22. január 2020
Facebook

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Používanie nedovolených podporných prostriedkov nepatrí iba k športovcom bez zdravotného znevýhodnenia. Talianska antidopingová agentúra totiž našla pri októbrovom nesúťažnom odbere dvojnásobnej paralympijskej šampiónke v paraatletike Martiny Caironiovej zakázaný steroid klostebol.

Dvojnásobná výhra na OH

Caironiová vyhrala vo svojej kategórii šprint na 100 metrov na OH 2012 v Londýne aj o štyri roky neskôr v Riu de Janeiro. Tiež má na svojom konte striebro v diaľke z OH 2016 v Riu, kde bola aj vlajkonosičkou svojej výpravy počas úvodného ceremoniálu.

Športovkyni dočasne pozastavili činnosť

Martina Caironiová má od roku 2007 amputovanú časť ľavej nohy ako dôsledok nehody na motocykli. Talianka má aktuálne dočasne pozastavenú činnosť, má totiž právo požiadať o analýzu B-vzorky. Športovkyňa zatiaľ neposkytla svoje vyjadrenie, doteraz sa pripravovala na majstrovstvá sveta v paraatletike, ktoré sa vo štvrtok začnú v Dubaji v Spojených arabských emirátoch.

Viac k témam: paraatletika, steroidy
Zdroj: Webnoviny.sk - Talianska antidopingová agentúra našla u paraatlétky Caironiovej zakázaný steroid klostebol © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Rumunská vláda navrhla dvoch kandidátov, ktorí by zastupovali krajinu v novej Európskej komisii vedenej Ursulou von der Leyen. Premiér Ludovic Orban v stredu oznámil, že na post eurokomisára navrhuje Siegfrieda Murešana a Adinu-Ioanu Valean. Obaja kandidáti sú členmi Orbanovej Národnej liberálnej strany a sú tiež europoslanci. Murešan je v europarlamente podpredseda frakcie Európskej ľudovej strany. Valean je zase predsedníčkou Výboru Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku. Pôvodnú rumunskú kandidátku, ktorú navrhla bývalá vláda socialistov, Európsky parlament odmietol pre konflikt záujmov.

Viac k témam: eurokomisár, europoslanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Rumunská vláda premiéra Orbana navrhla dvoch kandidátov do Európskej komisie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Opozičná koalícia PS/Spolu dnes rokovala s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ), ktorá dlhodobo spolupracuje s vládnym Smerom-SD. O stretnutí šéfa PS/Spolu Michala Trubana s viceprezidentkou KOZ Monikou Uhlerovou informovali odborári, podľa nich diskutovali o mzdách, dôchodkovom systéme, daniach, odpolitizovaní verejnej správy, nájomnom bývaní či klimatických zmenách. „Zavedenie ambicióznejšieho a pestrejšieho daňového mixu vrátane presunu zaťaženia z práce na kapitál považuje KOZ SR, tak aj Progresívne Slovensko a Spolu za jednu z priorít svojej agendy,“ napísali odborári v tlačovej správe. Odborári doteraz spolupracovali najmä s vládnym Smerom-SD. So stranou Roberta Fica v minulosti podpísali zmluvu o spolupráci a viackrát Smer-SD podporili vo volebnej kampani. O priazeň KOZ sa na jeseň tohto roka uchádzal aj predseda SNS Andrej Danko. KOZ je zároveň spolu so zástupcami zamestnávateľov súčasťou takzvanej tripartity - poradného orgánu vlády, ktorým prechádzajú najmä ekonomické návrhy zákonov.

Viac k témam: odborový zväz, opozícia, rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - PS/Spolu rokovala s odborármi, za prioritu svojej agendy považujú zavedenie pestrejšieho daňového mixu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenskí akademici rozširujú svoju spoluprácu na urbanizačnom projekte v Číne. Na pôde šanghajskej East China Normal University (ECNU) totiž v stredu podpísali zástupcovia Inštitútu pre udržateľný mestský a komunitný rozvoj so sídlom v Pekingu a Hongkongu, Spectra centra excelentnosti Európskej únie pri Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave a profesor Khald El Adli, ktorý je expertom Organizácie spojených národov (OSN) v oblasti udržateľného mestského plánovania, memorandum o porozumení.

Pracovná návšteva Rašiho v Číne

Profitovať by z neho mohli aj slovenskí podnikatelia. Podpis memoranda bol pritom súčasťou programu pracovnej návštevy vicepremiéra pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho v Číne. „Podpisujeme memorandum o vytvorení pobočky Spectra centra exelentnosti Európskej únie, ktorá znamená otvorenie nielen spolupráce pre akademický sektor, ale aj spolupráce pre komunálny sektor a takisto pre podnikateľov. Pevne verím, že sa ná podarí v krátkom čase na báze plánovania priestorového rozvoja v zmysle smart a eco city zaangažovať aj slovenské firmy do spolupráce tu v Číne,“ povedal v stredu v Šanghaji pri podpise memoranda Maroš Finka z bratislavskej STU.

Ostrov ako príklad ekologickej smart spoločnosti

Slovenskí odborníci pritom v oblasti urbánnej ekológie, priestorového plánovania a udržateľného rozvoja miest spolupracujú takmer dekádu. Zameriavajú sa pritom najmä na ostrov Chongming pri Šanghaji „Spolupráca za osem rokov vyrástla zo spolupráce v polohe výučby, do spolupráce v oblasti výskumu,“ povedal Finka s tým, že cieľom je urobiť tento ostrov príkladom ekologickej smart spoločnosti 21. storočia. V nasledujúcich 10 rokoch by sa tak mali podľa Finka odborníci zamerať najmä na transformáciu ostrova Chongming a takto v podstatne na jeho prípravu na suburbanizáciu Šanghaja práve do tejto oblasti. V praxi by tak v jednotlivých oblastiach ostrova mali testovať a vyhodnocovať rôzne prístupy v rozvoji miest. „Plánom je vytvoriť niekoľko živých laboratórií, ktoré ukážu možnosti ekologicky únosnej transformácie ostrova smerom k smart spoločnosti,“ dodal zástupca bratislavskej STU Maroš Finka.

Raši prediskutoval aj spoluprácu s Čínou

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa aj o tomto memorande počas svojej návštevy šanghajskej univerzity ECNU bavil s jej najvyššími predstaviteľmi. Stretol sa tiež s bývalým zástupcom generálneho tajomníka OSN Sha-Zukangom. Ten je členom správnej rady univerzity ECNU a inicioval spracovanie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj. Práve Agenda 2030 a jej implementácia v Číne a na Slovensku bola aj hlavnou témou stretnutia vicepremiéra Rašiho s Sha-Zukangom. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR hovoril o slovenských prioritách, ako aj o dokumente Vízia a stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030. Okrem toho prediskutovali aj spoluprácu medzi Slovenskom a Čínou v implementácii agendy, konkrétne v oblasti rozvoja miest.

Viac k témam: Agenda 2030, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí akademici rozširujú spoluprácu na projekte v Číne, ťažiť z toho môžu aj naše firmy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Všetkým cestujúcim aj členom posádky sa podarilo bezpečne opustiť lietadlo na amsterdamskom letisku Schiphol, ktorého by sa malo týkať bezpečnostné ohrozenie. Holandská vojenská polícia krátko predtým informovala, že na letisku Schiphol vyšetrujú "podozrivú situáciu". Povaha ohrozenia zatiaľ nebola zverejnená, polícia iba informovala, že situáciu naďalej vyšetruje. Agentúra The Associated Press (AP) ešte predtým informovala, že sa na letisku zhromažďujú bezpečnostné jednotky a tiež sanitky, oboje vo veľkom počte. Polícia prípad označuje kódom GRIP-3, čo znamená podľa policajnej klasifikácie "vážnu udalosť s veľkými dôsledkami na miestne obyvateľstvo". Podľa britskej BBC však v iných častiach letiska normálne pristávajú a odlietajú lietadlá.

Viac k témam: letisko Schiphol
Zdroj: Webnoviny.sk - Podozrivá situácia na letisku v Amsterdame, cestujúcim aj posádke sa podarilo bezpečne opustili lietadlo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Silné dažde, ktoré postihli Čiernu Horu, spôsobili v niektorých častiach krajiny povodne a zosuvy pôdy, narušenie dopravy a od sveta odrezali desiatky domov. Záchranári v stredu uviedli, že reagovali na desiatky volaní o pomoc zo strany ľudí, ktorých domy zaplavila voda, alebo uviazli v autách. Čiernohorské úrady uviedli, že doprava bola prerušená na niektorých cestách spájajúcich hlavné mesto Podgoricu so severnou časťou krajiny. Povodne od sveta odrezali desiatky domov v dedinách v okolí mesta Nikšič v centrálnej časti Čiernej Hory. Silné dažde však zasiahli aj pobrežie Jadranského mora a spôsobili zaplavenie ulíc a domov v meste Herceg Novi, ktoré nie je zvyknuté na také množstvo zrážok v krátkom čase.Viac k témam: silné dažde, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Čiernu Horu zasiahli silné dažde, povodne a zosuvy pôdy odrezali od sveta desiatky domov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia v americkom štáte Georgia v pondelok zatkla amerického rappera Osirisa Williamsa, známeho pod menom YK Osiris, v súvislosti s útokom na jeho priateľku. V stredu o tom informovali americké médiá. Williams mal na ženu surovo zaútočiť na septembrovej párty pri príležitosti jeho 21. narodenín. Podľa svedectiev z tejto párty rappera jeho priateľka podozrievala z nevery. Po tom, ako sa ho spýtala na jeho údajný vzťah s inou ženou, ju začal Williams naháňať po dome a vyhrážať sa, že jej ublíži. Čo nakoniec aj spravil, keď ju neskôr v kúpeľni zbil a začal ju škrtiť.

Viac k témam: nevera, rapper, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia zatkla známeho rappera, na narodeninovej oslave surovo zaútočil na svoju priateľku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Zatiaľ neznámy páchateľ podpálil v noci na dnes dvere jedného z bytov na Ulici Gejzu Dusíka v Trnave. V byte v tom čase spal muž a jeho päťročný syn. Chlapec sa nadýchal splodín horenia, previezli ho na pozorovanie do trnavskej nemocnice. O incidente informoval príbuzný poškodených, zároveň ponúka odmenu 500 eur za informácie, ktoré by pomohli zistiť páchateľa. Polícia incident potvrdila. „Polícia dnes začala vyšetrovanie vo veci podozrenia z prečinu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Vyšetrovateľ vykonáva potrebné úkony na preverenie a objasnenie prípadu. Nie je vylúčené, že môže prísť k zmene právnej kvalifikácie,“ informovala agentúru SITA trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

Viac k témam: podpaľač, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Neznámy páchateľ podpálil dvere do bytu, malý chlapec skončil na pozorovaní v nemocnici © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalého pražského imáma Samera Shehadeha v stredu vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe obžalovalo z podpory a propagácie terorizmu. Shehadehovi, ktorý je už od minulého novembra vo väzbe, a tiež jeho bratovi a švagrinej, po ktorých pátrajú, hrozí každému pätnásť rokov väzenia.

Imámove vyjadrenia sa zradikalizovali

Shehadeha sa podarilo minulý rok zatknúť v zahraničí, pravdepodobne v Jordánsku. Ako píše český týždenník Respekt, imám sa ocitol v hľadáčiku polície už pred niekoľkými rokmi, keď sa začali jeho vyjadrenia postupne radikalizovať. Napríklad vyzýval moslimov, aby sa nezúčastňovali na spoločných podujatiach s kresťanmi.

V Sýrii sa s rodinou pripojil k teroristom

Obžaloba z podpory a propagácie terorizmu však súvisí až s obdobím, keď začal organizovať cestu svojho brata a švagrinej do Sýrie, kde sa pripojili k teroristickej skupine. Ich cestu a pobyt pritom bývalý pražský imám aj financoval, a to údajne z peňazí vyzbieraných medzi českými a slovenskými moslimami.

Viac k témam: moslimovia, teroristická skupina
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalého pražského imáma obžalovali z terorizmu, v Sýrii sa pripojil k teroristickej skupine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.11.2019 (Webnoviny.sk) - Viaceré opozičné strany vítajú dnešné rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej nepodpísať novelu zákona o predĺžení predvolebného moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní. Naopak vládna strana Smer-SD tvrdí, že „prezidentka Čaputová je v istom konflikte záujmov, keďže je jasné, že prieskumné agentúry využívala vo svojej prezidentskej kampani veľmi intenzívne“. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca strany Ján Mažgút.

SaS a PS oceňujú prezidentkino veto

Opozičná parlamentná strana Sloboda a Solidarita (SaS) oceňuje veto prezidentky a tvrdí, že 50-dňové moratórium na prieskumy je absurdné a v zjavnom rozpore s ústavou. „Ak však vládne strany s podporou kotlebovcov prelomia veto prezidentky, sme pripravení koordinovať s pani prezidentkou kroky na podanie tohto zákona na Ústavný súd SR,“ cituje tlačová správa podpredsedu NR SR za SaS a tímlídra strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martina Klusa. „Takéto zásadné zmeny by sa mali prijímať na základe konsenzu a nemali by sa prijímať len štyri mesiace pred voľbami,“ dodáva SaS v tlačovej správe, ktorú SITA poskytla hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková. Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban označil rozhodnutie prezidentky „za správne rozhodnutie vetovať pokus Hnedej koalície - Danko, Fico, Kotleba - kriviť pravidlá volebnej súťaže“. Napísal to na svojom facebookovom profile. Podľa Trubana „ľudia moratórium na prieskumy nechcú, chcú mať prístup k informáciám a sami sa rozhodnúť, ako s nimi naložia“. Ak parlament veto Zuzany Čaputovej prelomí, musí podľa lídra PS novela ísť na Ústavný súd SR.

Most-Híd zrejme nebude hlasovať za zákon

Poslanci koaličného Mosta-Híd za zákon o predĺžení moratória hlasovať pravdepodobne nebudú. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár dnes novinárom povedal, že navrhne poslaneckému klubu, aby v prípade, že prezidentka vetuje zákon o predĺžení moratória, nehlasoval za jeho opätovné schválenie. Podľa Bugára to, že Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) hlasuje s koalíciou, je zlá vizitka do budúcnosti. Novelu v októbri podporil spomedzi poslancov Mosta-Híd len Elemér Jakab, ostatní členovia klubu hlasovali zväčša proti.

Viac k témam: moratórium, opozícia, volebný prieskum, zákon o volebnej kampani
Zdroj: Webnoviny.sk - Opozičné strany vítajú Čaputovej veto, podľa Smeru je však prezidentka v konflikte záujmov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner