21. február 2020
Facebook

CARACAS 15. februára (WebNoviny.sk) - Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyšle ďalšiu veľkú zásielku humanitárnej pomoci do Kolumbie k hranici s Venezuelou. Dovezie ju tam lietadlo americkej armády, čím chce vláda zatlačiť na venezuelského prezidenta Nicolása Madura, aby sa vzdal moci. Uvádza sa to v uniknutom e-maili amerického ministerstva zahraničia adresovaného Kongresu, ktorý agentúre Associated Press poskytol nemenovaný kongresový poradca. Do hraničného mesta Cúcuta začne v sobotu prúdiť 250 ton núdzových zásob. V meste sú už pritom uskladnené tony humanitárnej pomoci z USA a čaká sa, kým ich do Venezuely budú môcť odviezť. Maduro však humanitárnu pomoc nechce do krajiny vpustiť. Americká armáda už dlho podporuje civilné misie humanitárnej pomoci po celom svete. Toto bude po prvý raz, čo bude asistovať pri vyslaní pomoci do Venezuely.

Viac k témam: americká armáda, humanitárna pomoc, Kongres
Zdroj: Webnoviny.sk - USA pošlú ďalšiu humanitárnu pomoc k venezuelskej hranici a chcú, aby sa Maduro vzdal moci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 15. februára (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump je nominovaný na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier. Nomináciu podal japonský premiér Šinzó Abe a odôvodnil ju Trumpovým úsilím o mier na Kórejskom polostrove. Nomináciou na toto prestížne ocenenie sa v piatok v Bielom dome pochválil novinárom samotný Trump. "(Abe - pozn. SITA) mi dal tú najkrajšiu kópiu listu, ktorý poslal ľuďom, ktorí udeľujú vecičku zvanú Nobelova cena. Povedal mi: ´Nominoval som vás, s dovolením, za Japonsko. Požiadal som ich, aby vám udelili Nobelovu cenu mieru´," interpretoval Trump slová japonského premiéra. Trump si napriek tomu nie je istý tým, či toto ocenenie získa. "Možno ho nikdy nedostanem, ale to nevadí. Dali to Obamovi. On ani nevedel, za čo to dostal," posťažoval sa americký prezident. Jeho predchodca Barack Obama získal Nobelovu cenu za mier v roku 2009 za jeho úsilie zbaviť svet jadrových zbraní.

Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za mier
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump je nominovaný na Nobelovu cenu za mier, posťažoval sa však na Obamu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LISABON 15. februára (WebNoviny.sk) - Portugalská menšinová socialistická vláda bude čeliť hlasovaniu o nedôvere. Krok iniciovala konzervatívna Ľudová strana, ktorá tak robí na protest proti výsledkom vlády v oblasti zdravotníctva, školstva a bezpečnosti. V krajine sa v poslednom čase konali protesty zdravotných sestier či učiteľov a polícia sa sťažovala na nedostatok zdrojov. Hlasovanie však bude pravdepodobne neúspešné, očakáva sa totiž, že sa proti nemu spoja ľavicové strany. Termín hlasovania v parlamente zatiaľ nie je známy. Cieľom kritiky je uškodiť stredoľavým socialistom v obyčajne najsilnejšej platforme ich politiky, zatiaľ čo sa krajina pripravuje na parlamentné voľby. Tie sa budú konať v októbri.

Viac k témam: hlasovanie o nedôvere, parlament, portugalská vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Portugalská menšinová vláda bude čeliť hlasovaniu o nedôvere, predpokladá sa jasný výsledok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 15. februára (WebNoviny.sk) - Americká priemyselná produkcia v januári celkovo oslabila o 0,6 percenta, predovšetkým v dôsledku poklesu produkcie áut a automobilových dielcov o 8,8 percenta. Informoval o tom v piatok americký Federálny rezervný systém (Fed), ktorý uviedol, že spracovateľský priemysel sa minulý mesiac zmenšil o 0,9 percenta. Medziročne produkcia spracovateľského priemyslu USA stúpla o iba o 2,9 percenta. Výrobcov v spracovateľskom priemysle minulý mesiac poškodilo čiastočné zastavenie financovania federálnej vlády, čiže takzvaný shutdown, a tiež pretrvávajúci tlak v oblasti nákladov vyplývajúci z ciel, ktoré prezident Donald Trump uvalil voči Číne. "Spracovateľský priemysel je pod reálnym tlakom pre spomalenie v Číne a pre obchodnú vojnu a očakávame, že v prvej polovici tohto roka bude výroba klesať," povedal Ian Shepherdson, hlavný ekonóm Pantheon Macroeconomics.

Viac k témam: automobilky, FED americký Federálny rezervný systém, government shutdown, obchodná vojna, priemyselná výroba
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký priemysel pre pokles produkcie áut oslabil, obavy sú aj z obchodnej vojny s Čínou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) - Podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko ako predseda Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) požiada riaditeľa NBÚ Jozefa Magalu o otvorenie bezpečnostnej previerky špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Vysvetlenie vyzerá dôveryhodne

Dôvodom majú byť medializované informácie, že si Kováčik v roku 2017 vložil na svoj účet v banke 204 000 eur v hotovosti. "Vysvetlenie pána Kováčika, prečo vkladal 204 000 eur na svoj účet v hotovosti, vyzerá dôveryhodne. Ale, žiaľ, jeho povesť nie je jeho vlastným pričinením práve najlepšia," uvádza sa v stanovisku podpredsedu liberálov, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca SaS Róbert Buček. Ako Galko dodal, keď naposledy požiadal o otvorenie bezpečnostnej previerky pri tajomníkovi Bezpečnostnej rady SR Viliamovi Jasaňovi a štátnej radkyni Márii Troškovej, zistilo sa, že Trošková previerku vôbec nemala a Jasaň stiahol svoj súhlas s preverovaním. "Uvidíme, ako dopadne preverovanie pána Kováčika a jeho doby kešu z roku 2017," uviedol Galko.

Exponovaná osoba

Špeciálny prokurátor Kováčik potvrdil, že mu v septembri 2017 rodinný príslušník poskytol pôžičku. Podľa Denníka N v septembri 2017 prišiel špeciálny prokurátor Dušan Kováčik do Slovenskej sporiteľne a na svoj účet vložil v hotovosti 204-tisíc eur. "Banka to ohlásila Finančnému spravodajstvu na policajnom prezídiu. Kováčik je podľa zákona takzvaná „exponovaná osoba“ a banka mu musí venovať mimoriadnu pozornosť," napísal denník. Podľa denníka Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre svojho syna Martina. Tento dôvod uviedol aj v banke. "V banke uviedol, že peniaze pochádzajú od jeho brata Tibora. Toto vysvetlenie dostala aj polícia a hoci malo nasledovať preverovanie jeho majetkových pomerov, k ničomu neprišlo," konštatoval Denník N s tým, že prezident Policajného zboru Milan Lučanský nariadil pre nedostatky podrobnú kontrolu spisu a v prípade potreby jeho opätovné otvorenie.

Viac k témam: hotovosť, NBÚ Národný bezpečnostný úrad, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Galko požiada o otvorenie bezpečnostnej previerky Kováčika v súvislosti s poskytnutím pôžičky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Fiľakovo úspešne prešlo prvým kolom výzvy na vytvorenie denného stacionára pre seniorov a imobilných s kapacitou desať osôb. V priebehu marca preto predloží žiadosť o nenávratný finančný príspevok približne 373-tisíc eur v rámci operačného programu IROP. Ako pre tlačovú agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Klaudia Kovácsová, výsledky žiadosti by mali byť známe koncom leta.

Mesto bude žiadať dotáciu

Samospráva už v roku 2017 avizovala záujem zriadiť denný stacionár pre seniorov a imobilných klientov v časti budovy bývalej ZUŠ na Koháryho námestí. V najbližších týždňoch sa preto zapojí do výzvy cez IROP, v rámci ktorej bude požadovať dotáciu okolo 373-tisíc eur, pričom celkový rozpočet projektu predstavuje približne 393-tisíc eur. V rámci projektu by mal vzniknúť stacionár s kapacitou pre 10 osôb. Ako priblížila vedúca referátu stratégie a rozvoja mesta Erika Anderková, dotáciu chce mesto využiť na nákup materiálno-technického zabezpečenia a rekonštrukciu priestorov.

Budova dostane novú elektroinštaláciu

„Vo vnútri objektu vznikne spoločenská miestnosť, zázemie kuchynky na výdaj jedál, sklady a miestnosť kancelárie pre vedúcu prevádzky. Pokojovú zónu stacionára vytvoria dve oddychové miestnosti. Priestory budú sprístupnené spoločnou chodbou,“ opísala Anderková s tým, že na chodbu bude nadväzovať aj hygienická zóna s kúpeľňami. „Budú oddelene pre mužov, ženy, imobilných klientov a pre zamestnancov. Chýbať nebudú ani šatne, všetky miestnosti budú mať riadne vetranie,“ dodala. Vstup do zariadenia bude z južnej strany, z ktorej sa vybuduje aj nový prístupový chodník. Projekt zároveň ráta aj so znížením energetickej náročnosti budovy. „Zateplený bude obvodový plášť, strecha, strop i podlahy a vymenia sa všetky okná a dvere. Budova dostane novú elektroinštaláciu a sanitnú inštaláciu, nové ústredné vykurovanie a vetranie s rekuperáciou tepla,“ doplnila vedúca.

Odľahčenie opatrovateľskej služby

Prevádzkovateľom stacionára má byť nezisková organizácia Nezábudka, ktorá v meste prevádzkuje aj domov sociálnych služieb. Podľa riaditeľky Márie Velikej ide v stacionári o ambulantnú službu, ktorá pre klientov nepredstavuje taký stres, ako pri umiestnení do pobytového zariadenia. „Klient ostáva v svojom prirodzenom prostredí, v rodine alebo vo svojom byte, a iba počas dňa je v stacionári, kde je oňho postarané a rodina môže pokojne odísť do práce a venovať sa svojim povinnostiam. V prípade osamelo žijúcich osôb pobyt v stacionári znamená vytrhnutie zo samoty, trávenie času v prítomnosti známych, ale aj poskytnutie jedla a možnosti základnej hygieny,“ vysvetlila riaditeľka. „Stacionár pre nás bude znamenať odľahčenie opatrovateľskej služby, pretože sa jeden zamestnanec bude môcť starať o viac osôb počas celého dňa,“ objasnila Veliká a doplnila, že poskytujú tiež prepravnú službu, takže klientov budú môcť do stacionára a naspäť domov aj voziť autom. „Tiež im budeme zabezpečovať stravovanie z našej jedálne,“ uzavrela riaditeľka.

Viac k témam: Integrovaný regionálny operačný program (IROP), rekonštrukcia, stacionár pre seniorov
Zdroj: Webnoviny.sk - Fiľakovo požiada o nenávratný príspevok vo výške 373-tisíc eur na vytvorenie denného stacionára © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) - Chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) pribudlo v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o osem percent. Ako agentúru SITA informoval hlavný hygienik Ján Mikas, lekári nahlásili 99 635 akútnych respiračných ochorení (ARO).

Chorobnosť stúpla

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Banskobystrickom kraji, najnižšia je v Žilinskom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov. Komplikáciu lekári zaznamenali u 2 636 osôb, čo predstavuje 2,6 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (1 387). Ostatné komplikácie predstavovali zápaly ucha (685) a zápaly pľúc (564). Ochorenia hlásilo 64 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 53 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Lekári v 7. týždni nahlásili aj 18 041 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 18,1 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 13,3 percenta.

Prerušené vyučovanie na školách

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov. Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v 361 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 158 materských škôl (37 v Banskobystrickom kraji, 32 v Košickom kraji, 25 v Prešovskom kraji, 24 v Nitrianskom kraji, 18 v Trnavskom kraji, 11 v Žilinskom kraji, deväť v Trenčianskom kraji a dve v Bratislavskom kraji), 170 základných škôl (50 v Prešovskom kraji, 35 v Košickom kraji, 34 v Banskobystrickom kraji, 18 v Nitrianskom kraji, 15 v Trnavskom kraji, 10 v Trenčianskom kraji, sedem v Žilinskom kraji a jedna v Bratislavskom kraji) a 33 stredných škôl (13 v Prešovskom kraji, 11 v Košickom kraji, tri v Banskobystrickom kraji, tri v Trnavskom kraji, dve v Nitrianskom kraji a jedna v Žilinskom kraji).

Viac k témam: akútne respiračné ochorenia (ARO), chorobnosť, chrípka
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku stúpla chorobnosť na chrípku o viac ako 13 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 15. februára (WebNoviny.sk) - Tisíce britských študentov vo viacerých mestách po celej krajine sa v piatok namiesto vyučovania vybrali na demonštrácie za boj proti klimatickým zmenám. Proti nečinnosti svojich vlád v boji proti globálnemu otepľovaniu protestovali v piatok stovky študentov aj pred budovou švajčiarskeho parlamentu v Berne či pred budovou Bundestagu v Berlíne. Študenti vo Veľkej Británii, Švajčiarsku aj Nemecku sa inšpirovali svojimi rovesníkmi v Belgicku, ktorí začali chodiť namiesto do školy na demonštrácie už pred vyše dvoma mesiacmi a robia tak pravidelne každý štvrtok. Minulý týždeň sa k nim prvý raz pridali aj tisíce študentov v Holandsku. Proti aktivite britských študentov sa v piatok ohradil úrad britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorý vyhlásil, že je síce chvályhodné zaujímať sa o veci verejné, no nie je správne to robiť na úkor svojich povinností a zanedbávať tak školské vyučovanie.

Viac k témam: klimatické zmeny, protest, študenti
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce študentov sa vybrali namiesto vyučovania do ulíc na demonštrácie, britská vláda to kritizuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 15. februára (WebNoviny.sk) - Kancelária parížskeho prokurátora začala vyšetrovať údajnú "sexuálnu agresiu" zo strany vatikánskeho vyslanca Luigiho Venturu. Uviedol to zdroj z prostredia francúzskej justície. Potvrdil tak správu denníka Le Monde zverejnenú v piatok. Zdroj pod podmienkou anonymity povedal, že vyšetrovanie apoštolského nuncia má na starosti parížska polícia po incidente, ktorý sa údajne stal v radnici hlavného mesta. Podľa údajov denníka Le Monde je Ventura, ktorý pôsobí vo funkcii v Paríži od roku 2009, podozrivý z obťažovania mladého zamestnanca radnice počas tamojšej novoročnej ceremónie 17. januára. Parížska radnica sa k obvineniam zatiaľ nevyjadrila. Sedemdesiatštyriročný Ventura pôsobil ako apoštolský nuncius už aj na Pobreží Slonoviny, v Burkine Faso, v Nigeri, Čile a Kanade. Za nuncia vo Francúzsku ho v septembri 2009 vymenoval pápež Benedikt XVI.

Viac k témam: sexuálne obťažovanie, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vatikánskeho vyslanca Venturu vyšetrujú za sexuálne obťažovanie muža © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) - Podmienky oslobodenia trinásteho platu od daní a odvodov sa zmiernia. Kým v súčasnosti sa daňovo-odvodové zvýhodnenie trinásteho platu podmieňuje tým, aby bol takýto plat najmenej v sume priemerného mesačného zárobku, po novom bude stačiť trinásty plat v pevnej sume 500 eur. Prezident SR Andrej Kiska totiž podpísal zákon ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorého súčasťou bola aj nepriama novela zákona o dani z príjmov upravujúca podmienky oslobodenia trinástych platov od daní a odvodov. Tieto zmeny sa začnú uplatňovať od 30. apríla tohto roka.

Podmienka pri trinástom plate

Novela Zákonníka práce zaviedla od mája minulého roka čiastočné oslobodenie trinástych a štrnástych platov od daní a odvodov. Dobrovoľne vyplatené trináste a štrnáste platy sú podľa aktuálne platnej legislatívy postupne oslobodené od daní a odvodov do sumy 500 eur pod podmienkou, že sú aspoň vo výške priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Trináste platy zamestnávateľ vypláca v júni a štrnáste platy v decembri. Podmienkou je to, aby pri trinástom plate oslobodenom od daní a odvodov pracovný pomer zamestnanca trval nepretržite aspoň dva roky. Oslobodenie štrnásteho platu od daní a odvodov je podmienené tým, aby zamestnanec pracoval u zamestnávateľa nepretržite aspoň štyri roky a druhou podmienkou je, aby zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi aj trinásty plat.

Oslobodenie štrnásteho platu od odvodov

Trinásty plat v sume aspoň priemerného mesačného zárobku zamestnanca bol do výšky 500 eur prvýkrát oslobodený od zdravotného poistenia od minulého roku, od dane z príjmov sa oslobodí v tomto roku a od sociálnych odvodov až od roku 2021. Štrnásty plat v sume najmenej priemerného mesačného zárobku sa do výšky 500 eur prvýkrát oslobodil od zdravotných odvodov od vlaňajška, od dane z príjmov takisto od minulého roka a od sociálnych odvodov sa oslobodí od tohto roku. Zo sumy trinásteho a štrnásteho platu, ktorá prevyšuje 500 eur, sa naďalej platia daň z príjmov, aj sociálne a zdravotné odvody.

Viac k témam: daň z príjmov, sociálne odvody, štrnásty plat, trinásty plat, zamestnanec, zdravotné odvody
Zdroj: Webnoviny.sk - Podmienky oslobodenia trinásteho platu od daní a odvodov sa zmiernia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner