08. december 2019
Facebook

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Niekdajší prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút sa stal vo štvrtok tretím viceprezidentom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Do funkcie ho navrhol prezident SOŠV Anton Siekel a Kohút následne úspešne prešiel schvaľovacím konaním zo strany výkonného výboru. Informácie priniesol web olympic.sk.

Infraštruktúra a investície

Kohút sa bude v rámci svojho portfólia venovať oblastiam infraštruktúry a investícií. Doteraz v SOŠV viedol komisiu, ktorá sa zaoberala posudzovaním žiadostí o poskytnutie príspevku na modernizáciu, rekonštrukciu a budovanie športovej infraštruktúry. Na základe jej odporúčania výkonný výbor SOŠV vo štvrtok schválil rozdelenie sumy troch miliónov eur z verejných zdrojov pre 45 projektov z 33 športov.

Doplnil dvoch viceprezidentov

Rodák z Michaloviec doplnil na pozíciách viceprezidentov SOŠV Petra Korčoka a Zdenka Kríža, ktorí zastrešujú oblasť športov a olympizmu. Pôvodne jednu z troch viceprezidentských pozícií od novembra 2016 zaujímal Jozef Gönci. Od januára 2019 však nastúpil na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR do funkcie štátneho tajomníka pre šport a na funkciu rezignoval. Na uvoľnenú pozíciu zasadol Kohút, ktorý je zároveň členom výkonného výboru aj v SZĽH. Funkčné obdobie všetkých volených orgánov SOŠV sa skončí v novembri 2020.

Zdroj: Webnoviny.sk - Kohút sa stal tretím viceprezidentom Slovenského olympijského a športového výboru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) potrebujú na tohtoročné dofinancovanie 10 miliónov eur, vyhlásil po štvrtkovom rokovaní Rady asociácie v Martine jej prezident Marián Petko. Peniaze poslúžia na vykrytie sociálneho balíčka a systému rekreačných poukazov. Vedenie asociácie zastrešujúcej 76 slovenských nemocníc nemieni zľaviť zo svojej požiadavky a trvá na dodržaní prísľubov zo strany ministerstva financií a ministerstva zdravotníctva. Členovia predsedníctva Asociácie nemocníc Slovenska na štvrtkovom rokovaní v Martine hovorili o rozpočte zdravotníctva na rok 2020, pripravovanej stratifikácii nemocníc, ale najakútnejším problémom bola podľa očakávania potreba dofinancovania pre tento rok.

Dodržanie prísľubu

"My sme v januári úplne zrozumiteľne deklarovali, že ako asociácia združujúca 76 nemocníc po celom Slovensku požadujeme na mzdy v zmysle zákonníka práce, opatrenia zo sociálneho balíčka a rekreačné poukazy 67 miliónov eur. Financie v tejto výške sme doteraz nedostali. Situácia k dnešnému dňu je taká, že potrebujeme ešte 10 miliónov eur," uviedol po rokovaní predsedníctva prezident ANS Marián Petko. Podľa jeho slov asociácia iba žiada dodržanie prísľubu ministerstva financií a ministerstva zdravotníctva, že ak sa preukáže nedostatok finančných prostriedkov, bude systém zdravotníctva dofinancovaný.

Nezľaví z požiadaviek

Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje 25-tisíc zamestnancov v 76 nemocniciach, nemieni zľaviť zo svojich požiadaviek, pretože podľa ich predstaviteľov pri vyčísľovaní potreby dofinancovanie vychádzali z presných údajov. "Za našu asociáciu môžem garantovať, že máme do posledného centa spočítané peniaze, ktoré potrebujeme a nie sú to žiadne približné odhady. Sú to financie, ktoré budú použité na to, čo bolo prisľúbené a hlavne, čo je legislatívou dané. V minulom roku, keď sa rozpočet zdravotníctva prezentoval na hospodárskej a sociálnej rade, sa všetky zainteresované strany zhodli, že nie sme výrobná sféra a na vykrytie sociálneho balíčka máme nárok," skonštatoval viceprezident ANS Igor Pramuk.

Výpadok financovania

"Nie sme na žiadnej aukcii, naše čísla sú presné a vypočítané na hlavu od sanitárov až po lekárov. Z celkového koláča, ktorý bude pre tento rok schválený na dofinancovanie, potrebujú nemocnice združené v našej asociácii 10 miliónov eur, aby sme sa nezadlžovali a aby výpadok financovania nepocítil pacient," zdôraznil Marián Petko. Prezident ANS očakáva rozhodnutie o dofinancovaní o necelé dva týždne. "Predpokladám, že 14. októbra na odvetvovej tripartite ministerka zdravotníctva predstaví formu dofinancovania, keďže je to jeden z bodov programu. Neradi by sme sa však dožili situácie z prvého tohtoročného dofinancovania na úrovni 50 miliónov eur, z ktorých sme nedostali ani jedno euro," dodal Petko.

Viac k témam: Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), financovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska požadujú 10 miliónov eur na dofinancovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Peňažný trest tisíc eur za extrémistické prejavy na internete uložil vo štvrtok sudca na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 21-ročnému Dávidovi K. z okresu Piešťany. Súd vyhlásil rozsudok po tom, ako schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavreli prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a obvinený muž. Dávid priznal, že od roku 2016 na sociálnej sieti pod svojím menom zverejnil rôzne obrazové a textové materiály a vyjadrenia extrémistického charakteru.

Extrémistické vyjadrenia

Napríklad 8. máj 1945 označil ako najčernejší deň v histórii ľudstva, pretože podľa neho „naši nemeckí bratia chceli zachrániť Európu“. Podľa Dávida sa začala „smrť našich bielych národov“. Odmietol migrantov, ktorým podľa neho „patrí guľka medzi oči“. Týmito a ďalšími výrokmi aj na adresu Židov a iných ľudí spáchal pokračovací prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potláčaniu základných práv a slobôd.

Trest na splátky

Kadlečík na otázku sudcu povedal, že sa extrémizmu na internete už nevenuje. Žije s priateľkou a zarába mesačne približne šesťsto eur. Preto požiadal súd, aby mohol trest uhradiť na splátky. Vzhľadom na osobné a majetkové pomery mu sudca vyhovel. Dávid je povinný zaplatiť tisíc eur v štyroch mesačných splátkach po 250 eur. Priznal, že na svoje konanie doplatil aj stratou pracovnej pozície. Po skončení súdneho konania prokurátor pre médiá uviedol, aby mladí ľudia, ktorí podobné materiály „zavesili“ pred časom na internet, ich stiahli. Ak sú stále verejne prístupné, je možné za to ich autorov trestne stíhať.

Viac k témam: extrémizmus, rozsudok, trest
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladík zaplatí za extrémistické vyjadrenia na internete mastnú pokutu, rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Traja ľudia zahynuli a ďalší traja utrpeli zranenia pri havárii jednomotorového lietadla neďaleko letiska v strednom Michigane. Spencer Flynn, hovorca letiska Lansing, uviedol, že pilot sa vo štvrtok približne o deviatej ráno miestneho času chystal pristáť, keď "sa niečo pokazilo" a šesťmiestne lietadlo sa zrútilo. Larry Jerue, šerif okresu Clinton, uviedol, že v lietadle, ktoré prichádzalo z mesta Indianapolis, bolo šesť ľudí. Okrem pilota bol na palube aj druhý pilot. Na miesto nehody smerovali vyšetrovatelia amerického Národného úradu pre bezpečnosť dopravy a Federálneho leteckého úradu.

Viac k témam: FAA Federálny letecký úrad, havária lietadla, Národný úrad pre bezpečnosť dopravy (NTSB), smrť
Zdroj: Webnoviny.sk - Havária malého lietadla v Michigane si vyžiadala tri životy, ďalší traja boli zranení © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Český prezident Miloš Zeman vo štvrtok povedal, že predloží návrh na zrušenie uznania nezávislého Kosova. Očakáva aj to, že môže byť prehlasovaný, aj tak chce ale premiéra Andreja Babiša, predsedu Senátu Jaroslava Kuberu aj šéfa Poslaneckej snemovne Radka Vondráčka presviedčať ďalej.

Stanovisko zopakoval

"Povedal som jasne, že na najbližšej porade najvyšších štyroch ústavných činiteľov predložím návrh na oduznanie Kosova. Môžem byť prehlasovaný, sme demokratická krajina, a keď sa tak stane, tak budem svojich kolegov presviedčať ďalej," zopakoval na štvrtkovej tlačovej konferencii po rokovaní V4 svoje stanovisko Zeman. O myšlienke odvolať uznanie Kosova prvýkrát hovoril na septembrovej návšteve Belehradu. Na rovnakej návšteve vyhlásil aj to, že nemá Kosovo rád.

Nemá rád Kosovo

"Mám rád Srbsko a Srbov," povedal Zeman podľa agentúry AP anglicky svojmu hostiteľovi. Potom tlmenejším hlasom dodal: "A nemám rád Kosovo." Ak by Česká republika stiahla svoje uznanie Kosova, zaradila by sa tak ku 12 krajinám, ktoré tak urobili v uplynulých troch rokoch. Ide napríklad o Surinam, Lesotho, Šalamúnove ostrovy či Togo. Nezávislosť Kosova uznáva približne stovka štátov sveta, pripomína český portál Novinky.cz.

Viac k témam: český prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Zeman nemá rád Kosovo a trvá na zrušení jeho nezávislosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok prvýkrát vyjadril k aktivitám švédskej aktivistky Grety Thunberg a k jej minulotýždňovému prejavu na pôde Organizácie Spojených národov (OSN), ktorý vyvolal rozporuplné reakcie. Na energetickej konferencii v Moskve Putin Gretu skritizoval a dokonca naznačil, že ju niekto "zneužíva na svoje vlastné ciele". To je presne rétorika, ktorú pri tejto téme už týždeň používajú proruské a konšpiračné médiá v Európe a alt-right médiá v USA, hoci nikto zatiaľ bližšie nevysvetlil, kto a na aké ciele má Gretu zneužívať. "Možno vás sklamem, ale nezdieľam ten všeobecný entuziazmus v súvislosti s vystúpením Grety Thunberg," odpovedal vo štvrtok Putin na otázku z publika.

Vyjadrenie z Ruska

"Viete, to, že mladí ľudia, tínedžeri, sa zaujímajú o pálčivé problémy dnešného sveta, vrátane ekológie, to je správne, to je veľmi dobré. Musíme ich podporiť. Ale keď niekto využíva deti a tínedžerov na svoje vlastné ciele, to si zasluhuje odsúdenie," vyhlásil ruský prezident. "Nikto Grete nevysvetlil, že moderný svet je komplikovaný a komplexný, a že sa rýchlo mení. Aj ľudia v Afrike a v mnohých ázijských krajinách chcú žiť v takom blahobyte ako Švédi," dodal Putin.

Diskusie po celom svete

Prejav Grety Thunberg na minulotýždňovej klimatickej konferencii OSN v New Yorku vyvolal vášnivé diskusie po celom svete. Emotívny a nahnevaný prejav mladého dievčaťa na mieste, kde sa tradične „nosia“ skôr hrané úsmevy a diplomacia, vyvolal búrku negatívnych reakcií z rôznych častí názorového spektra. Niektorí ľudia boli len zarazení, iní si neodpustili poznámky o Gretinom zdravotnom stave, či o tom, že vyzerá ako vraždiace monštrum z hororu Kukuričné deti.

Vysmievanie namiesto dobra

Gretini obhajcovia naopak tvrdia, že práve toto bol najlepší spôsob, ako vyburcovať verejnú mienku, a že v čase, keď umiera naša planéta, nie je znakom všeobecného rozhľadu zaoberať sa tým, či niekto niekde kričal, alebo sa namiesto toho pekne usmieval. Samotná Greta sa k negatívnym reakciám na svoje vystúpenie vyjadrila koncom minulého týždňa na Twitteri, kde napísala, že ich chápe ako spôsob, akým sa ľudia sami pred sebou snažia vyhýbať nepríjemnej pravde o stave planéty. "Ako ste si možno všimli, hejteri sú zase aktívni, ako vždy - riešia mňa, môj výzor, moje oblečenie, moje správanie sa a moju odlišnosť. Vyťahujú každú predstaviteľnú lož a konšpiračné teórie. Vyzerá to, že sú schopní prekročiť každú možnú čiaru na to, aby odvrátili pozornosť, pretože sa tak urputne snažia nezaoberať sa klimatickou a ekologickou krízou,“ napísala Greta na Twitter. "Naozaj nerozumiem, prečo by dospelí mali chcieť tráviť svoj čas vysmievaním sa a vyhrážaním sa tínedžerom a deťom za to, že propagujú vedu - namiesto toho, aby robili niečo dobré,“ dodala Greta.

Súvis s postihnutím

Mnohí kritici dávali Gretin nahnevaný prejav na konferencii OSN aj do súvisu s jej mentálnym postihnutím. "Ešte nikdy som nevidel dievča tak mladé a s tak veľkým množstvom duševných porúch, ktoré by toľko dospelých považovalo za svojho guru,“ napísal napísal Andrew Bolt, stĺpčekár austrálskeho denníka Herald Sun. Podobné výroky zazneli aj vo vysielaní americkej televízie Fox News, obľúbenej stanice prezidenta Donalda Trumpa. Napríklad Michael Knowles, inak jeden zo štyroch hlavných komentátorov v USA nesmierne populárneho konšpiračného portálu The Daily Wire, vo vysielaní Fox News tiež zdôrazňoval Gretine mentálne postihnutie a tvrdil, že je hračkou v rukách extrémnej ľavice, ktorá ju zneužíva.

Spory aj v Česku

Čulý spor o minulotýždňovom prejave Grety sa vedie aj v českých médiách. Naštartoval ho článok na serveri info.cz, v ktorom šéf detskej sekcie Českej psychiatrickej spoločnosti Jaroslav Matýs označil Gretu okrem iného za "nezrelé dieťa s autistickými problémami a bez akéhokoľvek sociálneho cítenia". Krátko po tomto rozhovore sa začali ozývať samotní autisti, ich rodičia a tiež iní psychiatri s tým, že Matýs pracuje so zastaranými teóriami spred niekoľkých desaťročí a jeho vyjadrenia sú navyše voči autistom mimoriadne necitlivé. Matýs, ktorého kritizovalo dokonca aj ministerstvo zdravotníctva, v stredu zo svojho postu odstúpil.

Diagnózami sa netají

Pravdou je, že Grete Thunberg v roku 2014 diagnostikovali Aspergerov syndróm, a tiež obsedatne kompulzívnu poruchu a selektívny mutizmus, čo je raritná patológia prejavujúca sa tým, že človek sa nedokáže rozprávať s určitými konkrétnymi ľuďmi, napríklad takými, ktorých nemá rád. Samotná Greta o týchto svojich diagnózach otvorene sama hovorí, a podľa jej názoru aj názoru jej lekárov nijak zvlášť neobmedzujú jej život ani jej verejné pôsobenie. Greta navyše tvrdí, že jej diagnózy jej vo viacerých smeroch aj pomáhajú, a v jedom z rozhovorov vyhlásila, že ich považuje za svoje „nadprirodzené schopnosti“. V každom prípade, je neslušné zneužívať informácie o zdravotných diagnózach človeka na jeho kritiku, a platí to aj pri verejne činných osobách, tobôž ak ich diagnóza nemá vplyv na ich prácu či verejné pôsobenie. Pre porovnanie, málokto si napríklad týmto štýlom uťahuje zo známeho českého politika Václava Klausa mladšieho, hoci prvotný pohľad naňho môže byť šokujúcejší ako pohľad na nahnevanú Gretu. Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: ekológia, kritika, prejav
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin nezdieľa nadšenie Grety Thunberg a myslí si, že ju niekto zneužíva na vlastné ciele © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Zlodeji ukradli popol Mahátmu Gándhího a to v deň, keď si Indovia pripomínajú jeho 150. výročie narodenia. Informovala o tom polícia. Popol odcudzili z pamätníka v centrálnej Indii, kde sa nachádzal od roku 1948, keď ho zavraždil hinduistický fanatik. Zlodeji tiež načmárali zelenou farbou slovo "zradca" na jeho veľkú fotografiu. Niektorí hinduistickí radikáli ho totiž považujú za zradcu za jeho podporu hinduisticko-moslimskej jednote. A to aj napriek tomu, že Gándhí bol sám oddaný hinduista. Polícia v meste Rewa v štáte Madhjapradéš krádež pozostatkov potvrdila a dodala, že prípad začala vyšetrovať. Gándhí sa do svetových dejín zapísal nenásilným bojom proti britskej nadvláde v Indii. Tá sa stala samostatnou dva roky po skončení druhej svetovej vojny. Jeho nenásilný odpor voči britským kolonizátorom inšpiroval bojovníkov za ľudské práva a slobodu národov na celom svete. Gándhímu v Indii udelili titul Otec národa a ešte za svojho života dostal dnes svetoznámu prezývku Mahátmá, čo znamená Veľká duša.

Viac k témam: krádež, výtržníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - V deň 150. výročia narodenia Gándhího, ukradli jeho popol a počmárali fotografiu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Na peňažný trest päťsto eur za podplácanie policajta ako verejného činiteľa odsúdil vo štvrtok samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici podnikateľa Csabu N. z okresu Nové Zámky. Csaba dal 20 eur službukonajúcemu policajtovi, aby dostal poradové číslo potrebné na prihlásenie auta pre svojho bratranca. Skutok sa stal v máji minulého roku v Štúrove v kancelárii klientskeho centra. Csaba dal úplatok službukonajúcemu policajtovi Okresného dopravného inšpektorátu z Nových Zámkov. Za to mu policajt vydal nové evidenčné číslo pre auto Nissan Quashqai, ktoré patrí príbuznému Csabu. Csaba sa ku korupcii priznal a konanie oľutoval. S prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú súd schválil. Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči nemu neodvolá. Ak by pokutu nezaplatil, musel by ísť na jeden mesiac do väzenia. Sudca ŠTS podotkol, že v prospech Csabu N. ako poľahčujúce okolnosti svedčili priznanie a doterajší bezúhonný život. Sudca tiež vyslovil presvedčenie, že sa z prípadu dostatočne poučil a podplácať už nebude.

Viac k témam: podplácanie, policajt
Zdroj: Webnoviny.sk - Csaba sa chcel rýchlejšie dostať k novému číslu vozidla, za úplatok sa dostal na súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Troch nelegálnych migrantov našli vo štvrtok predpoludní pri vykladaní kamióna v žilinskej spoločnosti. Ukrývali sa v prívese. Ako informovala polícia na sociálnej sieti, vodič o ich prítomnosti nevedel. Cudzinci tvrdili, že pochádzajú z Afganistanu a majú od 18 do 23 rokov. Všetci traja boli v poriadku, lekárske vyšetrenie nebolo potrebné. Na miesto sa dostavili aj policajti národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii a mobilnej jednotky, ktorí budú ďalej riešiť neoprávnený pobyt cudzincov.

Viac k témam: migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri vykladaní kamióna našli troch migrantov, ukrývali sa v prívese © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - už ozbrojený nožom zaútočil vo štvrtok v policajnej centrále v Paríži, pričom zabil štyroch policajtov, než sa ho podarilo zneškodniť. Agresor bol zamestnancom polície, pracoval ako administrátor. Policajný predstaviteľ Loic Travers povedal, že útok sa začal v jednej kancelárii a pokračoval inde vo vnútri rozľahlej centrály nachádzajúcej sa oproti katedrále Notre Dame. Motív páchateľa zatiaľ nie je známy, podľa Traversa však dotyčný zamestnanec nikdy v minulosti nerobil žiadne problémy. Francúzske médiá rovnako uviedli, že útok prišiel z ich vlastných radov a zbraňou bol keramický nôž. Útok sa odohral len deň po tom, čo tisíce policajtov pochodovali Parížom a protestovali proti nízkym mzdám, dlhým pracovným časom a zvýšenému počtu samovrážd vo vlastných radoch. Na miesto činu už smeruje minister vnútra i parížsky prokurátor.Viac k témam: Notre Dame, Paríž, streľba, útok na policajta
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Útok nožom v Paríži neprežili štyria policajti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner