18. január 2020
Facebook

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa v sobotu v rámci 55. ročníka Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC) zúčastnil na štyroch diskusných fórach a absolvoval rovnaký počet bilaterálnych stretnutí. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, panelové a interaktívne diskusie boli zamerané na aktuálnu situáciu na Ukrajine, najmä v kontexte tohtoročných prezidentských a parlamentných volieb, na bezpečnosť v juhovýchodnej ako aj východnej Európe ako aj na úlohu, ktorú by mala v budúcnosti zohrávať Európska únia v globálnom meradle. „Uvedené debaty boli osobitne prínosné aj z titulu aktuálneho predsedníctva SR v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE),“ konštatuje ministerstvo.

Bezpečnostné výzvy

Šéf slovenskej diplomacie na rokovaní s ministrom zahraničných vecí Japonska Tarom Konom podporil ďalší všestranný rozvoj bilaterálnych vzťahov a pokračovanie doterajšej plodnej spolupráce Bratislavy a Tokia na pôde medzinárodných organizácií. „Partneri v tejto súvislosti prediskutovali aktuálne bezpečnostné výzvy regionálneho a globálneho charakteru, ktorým čelia obe krajiny. Miroslav Lajčák informoval svojho rezortného kolegu o cieľoch a aktivitách prebiehajúceho slovenského predsedníctva v OBSE a ocenil prínos Japonska v rámci Ázijskej kontaktnej skupiny OBSE, ktorej bude SR predsedať v roku 2020,“ informoval rezort zahraničia. Minister Lajčák v sobotu rokoval aj s delegovaným ministrom pre európske záležitosti Rumunska George Ciambom. Rumunsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ. Slovenský minister zaželal rezortnému partnerovi veľa úspechov pri výkone predsedníctva.

Strategická reflexia v rámci Únie

V tejto súvislosti skonštatoval, že májový summit v rumunskom meste Sibiu, ktorý sa uskutoční medzi Brexitom a voľbami do Európskeho parlamentu, bude nepochybne kľúčovou udalosťou pod vedením Bukurešti. „Bratislavským summitom počas nášho predsedníctva v Rade EÚ sa začal proces strategickej reflexie v rámci Únie. Ďalší dôležitý impulz v tomto smere očakávame práve na vrcholnej schôdzke v Sibiu. Je to dôležité najmä vo vzťahu k európskym občanom,“ uviedol Lajčák. V rozhovore s prezidentom Čiernej Hory Milom Djukanovićom obaja ocenili priateľské bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú dlhodobo na vysokej úrovni a vymenili si názory na súčasnú vnútropolitickú situáciu v tejto západobalkánskej krajine.

Reformy v Čiernej Hore

Lajčák tiež zhodnotil dynamiku napredovania Čiernej Hory v rámci integrácie do EÚ, pričom povzbudil Djukanovića v pokračovaní naštartovaných reforiem. „Teší ma, že Čierna Hora si udržala pozíciu regionálneho lídra reformných a integračných procesov do EÚ. Je dôležité, aby ste naďalej pokračovali v plnení reforiem s dôrazom na oblasť právneho štátu a boja proti organizovanému zločinu a korupcii,“ povedal Lajčák s tým, že Čierna Hora môže aj naďalej počítať s podporou SR ako aj s odovzdávaním autentických skúseností z našej transformácie a integrácie. Partneri takisto zhodnotili súčasný vývoj v regióne západného Balkánu a vyslovili očakávanie, že ratifikácia a implementácia Prespanskej dohody medzi Gréckom a Macedónskom bude mať pozitívny vplyv na riešenie ďalších otvorených regionálnych otázok.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Lajčák diskutoval v Mníchove o Ukrajine, Balkáne aj o spolupráci Slovenska s Japonskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) - Kresťanskodemokratické hnutie si vysoko váži celoživotný zápas Františka Mikloška za demokraciu, kresťanské hodnoty a spravodlivosť, ktoré zdieľa a presadzuje aj KDH.

Slušné a spravodlivé Slovensko

Ako sa ďalej uvádza v uznesení prijatom po sobotňajšom rokovaní Rady KDH v Zvolene, z tohto dôvodu podporuje Františka Mikloška v jeho zápase o slušné a spravodlivé Slovensko, do ktorého ako kandidát na prezidenta Slovenskej republiky vstúpil. „Slovensko si už nemôže dovoliť ďalšie predlžovanie agónie Smeru-SD. Rovnako ako si nemôžeme dovoliť našu krajinu opätovne vystaviť tieňom mečiarizmu,“ uvádza sa v uznesení. Pre rozvoj Slovenska je podľa KDH dôležité nie hľadanie rozdielov, ale toho, čo spája. „Ak toho, čo nás spája je viac ako toho, čo nás rozdeľuje, je potom racionálnou voľbou zodpovedných politikov k takýmto riešeniam pristúpiť,“ uvádza sa v uznesení s tým, že v prvom kole prezidentských volieb KDH rešpektuje, ak si členovia, sympatizanti a voliči budú vyberať z dvojice mien František Mikloško alebo Róbert Mistrík.

Druhé kolo

„V druhom kole prezidentských volieb KDH jednoznačne podporí toho kandidáta, ktorý z dvojice František Mikloško alebo Róbert Mistrík postúpi do druhého kola,“ uzatvára vyhlásenie. Voľby prezidenta SR budú 16. marca. V prípade, že žiaden kandidát nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, dvaja najúspešnejší kandidáti postúpia do druhého kola, ktoré sa uskutoční 30. marca. Nový prezident by mal nastúpiť do funkcie 15. júna 2019 na pravé poludnie.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Kresťanskí demokrati podporia v prezidentských voľbách Mikloška, ale rešpektujú aj Mistríka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PETROHRAD 16. februára (WebNoviny.sk) - V ruskom Petrohrade sa v budove tamojšej univerzity zrútilo niekoľko podlaží a časť strechy. Zatiaľ nehlásia žiadnych zranených. Príčina zrútenia, ktoré nastalo v sobotu popoludní, nie je známa. Približne dve hodiny po kolapse ruské tlačové agentúry informovali s odvolaním sa na vládne zdroje, že v troskách nenašli žiadne telá. Ruské médiá uviedli, že z budovy ITMO University evakuovali približne 80 ľudí. Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe.

Viac k témam: zrútenie budovy
Zdroj: Webnoviny.sk - V budove univerzity v Petrohrade sa zrútilo niekoľko podlaží, evakuovali desiatky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MNÍCHOV 16. februára (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporuje postoj európskych lídrov, ktorí nechcú odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Americký viceprezident Mike Pence predtým vyzval spojencov USA v Európe, aby odstúpili od dohody. Politička na bezpečnostnej konferencii v Mníchove v sobotu uviedla, že rozdielnosť názorov európskych krajín a USA v tejto téme ju "deprimuje". "Vidím program na rozvoj balistických rakiet, vidím Irán v Jemene a predovšetkým vidím Irán v Sýrii. Jediná otázka, ktorá stojí medzi nami, znie, či pomôžeme nášmu spoločnému cieľu, ktorý sa týka zložitého vývoju v Iráne, tým, že odstúpime od jedinej dohody, ktorá nám zostala. Alebo dosiahneme náš cieľ tým, že budeme vyvíjať tlak v iných oblastiach?" vyhlásila Merkelová.

Viac k témam: Irán, jadrová dohoda, nemecká kancelárka
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelovú deprimuje rozdielnosť názorov a nechce odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TEHRÁN 16. februára (WebNoviny.sk) - Iránsky minister zahraničných vecí obvinil Spojené štáty zo sabotáže v súvislosti s neúspešnými pokusmi o vypustenie dvoch satelitov počas uplynulých dvoch mesiacov. Mohammad Džavád Zaríf to povedal v piatok pre NBC News v nemeckom Mníchove. "Je to dosť možné. Zatiaľ to nevieme isto. Musíme sa na to veľmi dôkladne pozrieť," vyjadril sa politik. Irán sa rozhodol pre oba pokusy napriek kritike zo strany USA, ktoré tvrdia, že vesmírny program pomáha krajine s rozvojom balistických striel, čo však Teherán odmieta.

Viac k témam: USA, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty mali sabotovať vypustenie satelitov do vesmíru, tvrdí iránsky minister © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

SANTA ANA 16. februára (WebNoviny.sk) - Prokuratúra v americkom štáte Kalifornia obžalovala muža z vraždy jeho rodičov a ich upratovačky. Kancelária prokurátora z Orange County uviedla, že 27-ročného Camdena Nicholsona obžalovala v piatok z troch vrážd. Súdne pojednávanie sa bude konať 8. marca. Jeho právna zástupkyňa Jessica Ann Watts sa k prípadu zatiaľ nevyjadrila. Muža zatkli v stredu po tom, ako polícia našla v dome v Newport Beach telá jeho rodičov Richarda a Kim Nicholsonovcov a ich zamestnankyne Marie Morse.

Viac k témam: polícia, prokuratúra, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Prokuratúra v Kalifornii obžalovala muža, ktorý zavraždil svojich rodičov a ich upratovačku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) - Slovenská republika má podľa predsedu SNS a šéfa parlamentu Andreja Danka veľké rezervy v domácom turizme. Ako ďalej agentúru SITA informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová, uviedol to v piatok po stretnutí so zástupcami samospráv a združeniami zastupujúcimi podnikateľov v cestovnom ruchu.

Obrovský skok

„V minulom roku bolo na Slovensku približne 14,7 milióna prenocovaní, v Českej republike to bolo asi 51 miliónov. My rátame, že rekreačný poukaz môže využiť zhruba 1,7 milióna ľudí. Pri počte ubytovaní šesť nocí za rok to môže znamenať obrovský skok. Ak sa v priebehu roka dostane Slovensko na úroveň len 30 miliónov prenocovaní, tak reálne nastane až 100-percentný nárast. A to len vďaka tomuto inštitútu,“ uviedol Danko na margo nového inštitútu rekreačných poukazov. Tie sú v platnosti od začiatku tohto roka. Ako ďalej povedal, nárast počtu prenocovaní pomôže rozbehnúť domáci cestovný ruch, prinesie potrebu skvalitnenia služieb a prinesie pozitívny efekt v regiónoch. „Narastie počet služieb, narastie počet potreby zamestnancov v ubytovacích zariadeniach, v reštauračných zariadeniach. To znamená, že tento inštitút nie je opatrením, ktoré len zo štátu berie, ale toto opatrenie donesie absolútny efekt vo všetkých regiónoch,“ skonštatoval Danko.

Nové ministerstvo

Podľa Danka žiaden štát na svete nemá takýto inštitút z hľadiska oslobodenia od daní a odvodov. „Dnes máme nástroj, vďaka ktorému môžu ľudia nielen absolvovať rekreáciu v ubytovacom zariadení, ale môžu si nechať preplatiť aj detský letný tábor. Zároveň by som chcel urobiť aj novelu, aby sa týmto poukazom dala zaplatiť aj športová aktivita dieťaťa do výšky 500 eur,“ uviedol. Rekreačné poukazy sú po znížení sadzby DPH na ubytovacie služby ďalším opatrením, ktoré má podľa Danka pomôcť slovenskému cestovnému ruchu. Ďalším krokom by podľa neho malo byť zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu. To by malo zlepšiť propagáciu regiónov doma, ale aj v zahraničí, iniciovať výstavbu infraštruktúry a zároveň bojovať za záujmy lokálnych partnerov.

Viac k témam: predseda NR SR, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Rekreačné poukazy by mohli mať širšie využitie, Danko by chcel zriadiť aj ďalšie ministerstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované 16. februára, 16:16
BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) - Dopravný podnik Bratislava vydal pre cestujúcich upozornenie, že v sobotu 16. februára v čase od 7:30 do 16:00 bolo pre orezávanie stromov na Štefanovičovej ulici operatívne vylúčená premávka električiek v úseku Imricha Karvaša - Hlavná stanica. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa dopravného podniku Adriana Volfová, na tomto úseku boli električky nahradené autobusovou linkou náhradnej dopravy X1.

Linka X1

Linka X1: Hlavná stanica - Blumentál premávala po okružnej trase Hlavná stanica, Šancová, Račianske mýto, Radlinského, Blumentál, Imricha Karvaša,, Nám. slobody, Hodžovo nám., Štefánikova, Hlavná stanica. Obsluhovala zastávky „Hlavná stanica“ (nástupište ako linka 93), „Nám. F. Liszta“. „Blumentál“, „STU“ (ako linka 31, 39, 94) a „Hlavná stanica“ (výstupište ako linka 93). Premáva v intervale 10 minút.

Električky č. 1 a č. 2

Električková linka č. 1 išla počas výluky zo smeru Jungmannova od zastávky „Vysoká, Tchibo Outlet“ po trase Radlinského, Blumentál a pokračovala po trase linky 2 smer ŽST Nové Mesto. Neobsluhovala zastávky „STU“, „Úrad vlády SR“, „Nám. F. Liszta“ a „Hlavná stanica“. Električková linka č. 2 počas výluky zo smeru ŽST Nové Mesto končila jazdu na zastávke „Blumentál“ a pokračovala ako linka č. 1 smer Jungmannova. Neobslúžila zastávky „STU“, „Úrad vlády SR“, „Nám. F. Liszta“ a „Hlavná stanica“. Prestup cestujúcich medzi električkovými linkami č. 1 a 2 a náhradnou autobusovou linkou X1 bol umožnený na zastávke „Blumentál“ (smer STU).

Viac k témam: DPB Dopravný podnik Bratislava, električka, Hlavná stanica v Bratislave, MHD Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Hlavnú stanicu v Bratislave dočasne nepremávali električky a nahradili ich autobusy linky X1 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) - Strana Smer-SD plánuje navrhnúť dve nové opatrenia v sociálnej oblasti. Ako ďalej v sobotu v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedol poslanec Erik Tomáš, prvým je zvýšenie minimálnej mzdy. „Sme vo finálnej etape rokovaní, ktorých výsledkom má byť, že ponúkneme sociálnym partnerom, že minimálna mzda na budúci rok dosiahne úroveň 600 eur,“ povedal Tomáš s tým, že pôjde o 60 percent priemernej mzdy, ako to požaduje Medzinárodná organizácia práce. Druhým opatrením podľa Tomáša má byť, že dvojnásobný vianočný príspevok sa má transformovať na trinásty dôchodok. Opozičný poslanec Ján Budaj (OĽaNO) však návrhy označil za .pokus o „zalepenie očí“ popri pokuse ovládnuť ústavný súd. „Vaše rozhadzovanie budú musieť zaplatiť celé generácie,“ povedal.

Viac k témam: minimálna mzda, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Smer-SD plánuje zvýšiť minimálnu mzdu na 600 eur a zaviesť trinásty dôchodok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) - Neúspešná voľba kandidátov na ústavných sudcov priniesla opatrenia na riešenie kritickej situácie na Ústavnom súde SR. Poslanec koaličnej strany Most -Híd Tibor Bastrnák v sobotu v diskusnej relácii Sobotné dialógy RTVS zdôraznil, že hlavnou úlohou je čím skôr zvoliť kandidátov, pričom dúfa že sa to podarí do konca marca. Koaličný partner Erik Tomáš zo Smeru-SD však uviedol, že „tento stav nie je dramatický, ale ani dlhodobo udržateľný,“.

Niekoľkí už mohli byť zvolení

Aj tajná, aj verejná voľba má pritom podľa neho svoje pozitíva aj negatíva. „Keď sa dohodneme v koalícii na menách, môžeme voliť aj tajne,“ povedal. Smer-SD naďalej trvá na tajnej voľbe kandidátov. Zároveň skonštatoval, že Most urobil všetko pre to, aby sa vo štvrtok uzavrela dohoda na niektorých kandidátoch. Dodal, že ak by opozícia hlasovala za kandidátov, za ktorých hlasovali poslanci Mosta, niekoľko kandidátov už mohlo byť zvolených.

Neúspešné druhé kolo

Parlament vo štvrtok v druhom kole nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Poslanci za Smer-SD odovzdali prázdne hlasovacie lístky rovnako ako v utorok v prvom kole. Poslanci za SNS a Most-Híd dali hlas niektorým uchádzačom. Vo štvrtok sa na hlasovaní, na rozdiel od utorka, zúčastnili aj poslanci za ĽSNS, čím zvýšili kvórum. Tí tiež odovzdali prázdne alebo neplatné hlasovacie lístky. Zo 138 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 49 neplatných a 89 platných. Keďže poslanci ani v dvoch kolách nezvolili žiadneho kandidáta, bude sa musieť uskutočniť nová voľba.

Viac k témam: Most-Híd, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Hlavnou úlohou je čím skôr zvoliť kandidátov na ústavných sudcov, zdôrazňuje Bastrnák © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner