31. marec 2020
Facebook

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Európska strana ľudovcov (EPP) nie je frakcia, ku ktorej by som sa prirodzene hlásil. Povedal to v rozhovore pre agentúru SITA europoslanec Michal Wiezik (Spolu/EPP). Poslanec priznáva, že vo frakcii ľudovcov nedostáva taký priestor, aký by mal v iných stranách, no napriek tomu plánuje zotrvať. Wiezik bol v minulosti vysokoškolský učiteľ a ekologický aktivista, po európskych voľbách však vstúpil do frakcie EPP, ktorej členom je aj jeho domovská strana. „Frakcia nie je prirodzene taká, ku ktorej by som sa ja hlásil. Je konzervatívna a radi o nej hovoria ako o agrárnej frakcii, takže to má, bohužiaľ, veľmi blízko aj k takým hodnotám,“ povedal europoslanec, ktorému bol nesympatický najmä postoj strany k lesníctvu. Podľa neho EPP často zastáva stanoviská, ktoré sú totožné s lesníckou lobby. Europoslanec je presvedčený, že strana sa musí prispôsobiť novej dobe a zaujímať sa o životne prostredie. „Nemôžu ísť stále takou istou starou linkou, ktorá sleduje len to, aby sme mali pesticídy pre našich farmárov. Je dôležité riešiť aj zdravie, nie len množstvo potravín,“ povedal. Wiezik priznáva, že to v EPP nemá jednoduché. „Nedostávam taký priestor reprezentovať frakciu navonok, ako by som možno dostal niekde inde,“ dodal. Tvrdí, že ak dosiahne zmenu vo frakcii, ktorá je najsilnejšia v Europarlamente, bude určite citeľnejšia, „ako keby som niekde komfortne sedel medzi zelenými a tam by sme si točili svoje." Odísť z frakcie neplánuje. „Myslím si, že som tu užitočný a kým budem mať ten pocit, tento postup nezvažujem,“ uzavrel.

Viac k témam: europoslanci, Európsky parlament (EP)
Zdroj: Webnoviny.sk - Europoslanec Wiezik nie je vo frakcii európskych ľudovcov úplne doma, ale chce v nej zotrvať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová sa v sobotu zúčastní v Berlíne na oslavách 30. výročia pádu Berlínskeho múru na pozvanie nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec, na podujatí sa zúčastnia všetky hlavy štátov V4. „Pri Pamätníku Berlínskeho múru vložia počas ceremoniálu spolu s nemeckou kancelárskou Angelou Merkelovou do múru ruže ako symbol jeho pádu a pripomenutia si jeho obetí a vypočujú si príhovory štyroch študentov zo štátov V4 o vlastnej vízii Európy," povedal Strižinec. Za Slovensko sa prihovorí študent bilingválneho gymnázia v Poprade. „Okrem toho si prezidenti spoločne pripomenú aj prínos krajín V4 k pádu komunizmu pri neďalekom pamätníku V4," doplinil Strižinec. Deviateho novembra 1989 oznámil v televíznom vysielaní člen vedenia Nemeckej demokratickej republiky Günter Schabowski, že hranice NDR sú s okamžitou platnosťou otvorené. V nasledujúcich hodinách začali desiatky tisíc obyvateľov Východného Berlína prechádzať do Západného Berlína. Múr, ktorý stál od roku 1961, bol postupne zbúraný. Niekoľko jeho úsekov bolo zachovaných ako pripomenutie rozdelenia Nemecka. Spolková republika Nemecko a Nemecká demokratická republika sa oficiálne zjednotili 30. novembra 1990.

Viac k témam: Berlínsky múr
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová sa v Nemecku zúčastní osláv 30. výročia pádu Berlínskeho múra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Pri ostrove Réunion v Indickom oceáne objavili v žalúdku žraloka ľudské predlaktie, ktoré zrejme patrilo škótskemu turistovi. Richard Martyn Turner z Edinburghu zmizol v sobotu počas potápania v lagúne pri ostrove. Tamojší prokurátor Eric Tuffery pre agentúru The Associated Press v piatok uviedol, že počiatočné vyšetrovanie naznačuje, že časť ruky v žalúdku trojmetrového žraloka patrila hľadanému mužovi. V útrobách zvieraťa pritom našli aj svadobnú obrúčku, ktorá takisto zrejme patrila Turnerovi. Špecialisti už vykonali pitvu žraloka a potrebujú ešte porovnať vzorky DNA a spraviť ďalšie testy.

Viac k témam: útok žraloka, žralok
Zdroj: Webnoviny.sk - V tele žraloka našli ľudské predlaktie a svadobnú obrúčku, mohli byť nezvestného turistu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Chorvátsko formálne protestovalo proti tomu, že v Srbsku odhalili pamätnú tabuľu generálmajorovi juhoslovanskej armády Mladenovi Bratičovi, ktorý sa zúčastnil na útoku proti východochorvátskemu mestu Vukovar počas vojny v rokoch 1991-95. Chorvátske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že odovzdalo diplomatickú nótu srbskému veľvyslanectvu v Záhrebe, v ktorej protestovalo proti piatkovej slávnosti vo vojenskom komplexe v meste Nový Sad na severe Srbska. Bývalý veliteľ zboru v Novom Sade Mladen Bratič zahynul v novembri 1991 počas útokov na Vukovar. Juhoslovanská armáda mesto obsadila v tom istom mesiaci po nepretržitom bombardovaní. Vo vojne, ktorá vypukla, keď Chorvátsko vyhlásilo nezávislosť od Juhoslávie, zomrelo viac ako 10 tisíc ľudí.

Viac k témam: pamätná tabuľa
Zdroj: Webnoviny.sk - Chorvátsko nesúhlasí s odhalením tabule generálmajorovi, ktorý zahynul pri útoku na Vukovar © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Prokuratúra v rakúskom Salzburgu v piatok obvinila plukovníka rakúskej armády vo výslužbe zo špionáže pre Rusko. Sedemdesiatjedenročný muž, ktorého identitu rakúske úrady nezverejnili, mal pracovať takmer 25 rokov pre ruskú vojenskú rozviedku GRU a dodávať Rusku tajné informácie o rakúskej armáde a jej výzbroji a plánoch. Ruské tajné služby ho prvýkrát kontaktovali už v roku 1987, pracovať pre Moskvu začal v roku 1993 a za svoju činnosť pre GRU dostal státisíce eur, informujú rakúske médiá.

Viac k témam: ruská vojenská rozviedka (GRU), špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalého plukovníka rakúskej armády obvinili zo špionáže pre Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák uvítal rozhodnutie prezidentky vetovať novelu zákona o verejnom obstarávaní. „Vítam rozhodnutie pani prezidentky a vnímam ho ako silný podporný krok pre ochranu transparentnosti a podporu skvalitňovania oblasti verejného obstarávania, o čo sa náš úrad usiluje. Verejné nákupy sú citlivou a strategickou oblasťou, ktorá ovplyvňuje kvalitu života všetkých občanov.“ povedal Hlivák.

Otvorená a odborná diskusia

Podľa Hliváka je potrebné každú zmenu v tejto oblasti podrobiť otvorenej a odbornej diskusii, aby verejnosť dopredu vedela, čo zmeny budú v praxi znamenať a čo spôsobia. „Verejnosť má na to právo a náš úrad to bude naďalej podporovať a posilňovať. Zákon o verejnom obstarávaní je hlavným kľúčom k nastaveniu pravidiel, podľa ktorých sa nakladanie s verejnými peniazmi riadi, preto je extrémne dôležité, aké zmeny sa stanú jeho súčasťou a teda akými pravidlami sa vyhlasovatelia verejných súťaží budú riadiť.“ dodal Hlivák.

Dva vrátené zákony

Prezidentka vo štvrtok 7. novembra vrátila na opätovné prerokovanie NR SR dva zákony: novelu zákona o verejnom obstarávaní a novelu zákona o náhradnom výživnom. Pri novele zákona o verejnom obstarávaní súhlasila s výhradami Úradu pre verejné obstarávanie a s pripomienkami odbornej verejnosti. Podľa názoru prezidentky by schválená novela vo viacerých oblastiach obmedzila súťaž vo verejnom obstarávaní a znížila mieru jeho transparentnosti.

Viac k témam: prezidentka SR, verejné obstarávanie, zákon o verejnom obstarávaní
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf ÚVO víta rozhodnutie prezidentky vetovať novelu zákona o verejnom obstarávaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Členské štáty Európskej únie v piatok 8. novembra schválili obchodnú dohodu medzi EÚ a Singapurom. Dohoda nadobudne platnosť už 21. novembra. Singapur je najväčším obchodným partnerom EÚ v regióne juhovýchodnej Ázie a celkový objem bilaterálneho obchodu s tovarom predstavuje viac než 53 miliárd eur a obchod so službami ďalších 51 miliárd eur.

Zrušia všetky clá

„Ide o prvú dvojstrannú obchodnú dohodu Európskej únie s krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorá bude základom pre nadviazanie užších vzťahov medzi Európou a jedným z najdynamickejších regiónov na svete,“ povedal predseda európskej komisie Jean-Claude Juncker. Na základe tejto obchodnej dohody Singapur zruší všetky zostávajúce clá na výrobky z EÚ. Dohoda súčasne vytvára nové príležitosti pre poskytovateľov služieb z EÚ, napríklad z odvetvia telekomunikácií, ekosystémových služieb, inžinierskych služieb, IT a námornej dopravy. Zaistí aj právnu ochranu 190 tradičných európskych potravín a nápojov, známych ako zemepisné označenia. Singapur sa takisto zaviazal, že okrem ciel odstráni aj ďalšie prekážky brániace obchodu v kľúčových odvetviach, a to napríklad tým, že uzná bezpečnostné skúšky EÚ pre automobily a mnohé elektronické spotrebiče alebo bude akceptovať označenia, ktoré podniky z EÚ používajú pre textilné výrobky.

Základňa pre Tichomorie

V Singapure je vyše 10-tisíc spoločností z EÚ, ktoré Singapur využívajú ako základňu pre celú oblasť Tichomoria. Zároveň doň smeruje najviac európskych investícií v Ázii. Vzájomné investície EÚ a Singapuru pritom v posledných rokoch výrazne vzrástli: celkový objem bilaterálnych investícií dosiahol v roku 2017 výšku 344 miliárd eur. Únia a Singapur uzavreli aj dohodu o ochrane investícií, ktorá môže nadobudnúť platnosť, keď ju v súlade so svojimi vnútroštátnymi postupmi ratifikujú všetky členské štáty EÚ. „Naša obchodná dohoda so Singapurom je ďalším dôkazom nášho odhodlania presadzovať spravodlivý obchod založený na pravidlách. Bude prínosom pre pracovníkov, poľnohospodárov a podniky všetkých veľkostí tak v EÚ, ako aj v Singapure. Zároveň obsahuje prísne ustanovenia o ochrane ľudských a pracovných práv a životného prostredia,“ uviedla komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Viac k témam: clá, medzinárodný obchod, obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Členské štáty Európskej únie schválili obchodnú dohodu so Singapurom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - V americkom štáte Oklahoma evakuovali z centra pre duševne zaostalé osoby desať ľudí po tom, ako im zrejme omylom podali injekcie s inzulínom, pričom mali dostať vakcínu proti chrípke. Predstavitelia centra uviedli, že injekcie im podal "skúsený lekárnik". Do Jacquelyn House v Bartlesville privolali v stredu popoludní zdravotníkov, ktorí našli "niekoľko nereagujúcich ľudí". Informoval o tom šéf tamojšej polície Tracy Roles, ktorý sa domnieva, že ide o nehodu. Do miestnej nemocnice previezli osem klientov centra a dvoch zamestnancov. Niektorých z nich už prepustili.

Viac k témam: chrípka, inzulín, očkovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - V americkom ústave pre duševne zaostalých podali inzulín namiesto vakcíny proti chrípke © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Na verejnú hádku Daniely Švecovej s Jarmilou Urbancovou dopláca najmä justícia. Uviedol to pre agentúru SITA Ľuboš Kostelanský z Transparency International Slovensko. Obe aktérky výmeny názorov podľa neho sledujú svoje vlastné záujmy. Podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová a bývalá predsedníčka Daniela Švecová si už niekoľko dní vymieňajú stanoviská cez médiá. Výmenu názorov odštartoval audit súdu po odchode Švecovej. Ten podľa Urbancovej odhalil nehospodárne nakladanie s finančnými zdrojmi súdu, pričom napríklad Švecovej tajomník Ivan Solej dostával štedré odmeny. Švecová následne tieto tvrdenia odmietla a tiež doplnila, že na finančnom chode inštitúcie sa podieľala aj Urbancová. Paradoxom je, že Urbancovú na post podpredsedníčky súdu navrhla práve Švecová.

Hra o prežitie

Najvyšší súd je v súčasnosti bez predsedu a vedie ho práve podpredsedníčka Urbancová. Nového predsedu bude Súdna rada SR hľadať na konci novembra. „Bývalá predsedníčka súdu Daniela Švecová sa útokom na Jarmilu Urbancovú pokúša predovšetkým odvrátiť dôsledky pochybení v hospodárení súdu pod jej vedením. Súčasná zastupujúca šéfka súdu Urbanová sa kritikou Švecovej zase snaží najmä odraziť výzvy na jej odstúpenie z funkcie v súvislosti s komunikáciou so sudcom Vladimírom Sklenkom, ktorý od nej vyťahoval informácie pre Mariana K. V ostrej výmene názorov sa obe predstaviteľky justície snažia navzájom usvedčiť z nečistých úmyslov. Ich úprimnému záujmu o blaho Najvyššieho súdu však nemožno uveriť. Obe totiž hrajú o svoje prežitie. Na ich verejnú hádku tak dopláca najmä slovenská justícia a jej dobré meno,“ uviedol Kostelanský.

Súdna rada nekonala

Podľa analytika z Transparency nemusel súčasný stav na najvyššom súde nastať, ak by konala Súdna rada SR. „K nehospodárnemu nakladaniu so státisíckami eur, ktoré konštatovali ministerskí kontrolóri, by nemuselo dôjsť, keby vo funkcii nepresvedčivú Švecovú posunula po dosiahnutí dôchodkového veku 65 rokov Súdna rada už pred časom na odvolanie prezidentovi. V čele Najvyššieho súdu by zase teraz dočasne nestála morálne pochybná Urbancová, ak by bolo prostredie slovenskej justície schopné generovať kvalitné personálne nominácie a voľby čelných predstaviteľov by nekončili neúspechom, ako tomu bolo, napríklad, v septembri pri voľbe predsedu najvyššieho súdu,“ dodal analytik.

Záležitosť zainteresovaných

Sudcovia, respektíve členovia Súdnej rady SR, sa nechcú k situácii príliš vyjadrovať. Na otázku agentúry SITA, či je vhodné, aby si vrcholní predstavitelia justície posielali odkazy cez médiá, odpovedali tak, že sa to pri názorovej odlišnosti stáva, ale celá situácia je záležitosťou zainteresovaných. Rada bude na konci novembra voliť nového predsedu Najvyššieho súdu SR. V hre sú dvaja kandidáti, pričom sa bude rozhodovať medzi Alenou Šiškovou a Jánom Šikutom. Šiškovú navrhla na tento post spomínaná Švecová, Šikutu člen súdnej rady Branislav Jablonka. Po zvolení na pôde súdnej rady musí ešte kandidáta vymenovať prezidentka. Šikuta sa v tomto roku uchádzal aj o talár na Ústavnom súde SR. Sudkyňa Šišková pôsobila v minulosti v súdnej rade, kde bola od roku 2012.

Viac k témam: justícia, súdnictvo, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Na verejnú hádku Švecovej s Urbancovou dopláca podľa TIS najmä slovenská justícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Rada prokurátorov SR vníma informácie o údajnej diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka zo strany Mariana K. a jedného z jeho advokátov ako útok na podstatu prokuratúry ako dôležitého štátneho orgánu. Uvádza sa to vo vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR (GP SR).

Špirkova statočnosť

Členovia rady v ňom tiež píšu, že v konečnom dôsledku podobné útoky vnímajú ako snahu destabilizovať jeden z orgánov štátnej moci, aká je nezlučiteľná s princípmi právneho štátu. Rada prokurátorov zároveň vyzvala „iné orgány štátnej moci na ochranu prokuratúry pred podobnými neakceptovateľnými útokmi". Konanie konkrétneho advokáta, ak sa preukáže, považuje rada za nezlučiteľné s výkonom jeho funkcie a to nielen v etickej rovine. „Oceňujeme, že Slovenská advokátska komora sa už touto medializovanou informáciou zaoberá a pevne veríme, že takéto zatiaľ neverifikované neštandardné konanie advokáta neujde ani pozornosti orgánov činných v trestnom konaní. Rovnako pevne veríme, že budú riadne vyšetrené aj nezákonné lustrácie generálneho prokurátora inými osobami, respektíve akékoľvek iné zásahy do jeho integrity," zdôrazňuje rada. Zároveň dodala, že vyzdvihuje občiansku statočnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka, ktorá v kontexte aktuálnych medializovaných informácií nadobúda nový rozmer.

Spísaná zápisnica

Podľa medializovaných informácií Marian K. v rámci aplikácie Threema komunikoval so svojím advokátom Marekom Parom aj o prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľovi Špirkovi. Ten v roku 2018 informoval médiá o údajných podozreniach na korupciu pri obstarávaní sieťových komponentov na ministerstve vnútra. Polícia však tento rok konanie vo veci zastavila. „Vykonaným vyšetrovaním pred začatím trestného stíhania boli zistené skutočnosti, ktoré neodôvodňovali jeho začatie," skonštatovalo Prezídium Policajného zboru. Portál postoj.sk pripomenul, že Para zastupoval Ľuboša Vargu, ktorý v roku 2016 uzatvoril so Špirkom dohodu o vine a treste za daňové podvody. Neskôr na prokurátora podal trestné oznámenie za to, že údajne zneužil ich súkromný rozhovor na spísanie zápisnice o spomínanom podozrivom tendri.

Zrušené obvinenie

Prokuratúra však zrušila obvinenie voči Špirkovi a záležitosťou sa potom zaoberala disciplinárna komisia GP SR. „Zhruba tri týždne pred tým, ako ho disciplinárka očistila, sa Para pýta cez Threemu Mariana K., či sa vie spýtať Tibora, ako prebieha disciplinárka so Špirkom a či mám podať opravný prostriedok podľa 363 Trestného poriadku proti zrušeniu jeho obvinenia," napísal portál postoj.sk s tým, že Tiborom mysleli vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Marian K. podľa portálu odpísal: „Máš podať 363 a skúsiť to medializovať, aby bol Čižnár (generálny prokurátor Jaromír Čižnár) pod tlakom. Ale to si ešte preberieme. Zatiaľ priprav 363. A skúsime ju rozumne umiestniť." Portál v tejto súvislosti pripomína že paragraf 363 je mimoriadny opravný prostriedok, ktorým môže generálny prokurátor zrušiť rozhodnutie prokurátora. „V tomto prípade išlo Marianovi K a Parovi o to, aby Čižnár zrušil rozhodnutie, ktorým zrušili obvinenie voči Špirkovi, teda chceli docieliť, aby bol Špirko opäť trestne stíhaný," dodal portál.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Rada prokurátorov Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Rada prokurátorov vníma snahu o diskreditáciu Vasiľa Špirka ako útok na prokuratúru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner