04. jún 2020
Facebook

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Španielska polícia vo štvrtok večer v Barcelone netradične nezasahovala proti demonštrujúcim stúpencom katalánskej samostatnosti, ale proti ich názorovým oponentom. Stovky zástancov jednotného Španielska sa podvečer zišli na jednom z predmestí hlavného mesta Katalánska, aby protestovali proti snahám Kataláncov o väčšiu mieru autonómie.

Zahalené tváre a helmy

Polícia tak musela vo štvrtok oddeľovať demonštrantov za jednotné Španielsko od stúpencov katalánskej nezávislosti, korí stáli proti sebe na rovnakom námestí. Väčšinu účastníkov demonštrácie za jednotné Španielsko tvorili stúpenci krajnej pravice, časť z nich mala zahalené tváre a na hlavách motorkárske helmy. Polícia proti nim zasiahla po tom, ako väčšia skupinka z nich začala "hajlovať" a raziť si cestu k stúpencom katalánskej nezávislosti.

Násilnosti a strety s políciou

Zástancovia väčšej autonómie Katalánska či jeho samostatnosti vyšli vo štvrtok do ulíc už štvrtý deň po sebe, pričom ich predchádzajúce demonštrácie boli poznačené násilnosťami a stretmi s políciou. Násilnosti vypukli v Katalánsku po tom, čo španielsky najvyšší súd v pondelok odsúdil deviatich katalánskych separatistických lídrov na pobyt vo väzení v trvaní od deviatich do 13 rokov. Obvinenia z protištátnej činnosti súvisia s ich rolou, ktorú zohrali v rámci hnutia za nezávislosť Katalánska v roku 2017. Medzi odsúdenými sú významní politici z katalánskej vlády, vplyvní aktivisti a ľudia z prostredia kultúry.

Viac k témam: demonštrácia, Katalánsko, krajná pravica, protest, španielska polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielska polícia zasiahla v Barcelone proti krajne pravicovým demonštrantom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Americkej delegácii zloženej z viceprezidenta Mikea Pencea a ministra zahraničných vecí Mikea Pompea sa podarilo presvedčiť tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby súhlasil so zastavením bojov na severe Sýrie, kde Turecko už týždeň útočí na miestnych Kurdov. Ako po rokovaní s Erdoganom oznámil Pence, Turecko súhlasilo zatiaľ s 5-dňovým prímerím, počas ktorého Američania pomôžu dohodnúť "usporiadaný odchod" kurdských jednotiek z území, na ktoré Erdogan útočí a z ktorých ich chcel vyhnať. Nie je zatiaľ isté, či s týmto scenárom budú súhlasiť aj samotní Kurdi. Dohodu už na Twitteri potvrdil aj americký prezident Donald Trump, ktorý okrem iného napísal, že vďaka americkému úsiliu "budú zachránené milióny životov". Rokovania medzi Erdoganom, Penceom a Pompeom v Erdoganovom prezidentskom komplexe trvali viac ako štyri hodiny, hoci pôvodne mali trvať len dve. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britskej spoločnosti BBC.

Viac k témam: Kurdi
Zdroj: Webnoviny.sk - Erdogan súhlasil s prímerím, Američania chcú pomôcť s odchodom kurdských jednotiek © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd SR (NS SR) na dnešnom verejnom zasadnutí zrušil väčšinu oslobodzujúcich rozsudkov, ktoré minulý rok v kauze Devín banky vyniesol Špecializovaný trestný súd. „Zrušuje sa napadnutý rozsudok u obžalovaných Ľ.K., D.L., V.J., P.R. a V.Ž. a vec sa vracia Špecializovanému trestnému súdu, pracovisko Banská Bystrica, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Doplnila, že v prípade jednej obžalovanej, konkrétne Jany K., súd oslobodzujúci rozsudok potvrdil a zamietol odvolanie prokurátora.

Koniec v nútenej správe

Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v máji 2018 oslobodil spod obžaloby bývalého generálneho riaditeľa súkromnej Devín banky Ľubomíra K. a jeho piatich spoluobžalovaných, pretože skutky nie sú trestným činom. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý ich žaloval ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod, sa voči rozsudku odvolal. Medzi obžalovanými boli dvaja bývalí generálni riaditelia Devín banky Ľubomír K. a Pavel R., bývalá šéfka úverového oddelenia Dáša L. a jeden člen jej predstavenstva. Podľa obžaloby trestnú činnosť páchali v rokoch 1998 až 2001 a spôsobili škodu vyše 70 miliónov eur. Devín banka skončila po tom, ako na ňu Národná banka Slovenska uvalila nútenú správu. S Devín bankou bola prepojená personálne aj majetkovo spoločnosť APIS. Preto sa medzi obžalovanými ocitli aj predstavitelia tejto spoločnosti Viliam Ž. a Jana K.

Deblokácia ruského dlhu

V rozsiahlom dokazovaní sa podľa predsedu senátu ŠTS tvrdenia obžaloby nepreukázali. Banka sa zaoberala aj deblokáciou ruského dlhu voči Slovensku. Vo februári 1996 banka uzavrela s Ministerstvom financií SR mandátnu zmluvu o odmene za vykonané deblokácie. Štát však bez toho, aby namietal výšku náhrady, ju odmietol vyplatiť. Podľa súdu by jej vyplatenie s najväčšou pravdepodobnosťou zabránilo nútenej správe banky a následne konkurznému konaniu. Obhajoba špecifikovala nevyplatenú čiastku na dve a pol miliardy slovenských korún. Devín banku založili tri odborové zväzy spolu so Slovenským zväzom výrobných družstiev a Slovenskou poisťovňou v roku 1992. Nútenú správu nad Devín bankou vyhlásili v auguste 2001. Náhrady za jej nedostupné vklady začala v novembri 2001 vyplácať Slovenská sporiteľňa. Do novembra 2004 bolo viac ako 103-tisíc klientom vyplatených vyše 11,6 miliardy korún.

Viac k témam: Devín banka
Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší súd zrušil väčšinu oslobodzujúcich rozsudkov v kauze Devín banky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Európsky parlament je pripravený brexit s dohodou schváliť. Vyrokované podmienky sú prísľubom pre dobré vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Vo štvrtok podvečer to uviedli na spoločnej tlačovej konferencii po prvom rokovacom dni samitu EÚ v Bruseli predseda Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a hlavný brexitový vyjednávač EÚ Michel Barnier.

Dohoda dáva pokoj

Dohodu o brexite musí okrem Európskeho parlamentu schváliť aj britský. Európska únia a Británia sú podľa Donalda Tuska veľmi blízko finále. „Chcem sa poďakovať vyjednávačovi Barnierovi a jeho tímu za ich prácu. Ešte včera dohoda moc blízko nebola, dnes už je. Dohoda dáva pokoj okrem Britov aj obyvateľom Európskej únie. Kompromis ohľadom Írska a Severného Írska nám dáva pokoj. Rovnako tak aj vyrokované podmienky trhu. Teraz musíme čakať na hlasovanie oboch parlamentov. Británia ostáva v mojom srdci a ak sa rozhodne do EÚ vrátiť, dvere bude mať otvorené,“ povedal po prvom dni samitu EÚ Donald Tusk. Dohoda dáva podľa Jeana-Clauda Junckera obyvateľom EÚ okrem pokoja aj istoty a mier. „Dohoda je skutočným textom. Dáva istoty, mier a pokoj Európanom žijúcim v Británii a rovnako tak aj naopak. Zmluva ochraňuje Írsko a aj náš trh. Zároveň sme do zmluvy zahrnuli aj naše návrhy, ako má pokračovať politický dialóg po vystúpení Británie z EÚ. Som rád, že sme dohodu dosiahli,“ uviedol v Bruseli Juncker.

Práca oboch strán

Podľa hlavného vyjednávača EÚ Michela Barniera únia pozorne a dôsledne počúvala požiadavky Británie a Európanov, ktoré by mali byť zahrnuté do dohody. „Dohoda je výsledkom práce oboch strán. Počúvali sme pozorne a dôsledne, čo by sme mali do dohody zahrnúť. Bolo to náročné, ale uspeli sme spoločne s Britániou. Všetky potrebné údaje o dohode budú v krátkom čase zverejnené. Všetko, čo sa týka obchodu, hraníc, obyvateľov a podobne. Potrebujeme do konca októbra schváliť dohodu oboma parlamentmi. Potom sa tešíme na spoločné rokovania s Britániou na ďalšom pokračovaní našej spolupráce,“ uzavrel Barnier.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Europarlament je pripravený schváliť brexit s dohodou, Únia a Británia sú blízko finále © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

17.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 17. októbra, 19:38
Kompletný prepis komunikácie obžalovaného Mariana K. v aplikácii Threema predložil vo štvrtok súdu v kauze zmeniek prokurátor Ján Šanta. Ten chcel už na predošlých pojednávaniach čítať časti komunikácie, ktoré môžu súvisieť s prípadom zmeniek, napríklad komunikáciu Mariana K. so Štefanom A. alebo nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. Súd však skonštatoval, že prepis potrebuje kompletný, aby si všetky procesné strany mohli vybrať časti, s ktorými chcú súd oboznámiť. Predseda senátu preto aj vo štvrtok prokuratúre a obhajobe odporučil, aby si pripravili pre budúce pojednávania dotyčné pasáže.

Konanie bez Mariana K.

Vo štvrtok na pôde bratislavského Ústavu na výkon väzby a výkon trestov odňatia slobody pokračovalo pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza v hodnote približne 70 miliónov eur. Senát Špecializovaného trestného súdu naplánoval výsluch ďalších svedkov. Vypovedať by mali podnikatelia Ján Kováčik a Jozef Dučák, a takisto predstaviteľ americkej spoločnosti CME (akcionár Markízy) Fred Klinkhammer. Pojednávanie sa konalo bez obžalovaného podnikateľa Mariana K. Súdu totiž zaslal žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti. Obžalovaný Pavol R. bol, naopak, na pojednávaní prítomný, pričom prvou vypočutou svedkyňou bola jeho exmanželka Viera.

Rusková hovorila aj o kauze Gamatex

V deň, keď v roku 2000 išiel bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. údajne podpisovať zmenky v hodnote 500 miliónov vtedajších korún, povedal o tom svojej vtedajšej manželke Viere. Pripustila však, že spomínané zmenky nikdy nevidela. Viera Rusková vo svojej výpovedi opísala kauzu Gamatex v roku 1998, pričom potvrdila, že riešením situácie, keď televízii hrozila strata licencie, keďže práva z nej prešli na spoločnosť Gamatex Mariana K., bolo vyplatenie 80 miliónov korún za kúpu Gamatexu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze miliónových zmeniek (fotografie) Zároveň jej však vtedy manžel povedal, že „Marian K. chce záruku do budúcnosti, chce 500 miliónov korún“. Rusková tiež uviedla, že Mariana K, dodnes neznáša a prísľub ďalších peňazí pre neho považovala za výpalné. S prísľubom však súhlasila, keďže podľa vlastných slov očakávala, že televíziu budú s Pavlom R. úspešne viesť ďalších 10 až 15 rokov, preto sa to oplatí. Neskôr si údajne myslela, že spomenutú sumu vyplatil Marianovi K. podnikateľ Ján Kováčik, ktorý kúpil podiel v Markíze. „Jano mal na to peniaze,“ uviedla s tým, že Kováčik o záväzku vedel. Kováčik by mal pred súdom vypovedať v popoludňajších hodinách. Rusková v kauze zmeniek nevypovedala v prípravnom konaní ani v predošlých občianskoprávnych sporoch. Vysvetlila to tým, že jej exmanžel ju nechcel do celej veci zaťahovať. Vo veci podľa vlastných slov vypovedá z vlastnej iniciatívy a odmietla, že by ju v dnešnej výpovedi niekto usmerňoval.

Dučák počul o zmenkách z médií

Jozef Dučák, ktorý figuruje v kauze Technopol, vo svojej výpovedi uviedol, že pozná obžalovaného podnikateľa Mariana K. skoro 40 rokov, o kauze zmeniek však počul len z médií. Podľa vlastných slov s Marianom K. riešil aj rôzne obchodné vzťahy a po tom, čo ho vzali do väzby komunikoval aj s bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby Petrom Tóthom. Ten ho po zadržaní Mariana K. poveril, aby sa obrátil na Štefana A. Ten je v kauze zmeniek tiež obvinený, vyčlenili ho však na samostatné konanie. „Mal som sa pýtať na nejaké papiere, myslím, že zmluvy o vyplňovacom práve," povedal s tým, že Štefan A. sa s ním o tomto nechcel baviť. Zároveň poprel, že by mal Marianovi K. v minulosti zabezpečovať starý papier, tlačiareň alebo atrament. Pripustil však, že keďže má stredné chemické vzdelanie, obžalovaný podnikateľ sa ho pýtal na problematiku určovania veku atramentu. Pred súdom tiež povedal, že na pokyn Petra Tótha sa po zadržaní Mariana K. stretol s Alenou Zs. Tá je obvinená v kauze vraždy Jána Kuciaka. On jej však odovzdal len nejakú krabicu, pričom nevie, čo v nej bolo.

Kováčik mal podiel v Markíze

Senát okrem Viery Ruskovej a Jozefa Dučáka vypočul aj podnikateľa a šéfa Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika. Ten uviedol, že o predmetných zmenkách, ktorých vyplatenie požadoval Marian K., sa dozvedel z médii v roku 2016. „V prvej fáze ma napadlo, že to nie je možné, že to musí byť nejaký omyl," povedal. Kováčik v minulosti vlastnil obchodný podiel v TV Markíza. V tejto súvislosti povedal, že keď sa obžalovaného Pavla R. v roku 2002 pri diskusii o prevodoch obchodných podielov pýtal, či existujú ešte nejaké záväzky, o ktorých by mal vedieť, Pavol R. mu údajne odpovedal, že „podpisoval nejaké veci s pánom Valkom (Ernest Valko, pozn. SITA), ale že to je jeho osobná záležitosť". Kováčik sa podľa vlastných slov s Pavlom R. zoznámil v deväťdesiatych rokoch, keď ako majiteľ agentúry Forza spolupracoval s Markízou. Neskôr obchodovali spoločne, v roku 2007 obchodný podiel v Markíze predal. Počas doby, keď tam pôsobil podľa vlastných slov o záväzkoch voči Marianovi K. nič nevedel. Pojednávanie v kauze televíznych zmeniek pokračuje pondelok 28. októbra. Ako svedkyňa je predvolaná vypovedať Silvia Klaus (predtým Volzová), ktorá bola v minulosti obchodnou partnerkou Pavla R.

Séria občianskoprávnych pojednávaní

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade.
Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Znalecké posudky

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade zmenky v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala. Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. „Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu," konštatuje Markíza.

Urovnanie kauzy Gamatex

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo vinou jeho vtedajšej spoločníčky Silvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Súd už vypočul aj obžalovaných

V tejto kauze sa zatiaľ uskutočnilo pred senátom Špecializovaného trestného súdu celkovo osem pojednávaní, pri ktorých súd vypočul oboch obžalovaných a vypovedali aj viacerí bývalí a súčasní predstavitelia Markízy. Ako svedok vypovedal tiež Štefan A., ktorý je vo veci síce obvinený, ale vyčlenený na samostatné konanie. S vylúčením verejnosti vypovedal aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Podľa prokurátora jeho výpoveď potvrdila verziu obžaloby, že zmenky boli sfalšované. Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Silvie Volzovej. Marian K. je tiež obvinený v ďalších kauzách, vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.


Viac k témam: Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v kauze zmenky: Prokurátor predložil kompletný prepis komunikácie z Threemy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Nová dohoda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EK), na ktorej konečnej podobe sa dohodli vyjednávacie tímy oboch strán tesne pred začiatkom štvrtkového summitu EÚ v Bruseli, zavádza nové pravidlá v oblasti colnej politiky medzi budúcou samostatnou Britániou a zvyškom EÚ.

Colnú úniu opustí celé kráľovstvo

Vo veľkej väčšine ostatných bodov ponecháva v platnosti formulácie, na ktorých sa dohodla s európskymi predstaviteľmi ešte vláda predchádzajúcej britskej premiérky Theresy Mayovej. Ako uvádza britská BBC, podľa novej dohody opustí colnú úniu s ostatnými krajinami EÚ celé Spojené kráľovstvo vrátane Severného Írska. To je hlavný rozdiel oproti predchádzajúcej dohode, ktorú opakovane odmietli britskí poslanci, a ktorá rátala s tým, že ak sa na pomyselných hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavia - v colnej či inej oblasti - neprekonateľné problémy, môže sa Severné Írsko dočasne riadiť pravidlami platnými v EÚ, nie v Spojenom kráľovstve.

Riadna hranica nevznikne

Ani podľa novej dohody na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, ktoré budú po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, nevznikne riadna hranica. Bude naďalej hranicou len v teórii, a tou "reálnou" hranicou, na ktorej sa budú okrem iného vyberať clá, bude podľa dohody Írske more. Technicky to bude riešené tak, že colné kontroly sa budú uskutočňovať v prístavoch a letiskách v Severnom Írsku. Tovary tam navyše budú podliehať dvojakému režimu - tie, pri ktorých nie je pochybnosť, že sú určené len na severoírsky trh, a nedostanú sa ďalej do Írska, colnému režimu nebudú podliehať. Clo sa bude platiť len za tovary, pri ktorých "existuje riziko", že ich cieľovou stanicou je Írsko.

Batožinu nebudú kontrolovať

Toto rozdelenie tovarov na dva druhy je zatiaľ formulované len veľmi všeobecne a nie je jasné, ktoré tovary budú patriť do ktorej kategórie. Ich presné rozčlenenie bude mať na starosti komisia zložená z britských aj európskych odborníkov. Bežným cestujúcim v severoírskych prístavoch a letiskách podľa BBC nebudú kontrolovať batožinu a colná povinnosť sa nebude týkať ani fyzických osôb, ktoré si medzi sebou posielajú bežné zásielky. Colné kontroly budú bežne vykonávať predstavitelia britskej colnej správy, no ich európski kolegovia budú mať právo byť pri kontrolách prítomní tiež. Podľa BBC je dokonca pravdepodobné, že rozhodnutia európskych colníkov by mali byť nadradené rozhodnutiam tých britských, ak tieto budú v rozpore. Táto pasáž dohody však zatiaľ nie je úplne jasná ani odborníkom v britských médiách.

Rozhodne aj Severné Írsko

Keďže tieto opatrenia sa bytostne týkajú Severného Írska, bude o nich môcť rozhodovať aj severoírsky parlament. Na rozdiel od európskych a britských poslancov, ktorí musia dohodu schváliť vopred, aby vôbec bola platná, sa však ich severoírski kolegovia dostanú k slovu až po štyroch rokoch od brexitu. Ak sa po týchto štyroch rokoch vyslovia proti, po ďalších dvoch rokoch táto dohoda stratí platnosť a bude treba dovtedy vymyslieť novú. Dohoda zavádza okrem toho aj súbor "prechodných opatrení", ktoré budú upravovať režim medzi Veľkou Britániou a zvyškom Európskej únie a ktoré budú platiť do konca roka 2020. Ich súčasťou je napríklad to, že v tomto časovom rámci bude naďalej umožnený voľný pohyb osôb medzi Britániou a zvyšnými členskými krajinami EÚ. Toto obdobie bude možné aj predĺžiť, ale už len maximálne o ďalšie dva roky, teda do konca roka 2022.

Viac k témam: Brexit, colné kontroly
Zdroj: Webnoviny.sk - Colnou hranicou bude Írske more, voľný pohyb osôb zachovajú do decembra 2020 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

17.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 17. októbra 13:46
Od začiatku budúceho roka sa zmení systém výpočtu minimálneho dôchodku. Podľa novely zákona o sociálnom poistení od poslancov za SNS, ktorú schválil parlament, sa minimálne dôchodky namiesto životného minima naviažu na priemernú mzdu na Slovensku. Základná minimálna penzia po získaní 30 rokov dôchodkového poistenia tak bude od roku 2020 dosahovať 33 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V budúcom roku tak minimálny dôchodok pri 30 rokoch poistenia dosiahne 334,30 eura. V tomto roku pritom minimálna penzia pri 30 rokoch dôchodkového poistenia dosahuje 136 % zo sumy životného minima, teda 278,90 eura. Pri získaní viac ako 30 rokov a menej ako 40 rokov dôchodkového poistenia sa základný minimálny dôchodok bude zvyšovať za každý rok o 2 % zo sumy životného minima a pri 40 a viac rokoch dôchodkového poistenia za každý rok o 3 % zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. Dve percentá zo sumy životného minima pritom v súčasnosti predstavujú 4,2 eura a tri percentá 6,3 eura.

Chcú zvyšovať aj ostatné dôchodky

Ako na tlačovej besede uviedol predseda SNS Andrej Danko, bez prijatej novely zákona by minimálna penzia pri 30 rokoch dôchodkového poistenia v budúcom roku dosahovala 285,90 eura. Vďaka SNS podľa neho základný minimálny dôchodok od začiatku budúceho roka stúpne na 334,30 eura, teda o vyše 48 eur. "Každý dôchodca s minimálnym dôchodkom dostane budúci rok viacej," povedal. Opatrenie v budúcom roku zvýši výdavky Sociálnej poisťovne o 148 miliónov eur. Na pripomienku, že návrh budúcoročného rozpočtu neráta so zvýšením minimálnych dôchodkov od začiatku budúceho roka, šéf SNS viackrát zopakoval, že peniaze v štáte sú. "Ak banky budú mať zachovaný odvod, bude aj pre dôchodcov," povedal. Vládna koalícia chce totiž zachovať osobitný bankový odvod aj po roku 2021, hoci mal byť pôvodne zrušený. "Mám za sebou deň, pre ktorý sa politicky oplatí žiť," dodal Danko. Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák zdôraznil, že SNS sa po minimálnych penziách chce venovať celkovému nastaveniu dôchodkového systému. "Slovenská národná strana chce zvyšovať dôchodky aj ostatným zamestnancom tak, aby zásluhovosť bola zachovaná," povedal. Národniari sa tak podľa neho nechcú rozprávať len o minimálnom dôchodku, ale chcú zvyšovať aj ostatné dôchodky.

Technická realizácia  je otázna

Pôvodne sa mali minimálne penzie naviazať na priemernú mzdu až od 1. januára 2021. Poslankyňa NR SR za SNS Magdaléna Kuciaňová však uspela s pozmeňujúcim návrhom, aby sa nové nastavenie súm minimálnych dôchodkov zaviedlo už od 1. januára budúceho roka. Poukázala na sociálny aspekt novely zákona z hľadiska osôb, ktoré pracovali pred rokom 1989. "Nie často mohli objektívne ovplyvniť svoju výšku odvodov," zdôraznila. Poslanec NR SR za Smer-SD Ľubomír Vážny, ktorý je súčasne generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne, pritom ešte pred hlasovaním neúspešne upozornil na to, že novelu zákona nie je možné technicky zrealizovať od začiatku budúceho roka. "Vecne a technicky to nie je možné, ledva to budeme vedieť zrealizovať od roku 2021," povedal. Nezaradený poslanec NR SR Jozef Mihál v rozprave upozornil na to, že súčasná vláda prijatím nového systému stanovovania minimálnych dôchodkov necháva budúcej vláde sekeru 150 miliónov eur ročne.

Sociálna poisťovňa zásadne nesúhlasí

Podľa neho prijatím novely zákona vzrastie solidarita, čo je podľa neho zneužiteľné platiteľmi odvodov. Nový systém minimálnych penzií považuje za nekoncepčný. Poslankyňa NR SR za Most-Híd Irén Sárközy v rozprave poukázala na to, že zvýšením minimálnych dôchodkov ich naviazaním na priemernú mzdu ľudia nebudú motivovaní platiť vyššie sociálne odvody. S naviazaním minimálnych dôchodkov na priemernú mzdu zásadne nesúhlasí Sociálna poisťovňa. Považuje to za nekoncepčný zásah do systému dôchodkového poistenia, potierajúci princíp zásluhovosti a prehlbujúci princíp solidarity. "Zvyšovanie miery solidarity bude mať nepochybne dopad na motiváciu platiť poistné na dôchodkové poistenie," upozorňuje Sociálna poisťovňa, ktorej generálnym riaditeľom je poslanec NR SR za Smer-SD Ľubomír Vážny. Sociálna poisťovňa upozornila na to, že novela zákona o sociálnom poistení od národniarov koncepčne nerieši najnižšie dôchodky, teda dôchodky tých, ktorí nie vlastnou vinou dosahovali nízke zárobky a nesplnili tak podmienky na získanie minimálnej penzie.

Narušenie princípu zásluhovosti

Veľké výhrady má k novele zákona od SNS aj ministerstvo práce a sociálnych vecí, podľa ktorého ide o významné narušenie princípu zásluhovosti v dôchodkovom poistení. "U významného podielu poistencov by výška príjmu v ekonomicky aktívnej časti života nemala pri určení sumy starobného dôchodku význam, keďže suma ich dôchodku bude rovnaká ako v prípade poistencov poberajúcich minimálny dôchodok, ktorí prispievali do systému výrazne menej," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Napríklad pri 30 rokoch dôchodkového poistenia by rovnaký minimálny dôchodok dostávali tí, ktorí by penzijné odvody platili zo sumy 272 eur pri práci na čiastočný úväzok a tí, ktorých hrubá mzda by bola 848 eur. "Je dôvodné predpokladať, že uvedené bude podstatná časť dôchodcov považovať za znevýhodňujúce," upozorňuje rezort práce a sociálnych vecí.

Podmienka na minimálny dôchodok

Minimálny dôchodok sa na Slovensku zaviedol od júla 2015. Podmienkou pre nárok na minimálny dôchodok je získanie najmenej 30 kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, minimálny dôchodok dosahuje 136 % zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 278,90 eura. Suma minimálnej penzie sa zvyšuje za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia minimálna penzia v tomto roku predstavuje 352,80 eura.

Viac k témam: minimálny dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk - Dankove dôchodky prešli, od januára dostane 250-tisíc dôchodcov viac © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Na Slovensku bude zakázaný chov zvierat na kožušiny. Parlament vo štvrtok schválil novelu zákona o veterinárnej starostlivosti od koaličnej poslankyne Evy Antošovej (SNS). V súčasnosti sa to týka jedného evidovaného chovu na kožušiny, norkov amerických v Príbovciach pri Martine. „Podaním návrhu zákona som reagovala nielen na petíciu, ktorú na Slovensku podpísalo niekoľko desiatok tisíc ľudí, ale aj na právne úpravy vyspelých štátov EÚ," uviedla pre agentúru SITA Antošová. Zákon by mal primárne zabezpečiť, aby v Slovenskej republike už v budúcnosti nevznikali ďalšie kožušinové farmy. Návrh novely zákona do parlamentu predložili po spustení kampane Ide o chlp združenia Humánny pokrok, ktorá vyzbierala viac než 76 000 podpisov. „Je to veľké víťazstvo pre zvieratá a sme radi, že utrpenie zvierat na kožušinových farmách sa na Slovensku skončí a stane sa z neho už len pochmúrna spomienka. Je to zároveň víťazstvo aj pre Slovensko, ktoré tak urobilo ďalší krok vpred v ochrane zvierat a v dobiehaní štandardov, ktoré poznáme zo západných krajín. Zároveň vidíme, že ochrana zvierat je pre ľudí na Slovensku dôležitou témou a že desiatky tisíc ľudí sa dokážu mobilizovať kvôli ich obrane,” dodal koordinátor kampane Ide o chlp Martin Smrek.

Viac k témam: kampaň Ide o chlp, kožušinové farmy, parlament, združenie Humánny pokrok
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku bude zakázaný chov zvierat na kožušiny, rozhodol parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR) vyplatí niektorým rodičom prídavok na dieťa a 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb pre prvákov na základných školách až v mimoriadnych októbrových výplatných termínoch. Ako uviedol UPSVAR v tlačovej správe, k 14. októbru tohto roka totiž úrad nedostal z ministerstva školstva všetky údaje k prvým nástupom žiakov do prvého ročníka základnej školy a údaje o štúdiu zo septembra.

Referenti skontrolujú údaje

"Ústredie prevzalo ďalšie údaje z informačného systému ministerstva školstva až 16. októbra 2019. Po spracovaní údajov a overení kvality údajov úrady rozhodnú o nároku na prídavok na dieťa a na zvýšenie prídavku na dieťa," informovalo ústredie práce. Údaje o štúdiu na vysokej škole budú mať úrady práce k dispozícii 21. októbra tohto roka. "Následne budú referenti úradov údaje kontrolovať a v závislosti od kvality údajov rozhodnú o nároku na prídavok na dieťa a dávky vyplatia v mimoriadnych výplatných termínoch v mesiaci október," uviedlo ústredie práce.

Septembrová novinka

Od septembra tohto roka získava UPSVAR údaje o žiakoch, ktorí nastúpili do prvého ročníka základných škôl, o žiakoch na stredných školách a o študentoch vysokých škôl z rezortného informačného systému (RIS) Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tieto údaje úrady práce využívajú pri rozhodovaní o nároku na prídavok na dieťa a na zvýšený prídavok na dieťa. "Úrady práce môžu rozhodnúť o nároku na prídavok na dieťa a na zvýšenie prídavku na dieťa (100 € príspevok pre prvákov) len v prípade, ak bola informácia z informačného systému ministerstva školstva ústrediu poskytnutá a údaje boli poskytnuté v požadovanej kvalite," dodalo ústredie práce.

Viac k témam: prídavky na deti, sociálne dávky, Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektorí rodičia dostanú prídavok na dieťa a príspevok pre prvákov neskôr © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Na protest, ktorý na štvrtok pred dom spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka zvolali politické strany Progresívne Slovensko, Spolu - občianska demokracia a KDH, prišli desiatky ľudí. Lídri politických strán na ňom povedali, že sa neboja skorumpovaných politikov a ani oligarchov, ktorí ich korumpujú.

Penta odmieta Gorilu

Protestným zhromaždením v Záhorskej Bystrici reagujú na údajnú nahrávku z kauzy Gorila, ku ktorej sa v stredu 16. októbra dostali viaceré médiá. Práve Penta je spájaná s kauzou Gorila, aj keď to jej predstavitelia odmietajú. Pre uniknuté nahrávky finančná skupina podáva trestné oznámenie. „Pripravujeme legislatívu z pracovným názvom Lex Haščák, ktorá bude reagovať na aktuálnu situáciu. Zmeny chceme predložiť v skrátenom legislatívnom konaní ešte v tomto volebnom období," uviedol Miroslav Beblavý (Spolu).

Naplánované zhromaždenia

Líder KDH Alojz Hlina dodal, že protest je na správnom mieste. „Stojíme tu práve teraz, keď je ideálna príležitosť na ten správny reštart Slovenska, ktorý sa mal odohrať už dávno," povedal. Volebný líder koalície Progresívne Slovensko a Spolu Michal Truban vo svojom príhovore povedal, že práve pre tieto prípady je potrebné vymeniť súčasných politikov. Zhromaždenia naplánovala na piatok aj iniciatíva Za slušné Slovensko. Tá žiada odstúpenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Odísť z funkcií by mali aj prokurátori Dobroslav Trnka a Dušan Kováčik, ako aj sudkyňa Monika Jankovská. Aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal podľa Karolíny Farskej z iniciatívy urýchlene konať alebo odstúpiť.

Prepisy a nahrávky rozhovorov

Spolumajiteľ investičnej skupiny Penta Jaroslav Haščák sa spomína aj nahrávke medzi Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, kde sa hovorí o kompromitujúcich materiáloch zo spisu Gorila. Marian K. v nej, okrem iného, varoval Trnku, že ho zabijú. Dôvodom malo byť, že Trnka sa pokúsil vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka Gorilou, teda nahrávkou jeho rozhovorov v konšpiračnom byte, o ktorej bol Haščák presvedčený, že už neexistuje. Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest pred domom Jaroslava Haščáka (fotografie) Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter H. Od roku 2012 na prípade pracuje špeciálny vyšetrovací tím. Denník N uviedol, že kľúčové pasáže nahrávky, ktorú dostali médiá, sú totožné so spisom Gorila.

Viac k témam: kauza Gorila, protest, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Na transparentoch Fico ako chobotnica aj gorily. Ľudia protestovali pred domom Haščáka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner