31. marec 2020
Facebook

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) odsúhlasili pridanie nervovoparalytických látok rady novičok na zoznam látok, ktoré zakazuje Dohovor o chemických zbraniach. Zákaz novičoku, ktorým sa vlani pokúsili vo Veľkej Británii zavraždiť bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, je prvou aktualizáciou zoznamu, píše agentúra AP. Zaradenie do zoznamu prijalo 193 členských krajín konsenzom v stredu na výročnom stretnutí. Látky rady novičok sa tak dostali na takzvaný Zoznam 1 zakázaných chemikálií, kde patrí napríklad aj sarín, ricín a yperit. Dohovor o chemických zbraniach, ktorý zakazuje výrobu a používanie chemických zbraní, platí od roku 1997.

Viac k témam: (OPCW) Organizácia pre zákaz chemických zbraní, Dohovor o chemických zbraniach, novičok
Zdroj: Webnoviny.sk - Organizácia pre zákaz chemických zbraní pridala látky rady novičok na zoznam nepovolených látok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

Fotogaléria: Monika Jankovská

Monika JankovskáMonika JankovskáMonika Jankovská: Odstúpila z funkcie štátnej tajomníčkyMonika Jankovská, status, facebookIgor Matovič, Monika Jankovská27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Sudca Vladimír Sklenka, ktorý si údajne vymenil tisícky správ s Marianom K., nebude v najbližšom čase pôsobiť v talári. Podľa hovorkyne Súdnej rady SR Veroniky Müller o tom v stredu podvečer rozhodol odvolací senát, ktorý potvrdil verdikt disciplinárneho senátu z konca októbra tohto roka. Ten mu dočasne pozastavil výkon funkcie. Návrh na neho podala predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková. Dôvodom bolo narušenie sudcovskej integrity. Sudca podľa nej totiž dostal viacero príležitostí, aby vysvetlil podozrenia, ktoré vyplynuli z jeho údajnej komunikácie s Marianom K., no nevysvetlil ich.

Dôveryhodnosť justície

Odvolací senát by mohol v dohľadnom čase rozhodovať aj o odvolaní bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej.
Disciplinárny návrh bol postavený na nekonaní daného sudcu. Po úkonoch orgánov činných v trestnom konaní, ako aj následnej medializácii mal tento sudca primeraný priestor na to, aby sa vyjadril k celej situácii. Dostatočným spôsobom však nevysvetlil pochybnosti ohľadom jeho sudcovskej integrity, čiže splnenie predpokladov sudcovskej spôsobilosti. To aj napriek tomu, že na to mal dostatok času, ako i príležitostí. Tak závažným spôsobom narúša dôveryhodnosť justície,“ priblížila opäť dôvody svojho podnetu šéfka súdnej rady Praženková.

Disciplinárne návrhy

Rozsiahle podozrenia v justícii rieši aj polícia, ktorá zriadila špecializovaný vyšetrovací tím s názvom Hmla. Medzičasom sa niektorí sudcovia vzdali svojho mandátu dobrovoľne, zo súdnictva odišla napríklad Miriam Repáková. Výkon si pozastavil aj v súčasnosti bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner. Súdna rada okrem podávania disciplinárnych návrhov rieši aj majetkové pomery dotknutých sudcov, kde sa tiež ukázali veľké nezrovnalosti. Výstup z vyšetrovania by mohol byť známy ešte pred koncom kalendárneho roka.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Odvolací súd potvrdil rozhodnutie o pozastavení funkcie sudcu Sklenku, ten si mal písať s Marianom K. © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Irackí protivládni demonštranti v stredu večer vypálili iránsky konzulát v meste Nadžáf na juhu krajiny. Zamestnancom konzulátu sa podarilo utiecť zadnými dverami a nič sa im nestalo, informuje agentúra The Associated Press (AP). Z budovy demonštranti zvesili iránsku vlajku a zavesili tam irackú. Iracká polícia sa im najskôr pokúsila zabrániť v obsadení budovy a pri policajnej ostrej streľbe do davu zahynul najmenej jeden demonštrant a ďalších 35 utrpelo zranenia. Celkovo v stredu v Iraku zahynulo pri policajných zásahoch proti demonštrantom šesť ľudí, zatiaľ čo počet obetí od začiatku protestov stúpol na strane demonštrantov už na 350. Jednou z hlavných vecí, proti ktorým irackí demonštranti protestujú, je práve aj veľký vplyv Iránu na irackú domácu politiku.

Viac k témam: demonštrácie, iracká polícia, ozbrojený útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Irackí demonštranti vypálili iránsky konzulát v meste Nadžáf, zamestnanci sa zachránili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Druhý rokovací deň 53. schôdze parlamentu patril aj návrhu, podľa ktorého majú banky v budúcom roku platiť dvojnásobný bankový odvod. Parlament rozhodol, že návrh prerokuje v zrýchlenom legislatívnom konaní už na aktuálnej schôdzi. Kým v tomto roku platia banky odvod v sume 0,2 percenta z hodnoty ich pasív vykazovaných v súvahe, v budúcom roku sa má odvod zdvojnásobiť na 0,4 percenta s platnosťou aj na nasledujúce roky.

Poslanecký návrh

Parlament popoludní otvoril rozpravu k poslaneckému návrhu, aby vláda bezodkladne oficiálne informovala Súdny dvor Európskej únie ako aj ďalšie inštitúcie EÚ a Rady Európy, že Slovensko neratifikuje Istanbulský dohovor. Návrh uznesenia od poslancov Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslava Pašku, Tibora Bernaťáka a Evy Smolíkovej súčasne žiada, aby vláda informovala, že nesúhlasí s tým, aby EÚ pristúpila k dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu ako celku bez predchádzajúceho jednomyseľného súhlasu všetkých členských štátov EÚ.

Sprísnenie hraníc

Schôdza pokračuje vo štvrtok o 9.00 hod. Tretí rokovací deň otvorí pokračovanie rozpravy k uvedenému návrhu uznesenia. Parlament sa má tiež zaoberať napríklad návrhom, aby sa do Trestného zákona doplnila podpora a propagácia pedofílie, nekrofílie a zoofílie ako nový trestný čin. Predkladatelia z SNS argumentujú tým, že najmä internet a sociálne siete dnes umožňujú rýchlejšie a jednoduchšie verejné šírenie správ aj rôzneho nemravného obsahu, preto je nevyhnutné stanoviť nové prísnejšie hranice pred týmito osobitnými formami obťažovania v oblasti mravnosti.

Viac k témam: Istanbulský dohovor, Národná rada SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Schôdza parlamentu sa venovala bankovému odvodu aj domácemu násiliu a boju proti nemu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Cyperská republika, ktorá je členom Európskej únie, sprísni kontroly ľudí prechádzajúcich deviatimi hraničnými priechodmi v nárazníkovej zóne kontrolovanej Organizáciou Spojených národov, ktorá rozdeľuje ostrov na grécku a tureckú časť. Nikózia sa tak snaží obmedziť ilegálnu migráciu. Cyperský minister vnútra Constantinos Petrides v stredu uviedol, že občanom tretích krajín, ktorí vstúpia na územie Severocyperskej tureckej republiky, sa neumožní vstup do medzinárodne uznávanej Cyperskej republiky. Krajina totiž s ťažkosťami rieši najnovší prílev migrantov. Petrides dodal, že polícia a cyperská Národná garda dostali pokyn, aby zintenzívnili hliadkovanie pozdĺž nárazníkovej zóny.

Viac k témam: ilegálna migrácia, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska časť Cypru sprísňuje kontroly na priechodoch nárazníkovej zóny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Dvadsaťpäť ľudí utrpelo zranenia po tom, ako sa v stredu ráno prevrátilo na severovýchode Macedónska nákladné auto, ktoré prevážalo migrantov. Medzi zranenými je aj sedem detí a najmenej jeden človek utrpel veľmi vážne zranenie. Túto osobu previezli do nemocnice v metropole Skopje, ostatných zranených previezli do nemocnice v meste Kumanovo na severe krajiny. Niektorých z nich už medzičasom presunuli a premiestnia ich do zadržiavacieho centra pre migrantov v meste Gevgelija na juhu Severného Macedónska. Pätnásť zranených migrantov pochádza z Afganistanu, deviati z Pakistanu a jeden z Iraku, uvádza agentúra The Associated Press (AP).

Viac k témam: autonehoda, dopravná nehoda, nákladné auto, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - V Macedónsku havarovalo nákladné auto s migrantmi, hlásia niekoľko zranených osôb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Najmenej 18 ľudí zahynulo pri havárii autobusu, ku ktorej došlo v stredu v Nepále. Autobus preplnený cestujúcimi sa zrútil z cesty do rokliny a padal niekoľko stoviek metrov. Ďalších najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia, s ich záchranou pomáhali okrem policajtov a vojakov aj miestni obyvatelia. K nešťastiu došlo pri obci Narpani, ktorá sa nachádza asi 240 kilometrov na západ od nepálskej metropoly Káthmandu. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa, podobné havárie však v Nepále nie sú neobvyklé. Najčastejšie k nim prispieva zlý technický stav vozidiel aj ciest, ale aj to, že cesty v horskom teréne, teda na väčšine územia krajiny, sú veľmi úzke a majú veľmi ostré zákruty.

Viac k témam: dopravná nehoda, havária autobusu
Zdroj: Webnoviny.sk - V Nepále sa zrútil autobus s cestujúcimi do rokliny, padal niekoľko stoviek metrov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) odsúhlasili pridanie nervovoparalytických látok rady novičok na zoznam látok, ktoré zakazuje Dohovor o chemických zbraniach. Zákaz novičoku, ktorým sa vlani pokúsili vo Veľkej Británii zavraždiť bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, je prvou aktualizáciou zoznamu, píše agentúra AP. Zaradenie do zoznamu prijalo 193 členských krajín konsenzom v stredu na výročnom stretnutí. Látky rady novičok sa tak dostali na takzvaný Zoznam 1 zakázaných chemikálií, kde patrí napríklad aj sarín, ricín a yperit. Dohovor o chemických zbraniach, ktorý zakazuje výrobu a používanie chemických zbraní, platí od roku 1997.

Viac k témam: (OPCW) Organizácia pre zákaz chemických zbraní, Dohovor o chemických zbraniach, novičok
Zdroj: Webnoviny.sk - Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní pridali látky rady novičoku na zoznam nepovolených látok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

Fotogaléria: Danka Capáková

V predvianočnom období až do 22. decembra je podľa hovorkyne do spoločných bezpečnostných hliadok denne vyčlenených do päť profesionálnych vojakov a následne od 23. decembra do 1. januára bude polícii k dispozícii do 16 profesionálnych vojakov na jeden operačný deň. „Vyčlenenie profesionálnych vojakov vyplynulo z požiadavky Policajného zboru SR a uznesenia vlády zo 6. novembra, pričom dôvodom je aktuálna bezpečnostná situácia,“ dodala Capáková.

Viac k témam: bezpečnosť, slovenskí vojaci, Vianočné trhy v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - Na bratislavských vianočných trhoch budú spolu s policajtmi dohliadať na bezpečnosť aj vojaci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Islamský extrémista Mahdi Mohamud, ktorý 31. decembra 2018 zaútočil na železničnej stanici v Manchestri nožom na viacerých ľudí, si odsedí najmenej 11 rokov vo väzení. Rozhodol o tom v stredu sudca Jeremy Stuart-Smith, no s tým, že odsúdený začne výkon trestu v psychiatrickej liečebni so zvýšenou ochranou. Mohamudovi totiž lekári diagnostikovali paranoidnú schizofréniu. Počas minulého Silvestra na železničnej stanici v Manchestri zaútočil veľkým kuchynským nožom a s výkrikom "Allahu Akbar" na nič netušiacu dvojicu a spôsobil zranenia 57-ročnej Anne Charlton a 57-ročnému Jamesovi Knoxovi. Zranenia utrpel aj 31-ročný Lee Valentine, ktorý sa hrdinsky snažil útočníka spacifikovať. Celý útok podrobne zachytila bezpečnostná kamera a páchateľ sa k nemu priznal. Mohamud sa narodil v Holandsku prisťahovalcom zo Somálska, od deviatich rokov žil vo Veľkej Británii.

Viac k témam: extrémisti, islamský štát, odsúdenie, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Islamský extrémista si za minuloročný silvestrovský útok v Manchestri odsedí najmenej 11 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner