31. marec 2020
Facebook

18.11.2019 (Webnoviny.sk) - Nepodmienečný trest štyri mesiace za extrémistické prejavy na verejnosti uložil dnes sudca Špecializovaného trestného súdu 31-ročnému Jánovi Crkovi zo Žiliny. Súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry s extrémistom. Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči nemu neodvolá.

Štvoricu dievčat posielal "do plynu"

Pred mesiacom Ján Crk v Žiline na zastávke MHD nadával vulgárne štvorici mladistvých dievčat a tvrdil im, že sú nechutné. Podľa neho mali „zažiť Hitlerovu dobu“ a posielal ich „do plynu“, pričom vykrikoval „Sieg Heil“.

Kórejčanke povedal, aby šla "domov"

Krátko na to na inej zastávke MHD oslovil mladistvú Kórejčanku sediacu na lavičke slovami, že je to „jeho lavička“. Keď dievčina vstala, opäť verbálne zahajloval a súčasne predpažil pravú ruku. Pritom sa dievčiny pýtal, čo tu robí, pretože „toto je biele“. Tvrdil, že ona je „žltá“ a mala by ísť domov, lebo „toto je náš štát, biele čisté Slovensko“. Tým spáchal prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potláčaniu základných práv a slobôd. Konanie Jána Crka voči mladistvej Kórejčanke zdokumentovalo na mobilný telefón jedno z dievčat, ktoré predtým „posielal do plynu“. Nepodmienečný trest si odpyká v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Viac k témam: diskriminácia, extrémizmus, neonacisti, neonacizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Žilinčan Ján, ktorý hajloval a posielal dievča z Kórey preč „z bieleho Slovenska“ pôjde do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

18.11.2019 (Webnoviny.sk) - Na desať rokov za mreže poslal v pondelok súd v holandskom Haagu pakistanského občana, ktorý pricestoval do Holandska v auguste minulého roku s tým, že chce zavraždiť kontroverzného holandského politika Geerta Wildersa. Ten, keďže je veľkým kritikom islamu, čelí permanentne vyhrážkam a žije pod neustálou policajnou ochranou. Haagsky súd udelil Pakistancovi ešte vyšší trest, než žiadali žalobcovia, ktorí navrhovali šesť rokov. Súd Pakistancovi, ktorého meno holandské médiá neuvádzajú, ešte štyri roky pridal. Ako sa uvádza v rozsudku, je to preto, lebo odsúdený podľa vlastných slov ešte stále chce Wildersa zabiť.

Viac k témam: obvinenie, pokus o vraždu
Zdroj: Webnoviny.sk - Pakistanca, ktorý chcel zabiť holandského politika Wildersa, poslali na desať rokov za mreže © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.11.2019 (Webnoviny.sk) - Traja ľudia zahynuli v pondelok pri streľbe na parkovisku v nákupnom stredisku Walmart v americkom štáte Oklahoma. O život prišli dve osoby sediace v aute a jedna osoba stojaca na parkovisku obchodného centra v meste Duncan, ktoré leží 130 kilometrov na juh od Oklahoma City. Podľa šéfa miestnej polície Dannyho Forda už nehrozí žiadne nebezpečenstvo, na mieste činu našli na zemi zbraň, z ktorej sa strieľalo, a nákupné centrum ani nemuseli evakuovať.Viac k témam: streľba, Walmart
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Na parkovisku pred nákupným strediskom Walmart sa strieľalo, o život prišli tri osoby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.11.2019 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty americké varovali Egypt pred sankciami za nákup ruských bojových stíhačiek. Štátny tajomník Úradu pre politické a vojenské záležitosti R. Clarke Cooper pred novinármi počas Dubai Airshow povedal, že Egyptu "hrozia sankcie a tiež strata budúcich ziskov". Káhira informovala, že plánuje kúpiť ruské stíhačky Su-35, ktoré chcú využiť na boj proti islamským extrémistom na Sinajskom polostrove. Egyptská armáda objasnila, že sa obrátila na Rusko po tom, ako USA nereagovali na ich žiadosť o kúpu takmer dvadsiatich F-35.

Viac k témam: sankcie proti Egyptu, stíhačky Su-35
Zdroj: Webnoviny.sk - Egypt dostal varovanie od USA, za nákup ruských bojových stíhačiek mu hrozia sankcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.11.2019 (Webnoviny.sk) - Predaje služobných bytov v rezortoch ministerstiev vnútra a obrany boli nehospodárne a v rozpore so zákonom. Zistili to kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) počas preverovania zákonnosti predaja služobných bytov. Ako agentúru SITA informoval hovorca NKÚ Marek Papajčík, oba rezorty v posledných štyroch rokoch predali viac ako 400 služobných bytov nájomcom, čo však zákon neumožňuje. Predávali ich navyše za zostatkové ceny, nie za trhové, čím štát prišiel odhadom o niekoľko miliónov eur.

Kontrola sa týkala rokov 2015 až 2018

Výsledky kontroly oznámil NKÚ polícii a vyzval obe ministerstvá, aby nepokračovali v nezákonnom predaji služobných bytov. Ministerstvo vnútra tvrdí, že predaj bytov zastavilo pred dvomi rokmi, ale zákon neporušilo. „Pri kontrole nakladania so služobnými bytmi kontrolóri NKÚ preverili Ministerstvo vnútra SR ako aj Ministerstvo obrany SR a jeho organizáciu Barmo, ktorá spravuje služobné byty vojakov. Kontrola sa týkala rokov 2015 až 2018. V tom čase ministerstvo vnútra predalo 217 bytov a organizácia Barmo 212 bytov,“ priblížil Papajčík. Podľa NKÚ všetky predaje služobných bytov boli v rozpore so zákonom. „Ministerstvá rovnako ako všetky ostatné organizácie štátnej správy môžu konať iba v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje ústava a zákony. Pri nakladaní s majetkom štátu nie je prípustná svojvôľa štátnej organizácie v rozhodovaní, ako s majetkom naloží, a už vôbec s odôvodnením, že zákon to nezakazuje. Aj interné normy či smernice ministerstiev, ktorými sa predaj bytov riadil, boli preto v rozpore so zákonom,“ objasnil hovorca NKÚ.

Minimálne zostatkové ceny

Kontrolóri považujú za nehospodárny aj samotný predaj bytov. „Byty boli predávané nájomcom aj niekoľko rokov po skončení služobného pomeru za minimálne zostatkové ceny, navyše s odpustením ďalších percent pri splatení časti ceny, respektíve s možnosťou splácať zostatok ceny v desiatkach eur mesačne. Predajom za ceny, ktoré boli výrazne nižšie ako trhové, tak štát prišiel o niekoľko miliónov eur,“ vysvetlil Papajčík. Ako ďalej uviedol, ministerstvo vnútra tiež nepostupovalo hospodárne, keď zároveň služobné byty predávalo, no v tom istom období získalo 57 iných služobných bytov v hodnote štyri milióny eur. Ministerstvo obrany priamo vlastnilo len šesť bytov, avšak päť z nich nevyužívalo. „Aktuálna trhová hodnota tých bytov je podľa prepočtu NKÚ približne tri milióny eur. Najdrahší päťizbový byt, v hodnote takmer pol milióna eur, nebol vôbec využívaný od roku 2014. Byt bol v dôsledku nevyužívania vytopený, čím vznikla ďalšia škoda na majetku štátu,“ konštatoval hovorca NKÚ.

Predaj bytov vraj zastavili v roku 2017

V tejto súvislosti preto NKÚ vyzval ministerstvo vnútra a ministerstvo obrany, aby nepokračovali v nezákonnom predaji služobných bytov. „Na základe kontrolných zistení vzniklo podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku, ktoré NKÚ oznámil orgánom činným v trestnom konaní,“ dodal Papajčík. Ministerstvo vnútra reagovalo, že predaj služobných bytov zastavilo v roku 2017. V prípade potreby je pripravené spolupracovať s vyšetrovateľmi, uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Tvrdí však, že byty je možné predávať postupom podľa zákona o vlastníctve bytov, pričom vychádza z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.

Viac k témam: Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ), predaj bytu, služobné byty
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvá vnútra a obrany predávali služobné byty za „babku“, štát prišiel o milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

18.11.2019 (Webnoviny.sk) - Na koľajniciach počas minulého týždňa zomreli štyria ľudia. Informoval o tom hovorca Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Michal Lukáč. Nešťastia sa stali minulý utorok a v stredu, všetky obete zrazili vlaky.

Trasy, na ktorých zomreli štyria ľudia

V utorok 12. novembra vlak zrazil a usmrtil muža na hlavnom ťahu Košice - Poprad v úseku Spišské Vlachy – Markušovce. Totožnosť osoby je neznáma. V stredu 13. novembra zaznamenali ŽSR tri zrážky vlaku s osobou. Prvá z nehôd sa stala na hlavnom ťahu medzi Leopoldovom a Piešťanmi v úseku Leopoldov – Veľké Kostoľany, ďalšia na trati do Dunajskej Stredy v úseku Bratislava-Nové Mesto – Podunajské Biskupice a posledná na úseku Púchov – Lúky pod Makytou, po ktorej jazdia expresy cez valašský región zo Žiliny do Prahy.

Nastala aj zrážka vlaku s autom

Správca železničnej infraštruktúry ŽSR zaznamenal uplynulý týždeň aj jednu zrážku vlaku s autom. Stala sa v pondelok 11. novembra krátko po poludní v Trnovci nad Váhom, ktorý leží na hlavnom ťahu medzi Bratislavou a Novými Zámkami. Nikomu sa nič nestalo, dodávajú ŽSR.

Viac k témam: vlak, vlaková doprava, zrážka vlaku s autom, zrážka vlaku s osobou, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Za uplynulý týždeň prišli na koľajniciach o život štyria ľudia, všetky obete zrazili vlaky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

18.11.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzsko a Dánsko sú za väčšiu harmonizáciu medzi jednotlivými členskými krajinami Európskej únie v oblasti azylových procedúr. Odborníci na túto oblasť totiž už dlho upozorňujú, že v súčasnosti túto problematiku rieši každá krajina viac-menej po svojom, čo nie je v priestore voľného pohybu osôb ideálne. Zámer zasadzovať sa za väčšiu harmonizáciu v tejto oblasti deklarovali po spoločnom rokovaní v Paríži francúzsky prezident Emmanuel Macron a dánska premiérka Mette Frederiksen. Obaja tiež v súvislosti s témou imigrácie vyzvali na "posilnenie ochrany európskych vonkajších hraníc". Frederiksen vyhlásila, že súčasný azylový systém je nehumánny. Dánska premiérka bola pritom doteraz známa skôr ako zástankyňa sprísnenia azylového systému.

Viac k témam: azyl, ilegálna migrácia, imigrácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Macron a dánska premiérka Frederiksen sú za väčšiu harmonizáciu azylových procedúr © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.11.2019 (Webnoviny.sk) - Z mosta cez Oravskú priehradu pri vstupe do Námestova spadlo vozidlo Škoda Kodiaq. Informovala o tom žilinská krajská polícia, podľa ktorej na mieste zasahovali všetky záchranné zložky. Na základe neoficiálnych informácií by možnou príčinou nehody, pri ktorej vozidlo prerazilo mostné zábrany, mohol byť infarkt vodiča. "Napriek snahe záchranných zložiek vodič pád z mosta neprežil," uviedla polícia na sociálnej sieti s tým, že okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.

Viac k témam: autonehoda, infarkt, Oravská priehrada, tragická nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Auto prerazilo mostné zábrany a spadlo do Oravskej priehrady, vodič pád neprežil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

18.11.2019 (Webnoviny.sk) - V strategických dokumentoch sú obsiahnuté dobré veci, Slovenská národná strana (SNS) však trvá na prepracovaní časti textu. Pre agentúru SITA to uviedol poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko (SNS) na margo Bezpečnostnej a Obrannej stratégie SR. Oba dokumenty zatiaľ odsúhlasila iba vláda ešte na jeseň 2017. V Národnej rade SR doteraz schválené neboli. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) počas uplynulého víkendu podmienil armádne nákupy schválením spomínaných dokumentov. Podľa neho musia totiž obranné tendre nadväzovať na strategické materiály. Rovnaký názor zastáva aj štátny tajomník na Ministerstve obrany SR Róbert Ondrejcsák (Most-Híd).

SNS trvá na prepracovaní časti textu

Hrnko tvrdí, že SNS trvá na prepracovaní časti textu. „My sa na to pozeráme tak, že ak nám vláda dá takú stratégiu, ktorá bude plniť naše kritériá, tak ju podporíme. Ja si myslím, že v tom existujúcom dokumente sú dobré veci, ale je tam pár viet, ktoré treba upraviť. Ministerstvo zahraničných vecí to neurobilo a my sme presvedčení, že Slovensko si nepotrebuje vyrábať nepriateľov. Potrebujeme fungovať so všetkými v mieri,“ povedal Hrnko. Poslanec dodal, že ak armáda nebude prezbrojená a zníži sa jej obranyschopnosť bude to premiérová zodpovednosť. „Armáda potrebuje prezbrojiť, a ak si premiér na seba zoberie zodpovednosť, že sa bude znižovať obranyschopnosť slovenskej armády, to je jeho záležitosť a nie naša,“ uzavrel.

Ondrejcsák súhlasí s premiérom

S Pellegrinim naopak súhlasí štátny tajomník Ondrejcsák. „Úplne sa stotožňujem so stanoviskom, že pred schválením väčších modernizačných projektov by mali byť schválené strategické dokumenty, konkrétne Bezpečnostná a Obranná stratégia SR. Vždy som podporoval a podporujem modernizáciu armády, ale musí byť systémová a transparentná. Stratégie sú ako základ, na ktorom sa ďalej stavajú konkrétne politiky a aj modernizácia. Aj keď staviate dom, musíte začať od základov a nezačnete so strechou. Armáda je ale v zlom stave, preto je modernizácia samotná absolútne potrebná," povedal Ondrejcsák. Strategické dokumenty predložil medzičasom do NR SR nezaradený poslanec Martin Fedor. Poslanci by sa nimi mohli zaoberať už na najbližšej schôdzi, pričom možnú podporu pri hlasovaní naznačila strana Most-Híd.

Parlament o dokumentoch nerokoval

Premiér v relácii Sobotné dialógy RTVS konštatoval, že dokumenty vládou prešli, sú pre neho ako predsedu vlády záväzné a jeho kabinet sa nimi riadi. Rešpektuje, že parlament si o nich neželal rokovať. „Kým nebude definitívne aj v parlamente schválená aj naša obranná stratégia, aby sme mali všetci definitívne potvrdené, akým smerom sa majú uberať naše ozbrojené sily, no tak dovtedy, samozrejme, nemôžme ani robiť nejaké veľké zásadné rozhodnutia dovyzbrojovania našej armády. Tak sa aj ja správam,“ povedal v diskusii.

Možná bezpečnostná hrozba

SNS prekáža najmä časť textu dokumentu o Ruskej federácii, ktorá je v súvislosti s udalosťami na Ukrajine vnímaná ako možná bezpečnostná hrozba. Rezort obrany pod vedením Slovenskej národnej strany (SNS) od roku 2016 spustil viacero veľkých projektov. Okrem iného napríklad obstaranie obrnených kolesových transportérov za stovky miliónov eur. Väčšie 8x8 zatiaľ vládou neprešli, medzinárodnú súťaž na menšie typu 4x4 kontroluje Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Obmeniť sa mali aj rádiolokátory za približne 155 miliónov eur, no až do súčasnosti ich Pellegriniho kabinet neodobril. Z veľkých armádnych projektov zatiaľ vláda súhlasila iba s nákupom nových stíhacích lietadiel typu F-16, ktoré budú dodané zo Spojených štátov amerických na prelome rokov 2022 a 2023.

Viac k témam: armáda, Bezpečnostná stratégia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - V strategických dokumentoch sú obsiahnuté dobré veci, SNS však trvá na prepracovaní časti textu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner