19. január 2020
Facebook

9.11.2019 (Webnoviny.sk) - Predčasné parlamentné voľby, ktoré sa konajú 12. decembra v Spojenom kráľovstve, nemusia na brexite nič zmeniť. Myslia si to slovenskí europoslanci Vladimír Bilčík (Spolu/EPP), Michal Šimečka (PS/Renew), Robert Hajšel (nom. Smer-SD/S&D) a Peter Pollák (OĽaNO/EPP). Podľa nich treba Spojenému kráľovstvu poskytnúť čas, pretože tvrdý brexit by bol najhorším riešením pre všetky zúčastnené strany. Rokovania už sú príliš dlhé a riešenie situácie je v nedohľadne. Podľa slovenských europoslancov je dôležité, aby nenastal brexit bez dohody. Peter Pollák očakáva, že sa brexitu nevyhneme, no nepredpokladá, že nastane v dohľadnom čase. „Myslím si, že termín 31. január je nereálny,“ povedal.

Novozvolený parlament ostane rovnako paralyzovaný

Podľa Roberta Hajšela na to, aby sa brexit vôbec uskutočnil, muselo by sa úplne zmeniť rozloženie politických síl v Spojenom kráľovstve. Podľa neho je britská politická scéna príliš rozdelená, a to aj medzi zástancami brexitu. Domnieva sa, že k brexitu ani nemusí dôjsť. „K neriadenému brexitu podľa mňa nedôjde, lebo to nechce nikto v EÚ, k riadenému brexitu zas nedôjde aj preto, lebo na to nebude možná dohoda medzi politickými stranami v Spojenom kráľovstve. Ďalšie referendum nič nerieši, lebo ak bude zase tesné, nie je to jasný mandát,” povedal. Upozorňuje, že neustále odkladanie brexitu je pre EÚ nebezpečné. „ Všetky veľké štáty môžu povedať, že chcú vystúpiť a budú vyčkávať, ako dobrú dohodu si vyjednajú,“ vysvetlil. Michal Šimečka zastáva názor, že novozvolený parlament ostane rovnako paralyzovaný ako ten súčasný. „Môže vzniknúť rovnaký pat a rovnaká slepá ulička ako teraz, len budeme o dva mesiace ďalej,“ povedal. Predpokladá, že žiaden európsky politický líder si nedovolí nechať odísť Britániu z EÚ bez dohody. „Po troch rokoch a niekoľkých voľbách si myslím, že je úplne legitímne žiadať druhé referendum a chcel by som, aby k tomu EÚ zaujala rovnaký postoj,“ vysvetlil Šimečka.

Povinnosťou je dať čas na rokovania

Podľa Vladimíra Bilčíka je úlohou europoslancov ochrániť záujmy ľudí, ktorých reprezentujú. „Ide o straty, ktoré utrpí tak Spojené kráľovstvo, ako aj EÚ. Našou úlohou je, aby tie straty boli čo najmenšie,“ uviedol. „Povinnosťou Európskeho parlamentu je dať Spojenému kráľovstvu čas na rokovania, implementáciu dohody, či na prípadnú zmenu rozhodnutia opustiť úniu," zdôraznil. Predčasné voľby, ktoré majú rozhodnúť o ďalšom smerovaní Spojeného kráľovstva, budú 12. decembra. Dve najsilnejšie opozičné strany sľubujú nové referendum. Súčasný britský premiér Boris Johnson však chce opustiť Európsku úniu (EÚ) za každú cenu.

Viac k témam: Brexit, europoslanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Tvrdý brexit by bol podľa europoslancov najhorším riešením, predčasné voľby nemusia nič zmeniť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.11.2019 (Webnoviny.sk) - Lavína pripravila v rakúskych Alpách o život dvoch lyžiarov. Rakúsky verejnoprávny vysielateľ ORF informoval, že sa muži lyžovali mimo vyznačenú zjazdovku v údolí Ötztal v spolkovej krajine Tirolsko, keď ich strhla padajúca masa snehu. Jeden z mužov mal podľa ORF lavínový airbag. Lyžiari sú prvými obeťami lavíny v novej sezóne. Tirolská lavínová výstražná služba v piatok varovala pred zvýšeným rizikom lavín v dôsledku výdatného sneženia.

Viac k témam: lavína, lyžiari, tragédia
Zdroj: Webnoviny.sk - Nová lyžiarska sezóna má prvé obete, lavína v Alpách zabila dvoch ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.11.2019 (Webnoviny.sk) - Viac ako 70 štátov sveta sa zaviazalo, že posilnia úsilie o zmenšenie množstva vyhodených potravín v dôsledku nedostatočného chladenia. Krajiny podpísali záväzok na výročnom stretnutí zmluvných strán Montrealského protokolu, počas ktorého ministri, vládni predstavitelia a odborníci pracujú na regulácii chemických látok používaných v chladiacich a klimatizačných systémoch, ktoré sú škodlivé pre ozónovú vrstvu. Stretnutie sa uskutočnilo v Ríme v sídle Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo, ktorá spadá pod Organizáciu Spojených národov. K zníženiu potravinového odpadu sa zaviazali Spojené štáty, Čína, členské štáty Európskej únie, viacero krajín v Afrike, Ázii i Severnej a Južnej Amerike. Približne jedna tretina potravín na svete sa nevyužije a vyhodí. Vyvíjanie lepších metód uchovávania potravín chladných pri skladovaní a prevoze by však mohlo znížiť množstvo potravinového odpadu. Nedostatočné chladenie vedie v rozvinutých krajinách k strate asi deviatich percent potravín podliehajúcich skaze, pričom v rozvojových krajinách, kde milióny ľudí trpia podvýživou, je to až približne 23 percent. Lepšie chladenie by podľa odborníkov mohlo pomôcť znížiť emisie skleníkových plynov i množstvo škodlivých plynov používaných v chladiacich a klimatizačných systémoch.

Viac k témam: Montrealský protokol, potravinový odpad, potraviny
Zdroj: Webnoviny.sk - Viac ako 70 krajín sa zaviazalo k obmedzeniu potravinového odpadu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.11.2019 (Webnoviny.sk) - Pád Berlínskeho múru pred 30 rokmi bol azda najviditeľnejším dôkazom meniaceho sa sveta. O týždeň neskôr prišla oboma národmi očakávaná nová éra aj do vtedajšieho Československa. Priniesla množstvo zmien - mnohé veľmi potrebné a prospešné, ale aj viaceré živelné a nebezpečné. Napísal na Facebooku premiér Peter Pellegrini. „Aj dnes sa svet výrazne mení a Slovensko žije v očakávaní novej éry. Musí však priniesť zodpovedné zmeny, ktoré nám pomôžu udržať krok so svetovými trendmi a priniesť lepší život všetkým ľuďom na Slovensku," píše predseda vlády. Nemecko si celý týždeň pripomína 30. výročie pádu Berlínskeho múru, ktorý bol kľúčovou udalosťou pri páde komunizmu vo východnej Európe.

Viac k témam: Berlínsky múr
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred 30 rokmi sa viditeľne zmenil svet, Slovensko žije podľa Pellegriniho v očakávaní novej éry © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.11.2019 (Webnoviny.sk) - Počet úrazov v slovenských horách počas letnej turistickej sezóny stúpol v porovnaní s minulým rokom o viac ako 19 percent. Tento nárast súvisí podľa horských záchranárov aj so zvýšením návštevnosti v horách. Ako ďalej informovala Horská záchranná služba (HZS), najväčší nárast úrazovosti počas letnej sezóny, teda od polovice júna do 31. októbra, bol zaznamenaný v Západných Tatrách, nasledovali Veľká Fatra a Nízke Tatry (45 oercent). V porovnaní s rokom 2009 ide dokonca o 133-percentný nárast úrazovosti v horách.

Po Slovákoch majú najviac úrazov Česi

Najpočetnejšou skupinou návštevníkov hôr ostávajú za posledné tri roky Slováci, pričom oproti minulému roku sa počet ošetrených zvýšil z 237 na 302. Za nimi nasledujú českí turisti s celkovým počtom 124 úrazov a turisti z Poľska, ktorých úrazovosť oproti minulému roku klesla. Výrazne narástol počet úrazov nemeckých turistov, zo siedmich v minulom roku až na 23 v tejto letnej sezóne. Zvýšený počet výjazdov zaznamenali záchranári aj v prípade turistov z Izraela. „Oproti predchádzajúcemu roku sme, žiaľ, zaznamenali aj vyšší počet smrteľných nehôd. Kým celkovo v roku 2018 došlo v slovenských horách k smrti 32 osôb, do 7. novembra tohto roka je to už 34 obetí,“ skonštatovali záchranári HZS. Úrazy a nehody mali turisti najčastejšie na turistických značených chodníkoch. „Vážne nehody a uviaznutia registrujeme vo voľnom teréne. Ide najmä o nehorolezcov, ktorí sa pohybujú bez dostatočných skúseností, znalostí a vybavenia v horolezeckom teréne,“ informovali záchranári. Zároveň sa stále stretávajú s nedodržiavaním základných pravidiel, ako je napríklad neskorý nástup na túru, respektíve pohyb v horách po zotmení, ale aj plánovanie túr bez dostatočnej časovej rezervy či pohyb počas búrkovej činnosti. „Turisti častokrát preceňujú vlastné sily, apelujeme najmä na ľudí, ktorých navyše trápia zdravotné problémy,“ dodala HZS.

Jednotka bude spolupracovať s políciou

Novinkou v rámci horských oblastí je zavedenie novej organizačnej zložky pod HZS, takzvanej Bezpečnostno-operatívnej jednotky. Jej úlohou bude vyšetrovanie nehôd, a to najmä smrteľných a s ťažkým poškodením zdravia, dodržiavanie pravidiel na lyžiarskych tratiach, kontrola lyžiarskych stredísk, ich prevádzkovateľov, kontroly v teréne – preventívna a edukatívna činnosť, a tiež napríklad vyšetrovanie služobných úrazov. Jednotka bude úzko spolupracovať s Policajným zborom SR a príslušnými okresnými úradmi.

Viac k témam: Horskí záchranári, úraz
Zdroj: Webnoviny.sk - Úrazovosť v slovenských horách výrazne stúpla, záchranári zavádzajú novinku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.11.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská justícia starne, v priemere majú sudcovia okolo 55 rokov. Vyplýva to zo štatistických údajov, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor rezortu spravodlivosti. Predseda Okresného súdu v Prievidzi Robert Šorl vidí problém v tom, že mladí právnici majú do justície príliš komplikovanú cestu. V porovnaní s advokátmi si môžu obliecť talár najskôr ako 30-roční. Podľa Šorla navyše nie sú príliš motivačné ani platové možnosti, napríklad pri práci vyššieho súdneho úradníka. Najviac sudcov je v súčasnosti vo veku od 45 do 55 rokov, sudcov v mladšom veku do 35 rokov je iba 133.

Sudcov neposielajú automaticky do dôchodku

Osobne by som bol za to, aby sa zrušila minimálna veková hranica 30 rokov. Pokojne môžeme do justície zobrať aj 28-ročných, alebo 29-ročných ľudí, ktorí absolvujú úspešne celý proces. Aj tu vidím problémy, pretože ten proces v súdnictve je nastavený oveľa zložitejšie, ako je tomu napríklad pri advokácii. Tam treba po skončení vysokoškolského štúdia absolvovať trojročnú konciepientskú prax a spraviť advokátske skúšky,“ povedal Šorl. Súdnictvo má však okrem iného aj ďalšie problémy, napríklad fakt, že neposiela sudcov, ktorí dosiahnu vekovú hranicu 65 rokov, automaticky do dôchodku. Kľúčovú úlohu v tomto prípade zohráva Súdna rada SR, ktorá musí najskôr sudcu, ktorý dovŕšil vek, navrhnúť na odvolanie.

Ministerstvo neplánuje zmeny

Aj tu si vie predstaviť Šorl zmeny. „Mohli by byť aj v tomto prípade jasnejšie pravidlá. Napríklad si viem predstaviť jednotnú vekovú hranicu, ktorou by automaticky sudcovia skončili,“ dodal. Ministerstvo spravodlivosti SR v tejto oblasti zatiaľ neplánuje zavádzať zmeny. Druhým faktorom je, že by ich rezort už zrejme ani nestihol presadiť. Aktuálne volebné obdobie sa končí vo februári budúceho roka. Podľa zákona by pritom mali byť automaticky 65-roční sudcovia predložení súdnej rade na odvolanie z funkcie. Podľa dostupných štatistík je vo veku od 35 do 45 rokov momentálne 378 sudcov. Do 55 rokov je ich 447 a do 65 rokov 342. Nad 65 rokov je v systéme 67 sudcov. Z údajov tiež vyplýva zaujímavosť, že sudcovský talár si obliekajú častejšie ženy, ktorých bolo k 30. septembru tohto roka až 816 z celkového počtu 1 285.

Viac k témam: justícia, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Justícia na Slovensku starne, sudca vidí problém v zložitom procese © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.11.2019 (Webnoviny.sk) - SNS so znepokojením sleduje rozporuplné konanie vlády SR vo veci napĺňania rozhodnutia Národnej rady Slovenskej republiky (prijatom Uznesením NR SR č. 1697 dňa 29. marca 2019), v ktorom Národná rada Slovenskej republiky požiadala Vládu Slovenskej republiky, aby: 1. už nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii „Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. (Istanbulský dohovor)“ a 2. vykonala všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou tohto dohovoru.

Presadenie zavedenia Istanbulského dohovoru

Verejné vyjadrenie ministerstva spravodlivosti, že v uvedenom uznesení NR SR nenachádza žiadne usmernenie pre svoju odpoveď Súdnemu dvoru na otázku o voľbe právneho základu k rozhodovaniu o tom: „či môže Európska únia pristúpiť k Istanbulskému dohovoru bez toho, aby k nemu pristúpili všetky členské štáty," oprávnene vzbudzuje dojem, že sa rezort chystá nečinnosťou, či nekvalifikovaným postupom umožniť Európskej únii presadenie zavedenia Istanbulského dohovoru do právneho poriadku Slovenskej republiky, napriek tomu, že NR SR jeho ratifikáciu, viac ako ústavnou väčšinou odmietla. Odhliadnuc od skutočnosti, že EÚ nemá právomoc v oblasti hmotného trestného práva, keďže túto si členské štáty ponechali a viaceré ustanovenia Istanbulského dohovoru podstatu trestného práva majú, čo prakticky vylučuje možnosť jednostranným úkonom EÚ tento dohovor cez rozhodnutie EÚ preniesť do nášho právneho systému, nemôžu ministerskí legislatívci prehliadať podstatu riešenej kompetenčnej otázky. a) Slovenská republika je samostatným, suverénnym členom Rady Európy a rovnako, ako jej ďalších 47 členských štátov vždy mala právo slobodne a suverénne rozhodovať o tom, ku ktorým iniciatívam, aktivitám, či dohovorom sa pripojí a ku ktorým nie. b) Európska únia je úplne iné zoskupenie 28 štátov ako Rady Európy, ktoré nemá nijaké právo určovať, či obmedzovať zmluvnú voľnosť, alebo slobodu rozhodovania svojich 28 členov vo vzťahu k Rade Európy. Každý členský štát EÚ sa o pristúpení k Istanbulskému dohovoru rozhodoval samostatne, podľa názoru svojich občanov, bez ingerencie EÚ. A tak, ako sa k nemu prihlásil, musí mať aj slobodné právo sa k nemu neprihlásiť, či od dohovoru odstúpiť. c) Z dikcie tohto uznesenia je iste každému dostatočne zrejmé, že NR SR odmietla ratifikovať uvedený dohovor a tým aj akceptovať implementáciu všetkých nových, z neho vyplývajúcich záväzkov do právneho systému Slovenskej republiky a súčasne dala Vláde SR pokyn na to, aby formálne relevantným spôsobom Rade Európy oznámila, že Slovenská republika sa v dôsledku takéhoto rozhodnutia parlamentu, zmluvnou stranou predmetného dohovoru nestane.

Slovenská republika nemôže dať súhlas

Z uvedených skutočností by na ministerstve spravodlivosti mali dokázať spraviť jednoduchý logický záver, že Slovenská republika nemôže dať súhlas na to, aby Európska únia pristúpila k Istanbulskému dohovoru v celku, bez toho, aby k nemu pristúpili všetky členské štáty. Veď takto by nám Istanbulský dohovor z Bruselu vnútili do nášho právneho systému aj napriek tomu, že sme jeho ratifikáciu legitímne odmietli. Snaha Európskeho parlamentu cez diskusiu o „právnom základe“ pred Súdnym dvorom EÚ odňať národným parlamentom právo rozhodovať o medzinárodných záväzkoch a privlastniť si ho je z priebehu udalostí a konštrukcie tejto kauzy na Súdnom dvore EÚ zjavná. Preto je zrozumiteľná, dôrazná, kvalifikovaná, negatívna odpoveď Vlády SR na snahu Európskej únie o presadenie Istanbulského dohovoru do právneho systému všetkých členských štátov EÚ, aj proti ich vôli nevyhnutná.

Tlak na vládu a ministerstvo spravodlivosti

Slovenská národná strana ubezpečuje občanov SR, že v prípade pokračovania nenáležitého, vyhýbavého, alibistického správania sa, či obštrukcií rezortu spravodlivosti, je pripravená vyvíjať na vládu, aj ministerstvo spravodlivosti potrebný tlak, aby si zodpovedne, v plnom rozsahu plnili svoje povinnosti pri ochrane záujmov a práv Slovenskej republiky a svojím lajdáctvom neumožnili Bruselu preniesť do Slovenského právneho systému naším parlamentom odmietnuté ustanovenia Istanbulského dohovoru. Aj preto v už uplynulom týždni podali poslanci NR SR za SNS do parlamentu návrh uznesenia Národnej rady SR k uvedenému problému, ktorým v prípade potreby vytvoria parlamentu priestor na formovanie inštrukcií a pokynov volených zástupcov ľudu voči nezrozumiteľnému správaniu sa štátnej exekutívy.

Viac k témam: Istanbulský dohovor, Národná rada SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Jaroslav Paška: Úhybný manéver rezortu spravodlivosti je neakceptovateľný © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.11.2019 (Webnoviny.sk) - Ukrajinská armáda a proruskí separatisti začali sťahovať svoje zložky a vybavenie z frontových pozícií na východe Ukrajiny. Odsun síl sa začal v sobotu na poludnie v oblasti pri obci Petrivske. Potvrdili to hovorca ukrajinskej armády Andrej Andrejev aj povstalecká tlačová agentúra DAN. Stiahnutiu síl z okolia obce Petrivske predchádzali dva podobné odsuny. Sobotňajší ústup sa mal pritom uskutočniť už minulý víkend, ale Ukrajina ho odvolala, pretože podľa nej separatisti porušili prímerie. Odsuny vojsk sú vnímané ako významný krok, ktorý by mohol viesť k summitu Ruska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka a následnému ukončeniu konfliktu na východe Ukrajiny. Ten si za päť rokov vyžiadal viac ako 13-tisíc mŕtvych.

Viac k témam: proruskí separatisti
Zdroj: Webnoviny.sk - Z frontu na východe Ukrajiny sťahujú svoje zložky proruskí separatisti aj armáda © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.11.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 9. novembra, 16:55
Nemecko si pripomína 30. výročie pádu Berlínskeho múru, ktorý bol kľúčovou udalosťou pri páde komunizmu vo východnej Európe. Na oslavách v Berlíne sa zúčastňujú nemeckí predstavitelia aj hlavy štátov V4. Lídri Nemecka, Poľska, Maďarska, Slovenska a Českej republiky sa zišli na hlavnom spomienkovom podujatí na Bernauer Strasse, kde stále stojí jedna z posledných častí múru, ktorý po 28 rokov rozdeľoval mesto. Na miesto, kde kedysi stával obávaný múr, pri tejto príležitosti položili ruže.

 Príbeh zjednotenej Európy

Prezidentka Zuzana Čaputová napísala na Facebooku, že pád Berlínskeho múru nie je len symbolom konca rozdelenia jedného mesta a jednej krajiny. Spolu so slobodnými voľbami v Poľsku, paneurópskym piknikom v Maďarsku a Nežnou revolúciou v Československu tvorí jeden fascinujúci príbeh vzájomnej pomoci, solidarity a túžby po slobode a demokracii. „Som presvedčená, že tento príbeh sa neskončil pádom komunistických režimov, ale pokračoval zjednotením Nemecka, transformáciou strednej Európy a pokračuje dodnes ako príbeh zjednotenej Európy,“ píše Čaputová na sociálnej sieti. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová sa zúčastnila osláv 30. výročia pádu Berlínskeho múru (fotografie) Podľa prezidentky je veľmi dôležité, že si toto významné výročie pripomíname v čase, keď až príliš často počuť hlasy o pretrvávajúcom delení Európy na Východ a Západ. „Som presvedčená, že je našou povinnosťou spraviť všetko preto, aby na takéto hlasy nebol dôvod. Ukázať, že tak, ako naši predchodcovia pred 30 rokmi, sme aj my dnes schopní spolupráce, empatie a vzájomného porozumenia,“ tvrdí prezidentka.

Boj za slobodu sa neskončil

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v prejave počas spomienkového obradu v Kaplnke zmierenia, blízko miesta, kde múr stával, pripomenula všetkých ľudí, ktorých zabili alebo uväznili na úteku z Východného Nemecka na Západ a trvala na tom, že boj za slobodu na svete ešte neskončil. "Berlínsky múr, dámy a páni, je história a učí nás, že žiaden múr, ktorý bráni ľuďom vstúpiť a obmedzuje slobodu, nie je taký vysoký alebo široký, aby sa nedal zbúrať," vyhlásila politička. Zároveň upozornila, že 9. november je v nemeckej histórii náročný dátum, keďže naň pripadá i výročie Krištáľovej noci - protižidovského pogromu z roku 1938. Pri príležitosti výročia sa v Berlíne i v ostatných častiach Nemecka konajú rôzne podujatia. Okrem iného koncerty a verejné debaty či svetelné inštalácie.

Viac k témam: Berlínsky múr, český prezident, poľský prezident, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Berlínsky múr nie je len symbol rozdelenia, vyhlásila Čaputová počas 30. výročia jeho pádu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.11.2019 (Webnoviny.sk) - Preferencie strane Sloboda a Solidarita (SaS) výrazne klesli. Dôvodom je, že veľká časť z jej predstaviteľov odišla do Demokratickej strany. Dôležitá je tiež úloha strany exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorá SaS odčerpáva asi najviac voličov. Myslí si to Tomáš Koziak z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Riziková hranica

Ako uviedol pre agentúru SITA, koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu môže SaS tiež preberať voličov. V prieskume z konca augusta patrilo SaS štvrté miesto so ziskom 7,9 percenta hlasov. V sobotu zverejnenom prieskume agentúry FOCUS pre koalíciu PS/Spolu namerali SaS päť percent. „Ak sa nemýlim, už je to prieskum od druhej agentúry, ktorý ukazuje pokles preferencií SaS. Päť percent je riziková hranica. SaS má potenciál dostať sa do parlamentu, skôr by bolo prekvapenie, keby sa tam nedostala. Je to však silný alarm pre predsedu Richard Sulíka i ľudí, ktorí budú určovať smerovanie strany,“ uviedol Koziak s tým, že si myslí, že SaS bude po parlamentných voľbách 2020 v Národnej rade Slovenskej republiky. Koziak poukázal na fakt, že strane Štefana Harabina Vlasť rastú preferencie. „Nebude úplným outsiderom. Strana má potenciál ešte rásť. Viem si predstaviť, že bude mať nad päť percent. Ak sa spojí s ĽSNS, môžu vytvoriť silný politický subjekt,“ uviedol s tým, že Harabinova strana odčerpáva najviac hlasov práve ĽSNS. „Odčerpáva ich tiež Slovenskej národnej strane a Smeru, keďže im klesli preferencie. Harabin možno porastie aj na úkor Sme rodina,“ myslí si politológ.

Smer-SD môže ešte klesnúť

Voľby by podľa najnovšieho prieskumu agentúry FOCUS pre koalíciu strán Progresívne Slovensko/Spolu opäť vyhral Smer so ziskom 20 percent. V októbrovom prieskume mala najsilnejšia koaličná strana 22 percent. „Na Smer sa to valí z každej strany. Nemožno vylúčiť, že ešte klesnú. Záleží na tom, čo sa všetko do volieb ešte objaví,“ uviedol Koziak. Je presvedčený, že preferencie Smeru klesnú pod 20 percent. Druhú priečku v najnovšom prieskume obsadila koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu s 11,7 percenta. Na treťom mieste je strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorá by získala 10,6 percenta. Štvrtá priečka patrí Ľudovej strane Naše Slovensko, ktorú by podporilo 10,3 percenta respondentov. Sme rodina by získala sedem percent, Slovenská národná strana 6,8 percenta, KDH a OĽaNO zhodne po 5,7 percenta. Posledným subjektom, ktorý by sa dostal do Národnej rady Slovenskej republiky by bola strana SaS s piatimi percentami.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), volebný prieskum, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Nízke preferencie SaS sú pre Sulíka silným alarmom, Koziak poukazuje aj na rast Harabinovej strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner