26. máj 2020
Facebook

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Pre nebezpečne zlú kvalitu ovzdušia iránska vláda rozhodla o zatvorení všetkých základných škôl v hlavnom meste Teherán, v ktorom žije desať miliónov ľudí. Nad mestom sa vznáša hustý smog vytvorený intenzívnou dopravou a znečistením z tovární. Situáciu zhoršuje to, že v posledných dňoch je v meste bezvetrie a neprší. Oficiálna iránska štátna tlačová agentúra IRNA v utorok citovala guvernéra Teheránskej provincie, ktorý oznámil, že nasledujúci deň budú školy zatvorené. Teherán má jedno z najhorších ovzduší na svete a podľa odborníkov je výsledkom to, že Iránci trpia vážnymi zdravotnými problémami.

Viac k témam: ovzdušie, smog
Zdroj: Webnoviny.sk - Nad Teheránom sa vznáša hustý smog, v meste zatvorili všetky základné školy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Rieka v blízkosti medzikórejských hraníc sa sfarbila na červeno, keď do nej natiekla krv zo zabitých prasiat. Juhokórejské úrady cez víkend usmrtil 47-tisíc kusov týchto zvierat v snahe zastaviť šírenie afrického moru ošípaných. Silné dažde spôsobili, že ich krv stiekla do prítoku rieky Imdžin. Mŕtvoly zvierat sa nachádzali na početných nákladných autách v blízkosti miesta, kde ich mali pochovať. Miestne úrady odmietli obavy, že by krv mohla spôsobiť prenesenie moru na iné ohrozené zvieratá. Podľa vlastných údajov tiež podnikli kroky, aby zabránili ďalšiemu znečisťovaniu prostredia. Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré je vo väčšine prípadov pre infikované zviera smrteľné. Pre človeka ochorenie nie je nebezpečné.

Viac k témam: Africký mor ošípaných
Zdroj: Webnoviny.sk - Krv z tisícok usmrtených prasiat zafarbila rieku v kórejskom pohraničí na červeno © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Televízia Markíza získala detaily výpovede Zoltána A., ktorý pri uzatváraní dohody o vine a treste v prípade vraždy Jána Kuciaka prehovoril o údajnej trestnej činnosti ministra Jána Richtera a ďalších. Obžalovaný muž tvrdí, že peniaze mali brať za rýchle a bezproblémové vybavenie povolení pre cudzincov. Všetci, ktorých vo svojej výpovedi spomenul, však tieto obvinenia odmietajú a považujú ich za fabulácie.

Obžalovaný popísal schému

Podľa informácií Markízy obžalovaný popísal, ako mala fungovať schéma vybavovania pracovných povolení a povolení na pobyt pre cudzincov. Týkať sa mali personálnej agentúry, ktorej šéfuje podnikateľ z Kolárova. V personálnej agentúre zamestnávajú Srbov aj Ukrajincov. Zoltán A. tvrdí, že za bezproblémové a rýchle vybavenie povolení údajne platil majiteľ agentúry „všimné" v desiatkach eur na osobu. Peniaze mali ísť podľa jeho slov buď vtedajšiemu štátnemu tajomníkovi rezortu dopravy Viktorovi Stromčekovi, alebo ministrovi práce Jánovi Richterovi.

Richter aj Stromček popierajú

„Cítim sa aj dosť dotknutý, že ja musím reagovať na slová zločinca, ktorý klame a podvádza a má záujem doviezť do nepríjemnej situácie ministra,“ reagoval minister práce Richter. Všetko odmieta aj dnes už bývalý štátny tajomník Viktor Stromček. „Obvinenia človeka obvineného z vraždy, ktorý je evidentne ochotný klamať a tvrdiť aj úplne jasné nezmysly, len aby dostal nižší trest, sú absolútne nepravdivé,“ reagoval Stromček. Dodal, že ako štátny tajomník na ministerstve dopravy, nemal kompetencie ani dosah povolenia vybavovať.

Viac k témam: korupcia, úplatky
Zdroj: Webnoviny.sk - Zoltán z prípadu vraždy Kuciaka viní ministra Richtera, že bral úplatky za povolenia pre cudzincov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Európsky parlament (EP) začal tento týždeň ponúkať stáže venované pamiatke zavraždeného slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Prví stážisti nastúpia do EP v marci 2020. Agentúru SITA o tom informovala tlačová atašé EP Soňa Mellak.

Stáže Roberta Schumana

EP sa ešte v januári tohto roku zaviazal pripomínať si pamiatku novinárov, ktorí zahynuli z dôvodu výkonu povolania. Riaditeľstvo EP pre médiá sa preto rozhodlo venovať niekoľko miest v rámci takzvaných Schumanových stáží pamiatke novinára Jána Kuciaka, ktorý bol zavraždený vo februári 2018. Stáž môže absolvovať približne 30 osôb, ktorí do EP nastúpia po 1. marci 2020 na obdobie piatich mesiacov. Prihlášky na tento turnus môžu záujemcovia podávať do 30. novembra. Cieľom stáží Roberta Schumana je prispievať k európskemu vzdelávaniu a odbornej príprave občanov EÚ a umožniť im nahliadnuť do činnosti EP. Každý rok sa o stáž v EP uchádza 21 000 záujemcov, vybraných je 900 z nich.

Monitorovacia skupina

Poslanci si pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uctili minútou ticha už počas plenárneho zasadnutia v Bruseli dňa 28. februára 2018. EP na Slovensko vyslal v marci 2018 delegáciu poslancov, ktorá sa stretla s predstaviteľmi vlády a štátu, orgánmi činnými v trestnom konaní ako aj s novinármi či zástupcami mimovládnych organizácií. Požadovali najmä dôkladné vyšetrenie uvedených vrážd. EP následne zriadil takzvanú Monitorovaciu skupinu pre právny štát (ROLMG), ktorá sa zamerala najmä na situáciu na Malte a na Slovensku. V jej záverečnej správe v marci 2019 poslanci okrem iného vyjadrili obavy nad stavom boja proti korupcii a nezávislosťou súdnictva na Slovensku a na Malte.

Viac k témam: stáž, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Europarlament ponúka stáže venované pamiatke zavraždeného novinára Jána Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Národná kriminálna agentúra (NAKA) ukončila vyšetrovanie v prípade únosu spred hotela Sheraton v Bratislave. Ako v utorok informovala polícia na sociálnej sieti, vyšetrovateľ NAKA ešte minulý týždeň podal návrh na podanie obžaloby proti obvineným Ivanovi S. a Andrejovi M. za zločin pozbavenia osobnej slobody. Prokurátor sa stotožnil s návrhom vyšetrovateľa a podal na obvinených obžalobu. Obžalovaní v závere roka 2018 uniesli poškodeného M.S. spred hotela Sheraton v Bratislave a následne ho proti jeho vôli držali na vopred zabezpečenom mieste. Na zločine sa podieľalo aj ďalších päť Ukrajincov, voči ktorým vedie NAKA samostatné trestné konanie.

Viac k témam: únos
Zdroj: Webnoviny.sk - NAKA ukončila vyšetrovanie v prípade únosu spred hotela Sheraton v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Posilnenie medzivládneho princípu je pre Slovensko a Česko absolútne zlým postojom. Pre agentúru SITA to v rozhovore zdôraznil analytik portálu Euractiv.sk Radovan Geist. Reagoval na spoločné vyhlásenie slovenského a českého premiéra, v ktorom kritizovali neefektívnosť Európskej rady (ER). Peter Pellegrini (Smer-SD) a Andrej Babiš (Ano) sa v pondelok 11. novembra stretli na spoločnom rokovaní vlád Česka a Slovenska na zámku vo Valticiach. Pellegrini považuje za dôležitú najmä úpravu vzťahov medzi ER a Európskou komisiou (EK). „ER by mala dávať viac zadaní pre EK a nielen dostávať na stôl to, čo EK sama navrhne,“ vyhlásil. Podľa Babiša by zase ER mala vyzerať ako európska vláda. „Sedíme tam premiéri a prezidenti Európy, sme tam sami a diskutujeme. Mala by to byť koaličná vláda Európy, nie že nám niečo bruselskí úradníci len nadiktujú,“ povedal český premiér.

Nereálne úvahy

Geist nehodnotí úvahy o európskej vláde ako reálne, pretože obaja premiéri sú v prvom rade lídri členských krajín. „Potrebujete inštitúciu, ktorá sa na plný úväzok bude zaoberať vykonávaním vládnutia v Európskej únií (EÚ), a to je EK. Podľa mňa chceli povedať, že ER by mala mať väčšie právomoci v rámci európskych štruktúr,“ uviedol analytik. Slovenský premiér tiež vyhlásil, že k väčšej efektivite rady by dopomohli verejné zasadnutia. „Niektorí politici by sa museli hanbiť za tie vystúpenia, respektíve prázdnotu ich slov,“ dodal. Geist však upozorňuje, že politici by potom na pôde ER mohli začať vystupovať najmä pre domáce publikum. Takéto riešenie by podľa analytika rozhodne neprospelo štátnikom, pre ktorých je ľahšie odsúhlasiť niečo na európskej úrovni a na domácej poprieť.

Komunitárny princíp

Za slovami premiérov je podľa Geista snaha posilniť medzivládny princíp v rozhodovaní, čo by znamenalo oslabenie právomocí Európskeho parlamentu (EP) a EK. „Je to podľa mňa pre malé krajiny ako Slovensko a Česko absolútne zlý postoj. Pre nás je kľúčové, aby sme podporovali spoločné pravidlá, ktoré budú platiť pre všetky členské štáty rovnako,“ povedal Geist a v tejto súvislosti upozornil na takzvaný komunitárny princíp. „Rozhodnutie má byť výsledkom hľadania maximalizácie spoločného dobra. Nie iba aktuálnej rovnováhy politických síl, pri ktorej budú mať väčšie krajiny vždy prevahu nad malými,” uzavrel. Vo Valticiach sa vlády oboch krajín stretli po siedmy raz od rozdelenia v roku 1993. Rokovali o aktuálnych témach jednotlivých rezortov, spoločných cezhraničných projektoch aj o prehlbovaní vzájomnej spolupráce. Rokovanie sa nieslo v sviatočnom duchu 30. výročia Nežnej revolúcie.

Zdroj: Webnoviny.sk - Posilnenie medzivládneho princípu je pre Slovensko a Česko zlým postojom, vraví analytik © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Bielorusko dúfa v lepšie vzťahy s Európskou úniou (EÚ). V utorok to vo Viedni vyhlásil bieloruský autoritársky prezident Alexander Lukašenko. Ako povedal po rokovaniach s rakúskou hlavou štátu Alexandrom Van der Bellenom, Viedeň by pri normalizácii vzťahov medzi Bieloruskom a EÚ mohla pomôcť. Rakúsko zároveň označil za "kľúčového a spoľahlivého partnera" svojej krajiny. Lukašenko vládne v bývalej sovietskej republike tvrdou rukou od roku 1994. Sovietsky štýl kontroly si udržiava nad opozíciou, médiami i ekonomikou. Po ruskej anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 sa však začal snažiť o zlepšenie vzťahov so Západom. Bielorusko má totiž obavy z rozpínavosti svojho veľkého suseda. Lukašenko si odvtedy vyslúžil uznanie za zmiernenie tlaku na bieloruskú opozíciu i ako sprostredkovateľ za snahy o ukončenie separatistickej vojny na východe Ukrajiny. Spojené štáty a EÚ na oplátku stiahli niektoré zo sankcií uvalených na Bielorusko.

Viac k témam: bieloruský prezident, bilaterálne vzťahy, vzťahy krajín
Zdroj: Webnoviny.sk - Lukašenko chce lepšie vzťahy s Úniou, prezident Bieloruska zavítal do Viedne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - V Moldavsku sa v utorok rozpadla vládna koalícia medzi proeurópskym blokom ACUM a proruskou Socialistickou stranou Moldavska (PSRM). Stalo sa tak po tom, čo jej tamojší parlament vyslovil nedôveru. Vládu premiérky Maie Sanduovej nepodporilo 63 zo 101 poslancov parlamentu. Strany majú teraz tri mesiace na to, aby sformovali novú väčšinovú vládu. Ak sa im to nepodarí, budú nasledovať predčasné parlamentné voľby. Niekoľko stoviek stúpencov Sanduovej protestovalo v utorok pred parlamentom proti jej odchodu, žiadne násilnosti však nehlásili.

Viac k témam: predčasné voľby, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda v Moldavsku sa rozpadla, stovky ľudí protestovalo proti odchodu premiérky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Hasičom sa už podarilo zlikvidovať rozsiahly požiar, ktorý v utorok zachvátil polyfunkčný objekt na Hlavnej ulici v Stropkove. Ako informovala hovorkyňa hasičského zboru Zuzana Farkasová, požiar vypukol pred tromi hodinami a zasiahol štyri obchodné prevádzky. Jedna osoba sa nadýchala splodinami horenia. Predbežnú škodu vyčíslili na 400-tisíc eur. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, určí ju až expertná skupina Požiarnotechnického a expertízneho ústavu ministerstva vnútra. Na hasení požiaru sa podieľalo vyše 20 hasičov zo Stropkova, Svidníka a Giraltoviec ako aj dobrovoľní hasiči.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Polyfunkčný objekt v Stropkove zachvátil požiar, zasiahol štyri obchodné prevádzky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Exekúcie na Slovensku stále pribúdajú. Ich agendou sa zaoberá iba Okresný súd v Banskej Bystrici, v iných krajoch sú však tisíce starších spisov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Uhrovičová, ktorá uviedla, že od 1. januára pribudlo vyše 141-tisíc nových prípadov. Aj napriek tomu neeviduje Slovenská komora exekútorov (SKE) prieťahy v konaniach, podľa jej hovorkyne funguje banskobystrický súd spoľahlivo. Otázne je, ako sa súd vysporiada s možným náporom spisov po novom roku, keď začne platiť novela zákona, ktorá zastaví staršie exekučné konania. Veritelia môžu svoje pohľadávky vymáhať opätovne, no práve cez nový systém a banskobystrický okresný súd. Agentúra SITA v tejto súvislosti požiadala o stanovisko aj Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré zatiaľ neodpovedalo.

Elektronizácia exekučného konania

„Okresný súd Banská Bystrica túto agendu zvláda. Nepochybne k tomu napomáha elektronizácia exekučného konania. SKE neeviduje podnety súdnych exekútorov na prieťahy v konaniach. Z písomností však vyplývajú prieťahy najmä v prípadoch neúplných, prípadne chybných návrhov zo strany oprávnených," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová. Exekúcie sa do Banskej Bystrice presunuli po novele exekučného poriadku v apríli 2017, ktorú presadila ešte ako ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Cieľom bolo predovšetkým odbremenenie súdov, pričom špecializovať ich bola podľa kompetentných cestou k rýchlejšiemu rozhodovaniu. Pri exekúciách presadil zmeny v júni tohto roka aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Ministerstvo odhaduje, že opatrenie, ktoré predpokladá zastavenie exekúcií sa môže dotknúť približne milióna spisov, pričom bude účinné od 1. januára budúceho roka. Situáciu môžu skomplikovať aj prípadné podania na Ústavný súd SR, ktoré môžu zvážiť samotní exekútori.

O svoje prípady sa začali zaujímať

V súvislosti s exekúciami tiež pribúdajú prípady, v ktorých sa ľudia obracajú priamo na komoru exekútorov. Zvýšený záujem o informácie sa prejavil aj po Gálovej novele z júna tohto roka. „Po približne konštantnom náraste záujemcov v uplynulých rokoch prudko vzrástol počet občanov, ktorí sa o svoju situáciu začali zaujímať po spustení diskusie o takzvanej exekučnej amnestii, no najmä po júnovom schválení zákona o zastavení niektorých exekúcií v Národnej rade Slovenskej republiky,“ uviedla ešte začiatkom novembra Kolesárová. SKE zároveň pripomenula, že zákon o zastavení niektorých exekúcií neruší žiadne dlhy. „Zastavuje exekúcie staršie ako päť rokov, v ktorých sa za posledných 18 mesiacov nepodarilo vymôcť viac ako 15 eur. Dlh však občanovi ostáva a jeho veriteľ sa môže rozhodnúť pre opätovné podanie exekúcie. Mnohí veľkí veritelia pritom už avizovali, že hromadne pristúpia práve k takémuto riešeniu,“ dodala.

Viac k témam: exekúcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Exekúcie na Slovensku pribúdajú, prípady však rieši iba jeden súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner