31. marec 2020
Facebook

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Prokuratúra v poľských Katoviciach v utorok rozhodla, že nevznesie žiadnu žalobu voči šiestim poľským ultranacionalistom, ktorí v roku 2017 počas svojrázneho "happeningu" v tomto meste zavesili fotografie šiestich poľských politikov na vlastnoručne vyrobené šibenice. Podľa katovickej prokuratúry síce ide o čin, ktorý možno "odsúdiť z morálneho hľadiska", no zároveň to podľa nej nie je nič trestné. Podľa poľskej europoslankyne Rózy Thun, jednej z političiek, ktorej fotografia sa ocitla na šibenici, prokuratúra takto rozhodla na základe politickej objednávky zo strany vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Všetkých šesť politikov, ktorých fotografie krajní pravičiari v roku 2017 zavesili na šibenice, sú totiž europoslanci za opozičnú Občiansku platformu (PO), proti ktorým vtedy PiS viedla štvavú kampaň za to, že údajne ohovárajú Poľsko v zahraničí a pracujú proti poľským záujmom.

Viac k témam: politici, prokuratúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Hroziť politikom šibenicou je v poriadku, rozhodla prokuratúra v Katoviciach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok neobvykle priamo vyzval Čínu, aby prepustila všetky osoby, ktoré zadržiava vo svojich reedukačných táboroch v provincii Sin-ťiang. Čínsky režim v nich väzní možno až milión ľudí, a ako ukázali nedávno uniknuté dôkazy, nejde o žiadne mierumilovné výchovné centrá, ako Čína oficiálne tvrdí, ale skôr o väznice s veľmi tvrdým režimom, v ktorých sa čínske vedenie snaží vnútiť svoju ideológiu príslušníkov ujgurskej, ale i iných menšín.

Znepokojené Nemecko

Na zverejnené dôkazy už v pondelok reagovalo Nemecko, ktoré vyhlásilo, že tábory v provincii Sin-ťiang by mali vyšetriť pozorovatelia Organizácie Spojených národov (OSN) a Čína by im mala zaručiť neobmedzený prístup do týchto svojich zariadení. Ako vyhlásila hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí Maria Adebahr, Nemecko už vyvíja v tomto smere aktivity na pôde OSN, a najnovšie informácie o dianí v týchto čínskych táboroch "prijalo s veľkým znepokojením". Podľa uniknutých tajných čínskych dokumentov, ktoré zverejnila medzinárodná skupina novinárov, je účelom zadržiavacích táborov v čínskej provincii Sin-ťiang prevýchova a priam až "vymývanie mozgov" príslušníkov menšín.

Neustále monitorovanie

Tým sa snažia v táboroch vštepiť lásku a úctu k čínskemu komunistickému režimu, a púšťajú ich odtiaľ spravidla až po tom, keď sa z nich stanú oddaní stúpenci čínskeho vedenia. Novinári okrem iného zverejnili podrobnosti o neuveriteľne prepracovanom systéme kontroly čínskych občanov pomocou umelej inteligencie, ktorá čínskym úradom umožňuje s vysokou spoľahlivosťou identifikovať každého, kto má iné názory ako tie oficiálne schválené, a inak sa prejavuje. Súčasťou týchto nových odhalení sú aj fotografie zo zadržiavacích centier v Sin-ťiangu, na ktorých vidno obrovské komplexy v mnohom podobné nacistickým koncentračným táborom. V každom ich rohu sú napríklad umiestnené strážne veže, z ktorých sú tieto zariadenia non-stop monitorované, aby z nich nikto neutiekol. Čína všetky tieto informácie označila za "výmysly a falošné správy".

Viac k témam: reedukačný tábor
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký minister zahraničia Mike Pompeo vyzval Čínu, aby z táborov prepustila Ujgurov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Najmenej 17 ľudí zabil výbuch bomby uloženej v aute na severovýchode Sýrie v oblasti kontrolovanej Tureckom. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany. Vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri ministerstvo uviedlo, že ďalších viac ako 20 ľudí bolo zranených. K výbuchu došlo v dedine Tal Half neďaleko mesta Sari Kani. Toto mesto v októbri obsadila turecká armáda v snahe vyhnať zo severovýchodnej Sýrie kurdských bojovníkov. Turecké ministerstvo obrany z bombového útoku obvinilo práve sýrskych Kurdov. Ankara bez dôkazov označuje kurdských bojovníkov za teroristov a spája ich s kurdskými povstalcami v Turecku. Sýrski Kurdi boli spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát.

Viac k témam: Kurdi, výbuch bomby
Zdroj: Webnoviny.sk - V oblasti na severovýchode Sýrie kontrolovanej Tureckom zabil výbuch najmenej sedemnásť ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Obyvateľa mesta Valparaiso v americkom štáte Indiana v utorok vyšetrovatelia obvinili zo zabitia z nedbalosti v súvislosti s úmrtím jeho 18-mesačnej vnučky, ktorá spadla z lode do mora a utopila sa. Dievčatko v júli vypadlo z okna na jedenástom poschodí výletnej lode Freedom of the Seas, ktorá v tom čase kotvila v Portoriku. Jej starý otec, 51-ročný Salvatore Anello, sa podľa jeho vlastných slov už len "s hrôzou pozeral na celý pád". Ako hovorí, malú Chloe Wiegand posadil na okennú parapetu, aby mohla búchať do skla, tak ako to rada robila na hokejových zápasoch, na ktoré ju tiež brával. Anello si však neuvedomil, že okno bolo otvorené a dievčatko namiesto búchania do skla spadlo do mora.

Viac k témam: zabitie
Zdroj: Webnoviny.sk - Muža z Indiany obvinili v súvislosti so smrťou jeho vnučky zo zabitia z nedbanlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Holandská protiteroristická polícia zatkla dvoch mužov podozrivých z plánovania džihádistického teroristického útoku. Použiť pri ňom údajne chceli samovražedné vesty a jednu alebo viaceré bomby umiestnené v aute, oznámila v utorok prokuratúra. Mužov vo veku 20 a 34 rokov zatkli v pondelok počas protiteroristickej razie. Muži útok plánovali uskutočniť koncom roka, presné miesto však nie je známe. Odhaliť ich plán pomohol tip, ktorý dostala polícia v októbri. V Holandsku platí dlhodobo štvrtý z piatich stupňov teroristickej hrozby, čo znamená "vysoké" riziko potenciálneho útoku. V marci spustil muž tureckého pôvodu streľbu v električke v meste Utrecht, pričom zabil štyroch ľudí. Polícia uviedla, že jeho čin mal teroristický motív.

Viac k témam: terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Holandská polícia zatkla dvoch mužov, ktorí mali plánovať džihádistický teroristický útok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Strana Smer-SD investovala do nadchádzajúcich parlamentných volieb už 2,5 milióna eur. Informuje o tom mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) na svojom účte na sociálnej sieti Facebook. Dodáva, že ide o čiastku, ktorú zatiaľ neminuli všetky ostatné politické strany a hnutia spolu. Mimovládka zároveň pripomína, že Smer sa výrazne priblížil k limitu, ktorý môžu strany vynaložiť na kampaň. V súčasnosti je jeho výška tri milióny. „Najsilnejšia vládna strana Smer-SD už naliala do kampane pre parlamentné voľby viac ako všetky ostatné politické strany spolu. V pondelok poslala na svoj transparentný účet z vlastného straníckeho účtu 1,5 milióna eur, ktoré doplnili milión investovaný ešte z októbra. Smer sa tak priblížil k trojmiliónovému maximu, ktoré platí pre stranícke kampane," napísala mimovládka na sociálnej sieti. Ostatné strany zatiaľ do volieb investovali čiastku prevyšujúcu dva milióny. „Všetky ostatné strany zatiaľ na svoje účty vložili spolu 2,2 miliónov eur. Tretinu z toho (710-tisíc eur) poslala na účet dvojkoalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia. Tretie najväčšie príjmy účtu má zatiaľ strana Sloboda a Solidarita (336-tisíc eur), ostatné strany sa zatiaľ hýbu do 200-tisíc," dodáva Transparency. TIS naznačuje, že Smer bude viesť kampaň netransparentne. „Už prvé týždne kampane naznačujú, že Smer bude viesť kampaň netransparentne tým, že nezverejní účel a formy kampane. Takmer celú doterajšiu kampaň totiž presmerovala do mediálnej agentúry JM Communication svojho hovorcu Jána Mažgúta a do dvornej Agentúry Smer, ktorej konateľom je ex-minister vnútra Róbert Kaliňák. Naopak väčšina ostatných strán odkrýva, komu platí za bilboardy, tlačoviny, či koľko dáva do sociálnych sietí," uzavrela mimovládka. Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj stranu Smer-SD.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, TIS Transparency International Slovensko, volebná kampaň
Zdroj: Webnoviny.sk - Smer-SD už nalial do predvolebnej kampane viac peňazí než zatiaľ všetky strany dokopy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Nezaradená poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) a podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová zdôraznila, že koalícia nechce, aby sa ľudia pred voľbami dozvedeli o ich klesajúcich preferenciách. Reagovala tým na utorkové prelomenie prezidentkinho veta k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, na základe ktorej poslanci NR SR schválili predlženie moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo súčasných 14 na 50 dní.

Hnedá koalícia

Ako uviedla Remišová pre agentúru SITA, takéto obmedzenie práva na informácie nemá žiadna krajina Európskej únie (EÚ). Podľa koalície strán PS/Spolu je teraz na rade Ústavný súd SR. „Ľudia majú úplne iné problémy, nevedia sa dostať k lekárovi, upadá školstvo, štát roky zanedbáva obnovu ciest a infraštruktúry, ale vládna koalícia tu rieši úplne absurdné problémy, aby sa ľudia nemohli dostať k informáciám dva mesiace pred voľbami. Preto je dôležité, aby sme konečne začali riešiť problémy, ktoré ľudí trápia a vymenili túto neschopnú a skorumpovanú vládu,“ konštatovala Remišová. Podľa PS/Spolu spája Fica (Smer-SD), Danka (SNS) a Kotlebu (ĽSNS) arogancia a strach. „Arogancia, s ktorou neváhajú kriviť Slovensko na svoj obraz. A strach z toho, že ľudia ich vládu mafie, oligarchov a ich figúrok vo februári pošlú, kam patrí,“ uvádza sa v stanovisku koalície PS/Spolu, ktoré agentúre SITA zaslala ich hovorkyňa Silvia Hudáčková. Na rade je teraz podľa nich ústavný súd, ale najmä sila ľudí, „ktorých musíme zmobilizovať a o tri mesiace poraziť hnedú koalíciu vo voľbách“.

Memento pre krajinu

Podpredseda NR SR a predseda poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus priblížil, že koalícia Smer-SD, SNS a ĽSNS opäť dokonale zafungovala. „Pre nás všetkých je to ďalšie dôležité memento, kam sa rúti Slovensko. Samozrejme, v súčinnosti s pani prezidentkou napadneme tento zákon na ústavnom súde a budeme pevne veriť, že ústavní sudcovia čím skôr rozhodnú,“ napísal na svojom Facebooku Klus. Prezidentka Zuzana Čaputová začiatkom novembra novelu zákona nepodpísala, keďže podľa nej je v rozpore s viacerými právami garantovanými ústavou, ako sú právo na informácie, právo na zhromažďovanie či právo na politickú súťaž. Uviedla, že ak parlament jej veto prelomí, je pripravená podať návrh na ústavný súd, aby posúdil ústavnosť príslušných ustanovení a zároveň požiada o pozastavenie ich účinnosti. Volebné prieskumy sa podľa nateraz platnej legislatívy nesmú zverejňovať 14 dní pred voľbami.

Viac k témam: moratórium, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Fica, Danka a Kotlebu spája arogancia a strach, opozícia reaguje na 50-dňové moratórium © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Na vianočných trhoch v Luxemburgu spadla na malé dieťa socha vytesaná z ľadu. Dielo vytvorili umelci v nedeľu na námestí Place Guillaume II. Podľa svedkov sa socha neskôr v rovnaký deň zrútila a rozbila na kusy, pričom zasiahla dvojročného chlapca. Záchranné zložky rýchlo dorazili na miesto a pokúsili sa chlapca resuscitovať. Dieťa však večer cestou do nemocnice svojim zraneniam podľahlo, uviedla spravodajská stránka Luxembourg Times. Námestie po nešťastí uzavreli a polícia príčinu zrútenia sochy vyšetruje.

Viac k témam: tragédia
Zdroj: Webnoviny.sk - Na vianočných trhoch v Luxemburgu sa zrútila ľadová socha a usmrtila dvojročného chlapca © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Rakúski prokurátori začali trestne stíhať sedem ľudí v súvislosti s videom, ktoré spôsobilo skôr počas tohto roka pád rakúskej vlády. Viedenskí prokurátori v utorok oznámili, že osoby vyšetrujú pre podozrenia z vyhotovenia nelegálnych záznamov, falšovania, pokusu o vydieranie a vážneho podvodu. Uniknutá nahrávka, ktorú v máji získali nemecké médiá, zachytáva vtedajšieho rakúskeho vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho, ako ponúka údajnému ruskému investorovi štátne zákazky výmenou za finančnú podporu pre jeho Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ). Aféra nielenže stála Stracheho miesto predsedu strany, ale položila aj celú vládu expremiéra Sebastiana Kurza. Nahrali ju údajne na Ibize krátko pred voľbami v roku 2017. Bývalý kancelár Kurz, ktorý zvolal po zverejnení nahrávky predčasné voľby, momentálne rokuje so stredoľavicovými Zelenými o sformovaní novej vlády.

Viac k témam: nahrávka
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre kompromitujúcu nahrávku z Ibizy začali rakúski prokurátori stíhať sedem osôb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.11.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu, ktorý pôsobí v rámci českej polície, v utorok začal stíhanie troch vysokopostavených predstaviteľov komunistického Československa v súvislosti s ich vinou za úmrtia, ku ktorým došlo v 70. a 80. rokoch minulého storočia na hraniciach pri pokusoch o útek z krajiny.

Nečinnosť funkcionárov

Polícia spustila stíhanie niekdajšieho generálneho tajomníka Komunistickej strany Československa Miloša Jakeša, predsedu vlády Lubomíra Štrougala a ministra vnútra Vratislava Vajnara. Všetci traja sa mali dopustiť zneužitia právomocí v súvislosti s používaním strelných zbraní proti takzvaným "narušiteľom hraníc". Aj z dôvodu nečinnosti týchto troch predstaviteľov boli podľa českej polície od marca 1976 do konca roku 1989 zastrelení či roztrhaní pohraničiarskymi psami na československých hraniciach so Západom deviati ľudia, a najmenej ďalších sedem utrpelo zranenia.

Platil medzinárodný pakt

Všetci traja bývalí komunistickí funkcionári sú stíhaní na slobode a hrozí im od dvoch do desiatich rokov väzenia. Stíhanie Jakeša, Štrougala a Vajnara sa opiera o Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1976 a ktorý zaručoval každej osobe právo slobodne opustiť akúkoľvek krajinu vrátane svojej vlastnej. Jakeš a Štrougal mali podľa správnosti zapracovať opatrenia vyplývajúce z tohto dohovoru do československých zákonov, no nespravili tak. Vajnar ako minister vnútra priamo zodpovedal za dianie na hraniciach. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky českého týždenníka Respekt.

Viac k témam: komunizmus, trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Komunistov Jakeša, Štrougala a Vajnara začali v Česku stíhať za streľbu do ľudí na hraniciach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner