31. marec 2020
Facebook

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - V Nórsku v sobotu zatkli známeho amerického krajne pravicového extrémistu Grega Johnsona, ktorý sa mal v Osle zúčastniť na konferencii krajne pravicovej organizácie Scandza Forum. Ako informoval hovorca nórskej tajnej služby PST Martin Bernsen, Johnsona zatkli "na základe paragrafu 106 imigračného zákona", ktorý hovorí o postihu osôb podieľajúcich sa na radikalizácii obyvateľstva. Podľa nórskej verejnoprávnej televízie NRK krajina Johnsona pravdepodobne vyhostí. Greg Johnson žije v Seattli v štáte Washington a patrí k najznámejším a najradikálnejším americkým stúpencom krajnej pravice. Vlastní vydavateľstvo Counter-Currents, pod ktorým vydal vyše 40 kníh, niektoré z nich sám napísal. Jeho hlavnou myšlienkou je údajná potreba vytvoriť takzvaný "biely etnoštát", v ktorom by mohli žiť iba ľudia bielej farby pleti. Je otvoreným antisemitom, deklaroval napríklad, že "nepriateľom číslo jedna je organizovaná židovská komunita". V Spojených štátoch sa aj takéto zvrátené názory zmestia pod široko ponímanú definíciu slobody slova, v Európe sú však takéto prejavy trestané, čoho dôkazom je aj Johnsonove zatknutie v Nórsku.

Viac k témam: extrémizmus, krajná pravica
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký krajne pravicový extrémista Greg Johnson bol zatknutý v Nórsku, zrejme ho vyhostia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - Inšpirovaní slovným spojením "stav klimatickej núdze", mestskí poslanci vo východonemeckých Drážďanoch schválili tento týždeň "stav nacistickej núdze". Radnica tak reaguje na narastajúci počet útokov v meste zo strany stúpencov krajnej pravice voči ľuďom inej farby pleti či iného svetonázoru. Vyhlásenie "stavu nacistickej núdze" navrhol Max Aschenbach, poslanec drážďanskej mestskej rady za satirickú stranu Strana (Die Partei). Podporili ho aj poslanci Zelených, Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), strany Ľavica a aj Slobodných demokratov (FDP). Mestský poslanec za FDP Holger Hase však zároveň slovné spojenie "stav nacistickej núdze" kritizoval s tým, že mestu urobí veľmi zlú reklamu. Z rovnakého dôvodu rezolúciu nepodporili poslanci z radov Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej. Celkovo hlasovalo v drážďanskej mestskej rade za túto rezolúciu 39 poslancov, proti ich bolo 29. Podľa policajných záznamov sa v roku 2017 odohralo v Drážďanoch 52 útokov zo strany stúpencov krajnej pravice, v roku 2018 ich bolo už 60. Ide samozrejme len o prípady, ktoré boli nahlásené, pričom podľa odborníkov ide len o špičku ľadovca a veľkú väčšinu takýchto prípadov ľudia nehlásia.

Viac k témam: extrémizmus, krajná pravica, nacizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Mestskí poslanci v Drážďanoch vyhlásili stav nacistickej núdze, reagujú na útoky extrémistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - Extrémne počasie sprevádzané silným vetrom a silnými zrážkami v sobotu postihlo veľkú časť Veľkej Británie a výrazne skomplikovalo situáciu v doprave. Na severe Škótska je problémom najmä silný dážď, v južnom Anglicku a vo Walese okrem zrážok "úraduje" aj silný nárazový vietor, ktorý si okrem iného vyžiadal zrušenie lodnej dopravy medzi anglickým Doverom a francúzskym Calais. Ide o hlavné námorné spojenie medzi Britskými ostrovmi a kontinentálnou Európou. Dôvodom zrušenia tohto spojenia je poľa britských médií to, že silný vietor neumožňuje lodiam vplávať do doverského prístavu a ani opustiť ho. Na mnohých miestach je zastavená aj železničná doprava po tom, čo na trate popadali stromy.

Viac k témam: počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Silný vietor a dážď komplikujú dopravu v Británii, lodné spojenie s Francúzskom zrušili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - Drevorubači klčujúci Amazonský prales v štáte Maranhao na severe Brazílie v noci z piatka na sobotu zastrelili člena lesnej stráže, ktorú tvoria príslušníci miestnych domorodých kmeňov, Paula Paulina Guajajaru. Jeho kolegu vážne zranili. Informovali o tom v sobotu predstavitelia štátu Maranhao. V Brazílii nejde o výnimočnú záležitosť, no vraždy členov lesnej stráže sa často dejú aj v Európe. V Rumunsku len pred dvoma týždňami drevorubači zabili ochranára Livia Popa, ktorý sa vybral preveriť sťažnosť turistu na nelegálny výrub v pohorí Maramureš na severe krajiny. Otca troch malých detí zastrelili loveckou puškou. Krátko predtým, v septembri, zabili aj jeho kolegu Raducua Gorcioaiau. Jeho telo našli v aute zaparkovanom pri mieste nelegálneho výrubu pri meste Pascani na severovýchode Rumunska. Podľahol početným zraneniam, ktoré utrpel pri útoku ostrým predmetom, pravdepodobne sekerou.

Viac k témam: Amazonský prales, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Drevorubači klčujúci Amazonský prales zastrelili člena lesnej stráže, ďalšieho zranili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - Bosnu a Hercegovinu v sobotu poobede zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 4,7. Jeho epicentrum bolo pri obci Turbe v centrálnej časti krajiny, ale cítili ho obyvatelia takmer vo všetkých častiach Bosny a Hercegoviny. Obyvatelia Turbe v panike vybiehali zo svojich domov na ulicu, z tejto aj z ďalších obcí hlásia zničené strechy, praskliny v múroch a porozbíjané domáce zariadenie. Zemetrasenie, ktoré trvalo niekoľko sekúnd, bolo podľa televízie N1 TV najsilnejšie za niekoľko posledných rokov.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Bosnu a Hercegovinu postihlo zemetrasenie s epicentrom v centrálnej časti krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - V rámci budovania špecializovaných výsluchových miestností pre detské obete a ďalšie obzvlášť zraniteľné obete trestných činov plánuje ministerstvo vnútra zabezpečiť kamerové systémy. Ako sa ďalej uvádza v oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, celkové náklady na zabezpečenie systémov rezort odhaduje na 119 475 eur bez DPH.

Kritériom je cena

Kamerový systém inštalovaný do špeciálnej výsluchovej miestnosti by podľa požiadaviek rezortu mal obsahovať viacero malých digitálnych kamier, ovládaciu klávesnicu, nahrávacie zariadenie, dve obrazovky, reproduktory, monitorovací terminál, tlačiareň alebo záložný zdroj energie. Záujemcovia o dodanie kamerových systémov môžu ministerstvu predkladať ponuky do 27. novembra. Kritériom vyhodnocovania ponúk má byť najvýhodnejšia cena. Systémy by mali byť dodané do 14 výsluchových miestností po celom Slovensku. Pri výsluchoch zraniteľných osôb, ako sú deti, dôchodcovia, ale napríklad aj týrané alebo znásilnené ženy, majú policajtom pomôcť špeciálne výsluchové miestnosti. Prvú takúto miestnosť zriadili na Akadémii Policajného zboru v Bratislave, pričom postupne majú pribudnúť ďalšie po celom Slovensku.

Tisícky výsluchov

Polícia ešte v máji tohto roku informovala, že policajti ročne absolvujú viac ako 5 000 výsluchov zraniteľných osôb. Špeciálne miestnosti sa skladajú z dvoch priestorov. Prvý je "ako obývačka", tam sa nachádza len obeť trestného činu a policajný vyšetrovateľ. Vedľa tejto miestnosti je takzvaná technická miestnosť. V nej ostatné osoby, ktoré môžu byť pri výsluchu, napríklad advokáti, výsluch sledujú a prostredníctvom vyšetrovateľa môžu klásť obeti otázky. Priamo so zraniteľnou osobou komunikuje len vyšetrovateľ. Celý výsluch je zároveň technicky zaznamenaný. Do roku 2021 by polícia mala mať k dispozícii 20 až 22 takýchto miestností na policajných staniciach po celom Slovensku.

Viac k témam: tender, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra buduje špeciálne výsluchové miestnosti, kupuje do nich kamerové systémy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - Národná kriminálna agentúra (NAKA) v sobotu zadržala Ľubomíra Kudličku, ktorý je považovaný za údajného bossa takáčovcov. Informuje o tom portál Nastope.sk, ktorému to potvrdili dva nezávislé zdroje blízke polícii. Zadržanie Kudličku má súvisieť s vraždou z roku 2006. Podľa portálu nadväzuje sobotňajšia akcia na Kudličku zrejme na pondelkovú akciu APAČ, pri ktorej zadržali 19 mužov považovaných za členov zločineckého gangu, ktorému má šéfovať práve Kudlička. „Vyšetrovateľ NAKA voči zadržaným osobám vzniesol obvinenie pre rôznu násilnú trestnú činnosť, ako je založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, hrubý nátlak, vydieranie, nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami, všeobecné ohrozovanie, poškodzovanie cudzej veci, ublíženie na zdraví a iné," informovali neskôr o akcii policajti. Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90-tych rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci, sa stal údajným bosom skupiny práve Ľubomír Kudlička. Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a slobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.

Viac k témam: organizovaný zločin, takáčovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajti z NAKA zadržali údajného bossa kriminálnej skupiny takáčovcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - Slabé využívanie finančných prostriedkov Európskej únie na Slovensku v programovom období 2014 - 2020 je podľa poslankyne Národnej rady SR Veroniky Remišovej dôsledkom škandálov tejto vládnej koalície a jej neschopnosti riadne spravovať eurofondy. Ako uviedla pre agentúru SITA, už roky upozorňuje vládnu koalíciu a navrhuje riešenia na zlepšenie a zjednodušenie riadenia eurofondov, ktoré by pomohli k tomu, aby sa peniaze dostali tam, kam ich ľudia najviac potrebujú.

Odmietnutá novela

Remišová len nedávno navrhovala novelu zákona o eurofondoch, ktorá riešila problémové oblasti, avšak poslanci vládnej koalície ju odmietli. "No teraz vidíme, že vládna koalícia nie je schopná načas a zmysluplne peniaze minúť a doplatia na to opäť občania. A to sa ani nerozprávame o tom, na čo tieto peniaze míňame," upozornila Remišová. Po nedávnom odchode z poslaneckého klubu OĽaNO sa stala podpredsedníčkou mimoparlamentnej strany Za ľudí, ktorú založil exprezident Andrej Kiska. Poslankyňa podotkla, že nestačí totiž peniaze len rýchlo minúť, treba ich hlavne použiť zmysluplne a tak, aby slúžili občanom. "Stačí si pripomenúť, napríklad, zbytočný projekt rušenia rodných čísel, na ktoré ministerka vnútra už použila milióny z eurofondov, úplne nezmyselne, keďže tento projekt spôsobí ľuďom len problémy a neprinesie žiadny úžitok," poznamenala Remišová.

Využité štyri miliardy

Slovensko využilo z peňazí Európskej únie k 30. septembru 2019 vo všetkých dvanástich programoch spolu 4,204 mld. eur, čo je 27,40 % z celkovej alokácie 15,343 mld. eur. Vyplýva to z údajov na portáli Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Z aktuálneho sedemročného obdobia uplynulo takmer šesť rokov (70 z 84 mesiacov - 83 percent času), na základe pravidla n+3 je však možné využiť európske peniaze do konca roku 2023. Čerpanie zdrojov EÚ oproti koncu roka 2018 vzrástlo o 852,92 mil. eur (o 25,5 %) a miera o 5,73 percentuálneho bodu. Objem 578 platných výziev a vyzvaní pri zdrojoch EÚ koncom septembra dosiahol 16,758 mld. eur (109,51 % z alokácie) a zakontrahované boli prostriedky vo výške 9,634 mld. eur (62,79 %). Eurofondy môžu byť podľa Remišovej veľkou investíciou do rozvoja Slovenska. "Tieto peniaze majú slúžiť na modernizáciu krajiny, ktorá zlepší ľuďom život a posilní postavenie Slovenska vo svete. Pre rozvoj Slovenska je však kľúčové, aby sme tieto peniaze využili rozumne, efektívne a hlavne na zmysluplné projekty, ktoré pomôžu ľuďom a nie rôznym špekulantom," tvrdí poslankyňa.

Úloha novej vlády

Verí, že po voľbách budeme mať lepšiu vládu ako v súčasnosti. Nová vláda podľa nej bude mať pred sebou veľkú úlohu okamžite uviesť do praxe opatrenia, ktoré zlepšia situáciu v oblasti riadenia eurofondov. "Súčasná vláda toho totiž nebola schopná. Pri pohľade na to, ako vládna koalícia a najmä nominanti SNS manažujú eurofondy, sú aj Pat a Mat úspešní manažéri," dodala Remišová pre agentúru SITA. Pre splnenie finančného míľnika 1,411 mld. eur k 31. decembru 2019 podľa stavu čerpania ku koncu septembra podľa Ministerstva financií SR treba predložiť Európskej komisii výdavky v minimálnej výške 556,03 mil. eur. Tento míľnik splnili štyri programy - Integrovaná infraštruktúra, Ľudské zdroje, Technická pomoc a INTERACT III. Rezort financií je certifikačným orgánom pre jedenásť programov, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pre Program rozvoja vidieka. Nadpriemerne využíva peniaze EÚ päť programov - Program rozvoja vidieka 47,17 % (735,65 mil. eur z 1,560 mld. eur), Technická pomoc 46,32 % (73,69 mil. eur zo 159,07 mil. eur), INTERACT III 35,98 % (14,17 mil. eur z 39,39 mil. eur), Integrovaná infraštruktúra 35,68 % (1,409 mld. eur z 3,949 mld. eur) a Ľudské zdroje 32,61 % (723,09 mil. eur z 2,217 mld. eur).

Viac k témam: eurofondy
Zdroj: Webnoviny.sk - Slabé čerpanie eurofondov je podľa Remišovej dôsledkom škandálov a neschopnosti vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - Slováci pociťujú diskrimináciu menej ako iní Európania, no sami diskriminujú viac. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý bol realizovaný na tisícke slovenských respondentov a takmer 26-tisícov Európanov. Slováci diskriminujú náboženské, etnické a sexuálne menšiny viac ako iní Európania. Pri vnímaní diskriminácie Rómov sa neukázali také rozdiely ako pri ľuďoch inej farby pleti, vierovyznania a sexuálnej orientácie. Výskumníci Eurobarometra sa pýtali respondentov na ich vnímanie diskriminácie v domovskej krajine. Respondentom prečítali výroky, ktoré mali ukázať, či oni sami nemajú tendenciu diskriminovať. Opýtaní mali možnosť vybrať si na škále od jedna (veľmi prekáža) až po desať (vôbec neprekáža), pričom odpovede vedci zlúčili do troch skupín, prekáža, pomerne prekáža, neprekáža.

Zhoda pri Rómoch

Podľa meraní si 41 percent Slovákov myslí, že v ich krajine je rozšírená diskriminácia na základe príslušnosti k rómskej komunite, to isté si myslí aj 61 percent Európanov. Ale v prípade, že by mali mať kolegu Róma, s ktorým sú v dennom styku, prekážalo by to v aspoň nejakej miere 30 percentám Slovákom a Európanom. Slovenský respondenti sa s európskym priemerom zhodujú aj v tom, že takmer polovica z nich nechce, aby bol najvyššie postavený volený politik Róm, pomerne alebo úplne by to prekážalo 46 percentám Slovákom a 44 percentám Európanov. Ak by ich dieťa malo mať milostný vzťah s Rómom, pomerne alebo úplne by to prekážalo 60 percentám opýtaných Slovákov a 45 percentám Európanom. Náboženskú diskrimináciu pripúšťa 13 percent slovenských respondentov a polovica európskych. Tridsaťdeväť percent Slovákov deklarovalo, že by im aspoň v nejakej miere prekážalo, ak by ich kolegom bol moslim, európsky priemer je 24 percent. Milostný vzťah ich dieťaťa s moslimom by určite prekážal 49 percentám Slovákom a 26 percentám Európanom.

Rasa a sexualita

Iná farba pleti môže byť dôvodom na diskrimináciu podľa 29 percent slovenských respondentov, zatiaľ čo európsky priemer vnímania rasovej diskriminácie je dvojnásobne vyšší. Takmer tretine Slovákov by v aspoň nejakej miere prekážalo, ak by ich kolega bol černoch, európsky priemer je 16 percent. Milostný vzťah ich dieťaťa s černochom by prekážal 42 percentám Slovákov, čo je takmer trojnásobok oproti priemeru EÚ (16 %). Najvyššie volený politik s inou farbou pleti, ako má väčšina populácie, by určite prekážal 21 percentám Slovákov a 12 percentám Európanov. Diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie pripúšťa presne štvrtina Slovákov a 53 percent Európanov. Ak sa však Slovákov opýtate, či by chceli mať kolegu homosexuála, určite by to prekážalo 20 percentám Slovákov a 12 percentám Európanov. Najvyššie volený politik inej sexuálnej orientácie by aspoň čiastočne prekážal 42 percentám slovenským a 31 percentám európskym respondentom. V prípade, že by ich dieťa malo mať milostný vzťah s osobou rovnakého pohlavia, pomerne a určite by to prekážalo 58 percentám Slovákov a 27 percentám Európanov.

Viac k témam: diskriminácia, eurobarometer, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci sa viac než iní Európania stavajú k menšinám diskriminačne, vyplýva z prieskumu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.11.2019 (Webnoviny.sk) - Dvaja migranti, ktorí sa pokúšali dostať z Chorvátska do Slovinska, sa utopili v rieke Kolpa. Správu o nešťastí potvrdila slovinská polícia, ktorá sa už obrátila na ďalšie štáty so žiadosťou o pomoc pri identifikácii týchto dvoch osôb. Pri rieke Kolpa, ktorá sa v Chorvátsku volá Kupa a tvorí 75-kilometrovú časť chorvátsko-slovinskej hranice, zatkli koncom týždňa aj skupinu dvadsiatich migrantov, ktorí pochádzali z Pakistanu, Afganistanu, Iránu, Iraku a Sýrie. Nevie sa, či dvaja utopení muži patrili k tejto skupine.

Viac k témam: migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Dvaja migranti putujúci z Chorvátska do Slovinska sa utopili v rieke Kolpa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner