18. január 2020
Facebook

PROVIDENCE 18. februára (WebNoviny.sk) - Vo veku 95 rokov zomrel George Mendonsa známy z kultovej fotografie, na ktorej pri príležitosti porážky Japonska v 2. svetovej vojne bozkáva na Times Square v New Yorku ženu v uniforme. Smutnú správu potvrdila jeho dcéra Sharon Molleur, ktorá pre noviny The Providence Journal uviedla, že jej otec v nedeľu spadol a dostal záchvat. Skonal v zariadení opatrovateľskej služby v Middletowne na Rhode Island, kde žil 70 rokov s jeho manželkou. Zomrel len dva dni pred svojimi 96. narodeninami. Fotografia vznikla 14. augusta 1945 a žena, ktorú Mendonsa bozkával, sa volala Greta Zimmer Friedman. Pracovala ako zubná asistentka. Autorom jednej z najznámejších fotografií 20. storočia je Alfred Eisenstaedt. Friedman zomrela v roku 2016. Dožila sa 92 rokov.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel vojak z kultovej fotogafie, na ktorej bozkáva ženu v uniforme © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 18. februára 21:22
BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) - Ministerka školstva Martina Lubyová zostáva vo funkcii. Za vyslovenie nedôvery zo 105 prítomných poslancov v pléne hlasovalo za 43 a proti ich bolo 65. Mimoriadnu schôdzu iniciovala opozícia a ako dôvod uviedla škandál pri prideľovaní stimulov na vedu. Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) schôdzu otvoril v pondelok po 13:00 a bol schválený aj jeho procedurálny návrh, aby sa rokovalo aj po 19:00 až do ukončenia rozpravy a samotného hlasovania. Na úvod schôdze sa prezentovalo 111 poslancov, čo znamenalo, že Národná rada SR bola uznášaniaschopná. Program schôdze, na ktorej je navrhnuté odvolávanie člena vlády sa neschvaľuje. O dôvodoch na odvolanie Lubyovej na úvod schôdze prehovorila predsedníčka poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová. Po nej predniesol minister životného prostredia László Sólymos stanovisko vlády a potom o slovo požiadala samotná ministerka Lubyová. Do rozpravy sa písomne prihlásilo osem poslancov - Branislav Gröhling, Miroslav Sopko, Martin Poliačik, Zuzana Zimenová, Igor Matovič, Boris Kollár, Anna Verešová a Ján Budaj. Po vystúpení písomne prihlásených poslancov sa do rozpravy prihlásilo ešte päť poslancov ústne - Soňa Gaborčáková, Peter Osuský, Elena Červeňáková, Milan Uhrík a Natália Grausová.

Naživo: Rokovanie Národnej rady SR

Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport hlasoval na svojom pondelňajšom zasadnutí proti vysloveniu nedôvery ministerke Lubyovej. Za vyslovenie nedôvery boli opoziční poslanci - Veronika Remišová, Miroslav Sopko (obaja OĽaNO), Branislav Gröhling (SaS), Stanislav Mizík (ĽSNS) a nezaradený poslanec Martin Poliačik. Osem výborov nerokovalo, neprišlo dosť poslancov, neboli tak uznášaniaschopní.

Nezrovnalosti počtu bodov pri hodnotení

Remišová pri predkladaní návrhu povedala, že škandál so stimulmi na vedu pripomína eurofondový škandál, ktorý bol v lete v roku 2017. Vtedajší minister školstva Peter Plavčan potom odstúpil z funkcie. "Dnes hovoríme o mimoriadne vážnych podozreniach, že peniaze ľudí, ktorí platia dane, táto vládna garnitúra rozdáva pochybným firmám namiesto toho, aby podporovala šikovných vedcov, ktorí vedu naozaj robia. Pani ministerka počas tohto škandálu hovorila, že tieto dotácie majú byť podporou pre začínajúce firmy. Bližší pohľad na tieto firmy však ponúka úplne iný obraz," dodala opozičná poslankyňa s tým, že stimuly získali aj firmy, ktoré majú nulové zisky, nemajú vlastné sídlo či neboli v Registri partnerov verejného sektora. Podľa nej z 30 firiem, ktoré dostali peniaze zo stimulov, má viac ako polovica pochybné pozadie či hodnotenie. Remišová poukázala aj na nezrovnalosti počtu bodov pri hodnotení projektov. „Hodnotiteľ pridelil projektu body za všetky hodnotené parametre v štyroch tabuľkách. Správne ich sčítal a pridelil 84 bodov. Ale na prvej strane hodnotenia niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94. Pridávanie bodov, ktoré priamo ovplyvnilo konečné poradie projektov, je najhrubším porušením zákona," uviedla.

Lubyová odmieta podozrenia z manipulácie

Ministerka Lubyová v pléne uviedla, že projekty na stimuly hodnotili odborní hodnotitelia v štyroch kolách. Hodnotí sa zámer projektu a nie firma alebo jej minulosť. Uviedla ministerka školstva Martina Lubyová s tým, že ministerstvo nemôže vstupovať do odborného hodnotenia. „Ja som nezmenila jediné hodnotenie, aj keď sú podsúvané verejnosti informácie, že som niekomu rozdala milióny eur," dodala. Podľa nej stimuly podporujú firmy, ktoré budú robiť nové, inovatívne aktivity. „Ak aj firmy nemajú skúsenosť s výskumom a vývojom, partnerstvo s vedeckou inštitúciou alebo akademickou obcou im ich dodá," vysvetlila Lubyová. Lubyová povedala, že stimuly sa v minulosti udeľovali bez toho, aby bola otvorená súťaž. Podľa nej bola výzva na stimuly lepšia ako v minulosti. „Teraz sa mohol prihlásiť hocikto. Prvýkrát sa stalo, že nedostali všetky firmy stimuly. Doteraz už boli vybraté firmy dopredu, ktoré peniaze zo stimulov získajú. Teraz sa prihlásilo 46 projektov a vybratých bolo 30. Niektorí asi nie sú zvyknutí, že nedostanú peniaze. Možno aj preto toto všetko vzniklo," dodala šéfka rezortu školstva. Remišová poukázala na nezrovnalosti počtu bodov pri hodnotení projektov. Hodnotiteľ podľa nej správne sčítal body a pridelil ich 84. Na prvej strane hodnotenia však niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94. Podľa Lubyovej treba urobiť potrebné opatrenia, aby sa niečo podobné už nestalo. Ministerstvo školstva plánuje napríklad novelu zákona o stimuloch. Ministerka školstva počas svojej viac ako hodinovej obhajoby odmietla podozrenia z manipulácie. Tvrdí, že vyvodila aj personálnu zodpovednosť, keď odvolala generálneho riaditeľa sekcie vedy a techniky Marka Hajduka.

Matovič označil ministerku za plagiát

Predseda OĽaNO Igor Matovič označil ministerku školstva Martinu Lubyovú za obyčajný plagiát, ktorý bol na začiatku nádejou. Ako povedal v rozprave k odvolávaniu ministerky školstva, ukázalo sa, že Lubyová je len obyčajný kopirák toho, čo boli predošlí ministri za SNS. „Obhajuje rozkrádanie verejných zdrojov,“ vyhlásil. Ministerku varoval, aby rýchlo hamovala, lebo Andrej Danko ju hodí cez palubu a skončí ako Marián Janušek a Igor Štefanov, ktorí sú vo väzení za nástenkový tender.

Viac k témam: minister školstva vedy výskumu a športu SR, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Opozícia v parlamente neuspela, ministerka Lubyová zostáva vo funkcii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) - Sociálna poisťovňa vydala v minulom roku spolu 2 976 rozhodnutí o povolení splátok dlžných súm (tzv. splátkový kalendár) v celkovom objeme 5,683 milióna eur. Dlžníci z tohto celkového počtu úspešne ukončili 352 splátkových kalendárov, čo znamená, že uhradili 100 % dlžnej sumy vo výške 379 tisíc eur.

Zrušenie splátkového kalendára

Naopak, pobočky poisťovne zrušili z dôvodu nedodržania 1016 splátkových kalendárov v objeme 2,124 milióna eur, z toho ku dňu zrušenia rozhodnutia dlžníci z tejto sumy uhradili 352 tisíc eur. Naďalej aktívnych splátkových kalendárov bolo vlani 1608 na celkový objem pohľadávok vo výške 3,180 milióna eur. Z nich bolo do 31. decembra minulého roka uhradených 913 tisíc. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Žiadosť v písomnej forme

Od 1. januára 2018 sa predĺžilo obdobie splátkového kalendára pri splácaní dlhu Sociálnej poisťovni z 18 mesiacov na 24 mesiacov. Na to, aby dlžník mohol splácať dlh touto formou, musí podať žiadosť v písomnej forme v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. V prípade povolenia splátok dlžných súm Sociálna poisťovňa určí výšku jednotlivých splátok, termín ich splatnosti, číslo účtu v Štátnej pokladnici, na ktoré bude dlžník posielať jednotlivé splátky a výšku úrokov. Dlžník je potom povinný splátkový kalendár rešpektovať. Ak nedodrží termín splátky, ktorý určila poisťovňa, zaplatí nižšiu sumu splátok alebo si neplní svoje odvodové povinnosti, stáva sa celá dlžná suma splatnou. V takom prípade sa splátkový kalendár zruší a už zaplatená suma sa použije na zápočet pohľadávky Sociálnej poisťovne.

Viac k témam: odvody, Sociálna poisťovňa, splátkový kalendár
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa povolila vlani takmer tri tisíc splátkových kalendárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

SWEETWATER 18. februára (WebNoviny.sk) - Dve hodiny strávil na vrchu stavebného žeriavu neďaleko miesta pondelňajšieho prejavu amerického prezidenta Donalda Trumpa muž, ktorý desiatky metrov nad zemou rozvinul americkú vlajku a transparent s odkazom pre šéfa Bieleho domu. Ako však píše agentúra Associated Press (AP), nikto zo svedkov pondelňajšej priamej akcie v tesnej blízkosti Florida International University na miamskom predmestí Sweetwater nebol schopný prečítať, čo je na transparente napísané. Zrozumiteľné boli iba prvé dve slová "Pán prezident", zvyšok transparentu sa podľa AP neustále zmietal v silnom vetre. Polícia zablokovala niekoľko ulíc v okolí univerzity.Viac k témam: americký prezident, Miami, transparent
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Trumpa v Miami privítal transparent na žeriave, muž zišiel až po dvoch hodinách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) - Neformálne raňajky s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny, bezpečnostná situácia v krajine a reformný proces, hodnotenie situácie v Sýrii, ale aj región Afrického rohu a situácia vo Venezuele boli hlavnými témami pondelkových rokovaní ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka v Bruseli. Konalo sa tam zasadnutie šéfov diplomacií EÚ na Rade pre zahraničné veci (FAC).

Odmínovanie území

Samotnému zasadnutiu predchádzali neformálne raňajky s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom, ktorých cieľom bolo prediskutovať aktuálny vývoj v tejto krajine v kontexte prezidentských a parlamentných volieb a súčasných rusko-ukrajinských vzťahov. Účastníci stretnutia skonštatovali, že situácia na Kryme, v Donbase a v Azovskom mori zostáva naďalej napätá. Lajčák ako úradujúci predseda OBSE informoval o ambícii nájsť spôsob, ako zmierniť zlú humanitárnu situáciu v krízových regiónoch a pomôcť ľuďom, ktorí trpia v dôsledku konfliktu. Jednou z takýchto aktivít by mohlo byť aj odmínovanie území, obývaných civilným obyvateľstvom. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

Štyri hlavné ciele

Na zasadaní FAC ministri hovorili o Ukrajine z hľadiska politickej a bezpečnostnej situácie a venovali sa aj reformnému procesu. Lajčák v tejto súvislosti poukázal na to, že ukrajinská strana by sa mala zamerať na štyri hlavné ciele, a to na zabezpečenie konania slobodných a spravodlivých prezidentských a parlamentných volieb, na pokračovanie reformného procesu, na snahu o deeskaláciu situácie na východe Ukrajiny a na aktivity zamerané na zlepšenie životnej úrovne obyvateľstva oblastí postihnutých konfliktom. Šéfovia európskych diplomacií sa politicky dohodli na zavedení ďalších individuálnych sankcií voči Rusku v súvislosti s novembrovým incidentom v Kerčskom prielive a následným zadržaním 24 ukrajinských námorníkov a plavidiel. Pri hodnotení situácie v Sýrii sa zamerali na možné dôsledky stiahnutia amerických vojenských síl z krajiny, na ďalšie potenciálne riziká s tým spojené, ako aj na ďalšie smerovanie politického procesu. Pondelkové rokovanie bolo prípravou na 3. bruselskú konferenciu k situácii v tejto blízkovýchodnej krajine, ktorá sa má uskutočniť 13. a 14. marca a bude mať opätovne humanitárny, politický a regionálny rozmer.

Mierové vyriešenie konfliktu

Jej cieľom je mobilizovať podporu, ale aj vytvoriť priestor pre nového vyslanca OSN Geira Pedersena na ďalšie napredovanie Ženevského procesu. Spolupredsedať jej budú EÚ a OSN. „Záujmom Slovenska je mierové vyriešenie konfliktu v Sýrii, realizácia politického procesu pod záštitou OSN a rešpektovanie demokratických princípov a ľudských práv,” uviedol Lajčák. Ministri sa zaoberali aj regiónom Afrického rohu, osobitne možnosťami zvýšenia akčnosti a diplomatického úsilia EÚ smerom k podnieteniu spolupráce s krajinami tejto oblasti. Šéfovia diplomacií sa dotkli tiež mierovej zmluvy medzi Etiópiou a Eritreou a jej pozitívneho dopadu na celý región. Slovensko podľa Lajčáka podporuje región Afrického rohu pri zjednocovaní a prekonávaní rozdielov a osobitne odporúča sústrediť sa na Somálsko.

Závery o klimatickej diplomacii

Poslednou témou rokovacieho dňa FAC bola Venezuela ako pokračovanie komplexnej diskusie z Gymnichu spred dvoch týždňov. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogherini informovala o výsledkoch stretnutia Medzinárodnej kontaktnej skupiny, ktorá sa konala v Montevideu 7. februára a ministri sa v diskusii venovali hodnoteniu aktuálneho vývoja v krajine s dôrazom na humanitárny aspekt. „Slovensko podporuje mierové a inkluzívne riešenie súčasnej situácie vo Venezuele,” zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. Rada v pondelok prijala Závery o klimatickej diplomacii, Jemene a o ľudských právach. Uskutočnilo sa aj koordinačné stretnutie ministrov zahraničných vecí Visegrádskej štvorky. Minister Lajčák rokoval tiež s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heiko Maasom o aktuálnych otázkach v rámci agendy OBSE.

Viac k témam: Krym, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Lajčák riešil bezpečnostnú situáciu na Ukrajine, s ministrami sa dohodol na sankciách voči Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) - Verejné vypočúvanie kandidátov na post ústavných sudcov je naplánované opäť na tri dni, od 21. do 23. marca aj vrátane soboty. Informoval o tom na sociálnej sieti Facebook člen ústavnoprávneho výboru a poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS).

Traja stiahli nomináciu

Následne bude na marcovej schôdzi parlament opätovne voliť 18 kandidátov, z ktorých vyberie prezident polovicu. Ústavnoprávny výbor už jedno vypočúvanie absolvoval, no pre neúspech samotnej voľby ho zopakuje. Pri prvom pokuse sa prihlásilo až 40 kandidátov, nakoniec však parlament hlasoval o 37. Svoju nomináciu stiahla šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská, Radovan Hrádek a tiež expremiér Robert Fico (Smer-SD).

Paralyzovaný ústavný súd

Ústavný súd SR je od soboty 16. februára paralyzovaný, keď na ňom zostali pôsobiť iba štyria sudcovia. Rozvrh práce je tak stanovený iba na jeden funkčný trojčlenný senát. "Ako hovorca predsedu Róberta Madeja som splnomocnený ohlásiť, že vypočúvací ústavnoprávny výbor k ďalšej voľbe kandidátov na ústavných sudcov sa uskutoční vo štvrtok až sobotu od 21. do 23. marca 2019. Teda splnomocnený nie som, ale však viete," uviedol Dostál na sociálnej sieti. Uchádzačov môžu navrhovať oprávnené inštitúcie či jednotlivci do 5. marca tohto roka. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR

Viac k témam: Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Zverejnili termín verejného vypočúvania kandidátov na ústavných sudcov, opäť potrvá tri dní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Viaceré obce z okolia Trnavy musia okrem kapacity školských kuchýň a jedální v súvislosti s povinnosťou zabezpečiť žiakom od 1. septembra bezplatné obedy riešiť aj celkovú kapacitu škôl. Základné školy v Boleráze, Trstíne a viacerých ďalších obciach sa dostávajú na hranicu svojich kapacitných možností, súvisí to so sťahovaním mladých rodín do regiónu. Starostovia z okresu Trnava o problémoch svojich obcí v pondelok diskutovali s trnavským županom Jozefom Viskupičom.

Kraj bude investovať do opravy ciest

V päťhodinovej diskusii spomenuli aj stav ciest, stovky obyvateľov neprihlásených na trvalý pobyt, záujem o budovanie cyklochodníkov a ďalšie témy. Viskupič im predstavil investičné zámery samosprávneho kraja na rok 2019. Napríklad do ciest pôjde v tomto roku výrazne viac peňazí ako vlani. V okrese Trnava je pripravovaná projektová dokumentácia na rekonštrukciu cesty Trnava – Suchá nad Parnou a v záverečnej fáze verejného obstarávania je modernizácia cesty v Dolných Orešanoch. „Náš župný rozpočet nám dáva priestor aj na rozvojové projekty pre okres Trnava. V tomto roku tu chceme investovať približne tri milióny eur do ciest, opráv a modernizácie učební našich škôl a pokračovať v oprave Divadla Jána Palárika či Kopplovej vily Galérie Jána Koniarka,“ povedal Viskupič.

Peniaze z grantov

Starostov informoval tiež o možnostiach čerpania z peňazí grantových schém Trnavského samosprávneho kraja, kde sú položky vyčlenené pre obce, miestne akčné skupiny, občianske združenia a neziskové organizácie v celkovom objeme 1,5 milióna eur. Tieto peniaze by mohli byť v prípade menších obecných aktivít veľmi zaujímavým spôsobom ich financovania. Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič sa postupne v jednotlivých okresoch stretáva s primátormi a starostami, ktorým predstavuje aktuálne zámery na tento rok. V utorok ho čaká stretnutie s predstaviteľmi miestnych samospráv v okrese Senica.

Viac k témam: obedy pre školákov, oprava ciest, TTSK Trnavský samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk - Obce pri Trnave musia okrem smeráckych obedov zadarmo riešiť aj problém s kapacitou škôl © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Lídrom kandidátky hnutia Sme rodina do májových eurovolieb bude poslanec NR SR Peter Pčolinský.

Spoločný minister financií

Z druhého miesta bude kandidovať ďalší poslanec za hnutie Ľudovít Goga a trojku má poslankyňa slovenského parlamentu Petra Krištúfková. Ako povedal v pondelok na tlačovej besede predseda hnutia Boris Kollár, heslom hnutia pred voľbami je „Menej Bruselu, viac zdravého rozumu“. „Brusel je mnohokrát na hony vzdialený od toho, čo sa deje v členských štátoch,“ povedal s tým, že príkladom môže byť snaha o vytvorenie postu spoločného ministra financií či rovnaké dávky pre všetkých migrantov. Zároveň kritizoval Smer-SD, že jeho predseda hovorí niečo iné na Slovensku a jeho europoslanci zas niečo iné v Bruseli. „Naši poslanci budú v Bruseli presadzovať národné záujmy Slovenska a nie záujmy Bruselu na Slovensku,“ zdôraznil.

Vstúpili do európskej skupiny

Hnutie Sme rodina pred časom vstúpilo do európskej skupiny Európa národov a slobody. Aj zvolení poslanci za hnutie budú pôsobiť vo frakcii tejto strany v Európskom parlamente. Hnutie spolupracuje so Slobodnou stranou Rakúska. Podľa Gogu po rokoch, keď dominovali v EP Európska ľudová strana a Strana európskych socialistov, je šanca, že tretinu hlasov by mohli získať iné zoskupenia. Podľa Pčolinského sa treba vrátiť k pôvodnému cieľu Európskej únie, ktorým je voľný pohyb tovaru a osôb. Bruselskí euroúradníci i slovenskí europoslanci sú podľa neho odtrhnutí od reality.  „Europoslanec má obhajovať záujmy Slovenska v Bruseli,“ konštatoval. Krištúfková má ambíciu sa v EP venovať sociálnej politike.

Viac k témam: Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, voľby do Európskeho parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk - Hnutie Sme rodina predstavilo kandidátov na europoslancov, Kollár kritizoval aj stranu Smer-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Hlavné pojednávanie so zakladateľmi zločineckej skupiny vystupujúcej pod názvom „Dvojičky" bratmi Dávidom a Dominikom K. z Udiče v okrese Považská Bystrica pokračovalo v pondelok výsluchom ich bývalého komplica Lukáša Rosinu. Ten je právoplatne odsúdený na desať rokov nepodmienečne na základe dohody o vine a treste, ktorú s ním uzavrel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a súd ju pred rokom schválil.

Patril k vyššie postaveným členom gangu

Rosina ako svedok vypovedal, že patril k vyššie postaveným členom gangu a mal na starosti drogy v meste Púchov a okolí. Z Čiech vozil najprv kokaín pre seba, ale ho predával aj na Slovensku. Neskôr „obchod“ s drogou ponúkol dvojčatám, ktoré časom prešli na pervitín a z Čiech zohnali aj človeka menom Láďo, ktorý drogu pre gang „dvojičiek“ varil. Rosina povedal, že drogu nedostával priamo od bratov, ale prostredníctvom mŕtvych schránok. On pervitín distribuoval podriadeným dílerom, ale aj známym užívateľom. Členovia gangu používali telefóny s českými „číslami“, aby ľahšie unikli polícii. Peniaze za predané drogy odovzdával Rosina ďalším vyššie postaveným, ako boli Adam Behro a Róbert Crkoň. Tí tiež pristúpili na dohodu s prokurátorom a prijali tresty odňatia slobody na jedenásť a deväť rokov nepodmienečne.

Telo sa našlo čiastočne zabetónované

Hoci pred dvomi rokmi polícia v rámci akcie Twix zadržala a obvinila okrem bratov aj celý gang, v súčasnosti na lavici obžalovaných sedia iba Dávid, jeho dvojča Dominik a s nimi i bratranec Filip K. Ostatní vinu priznali a postupne sa dohodli s prokurátorom, súdy dohody schválili a všetci si už odpykávajú vysoké tresty. Okrem bratov všetci priznali trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogovú trestnú činnosť. Dvojčatá stíhajú aj za úkladnú vraždu ich bývalého komplica Ericha Ochodnického, ktorého telo sa našlo čiastočne zabetónované na území Českej republiky. Dávid a Dominik šéfovali gangu, ktorý páchal predovšetkým drogovú, ale aj inú trestnú činnosť od roku 2010 na území Trenčianskeho a Žilinského kraja v mestách Púchov, Považská Bystrica, Ilava, Dubnica nad Váhom, Trenčín či Žilina a v ich okolí. Okrem predaja drog využívali na zabezpečenie svojho vplyvu zastrašovanie, hrubý nátlak, prípadne vydieranie. Konkurenciu v distribúcii drog likvidovali podpaľovaním áut či iných objektov.

Dohoda o vine a treste

Vo februári minulého roku traja členovia skupiny uzavreli s prokurátorom dohodu o vine a treste a súd ju schválil. Podľa nej strávi Adam Behro za mrežami jedenásť rokov, Ľuboš Pagáč a Lukáš Rosina po desať rokov. Na dohodu pristúpilo aj ďalších sedem členov skupiny, ktorí priznali spáchanie trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogový zločin. Senát ŠTS v Banskej Bystrici dohodu v novembri 2017 schválil a uložil im tresty od päť do deväť rokov nepodmienečne. Pre gang bol činný aj Pavol Vašíček, ktorý pracoval aj pre skupinu známu ako „piťovci dva“, za čo dostal po priznaní osem rokov. Bratom Dávidovi a Dominikovi hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie.

Viac k témam: gang, Špeciálna prokuratúra SR, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd so zakladateľmi zločineckej skupiny „Dvojičky“ pokračoval výsluchom ich exkomplica Rosinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRUSEL 18. februára (WebNoviny.sk) - Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa uskutočnia od 23. do 26. mája, zvíťazí frakcia Európskej ľudovej strany (EPP) pred Pokrokovým spojenectvom socialistov a demokratov (S&D) a Alianciou liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Poradie troch najsilnejších subjektov v EP tak zostane oproti súčasnému volebnému obdobiu nezmenené, najväčšou zmenou bude to, že ľudovcom aj socialistom pomerne výrazne ubudne poslancov. Naopak, liberáli z ALDE by si mali polepšiť. Vyplýva to z projekcií volebných výsledkov, ktoré na základe prieskumov v členských štátoch EÚ robila agentúra Kantar Public a v pondelok zverejnil Európsky parlament.

Najväčší "skokan"

Podľa týchto projekcií by mali strany združené v EPP získať 183 kresiel v EP, pričom v súčasnosti ich majú 217. S&D by mali v novom europarlamente obsadiť 186 kresiel, čím by oproti súčasnosti stratili rekordných 51 mandátov. Stranám združeným v ALDE predpovedajú projekcie zisk 75 kresiel, čo je oproti súčasnému stavu naopak nárast o sedem mandátov. Štvrtým najsilnejším subjektom v novom europarlamente, a zároveň najväčším "skokanom", by sa mala podľa aktuálnych projekcií stať Európa národov a slobody (ENF). Táto frakcia by najmä vďaka nárastu popularity nacionalistických strán vo Francúzsku a Taliansku mala získať 59 mandátov, zatiaľ čo v súčasnosti ich má 37. Na ďalších miestach nasledujú Európski konzervatívci a reformisti (ECR) s predpokladaným ziskom 51 kresiel, ktorí v súčasnosti disponujú 75 mandátmi, ďalej Európska zjednotená ľavica - Severská zelená ľavica (GUE/NGL) so 46 poslancami (dnes ich majú 52), frakcia Zelení - Európska slobodná aliancia so 45 poslancami (pokles zo súčasných 52 mandátov) a Európa slobody a priamej demokracie (EFDD). Tá by si mala podľa projekcií EP naopak mierne polepšiť zo súčasných 41 na 43 poslaneckých kresiel.

Slovensku pribudne jeden zástupca

Výsledky jednotlivých politických strán na národnej úrovni premietala Kantar Public do výsledkov existujúcich poslaneckých klubov v EP iba za predpokladu, ak tieto strany sú k niektorému z poslaneckých klubov v EP momentálne pridružené. Nové politické strany a hnutia, ktoré zatiaľ príslušnosť k žiadnej európskej politickej strane nedeklarovali, boli zaradené do kategórie "iné". Nový Európsky parlament bude mať po vystúpení Veľkej Británie z EÚ, ktoré sa očakáva 29. marca tohto roku, už len 705 kresiel, zatiaľ čo aktuálne ich má 750. Slovensko bude mať v novom europarlamente oproti súčasnosti o jedného zástupcu viac - zatiaľ čo teraz sedí v EP trinásť Slovákov, po nových voľbách ich tam bude 14. Informácie pochádzajú od tlačovej atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Sone Mellak a z agentúry AP.

Viac k témam: ALDE Aliancia liberálov a demokratov za Európu, Európa národov a slobody (ENF), Európska ľudová strana (EPP), Európsky parlament (EP), Pokrokové spojenectvo socialistov a demokratov (S&D)
Zdroj: Webnoviny.sk - Poradie strán v europarlamente sa zrejme nezmení, viac miest by získal aj najväčší „skokan“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner