31. marec 2020
Facebook

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - Slovensko je na križovatke dejín. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko v svojom príhovore na RTVS k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Podotkol, že zmena politických a spoločenských pomerov otvorila ľuďom cestu k veľkým možnostiam. Tvrdil tiež, že sa vytrácajú niektoré hodnoty a časť médií podľa neho nemá záujem šíriť pravdu. "Dnes ovládajú médiá oligarchovia, už to nie sú komunisti. Dnes máme niekoľko straníckych denníkov a televízií, a tieto nemajú záujem šíriť pravdu. Často oni rozhodujú, aká pravda je. Musíme s tým bojovať. Komunistické médiá slúžili pred rokom 89 Východu. Nesmieme dovoliť, aby novodobé médiá slúžili len Západu,“ tvrdil Danko v RTVS. Danko uviedol, že zmena politických a spoločenských pomerov Slovákom otvorila po dlhých desaťročiach cestu k samourčovaciemu právu a zvrchovanosti. "Vďaka obrodným procesom novembra 1989 sa začala emancipácia Slovákov. Boj za národnú a štátnu suverenitu vyvrcholil vznikom nezávislej a demokratickej Slovenskej republiky,“ povedal. „Sloboda cestovania, sloboda podnikania, sloboda nakladať s vlastným majetkom a najmä sloboda slova a presvedčenia. To sú azda najväčšie vymoženosti, ktoré nám priniesol november 89. Život v slobodnej spoločnosti nám umožnil vstup do Európskej únie,“ vyhlásil. Predseda parlamentu rovnako upozornil, že niektoré hodnoty sa medzi ľuďmi podľa neho vytrácajú. „Pomaly si zvykáme, že je normálne obviniť človeka bez dôkazov, verejne pošpiniť jeho meno alebo česť. Nevážime si názorového oponenta, nevieme spolu diskutovať. Iný názor považujeme za útok, nepočúvame sa. Zabudli sme sa pri komunikácii pozerať do očí. Namiesto toho komunikujeme len prostredníctvom obrázkov a piktogramov. Na sociálnych sieťach sa často šíri nenávisť a klamstvá, tieto sa schovávajú za falošné identity a slobodu prejavu,“ prízvukoval.

Viac k témam: 17. november, Nežná revolúcia, predseda Národnej rady SR (NR SR)
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko je podľa Danka na križovatke dejín, médiá vraj nemajú slúžiť len Západu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - November bol míľnikom pre celé Slovensko. Uviedol to predseda vlády Peter Pellegrini v príhovore na RTVS k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Dodal, že bez státisícov odvážnych bezmenných ľudí, ktorí stáli na námestiach miest a obcí so svojimi úprimnými túžbami a pevným odhodlaním, by žiadna revolúcia neuspela. „Po tridsiatich rokoch preto nik nemá právo privlastňovať si novembrovú revolúciu ako vlastné privilégium. Sedemnásty november totiž patrí aj tým, ktorí ešte vtedy nežili, pretože presne tak ako napríklad Slovenské národné povstanie ovplyvnil svojimi hodnotami ďalšie a ďalšie generácie,“ doplnil. Novembrové udalosti a príchod novej éry bol podľa premiéra predovšetkým obrovskou príležitosťou na zmenu. „Okrem nesporných prínosov v podobe osobnej slobody, možnosti cestovania či príležitostí najmä pre mladú generáciu však priniesla aj množstvo neželaného: prekvitanie nezákonných aktivít, rozmach podsvetia, zabudnutie na staršie generácie, ktoré celú váhu ekonomických zmien odniesli na svojich pleciach. Nemôžeme sa potom čudovať pocitom sklamania a nevyužitej príležitosti, ktoré si mnohí pamätníci odvtedy nosia v duši,“ zdôraznil.

Nové časy prinášajú zmenu

Pellegrini prízvukoval, že tridsať rokov po Novembri 1989 všetci cítia, že prichádzajú nové časy a prinášajú zmenu. „Musí to však byť zmena zodpovedná. Už si nemôžeme dovoliť sociálne experimenty, už nemôže vyhrávať hrubá fyzická sila ako v deväťdesiatych rokoch, už nemôžu tak ako kedysi bohatnúť na úkor všetkých partie mafiánov a rôznych podvodníkov. Zodpovedná zmena je o budúcnosti Slovenska,“ konštatoval. „Nesmierne by ma tešilo, keby sa každý zobúdzal s predstavou, s čím konkrétnym pomôže práve teraz svojej obci, mestu i krajine. Každý z nás môže byť veľkým prínosom pre budúcnosť tohto malého a skromného, ale hrdého a pracovitého národa,“ povedal.

Hľadanie cesty k sebe

Ako ďalej uviedol, dnes sa svet opäť mení, hoci zmena je rafinovanejšia a menej viditeľná na prvý pohľad. „Ale je možno ešte zásadnejšia ako pred tridsiatimi rokmi. Vidíme zásadné starnutie populácie, pohyby celých národov po svete, spomaľovanie ekonomiky, závažnú klimatickú zmenu a nové poriadky vo svetových vzťahoch. Prichádzajú nové technológie či umelá inteligencia, ktorá musí ostať pod kontrolou jej tvorcov,“ podotkol, pričom dodáva, že sú tu nové časy a Slovensko na ne musí byť pripravené. Preto podľa neho je potrebné nájsť súdržnosť a vzájomnú dôveru, ktoré ľudí vždy v historických chvíľach spoločne posúvali vpred. „Preto musíme hľadať cesty k sebe, a nie večnými hádkami a rozbrojmi stavať medzi sebou ďalšie barikády. Predsa sme pred tridsiatimi rokmi nebúrali múry preto, aby sme ich dnes medzi sebou a okolo seba opäť stavali. Inak Slovensko ostane za múrom zmeneného sveta, uväznené v neschopnosti spojiť sa a prekročiť prah nových čias,“ uzavrel.

Viac k témam: 17. november, Nežná revolúcia, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - November bol míľnikom pre celé Slovensko, povedal premiér Pellegrini © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

17.11.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 17. novembra 19:52
Veľké spoločenské zmeny sa môžu dosiahnuť len vtedy, ak sa za ne postaví kritická masa ľudí. Vyhlásili to organizátori demonštrácie Za slušné Slovensko, ktorou si iniciatíva v nedeľu pripomenula výročie Nežnej revolúcie. Podujatie, ktoré odštartovalo na bratislavskom Námestí slobody symbolicky o 17:11, podľa odhadov organizátorov pritiahlo 7 až 8-tisíc ľudí. Davu sa prihovorili osobnosti Novembra 1989, novinári, herci, ale aj bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík. Spolu vyzývali opozičné demokratické strany, aby zahodili egá, začali sa správať zodpovedne a dokázali, že vedia spolupracovať. „Na veľa vecí môžeme byť právom hrdí, nesmieme však rezignovať na to, aby sme politikov, prokurátorov, sudcov a verejných činiteľov žiadali, aby pracovali na tom, aby Slovensko bolo lepšou krajinou. Občianska spoločnosť je na neprávosť citlivejšia, ľudia sa neboja prejaviť svoj názor, ak je spravovanie krajiny ohrozené. Tieto zhromaždenia sú toho dôkazom,“ dodala Karolína Farská z iniciatívy. „Posledným výkričníkom, ktorý obnažil povahu systému, v ktorom sme žili, bola vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nespravodlivosť, podvody a arogancia ľudí rozhorčila a vyhnala na námestia,“ pripomenula Eva Lavríková z iniciatívy.

Antisystém robí všetko, aby systém padol

Iniciatíva chcela podujatím poďakovať predošlej generácii za ich boj za demokraciu počas Nežnej revolúcie a zdôrazniť, že za demokratické princípy je potrebné bojovať aj v dnešných časoch. Za vtedajších študentov sa prihovorili Zuzana Mistríková a Filip Vagač. „To, čo zažívame v posledných týždňoch, je ťažké, špiny je toľko, že zabíja v nás nádej. Možností nie je veľa, do volieb máme zopár týždňov a teraz antisystém robí všetko, aby systém padol. My sa nevieme dohodnúť na najzákladnejšich veciach. Dokážme, že sa vieme dohodnúť a vyjsť z rutín. V novembri 1989 sme verili v zmenu. Dnes stojíme tu, aby sme odovzdali štafetu, ale tiež, aby sme zdôraznili, že sa za hodnoty novembra treba znova postaviť, a že sa oplatí v tejto ceste pokračovať,“ prízvukoval Vagač. Mistríková oznámila, že spúšťajú veľký projekt, ktorého cieľom je rozšíriť vedomosti o fenoméne študentského hnutia v kontexte novembrových udalostí.

Slobodné a kritické médiá kontrolujú mocných

Holandský spisovateľ a novinár Chris Keulemans poďakoval zhromaždeným, že na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej reagovali civilizovaným spôsobom. „Ďakujem vám, že ste nám v Amsterdame, Berlíne, Londýne, Bruseli a Paríži ukázali, že generácia ľudí narodených po roku 89 objavila alternatívu k populizmu, nenávistným prejavom, korupcii a násilnému patriarchátu. Ďakujem tiež, že ste nám ukázali, že je zložité byť slušný,“ podotkol. Za novinárov sa prihovorili Beáta Balogová a Matúš Kostolný, ktorý prízvukoval, že vďaka novinárom sa Slovensko dozvedelo o prepojení štátu na mafiu či o komunikácii Mariana K. pred vraždou. Balogová podotkla, že dnes slobodné a kritické médiá kontrolujú mocných. „Mnohí sa s tým nechcú zmierniť. Nezastrašili nás. A to aj vďaka vám. Nie sme bezmocní, pokiaľ za nami stojíte. Spovedáme sa len vám, vaše záujmy hájime,“ konštatovala. Dodala, že 30 rokov po revolúcii vidieť, že slobodu a demokraciu unášajú tí,ktorí si budovali mafiánsky štát v štáte. „Opäť nás čaká veľa práce, aby sme neprišli o túto demokraciu a mali čo nechať ďalším generáciám,“ vyhlásila.

Slovensko má demokraciu, ale aj mafiu

Podľa Roberta Mistríka dnes už Slovensko má demokraciu, ale aj mafiu. „Najlepším nástrojom demokracie na porážku mafie sú voľby. Pred 30 rokmi sa podarilo poraziť režim, lebo sme držali spolu, lebo voči zjednotenej krajine nemali šancu. Dnes žijeme rovnako dôležité časy a preto je rovnako dôležité sa spojiť, lebo nás zvalcujú mafiánske a extrémistické štruktúry,“ povedal. Zároveň apeloval na politických lídrov, aby sa začali spájať reálnymi skutkami a nie len kvetnými rečami a prázdnymi gestami. Vyzval ich, aby neboli egoisti, ale tímoví hráči. „November 2019 je dnešným novembrom 1989,“ dodal Peter Zajac, ktorý sa za osobnosti známe z Novembra ’89 slova ujal spolu s Martinom Bútorom a Hanou Zemanovou-Volkovou. „Máme po Nežnej druhú a možno poslednú šancu, tak ju nepremárnime. My všetci sme pre našu krajinu dôležití,“ dodala Volková. Matej Sajfa Cifra s manželkou Veronikou Ostrihoňovou Cifrovou sa zhromaždeným prihovorili o svete, aký si prajú pre svoju dcéru, teda o krajine, ktorá rešpektuje jej voľbu, ktorá si váži svoju prírodu, dokáže sa poučiť zo svojej histórie či v krajine ktorá sa dokáže postarať o slabších. Na javisku su vystriedali aj Zuzana Hlávková, člen súdnej rady Pavol Žilinčík, Naďa Kurilová a Veronika Ferčíková z iniciatívy Dobrý úradník a herci. Hudobnú časť programu mala na starosti Jana Orlická a skupina Para.

Nežná revolúcia

Revolučné udalosti novembra 1989, počas ktorých sa zrútil komunistický režim, naštartovali študenti, ktorých od začiatku výrazne podporovali práve umelci. V Bratislave sa pred 30 rokmi podvečer 16. novembra 1989 zhromaždili pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a pred ministerstvom školstva hovorili o potrebe demokratizácie školstva. Veľkú demonštráciu pripomínajúcu 50. výročie zatvorenia českých vysokých škôl nacistami pripravili 17. novembra 1989 študenti v Prahe. Jej brutálne potlačenie na Národnej triede vyvolalo medzinárodné rozhorčenie a vyburcovalo českú a slovenskú spoločnosť. Do štrajku na vysokých školách v Československu vstúpili aj herci všetkých divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Začali sa formovať občianske hnutia a združenia, v Česku vzniklo Občianske fórum a na Slovensku Verejnosť proti násiliu, ktoré boli prvé roky po páde komunizmu aj vládnymi stranami. Po páde komunistického režimu sa prvé slobodné parlamentné voľby konali v júni 1990.


Viac k témam: 17. november, Nežná revolúcia, pochod "Za slušné Slovensko", Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Zhromaždenie Za slušné Slovensko sa začalo symbolicky o 17:11, ľudia vyzvali opozíciu na spoluprácu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - Ocenenie Biela vrana patrilo tento rok najmä najstarším. Získala ho dôchodkyňa Mária Sisáková z východného Slovenska, ktorá upozornila na podvody s pôdou, čím zachránila susedom pozemky. Ďalšími ocenenými sú 102-ročný skaut Eduard Marek a 94-ročný Branislav Tvarožek, ktorých prenasledovali nacisti i komunisti. Najmladším oceneným je obžalovaný Milan „Igor“ Hudák z osady pri Moldave nad Bodvou, v ktorej sa v roku 2013 uskutočnila kontroverzná policajná razia. Mená laureátov organizátori zverejnili dnes na tlačovej konferencii. Novinár a člen rady Bielej vrany Tomáš Němeček priblížil, že tohtoročnou témou je revolúcia či niektorá z jej hodnôt. Ocenenie slávnostne odovzdalo občianske združenie Tichá voda v Sále činohry SND za účasti prezidentky Zuzany Čaputovej a verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej. „Všetky tie príbehy, hovoria že sloboda nám dáva vzácne práva, ktorých by sme si mali byť vedomí, a za ktoré by sme mali byť vďační,“ povedala pre agentúru SITA o laureátoch organizátorka Zuzana Wienk.

Odhalené podozrivé prevody pôdy

Dôchodkyňa Sisáková zo Zbudze, dedinky pri Michalovciach, odhalila podozrivé prevody pôdy, o ktorú prišli jej susedia. Spísala vyše 50 podozrivých prípadov s pozemkami, upozornila úrady, a niektoré prípady v súčasnosti vyšetruje polícia. Milan „Igor“ Hudák patrí medzi šiestich ľudí, ktorých polícia po razii v roku 2013 obvinila z krivej výpovede. Policajný zásah vtedy odsúdila aj bývala verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Hudák dúfa, že sa spravodlivosti učiní zadosť. Tento rok sa organizátori rozhodli dať Bielu vranu aj za dlhodobý prínos. Získali ju 102-ročný skaut Eduard Marek a 94-ročný Branislav Tvarožek. „Obaja nám ukazujú, že brániť právo a hodnoty sa dá aj v najťažších chvíľach. Napriek obrovským hrozbám straty života,“ priblížila Wienk. Podľa nej patria medzi ľudí, ktorí sa postavili proti obom najväčším totalitným režimom 20. storočia.

Viacstupňový pátrací proces

Wienk na otázku, ako sa k nim dostanú príbehy bielych vrán, poznamenáva, že majú viacstupňový pátrací proces. Hovorí, že nie je verejný, keďže by kapacitne nemohli zodpovedne overiť potencionálne tisícky nominácií. „Oslovujeme zhruba 250 osobností, ktoré prosíme o tipy na možných laureátov. Potom konzultujeme s ďalšími rôznymi aktérmi v regiónoch, s ľuďmi z rôznych oblastí a s odborníkmi. Takisto monitorujeme mediálne výstupy nielen celoslovenské, ale aj také, ktoré sa objavujú v regionálnych médiach,“ približuje Wienk. Dopĺňa, že z toho vzniká 30 až 50 predbežných nominácií. Rada si v prvom kole určí, čo by chceli v ten rok ocenením povedať. Do druhého kola postupuje okolo desať príbehov, ktoré podrobne overia.

Laureátov vyberá Rada Bielej vrany

Biela vrana oceňuje spoločensky prínosný a odvážny občiansky čin. Je poďakovaním vzácnym ľuďom, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť a konkrétnym činom preukázať občiansku odvahu. Ocenení sú ľudia, ktorí potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria či zažiť odsúdenie. Laureátov aktuálneho 12. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátorom ocenenia. Občianske združenie Tichá voda prevzalo ocenenie Biela vrana od zakladateľov – Aliancie Fair-play a Via Iuris, ktorí ju udeľovali 11 rokov. Tichá voda je novou iniciatívou s tímom, ktorý sa začiatkom roka 2019 oddelil od Aliancie Fair-play, kde dlhodobo pôsobil. Plánuje sa sústrediť na ocenenie Biela vrana a na posilňovanie či prepájanie občianskych iniciatív po Slovensku. Minulý rok sa laureátmi tohto ocenenia stali zavraždený novinár Ján Kuciak a ďalšia skupina investigatívnych novinárov. Ocenili Pavlu Holcovú, Xéniu Makarovú, Zuzanu Petkovú, Moniku Tódovú, Mareka Vagoviča a Adama Valčeka. Vlani po prvý raz udelili aj špeciálne poďakovanie Rady Bielej vrany. Odniesli si ho organizátori protestov z Iniciatívy Za slušné Slovensko.

Viac k témam: Biela vrana
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Ocenenie Biela vrana získali aj obžalovaný z Moldavy nad Bodvou i 102-ročný skaut © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - "Chamtivosť zopár" bohatých zhoršuje problémy chudobných, konštatoval v nedeľu pápež František pred tradičným obedom s ľuďmi bez práce a bez domova. Počas omše v Chráme svätého Petra venovanej zvyšovaniu povedomia o chudobných ľuďoch na celom svete, si posťažoval aj na nedostatok záujmu o rastúce rozdiely v príjmoch medzi majetnými a nemajetnými. Vyjadril tiež zdesenie nad "ľahostajnosťou spoločnosti k chudobným". Po bohoslužbe pozval stovky potrebných, vrátane migrantov, na spoločný obed. Vo vatikánskej sále, kde sa zvyčajne konajú pápežské audiencie s verejnosťou, rozostavili asi 150 stolov. Ďalších asi 1500 chudobných pohostili obedom na iných miestach v Ríme a ďalšie obedy pre ľudí v núdzi organizovali farnosti po celom Taliansku.

Viac k témam: migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Chamtivosť zopár bohatých zhoršuje chudobu ostatných, upozornil pápež © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump je vo veľmi dobrom zdravotnom stave, oznámil to sám po absolvovaní "prvej fázy" každoročnej prehliadky. Biely dom potvrdil, že Trump v sobotu absolvoval vyšetrenie a testy vo washingtonskom Walter Reed Medical Center. Návšteva nebola v jeho verejnom programe a nezverejnili ani žiadne podrobnosti o testoch. K absolvovaniu vyšetrení Trumpa údajne viedla skutočnosť, že mal v diári voľný víkend. Stalo sa tak 10 mesiacov po prehliadke, po ktorej tiež konštatoval, že je vo "veľmi dobrom zdravotnom stave". Sedemdesiattriročný Trump je najstarším človekom, ktorý v Spojených štátoch nastúpil do prezidentského úradu v prvom volebnom období, a jeho zdravotný stav už aj v minulosti priťahoval pozornosť. Počas kampane dokonca zverejnil list, v ktorom sa písalo, že bude "najzdravším človekom zvoleným do prezidentského úradu". Lekár, ktorý bol uvedený ako jeho autor, však neskôr povedal, že Trump si ho napísal sám.

Viac k témam: americký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump po neohlásenej kontrole oznámil, že je veľmi zdravý © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - Český premiér Andrej Babiš v prejave v pražskom Národnom múzeu poďakoval všetkým, ktorí mali 17. novembra 1989 odvahu vyjsť do ulíc a podieľať sa na udalostiach, ktoré viedli k pádu komunistického režimu. "Vďaka vám, ktorí ste mali odvahu a vyšli ste 17. novembra 1989 z Albertova na Národnú triedu. Vďaka vám všetkým, študentom a hercom pražských divadiel, ktorí ste sa hneď 17. novembra v noci začali zaoberať brutálnym zásahom komunistickej bezpečnosti proti pokojnej demonštrácii," uviedol a zároveň pochválil všetkých, ktorí pracovali v iniciatívach, spolkoch, v disente a v exile.

Na členstvo v KSČ nie je pyšný

"A najmä vám všetkým, ktorí ste založili Občianske fórum," povedal a pokračoval v ďakovaní všetkým, ktorí priviedli Českú republiku do NATO, do Európskej únie a potom aj do schengenského priestoru. Babiš pritom v prejave pripomenul aj svoje členstvo v KSČ pred novembrom 1989. "Nie som na to pyšný. Ako som mnohokrát povedal, nebol som v tom čase taký statočný a angažovaný ako Havel," skonštatoval s tým, že odvaha bývalého prezidenta bola obdivuhodná. Český premiér označil novembrové udalosti za najvýznamnejšie v novodobej histórii Českej republiky. Najdôležitejšie podľa neho je udržať získanú slobodu pre budúce generácie.

Pellegrini pripomenul Havla a Dubčeka

Na slávnostnom programe k 30. výročiu Nežnej revolúcie v Národnom múzeu sa spolu s Babišom zúčastnili aj premiéri Slovenska, Poľska, Maďarska a predseda Nemeckého spolkového snemu Wolfgang Schäuble. Slovenský premiér Peter Pellegrini v prejave pripomenul Václava Havla a Alexandra Dubčeka ako kľúčové osobnosti prerodu z komunistického do demokratického režimu. Potlačenie demonštrácie na Národnej triede pred 30 rokmi pripomenie o 17:11 zvonenie zvonov po celej krajine. K akcii sa podľa Českého rozhlasu pridala aj väčšina rozhlasových staníc tým, že v rovnakom čase pustia pieseň Modlitba pro Martu.

Viac k témam: 17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu, Nežná revolúcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Český premiér Babiš chválil Václava Havla za odvahu a ďakoval všetkým, ktorí vyšli do ulíc © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - Z čias socializmu ľuďom chýba najviac istota práce a naopak, v socializme zo súčasnej doby by im najviac chýbalo slobodné cestovanie. Vyplýva z výsledkov prieskumu agentúry Focus, ktorý sa viaže na 30. výročie Nežnej revolúcie. Ľudí sa pýtal, čo im z minulého režimu dnes najviac chýba, ale aj to, čo by im najviac chýbalo, keby sa socializmus opäť vrátil. Výsledky odvysielala televízia Markíza v diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom.

Ľudia mali lepšie vzťahy

Istota práce chýba takmer tretine opýtaných, najviac ľuďom vo veku od 55 do 64 rokov. Sociálne istoty (28,1 percenta) najviac chýbajú ľuďom nad 65 rokov. Nasledujú lepšie vzťahy (18,1 percenta), život bez stresu (13,1 percenta), lacné byty (9,7 percenta), lepšie zdravotníctvo a nižšia kriminalita (po deväť percent). Ľudia v spontánnych odpovediach uviedli aj to, že im chýbajú lepšie školstvo, kvalitnejšie potraviny, rovnosť, MDŽ a tábory či ekonomická sebestačnosť.

Chýbali by aj plné obchody

Na otázku, čo by ľuďom najviac chýbalo zo súčasnosti, odpovedalo 40 percent slobodné cestovanie. V prieskume tak uviedla polovica ľudí vo veku od 25 do 34 rokov. Cestovanie by výrazne chýbalo aj ľuďom z kategórie 18 až 24 rokov a 35 až 44 rokov. Takmer pätine (19,9 percenta) by najviac chýbala demokracia a sloboda. Nasledujú plné obchody (17,2 percenta), internet a technológie (11,2 percenta), štúdium v zahraničí, sloboda podnikania, práca v zahraničí, možnosť sebarealizácie či euro.

Viac k témam: 17. november, Nežná revolúcia, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Z čias socializmu ľuďom chýba najviac istota práce, v súčasnosti by postrádali cestovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo spravodlivosti nepreveruje iba spisy sudkyne Zuzany Maruniakovej. Kontrole sa nevyhli ani rozsudky bývalej štátnej tajomníčky ministerstva Moniky Jankovskej, sudcu Vladimíra Sklenku a tiež Adriána Pažúra. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor ministerstva, ktorý tiež doplnil, že analytici kontrolujú desiatky súdnych rozhodnutí. Ministerstvo začalo preverovať súdne rozhodnutia po tom, ako boli medializované informácie o komunikácii Mariana K., v ktorej si údajne písal s viacerými sudcami a sudkyňami. V súvislosti s komunikáciou už odstúpili zo svojich postov viacerí sudcovia. Po odchode predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera odišla z justície aj sudkyňa Miriam Repáková. V súčasnosti má okrem bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej dočasne pozastavený výkon funkcie aj spomínaný Vladimír Sklenka. Prípady preveruje aj Súdna rada SR. Okrem samotnej komunikácie preveruje komisia aj majetkové pomery dotknutých sudcov a sudkýň. Z postu člena súdnej rady odstúpil advokát Michal Mišík, ktorý právne zastupuje jednu z podozrivých sudkýň Maruniakovú. Tá rozhodovala civilný proces o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza. V spise našlo nezrovnalosti aj ministerstvo spravodlivosti. S rozsiahlymi podozreniami bojujú momentálne viaceré právnické odvetvia. Vlastné rady preveruje aj Slovenská advokátska komora (SAK). Pomocou aplikácie Threema s Marianom K. totiž údajne komunikovalo viacero advokátov.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo spravodlivosti preveruje rozsudky, sú medzi nimi spisy Jankovskej, Sklenku a Pažúra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - Čínsky vicepremiér Liou Che telefonicky diskutoval o prvej fáze dohody o obchode medzi USA a Čínou s americkým ministrom financií Stevenom Mnuchinom a splnomocnencom USA pre obchod Robertom Lighthizerom. Podľa čínskych štátnych médií sa rozhovor uskutočnil v sobotu. Čínska štátna tlačová agentúra Sin-Chua uviedla, že obe strany mali "konštruktívnu diskusiu" a dohodli sa, že zostanú v úzkom kontakte. Informuje o tom portál cnbc.com. Šéf Rady ekonomických poradcov amerického prezidenta Larry Kudlow v piatok povedal, že Washington a Peking sú blízko dohody. "Dostávame sa bližšie," uviedol Kudlow. "Nálada je pomerne dobrá a to v týchto veciach vždy nie je," dodal. Rokovania o obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou tento týždeň zostali na mŕtvom bode, keďže Washington tlačí na Peking, aby mu vyšiel viac v ústrety v oblasti ochrany práv duševného vlastníctva a v problematike núteného odovzdávania technológii zahraničných firiem v Číne, povedali pre televíziu CNBC ľudia oboznámení s problematikou. Na druhej strane čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že v záujme ukončenia obchodnej vojny by sa mali zrušiť clá.

Viac k témam: obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínsky vicepremiér hovoril o obchodnej dohode s ministrom financií USA, diskusia bola konštruktívna © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner