08. december 2019
Facebook

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára v nedeľu hospitalizovali v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave pre akútne ťažkosti. Agentúre SITA informáciu potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Čižnár mal na pondelkovom zasadnutí parlamentného ústavnoprávneho výboru predstaviť správu o činnosti prokuratúry v roku 2018. Bližšie informácie o zdravotnom stave generálneho prokurátora prokuratúra zatiaľ neuviedla.

Viac k témam: generálny prokurátor, hospitalizácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Generálny prokurátor Čižnár je pre akútne ťažkosti hospitalizovaný v nemocnici © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Plánované stiahnutie ukrajinských vojsk zo separatistického východu Ukrajiny, ktoré sa malo začať v pondelok, odložili. Ako informoval ukrajinský minister zahraničia Vadym Prystajko, stalo sa tak pre nedávne ostreľovanie zo strany separatistov.

Mierová dohoda sa nikdy neuplatnila

Ukrajina a Ruskom podporovaní separatistickí povstalci súhlasili, že stiahnu svoje sily z frontovej línie v dvoch oblastiach, aby tam mohli vzniknúť bezpečné nárazníkové zóny.

Päťročný konflikt na východe Ukrajiny si vyžiadal viac ako 13-tisíc mŕtvych. Francúzsko a Nemecko v roku 2015 sprostredkovali mierovú dohodu, v ktorej sa počítalo s poskytnutím širokej autonómie povstalcom na východe a usporiadaním miestnych volieb, nikdy sa však neuplatnila. Ukrajina, Rusko a separatisti v utorok podpísali dohodu, podľa ktorej sa majú v Donecku a Luhansku, dvoch regiónoch ovládaných separatistami, uskutočniť regionálne voľby.

Voľby považujú za veľký ústupok Rusku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa hneď po oznámení uzavretia dohody snažil rozptýliť obavy, že Ukrajina proruským separatistom príliš ustúpila a že voľby sa budú konať pod taktovkou separatistov a tým pádom Moskvy. Dohodu predstavil ako krok potrebný na zorganizovanie summitu s lídrami Ruska, Francúzska a Nemecka s cieľom dosiahnuť mierové urovnanie konfliktu. Podľa Prystajka sa už začali rokovania o dátume uskutočnenia summitu. Dohoda vyvolala v ukrajinskej metropole protesty, pričom demonštranti ju označili ako veľký ústupok Rusku. V nedeľu sa v Kyjeve zišlo na proteste zhruba 15-tisíc ľudí.

Viac k témam: regionálne voľby, ukrajinský prezident, východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Odsun vojsk z východu Ukrajiny odložili, dôvodom je nedávne ostreľovanie zo strany separatistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Nezvyčajnú hostinu zorganizovali v pondelok pred radnicou na Hlavnej ulici v Trnave mladí ľudia z hnutia Extinction Rebellion Youth Slovakia. Účastníci v slávnostnom oblečení mali na stole pokrytom bielym obrusom len prázdne taniere a poháre. Týmto spôsobom chceli poukázať, ako to dopadne o niekoľko desaťročí, ak sa nebude rázne konať v oblasti klimatických zmien.

Ukážka toho, ako to môže vyzerať v roku 2025

Podľa aktivistky Ashley Eaton išlo o ukážku, ako to môže vyzerať v roku 2050. „Ako predjedlo máme nič, ako hlavný chod máme nič a ako dezert máme takisto nič,“ informovala náhodných okoloidúcich megafónom. Išlo o druhú akciu Extinction Rebellion Youth Slovakia v Trnave. Pri prvej koncom septembra jej účastníci pod mestskou vežou na Trojičnom námestí na niekoľko minút „zomreli“, aby predviedli, ako to môže dopadnúť so životom na planéte Zem, ak sa nezačnú riešiť klimatické zmeny.

Protestné akcie po celom svete

Klimatickí aktivisti z hnutia Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu) v týchto dňoch organizujú svoje protestné akcie v zhruba šesťdesiatich mestách po celom svete. Svoj tábor si zriadili napríklad pred úradom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ale zablokovali tiež hlavnú cestu v Amsterdame, kde vyzvali holandskú vládu, aby robila viac v boji proti klimatickým zmenám. Cieľom hnutia je dosiahnuť do roku 2025 nulové emisie uhlíka.

Viac k témam: aktivisti, demonštrácie, Extinction Rebellion, klimatické zmeny, klimatický štrajk, nulové emisie
Zdroj: Webnoviny.sk - Klimatickí aktivisti zorganizovali v Trnave nezvyčajnú hostinu, na stoloch boli len prázdne taniere © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv odobral kráľovské tituly piatim jeho vnúčatám. Rozhodnutie sa týka dvoch detí jeho syna princa Karola Filipa, princov Alexandra a Gabriela, a troch detí jeho dcéry princeznej Madeleine - princezien Leonore a Adrienne a princa Nicolasa. Deti už nebudú mať tituly kráľovská výsosť a nebudú musieť vykonávať oficiálne kráľovské povinnosti. Naďalej však zostanú členmi kráľovskej rodiny a zostanú im tituly vojvodov a vojvodkýň. Okrem uvoľnenia od kráľovských povinností pätica detí, ktoré sú vo veku od jedného do piatich rokov, stratili možnosť poberať apanáž - ročný príjem financovaný daňovými poplatníkmi.

Rodičov detí zmena neovplyvní

Najnovší kráľov krok sa netýka dvoch detí švédskej korunnej princeznej Viktórie, princeznej Estelle a princa Oscara, ktoré sú v priamej línii na švédsky trón. Ako uviedol švédsky kráľovský palác vo vyhlásení, zmena neovplyvní ani rodičov piatich detí. Princezná Madeleine, princ Karol Filip a jeho manželka, princezná Sofia "budú pokračovať v ich práci v neziskových nadáciách a organizáciách, ktoré založili alebo na ktorých sa podieľajú. Okrem toho budú vykonávať oficiálne povinnosti v rozsahu stanovenom Jeho veličenstvom," píše sa v stanovisku.

Dôvodom je zvyšujúci sa počet rodiny

Podľa odborníka na šľachtu Rogera Lundgrena rozhodnutie švédskeho monarchu prišlo po preskúmaní zvyšujúceho sa počtu členov kráľovskej rodiny. "Parlament pred pár rokmi oznámil, že bude mať previerku niektorých princípov týkajúcich sa monarchie. Jednou z vecí bola aj veľkosť rodiny," uviedol. Ako ďalej pre BBC povedal, kráľ napokon sám podnikol kroky na riešenie tejto otázky. Novú rolu piatich kráľovských vnúčat Lundgren prirovnal k britským princeznám Beatrice a Eugenie, ktoré si vybudovali vlastnú kariéru.

Viac k témam: kráľovská rodina, titul
Zdroj: Webnoviny.sk - Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv odobral tituly piatim vnúčatám, prišli tak o možnosť poberať ročný príjem © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik odmieta, že by na pokyn nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra ovplyvňoval trestné stíhania či dosadzovanie ľudí do funkcií.

Kováčik tvrdí, že ide o výmysly

Povedal to dnes na rokovaní parlamentného ústavnoprávneho výboru, na ktorom predložil správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2018. Zdôraznil, že ide o výmysly a blud, a že nemá žiaden vzťah s Bödörom ani s Marianom K. obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Vo funkcii chce ostať aj po zverejnení komunikácie

Kováčik taktiež informoval členov ústavnoprávneho výboru, že chce ostať vo funkcii špeciálneho prokurátora aj po zverejnení komunikácie medzi Marianom K. a Bödörom cez aplikáciu Threema. V nej sa údajne vyjadrili, ako sa práve prostredníctvom špeciálneho prokurátora snažili ovplyvňovať trestné stíhania a personálne veci. Nového špeciálneho prokurátora by mal podľa Kováčika vyberať nový parlament po budúcoročných parlamentných voľbách. Kováčikovi sa končí funkčné obdobie v roku 2021, no už viackrát avizoval, že vo funkcii skončí skôr.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Špeciálna prokuratúra SR, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Špeciálny prokurátor Kováčik odmieta, že by ovplyvňoval trestné stíhania na pokyn Bödöra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Americké ozbrojené sily pripravujú na budúci rok obrovské vojenské cvičenia v Európe, na ktorých sa zúčastní 20-tisíc amerických vojakov. Je to najväčší počet vojakov, ktoré americká armáda pošle na cvičenia na opačnej strane Atlantického oceána za viac ako 25 rokov. Velenie amerických síl v Európe v pondelok oznámilo, že cvičenia Defender Europe 20 sa uskutočnia od apríla do mája 2020 a podporia ciele Severoatlantickej aliancie (NATO) pri "budovaní pripravenosti v rámci aliancie a odradení potenciálnych nepriateľov".

Cvičenia by sa mali uskutočniť v desiatich krajinách

Predpokladá sa, že sa na Defender Europe 20 zúčastní 18 štátov. Cvičenia by sa mali uskutočniť v desiatich krajinách vrátane Nemecka, Poľska, Litvy, Lotyšska, Estónska a Gruzínska. Ako uvádza agentúra AP, na cvičeniach sa zúčastní tiež 9 000 amerických vojakov, ktorí sú už nasadení v Európe a tiež 8 000 európskych vojakov.

Trump vyhlásil, že NATO je zastaraná

Americká armáda uviedla, že cvičenia "potvrdzujú, že americký záväzok voči NATO a obrane Európy zostáva neotrasiteľný". Americký prezident Donald Trump totiž vyvolal u mnohých členov NATO obavy, keď sa vyjadril, že transatlantická aliancia je "zastaraná".

Viac k témam: americká armáda, Defender Europe 20, vojenské cvičenia
Zdroj: Webnoviny.sk - USA pripravujú obrovské vojenské cvičenia v Európe, zúčastní sa ich 20-tisíc amerických vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála je určite dobrou správou, keď prokurátor dospel k záveru, že má dostatok dôkazov, aby vedel v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka obžalovať konkrétnych ľudí.

Obžaloba by mala byť podaná do konca októbra

Uviedol to dnes pre médiá v reakcii na medializované informácie, že obžalobu v kauze vraždy by dozorový prokurátor mal podať do konca októbra. "Nič nie je horšie, ako keď spravodlivosť je nastolená neskoro," povedal s tým, že je úspechom pre orgány činné v trestnom konaní, že v prípade dospeli do tohto štádia. "Dúfam, že aj súdy takto v primeranom časovom horizonte potom dospejú k právoplatnému rozsudku," dodal Gál.

Z objednávky vraždy je obvinený Kočner

Úrad špeciálnej prokuratúry v závere leta avizoval, že obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej by mali byť podané na jeseň tohto roka. Policajný vyšetrovateľ ešte 8. marca vzniesol obvinenie voči Marianovi K. z objednávky vraždy. Obvinený podnikateľ je momentálne vo väzbe v prípade miliónových zmeniek, ktorý sa už prejednáva pred súdom. V prípade vraždy novinára a jeho partnerky čelia obvineniu aj Tomáš Sz., Miroslav M. a Alena Zs. Pôvodne obvinený Zoltán A. bol vyčlenený na samostatné konanie a v prípade vystupuje ako svedok. Obvinení a ich právni zástupcovia sa momentálne oboznamujú z obsahom vyšetrovacieho spisu. Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára minulého roka v ich rodinnom dome v obci Veľká Mača.

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister spravodlivosti Gál dúfa, že súdy dospejú k právoplatnému rozsudku v kauze Kuciak v primeranom čase © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Plánované stiahnutie ukrajinských vojsk zo separatistického východu Ukrajiny, ktoré sa malo začať v pondelok, odložili. Ako informoval ukrajinský minister zahraničia Vadym Prystajko, stalo sa tak pre nedávne ostreľovanie zo strany separatistov. Ukrajina a Ruskom podporovaní separatistickí povstalci súhlasili, že stiahnu svoje sily z frontovej línie v dvoch oblastiach, aby tam mohli vzniknúť bezpečné nárazníkové zóny.

Mierová dohoda sa nikdy neuplatnila

Päťročný konflikt na východe Ukrajiny si vyžiadal viac ako 13-tisíc mŕtvych.Francúzsko a Nemecko v roku 2015 sprostredkovali mierovú dohodu, v ktorej sa počítalo s poskytnutím širokej autonómie povstalcom na východe a usporiadaním miestnych volieb, nikdy sa však neuplatnila.

Voľby považujú za veľký ústupok Rusku

Ukrajina, Rusko a separatisti v utorok podpísali dohodu, podľa ktorej sa majú v Donecku a Luhansku, dvoch regiónoch ovládaných separatistami, uskutočniť regionálne voľby. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa hneď po oznámení uzavretia dohody snažil rozptýliť obavy, že Ukrajina proruským separatistom príliš ustúpila a že voľby sa budú konať pod taktovkou separatistov a tým pádom Moskvy. Dohodu predstavil ako krok potrebný na zorganizovanie summitu s lídrami Ruska, Francúzska a Nemecka s cieľom dosiahnuť mierové urovnanie konfliktu. Podľa Prystajka sa už začali rokovania o dátume uskutočnenia summitu. Dohoda vyvolala v ukrajinskej metropole protesty, pričom demonštranti ju označili ako veľký ústupok Rusku. V nedeľu sa v Kyjeve zišlo na proteste zhruba 15-tisíc ľudí.

Viac k témam: regionálne voľby, východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Odsun vojska z východu Ukrajiny odložili, dôvodom je nedávne ostreľovanie zo strany separatistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Škótsky súd odmietol vydať nariadenie, ktoré by prikázalo britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi, aby požiadal o odklad termínu odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ).

Nariadením chceli dosiahnuť zotrvanie v EÚ

O takéto nariadenie sa usilovala skupina zástancov zotrvania Spojeného kráľovstva v únii. Chceli tak dosiahnuť, aby ministerský sa predseda podriadil zákonu, ktorý zaväzuje vládu, aby požiadala EÚ o odklad brexitu, ak do 19. októbra nedosiahnu s tým súvisiacu dohodu.

Johnson o odklad nebude žiadať

Johnson trvá na tom, že o odklad žiadať nebude, a zároveň tvrdí, že zákon dodrží, ale ako to chce urobiť, nie je známe. Podľa sudcu Paula Cullena nariadene, o ktoré sa skupina usilovala, nie je potrebné, pretože Johnson písomne potvrdil, že súhlasí s tým, že zákon musí dodržať.

Viac k témam: Brexit, No deal brexit (Brexit bez dohody)
Zdroj: Webnoviny.sk - Škótsky súd odmietol nariadiť Johnsonovi, aby požiadal o odklad brexitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára v nedeľu hospitalizovali v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave pre akútne ťažkosti. Agentúre SITA informáciu potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Čižnár mal na pondelkovom zasadnutí parlamentného ústavnoprávneho výboru predstaviť správu o činnosti prokuratúry v roku 2018. Bližšie informácie o zdravotnom stave generálneho prokurátora prokuratúra zatiaľ neuviedla.

Viac k témam: hospitalizácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Čižnára hospitalizovali v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, dôvodom boli akútne ťažkosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner