19. január 2020
Facebook

10.11.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 10. novembra 20:37
Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) premiéra Pedra Sáncheza pravdepodobne vyhrala v nedeľňajších parlamentných voľbách, no nepodarilo sa jej získať väčšinu kresiel v parlamente. Naznačujú to výsledky exit pollu verejnoprávneho vysielateľa RTVE. Na druhom mieste skončila konzervatívna Ľudová strana (PP). Krajne pravicová strana Vox zase zrejme získala oproti minulým voľbám dvojnásobný počet kresiel. V kombinácii majú najviac kresiel pravicové strany, no ani tie dohromady nemajú potrebnú väčšinu. Podľa projekcií RTVE vyhrali socialisti 114 až 119 kresiel. Ľavicová strana Podemos, ktorá sa prikláňa k vytvoreniu koalície s PSOE, zrejme získa medzi 30 a 34 kreslami. PP by podľa projekcií mohla mať medzi 85 až 90 kreslami a Vox 56 až 59. Pre PSOE aj PP to znamená, že budú mať pravdepodobne problémy pri zostavovaní vlády bez zapojenia menších strán. Na to, aby mali v 350-člennej dolnej komore parlamentu väčšinu, musia mať 176 kresiel. Španielsko nemá stabilnú vládu od roku 2015, pričom nedeľňajšie voľby boli už štvrté za štyri roky. Volebná účasť dosiahla o šiestej popoludní 56,8 percenta. To je o takmer štyri percentuálne body menej ako pri posledných parlamentných voľbách v apríli.

Viac k témam: parlamentné voľby v Španielsku, Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE), španielsky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Parlamentné voľby v Španielsku zrejme vyhrali socialisti, účasť bola nižšia ako v apríli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - V pondelok 11. novembra dorazí ďalšia vlna dažďa, môže aj snežiť. Informuje o tom portál iMeteo.sk s tým, že v pondelok dorazia nad slovenské územie od juhu ďalšie zrážky. Postupne sa rozprší na strednom, ale aj východnom Slovensku. Zrážok bude postupne pribúdať a vyskytovať sa budú až do večera. „Počas dňa k nám od začne za studeným frontom prúdiť od západu studený vzduch, ktorý sa prejaví najmä na horách a na severe Slovenska. V týchto oblastiach sa môže prechodne vyskytnúť sneženie aj od stredných polôh, približne od nadmorskej výšky 800 metrov. Na horách bude výlučne snežiť a napadnúť môže aj viac ako 10 centimetrov čerstvého snehu. Sneženie sa zajtra popoludní očakáva aj na Orave, sneh sa ale bude topiť," uvádza portál.

Viac k témam: počasie, predpoveď počasia
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensko dorazí ďalšia vlna dažďa, na horách bude výlučne snežiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Rumunsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na úrovni BBB- so stabilným výhľadom. Agentúra uviedla, že rating krajiny v investičnom pásme podporuje mierna výška verejného dlhu, hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa a ukazovatele rozvoja ľudských zdrojov, ktoré sú nad úrovňou krajín s ratingom BBB.

Rušný volebný kalendár

Na druhej strane však Rumunsko vykazuje rozpočtové schodky a deficity bežného účtu platobnej bilancie. Výhľad krajiny podľa agentúry komplikuje rušný volebný kalendár, keďže politické strany sa pravdepodobne nedohodnú na nápravných ekonomických opatreniach. Po novembrových prezidentských voľbách budú v krajine v júni 2020 komunálne voľby a v záverečnom kvartáli 2020 alebo prvom štvrťroku 2021 parlamentné voľby.

Oslabenie verejných financií

V terajšom politickom kontexte Fitch očakáva ďalšie postupné oslabenie verejných financií z krátkodobého aj strednodobého hľadiska. Rozpočtový deficit Rumunska za január až september medziročne stúpol na 2,6 % HDP z úrovne 1,8 %. Fitch očakáva, že za celý rok 2019 bude schodok rozpočtu mierne nad hranicou 3 % HDP, ale do roku 2021 sa prehĺbi na 4 % HDP. To podľa agentúry v roku 2021 zvýši rumunský verejný dlh na 38 % HDP z vlaňajších 35 % HDP. Verejný dlh však aj tak zostane pod hranicou 40 % HDP, čiže bude nižší ako je priemerný dlh krajín s ratingom BBB.

Viac k témam: Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings, rating Rumunska
Zdroj: Webnoviny.sk - Agentúra Fitch potvrdila rating Rumunska na stupni BBB- so stabilným výhľadom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - Osobnú zodpovednosť by mali vyvodiť všetci, ktorí zlyhali v súvislosti s Marianom K.. Zhodli sa na tom poslanci Národnej rady SR v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Erik Tomáš (Smer-SD) sa domnieva, že Martina Glváča (Smer-SD), ktorý nedávno odstúpil z postu podpredsedu NR SR pre komunikáciu s Marianom K., by mali nasledovať aj ďalší politici, napríklad Igor Matovič (OĽaNO) alebo Richard Sulík (SaS).

Rovnaký meter

Jaroslav Paška (SNS) považuje na nešťastné, že pred odchodom Glváča komunikoval Béla Bugár (Most-Híd) o svojom názore s médiami. Podľa neho to vytvorilo v koalícii ďalšie napätie. Veronika Remišová zo strany Za ľudí považuje Glváčov odchod za nevyhnutný, rovnaký názor zastáva Peter Pčolinský z hnutia Sme rodina. „Bolo to osobné rozhodnutie pána Glváča. Ak máme uplatňovať rovnaký meter, mali by ho nasledovať ostatní, ktorí komunikovali s Marianom K.. Očakávame preto, že sa bude pozerať teraz rovnakými okuliarmi na ďalších aktérov,“ povedal Tomáš. Podľa Jaroslava Pašku bol Glváčov odchod nevyhnutný. „Považovali sme to za problematické. Ale myslím si, že bolo nevhodné, aby pán Bugár odkazoval svoje názory cez médiá,“ uviedol Paška.

Kollár nemá dôvod

Remišová sa nevyjadrila jasne, či má v tomto prípade odísť z politiky aj jej bývalý kolega Igor Matovič, ktorý sa tiež s Marianom K. stretol. „Očista na Slovensku môže nastať iba vtedy, ak vyvodia zodpovednosť všetci, ktorí mali kontakty s Marianom K.,“ povedala Remišová. Peter Pčolinský uviedol, že líder hnutia Sme rodina Boris Kollár nemá dôvod na vyvodenie zodpovednosti. Podľa jeho slov totiž nemal kamarátsky vzťah s Marianom K.. „Náš predseda nemá za čo vyvodiť zodpovednosť. Marian K. jasne písal, že Boris Kollár sa nesmie dostať do NR SR. Nešlo o kamarátsky vzťah,“ povedal Pčolinský.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Osobnú zodpovednosť by mali vyvodiť všetci, ktorí komunikovali s Kočnerom, tvrdia poslanci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - Štefan Harabin pozval Mariana Kotlebu na stretnutie. Informoval o tom na sociálnej sieti Facebook s tým, že termín stretnutia bude vo štvrtok 14. novembra. Jeho hlavnou témou bude spolupráca Harabinovej strany Vlasť s ĽSNS v parlamentných voľbách v roku 2020, ktorú ponúkol Kotleba už dávnejšie. „Za normálne Slovensko s každým normálnym. Ide o budúcnosť Slovenska, ktorá je ohrozená,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti Harabin. Podľa neho hrozí Slovensku prítomnosť zahraničných vojsk na našom území, čím zrejme narážal na nedávnu ponuku Spojených štátov amerických na opravu vojenských letísk. Harabin tiež skritizoval stranu Progresívne Slovensko, Spolu-občiansku demokraciu, Slobodu a Solidarita (SaS) a aj stranu exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktoré chcú podľa neho zaviesť „nenormálny režim“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Harabin pozval Kotlebu na stretnutie a kritizoval progresívcov, Kisku aj sulíkovcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - Notári na rozdiel od sudcov, prokurátorov či advokátov zatiaľ neevidujú podozrivý prípad z komunikácie Mariana K. cez aplikáciu Threema. Pre agentúru SITA to uviedla Daniela Ďurajová, vedúca sekretariátu Notárskej komory SR. S rozsiahlymi podozreniami však v súčasnosti bojujú viaceré právnické odvetvia. „Notárska komora SR zatiaľ neeviduje prípad komunikácie notára cez aplikáciu Threema s Mariánom K.," informovala Ďurajová. Najvypuklejší problém ukázala komunikácia cez aplikáciu Threema v súdnictve. Ešte koncom augusta tohto roka voči niektorým sudkyniam a sudcovi v tejto súvislosti zasahovala aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Preverujú viacero advokátov

Vlastné rady preveruje aj Slovenská advokátska komora (SAK). Cez aplikáciu Threema s Marianom K. totiž údajne komunikovalo viacero advokátov. Podľa hovorkyne Alexandry Donevovej nemôže komora v súčasnosti konkretizovať rozsah preverovaných prípadov. „Každú informáciu, ktorá sa týka advokáta, vyhodnocujeme a následne kancelária komory podáva Revíznej komisii SAK podnet na prešetrenie. Komisia v súvislosti s medializovanými kauzami v tomto čase z našej iniciatívy prešetruje už viacero podnetov v súvislosti s medializovanými kauzami a prepisov komunikácie cez aplikáciu Threema," uviedla Donevová ešte uplynulý pracovný týždeň. V skupine sudkýň je aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá údajne s Marianom K. komunikovala najviac. V prípadoch začali konať aj kompetentní. Najskôr disciplinárny podnet na Janovskú podal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) a následne na Vladimíra Sklenku presedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. V oboch prípadoch disciplinárny senát rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu funkcie. Ďalší sudcovia požiadali o prerušenie výkonu dobrovoľne. Ide o bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera a Miriam Repákovú.

Sudkyňa aj prokurátor

Súdna rada si po zriadení vlastnej komisie dodatočne vyžiadala dokumenty z polície a Úradu špeciálnej prokuratúry. Tie ukázali ďalší problém, keď podozrivú sudkyňu Zuzanu Maruniakovú zastupuje priamo člen súdnej rady Michal Mišík. Už najbližší štvrtok, 14. novembra, môžu prísť ďalší sudcovia vysvetliť svoje konanie členom komisie, ktorá si ich predvolala. Threema ukázala problémy aj medzi prokurátormi. Po medializovaní zvukovej nahrávky, na ktorej je údajne hlas Mariana K. a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, začal konať aj súčasný šéf prokuratúry Jaromír Čižnár. Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, okrem zvukovej nahrávky bolo totiž uverejnené aj video, na ktorom spoločne s Marianom K. inštaluje v kancelárii skrytý kamerový systém. Komunikácia s Marianom K. zasiahla aj prokurátora Bystríka Paloviča. Ten si následne vzal 30-dňové neplatené voľno.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Notári zatiaľ neevidujú vo svojich radoch prípad komunikácie s Marianom K. © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - Bolívijský prezident Evo Morales oznámil, že vyhlási nové voľby. Stalo sa tak po tom, čo pozorovatelia Organizácie amerických štátov (OAS) spochybnili platnosť októbrového hlasovania a vyzvali na anulovanie výsledkov. Morales, ktorého do funkcie po prvý raz zvolili v roku 2006, v nedeľu oznámil, že pred novými voľbami tiež urobia zmeny vo volebnej komisii, ktorej členov vyberie parlament. Prezident novinárom povedal, že pristúpil k zmienenému rozhodnutiu, aby "znížil všetko napätie". "Všetci máme povinnosť upokojiť Bolíviu," povedal. OAS, ktorej tím vykonával audit volieb, v predbežnej správe uviedla, že objavili "jasné manipulovanie" bolívijského volebného systému a nemohli overiť výsledky volieb. Pozorovatelia pri kontrole narazili na fyzické záznamy, ktoré boli pozmenené alebo mali sfalšované podpisy, čo je dôkazom rozsiahlej manipulácie s dátami. OAS skonštatovala, že je nepravdepodobné, že by Morales vyhral s 10 percentným náskokom, ktorý je potrebný na výhru, a odporučila, aby Bolívia vymenovala novú volebnú komisiu, než sa uskutočnia ďalšie voľby. Od prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnili 20. októbra, sa v Bolívii proti Moralesovmu znovuzvoleniu konajú protesty. Demonštranti Moralesa obviňujú zo zmanipulovania volieb, aby si zabezpečil štvrté funkčné obdobie. Prezident obvinenia popiera, odmieta rezignovať a svojich oponentov obviňuje z toho, že sa ho snažia zosadiť. Demonštrácie sprevádzajú násilné strety a nepokoje a vyžiadali si už troch mŕtvych.

Viac k témam: prezidentské voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Bolívijský prezident Evo Morales vypíše v krajine nové voľby hlavy štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - V ruskom Petrohrade zadržali prominentného univerzitného profesora, ktorý je podozrivý z vraždy študentky. Olega Sokolova, ktorý je odborníkom na francúzsku revolučnú vojenskú históriu, v sobotu totiž vytiahli z rieky a v jeho batohu našli odseknuté ruky. Polícia neskôr v jeho byte objavila aj zvyšok tela jeho študentky, informujú ruské médiá. Sokolova, ktorý podľa médií získal za svoju prácu francúzsky Rad čestnej légie, sa polícia chystá vypočúvať. Podľa medializovaných správ, ktoré sa odvolávali na právnika Alexandra Počujeva, profesor podpísal vyhlásenie o vine. V sobotu Sokolova hospitalizovali pre podchladenie a v nedeľu ho previezli na policajnú stanicu.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Prominentný ruský profesor je podozrivý z vraždy študentky, v batohu mal odseknuté ruky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - Voliči sa riadia podľa programových priorít, a nie podľa prieskumov. Uviedli to v relácii V politike televízie TA3 koaliční poslanci Radovan Baláž (SNS) a Róbert Puci (Smer-SD). Opozičný poslanec Eduard Heger (OĽaNO) hovorí o protiústavnosti zákona o predlžovaní moratória na zverejňovanie volebných prieskumov na 50 dní. Rovnaký názor zastáva Marián Viskupič (SaS). Novelu volebného zákona medzičasom vrátila do Národnej rady SR prezidentka Zuzana Čaputová. Nevylúčila ani možnosť, že po prípadnom opakovanom schválení podá podnet na Ústavný súd SR. „Pani prezidentka je podľa mňa v určitom konflikte záujmov, pretože počas jej kampane boli práve najväčšie odchýlky v prieskumoch. Teraz, keď sme tú tému otvorili, je tu zrazu veľké haló,“ povedal Puci. Podľa Radovana Baláža má byť prioritou pre voliča program jednotlivých strán. „Voliči sa rozhodujú na základe programov, a nie prieskumov, a o tom by mala byť politická súťaž. Určite nie je normálne, ak v prieskumoch majú strany nameraný určitý výsledok a o pár dní je diametrálne odlišný,“ uviedol Baláž. Opoziční poslanci oponujú tým, že na novelu doplatia iba občania. „Občan nebude vedieť informácie. Nepomôže to nikomu, je to protiústavné a zbytočné,“ domnieva sa Viskupič. Podľa Hegera je to diskriminujúce pre občanov. "Ľudia nebudú mať informácie. Áno, strany si môžu zadať prieskumy, ale na konci dňa ich nebudú vedieť občania. Opatreniami sa dajú prieskumy rozumne regulovať, nie je riešenie ich zakazovať,“ uviedol Heger.

Viac k témam: moratórium
Zdroj: Webnoviny.sk - Koaliční poslanci zastávajú predĺžené predvolebné moratórium, pre opozičných je protiústavné © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - Slovensko patrí v recyklovaní plastov medzi najlepšie krajiny Európskej únie. Dostalo sa medzi sedem krajín EÚ, kde sa v roku 2017 recyklovala viac ako polovica vzniknutého plastového odpadu z obalov. Celkovo sa Slovensko umiestnilo na lichotivom 6. mieste z EÚ-28, keď Slováci recyklovali plasty v 52 % prípadov. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. V Európskej únii sa v roku 2017 recyklovalo približne 42 % odpadu z plastových obalov. V porovnaní s rokom 2005 sa miera recyklácie plastového odpadu z obalov zvýšila v EÚ o 18 percentuálnych bodov z 24 % v roku 2005 na 42 % v roku 2017. Tento stúpajúci trend sa podľa Eurostatu pozoruje na rôznych úrovniach vo všetkých členských štátoch EÚ okrem Chorvátska. V roku 2017 bola najvyššia miera recyklácie plastového obalového odpadu zaznamenaná v Litve (74 %), pred Bulharskom (65 %), na Cypre (62 %, údaj za rok 2016), Slovinsku (60 %), Česku (59 %), na Slovensku (52 %) a v Holandsku (50 %). Naopak, na Malte sa recyklovala menej ako jedna tretina plastového odpadu (24 %, údaj za rok 2016) a málo sa recyklovalo aj v Estónsku, Francúzsku a Fínsku (každé 27 %), Írsku (31 %), Maďarsku (32 %), Luxembursku a Rakúsku ( 33 %).

Viac k témam: odpad, plasty, recyklácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko patrí v recyklovaní plastov medzi najlepšie krajiny Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner