20. február 2020
Facebook

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Maltská prokuratúra v sobotu obžalovala miestneho podnikateľa v súvislosti s vraždou investigatívnej novinárky z roku 2017. Yorgena Fenecha označili za komplica. On však vinu popiera. Polícia sa snaží nájsť objednávateľa vraždy 53-ročnej Daphne Caruanovej Galiziovej. Novinárka, ktorá sa venovala boju proti korupcii, prišla o život pri výbuchu bomby v jej aute. Jej rodina tvrdí, že Fenech má napojenie na blízkych spolupracovníkov premiéra Josepha Muscata. V súvislosti s prípadom sú vo väzbe traja muži podozriví z vykonania vraždy, no zatiaľ neurčili dátum súdneho pojednávania.

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Maltská prokuratúra obžalovala podnikateľa v prípade vraždy investigatívnej novinárky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) má vo vedení nového človeka. Stal sa ním Tino Chrupalla. V sobotu o tom rozhodli na straníckom stretnutí v Braunschweigu, kde opäť zvolili aj doterajšieho spolupredsedu strany Jörga Meuthena. Alexander Gauland sa neuchádzal o znovuzvolenie a podporil 44-ročného Chrupallu. Informovala o tom tamojšia tlačová agentúra dpa. Zvolenie Chrupallu je vnímané ako pokus o upokojenie vnútrostraníckych vzťahov, ktoré narušili nezhody medzi Meuthenom a bývalou spolupredsedníčkou Frauke Petryovou. Tá už zo strany odišla.

Viac k témam: predseda strany, snem strany
Zdroj: Webnoviny.sk - Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko má vo vedení nového člena © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia v Nitre zaistila muža hroziaceho zbraňou. Ako informuje nitrianska krajská polícia na svojom facebookovom profile, policajné hliadky zasahovali na Tokajskej ulici v Nitre, kam ich privolal cez tiesňovú linku nešťastný muž. Oznámil, že je ozbrojený a môže byť ohrozený on aj jeho okolie. Na mieste zasahovali viaceré policajné hliadky, ktoré z bezpečnostných dôvodov uzavreli prístup na miesto. Takticky sa dostali k ozbrojenému mužovi a odzbrojili ho. Na miesto prišiel aj policajný vyjednávač. Muža previezli do nemocnice, kde ho strážila policajná hliadka. S ohľadom na citlivosť prípadu polícia bližšie detaily prípadu nezverejnila. Polícia prípad rieši ako prečin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Viac k témam: hrozba, zbraň
Zdroj: Webnoviny.sk - Nešťastný muž v Nitre hrozil zbraňou a sám na seba zavolal políciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.11.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 30. novembra 19:18
Polícia v holandskom Haagu v sobotu večer zatkla 35-ročného bezdomovca, ktorý je podozrivý z útoku na troch tínedžerov. Identitu muža, ktorý útočil nožom, zatiaľ neprezradili. Polícia nepozná motív jeho konania. Obeťami sú dve 15-ročné dievčatá a 13-ročný chlapec, ktorých už prepustili z nemocnice. Tínedžeri sa navzájom nepoznali a komunikovali s vyšetrovateľmi. Prípad sa stal v piatok približne o 19:45 tamojšieho času v časti mesta plnej obchodov.

Viac k témam: útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Obete útoku v Haagu prepustili z nemocnice, polícia chytila podozrivého bezdomovca © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Občania dnes môžu dôverovať tomu, že nimi zvolení zástupcovia chránia verejné zdroje. V súvislosti so zverejneným videom, na ktorom bývalý minister financií za Smer-SD Ján Počiatek žiada od vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku krytie v kauze Tipos, to v sobotňajšej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) - Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko uviedol poslanec NR SR a člen Predsedníctva strany Smer-SD Ľubomír Petrák. Kauza Tipos sa týkala prvej splátky v prepočte zhruba 13 miliónov eur v prospech cyperskej spoločnosti Lemikon, ktorá vyhrala spor o ochranné známky so štátnou lotériovou spoločnosťou Tipos. Bývalý minister vyplatil tieto finančné prostriedky na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, pripomenul Petrák.

Nevyužili mimoriadne dovolanie

„Dnes stojí otázka, či ľudia môžu dôverovať súdom“, lebo nekonal v rozpore s rozhodnutím súdu. Jediné, čo sa nevyužilo, bolo mimoriadne dovolanie, povedal Petrák. Poslanca NR SR a podpredsedu hnutia Sme rodina Petra Pčolinského nahrávka neprekvapila. Myslí si, že všetky kauzy sú „vždy o ľuďoch“. Petrák v súvislosti nevyužitím mimoriadneho dovolania dodal, že celá spoločnosť kritizuje dĺžku súdnych konaní a chce, aby bola "spravodlivosť vyslovená už na prvom stupni". Ak by podľa neho bolo mimoriadne dovolanie neúspešné, narástli by úroky a Počiatek by bol znovu „perzekvovaný za to, že pripravil Slovenskú republiku o ďalšie peniaze a že mal konať na základe rozhodnutia najvyššieho súdu“. Doplnil, že nemá informáciu o tom, že by sa Počiatek na vyplatení peňazí Lemikonu tajne dohodol. K informáciám z videa, ktoré sa týkajú predaja emisných kvót, Ľubomír Petrák povedal, že ak mal Ján Počiatek informácie o trestnej činnosti v obchode s emisiami, mal konať, „podať trestné oznámenie a dať to do rúk orgánom činným v trestnom konaní“. Ak tak podľa Petráka nespravil, tak je to jeho zodpovednosť.

Šablóna zárobkového systému

Vo videu Počiatek spomína aj to, že bývalý predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota zarobil na predaji emisných kvót. Podpredseda hnutia Sme rodina Peter Pčolinský tvrdí, že išlo o šablónu systému, podľa ktorej fungovali mnohí ministri a prípad by mala vyšetriť Národná kriminálna agentúra (NAKA). Petrák odmietol akúkoľvek šablónu. Podľa neho Smer reagoval personálnymi opatreniami už pri podozreniach podľa pravidla - padni komu padni. Slová Jána Počiatka odmietol komentovať. „Bol v tomto vyjadrení ďaleko za hranicou,“ konštatoval Petrák. O vládnych návrhoch zákonov, ktoré majú priniesť reformu súdnictva Petrák povedal, že zmeny obraz justície nezmenia hneď, vyžaduje si to čas. Vytvoria však tlak na samoočistu justície bez zásahov politickej moci. Preto považuje tento postup za správny. Pčolinský podporuje naštartovanie samoočistných procesov v justícii a upozorňuje, že všetko zavisí od ľudí. Niektoré opatrenia považuje Pčolinský za „veľmi tenký ľad“ a preto budú pozorne sledovať rozpravu k vládnym návrhom zmien v justícii v parlamentnom pléne.

Argumentom Fica nerozumejú

Všetky mocnosti ako Čína a Rusko výrazne zvyšujú svoje zlaté rezervy, konštatoval Petrák v diskusii RTVS k požiadavke predsedu Smeru Roberta Fica na návrat investičného zlata z Veľkej Británie na Slovensko. Parlament sa bude uznesením, aby Národná banka Slovenska urobila kroky na návrat investičného zlata z Veľkej Británie na Slovensko, zaoberať na budúci týždeň na mimoriadnej schôdzi. Poslanec Smeru Ľubomír Petrák tvrdí, že z Anglicka stiahlo zlato Nemecko, Poľsko, Maďarsko a ďalšie európske krajiny, ktorých je spolu sedem alebo deväť. Podľa neho tak konajú na základe informácií, ktoré im hovoria, že je racionálne stiahnuť zlato do svojej krajiny. Petrák sa pýta, aká je dnes realita spojenectva Veľkej Británie so Slovenskom alebo Európskou úniou. V súvislosti s Brexitom sa nedá hovoriť o racionálnom konaní ani na strane Veľkej Británie. Pčolinský z hnutia Sme rodina tvrdí, že nikto nerozumie argumentom Roberta Fica o potrebe stiahnuť slovenské zlaté rezervy z Veľkej Británie. „Je to len o tom narýchlo vytiahnuť nejakú tému, prekryjeme všetky tie kauzy, problémy v spoločnosti,“ myslí si. Dodáva, že parlament o tom rokovať nemusí, stačí aby konal guvernér Národnej banky Slovenska, bývalý minister financí za Smer-SD Peter Kažimír.

Viac k témam: Tipos
Zdroj: Webnoviny.sk - Občania môžu dôverovať ich voleným zástupcom, že chránia verejné zdroje, tvrdí Petrák zo Smeru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Jedna osoba neprežila sobotňajší požiar v bytovom dome na Školskej ulici v Čiernej nad Tisou (okr. Trebišov). Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, požiar v jednej z garsónok na prvom poschodí bytového domu vypukol tesne pred 16:30. Hasiči po príchode na miesto evakuovali obyvateľov šiestich bytov. Po prehliadke garsónky objavili jednu osobu bez známok života. Na mieste zasiahli hasiči z Kráľovského Chlmca.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Garsónku v bytovom dome v Čiernej nad Tisou zasiahol požiar, zahynul pri ňom jeden človek © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Na východe Nemecka protestujú aktivisti proti používaniu uhlia na výrobu elektriny. Tamojšia tlačová agentúra dpa uviedla, že podľa policajných odhadov sa na demonštráciách pri mestách Cottbus a Lipsko zišlo približne dvetisíc ľudí. Pri bani v Jänschwalde neďaleko prvého spomínaného mesta sa pri potýčke s protestujúcimi zranili traja policajti. Spaľovaním uhlia vzniká oxid uhličitý, ktorý vedci považujú za hlavnú príčinu globálneho otepľovania. Nemecká vláda plánuje prestať používať uhlie do roku 2038 a minula 40 miliard eur na pomoc postihnutým baníckym regiónom.

Viac k témam: demonštrácia, klimatické zmeny, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktivisti protestujú na východe Nemecka proti výrobe elektrickej energie z uhlia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku v októbri tohto roka dosiahla 3,75 %. Kým v Bratislavskom kraji bolo v minulom mesiaci dočasne práceneschopných 2,37 % nemocensky poistených osôb, v Prešovskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 4,4 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. V Prešovskom kraji je pritom spomedzi všetkých krajov najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti, v októbri bola na úrovni 8,31 %. Naopak, v Bratislavskom kraji je miera nezamestnanosti tretia najnižšia, minulý mesiac bola 2,98 %. Druhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji v októbri vykázal Banskobystrický kraj, a to 3,50 %. Nasleduje Nitriansky kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 3,76 % a Košický kraj s priemernou dočasnou PN 3,86 %. Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za október po Prešovskom kraji zaevidoval Žilinský kraj , a to 4,35 %, za ním nasleduje Trenčiansky kraj so 4,34 % a Trnavský s priemernou dočasnou PN na úrovni 4,19 %. Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Viac k témam: práceneschopnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Najviac chodia ľudia na péenku podľa údajov Sociálnej poisťovne v Prešovskom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Národný štadión v japonskom Tokiu, hlavnú arénu pre budúcoročné olympijské a paralympijské hry, oficiálne dokončili. V sobotu ho slávnostne odovzdali jeho majiteľovi a prevádzkovateľovi, ktorým je Japonský športový výbor. Informovala o tom tlačová agentúra Kyodo News.

Stopli futuristickú realizáciu

Na štadióne s kapacitou 60-tisíc miest, ktorý postavili za 36 mesiacov a stál 1,4 miliardy dolárov, sa 24. júla 2020 uskutoční otvárací ceremoniál OH. Štadión by okrem ceremoniálov mal počas olympiády slúžiť aj pre súťaže v atletike a futbale. Projekt stavby navrhol architekt Kengo Kuma. Pôvodne dostala zákazku Britka Zaha Hadidová, ale japonská vláda sa nakoniec rozhodla stopnúť jeho futuristickú realizáciu, pretože plánované náklady na zhotovenie diela prekročili dve miliardy dolárov.

Osem nových objektov

V súvislosti s olympiádou sa v Tokiu vrátane hlavného štadióna pustili do výstavby ôsmich úplne nových objektov. Ďalších 35 má prívlastok "dočasná budova" alebo "budova staršieho typu", ktoré v budúcnosti plánujú použiť na iné účely, čím organizátori ušetrili miliardy dolárov. Významnou súčasťou podujatia bude aj olympijský dedina pre 10-tisíc športovcov na okraji Tokijského zálivu. Napriek ušetreným nákladom nepredstavuje najväčší športový sviatok pre japonskú metropolu lacnú záležitosť. Tokio vynaloží na túto udalosť najmenej 20 miliárd dolárov, z toho 70 percent budú tvoriť financie tamojších daňových poplatníkov.

Viac k témam: OH 2020 Tokio
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Tokiu dokončili hlavný štadión pre OH 2020, výstavba stála viac ako miliardu dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Jednu zranenú osobu si vyžiadala dopravná nehoda na ceste medzi Bernolákovom a Veľkým Bielom v okrese Senec. Ako agentúru SITA informovali z bratislavského krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru, auto vyletelo z cesty a skončilo prevrátené na streche v poli. Hasičov k nehode privolali pred 12:00 a na mieste zistili, že pri dopravnej nehode sa zranila jedna osoba. Hasiči je na mieste poskytli prvú pomoc a zabezpečili auto pred vznikom požiaru.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Auto vyletelo z cesty a skončilo prevrátené na streche v poli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner