrady zamietli. V krajine však naďalej bol preto, lebo sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal a čakalo sa na posúdenie jeho odvolania.

Viac k témam: rakúska polícia, utečenec, vražda, žiadosť o azyl
Zdroj: Webnoviny.sk - Afganský žiadateľ o azyl v Rakúsku zabil farmára a zranil aj pracovníka centra pre utečencov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - V Japonsku sa rozprúdila debata okolo informácie, že evakuačné centrá počas tajfúnu Hagibis, ktorý cez víkend pripravil o život najmenej 66 ľudí, odmietli najmenej v dvoch prípadoch poskytnúť útočisko bezdomovcom, a nechali ich napospas svojmu osudu. Do verejnej debaty, v rámci ktorej napodiv nie každý súhlasí s tým, že bezdomovcov mali do centier pustiť, musel zasiahnuť až japonský premiér Šinzó Abe. "Evakuačné centrá by mali púšťať každého, kto príde," vyhlásil v utorok v parlamente.

Odmietnutí bezdomovci

Diskusie o probléme podnietil najmä prípad 64-ročného bezdomovca z Tokia, ktorý sa chcel v sobotu skryť pred vražedným tajfúnom v budove základnej školy na predmestí japonskej metropoly, slúžiacej v minulých dňoch ako evakuačné centrum. Keď sa zistilo, že v prijímacom formulári nevypísal kolónku " bydlisko" a ide o bezdomovca, pracovníci centra mu zamietli vstup. Bezdomovec nakoniec strávil noc pod dáždnikom opretý o stenu budovy. "Chcel som, aby ma pustili dnu, pretože bol silný vietor a pršalo," vyjadril sa pre japonské médiá. Neskôr sa zistilo, že ešte najmenej jeden takmer totožný prípad sa stal aj na inom mieste japonskej metropoly, kde tiež do evakuačného centra odmietli pustiť bezdomovca.

Práva a povinnosti

Nie všetci Japonci sa však s odmietnutými bezdomovcami solidarizujú, a okrem tých, ktorí hovoria o potrebe väčšieho súcitu a o tom, že úrady takto vystavujú ľudí riziku smrti, sa na sociálnych sieťach objavilo aj množstvo príspevkov, ktoré rozhodnutie centier obhajujú. "Ak si chcete uplatňovať svoje práva, mali by ste si plniť aj svoje povinnosti," napísal jeden z diskutérov na Twitter. "Chceli by ste spať vedľa človeka, ktorý smrdí?" pýtal sa druhý. Pomerne veľkú podporu mali medzi diskutérmi návrhy, že by pre bezdomovcov mali zriadiť v evakuačných centrách špeciálne oddelenie. "Pozrieme sa na fakty a prijmeme vhodné opatrenia," uzavrel nateraz diskusiu premiér Abe.

Viac k témam: bezdomovci, evakuačné centrum, pomoc v núdzi, tajfún Hagibis
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektoré evakuačné centrá odmietli počas tajfúnu prijať bezdomovcov, zasiahol aj japonský premiér © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Parlament schválil novelu zákona o kontrole v štátnej správe. Vďaka nej sa majú upresniť ustanovenia zákona týkajúce sa kompetencií Úradu vlády Slovenskej republiky pri plnení úloh v oblasti ochrany finančných záujmov Európskej únie. Novela zároveň dáva zamestnancom Úradu vlády SR a zamestnancom orgánov Európskej únie možnosť požadovať ochranu a súčinnosť od príslušníkov Policajného zboru a orgánov činných v trestnom konaní. Najmä pri výkone administratívnych vyšetrovaní vedených Európskym úradom pre boj proti podvodom a inšpekcií a kontrolách na mieste vykonávaných Európskou komisiou.

Viac k témam: európska únia, polícia, Úrad vlády SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnancov Úradu vlády SR a orgánov Európskej únie budú môcť pri práci chrániť policajti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Päť Francúzok pôjde na päť až 30 rokov do väzenia za to, že sa v roku 2016 pokúsili odpáliť plynové bomby umiestnené v aute v blízkosti katedrály Notre Dame v Paríži. Išlo pritom o prvý prípad, keď sa ženy pokúsili o útok v mene islamu vo Francúzsku. Ines Madaniová, Ornella Gilligmannová, Sarah Hervouëtová, Amel Sakaouová a Samia Chalelová, ktoré majú 22 až 42 rokov, všetky prestúpili na islam. Madaniová, ktorá sa vydávala za muža-militanta a robila nábor žien pre Islamský štát, dostala 30 rokov, Gilligmannová, vydatá matka troch detí, si odsedí 25 rokov. Hervouëtová a Sakaouová dostali po 20 rokov, zatiaľ čo Chalelová päť rokov za to, že pomohla Madaniovej sa po neúspešnom útoku skryť. Prokurátori žiadali pre prvé štyri ženy doživotie. Parížsku políciu privolali 4. septembra 2016 k opustenému sivému Peugeotu 607 zaparkovanému pri katedrále v rušnom centre mesta. Auto nemalo poznávaciu značku a malo zapnuté výstražné svetlá. Vo vnútri našli policajti šesť plynových bômb, tri kanistre s benzínom a napoly zhorenú cigaretu.

Viac k témam: islamskí militanti, teroristické útoky v Paríži, teroristka, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Teroristky poznajú svoje tresty za útok pri Notre Dame v Paríži © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner