18. január 2020
Facebook

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) - Vo veku 87 rokov zomrel politológ a bývalý rektor Univerzity Komenského v Bratislave Miroslav Kusý. Správu potvrdila manželka Jolana Kusá, informuje Denník N. Príčinou úmrtia bolo zlyhanie srdca. Počas Nežnej revolúcie sa stal podpredsedom Verejnosti proti násiliu (VPN) a následne v roku 1990 zasadol na miesto rektora Univerzity Komenského.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Miroslav Kusý, politológ a bývalý rektor Univerzity Komenského © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

SKOPJE 13. februára (WebNoviny.sk) - V Severnom Macedónsku v stredu neskoro večer havaroval autobus prevážajúci robotníkov z práce domov, pri havárii zahynulo podľa doterajších informácií najmenej 13 ľudí, viacero ďalších cestujúcich utrpelo zranenia. O nešťastí informoval severomacedónsky minister zdravotníctva Venko Filipce, podľa ktorého v autobuse cestovalo celkovo vyše 50 ľudí. K havárii došlo neďaleko metropoly Skopje, na diaľnici, ktorá spája Skopje a Tetovo. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

Viac k témam: diaľnica, dopravná nehoda, nehoda autobusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Na diaľnici neďaleko Skopje havaroval autobus s robotníkmi, niekoľkí nehodu neprežili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MADRID 13. februára (WebNoviny.sk) - Španielsky premiér Pedro Sánchez v piatok oznámi, či sa budú v krajine konať predčasné voľby. Informovala o tom jeho kancelária. Ako uviedla, Sánchez bude o svojom rozhodnutí informovať po pravidelnom zasadnutí kabinetu. Toto oznámenie prichádza po tom, čo španielsky parlament v stredu neschválil návrh štátneho rozpočtu na rok 2019 a opozícia vyzvala vládu na vypísanie predčasných volieb. Dvaja predstavitelia vládnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) pre agentúru The Associated Press pod podmienkou anonymity uviedli, že najlepším dátumom pre voľby by bol 28. apríl. To je menej než mesiac pred komunálnymi a regionálnymi voľbami, ako aj voľbami do Európskeho parlamentu stanovenými na 26. mája. Jeden zo zdrojov však poznamenal, že napriek neúspechu pri hlasovaní o rozpočte strana aj vláda ešte stále zvažujú "všetky možnosti".

Viac k témam: parlamentné voľby, predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - V Španielsku nie sú vylúčené predčasné voľby, premiéra Sáncheza čaká rozhodovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Poslanci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) v stredu odvolali z funkcií dvadsať riaditeľov zariadení sociálnych služieb a štrnásť riaditeľov kultúrnych inštitúcií. Ich miesta budú obsadené cez výberové konania, na ktoré musia uchádzači o riaditeľské kreslo predložiť koncepciu rozvoja danej organizácie na päť rokov. O uvoľnené miesta sa môžu uchádzať aj doterajší riaditelia. „Zámerom vedenia kraja bolo zdynamizovať činnosť krajských inštitúcií prostredníctvom zavedenia systémového opatrenia v podobe päťročného funkčného obdobia pre riaditeľov,“ vysvetlil predseda TTSK Jozef Viskupič.

Pripravovaná stratégia rozvoja oblastí

Víťazné koncepcie úspešných uchádzačov budú podľa neho dôležitým podkladom pre pripravovanú stratégiu rozvoja jednotlivých oblastí v pôsobnosti samosprávneho kraja. Viskupič podotkol, že s riaditeľmi boli stretnutia a bola im ponúknutá pracovno – právna pomoc. V zozname odvolaných je napríklad riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová, dlhoročný riaditeľ Balneologického múzea v Piešťanoch Vladimír Krupa alebo riaditeľka Domova sociálnych služieb v Zavare Anna Pavlovičová.

Funkcie zastávali dlhé roky

Riaditelia viacerých inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja sú vo funkciách dlhé roky. V kultúre sú riaditelia vo funkcii v priemere 16 rokov, služobne najstarší je riaditeľ Záhorskej galérie v Senici Štefan Zajíček, ktorý ju riadi 35 rokov. Takisto aj v zariadeniach sociálnych služieb sú viacerí riaditelia ešte z obdobia spred vzniku samosprávnych krajov. Odvolávanie sa netýka riaditeľov, ktorí absolvovali výberové konania v tomto volebnom období. To je prípad nových riaditeľov Divadla Jána Palárika v Trnave, Galérie Jána Koniarka v Trnave a Vlastivedného múzea v Galante. Do zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja patrí 18 kultúrnych inštitúcií a 21 zariadení sociálnych služieb. Riaditeľ krajskej Správy a údržby ciest požiadal o uvoľnenie z funkcie sám.

Viac k témam: odvolanie, riaditeľ, riaditeľka, TTSK Trnavský samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci Trnavského kraja odvolali vyše 30 riaditeľov, Viskupič vysvetlil zámer vedenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) - Bývalý šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róbert Krajmer podal žiadosť o skončenie služobného pomeru na ministerstve vnútra. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca rezortu Petar Lazarov s tým, že svoje pôsobenie na ministerstve končí k 1. marcu 2019. Róbert Krajmer pôsobil ako šéf Národnej protikorupčnej jednotky NAKA a do povedomia verejnosti sa dostal prítomnosťou na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka napriek tomu, že sa ho prípad služobne netýkal. Z funkcie odišiel na jar minulého roku pre nejasné majetkové záležitosti svojej manželky. Následne na ministerstve vnútra pôsobil v sekcii hnuteľného a nehnuteľného majetku.

Viac k témam: ministerstvo vnútra SR, NAKA Národná kriminálna agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Krajmer na ministerstve vnútra skončí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) - Európsky parlament (EP) v stredu schválil svoj rokovací mandát k prierezovým pravidlám financovania regiónov Európskej únie v rokoch 2021 až 2027. Zameraný je na väčšiu podporu hospodárskej, sociálnej a teritoriálnej kohézie. Poslanci upravili text nariadenia Európskej komisie so všeobecnými pravidlami financovania regionálnej, kohéznej a sociálnej politiky v nasledujúcom sedemročnom období.

Odmietajú uskutočniť reformy

Ako informoval europarlament, ide o kľúčovú právnu normu a jej prijatie je nevyhnutné na pokračovanie toku investícií z EÚ do jednotlivých regiónov. Parlament odmietol posilnenie takzvanej makroekonomickej podmienenosti financovania zo strany EÚ navrhovanú komisiou. Tento mechanizmus umožňuje zastavenie financovania projektov v členských štátoch, ktoré odmietajú uskutočniť štrukturálne reformy odporúčané komisiou v rámci tzv. európskeho semestra. Súčasná úroveň financovania projektov zo strany EÚ by mala byť podľa poslancov zachovaná aj po roku 2021. Ich návrh počíta s celkovým objemom prostriedkov na obdobie siedmich rokov na úrovni 378,1 mld. eur v cenách z roku 2018. V porovnaní s pôvodným návrhom komisie, teda sumou 330,6 mld. eur, ide o navýšenie rozpočtu približne o 14 percent.

Vyššia miera spolufinancovania

Menej rozvinuté regióny by mali naďalej profitovať z výraznejšej podpory EÚ. Miera spolufinancovania projektov zo strany EÚ by v takýchto regiónoch mala podľa poslancov dosiahnuť úroveň 85 %, a nie iba 70%, ako to pôvodne navrhovala komisia. Do menej rozvinutých regiónov by tiež malo smerovať 61,6 % prostriedkov z rozpočtu fondu regionálneho rozvoja a sociálneho a kohézneho fondu EÚ. Miera spolufinancovania pre prechodné regióny by sa mala zvýšiť na 65 %, pri rozvinutých regiónoch by mala dosiahnuť úroveň 50 %. Pre tzv. najvzdialenejšie regióny EÚ by malo byť vyčlenených dodatočných 1,6 mld. eur, teda približne 0,4 % z celkového objemu prostriedkov určených regiónom EÚ.

Vyjednávanie o nových pravidlách

Parlament je po prijatí svojho rokovacieho mandátu pripravený na vyjednávania so zástupcami Rady (ministrov) EÚ o konečnom znení nových pravidiel. Ministri v Rade sa však najprv musia dohodnúť na svojom rokovacom mandáte. Pravidlá tzv. nariadenia o spoločných ustanoveniach by sa s cieľom zlepšiť súčinnosť fondov EÚ mali vzťahovať na Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR), Európsky sociálny fond plus (ESF+), Kohézny fond a Európsky námorný a rybársky fond (ENRF). Finančné pravidlá by sa mali uplatňovať aj na Fond pre azyl a migráciu, Fond pre vnútornú bezpečnosť a Nástroj pre riadenie hraníc a víza. Tieto fondy tvoria spolu približne tretinu celkového rozpočtu EÚ.

Viac k témam: Európska únia, Európsky parlament (EP), kohézne fondy
Zdroj: Webnoviny.sk - Europoslanci navrhli spoločné pravidlá pre budúce investície do regiónov Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRUSEL 13. februára (WebNoviny.sk) - Európska komisia (EK) navrhla dať 23 krajín a teritórií mimo územia Európskej únie na čiernu listinu únie pre presvedčenie, že predstavujú vysoké riziko z hľadiska prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Eurokomisárka pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľov Věra Jourová v stredu uviedla, že čierna listina, na ktorej majú byť také krajiny ako Saudská Arábia, Severná Kórea a Nigéria, bude slúžiť na zintenzívnenie kontrol a prešetrovanie finančných operácií, aby sa zistili akékoľvek podozrivé toky peňazí. "Musíme zabezpečiť, aby si špinavé peniaze z iných krajín nenašli cestu do nášho finančného systému," konštatovala eurokomisárka Jourová. "Európa nemôže byť práčkou špinavých peňazí," dodala.

Viac k témam: čierna listina, Európska komisia (EK), Európska únia, pranie špinavých peňazí, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia chce vytvoriť čiernu listinu krajín s vysokým rizikom aj financovania terorizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) - Ústavnoprávny výbor NR SR sa uskutoční vo štvrtok ráno o 9:00. Informuje o tom Národná rada SR na svojej internetovej stránke.

Opakovaná voľba

Ako na sociálnej sieti uviedol člen výboru a poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál, pozvánku členom poslal predseda výboru Róbert Madej. Ako sa píše v pozvánke, bodom rokovania je "Žiadosť predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 12. februára 2019 podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov o zaujatie stanoviska k spôsobu vykonania opakovanej voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky".

V utorok ani jeden zvolený

Výbor sa uskutoční pred druhým kolom voľby kandidátov na ústavných sudcov, ktorá sa uskutoční o 11:00. Parlament totiž v utorok nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta za ústavného sudcu. Zo 119 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných. Poslanci mali na hlasovacom lístku 37 mien uchádzačov. Hlasovací lístok je platný iba vtedy, ak je zakrúžkovaných najviac 18 mien. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Väčšina zákonodarcov koaličných strán Smer-SD a SNS odovzdala prázdne alebo znehodnotené hlasovacie lístky.

Viac k témam: Národná rada SR, Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Spôsob voľby kandidátov na ústavných sudcov bude riešiť ústavnoprávny výbor © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ŠRÍNAGAR 13. februára (WebNoviny.sk) - Najmenej 25 študentov strednej školy v indickej časti sporného regiónu Kašmír utrpelo v stredu zranenia pri silnom výbuchu, ktorý otriasol ich triedou. Príčina výbuchu zatiaľ nie je známa. Zranených študentov prijali do nemocnice, časť z nich medzičasom už prepustili. Žiadny z nich nie je v ohrození života, informovali predstavitelia nemocnice. "Počuli sme výbuch a najskôr sme si mysleli, že vybuchol elektrický transformátor. Potom sme však počuli, že študenti plačú a volajú o pomoc," povedal novinárom riaditeľ školy Džavád Ahmed. V indickej časti Kašmíru, kde prebieha už od roku 1989 ozbrojené povstanie za pripojenie k Pakistanu alebo spojenie Kašmíru do jedného samostatného štátu, sú pomerne časté úmrtia civilistov, ktorí sa dostanú do styku s nevybuchnutou muníciou. Často ide o deti, ktoré sa s nájdenými granátmi hrajú a netušia, aké im hrozí nebezpečenstvo, píše agentúra Associated Press.

Viac k témam: Kašmír, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - V spornom regióne Kašmír došlo k výbuchu v škole, najmenej 25 študentov sa zranilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Slovenský Červený kríž (SČK) vyzýva verejnosť k darovaniu krvi pri príležitosti sviatku zaľúbených. Do kampane je zapojené aj pracovisko Národnej transfúznej služby (NTS) v Poprade, ktoré pripravilo desať mobilných výjazdov. Prvý z nich sa uskutoční na Valentína vo štvrtok v popradskom nákupnom centre. Do Valentínskej kvapky krvi sa možno zapojiť od 14. februára do 21. marca.

Krv darujú aj páry

Všetky akcie, ktoré sú zamerané na podporu darcov, vrelo vítame a zapájame sa do nich, pretože otvárajú dvere novým darcom. Mnoho z darcov počas tejto kampane prídu darovať krv vôbec po prvýkrát. Počas kampane každoročne evidujeme zhruba tisíc darcov,“ uviedol pre agentúru SITA Pavel Repovský, vedúci lekár NTS Poprad a dodal, že počas kampane neraz prídu darovať krv i páry, o to je to krajšie. Počas trvania kampane je možné darovať krv priamo na pracovisku NTS v čase odberových hodín alebo na verejných mobilných výjazdoch, v rámci ktorých majú namierené do okolitých firiem, škôl, ale i obecných a mestských úradov.

Zapojiť sa dá aj v Kežmarku

Do Valentínskej kvapky krvi sa môže verejnosť zapojiť aj v Kežmarku, kde bude odber krvi v priestoroch ambulancie pohotovostnej služby. Pracovníci mobilnej odberovej jednotky v Kežmarku budú darcom k dispozícií vždy v pondelok a v stredu od 7:30. Samotné darovanie krvi zaberie darcovi zhruba 10 minút času. Darcom môže byť každý, kto má aspoň 18 rokov, 50 kilogramov, neužíva pravidelne lieky a cíti sa zdravo.

Viac k témam: darovanie krvi, Valentínska kvapka krvi
Zdroj: Webnoviny.sk - Do Valentínskej kvapky krvi sa môžu obyvatelia Popradu zapojiť na viacerých miestach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner