22. január 2020
Facebook

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý poľský premiér a súčasný predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý bude v jednej z dvoch najdôležitejších funkcií v rámci Európskej únie už len do konca novembra, sa v budúcoročných voľbách nebude uchádzať o funkciu poľského prezidenta. Oznámil to v utorok v rozhovore pre poľské médiá. Mnohí Poliaci si práve s jeho prípadnou kandidatúrou spájali nádej, že sa aspoň v prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať na jar budúceho roka, podarí poraziť súčasného prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý je kandidátom vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a ktorý sa bude uchádzať o znovuzvolenie. Práve PiS už päť rokov suverénne dominuje poľskej politike, zatiaľ čo Tuskova pôvodná politická strana, Občianska platforma (PO), od jeho odchodu do Bruselu naopak viacmenej živorí. Pred nedávnymi októbrovými parlamentnými voľbami sa spojila do Občianskej koalície (KO) spolu s Nowoczesnou a Zelenými, napriek tomu však táto koalícia získala len 27,4 percenta hlasov v porovnaní so ziskom 43,6 percenta, na ktorý dosiahla PiS.

Viac k témam: poľský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Predseda Európskej rady Donald Tusk sa nebude uchádzať o post prezidenta Poľska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - Vláda britského premiéra Borisa Johnsona naďalej odmieta zverejniť správu britských tajných služieb o údajnom zasahovaní Ruska do nadchádzajúcich parlamentných volieb v Británii a do britskej politickej debaty. Vládu pritom na zverejnenie tohto dokumentu vyzývajú nielen opoziční politici, ale aj poslanci Johnsonovej Konzervatívnej strany či bývalý šéf britskej tajnej služby MI5.

Johnson vraj nestíha

Podľa medializovaných informácií by sa správa mala týkať najmä údajného ruského zasahovania do verejnej debaty o brexite. Platí však, že obsah správy zatiaľ nie je známy, a pokiaľ ju Johnson neodtajní ani v stredu, keď sa končí aktuálne zasadnutie britského parlamentu, nebude zverejnená skôr ako po decembrových parlamentných voľbách. Oficiálnym dôvodom britskej vlády, prečo dokument ešte nezverejnila, je to, že premiér Johnson si ho ešte nestihol dôkladne preštudovať. Podľa niektorých britských médií však môže ísť celkom ľahko len o zásterku a skutočným dôvodom je to, že zverejnenie správy by mohlo Johnsonovi pred voľbami uškodiť, keďže by mohlo ukázať, že za burcovaním britskej verejnej mienky v prospech brexitu môžu byť aj sily zo zahraničia.

Podozrenie zo skrývania

"To nie je tak, že premiér nemal v posledných dvoch týždňoch nič iné na práci. Nie je nič neobvyklé na tom, že tá doba je takáto dlhá," odpovedal v utorok na pôde parlamentu minister zahraničných vecí Christopher Pincher na otázky opozičných poslancov, ako je možné, že premiérovi preštudovanie tak dôležitého dokumentu trvá tak dlho. "Nemôžeme ten proces urýchliť a riskovať, že tým podkopeme našu národnú bezpečnosť," povedal Pincher. Labouristickej poslankyni Emily Thornberry však Pincherove vysvetlenie nestačilo, a naďalej Johnsonovu vládu podozrieva z toho, že niečo skrýva. "Ak minister zahraničia všetko toto zmietne zo stola ako konšpiračné teórie a ohováranie a tvrdí, že to nemá nič spoločné so zdržiavaním zverejnenia tejto správy, potom mu odkazujem: Dokážte to! Zverejnite tú správu! V opačnom prípade je tu jediná otázka: Čo potrebujete skrývať?" povedala v parlamente Thornberry.

Viac k témam: parlamentné voľby vo Veľkej Británii
Zdroj: Webnoviny.sk - Johnsonova vláda naďalej odmieta zverejniť správu o údajnom ruskom ovplyvňovaní volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - Jadrová elektráreň, ktorú plánujú onedlho spustiť v Bielorusku, predstavuje "obrovskú hrozbu pre bezpečnosť a istotu" krajín v regióne z dôvodu nedostatočných bezpečnostných štandardov. V utorok to v Helsinkách povedal litovský prezident Gitanas Nauseda. Podľa jeho slov výstavbu elektrárne blízko Astravca, okolo 45 kilometrov východne od Vilniusu, sprevádzalo od začiatku množstvo nehôd, krádeží stavebného materiálu a zlého zaobchádzania s robotníkmi. Počas spoločnej tlačovej konferencie s fínskym prezidentom Saulim Niinistom Nauseda preto vyzval ostatné členské štáty Európskej únie, aby tlačili na Bielorusko a prinútili ho vyriešiť bezpečnostné otázky pred spustením elektrárne, ktoré je naplánované na január. Litva, ktorá zatvorila svoju jedinú jadrovú elektráreň v roku 2009, už zakázala nákup energií z Bieloruska.

Viac k témam: atómová elektráreň, jadrová elekráreň
Zdroj: Webnoviny.sk - Bielorusko spustí jadrovú elektráreň, Litva ju považuje za obrovskú hrozbu pre bezpečnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - V Súdnej rade sedí aj právnik sudkyne, ktorej polícia zobrala mobil. Ide o advokáta Michala Mišíka, ktorý zastupuje sudkyňu Zuzanu Maruniakovú. Informáciu priniesol spravodajský portál sme.sk. Mišík sa po viac ako dvoch mesiacoch priznal, že zastupuje uvedenú sudkyňu, o ktorej bude rada rozhodovať. Maruniaková čelí podozreniam po medializácii komunikácie Mariana K. s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Práve v nej sa spomína Maruniaková, ktorá mala údajne rozhodovať v civilnom spore o miliónových zmenkách v prospech Mariana K. Sudkyňa je v súčasnosti na materskej dovolenke. Súdna rada SR aj v jej prípade zvažuje podanie disciplinárneho podnetu na pozastavenie výkonu funkcie. U niektorých sudcov zasahovala v závere augusta tohto roka Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá im zaistila mobilné telefóny. Mišík zastupuje Maruniakovú od 23. augusta, poverenie mu sudkyňa dala len deň po tom, ako jej polícia zadržala mobil. Šéfka Súdnej rady Praženková pre denník Sme povedala, že sa o veci dozvedela minulý štvrtok (31. októbra poznámka red.) a Mišíka si hneď predvolala. Stretli sa v pondelok 4. novembra. „Michal Mišík podal osobné vysvetlenie a taktiež na základe tohto stretnutia poslal e-mail všetkým členom Súdnej rady,“ odkázala Praženková cez hovorkyňu Veroniku Müllerovú.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Advokát zastupujúci sudkyňu, ktorej polícia zobrala mobil, sedí zároveň v Súdnej rade © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - Podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD) sa stretne v stredu s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom. Chce počuť vysvetlenie o výrokoch Ábela Ravasza, splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Glváč o tom informoval na sociálnej sieti Facebook. Ravasz podľa jeho slov uviedol, že pokiaľ sám neodstúpi z postu podpredsedu NR SR, poslanci Most-Híd mu pomôžu. Glváča zaujíma, či ide o oficiálne stanovisko strany Most, alebo názor Ravasza. Glváč ešte pred sviatkami uviedol, že plánuje verejnosť informovať v dohľadnej dobe o svojom ďalšom pôsobení. V súvislosti s podpredsedom NR SR boli totiž medializované informácie o jeho komunikácii s Marianom K., ktorý v súčasnosti čelí obžalobe z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. „Priatelia, zajtra stretnutie s predsedom Most-Híd Belom Bugárom, našim koaličným partnerom. S úžasom sledujem, ako mi neposlanec z Mostu Ábel Ravasz (splnomocnenec pre rómske komunity), ktorý nemá za sebou žiadny výsledok, odkazuje, že ak neodstúpim sám z postu podpredsedu NR SR, oni mi pomôžu. Je to stanovisko koaličného partnera? Alebo neznámeho úradníka Ravasza? Som zvedavý, čo sa dozviem. Život v koalícii prináša všeličo, ale nepamätám si, že by sa strana Smer niekedy montovala Mostu do vecí, ktoré sú výsostne straníckou záležitosťou. A už vôbec by si to nikto nedovolil cez úradníka," napísal Glváč.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Glváč sa stretne s Bugárom, prekážajú mu slová „neznámeho úradníka“ Ravasza © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - Česká firma STAVCOM-HP, ktorá začiatkom tohto roka kúpila na Slovensku hotelovú sieť TRINITY, do ktorej patrí Hotel Senec v Senci, Hotel Atrium vo Vysokých Tatrách a Hotel Sitno vo Vyhniach, ďalej rozširuje svoje portfólio. Teraz sa stala vlastníkom slovenského akvaparku v Senci, ktorý je neďaleko Bratislavy. Spoločnosť tak využíva svoje skúsenosti, ktoré má s vedením najväčšieho a najmodernejšieho akvaparku v Českej republike – Aqualandom Moravia. Práve ten patrí k najnavštevovanejším turistickým miestam v Česku. Firma STAVCOM-HP, ktorá v susednom Česku vybudovala unikátny akvapark s ubytovacím zariadením, prenáša skúsenosti na slovenský trh. "Rozhodli sme sa kúpiť akvapark v Senci, ktorý sa nachádza pár krokov od hotela Senec, ktorý prevádzkujeme od tohto roku. Ich prepojením získa akvapark chýbajúce ubytovacie kapacity a hoteloví hostia zas príležitosť pre plnohodnotné vyžitie a relax, ktoré máme overené zo susedného Česka. Tam vedieme akvapark vyše šesť rokov," konštatuje podpredseda predstavenstva firmy STAVCOM-HP Michal Chovanec. Aktuálne je akvapark v Senci dobre známy najmä klientele zo západného Slovenska a Bratislavy. "V najbližšej dobe plánujeme hneď niekoľko investícií, vďaka ktorým slovenský akvapark zmodernizujeme. V nasledujúcich rokoch počítame s investíciami vo výške až tri milióny eur. V prvom rade sa zameriame na celkové skvalitnenie služieb, súčasťou bude otvorenie novej reštaurácie, či rozšírenie Sai Wellness. Veríme, že našimi investíciami potešíme rodiny s deťmi a na svoje si prídu aj wellness klienti," doplňuje k plánom Chovanec. Návštevnícku štruktúru je možné porovnať tiež s českým Aqualandom Moravia, ktorý ročne navštívi 800-tisíc ľudí a polovicu tvoria práve rodiny s deťmi. Predaj akvaparku prebehol po niekoľkomesačných rokovaniach v prvej polovici októbra. Inzercia

Viac k témam: Aqualand Moravia, aquapark, PR, Trinity
Zdroj: Webnoviny.sk - Akvapark v Senci má nového vlastníka, ten ho zmodernizuje a rozšíri © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v utorok obrátila na obyvateľov bývalého Východného Nemecka, z ktorého sama pochádza. S nebývalou otvorenosťou kritizovala tých z nich, ktorí sa stále sťažujú na to, že ekonomická situácia na východe krajiny je aj 30 rokov po páde Berlínskeho múru horšia ako v bývalom Západnom Nemecku, a volia preto nacionalistickú Alternatívu pre Nemecko (AfD) alebo si dokonca myslia, že ich to oprávňuje páchať násilie. Ako kancelárka povedala v rozhovore pre najnovšie číslo týždenníku Der Spiegel, na jednej strane je nespochybniteľný fakt, že obyvatelia bývalého Východného Nemecka nemajú život ľahký. "Ale na druhej strane, po tridsiatich rokoch (od pádu Berlínskeho múru a znovuzjednotenia Nemecka - pozn. SITA) musíme jasne povedať aj toto: Aj ak nie ste spokojní s verejnou dopravou, zdravotnou starostlivosťou, celkovými výsledkami vlády alebo s vlastným životom, to neznamená, že máte právo nenávidieť alebo pohŕdať inými ľuďmi, alebo dokonca páchať násilie," vyhlásila Merkelová.

Viac k témam: nemecká kancelárka
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak nie ste spokojní s vládou či vlastným životom, nemáte právo nenávidieť, odkazuje Merkelová © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Slovenská pošta, a. s. začína verejnú súťaž na externé doručovanie poštových zásielok a ďalšie služby pre takmer štyristo rajónov na celom území Slovenska počas troch rokov za 47 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Víťazný koncesný zmluvný partner okrem doručenia 34,5 milióna poštových zásielok bude musieť zabezpečiť aj distribúciu tlačovín, zberné jazdy či ukladanie a vyberanie oznámených zásielok z BalíkoBOXov. Ako v utorok informovala štátna poštová spoločnosť v tlačovej správe, uvedená plánovaná hodnota zákazky je pri predpoklade, že v nasledujúcich rokoch vzrastie počet zásielok o 15 % až 20 %. "Externá kuriérska firma musí počítať s tým, že len 26 % zásielok sa doručuje v mestách. Ďalších 69 % kontraktu tvoria rajóny mimo mesta s priemerným denným doručovaním do 180 kilometrov, pričom u 5 % ide dokonca o doručovanie nad 180 km," uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská. Spoločnosť bude povinná poskytnúť na vlastné náklady motorové vozidlá a zabezpečiť všetky ostatné činnosti spojené s výberom a distribúciou zásielok. Dôvodom vyhlásenia súťaže na kuriérske služby je ukončenie dvojročnej platnosti zmlúv.

Službu musia zabezpečiť

"Slovenská pošta v zmysle poštového zákona a poštovej licencie udelenej Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb musí doručovaciu službu zabezpečiť. Preto do konca roka plánuje obstarať externého dodávateľa kuriérskych služieb pre 391 doručovacích rajónov," priblížila Rovenská. Predpokladaná hodnota zákazky 47 mil. eur bez DPH podľa Slovenskej pošty vychádza z reálneho stavu čerpania v predchádzajúcich obdobiach a predpokladaného prirodzeného nárastu objemu balíkových zásielok počas nadchádzajúcich troch rokov bez štrukturálnych zmien na trhu. "S prihliadnutím na trend významného nárastu počtu balíkových zásielok sa Slovenská pošta rozhodla naplánovať výšku nákladov v priemere na 15,6 mil. eur ročne. Výber a distribúcia poštových zásielok zahŕňa prijímanie poštových zásielok, prijímanie odplaty za podanie poštových zásielok v hotovosti alebo cez POS terminály, vyberanie poštových zásielok podľa platných poštových podmienok a interných smerníc Slovenskej pošty," poznamenala Rovenská. Súčasťou zákazky je aj triedenie, preprava a dodávanie zásielok, ako aj vedenie dokumentácie dodávacej služby, inkaso dobierkových súm, clo a iné poplatky súvisiace so zásielkami, či preberanie dokumentácie k doručovaným zásielkam alebo tovaru na výmenu. Predmetné služby zahŕňajú aj distribúciu tlačovín, zabezpečenie zberných jázd či ukladanie a vyberanie oznámených zásielok z BalíkoBOXov.

Stovky BalíkoBOXov

"Práve autonómne BalíkoBOXy sú už dnes efektívnou alternatívou voči kuriérskym službám, ponúkajú podaj a výber zásielok 24 hodín denne sedem dní v týždni bez komplexnej obsluhy personálom. Slovenská pošta rozširuje sieť BalíkoBOXov, ktorých je dnes spolu 59," uviedla Rovenská. V tomto roku by malo pribudnúť šesť a v budúcom roku ďalších 70 BalíkoBOXov. Spoločnosť má ambíciu vybudovať v spolupráci s partnermi celoslovenskú sieť s viac ako tristo BalíkoBOXami. "Vysúťažený zmluvný partner sa bude musieť zaviazať dodržiavať pravidlá kvality poskytovaných služieb. V prípade porušenia a zníženia kvality doručovania pod 80 % za tri po sebe nasledujúce mesiace bude vzájomná spolupráca prehodnocovaná. Víťazný uchádzač musí byť poistený v plnej výške na prípadné škody, ktoré pri plnení svojich povinností Slovenskej pošte spôsobí," upozornila Rovenská. Poštová spoločnosť považuje za dôležité aj zabezpečenie svojej prezentácie viditeľným označením cez logá kuriérskych áut a uniformy kuriérov víťazného zmluvného uchádzača.

Jednotka v balíkoch

Slovenská pošta je v SR jednotkou v objeme doručených balíkov, v posledných dvoch rokoch využili jej služby pri doručení balíka tri štvrtiny opýtaných. Z toho až 76 % využilo doručenia balíka na adresu kuriérom. Na Slovensku je v súčasnosti 420 doručovacích rajónov, ide o funkčne rozdelené územia obcí a miest, kde zabezpečujú distribúciou listových a balíkových zásielok. Slovenská pošta zaisťuje najmä doručovanie balíkov externými dodávateľmi od roku 2012. V súčasnosti pokrýva interne balíkovými doručovateľmi len 6 % doručovacích rajónov. Externí kuriéri vyzdvihli a doručili v roku 2014 vyše 4,4 milióna zásielok, v roku 2016 už takmer 5,2 milióna a vlani 416 externých kuriérov zabezpečilo dodanie viac ako 7,1 milióna zásielok. "Tohtoročný plán kalkuje s počtom zásielok viac ako 9,1 milióna. S prihliadnutím na nárast v predchádzajúcich obdobiach Slovenská pošta počíta s medziročným 15 až 20-percentným nárastom balíkov," dodala Rovenská.

Viac k témam: tender, verejná súťaž, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská pošta hľadá externého partnera na doručovanie zásielok za desiatky miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) ocenil profesionálneho vojaka Marcela Barčáka, ktorý poskytol žene prvú pomoc, čím jej zachránil život. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Barčák si prevzal medailu ministra obrany III. stupňa. „Zachránili ste ľudský život a to hovorí za všetko. Potvrdili ste, že ste vojak telom a dušou a nie iba počas služobného času,“ povedal Barčákovi pri príležitosti ocenenia Gajdoš. Barčák vyhlásil, že si ocenenie vysoko váži. „Je to veľká pocta a tiež motivácia do budúcnosti. Avšak mojou najväčšou odmenou je, že táto pani odišla z nemocnice v poriadku,“ uviedol. Barčák pomáhal pri záchrane ľudského života aj v minulosti.

Viac k témam: medaila ministra obrany III. stupňa, minister obrany SR, ocenenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Minister Gajdoš ocenil vojaka, ktorý poskytol žene prvú pomoc a zachránil jej život © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.11.2019 (Webnoviny.sk) - Sudcovská rada Najvyššieho súdu Slovenskej republiky preveruje, či je politická strana Vlasť už oficiálne zaregistrovaná a či je ako jej štatutárny orgán zapísaný Štefan Harabin. Skúma tiež, či je Harabin registrovaný ako volebný líder kandidátky tejto politickej strany. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa najvyššieho súdu Alexandra Važanová s tým, že sudcovská rada si vyžiadala oficiálnu informáciu od ministerstva vnútra v súvislosti s Harabinovým vystúpením v relácii televízie TA3 V politike dňa 13. októbra 2019. Na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky sa zase rada informovala, či Harabin požiadal o prerušenie výkonu funkcie sudcu. „Po doručení a oboznámení sa s vyžiadanými informáciami bude sudcovská rada ďalej konať," dodala pre SITA Važanová. Podľa novely zákona o sudcoch a prísediacich má sudca kandidujúci v parlamentných voľbách alebo eurovoľbách prísť o funkciu sudcu. Sudcovia tak nebudú môcť figurovať na kandidačnej listine politickej strany alebo hnutia. Zákon dostal označenie Lex Harabin. Na facebookovom profile Štefana Harabina a jeho strany Vlasť sa začiatkom týždňa objavilo niekoľko politických príspevkov. Agentúra SITA sa u najvyššieho súdu zaujímala, či sudca vyvíja svoje politické aktivity počas pracovnej doby. NS SR informoval, že si Harabin aktuálne čerpá dovolenku. O tom, že Harabin vstupuje do vrcholovej politiky informoval na brífingu 1. októbra. Vyhlásil, že v najbližších parlamentných voľbách bude kandidovať ako líder strany Vlasť. Sudca kandidoval neúspešne aj v tohtoročných prezidentských voľbách.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Sudcovská rada Najvyššieho súdu SR preveruje stranu Vlasť a pozíciu Harabina v nej © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner