19. január 2020
Facebook

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - V rumunskom parlamente získala v pondelok dôveru nová menšinová vláda dezignovaného premiéra Ludovica Orbana, predsedu Národnej liberálnej strany (PNL), ktorá je najsilnejším opozičným zoskupením v krajine. Orbanova vláda potrebovala podporu 233 poslancov, pričom získala nakoniec 240 hlasov. Hoci riadne parlamentné voľby by sa v Rumunsku mali konať až v druhej polovici budúceho roka, 10. októbra po vyslovení nedôvery v parlamente padla doterajšia vláda Sociálnodemokratickej strany (PSD) na čele s premiérkou Vioricou Dancilou. Túto vládu opozícia a médiá dlhodobo obviňovali z veľmi vážnej korupcie. Ludovic Orban nemá okrem mena nič spoločné so svojím maďarským takmer menovcom Viktorom Orbánom, a to ani v politickej rovine. Zatiaľ čo maďarský premiér sa snaží v posledných rokoch profilovať ako tvrdý konzervatívec a zástanca tradičných hodnôt, a svojich voličov jednostaj "straší" Bruselom, rumunský Orban a jeho PNL sú proeurópski a liberálni.

Viac k témam: rumunský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Menšinová vláda premiéra Orbana získala dôveru v parlamente © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - V predčasných parlamentných voľbách vo Veľkej Británii budú kandidovať stovky členov strany Brexit. V pondelok to oznámil líder strany Nigel Farage. Zároveň varoval vládnych konzervatívcov, že Británia nikdy neodíde z Európskej únie (EÚ) bez ich podpory. Predčasné parlamentné voľby sa v Británii uskutočnia 12. decembra. Bojovať sa pritom bude o všetkých 650-kresiel Dolnej snemovne britského parlamentu. Premiér Boris Johnson dúfa, že jeho konzervatívci získajú väčšinu, aby mohol presadiť v parlamente svoju rozvodovú dohodu vyrokovanú s EÚ. Farageova strana, založená tento rok, odmieta Johnsonovu brexitovú dohodu a uprednostňuje odchod z únie bez dohody o budúcich vzťahoch, čo nazýva "čistým odchodom". Samotný Farage, ktorý sa snažil dostať do parlamentu neúspešne už sedemkrát, podľa vlastných slov kandidovať nebude.

Viac k témam: Brexit, predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - V predčasných voľbách vo Veľkej Británii zabojujú Farage a Johnson o všetky kreslá snemovne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - Bezpečnostní predstavitelia znížili v pondelok stupeň teroristického ohrozenia vo Veľkej Británii z "veľmi vysokého" na "vysoký". To znamená, že útok v krajine je skôr "pravdepodobný" ako "vysoko pravdepodobný". Odhady hrozby robí nezávislý orgán Joint Terrorism Analysis Centre, ktorého experti vyhodnocujú údaje od tajných služieb. "Napriek zmene teroristickej hrozby ostáva terorizmus jedným z najpriamejších a najbezprostrednejších rizík pre našu národnú bezpečnosť," uviedla ministerka vnútra Priti Patelová v stanovisku. Stupeň ohrozenia teroristickými útokmi znížili v krajine prvýkrát od augusta 2014.

Viac k témam: Joint Terrorism Analysis Centre, tajne služby
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia znížila stupeň teroristickej hrozby, stalo sa tak prvýkrát od augusta 2014 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - Albánsko oznámilo, že zmrazilo úsilie o repatriáciu desiatok svojich občanov zo Sýrie, ktorých tam zadržiavajú pre podozrenie z väzieb na džihádistov. Ministerka pre vzťahy s parlamentom Elisa Spiropaliová v pondelok uviedla, že operáciu suspendovali z dôvodu "novej geopolitickej situácie" v Sýrii, ktorá zahŕňa vojenskú operáciu Turecka a odsun amerických vojakov. Podľa ministerky zadržiavajú v tábore na severe Sýrie 11 až 13 albánskych mužov podozrivých z teroristických aktivít, ako aj 28 detí. Albánsko začalo s plánmi na repatriáciu 72 albánskych občanov v auguste. Susedné Kosovo sa v apríli stalo prvou krajinou, ktorá repatriovala 110 svojich občanov zo Sýrie, prevažne žien a detí s väzbami na džihádistov.

Viac k témam: džihádisti, teroristická skupina
Zdroj: Webnoviny.sk - Albánsko stoplo snahu o dopravenie späť do vlasti svojich občanov zo Sýrie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - Policajt mimo služby, ktorý bol podľa následnej dychovej skúšky pod vplyvom alkoholu, v pondelok v Tirolsku nabúral do auta, ktoré práve kontrolovali jeho službukonajúci kolegovia. Ako informuje rakúska tlačová agentúra APA, policajtom sa podarilo v poslednej chvíli od auta odskočiť. Pri zrážke však utrpel zranenia samotný policajt, ktorý zrážku spôsobil, ako aj obe osoby sediace v kontrolovanom aute - žena z Talianska a muž z Iraku. Päťdesiatpäťročnému teraz už bývalému policajtovi odobrali vodičský preukaz a vyhodili ho z práce.

Viac k témam: dopravná nehoda, opitý vodič, rakúska polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Opitý policajt narazil do auta, zranil seba aj ďalšie dve osoby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - Grécka polícia objavila v chladiarenskom aute, ktoré zastavila na diaľnici na severovýchode krajiny, 41 mužov a chlapcov. Do Grécka pravdepodobne dorazilo zo susedného Turecka. Všetci pasažieri s výnimkou jedného Iránca a jedného Sýrčana pochádzali z Afganistanu. Šiesti boli neplnoletí. Osem osôb museli ošetriť v nemocnici pre problémy s dýchaním, ostatní zdravotné problémy nemali. Chladiaci systém v aute nebol zapnutý. Polícia zadržala 40-ročného gruzínskeho vodiča vozidla, ktoré malo bulharské poznávacie značky.

Viac k témam: dodávka, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécka polícia objavila v chladiarenskom aute na diaľnici desiatky mužov a chlapcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - Vodič, ktorý v polovici októbra spôsobil v Michalovciach tragickú nehodu, bol pod vplyvom drog. V týchto dňoch to potvrdili výsledky jeho krvi. Tridsaťročný Ján sa 18. októbra čelne zrazil s protiidúcim VW Touran, v ktorom zahynul 54-ročný spolujazdec a dve ženy sa zranili. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, špecializované zdravotnícke pracovisko v jeho krvi zistilo prítomnosť pervitínu a amfetamínu. Ján však bol v policajnom hľadáčiku aj pre drogovú trestnú činnosť. Pár dní po nehode ho doma prekvapili kukláči a našli drogy. Ako uviedla Ivanová, pri prehliadke zaistili metamfetamín, z ktorého by sa dalo pripraviť minimálne 162 dávok. Na základe zhromaždených a vyhodnotených dôkazových materiálov ho obvinili z drogového zločinu. Stíhaný je za to vo väzbe a v prípade dokázania viny mu hrozí trest na tri roky až 10 rokov. Nie je však vylúčené, že po doručení všetkých výsledkov znaleckého dokazovania dôjde aj k zmene právnej kvalifikácie na prísnejšiu trestnú sadzbu. Vodiča Peugeotu 407 po nehode obvinili z prečinu usmrtenia a prečinu ublíženia na zdraví.

Viac k témam: drogy, metamfetamín, pervitín, tragická dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Ján spôsobil tragickú nehodu pod vplyvom drog, kukláči mu doma našli metamfetamín © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v pondelok vzal do väzby Ľubomíra K., ktorého Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v sobotu 2. novembra. Údajného bossa „takáčovcov“ zvaného Kudla zadržali pár dní po tom, ako zadržali jeho trinástich „kolegov“ v rámci akcie Apač a sudca ich všetkých zobral 30. októbra do väzby. Zadržanie Ľubomíra K. súvisí s vraždou Romana Krajčiho, ktorá sa stala v roku 2006 v Prievidzi. Rozhodnutie o väzbe nie je právoplatné, prokurátor i obvinený podali voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd. Niektorých takáčovcov zadržala polícia už začiatkom roku 2017. Dobrovoľne sa vtedy na polícii prihlásil Ľubomír K., považovaný za nástupcu po prvotnom bossovi Jánovi Takáčovi, ktorého zavraždili v júli 2003. Kudla sa neskôr dostal z väzby na kauciu stotisíc eur. Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90-tych rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci, sa stal údajným bosom skupiny práve Ľubomír K. Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a svobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.

Viac k témam: piťovci, Sýkorovci, takáčovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Údajný boss „takáčovcov“ sa opäť ocitol vo väzbe, Kudlu zadržali policajti z NAKA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová si v pondelok uctila desať obetí, ktoré zabila neonacistická skupina Národnosocialistické podsvetie (NSU). Merkelová navštívila park v saskom meste Zwickau, kde vysadili na ich pamiatku desať stromov. Desať osôb, väčšinou imigrantov, pripravila NSU o život v rokoch 2000 až 2007. Jedinú žijúcu členku NSU odsúdili vlani na doživotie. Kancelárka opätovne prisľúbila, že vláda spraví všetko pre to, aby sa "takéto veci už viac nezopakovali". V čase, keď Merkelová rečnila pri pamätníku, sa neďaleko zhromaždila hŕstka krajne pravicových demonštrantov, ktorí ju vyzývali na odchod. V októbri v parku niekto spílil dub, ktorý vysadili ako spomienku na prvú obeť neonacistov z NSU. Bol ňou kvetinár Enver Simsek tureckého pôvodu.

Viac k témam: neonacisti
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová si v Zwickau uctila desať obetí, ktoré zabila neonacistická skupina © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.11.2019 (Webnoviny.sk) - Európska únia v pondelok vyjadrila nesúhlas s ďalším rozširovaním židovských osád na palestínskom Západnom brehu Jordánu, ktorého účelom je podľa mnohých pozorovateľov snaha Izraela zabrániť Palestínčanom vo vytvorení samostatnej krajiny. Únia v pondelňajšom stanovisku pripomína svoju dlhodobú pozíciu, že akákoľvek osadnícka aktivita na okupovaných palestínskych územiach je protiprávna a "podkopáva možnosť vytvorenia palestínskeho štátu". Únia reagovala na aktuálnu správu izraelskej neziskovky Peace Now, ktorá sa zasadzuje za mierové spolunažívanie medzi Izraelom a Palestínčanmi, a ktorá informovala o tom, že Izrael len v októbri povolil výstavbu ďalších 2 342 domov na Západnom brehu Jordánu. Celkovo tento rok už izraelská vláda schválila postavenie vyše 8 300 nových domov v židovských osadách, čo predstavuje oproti minulému roku nárast počtu povolení o 50 percent.

Viac k témam: Izrael, Palestína
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia nesúhlasí s ďalším rozširovaním židovských osád na palestínskych územiach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner