01. jún 2020
Facebook

4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Peruánska pobrežná stráž zadržala tento týždeň loď s netradičným kontrabandom. Loď Adonay, ktorú loď peruánskej pobrežnej stráže najprv niekoľko dní prenasledovala počas jej plavby z tichomorského pobrežia Peru, mala na palube 12,3 milióna vysušených morských koníkov.

Hodnota tovaru bola 6 miliónov eur

Tie boli naukladané v 55 veľkých boxoch. Peruánske úrady zadržali aj všetkých štyroch členov posádky lode, každému z nich hrozí päť rokov za mrežami. Tovar mal na čiernom trhu hodnotu okolo 6 miliónov eur.

Ohrozený druh

Morské koníky sa používajú predovšetkým v tradičnej čínskej medicíne, pričom mnohí Číňania veria, že prípravky z tohto živočícha pomáhajú pri tých najrôznejších problémoch od impotencie až po nočné pomočovanie. Hoci populácia morských koníkov nie je dostatočne zmapovaná, predpokladá sa, že ide o ohrozený druh.

Viac k témam: loď, morský koník, pobrežná stráž
Zdroj: Webnoviny.sk - Pobrežná stráž zadržala loď s miliónmi vysušených morských koníkov, ide o ohrozený druh © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Pri streľbe v domove dôchodcov vo Vancouveri v americkom štáte Washington v piatok zahynul najmenej jeden človek, dve ďalšie osoby utrpeli zranenia. Útočník, ktorý sa pohybuje na invalidnom vozíku, má 80, jeho obeť mala 75 rokov.

Spor o ženu

Ako informuje miestny denník Columbian, dôvodom streľby bol spor oboch mužov o ženu, ktorá pri streľbe tiež utrpela zranenia a ktorá bola bývalou osobnou opatrovateľkou útočníka. Osemdesiatročný Robert E. Breck požiadal o jej výmenu po tom, čo jej ponúkol peniaze za to, aby sa stala aj jeho milenkou, a ona odmietla.

Po streľbe sa zabarikádoval v izbe

Na svojho 75-ročného suseda, ktorého zastrelil, sa nahneval po tom, ako ho ten dôrazne žiadal, aby o svojej bývalej opatrovateľke prestal šíriť klebety. Páchateľ streľby sa po čine zabarikádoval vo svojej izbe, nakoniec sa však vzdal policajtom.

Viac k témam: domov dôchodcov, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - V domove dôchodcov v USA sa strieľalo, páchateľ zabil a zranil osoby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Učiteľke jednej zo základných škôl v Senici policajti namerali v piatok v dychu viac ako dve promile alkoholu. Poverený policajt začal v tomto prípade trestné stíhanie pre podozrenie z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, informuje polícia na sociálnej sieti. V tom čase policajti zrejme netušili, že sa s tou istou ženou stretnú ešte raz. Učiteľka si podľa polície popoludní sadla za volant svojho auta, opäť však pod vplyvom alkoholu. Policajti ju zastavili v obci Prietrž neďaleko Senice a pri dychovej skúške jej namerali 1,4 promile. Ženu predviedli na policajnú stanicu, kde ju vzápätí obvinili a umiestnili do cely.

Viac k témam: alkohol za volantom, učiteľka
Zdroj: Webnoviny.sk - Učiteľka nafúkala v práci viac ako dve promile alkoholu, neskôr ju opitú chytili aj za volantom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 4. októbra 20:13
Francúzski prokurátori spustili v piatok vyšetrovanie útoku v parížskej policajnej centrále, pričom ho posudzujú ako potencionálny teroristický čin. Pri preverovaní informácií o podozrivej osobe totiž zistili niektoré skutočnosti, ktoré ich podnietili k začatiu protiteroristického vyšetrovania. Žiadne detaily zatiaľ neposkytli.

Nepočujúci IT špecialista

Podozrivým je nepočujúci 45-ročný IT špecialista Mickaël Harpon, ktorý pracoval na polícii od roku 2003. Počas štvrtkového útoku ho zastrelili. Vyšetrovatelia už preskúmali jeho telefón a počítač a vypočuli aj jeho ženu, aby zistili motív útoku. Muž pred 18 mesiacmi konvertoval na islam. Policajní predstavitelia už predtým uviedli, že Harpon nemal v minulosti psychické problémy a vyšetrovatelia zatiaľ nemajú ani žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že sa zradikalizoval.

Cítil sa nedocenený

Zamestnanec polície, ktorý vo štvrtok v hlavnom sídle parížskej polície zabil štyroch kolegov, mal noc pred útokom psychotický záchvat, jeho prejav bol nesúvislý a počul hlasy. Uviedli to médiá s odvolaním sa na jeho ženu. Harponovu manželku vzali do väzby, hoci voči nej podľa kancelárie parížskeho prokurátora nevzniesli žiadne obvinenia. Policajní predstavitelia naznačili, že mohol mať problémy na pracovisku. Jeho žena zjavne policajtom povedala, že mal roztržku so svojimi šéfmi a cítil sa na pracovisku nedocenený.

Okolie stanice uzavreli

Štvrtkový útok nožom si vyžiadal životy troch policajtov a administratívnej pracovníčky. Minister vnútra Christophe Castaner povedal, že jedna zranená osoba musela podstúpiť operáciu. Okrem ministra na miesto činu vo štvrtok dorazil aj prezident Emmanuel Macron a premiér Édouard Philippe. Okolie policajnej centrály na ostrove Île de la Cité pri katedrále Notre Dame po útoku uzavreli.

Viac k témam: francúzska polícia, policajti, útok, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia vyšetruje útok z Paríža ako teroristický čin, vrah pred 18 mesiacmi konvertoval na islam © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Grécky premiér Kyriákos Mitsotákis sa v piatok nečakane otvorene obrátil na členské štáty EÚ so žiadosťou, aby začali prijímať žiadateľov o azyl a pomohli tak krajinám, v ktorých je ich najviac. Postoj krajín, ktoré odmietajú utečencov, ale zároveň si užívajú výhody členstva v EÚ vrátane voľného obchodu, otvorených hraníc a možnosti slobodne cestovať po celom kontinente, označil Mitsotákis za pokrytectvo.

Nesolidárny postoj štátov

Žiadne konkrétne krajiny nemenoval, no štátmi, ktoré sa na celoeurópskej úrovni najviac ohradzujú voči prijímaniu aj malého počtu utečencov, sú predovšetkým Maďarsko, Česká republika, Slovensko a Poľsko. Grécky premiér v piatok informoval, že jeho krajina Európskej únii navrhne, aby proti takýmto krajinám prijala sankcie. Postoj týchto štátov je podľa Mitsotákisa krajne nesolidárny voči krajinám na vonkajších hraniciach EÚ, do ktorých prichádza najviac migrantov, teda voči Grécku, Španielsku či Taliansku.

Navrhne špeciálne sankcie

"Poviem to otvorene: Navrhnem možnosť špeciálnych sankcií voči európskym krajinám, ktoré sa odmietajú zúčastniť na spravodlivom prerozdelení utečencov na európskej úrovni," povedal grécky premiér. "Je to pokrytectvo. Nemôžete si užívať výhody (otvorených hraníc - pozn. SITA) a zároveň neprijať tisíc alebo dvetisíc utečencov ako súčasť plánu na zvládnutie tohto fenoménu v EÚ," dodal Mitsotakis.

Viac k témam: grécky premiér, sankcie, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécky premiér navrhne špeciálne sankcie, štátom odmietajúcim utečencov poslal tvrdý odkaz © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Spomedzi predstaviteľov českých parlamentných strán občania najviac dôverujú Václavovi Klausovi mladšiemu z nového politického hnutia Trikolóra. Dôveru mu vyjadrilo 42 percent ľudí, naopak 44 percent sa vyjadrilo negatívne. Predbehol tak v dôvere premiéra Andreja Babiša z hnutia ANO, ktorý doposiaľ dlhodobo viedol.

Klaus v ankete prvýkrát

Vyplýva to z prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky Akadémie vied ČR. Klaus mladší je pritom v tejto ankete prvýkrát. Babišovi podľa nej dôveruje 38 percent opýtaných, nedôveru mu naopak vyjadrilo 56 percent ľudí. Na treťom a štvrtom mieste skončil predseda Pirátov Ivan Bartoš a šéf SPD Tomio Okamura, ktorí sa tešia rovnakej dôvere 29 percent respondentov. Prvú päťku uzatvára predseda ČSSD Jan Hamáček, ktorému verí štvrtina opýtaných.

Vo výskume predsedovia a podpredsedovia strán

Do septembrového prieskumu sa zapojilo 1 046 opýtaných starších ako pätnásť rokov. Do výskumu boli zaradení predsedovia a prví podpredsedovia všetkých politických strán zastúpených v poslaneckej snemovni, uvádza český portál iDNES.cz.

Viac k témam: prieskum dôveryhodnosti politikov
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Babiš prišiel o prvenstvo, najviac Čechov podľa prieskumu dôveruje Klausovi mladšiemu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Alkohol asistoval pri piatkovej rannej nehode v blízkosti diaľnice D1 pri Považskej Bystrici. K zrážke dvoch osobných vozidiel došlo na križovatke ciest I/61 a účelovej komunikácie k diaľnici. "33-ročný Ján z okresu Prievidza jazdiaci na Audi A4 nedal prednosť po hlavnej ceste idúcej Škode Fabia, ktorú riadila 30-ročná Dáša z okresu Púchov. Pri zrážke vozidiel sa vodička ľahko zranila," informovala krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová. Oboch vodičov privolaní policajti podrobili dychovej skúške. Kým u zranenej vodičky bola skúška negatívna, vinník nehody nafúkal. "U vodiča Audi bola dychová skúška pozitívna, nafúkal 0,47 mg/l, čo predstavuje 0,98 promile. Vodičovi v tomto prípade hrozí v správnom konaní pokuta do 800 eur a zákaz činnosti na tri roky," dodala Antalová.

Viac k témam: alkohol za volantom, dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vodič nedal prednosť na križovatke, po príchode polície nafúkal takmer jedno promile © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová je pripravená podať návrh na disciplinárne konanie voči sudcom podozrivým zo spolupráce s obvineným podnikateľom Marianom K. Uviedla to v piatok vo vyhlásení. Aktuálnu situáciu by podľa ombudsmanky mali vyriešiť samočistiace mechanizmy v justícii alebo by mali konať osoby, ktorých sa podozrenia týkajú. Tieto mechanizmy však podľa Patakyovej zlyhávajú a pokiaľ v krátkom čase nezaúčinkujú, je pripravená konať. „Zo zverejnených častí komunikácie z aplikácie Threema vyplýva, že osoby z kriminálneho prostredia mohli ovplyvňovať konkrétnych sudcov a sudkyne a manipulovať ich rozhodovanie vo svoj prospech. A to v čase, kedy je dôvera verejnosti v štát alarmujúco nízka. Vnímam mimoriadnu závažnosť situácie a s obavami ju sledujem,“ zdôraznila Patakyová.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, ombudsmanka
Zdroj: Webnoviny.sk - Ombudsmanka Patakyová je pripravená podať disciplinárny návrh voči sudcom z kauzy Threema © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Členské krajiny Európskej únie (EÚ) zvážia odloženie brexitu, pokiaľ britská vláda poskytne rozumný dôvod na ďalšie predĺženie termínu odchodu Británie z európskeho bloku. Tvrdí to írsky premiér Leo Varadkar. "Myslím, že by sme to zvážili," uviedol v piatok Varadkar. Dodal však, že väčšina krajín EÚ by tak spravila, len ak by na to mala "dobrý dôvod". Sám by pritom uprednostnil, ak by "dospeli k dohode". Británia má EÚ opustiť 31. októbra. Obe strany sa teraz snažia vyrokovať nové podmienky brexitu, pričom hlavným sporným bodom je stále hranica medzi Írskom a Severným Írskom. Z vládneho dokumentu, ktorý v piatok nahlas prečítali na škótskom súde, najnovšie vyplýva, že britský premiér Boris Johnson požiada EÚ v liste o odloženie brexitu, pokiaľ sa mu do 19. októbra nepodarí uzavrieť dohodu. Verejne pritom vyhlasuje, že nebude žiadať úniu o predĺženie termínu za žiadnych okolností.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Členovia EÚ zvážia odklad brexitu, britská vláda však musí poskytnúť rozumný dôvod © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Právni zástupcovia rodičov zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nepodali v lehote návrhy na ďalšie dokazovanie vo vyšetrovaní. Potvrdili to pre agentúru SITA s tým, že tak môže ešte urobiť obhajoba.

Bude nasledovať obžaloba

Lehota na podanie návrhov uplynie v piatok. Pokiaľ procesné strany nepožiadajú o doplnenie dokazovania, znamená to, že vyšetrovanie vrážd je definitívne na konci a mala by nasledovať obžaloba pre štvoricu obvinených. „My sme nemali návrhy na doplnenie dokazovania. Preštudovanie spisu sme ukončili ešte minulý týždeň v piatok (27. septembra, poznámka red.)," uviedol Daniel Lipšic, právny zástupca rodičov Jána Kuciaka. Rovnako informoval aj právnik Roman Kvasnica, ktorý zastupuje Zlaticu Kušnírovú. „Nie, nemali sme žiadne návrhy," povedal. Úrad špeciálnej prokuratúry ešte 23. septembra tohto roka informoval, že sa procesné strany v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka oboznamujú s vyšetrovacím spisom.

Výsledky vyšetrovania

„Disponujeme informáciou, že prebieha oboznamovanie sa s výsledkami vyšetrovania," uviedla Jana Tökölyová, hovorkyňa úradu. Prokuratúra už v závere leta avizovala, že obžaloby by mohli byť podané na jeseň tohto roka. Policajný vyšetrovateľ ešte 8. marca vzniesol obvinenie voči Marianovi K. z objednávky vraždy. Obvinený je momentálne vo väzbe v prípade miliónových zmeniek, ktorý sa už prejednáva pred súdom. V prípade vraždy novinára a jeho partnerky Martiny Kušnírovej čelia obvineniu aj Tomáš S., Miroslav M. a Alena Zs. Pôvodne obvinený Zoltán A. bol vyčlenený na samostatné konanie a v prípade vystupuje ako svedok. S Marekom Parom, ktorý v tomto prípade zastupuje Mariana K. sa agentúre SITA nepodarilo skontaktovať.

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Lipšic a Kvasnica nepredložili nové dôkazy v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner