31. marec 2020
Facebook

25.11.2019 (Webnoviny.sk) - Najmenej deväť ľudí zahynulo v Grécku, vo Francúzsku a v Taliansku v dôsledku prudkých dažďov a záplav. V Grécku našli telá dvoch obetí, pravdepodobne turistov, už v noci z nedele na pondelok v prístavnom meste Antirio, ležiacom 250 kilometrov na západ od Atén. Neskôr počas pondelka prišli informácie o obetiach aj z dvoch gréckych ostrovov. Na Rodose sa utopila žena vo svojej podzemnej pivnici, ktorú zatopila voda, ďalšia žena sa utopila po tom, ako si išla zaplávať do rozbúrených vôd na ostrove Kos. Na juhozápade kontinentálneho Grécka boli zaplavené stovky domov. Záplavy a zosuvy pôdy zapríčinili aj úplné uzatvorenie diaľničného ťahu z Atén do prístavného mesta Patras na západe krajiny. Štyri obete prudkých dažďov hlásia aj z Francúzska. V meste Grasse na Francúzskej riviére zahynuli starší manželia, ktorých automobil sa potopil. V aute zahynul aj ďalší človek, a štvrtá osoba prišla o život po tom, čo sa pri pobreží prevrátil záchranársky čln pobrežnej stráže. V aute zahynula aj žena, ktorú na severe Talianska zmietla z cesty rozvodnená rieka Bomida.Viac k témam: silné dažde, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Juh Európy zasiahli prudké dažde, vyžiadali si najmenej deväť obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.11.2019 (Webnoviny.sk) - Nemecko v pondelok vyhlásilo, že reedukačné tábory v čínskej provincii Sin-ťiang, v ktorých čínsky režim zadržiava možno až milión ľudí, by mali vyšetriť pozorovatelia Organizácie Spojených národov (OSN) a Čína by im mala zaručiť neobmedzený prístup do týchto svojich zariadení. Ako v pondelok vyhlásila hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí Maria Adebahr, Nemecko už vyvíja v tomto smere aktivity na pôde OSN, a najnovšie informácie o dianí v týchto čínskych táboroch "prijalo s veľkým znepokojením".

Vymývanie mozgov menšín

Podľa uniknutých tajných čínskych dokumentov, ktoré zverejnila medzinárodná skupina novinárov, je účelom zadržiavacích táborov v čínskej provincii Sin-ťiang prevýchova a priam až "vymývanie mozgov" príslušníkov ujgurskej, ale i iných menšín. Tým sa snažia v táboroch vštepiť lásku a úctu k čínskemu komunistickému režimu, a púšťajú ich odtiaľ spravidla až po tom, keď sa z nich stanú oddaní stúpenci čínskeho vedenia. Novinári okrem iného zverejnili podrobnosti o neuveriteľne prepracovanom systéme kontroly čínskych občanov pomocou umelej inteligencie, ktorá čínskym úradom umožňuje s vysokou spoľahlivosťou identifikovať každého, kto má iné názory ako tie oficiálne schválené, a inak sa prejavuje.

Non-stop monitorované komplexy

Súčasťou týchto nových odhalení sú aj fotografie zo zadržiavacích centier v Sin-ťiangu, na ktorých vidno obrovské komplexy v mnohom podobné nacistickým koncentračným táborom. V každom ich rohu sú napríklad umiestnené strážne veže, z ktorých sú tieto zariadenia non-stop monitorované, aby z nich nikto neutiekol. Čína všetky tieto informácie označila za "výmysly a falošné správy".

Viac k témam: Čína, koncentračný tábor
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínske reedukačné tábory by podľa Nemecka mala vyšetriť OSN, pripomínajú koncentračné tábory © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

Fotogaléria: Zuzana Čaputová

PREZIDENTKA: Zuzana ČaputováPeter Dudič, Zuzana ČaputováZuzana Čaputová, Mária ČernákováEva Dobríková, Zuzana ČaputováZuzana Čaputová, Gabriela Lukáčová25.11.2019 (Webnoviny.sk) - V slovenskej spoločnosti chýba rázna odpoveď na násilie páchané na ženách. Na svojom facebookovom profile to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti Medzinárodného dňa eliminácie násilia páchaného na ženách. Prezidentka uviedla, že zľahčovanie sexuálneho násilia je veľkým problémom a podľa štatistík nejakej forme sexuálneho obťažovania čelila každá tretia žena.

Chýba celospoločenské odsúdenie skutkov

Čaputová v pondelok prijala predstaviteľky mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú problematike násilia páchaného na ženách. „Každá tretia žena na Slovensku zažila fyzické alebo sexuálne násilie a až štvrtina žien zažila násilie od vlastného partnera. Každá desiata žena bola znásilnená alebo sexuálne napadnutá a až polovica všetkých žien zažila sexuálne obťažovanie,“ napísala na sociálnej sieti. V spoločnosti podľa nej chýba rázna odpoveď na násilie v podobe legislatívy, ale aj celospoločenské odsúdenie týchto skutkov. „Iba 67 percent občanov si myslí, že domáce násilie na ženách je neprijateľné a malo by byť trestané. Bezpečnosti žien nenapomáha ani to, že diskusia o násilí páchaného na ženách sa spravidla otáča k nesúvisiacim rodovým otázkam a ignoruje sa samotná existencia takéhoto násilia,“ uviedla prezidentka.

Smrť Violy prezidentkou vážne otriasla

Vyjadrila sa aj k smrti Violy Macákovej, ktorú zavraždili tento mesiac v Bratislave. „Smrť Violy mi je nesmierne ľúto a jej vražda mnou vážne otriasla. Nesmieme čakať, kým sa situácia stane alarmujúcou, štatistiky, ale aj konkrétne obete nám už dnes ukazujú, že je dostatočne vážna na to, aby sme sa jej ako spoločnosť náležite venovali,“ dodala. Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného na ženách bol vyhlásený 25. novembra v roku 1999. V tento deň sa začínajú celosvetové aktivity, a to v rámci kampane „16 dní aktivizmu proti násiliu páchanom na ženách“, ktorá potrvá do 10. decembra, Medzinárodného dňa ľudských práv. Jej cieľom je upozorniť na skutočnosť, že napriek dlhodobému úsiliu občianskej spoločnosti a medzinárodných i národných inštitúcií je násilie páchané na ženách stále jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ich ľudských práv a zásahu do ľudskej dôstojnosti.

Viac k témam: násilie na ženách
Zdroj: Webnoviny.sk - V spoločnosti podľa prezidentky Čaputovej chýba rázna odpoveď na násilie páchané na ženách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

25.11.2019 (Webnoviny.sk) - Dve veľké britské siete kín v pondelok oznámili, že už nebudú ďalej premietať nový film Blue Story (2019) o boji dvoch znepriatelených gangov. Dôvodom je veľká bitka, ktorá sa v sobotu strhla počas premietania tohto filmu v jednom z kín v Birminghame. Ako informovala polícia, do bitky sa zapojili desiatky tínedžerov, pričom niekoľkí z nich útočili na svojich protivníkov mačetami. Policajti zatkli šiestich tínedžerov vo veku od 13 do 19 rokov. Siedmi policajti pri zásahu utrpeli zranenia. Zastavenie premietania tohto filmu vo všetkých svojich kinosálach po celej krajine oznámili spoločnosti Showcase Cinemas a Vue. Podľa spoločnosti Vue navyše bitka v Birminghame nebola ojedinelým prípadom, po celej krajine sa podľa nej odohralo až 25 podobných bitiek, hoci väčšinou menšieho rozsahu. Niektoré iné britské kiná však film naďalej hrajú. Rozčarovanie neskrýva ani režisér snímky Andrew Onwubolu. Je podľa neho "naozaj nešťastné, že malá skupina ľudí dokáže pokaziť veci všetkým". Samotný film podľa neho "nie je o násilí, ale o láske".

Viac k témam: bitka, film
Zdroj: Webnoviny.sk - Počas filmu o gangoch sa v kine strhla veľká bitka, niekoľkí tínedžeri útočili mačetami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.11.2019 (Webnoviny.sk) - Pápež František povedal japonskému cisárovi Naruhitovi, že si pamätá, ako jeho rodičia plakali, keď sa dozvedeli správy o bombardovaní Hirošimy a Nagasaki pred 74 rokmi. Pápež navštívil obe mestá v sobotu a vyzval odtiaľ svetových lídrov, aby odmietli jadrové zbrane a doktrínu zastrašovania z čias studenej vojny. Vlastníctvo a používanie takýchto zbraní označil za "nemorálny" zločin. V pondelok sa František stretol v Tokiu s japonským cisárom. Naruhito pápežovi povedal, že si veľmi váži jeho úsilie o svetový mier a ľudské šťastie. Jeho rola cisára je len reprezentatívna a Naruhito nedisponuje žiadnou politickou mocou. Pápežova trojdňová návšteva Japonska mala dva hlavné ciele: presadzovať jadrové odzbrojenie a podporiť tamojšiu maličkú katolícku komunitu. Katolíci tvoria v Japonsku výraznú menšinu, žije ich tam len menej než 0,5 percenta.

Viac k témam: jadrové zbrane, pápež
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František sa stretol s japonským cisárom, lídrov vyzval na odmietanie jadrových zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.11.2019 (Webnoviny.sk) - Argentínsky súd poslal za mreže dvoch kňazov za zneužívanie hluchých detí na škole prevádzkovanej katolíckou cirkvou. Súd v meste Mendoza poslal Nicolu Corradiho na 42 rokov a Horacia Corbacha na 45 rokov do väzenia za činy, ktoré spáchali v Ústave Antonia Provola pre hluché a sluchovo postihnuté deti v meste Luján de Cuyo na severozápade Argentíny. Corradi je 83-ročný Talian a Corbacho 59-ročný Argentínec. Zatkli ich v roku 2016. Do väzenia na 18 rokov poputuje aj záhradník Armando Gómez. Ich obeťami bolo desať bývalých žiakov a žiačiek.

Viac k témam: sexuálne zneužívanie, sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v Argentíne poslal do väzenia dvoch kňazov, zneužívali hluché deti na škole © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.11.2019 (Webnoviny.sk) - Do poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) vstupuje Alena Bašistová. Médiám to na pondelkovej tlačovej konferencii povedal predseda SNS Andrej Danko. Bašistová do parlamentu vstupovala ako členka poslaneckého klubu strany Sieť, po ktorého zániku však v pléne pôsobila ako nezaradená poslankyňa. Poslanecký klub SNS, ktorého predsedom je Tibor Bernaťák, tak bude mať po novom 16 členov. Bašistová sa stala aj členkou strany. „Oslovujú nás aj ďalší poslanci a poslankyne. Všetkým som však zdôraznil, že podmienkou účasti na našej kandidátke je členstvo v SNS,“ objasnil Danko. Predseda parlamentu zároveň vyhlásil, že národniari v stredu definitívne uzatvoria svoju kandidačnú listinu. Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov Národnej rady SR. Ak počas volebného obdobia klesne počet členov poslaneckého klubu pod túto hranicu, klub zaniká.

Viac k témam: Národná rada SR, poslanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanecký klub SNS sa rozšíril, vstúpila do neho bývala členka strany Sieť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

25.11.2019 (Webnoviny.sk) - V rozpočtovom provizóriu by nebol nikto spokojný. Tvrdí to minister financií Ladislav Kamenický, podľa ktorého by preto bolo rozumné, aby rozpočet na budúci rok bol v parlamente prijatý. Úvahy o možnom provizóriu, teda limitovanie výdavkov štátnych úradov na úrovni tohtoročného rozpočtu, sa pritom začali stupňovať po minulotýždňovej kritike vládnych partnerov zo strany koaličnej SNS. Jej predseda Andrej Danko totiž varoval, že ak koalícia o rozpočte nebude diskutovať, jeho poslanci za neho nezahlasujú.

V provizóriu nikto nebude spokojný

"Rozpočtové provizórium je niečo, s čím nemáme skúsenosti na Slovensku a ja pevne verím, že rozpočet na budúci rok bude prijatý. Rozpočtové provizórium je model, v ktorom myslím si že nikto nebude spokojný a ja osobne som za to, aby bol prijatý rozpočet priamo v Národnej rade SR," povedal minister financií po stredajšom rokovaní finančného výboru, ktorý návrh rozpočtu aj so zmenami pokrývajúcimi legislatívne zmeny prijaté v uplynulých týždňoch odporučil poslancom schváliť. Zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy pritom hovorí o tom, že rozpočet sa provizóriom riadi automaticky od 1. januára v prípade, ak sa štátny rozpočet nepodarí schváliť do 31. decembra predchádzajúceho roka. Trvá až do prijatia nového rozpočtu. Ide však iba o rozpočtové provizórium štátnej správy, keďže ďalšie subjekty verejnej správy, ako Sociálna poisťovňa či územná samospráva majú vlastné rozpočty.

Zákon pozná výnimky

V praxi to znamená, že výdavky v každom kalendárnom mesiaci počas rozpočtového provizória nesmú prekročiť jednu dvanástinu celkových výdavkov štátneho rozpočtu schváleného na predchádzajúci rok a výdavkov, ktoré si kapitoly presúvajú nevyužité z predchádzajúceho roka. Zákon však pozná aj výnimky, na ktoré sa provizórium nevzťahuje. Týkajú sa napríklad výdavkov spojených so správou štátneho dlhu a so splátkami úrokov z prijatých úverov. Provizórium sa nevzťahuje ani na úhrady dávok a príspevkov, na ktoré majú právnické a fyzické osoby nárok podľa osobitných predpisov a na poistné a príspevky do poisťovní za zamestnancov štátnych úradov a za poistencov štátu. Výnimka sa vzťahuje aj na odvody do rozpočtu Európskej únie a na prostriedky Európskej únie a prostriedky štátneho rozpočtu určené na financovanie spoločných programov Európskej únie a Slovenska.

Provizórium nestanuje štruktúru výdavkov

Ako upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, provizórium síce limituje výdavky, nestanovuje však ich povinnú štruktúru. Vláda by tak v rámci provizória a stanovených mantinelov mohla rozhodovať, na čo prostriedky využije a financovať by tak mohla aj svoje priority. Problém by mohol nastať napríklad pri financovaní zvyšovania platov v štátnej správe. Aj v tomto prípade však môžu byť napokon vyššie platy vyplatené, ak sa na nich zástupcovia zamestnancov so štátnymi úradmi už dohodli. "U zamestnancov, kde už je uzavreté kolektívne vyjednávanie, by k nárastu platov mohlo dôjsť," tvrdí rozpočtová rada.

Viac k témam: minister financií SR, štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - Kamenický bojuje za schválenie rozpočtu na budúci rok, v provizóriu by nebol nikto spokojný © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

Fotogaléria: Andrej Kiska

Andrej KiskaAndrej Kiska, Alojz HlinaAndrej Kiska, Za ľudíVÝROČIE: Galavečer k výročiu Nežnej revolúcie, Peter Pellegrini, Zuzana Čaputová, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič, Andrej Kiska, Róbert Madej, Andrej Babiš, Viktor Orbán 25.11.2019 (Webnoviny.sk) - Čím viac percent vo voľbách získa strana exprezidenta Andreja Kisku, tým je väčšia šanca, že opozičné strany nebudú vedieť po voľbách zostaviť vládu. Na tlačovej besede to v pondelok tvrdil líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič. Podľa neho totiž Kiska po založení strany Za ľudí nepriniesol opozícii žiadnych nových voličov.

Pomôžte SaS a KDH

Odvolal sa pritom na osem prieskumov preferencií opozičných strán z obdobia 2018 až 2019 pred založením strany Za ľudí, podľa ktorých by subjekty takzvanej demokratickej opozície získali spolu 47 percent hlasov. Ďalších osem prieskumov po založení strany Za ľudí podľa neho ukazuje výsledný súčet preferencií opozičných strán na úrovni 46,6 percenta. „Neurobili ste nič navyše, nepriniesli žiadneho voliča,“ odkázal Matovič Kiskovi s tým, že jeho strana zatiaľ iba preberala kandidátov a voličov z iných strán. Zároveň ho vyzval, aby na svoju kandidátku prizval buď stranu SaS alebo KDH. Tým totiž hrozí, že sa nedostanú do parlamentu a ich hlasy prepadnú. „Podajte pomocnú ruku SaS, podajte pomocnú ruku KDH,“ povedal Matovič. Kiskov postup pri vyjednávaní o spojení opozičných strán zároveň označil za nedôstojný. Podľa neho si totiž zobral štyri dni na rozmyslenie a následne podmienil pripojenie sa k opozičnému bloku aj účasťou KDH, ktoré ale dlhodobo deklaruje, že do volieb pôjde samostatne.
„Všetci v demokratickej opozícii sme doslova zhrození z prístupu strany Za ľudí,“ povedal Matovič. Zároveň doplnil, že aj keď jeho hnutiu vyhovuje skôr samostatný postup, je ochotný sa pridať do akejkoľvek koalície opozičných strán.

Demokratická strana rokuje o koalícii

Matovič zároveň povedal, že OĽaNO ako jediný opozičný subjekt neodmietol rokovania s odídencami zo SaS okolo Ľubomíra Galka, ktorí vstúpili do Demokratickej strany. Podľa Matoviča im na svojej kandidátke ponúkli dve zvoliteľné miesta pre predsedu DS Michala Kravčíka a jej volebnú líderku Janu Kiššovú a tiež ďalších 13 miest. DS sa podľa neho má v pondelok rozhodnúť, či ponuku prijme. Demokratická strana (DS) v reakcii pre agentúru SITA potvrdila, že dostala ponuku Igora Matoviča. „Ponuka však obsahovala podmienku, že medzi týmito ďalšími zástupcami DS na kandidátke OĽaNO nesmie byť Natália Blahová, Jozef Rajtár a Ľubomír Galko, a to ani na nezvoliteľnom mieste,“ priblížil v stanovisku hovorca DS Róbert Buček. Demokratická strana súhlasí, že k zmene mocenských pomerov je potrebný každý demokratický hlas, preto veria, že sa v záujme tohto vyššieho cieľa dohodnú a kľúčoví politici DS budú na kandidátke OĽaNO vítaní. „Preto sme s hnutím OĽaNO pripravení pokračovať v rokovaniach a nájsť prijateľné riešenie pre obe strany,“ dodal Buček. Opozičné strany Za ľudí, Sloboda a Solidarita (SaS) a koalícia Progresívne Slovensko/Spolu sa minulý týždeň nedohodli na spoločnej koalícii do parlamentných volieb 2020.

Kiska v užšej koalícii nevidí zmysel

Líder strany Za ľudí trval na tom, aby sa okrem PS/Spolu, Za ľudí a SaS spojili do bloku aj ďalšie opozičné strany Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Za ľudí i SaS zároveň ohlásili, že do volieb pôjdu samostatne. Kiska naznačil, že v užšej koalícii PS/Spolu, Za ľudí a SaS nevidí zmysel, pretože by nezabránila možnému prepadnutiu hlasov KDH a OĽaNO, ktoré sa v prieskumoch pohybujú okolo piatich percent potrebných na vstup do parlamentu. „Ja som presvedčený, že by sme porazili stranu Smer-SD, ak by sme sa spojili s koalíciou PS/Spolu. Ale načo byť víťazom volieb, keď potom demokratická opozícia nebude schopná zostaviť vládu. Podstatné je mať 76 miest v parlamente,“ vyhlásil Kiska. Spojenectvo Za ľudí, SaS a PS/Spolu chcel podľa neho najmä predseda SaS Sulík, ktorého strane tiež podľa prieskumov hrozí, že nezíska potrebných päť percent.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Neurobili ste nič navyše, opozícia je podľa Matoviča zhrozená z prístupu Kiskovej strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

25.11.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská národná strana (SNS) podporí návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii predseda strany Andrej Danko, podľa ktorého je však na zodpovednosti vládneho Smeru-SD, aby si zabezpečil priechodnosť rozpočtu v parlamente. Koalícia totiž podľa Danka v súčasnosti nedisponuje dostatočným počtom hlasov na schválenie rozpočtu. K tomu podľa neho smeroval aj minulý týždeň "zdvihnutý varovný prst".

Danko navádza k digitálnej dani

Šéf národniarov však priznáva, že má k rozpočtu výhrady. "Moja kritika smeruje k tomu, aby veľmi rýchlo hľadali zákony a zdroje financovania štátneho rozpočtu, ktoré vykryjú možný deficit. Nemusel by byť ani 0,49 % HDP, keby ministerstvo veľmi rýchlo, v skrátenom konaní podľa vzoru Českej republiky, poškuľovalo po digitálnej dani," povedal Danko s tým, že nechápe, ako analytici vyrátali možný príjem z tejto dane na úrovni 7 mil. eur, keď v Českej republike očakávajú dodatočný príjem až takmer 200 mil. eur. Danko zopakoval svoje odporúčania aj smerom k opatreniam proti daňovým únikom, kde si rovnako berie za vzor Českú republiku. "Ak sa podarí Slovensku zabojovať s daňovými únikmi na DPH, tak štátny rozpočet môže byť v zisku. A to som čakal od ministra financií," dodal. Ako zdroj rozpočtových príjmov pripomenul tiež návrh SNS na zdvojnásobenie bankového odvodu, ktorý si Smer-SD podľa neho osvojil. Podľa Danka je tak momentálne na vládnom Smere-SD, aby o rozpočte diskutoval napríklad aj s bývalými poslancami koaličného Mosta-Híd a zabezpečil, že Slovensko sa vyhne provizóriu. To však nechce ani minister financií Ladislav Kamenický, podľa ktorého by v ňom nebol nikto spokojný. Je preto presvedčený, že by bolo rozumné, aby rozpočet na budúci rok bol v parlamente prijatý.

S provizóriom nemáme skúsenosti

"Rozpočtové provizórium je niečo, s čím nemáme skúsenosti na Slovensku a ja pevne verím, že rozpočet na budúci rok bude prijatý. Rozpočtové provizórium je model, v ktorom myslím si že nikto nebude spokojný a ja osobne som za to, aby bol prijatý rozpočet priamo v Národnej rade SR," povedal minister financií po pondelňajšom rokovaní finančného výboru, ktorý návrh rozpočtu aj so zmenami pokrývajúcimi legislatívne zmeny prijaté v uplynulých týždňoch odporučil poslancom schváliť. Zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy pritom hovorí o tom, že rozpočet sa provizóriom riadi automaticky od 1. januára v prípade, ak sa štátny rozpočet nepodarí schváliť do 31. decembra predchádzajúceho roka. Trvá až do prijatia nového rozpočtu. Ide však iba o rozpočtové provizórium štátnej správy, keďže ďalšie subjekty verejnej správy, ako Sociálna poisťovňa či územná samospráva majú vlastné rozpočty. V praxi to znamená, že výdavky v každom kalendárnom mesiaci počas rozpočtového provizória nesmú prekročiť jednu dvanástinu celkových výdavkov štátneho rozpočtu schváleného na predchádzajúci rok a výdavkov, ktoré si kapitoly presúvajú nevyužité z predchádzajúceho roka. Zákon však pozná aj výnimky, na ktoré sa provizórium nevzťahuje. Týkajú sa napríklad výdavkov spojených so správou štátneho dlhu a so splátkami úrokov z prijatých úverov.

Vláda si môže stanoviť priority

Provizórium sa nevzťahuje ani na úhrady dávok a príspevkov, na ktoré majú právnické a fyzické osoby nárok podľa osobitných predpisov a na poistné a príspevky do poisťovní za zamestnancov štátnych úradov a za poistencov štátu. Výnimka sa vzťahuje aj na odvody do rozpočtu Európskej únie a na prostriedky Európskej únie a prostriedky štátneho rozpočtu určené na financovanie spoločných programov Európskej únie a Slovenska. Ako upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, provizórium síce limituje výdavky, nestanovuje však ich povinnú štruktúru. Vláda by tak v rámci provizória a stanovených mantinelov mohla rozhodovať, na čo prostriedky využije a financovať by tak mohla aj svoje priority. Problém by mohol nastať napríklad pri financovaní zvyšovania platov v štátnej správe. Aj v tomto prípade však môžu byť napokon vyššie platy vyplatené, ak sa na nich zástupcovia zamestnancov so štátnymi úradmi už dohodli. "U zamestnancov, kde už je uzavreté kolektívne vyjednávanie, by k nárastu platov mohlo dôjsť," tvrdí rozpočtová rada.

Viac k témam: Národná rada SR, rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - SNS napriek Dankovým výhradam podporí rozpočet, zodpovednosť za hlasy je teraz na Smere-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner