26. máj 2020
Facebook

29.11.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované, 29. novembra, 21:55
Britská polícia uzavrela London Bridge a jeho okolie v hlavnom meste krajiny po tom, čo v jeho blízkosti útočník pobodal viacero ľudí. Metropolitná polícia v Londýne vyhlásila útok za teroristický incident. Páchateľ zabil najmenej dvoch ľudí, informovala pred malou chvíľou londýnska polícia. Niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia. Samotného útočníka, ktorý sa po čine rozutekal preč, zastrelila polícia. Predtým sa mu v úteku snažilo zabrániť viacero odvážnych svedkov útoku, za čo im zložili veľkú poklonu policajti aj londýnsky starosta Sadiq Khan. V súvislosti s motívom majú vyšetrovatelia podľa šéfa z protiteroristického oddelenia britskej polície Neila Basua "otvorenú myseľ".

Zomrel na mieste

Basu vysvetlil, že políciu pred 14:00 privolali k pobodaniu v priestoroch blízko London Bridge. "Podozrivého muža zastrelili špecializovaní ozbrojení dôstojníci z policajného zboru a môžem potvrdiť, že tento podozrivý zomrel na mieste," uviedol. Ako tiež Basu upozornil, v Londýne zvýšia počet policajných hliadok. Basu okrem iného uviedol, že bude situáciu konzultovať s premiérom Borisom Johnsonom. Ten už na Twitteri poďakoval záchranným službám a verejnosti za ich odvahu pri reakcii na útok. Členom verejnosti za "riskovanie vlastnej bezpečnosti" poďakoval aj londýnsky starosta Sadiq Khan, pričom zároveň vyzval obyvateľov, aby boli ostražití a nahlásili polícii čokoľvek podozrivé. Svedkovia hovorili o bitke na moste, ktorú sprevádzalo niekoľko výstrelov. Na jednom videu zo sociálnych sietí možno vidieť, ako sa dvaja muži bijú, než jedného z nich strhne na zem polícia. Na ďalších záberoch je zase vidieť policajtov, ako na osobu v diaľke mieria zbraňou.

Uzavreli vlakovú stanicu

Polícia po incidente vyzvala ľudí v okolí, aby sa riadili pokynmi prítomných policajtov. Britská dopravná polícia uzavrela vlakovú stanicu London Bridge station, na ktorej teraz nezastavujú vlaky. London Bridge sa stal dejiskom teroristického útoku aj 3. júna 2017. Trojica mužov vtedy vrazila na moste dodávkou do chodcov a následne zaútočila nožmi na ľudí v neďalekej zóne Borough Market. Útok si vyžiadal osem mŕtvych a takmer 50 zranených. Piatkový incident sa stal po tom, čo Británia 4. novembra znížila úroveň teroristickej hrozby z "vážnej" na "značnú", čo znamená, že pravdepodobnosť takýchto útokov bola "pravdepodobná" skôr ako "veľmi pravdepodobná", pripomína spravodajský portál BBC. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: bitka, London Bridge, Londýn, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri London Bridge muž dobodal viacero ľudí, polícia vyhlásila útok za teroristický incident © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.11.2019 (Webnoviny.sk) - V Londýne aj v holandskom Haagu došlo v piatok krátko po sebe k útokom nožom na rušných miestach. V Londýne útočník pobodal viacero ľudí na London Bridge, v Haagu zas na hlavnej obchodnej ulici, ktorá bola v tom čase tiež plná ľudí nakupujúcich pred víkendom. Pri útoku v holandskom Haagu útočník zranil nožom viacero ľudí, zatiaľ nie sú žiadne informácie o prípadných obetiach. Útočníkovi sa následne podarilo ujsť, polícia pátra po 45- až 50-ročnom mužovi v športovom oblečení šedej farby. Zatiaľ vôbec nič nenasvedčuje tomu, že by oba útoky nejako súviseli, hoci sa odohrali krátko po sebe. Londýnska polícia hovorí o teroristickom útoku, tá holandská sa zatiaľ slovu terorizmus vyhýba.Viac k témam: útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Muž s nožom útočil na hlavnej obchodnej ulici v Haagu, podarilo sa mu ujsť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.11.2019 (Webnoviny.sk) - Demokratická strana (DS), v ktorej pôsobia bývalí politici SaS, pôjde do februárových parlamentných volieb samostatne. Oznámila to v piatok na sociálnej sieti. Predstavitelia DS sa pokúšali dohodnúť vstup na kandidátku Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO), rokovania však podľa strany stroskotali na požiadavke šéfa OĽaNO Igora Matoviča nezaradiť na kandidátku poslancov Jozefa Rajtára, Ľubomíra Galka a Natáliu Blahovú.

Miesto pre Kiššovú a Kravčíka

Rokovania s Igorom Matovičom sa ukončili. Potvrdil, že na svojej kandidátke nechce skutočných bojovníkov proti korupcii Natáliu Blahovú, Ľubomíra Galka a mňa,“ vyhlásil vo videu volebný líder strany Rajtár. Matovič v pondelok uviedol, že ponúkol DS dve zvoliteľné miesta pre Janu Kiššovú a lídra strany Michala Kravčíka ako aj ďalších 13 miest na nižších pozíciách. DS sa však nepozdávala požiadavka nezaradiť na kandidačnú listinu uvedených troch politikov. Rajtára si navyše strana v utorok vybrala za volebného lídra, Kiššová naopak oznámila, že z osobných dôvodov kandidovať nebude.

Spory so Sulíkom

DS hovorí, že rokovala o spoločnom postupe aj s prakticky všetkými ostatnými opozičnými stranami a najďalej sa dostala v rozhovoroch s OĽaNO. Galko, Rajtár a ďalší bývalí poprední politici opozičnej Slobody a solidarity (SaS) stranu opustili po sporoch s jej predsedom Richardom Sulíkom. Z prvého miesta bude za DS kandidovať Rajtár, za ním nasleduje predseda strany Kravčík a prvú trojku uzavrie Blahová. Podľa posledných prieskumov agentúr Focus a AKO má však DS preferencie 0,3 percenta.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Demokratická strana pôjde do volieb samostatne, rokovania s Matovičom stroskotali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.11.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump sa budúci týždeň počas summitu Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa uskutoční v utorok a v stredu v Londýne, stretne na bilaterálnych rokovaniach s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, dánskou premiérkou Mette Frederiksen a talianskym premiérom Giuseppem Contem. Potvrdil to v piatok Biely dom. Trump naopak nemá v Londýne naplánované žiadne stretnutie s britským premiérom Borisom Johnsonom. To je do značnej miery prekvapivé, keďže ide o premiéra hostiteľskej krajiny, a tiež najbližšieho spojenca Spojených štátov v rámci NATO. Trumpove rozhodnutie by mohlo súvisieť s nečakaným Johnsonovým piatkovým vyjadrením, že si nepraje, aby mu pred nadchádzajúcimi britskými parlamentnými voľbami Trump vyslovoval podporu. Johnson vyhlásil, že považuje Spojené štáty za blízkeho priateľa, ale nemyslí si, že by takáto podpora bola vhodná.

Viac k témam: summit NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump sa na summite NATO stretne s Merkelovou aj Macronom, neplánuje rokovania s Johnsonom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.11.2019 (Webnoviny.sk) - Na základe odhalení nedostatkov o vynakladaní finančných prostriedkov Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na služby vykonané akciovou spoločnosťou Regionálne cesty Bratislava (RCB) bol hlavný kontrolór BSK Štefan Marušák zastrašovaný. Uviedol to v rámci rozpravy na piatkovom mimoriadnom krajskom zastupiteľstve, ktoré zvolali na podnet samotných poslancov. "Dostal som veľmi závažný anonymný telefonát a anonymný list. Bol som zastrašovaný," uviedol Štefan Marušák. „Je to ako z učebnice kriminálnej psychológie,” uviedol s tým, že to považuje za znamenie, že sú na správnej stope. Hlavný kontrolór podal pre zastrašovanie trestné oznámenie. Predseda BSK Juraj Droba sa vyjadril, že jeho úrad konanie kontrolóra plne podporuje.

Služby v skutočnosti nevykonali

Hlavný kontrolór Bratislavského kraja Štefan Marušák v správe o výsledkoch kontroly hospodárenia s majetkom vloženým a zvereným BSK v akciovej spoločnosti RCB a kontroly vynakladania finančných prostriedkov BSK za poskytnuté služby za obdobie 2017 a 2018 na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja tvrdí, že RCB sa bezdôvodne obohatili o 2,5 milióna eur. Presne takú čiastku totiž Bratislavskému kraju vyfakturovali za služby a výkony, ktoré v skutočnosti nerealizovali. V roku 2017 hovorí kontrolór o vyplatených takmer dvoch miliónoch eur, z toho vyše pol milióna zaplatil kraj za stredové deliace čiary (v skutočnosti nenamaľované, pozn. SITA) a zhruba 1,4 milióna eur za natretie vodiacich čiar, ktorých sa krajské cesty takisto nedočkali. V roku 2018 išlo o vyše pol milióna eur, z toho faktúry na stredové deliace čiary tvorili asi 200-tisíc eur a vodiace čiary takmer 400-tisíc eur.

Vraj majú svedkov

"Celé je to tu postavené na tom, že 2,5 milióna sa ukradlo. Je to obrovská suma pri rozpočte, ktorú RCB inkasovala od VÚC, čo bolo 13 miliónov eur. Odpočítajme z toho sedem miliónov, čo sú kapitálové výdavky, to znamená vybudovanie nových ciest, mostov," uviedol majiteľ 35-percentného podielu akcií RCB Igor Rattaj s tým, že na chod RCB teda ostalo šesť miliónov eur. Z týchto šiestich miliónov eur teda mala RCB robiť zimnú aj letnú údržbu ciest, správu majetku, opravy, investície, platy a tak ďalej. "Zo šiestich miliónov sme teda mali ukradnúť 2,5 milióna eur. Príde mi to ako totálny nezmysel. Fakt si to neviem predstaviť, potom kde sú tie peniaze? Ja som ich nikde nevidel, ani na účte RCB som ich nevidel," uviedol Rattaj. "Celá story je založená na nejakom maľovaní čiar. Uvedomte si, že namaľovaná čiara na ceste je niečo, čo zmizne," uviedol Igor Rattaj s tým, že o namaľovaných čiarach existuje fotodokumentácia a majú aj svedkov.

Odporúča krížovú kontrolu

Bratislavskému kraju odporúča urobiť krížovú kontrolu priamo v RCB. Taktiež sa vyjadril, že Bratislavský kraj ako VÚC si môže akcie kúpiť a tým pádom bude 100-percentným vlastníkom. "A potom si tam robte, čo chcete," podotkol Rattaj na záver s tým, že zadarmo však svoj podiel akcií kraju neposunie. "RCB je župná spoločnosť zriadená za účelom správy a údržby krajských ciest," uviedol generálny riaditeľ RBC Milan Valašík. Ten na hlavného kontrolóra Štefana Marušáka a celý kontrolný tím minulý týždeň podal trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Podľa neho je v jeho správe o výsledkoch vynakladania finančných prostriedkov a spravovania majetku príliš "veľa náhod".

Zdroj: Webnoviny.sk - Hlavný kontrolór bol zastrašovaný, podľa Marušáka mal Bratislavský kraj prísť o milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.11.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované, 29. novembra, 19:33
Britská polícia uzavrela London Bridge a jeho okolie v hlavnom meste krajiny po tom, čo v jeho blízkosti útočník pobodal viacero ľudí. Metropolitná polícia v Londýne vyhlásila útok za teroristický incident. Muža podozrivého z útoku policajti zastrelili na mieste. Podľa polície mal na sebe falošnú výbušnú vestu. V súvislosti s motívom majú vyšetrovatelia podľa šéfa z protiteroristického oddelenia britskej polície Neila Basua "otvorenú myseľ".

Zomrel na mieste

Basu vysvetlil, že políciu pred 14:00 privolali k pobodaniu v priestoroch blízko London Bridge. "Podozrivého muža zastrelili špecializovaní ozbrojení dôstojníci z policajného zboru a môžem potvrdiť, že tento podozrivý zomrel na mieste," uviedol. Ako tiež Basu upozornil, v Londýne zvýšia počet policajných hliadok. Basu okrem iného uviedol, že bude situáciu konzultovať s premiérom Borisom Johnsonom. Ten už na Twitteri poďakoval záchranným službám a verejnosti za ich odvahu pri reakcii na útok. Členom verejnosti za "riskovanie vlastnej bezpečnosti" poďakoval aj londýnsky starosta Sadiq Khan, pričom zároveň vyzval obyvateľov, aby boli ostražití a nahlásili polícii čokoľvek podozrivé. Svedkovia hovorili o bitke na moste, ktorú sprevádzalo niekoľko výstrelov. Na jednom videu zo sociálnych sietí možno vidieť, ako sa dvaja muži bijú, než jedného z nich strhne na zem polícia. Na ďalších záberoch je zase vidieť policajtov, ako na osobu v diaľke mieria zbraňou.

Uzavreli vlakovú stanicu

Polícia po incidente vyzvala ľudí v okolí, aby sa riadili pokynmi prítomných policajtov. Britská dopravná polícia uzavrela vlakovú stanicu London Bridge station, na ktorej teraz nezastavujú vlaky. London Bridge sa stal dejiskom teroristického útoku aj 3. júna 2017. Trojica mužov vtedy vrazila na moste dodávkou do chodcov a následne zaútočila nožmi na ľudí v neďalekej zóne Borough Market. Útok si vyžiadal osem mŕtvych a takmer 50 zranených. Piatkový incident sa stal po tom, čo Británia 4. novembra znížila úroveň teroristickej hrozby z "vážnej" na "značnú", čo znamená, že pravdepodobnosť takýchto útokov bola "pravdepodobná" skôr ako "veľmi pravdepodobná", pripomína spravodajský portál BBC. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: bitka, London Bridge, Londýn, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri London Bridge muž pobodal viacero ľudí, polícia vyhlásila útok za teroristický incident © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.11.2019 (Webnoviny.sk) - Členovia poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávisle osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, Gábor Grendel a Eduard Heger podávajú podnet na finančnú políciu v súvislosti s majetkom šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Uviedli to v piatok na tlačovej konferencii. Ján Balciar podal podnet na stíhanie Jaroslava N. (OĽaNO), ktorý stíhanie voči svojej osobe spája aj s kritikou majetkových pomerov šéfa Vojenského spravodajstva.

Akt osobnej pomsty

Podávame podnet na finančnú políciu v zmysle zákona o preukazovaní pôvodu majetku na základe medializovaných informácií, že majetok Balciara presahuje hodnotu 3 miliónov eur,“ uviedol Gábor Grendel. Dodal, že je zrejmé, že majetok v takejto hodnote nemohol vo verejnej službe Balciar nadobudnúť. Ten sa bráni tým, že to, že v súčasnej dobe nejaká nehnuteľnosť nie je zaťažená ťarchou, neznamená, že v minulosti na jej nadobudnutie nebol využitý úver. Oznamovatelia chcú zároveň podnetom zistiť, či všetky nehnuteľnosti šéfa Vojenského spravodajstva boli zaplatené bankovým prevodom. Obvinený opozičný politik Jaroslav N. vyhlásil, že nechce, aby to vyzeralo ako akt osobnej pomsty, preto toto podanie nepodpíše. Spomínaný podnet by mali podať v priebehu piatka.

Nadhodnotené ceny

Riaditeľ Vojenského spravodajstva uviedol, že finančnej polícii, poskytol pri preverovaní jeho majetku maximálnu súčinnosť, vrátane poskytnutia podkladov ku všetkým formám úverov. Ceny nehnuteľností boli podľa neho v článku portálu aktuality.sk, na ktorý sa poslanci OĽaNO odvolávajú, účelovo nadhodnotené vzhľadom na nadobúdacie ceny. „V niektorých prípadoch až päťnásobne," uzavrel Balciar. Jaroslav N. čelí dvom trestným konaniam. Prvé konanie sa týka trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti súvisiacej s kauzou Skripaľ. Druhé zase údajného korumpovania novinára v období, keď bol obvinený riaditeľom mimovládneho Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku. Vojenské spravodajstvo na štvrtkovom zasadnutí výboru určeného na kontrolu jeho činnosti nepredložilo dôkazy proti tieňovému ministrovi obrany hnutia OĽaNO Jaroslavovi N. Uviedol to predseda výboru Eduard Heger. Na výbore bol tiež prítomný Ján Balciar, pred médiami však ušiel.

Viac k témam: Vojenské spravodajstvo (VS)
Zdroj: Webnoviny.sk - OĽaNO podáva podnet na finančnú políciu, má preveriť majetok Balciara © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.11.2019 (Webnoviny.sk) - Padajúci strom v piatok usmrtil lesného robotníka. Tragédia sa stala v dopoludňajších hodinách na území Lesnej správy Liptovská Osada. Zamestnanca podniku Lesy SR vo Vranove nad Topľou, 56-ročného muža, zasiahol padajúci strom a spôsobil mu smrteľné zranenia. Okolnosti a príčiny nehody vyšetruje Inšpektorát práce v Žiline. Ako agentúru SITA informoval hovorca Národného inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš, v tomto roku inšpekcia zaznamenala doteraz 31 pracovných úrazov s následkom smrti, 54 pracovných úrazov s ťažkou ujmou na zdraví a 7 827 registrovaných pracovných úrazov, teda úrazov s dobou práceneschopnosti viac ako tri dni.

Zdroj: Webnoviny.sk - Lesného robotníka zasiahol padajúci strom a spôsobil mu smrteľné zranenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.11.2019 (Webnoviny.sk) - Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) tvrdí, že nemal žiadne vedomosti o okolnostiach, ktoré sa spomínajú v nahrávke medzi bývalým ministrom financií za Smer-SD Jánom Počiatkom a vtedajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Podľa neho by ich mali objasniť samotní aktéri a nahrávku by mali vyšetriť orgány činné v trestnom konaní. Premiér ubezpečuje, že „ako pri všetkých kauzách z minulosti aj v tejto veci má počas jeho vlády polícia i prokuratúra úplne voľné ruky a môžu konať v zmysle zásady padni komu padni“.

Viac k témam: premiér Slovenskej republiky, Tipos
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini: Polícia aj prokuratúra majú voľné ruky pri vyšetrovaní nahrávky Počiatka a Trnku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.11.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzske ministerstvo zahraničia si predvolá tureckého veľvyslanca po tom, čo turecký prezident zaútočil svojho francúzskeho kolegu. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa úradu francúzskeho vlády. Kedy však diplomata predvolá, aby komentáre Recepa Tayyipa Erdogana vysvetlil, zatiaľ nie je známe.

Zvýšenie napätia

V poslednom období sa zvýšilo napätie medzi oboma krajinami vďaka tureckej vojenskej operácie v Sýrii a situáciu tiež komplikujú výroky Macrona o Severoatlantickej aliancii (NATO). Macron sa nedávno vyjadril, že nedostatky vo vedení zo strany USA zapríčiňujú "mozgovú smrť" NATO, a vo štvrtok znova skritizoval tureckú operáciu v severovýchodnej Sýrii proti kurdským bojovníkom, ktorí boli kľúčoví v boji proti IS. "Rešpektujem bezpečnostné záujmy nášho tureckého spojenca... ale nemožno povedať, že sme spojenci a žiadame solidaritu, a na druhej strane predstavujeme spojencom falošný úspech pomocou vojenského zásahu, ktorý ohrozuje činnosť koalície proti IS," povedal Macron počas stretnutia so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom.

Vraj je neskúsený

Na Macronov komentár v piatok zareagoval Erdogan s tým, že by sa mal "nechať prezrieť, či nemá mozgovú smrť". "Je na vás, či vyhodiť Turecko z NATO, alebo nie? Máte právo urobiť takéto rozhodnutie?" pýtal sa Erdogan a označil francúzskeho prezidenta za "neskúseného". Turecko zároveň skritizovalo Macrona za to, že súhlasil s rokovaniami so sýrskym kurdským politikom, ktorého Ankara považuje za extrémistu. Spomínaný predstaviteľ Macronovho úradu obhájil prezidentov postoj s tým, že spojenci v NATO od Turecka očakávajú "jasné odpovede" o jeho úmysloch v Sýrii. Konflikt Macrona a Erdogana prišiel krátko pred summitom lídrov NATO, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň v Londýne. Obaja prezidenti by sa na ňom mali zúčastniť.

Zdroj: Webnoviny.sk - Erdogan ostro skritizoval Macrona, francúzskeho prezidenta tiež označil za neskúseného © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner