31. marec 2020
Facebook

1.11.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 1. novembra 22:02
Všetkých 39 ľudí, ktorých našli mŕtvych v návese kamiónu odstaveného na juhovýchode Anglicka, pochádzalo z Vietnamu. Oznámila to polícia v grófstve Essex s tým, že je v súčasnosti v "priamom kontakte s viacerými rodinami vo Vietname a Spojenom kráľovstve" aj vietnamskou vládou.

Ozvali sa vietnamské rodiny

"V súčasnosti veríme, že obete sú občanmi Vietnamu, a sme v kontakte s vietnamskou vládou," uviedol námestník náčelníka polície Tim Smith. Vietnamské veľvyslanectvo v Londýne vyjadrilo hlboký zármutok a úprimnú sústrasť rodinám obetí. Ako ďalej uviedlo, "konkrétne identity obetí je ešte stále potrebné určiť a potvrdiť relevantnými úradmi vo Vietname a Spojenom kráľovstve". Posun vo vyšetrovaní prišiel po tom, čo sa úradom ozvalo viacero vietnamských rodín, ktoré sa obávali, že sú medzi mŕtvymi ich príbuzní.

Vodiča obvinili zo zabitia

Kamión s chladiarenským návesom, v ktorom bolo 31 mŕtvol mužov a osem mŕtvych žien, objavili minulý týždeň v noci z utorka na stredu v priemyselnom parku Waterglade v juhoanglickom meste Grays. Do Veľkej Británie sa dostal cez anglický prístav Purfleet, kam sa preplavil trajektom z belgického Zeebrugge. Jeho 25-ročného vodiča Mauricea Robinsona obvinili zo zabitia všetkých obetí, prevádzačstva, napomáhania nelegálnej migrácii a prania špinavých peňazí. Príčina úmrtia zosnulých zatiaľ nie je známa, určiť ju má pitva. V súvislosti s prípadom tiež v piatok úrady vo Vietname zatkli dvoch ľudí, ktorí sa angažovali v prevádzaní ľudí. Írska polícia zase zatkla 22-ročného muža, na ktorého polícia v Essexe vydala európsky zatykač. Okrem toho tiež úrady pátrajú po dvoch podozrivých bratoch zo Severného Írska, ktorých vyzvali, aby sa im vzdali. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: kamión, mŕtvi ľudia
Zdroj: Webnoviny.sk - Všetkých 39 mŕtvych ľudí nájdených v kamióne pochádzalo z Vietnamu, oznámila polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.11.2019 (Webnoviny.sk) - Existujú náznaky, že ruská činnosť na sociálnych sieťach zhoršuje rozpory v Čile, ktorým zmietajú smrteľné protesty. Pre agentúru AP sa tak vyjadril predstaviteľ z ministerstva zahraničných vecí USA, ktorý si prial zostať v anonymite. Údajná ruská aktivita na internete podľa neho odzrkadľuje angažovanie sa Ruska v Amerike. Podrobnosti, ktoré by podporili jeho tvrdenia, však neuviedol a ani nemenoval konkrétne ruské subjekty zapojené do takejto činnosti. Povedal však, že Čile spolupracuje so Spojenými štátmi, aby sa s ruskou aktivitou na internete vysporiadalo. Zástupca amerického ministra zahraničia pre západnú hemisféru Michael G. Kozak minulý týždeň povedal Kongresu, že ruská činnosť na sociálnych sieťach bola zameraná na "vyvolanie násilia, dezinformácie a podobné veci" v Čile. Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov v piatok tieto tvrdenia poprel. "Americká administratíva využíva náročnú vnútornú situáciu v Čile, aby pokračovala v pokusoch o očierňovanie zahraničnej politiky našej krajiny," cituje Rjabkova tlačová agentúra Interfax. Čilský prezident Sebastián Piňera v stredu oznámil, že jeho vláda potrebuje po vážnych protivládnych protestoch "uprednostniť znovunastolenie verejného poriadku", a preto odvoláva novembrový summit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) a decembrovú klimatickú konferenciu COP25 Organizácie Spojených národov. Protesty si vyžiadali najmenej 20 mŕtvych a stovky zranených a tiež mnoho poškodených budov a infraštruktúr.

Viac k témam: protivládne protesty, Sergej Rjabkov
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko údajne zasahuje do diania v Čile, tvrdí zdroj z ministerstva zahraničných vecí USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.11.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia vo Vietname a Írsku zatkla ďalších troch ľudí v súvislosti s prípadom 39 mŕtvych, ktorých našli minulý týždeň v kamióne na juhovýchode Anglicka. Dve osoby podozrivé z organizovania prevádzačskej operácie vo Vietname zatkli v tamojšej provincii Ha Tinh, informovala televízia VTV. Stalo sa tak po tom, čo desať rodín nahlásilo nezvestných príbuzných.

Priamo zapojení

Námestník náčelníka provinčnej polície sa vyjadril, že podozriví boli priamo zapojení do prípadu, keď ľudia, o ktorých sa predpokladá, že by mohli patriť k obetiam z kamióna, platili prevádzačom, aby ich vzali do Anglicka. Dvojica podľa polície v oblasti organizovala pašovanie ľudí niekoľko rokov. V Írsku zase policajti zatkli 22-ročného muža. Stalo sa tak základe európskeho zatykača, ktorý naň vydala polícia v anglickom grófstve Essex. Tá už aj začala konanie v súvislosti s jeho vydaním, aby ho vo Veľkej Británii mohli obviniť zo zabitia. Hovorca vyššieho súdu v Dubline uviedol, že Eamon Harrison, ktorý pochádza zo severoírskeho Newry, sa v piatok postavil aj pred súd a ten nariadil jeho zadržanie do ďalšieho konania naplánovaného na 11. novembra. Kamión s mŕtvolami objavili minulý týždeň v noci z utorka na stredu v priemyselnom parku Waterglade v juhoanglickom meste Grays. Do Veľkej Británie sa dostal cez anglický prístav Purfleet, kam sa preplavil trajektom z belgického Zeebrugge.

Obvinený vodič

Jeho 25-ročného vodiča Mauricea Robinsona obvinili zo zabitia všetkých obetí, prevádzačstva, napomáhania nelegálnej migrácii a prania špinavých peňazí. Hoci vyšetrovanie stále napreduje, úrady ešte neidentifikovali obete ani neboli schopné určiť, odkiaľ prišli. Pôvodne polícia tvrdila, že prišli z Číny, neskôr sa však zamerala na Vietnam, keď sa začali objavovať správy od rodín, ktorým sa neozvali ich príbuzní, ktorí v tom čase mali cestovať. Polícia v Británii chce v súvislosti s prípadom vypočuť aj dvoch ďalších podozrivých - súrodencov Ronana a Christophera Hughesovcov - a vyzvala ich, aby sa prihlásili. Muži zákona už s Ronanom Hughesom komunikovali telefonicky, ale chcú sa s bratmi pozhovárať osobne.

Viac k témam: kamión, mŕtvi ľudia
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia v prípade mŕtvych ľudí v kamióne zatkla vo Vietname a Írsku ďalších troch podozrivých © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.11.2019 (Webnoviny.sk) - Hasiči z viacerých útvarov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zasiahli pri dopravnej nehode na rýchlostnej ceste R1. Podľa dostupných informácií sa na ceste zrazili dve osobné autá s nákladným. Rýchlostnú cestu R1 pri odbočke na obec Pata uzavreli. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Križanová z HaZZ. Pri nehode sa zranili dve osoby, jednu museli hasiči z auta vyslobodiť pomocou hydraulického vyslobodzovacieho zariadenia.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Dve osobné autá sa zrazili s nákladným na rýchlostnej ceste R1 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.11.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná klimatická konferencia COP25 Organizácie Spojených národov (OSN) sa napokon uskutoční na budúci mesiac v Madride. Oznámila to výkonná tajomníčka Rámcovej dohody OSN o klimatických zmenách (UNFCCC) Patricia Espinosa s tým, že predstavitelia konferencie prijali ponuku Španielska. Tamojšia vláda navrhla, aby sa podujatie uskutočnilo tam, keďže sa nemôže konať v Čile. Pôvodne sa mala konferencia konať v čilskom Santiagu. Čilský prezident Sebastián Piňera ale v stredu oznámil, že jeho vláda potrebuje po vážnych protivládnych protestoch "uprednostniť znovunastolenie verejného poriadku", a preto odvoláva COP25 i summit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC). Ten sa mal uskutočniť 16. a 17. novembra. COP25 sa bude konať v plánovanom termíne 2. - 13. decembra.

Viac k témam: klimatické zmeny, Medzinárodná klimatická konferencia COP25
Zdroj: Webnoviny.sk - Klimatická konferencia COP25 sa namiesto čilského Santiaga uskutoční v Madride © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.11.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo vnútra má v úmysle kúpiť špeciálne pyrotechnické roboty určené na manipuláciu s výbušninami a ich deaktiváciu. Ako sa ďalej uvádza v oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, plánujú kúpiť celkovo deväť takýchto robotov. Celkové náklady na nákup robotov a zariadení rezort odhaduje na 1 998 950 eur bez DPH, pričom by ich mal využívať Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru. Záujemcovia o dodanie tejto špeciálnej techniky môžu rezortu predkladať ponuky do 26. novembra.

Diaľkovo ovládané vozidlo

Tri roboty by podľa rezortu mali byť určené na manipuláciu s výbušnými predmetmi s veľkou hmotnosťou a tiež muníciou s možnosťou ich následného znefunkčnenia. "Diaľkovo ovládané vozidlo je určené na skúmanie nastražených výbušných systémov a ich zneškodňovanie mechanickým a pyrotechnickým spôsobom. Samotné vozidlo (podvozok) musí byť schopné vlečenia predmetov pomocou závesného zariadenia," uvádza rezort s tým, že zariadenia by mali byť schopné manipulácie s výbušninami, výbušnými predmetmi a muníciou s hmotnosťou minimálne 100 kilogramov.

Chcú aj delaboračné zariadenia

Ďalšie tri kusy robotov majú byť schopné manipulácie s predmetmi s hmotnosťou cestovnej batožiny v uzavretých stavebných celkoch, v budovách alebo vo väčších dopravných prostriedkoch ako vlak, autobus, trolejbus, električka alebo lietadlo. Zvyšné tri roboty majú byť určené na prieskum a nevyhnutnú manipuláciu s výbušnými zariadeniami v obmedzenom priestore a v bežných dopravných prostriedkoch, ako sú osobné alebo nákladné vozidlá, vrátane ich podvozku. Rezort chce tiež zabezpečiť tri kusy delaboračných zariadení (zariadenia na rozoberanie) určených na bezpečné rozoberanie munície za účelom jej znefunkčnenia a "zisťovania funkčnosti jej komponentov a obsahu pri expertíznom a znaleckom skúmaní".

Viac k témam: tender, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra nakupuje v miliónovom tendri špeciálne pyrotechnické roboty © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.11.2019 (Webnoviny.sk) - Sudcov, ktorí pracujú v dôchodkovom veku, neubúda. Pravidlá totiž neplatia pre všetkých rovnako. Vyplýva to zo štatistík, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor rezortu spravodlivosti. Sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov, je v súdnictve 67. Podľa zákona by pritom mali byť automaticky predložení Súdnej rade SR na odvolanie z funkcie. Ústavný súd SR však rozhodol, že súdna rada môže ešte zvážiť, koho predloží na odvolanie, neexistujú však pritom pravidlá, na základe čoho by rozhodovala.

Rovní a rovnejší

Najvyšší poradný samosprávny orgán justície však v tomto prípade postupuje nerovnomerne, kým niektorých sudcov odporučí prezidentke odvolať, iných nie. Problém v tomto procese vidí aj niekdajší člen súdnej rady a právnik Jozef Vozár, ktorý navyše pripomína, že sú "rovní a rovnejší". „Aj v tomto prípade, bohužiaľ, platí, že sú na Slovensku rovní a rovnejší. Odvolávanie sudcov na základe veku je skutočne problematické. Aj ako člen súdnej rady som zažil prípady, keď prišli dvaja sudcovia z rovnakého súdu, jedného sme odvolali a druhého nie," priblížil pre agentúru SITA. Odborník vidí aj iný problém, hlasovanie rady je tajné. „Hlasovanie je navyše tajné, takže prakticky ani samotní členovia súdnej rady nevedia, ktorí kolegovia ako hlasovali a prečo niektorí sudcovia zostali, alebo nezostali vo funkcii," dodal. Najvyšší samosprávny orgán justície rozhoduje o sudcoch, ktorí presiahli vekovú hranicu, pravidelne, pričom ešte pred tajným hlasovaním je rozprava a v rámci nej sa prídu predstaviť aj niektorí sudcovia, ktorí uvádzajú, prečo by radi pokračovali vo svojej funkcii.

Prípad sudcu Sopoligu

V nej sa niekedy členovia súdnej rady prihovárajú za konkrétneho sudcu, aj napriek tomu, že presiahol vekovú hranicu. Vozár si vie pri tejto problematike predstaviť zmenu Ústavy SR. „Samozrejme, dá sa to nastaviť legislatívne zmenou ústavy," odpovedal právnik a dodal, že to nie je jednoduchý proces, keďže sa musí dosiahnuť ústavná väčšina, teda minimálne 90 hlasov poslancov NR SR. Známy je napríklad prípad šéfa Združenia sudcov Slovenska (ZSS) Juraja Sopoligu. O ňom sa na pôde súdnej rady hlasovalo dvakrát, pričom ani na jeden pokus ho súdna rada nenavrhla na odvolanie. Sopoliga sa v tomto roku dokonca uchádzal o najcennejší sudcovský talár na Ústavnom súde SR, kde je mandát na 12 rokov. V súčasnosti musí najskôr o sudcovi rozhodnúť Súdna rada SR, ktorá následne zoznam posunie do Kancelárie prezidenta SR.

Viac k témam: dôchodok, justícia, sudcovia, súdnictvo, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Pravidlá odchodu sudcov do dôchodku neplatia pre všetkých rovnako, rozhoduje súdna rada © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.11.2019 (Webnoviny.sk) - Líder strany Brexit Nigel Farage vyzval britského premiéra Borisa Johnsona, aby upustil od jeho dohody o brexite a vybudoval s ním alianciu za odchod Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Vyjadril sa tak pri príležitosti začiatku kampane strany Brexit pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 12. decembra. Farage vyhlásil, že spojenie jeho strany a Johnsonovej Konzervatívnej strany je "jedinou cestou" vpred. Zároveň však Johnsona varoval, že ak jeho ponuku odmietne, jeho strana nasadí protikandidátov po celej Británii. Konzervatívci už skôr odmietli formálnu dohodu so stranou Brexit. Farageovo vyhlásenie prišlo po tom, čo sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že by sa predseda strany Brexit mal spojiť s Johnsonom a vytvoriť tak "nezastaviteľnú silu".

Dohoda "nie je brexit"

Farage odštartoval začiatok kampane tým, že odsúdil Johnsonovu dohodu, ktorá podľa neho "nie je brexit". Premiéra vyzval, aby sa namiesto tejto dohode venoval dohode o voľnom obchode s EÚ, ktorá je podobná dohode únie s Kanadou, a určil termín na jej podpísanie na 1. júla 2020. Ak by dovtedy dohodu neuzavreli, Británia by mala opustiť úniu bez dohody a prejsť na pravidlá Svetovej obchodnej organizácie. "Považujem to za úplne rozumné. To by bol naozaj brexit," vyhlásil Farage. Okrem iného tiež skritizoval Labouristickú stranu, ktorá chcela prerokovať dohodu a hlasovať o nej v referende, za "úplnú zradu brexitu" a vyjadril sa, že jeho strana napadne labouristické kreslá na severe Anglicka a regióne Midlands.

Náskok konzervatívcov pred labouristami

Nedávne prieskumy verejnej mienky naznačujú, že konzervatívci budú mať náskok oproti opozičným labouristom Jeremyho Corbyna. Niektorí konzervatívci však majú obavy, že by Farageovi kandidáti mohli rozdeliť podporovateľov brexitu na dva tábory a zabrániť tak Konzervatívnej strane vyhrať vo voľbách. Ak by vyhrali labouristi, mohlo by to viesť k novému referendu o odchode z únie. "Hlas pre Faragea riskuje, že sa Jeremy Corbyn dostane na Downing street zadnými dvierkami. Nedokončí to brexit a vytvorí to ďalší zaseknutý parlament, ktorý nefunguje," vyjadril sa pre spravodajský portál BBC zdroj z radov konzervatívcov.

Viac k témam: Brexit, britský premiér, No deal brexit (Brexit bez dohody)
Zdroj: Webnoviny.sk - Dohoda nie je brexit, vyhlásil Farage a premiérovi Johnsonovi adresoval výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.11.2019 (Webnoviny.sk) - Vodič išiel autom dolu lyžiarskou zjazdovkou, jeho spolujazdkyňa sa zranila. O nehode informovala polícia na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook. Podľa dostupných informácií iba 18-ročný vodič zastavil na parkovisku pri hoteli v obci Vršatské Podhradie v Ilavskom okrese a z nezistených príčin sa s vozidlom pohol vpred, prešiel cez zráz a auto sa rozbehlo dole zjazdovkou. Mladík aj jeho 17-ročná spolujazdkyňa stihli z idúceho auta vyskočiť. Tínedžerku hospitalizovali, príčiny nehody sú predmetom vyšetrovania.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Mercedes sa rútil dolu zjazdovkou, tínedžeri stihli vyskočiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.11.2019 (Webnoviny.sk) - Štyria ľudia zomreli a ďalší štyria utrpeli zranenia pri streľbe na halloweenskej párty v severnej Kalifornii. Incident sa stal v obci Orinda východne od mesta Oakland počas večierka, na ktorom sa zúčastnilo viac ako sto ľudí, povedal pre miestne noviny East Bay Times policajný náčelník David Cook. Ako uviedol do domu, kde sa párty konala, privolali policajtov okolo 22:45 miestneho času. Po príchode na miesto tam muži zákona našli štyroch mŕtvych. Podrobnosti o obetiach zatiaľ nie sú známe. Polícia vyšetruje príčinu streľby. Spomínaný dom sa nachádza v zámožnej štvrti, kde stojí viacero multimiliónových domov.

Viac k témam: Halloween, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Halloweenska párty v Kalifornii sa skončila tragicky, streľbu neprežili štyria ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner