08. december 2019
Facebook

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - Šéf Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA) Jurij Ganus očakáva veľká reštrikcie voči celému ruskému športu v súvislosti s odovzdaním pozmenených údajov z moskovského laboratória na prelome rokov 2018 a 2019 pre analytikov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Súčasný minister športu Pavel Kolobkov pritom má už len jeden deň na to, aby WADA vysvetlil, prečo sa do jej rúk dostali upravené údaje a isté kľúčové dáta boli dokonca vymazané. "Aký bude verdikt WADA? Veľmi prísny. Ide o akt recidívy, opakované previnenie," zdôraznil Ganus.

Veľký problém

Podľa šéfa RUSADA je to pre Rusko veľký problém a ak zodpovedné orgány nenájdu správne odpovede, pričom on sám si ich nedokáže predstaviť, v takom prípade Rusko čakajú veľmi striktné tresty. Rusi v úvode roka odovzdali mnoho údajov zo svojich laboratórií, výmenou za to moskovské pracovisko opäť dostalo potrebnú akreditáciu, aj keď voči tomu protestovali viacerí zahraniční športovci. Odhalená masívna manipulácia so vzorkami dostala ruskú stranu do náročnej situácie, keďže je priam nemožné vyhodnocovať údaje z moskovského laboratória aj tam, kde sa na prvý pohľad zdá, že dáta pozmenené neboli.

Škandál po Soči

Verdikt voči Rusom sa zo strany WADA očakáva začiatkom novembra, keď v Poľsku zasadne výkonný výbor organizácie. Podľa Ganusa sa reštrikcie budú týkať všetkých športovcov a budú mať veľký vplyv aj na možnosť organizovať významné podujatia na území Ruska. "Najhoršie na tom je, že celé to trvá už päť rokov a istý čas sa to ešte nezmení," poznamenal Ganus. Nevylúčil ani to, že ruskí športovci sa nebudú môcť predstaviť na olympiáde. V lepšom prípade sa zopakuje situácia z februára 2018, keď sa na ZOH v kórejskom Pjongčangu predstavila malá skupina športovcov z Ruska, avšak ako neutrálny tím. Ganus tiež pripomenul, že problém sa týka Ruska ako takého a priamo moskovského laboratória, ktoré nie je zariadením RUSADA. Ťahanice okolo štátom organizovaného dopingu športovcov v Rusku sa ťahá od jari 2014, škandál vypukol tesne po skončení ZOH 2014 v Soči.

Viac k témam: doping, RUSADA Ruská antidopingová agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre zmanipulované vzorky hrozí Rusku veľmi prísny trest, očakáva šéf RUSADA Jurij Ganus © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda vystupuje zo strany Sloboda a Solidarita (SaS). Pre agentúru SITA to potvrdil samotný Sloboda s tým, že k dôvodom sa vyjadrí v stredu. Vystúpenie zo strany v utorok ohlásila aj podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová a jeho podpredseda Jozef Rajtár sa zase týmto dňom vzdávajú svojich funkcií v klube. Tlačové oddelenie SaS v tejto súvislosti pre agentúru SITA uviedlo, že šéf liberálov Richard Sulík navrhne za nových podpredsedov strany Branislava Gröhlinga a Karola Galeka.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Sloboda a solidarita prišla o ďalšieho člena, zo strany vystupuje aj Vladimír Sloboda © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - Dvaja vojaci poľskej armády v utorok zahynuli a ďalší štyria utrpeli zranenia pri zneškodňovaní výbušnín z 2. svetovej vojny, nájdených nedávno na juhu Poľska. K nešťastiu došlo neďaleko mesta Kuznia Raciborska, ktoré sa nachádza zhruba 60 kilometrov na západ od Katovíc. Ako informovala hovorkyňa katovickej radnice Alina Kucharzewska, štyroch zranených vojakov previezli do nemocnice, dvaja z nich sú v kritickom stave. Funkčné výbušniny z 2. svetovej vojny našli nedávno v lese pri mesta Kuznia Raciborska. Je predpoklad, že v lese sa nachádza takejto nevybuchnutej munície viac.

Viac k témam: bomba
Zdroj: Webnoviny.sk - Dvaja poľskí vojaci zahynuli pri zneškodňovaní starej bomby, ďalší dvaja sú v kritickom stave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung Electronics odhaduje, že jeho prevádzkový zisk v treťom kvartáli medziročne klesol o 56,2 %. Ako firma uviedla v utorok, za hlavnú príčinu prepadu považuje oslabený dopyt po pamäťových čipoch. Technologický gigant predpokladá, že prevádzkový zisk za júl až september bude vo výške 7,7 bilióna juhokórejských wonov (KRW) a tržby klesnú o 5,3 % na 62 biliónov KRW. Bližšie údaje o hospodárení podľa jednotlivých divízií Samsung neposkytol. Definitívne údaje o výsledku za tretí štvrťrok má firma zverejniť do konca mesiaca.

Viac k témam: zisk
Zdroj: Webnoviny.sk - Samsung Electronics očakáva pre slabý dopyt po pamäťových čipoch prepad zisku o 56 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - Taliansky parlament odhlasoval zníženie počtu poslancov. Reformu, ktorú presadzovalo vládne Hnutie piatich hviezd, schválili v utorok pomerom hlasov 553 k 14. Celkový počet poslancov v parlamente krajiny tak klesne takmer o tretinu, a to na 600 z 945. Hnutie piatich hviezd, ktoré v auguste sformovalo novú vládnu koalíciu s Demokratickou stranou, uviedlo, že zmenšenie počtu zákonodarcov bude znamenať úspory v sume 300 tisíc eur denne. Taliansko má druhý najpočetnejší parlament v Európe po Veľkej Británii.

Viac k témam: parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslancov v talianskom parlamente ubudne, ich počet sa zníži takmer o tretinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd SR na svojom utorkovom zasadnutí sprísnil tresty niektorým obžalovaným v rámci prípadu zločineckej skupiny sátorovci. Kristiánovi Kadárovi k 25-ročnému trestu, ktorý mu uložil Špecializovaný trestný súd v marci tohto roku, pridal prepadnutie majetku. Z 21 na 25 rokov tiež zvýšil trest Pavlov Vlčkovi, zo 17 na 18 rokov Rolandovi Szamaranskému a rovnako zo 17 na 18 rokov trest sprísnili aj Andorovi Márikovi. Všetkým trom má zároveň prepadnúť majetok. Súd tak vyhovel odvolaniu prokurátora voči verdiktu prvostupňového súdu, ktorý pôvodne uložené tresty pre trojicu obžalovaných považoval za nedostatočne prísne. Bývalému policajtovi Borisovi Drevenákovi ponechal súd pôvodný 17-ročný trest. Podľa predsedníčky senátu zodpovedajú uložené tresty závažnosti spáchanej trestnej činnosti. Rozhodnutie najvyššieho súdu je právoplatné.

Namietali zaujatosť senátu

Špecializovaný trestný súd uznal obžalovaných už v marci tohto roku za vinných z viacerých trestných činov, vrátane založenia zločineckej skupiny, viacerých vrážd alebo rôznej majetkovej a trestnej činnosti. Viacerí proti tomuto verdiktu podali odvolania, ktoré najvyšší súd zamietol. Keďže obžalovaný František Z. prezývaný Šrek bol pre práceneschopnosť svojej advokátky vyčlenený na samostatné konanie, súd bude o jeho odvolaní rozhodovať samostatne. Zsolt Nagy, prezývaný Čonty a Juraj Bugár známy ako Bugi akceptovali rozsudky Špecializovaného trestného súdu z marca tohto roku, preto sa ich odvolacie konanie netýkalo. Nagy si pre trestnú činnosť odpykáva 22-ročný trest, Bugár dostal trest o rok nižší. Obhajoba v utorok ešte pred ukončením dokazovania namietala zaujatosť senátu. Ten o námietke však nerozhodoval, keďže nebola vznesená bezodkladne a podľa súdu bola tiež nedôvodná. Obhajcovia tiež navrhovali doplniť dokazovanie, vrátane opakovaného výsluchu niektorých svedkov, súd im ani v tomto nevyhovel.

Pôsobili aj v Maďarsku

Skupina sátorovcov páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Lajosa Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána v Dunajskej Strede. Strelcov si údajne objednal Sátor. Obeťami gangu boli tiež traja muži, tzv. biele kone, ktorých sa sátorovci zbavili, aby nemohli vypovedať v prípade podvodov s DPH. Na svedomí majú aj vraždu Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny pápayovcov a jeho ochrankára Branislava Kotlana v apríli 2003. Informácie o pohybe Ecsiho dostali od policajta Borisa Drevenáka, ktorý za spolčenie s gangom dostal trest 17 rokov nepodmienečne.

Zavraždili desiatky ľudí

Sátorovci sa krutým spôsobom zbavili aj svojho člena Andreja Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Násilnou smrťou sa skončil aj život zápasníkov, bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov. Podľa svedectva jedného z členov gangu z prípravného konania skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí. Do trestnej činnosti sátorovcov patrí aj zločin falšovania verejnej listiny, keďže dvaja členovia získali falzifikáty preukazov príslušníkov Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby a falošné povolenia na prepravu utajovaných skutočností. Jeden z členov gangu bol stíhaný aj za krivé svedectvo a prísahu, pretože s komplicmi nepravdivo obvinil vtedajšieho prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka z korupcie. Tým sledovali Spišiakovu diskreditáciu, odvolanie z funkcie a prepustenie z polície, pretože odvolal z funkcie policajta Borisa Drevenáka.

Viac k témam: organizovaný zločin, sátorovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší súd vyhovel odvolaniu prokurátora a sprísnil tresty členom skupiny sátorovcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v horách výstrahy pred silným vetrom. Platia od utorkového večera do stredajšieho dopoludnia. Meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa pre väčšinu okresov Žilinského kraja a okresy Banská Bystrica a Brezno. Pre okres Poprad vydali výstrahy druhého stupňa. Na hrebeni Vysokých Tatier sa miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 135-160 km/h.

Viac k témam: počasie, vietor
Zdroj: Webnoviny.sk - Meteorológovia varujú pred silným vetrom na horách, poriadne fúkne na hrebeni Vysokých Tatier © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - Na úrovni Európskej únie (EÚ) sa rysuje prijatie novej dohody o prerozdeľovaní migrantov medzi jednotlivými členskými krajinami. Doterajšie pokusy o takúto dohodu stroskotali na odpore zo strany niektorých členských krajín, predovšetkým Maďarska, Českej republiky, Slovenska a Poľska, ktoré sa ohradzujú voči prijímaniu aj malého počtu utečencov.

Desať solidárnych štátov

Nová dohoda má preto spočívať v tom, že do systému, v rámci ktorého sa budú migranti prerozdeľovať do jednotlivých krajín, budú zapojené len tie krajiny, ktoré to budú samy chcieť. Ako v utorok informovala francúzska ministerka pre európske otázky Amélie de Montchalin, takýchto solidárnych štátov sa našlo už zhruba desať. "Máme zhruba desať krajín EÚ, ktoré chcú do toho ísť. Možno aj ďalšie," povedala ministerka. Plán, ktorý predložili Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta, ráta s tým, že keď sa pri európskych brehoch objaví loď s migrantmi zachránenými na mori, títo nezostanú dlhé mesiace "trčať" v krajine, ku ktorej brehom sa doplavili, ale prerozdelia sa medzi krajiny, ktoré už vopred vyjadrili ochotu ich prijať.

Zrýchlený azylový proces

O tomto pláne v utorok rokujú ministri vnútra členských krajín EÚ v Luxemburgu, pričom po tomto rokovaní by mohlo byť jasnejšie, ktoré všetky krajiny sa k nemu pripoja. Po prijatí tejto dohody "budeme môcť konštatovať, že keď pripláva loď, budeme už vedieť, komu môžeme zavolať, a že existujú krajiny, ktoré sú pripravené vyslať svoje tímy", povedala v utorok v Luxemburgu de Montchalin. Dohoda by mala byť súčasťou zrýchleného procesu posudzovania žiadostí o udelenie azylu v členských krajinách EÚ, ktorý by mal skrátiť čas medzi príchodom migranta a rozhodnutím o udelení či neudelení azylu - vrátane jeho fyzického vyhostenia, ak sa preň úrady rozhodnú - na štyri týždne. Doteraz tento proces zvykol trvať v mnohých prípadoch v niektorých krajinách aj niekoľko rokov.

Viac k témam: azyl, migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Nová dohoda o prerozdeľovaní migrantov má byť pre členské štáty Európskej únie dobrovoľná © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - V utorok pre bombovú hrozbu evakuovali budovu flámskeho parlamentu v Bruseli. Evakuácia sa uskutočnila bez väčších incidentov a umožnila policajtom budovu v centre mesta prehľadať. Poslanec Imade Annouri zo Strany zelených uviedol, že "všetci v pokoji vyšli von". Ako uvádza agentúra AP, poslancipráve posudzovali rozpočet novej flámskej vlády premiéra Jana Jambona.

Viac k témam: bombový poplach, parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Budovu flámskeho parlamentu v Bruseli evakuovali pre bombovú hrozbu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.10.2019 (Webnoviny.sk) - Európska únia by podľa eurokomisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej mala schváliť digitálnu daň, aby zaručila, že internetové firmy v Európe platia "férový podiel" daní. Vestagerová, ktorá je nominovaná na vykonávanie doterajšej funkcie aj v novej Európskej komisii, počas vypočúvania v Európskom parlamente uviedla, že "chceme, aby tieto pravidlá zdaňovania boli založené na globálnej dohode. Ale ak to nebude možné do konca roku 2020, tak sme pripravení konať". Európska únia sa snaží nájsť cestu na zdanenie veľkých spoločností, ktoré majú v rámci kontinentu rozsiahle podnikanie, ale dane platia iba v tej členskej krajine, v ktorej majú hlavné európske sídlo. Tieto sídla sú pritom často v krajinách s nízkymi sadzbami daní, ako sú Luxembursko či Holandsko.

Viac k témam: dane, digitálna daň
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia chce digitálnu daň do konca budúceho roka, inak je pripravená konať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner