18. január 2020
Facebook

HALIFAX 19. februára (WebNoviny.sk) - Sedem detí z jednej sýrskej rodiny, ktorá prišla do Kanady približne pred dvoma rokmi, zomrelo v utorok ráno pri požiari domu na predmestí Halifaxu. Plamene dom podľa svedkov rýchlo pohltili. Deti mali podľa susedky tri až sedemnásť rokov. Jeden muž a jedna žena sa po požiari nachádzajú v nemocnici. Muž má život ohrozujúce zranenia, žena by mala podľa lekárov prežiť.

Suseda počula hlasný výbuch

Podľa miestneho imáma pochádzala rodina zo sýrskej Rakky. Susedka Danielle Burtová uviedla, že počula hlasný výbuch a ženu, ako kričala. Vybehla preto von a videla rodičov sýrskej rodiny pred domom. Žena bola na trávniku a prosila, aby zavolali pomoc. "Povedala, že deti sú vo vnútri a otec sedí na schodoch. Myslím, že sa vrátil dnu, lebo bol veľmi popálený. Bolo to hrozné," povedala Burtová.

Príčinu vyšetrujú

Keď dorazili hasiči, požiar bol už veľký, ale podarilo sa im ho uhasiť. Podľa šéfa hasičského zboru v Halifaxe Mikea Blackburna ich hlboko zasiahlo to, čo videli. "Časom to spracujú, ale bude to veľmi ťažké," poznamenal po zásahu Blackburn. Pohreb detí sa uskutoční v stredu. Príčina požiaru nie je zatiaľ známa, určí ju až policajné vyšetrovanie.

Viac k témam: obete, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Dom sýrskych utečencov pohltili plamene, pri požiari zomrelo sedem detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 19. februára 21:57
ŽENEVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Spod lavíny, ktorá sa v utorok zosunula v lyžiarskom stredisku Crans-Montana v švajčiarskych Alpách, sa záchranárom v utorok večer podarilo vytiahnuť štyroch ľudí.

Záchranárske práce pokračujú

Jeden z nich je v kritickom stave, zvyšní traja utrpeli iba ľahšie zranenia. Informoval o tom predstaviteľ polície švajčiarskeho kantónu Valais Christian Varone. Záchranné práce stále pokračujú, keďže pod lavínou by podľa svedectiev lyžiarov mohli byť uväznení aj ďalší ľudia. Podľa zatiaľ neoverených informácií, ktoré priniesli švajčiarske médiá, zavalila lavína 10 až 12 osôb.

Na mieste pomáhajú aj vojaci

Lavína sa zosunula z ľadovca Plaine Morte, ktorý leží v nadmorskej výške 2 750 metrov, približne o pol tretej poobede. Podľa Michela Vizzina, majiteľa reštaurácie La Violette, ktorá sa nachádza neďaleko miesta nešťastia, pád lavíny sprevádzal obrovský hluk. Na záchrannej operácii sa podľa hovorcu polície kantónu Valais Stevea Legera podieľa vyše 250 záchranárov, zdravotníkov, policajtov a vojakov za pomoci desiatich lavínových psov a ôsmich vrtuľníkov. So záchrannými prácami pomáhajú podľa švajčiarskych médií aj vojaci, ktorých do Crans-Montany povolali na zaistenie bezpečnosti pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien. Tie sa v tomto stredisku uskutočnia koncom týždňa.

Viac k témam: lavína, lyžiarske strediská
Zdroj: Webnoviny.sk - V lyžiarskom stredisku Crans-Montane spadla lavína, záchranári už vytiahli niekoľko ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 19. februára (WebNoviny.sk) - Neznámi páchatelia zneuctili asi 80 hrobov na židovskom cintoríne na východe Francúzska tak, že na ne nasprejovali nacistické svastiky. Informovali o tom miestni predstavitelia. Poškodené hroby objavili v utorok v obci Quatzenheim len niekoľko hodín pred celonárodnými pochodmi proti nárastu antisemitizmu v krajine. Čin sa podľa francúzskych médií stal v noci z pondelka na utorok. Prezident Emmanuel Macron si v utorok prišiel pozrieť škody a následne zamieril do Paríža k pamätníku holokaustu, kde sa stretol s predstaviteľmi židovskej komunity. Podľa oficiálnych štatistík stúpol počet antisemitských útokov vo Francúzsku v minulom roku o 74 percent. Židovské skupiny varujú, že vzostup krajnej pravice v Európe podporuje nielen šírenie antisemitizmu, ale aj nenávisť k iným menšinám.

Viac k témam: antisemitizmus, vandalizmus, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - Neznámi páchatelia nastriekali nacistické svastiky na desiatky židovských hrobov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VARŠAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Poľská vláda stále očakáva ospravedlnenie sa zo strany Izraela za výroky izraelského ministra zahraničných vecí, ktorý v nedeľu uviedol, že Poliaci zohrávali dôležitú rolu počas holokaustu a naznačil, že nemajú radi Židov. Ako v utorok večer vyhlásil námestník poľského ministerstva zahraničných vecí Szymon Szynkowski vel Sek, "je na Izraeli, aby si zvolil formu a spôsob" tohto ospravedlnenia. V každom prípade si však podľa neho "tieto hanebné, škandalózne a ohováračské výroky vyžadujú jednoznačnú a rozhodnú reakciu".

Poliaci vraj spolupracovali s nacistami

Slová šéfa izraelskej diplomacie Jisraela Kaca, ako aj skoršie výroky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, spôsobili slovnú roztržku medzi Izraelom a Poľskom, ktorá vyústila až do zrušenia plánovaného stretnutia premiérov krajín Visegrádskej štvorky (V4) s Netanjahuom. Do Izraela za Netanjahuom nakoniec v utorok cestovali len lídri zvyšných troch krajín V4, teda slovenský premiér Peter Pellegrini, premiér Českej republiky Andrej Babiš a šéf maďarskej vlády Viktor Orbán. Diplomatická roztržka medzi Izraelom a Poľskom sa začala minulý týždeň po tom, ako Netanjahu na konferencii o situácii na Blízkom východe vo Varšave vyhlásil, že Poliaci počas 2. svetovej vojny spolupracovali s nacistami.

Netanjahu sa pokúsil zachrániť situáciu

Na takéto poznámky je súčasná poľská vláda pod vedením strany Právo a spravodlivosť veľmi citlivá a v rozpore so stanoviskom historikov a dobovými svedectvami tvrdí, že Poliaci na utrpení Židov neniesli takmer alebo vôbec žiadnu vinu. Už na základe tohto Netanjahuovho výroku odvolal plánovanú cestu do Izraela poľský premiér Mateusz Morawiecki a Varšava oznámila, že poľskú delegáciu na stretnutie krajín V4 v Izraeli bude viesť poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz. Netanjahu sa neskôr pokúšal situáciu ešte zachrániť upresnením, že vo Varšave hovoril v súvislosti so spoluprácou s nacistami "o Poliakoch, nie o poľskom národe či poľskom štáte".

Summit lídrov V4 museli zrušiť

Vzápätí sa však do diskusie vložil nový izraelský minister zahraničných vecí Kac, ktorý v nedeľu okrem iného vyhlásil, že Poliaci "nasali antisemitizmus z mlieka svojich matiek". Zopakoval tak dávnejšie slová izraelského expremiéra Jicchaka Šamira, ktorému Poliaci zavraždili otca. Po tomto Kacovom vyhlásení v pondelok odvolal účasť na rokovaní V4 v Izraeli aj šéf poľskej diplomacie Czaputowicz, vzápätí Varšava oznámila, že za Poľsko do Izraela nepocestuje nikto. Nakoniec sa oficiálne zrušila aj celá plánovaná schôdzka premiérov V4 s izraelským premiérom a nahradili ju separátne dvojstranné stretnutia s Pellegrinim, Babišom a Orbánom.

Viac k témam: antisemitizmus, Izrael
Zdroj: Webnoviny.sk - Varšava očakáva ospravedlnenie sa zo strany Izraela za antisemitské výroky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Národná kriminálna agentúra na východnom Slovensku koncom minulého týždňa vzniesla v kauze prezidenta Andreja Kisku prvé obvinenie. Informáciu priniesol spravodajský portál Denníka N, ktorému to potvrdila polícia.

Obvinili Eduarda K.

"Dňa 9. júla 2018 prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove v zmysle Trestného poriadku vydal záväzný pokyn vyšetrovateľke vo veci daňového podvodu vydať uznesenie o začatí trestného stíhania a následne vydať uznesenie o spojení veci s trestnou vecou zločinu daňového podvodu. Dňa 13. februára 2019 vyšetrovateľ finančnej polície NAKA obvinil jednu osobu za daňový trestný čin. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť ďalšie informácie,“ vyhlásilo policajné prezídium. Obvinený je podľa informácií Denníka N konateľ firmy KTAG Eduard K. Druhý konateľ firmy a Kiskov brat Jaroslav obvinený nie je. V čase, keď sa podľa polície stal trestný čin, bol konateľom aj Andrej Kiska.

Reakcia prezidenta

Stíhanie sa týka toho, že si KTAG od štátu vypýtala neoprávnenú vratku DPH vo výške 146-tisíc eur. Vratka nebola nikdy vyplatená, už len jej samotné uplatnenie je podľa polície trestný čin. Firma vo veci zaplatila aj pokutu, ale polícia prípad prirovnáva k Ladislavovi Bašternákovi a hovorí, že sa na to nevzťahuje účinná ľútosť. Na obvinenie reagoval na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook aj prezident Kiska. Podľa jeho slov sa zastrašovať nenechá a viac informácií poskytne vo štvrtok, 21. februára.

Viac k témam: Národná kriminálna agentúra (NAKA), obvinenie, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - NAKA obvinila konateľa firmy Kiskovcov z daňového trestného činu, na situáciu reagoval aj prezident © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ŽENEVA 19. februára (WebNoviny.sk) - V lyžiarskom stredisku Crans-Montana vo švajčiarskych Alpách sa v utorok zosunula lavína, ktorá zavalila niekoľko ľudí. Záchranárom sa večer podarilo vytiahnuť niekoľkých ľudí, zatiaľ čo stále pátrajú po ďalších. Informoval o tom hovorca polície švajčiarskeho kantónu Valais Steve Leger. Zatiaľ nie je známe, koľko ľudí lavína zavalila, ani koľko z nich už záchranári spod snehu vytiahli. Podľa zatiaľ neoverených informácií, ktoré priniesli švajčiarske médiá, zavalila lavína 10 až 12 osôb. Lavína sa zosunula z ľadovca Plaine Morte, ktorý leží v nadmorskej výške 2 750 metrov, približne o pol tretej poobede. Podľa Michela Vizzina, majiteľa reštaurácie La Violette, ktorá sa nachádza neďaleko miesta nešťastia, pád lavíny sprevádzal obrovský hluk. So záchrannými prácami pomáhajú podľa švajčiarskych médií aj vojaci, ktorých do Crans-Montany povolali na zaistenie bezpečnosti pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien. Tie sa v tomto stredisku uskutočnia koncom týždňa.

Viac k témam: lavína, lyžiarske strediská
Zdroj: Webnoviny.sk - V lyžiarskom stredisku Crans-Montane spadla lavína, zavalila viacero ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MARSEILLE 19. februára (WebNoviny.s) - V centre prístavného mesta Marseille na juhu Francúzska zranil útočník nožom najmenej dvoch okoloidúcich. Polícia páchateľa zastrelila, jeho identita zatiaľ nie je známa. Útok sa odohral v utorok popoludní na rušnej ulici Canebiere, ktorá vedie k starému prístavu. Po príchode policajtov vytiahol na nich údajne útočník zbraň. Či išlo o teroristický čin, nie je zatiaľ jasné.Viac k témam: francúzska polícia, Marseille, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V centre Marseille zranil muž nožom niekoľko ľudí, polícia páchateľa zastrelila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Ak sa vládna koalícia dohodne na konkrétnych menách kandidátov na post ústavných sudcov, strana Most-Híd nebude trvať na verejnej voľbe. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa strany Klára Debnár s tým, že v opačnom prípade poslanci opäť podporia verejné hlasovanie v Národnej rade SR.

Obmedzený režim súdu

Opakovaná voľba sa bude konať v parlamente na marcovej schôdzi, v prvej voľbe poslanci nedokázali zvoliť ani jedného z 37 kandidátov a to dvakrát. Ústavný súd SR od soboty 16. februára funguje v značne obmedzenom režime, keď na ňom zostali iba štyria sudcovia, funkčný je iba jeden trojčlenný senát. Na fungovanie pléna je pritom potrebných najmenej sedem sudcov. Národná rada SR má za úlohu zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Oprávnené inštitúcie a jednotlivci môžu predkladať svoje nominácie do 5. marca tohto roka.

Smer-SD žiada tajnú voľbu

"Ak v rámci koalície bude dohoda na menách kandidátov, nebudeme trvať na voľbe verejnej, ak dohoda nebude, naďalej ju budeme presadzovať," uviedla Debnár. Most žiadal verejnú voľbu vo februárovom hlasovaní po tom, ako sa objavili v médiách informácie o rokovaní predstaviteľov strany Mariána Kotlebu ĽSNS s koaličnou stranou Smer-SD. Smer takéto rokovania odmietol s tým, že oficiálne s Kotlebovcami nerokovali. Most chcel verejným hlasovaním predísť možným zákulisným dohodám. Pre Smer-SD je naďalej kľúčovou požiadavkou tajná voľba, ktorá je podľa nich výdobytkom demokracie a Nežnej revolúcie z novembra 1989.

Kandidátov čaká verejné vypočutie

V súčasnosti podľa platných pravidiel musia uchádzači splniť niekoľko zákonných požiadaviek. Okrem iných musia mať za sebou 15-ročnú prax v právnickej oblasti, najmenej 40 rokov či byť bezúhonnými. Po nomináciách príde na rad verejné vypočutie, ktoré sa zrejme bude týkať všetkých uchádzačov vrátane tých, ktorí ho absolvovali v prvom kole. Novinkou by mohlo byť ohraničenie času pre jednotlivých kandidátov. Noví sudcovia a sudkyne v prípade zvolenia budú obliekať taláre najbližších dvanásť rokov.

Viac k témam: LSNS, Most-Híd, Národná rada SR, Smer-SD, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak sa koalícia dohodne na menách ústavných sudcov, Most-Híd nebude trvať na verejnej voľbe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 19. februára 2019 (WBN/PR) - Ako má magistrát komunikovať s občanmi, aby neboli prekvapení dôsledkami nenápadne prijatých rozhodnutí? Dá sa nejako zvýšiť obrátkovosť na parkovacích miestach v centre? Čo bráni rozvoju nájomného bývania? Malo by mesto lepšie propagovať kultúrne akcie svojich mestských častí? Čo môže urobiť samospráva pre rozšírenie ekologických zelených striech a fasád? To sú niektoré z plejády otázok a tém, ktoré boli v centre odborných diskusií na konferencii Urbansummit na jeseň 2018. Jej organizátori teraz zverejnili publikáciu, ktorá dôkladne sumarizuje tie najproduktívnejšie myšlienky a námety z konferencie pod titulom "Návrhy pre Bratislavu". Má zároveň slúžiť aj ako avízo a pozvánka na druhý ročník Urbansummitu, ktorý je naplánovaný na prvé výročie minuloročných komunálnych volieb, teda na november 2019. O stave nášho hlavného mesta sa vedú diskusie na rôznych fórach už dlhé roky. Konferencia Urbansummit, ktorá sa uskutočnila ešte pred komunálnymi voľbami, ponúkla komplexný pohľad na túto problematiku a dala priestor na vyjadrenie predstaviteľom rôznych inštitúcií, názorových smerov, záujmových skupín, ako aj verejnosti. Snahou organizátora, spoločnosti Techsummit Events, bolo urobiť diskusie na konferencii čo najviac verejnými, pritiahnuť k nim aj aktívnych občanov, ktorí sa zaujímajú o svoje mesto a chcú mu pomôcť. Jedným z atraktívnych vrcholov podujatia bola debata najsilnejších kandidátov na post bratislavského primátora. Publikácia "Návrhy pre Bratislavu" na 76 stranách rekapituluje zistenia, závery a podnety získané v rámci ôsmich hlavných tematických okruhov konferencie Urbansummit 2018, ktorými sú:

  • Urbanizmus a architektúra
  • Doprava
  • Občan a obyvateľ
  • Transparentné hospodárenie mesta
  • Sociálna oblasť
  • Kultúrny život v meste
  • Ekologické mesto
  • Cestovný ruch a marketing Bratislavy
V príslušných kapitolách nájde čitateľ konkrétne odporúčania, ktorých adresátmi sú najmä tvorcovia rozhodnutí pre jednotlivé oblasti. A ako dokážu organizátori akokoľvek zaujímavej konferencie o miestnom rozvoji doručiť užitočné rady a odporúčania tam, kde môžu reálne zabrať? Okrem toho, že pozývajú a zabezpečia účasť tvorcov rozhodnutí na samotnej konferencii, aj tým, že o jej výstupoch aj po nej priebežne komunikujú s relevantnými partnermi – čo nie je v tejto brandži samozrejmým štandardom. Spoločnosť Techsummit Events, ktorá počas celého roka produkuje sériu renomovaných, najmä technologických a inovatívnych konferencií, má ambíciu posúvať kvalitu aj týmto smerom. "Chceme podnietiť čo najširšiu verejnú diskusiu o otázkach, ktoré trápia naše mesto. Preto sme sa rozhodli sprístupniť výstupy z konferencie Urbansummit širokému okruhu zainteresovaných, najmä predstaviteľov verejnej správy, ale aj firiem – napríklad developerov. A to najradšej formou priameho kontaktovania a stretnutí," približuje Davy Čajko, CEO spoločnosti Techsummit Events. Motívom pre snahu D. Čajka predkladať miestnym činiteľom návrhy na riešenia v záujme rozvoja Bratislavy a jej častí je aj jeho osobná zaangažovanosť v jednom z lokálnych občianskych projektov s názvom "Obchodná ulica a okolie". Verí, že je to jedna z perspektívnych centrálnych zón hlavného mesta z hľadiska budúcej kvality kultivovaného prostredia, komfortu obyvateľov a príťažlivosti pre návštevníkov – a že takých lokalít treba doriešiť a vytvoriť v našom hlavnom meste čo najviac. "Vhodným modelom pre rozvoj mestských území je takzvaný business improvement district, v rámci ktorého sa navzájom podporujú lokálni podnikatelia, miestna správa a obyvatelia," vysvetľuje D. Čajko. "Návrhy pre Bratislavu" prišli ako "follow-up" úspešnej konferencie, ktorá podľa organizátorov zaznamenala nad očakávanie pozitívny ohlas a uznanie. Publikácia vznikla procesom dôkladnej prípravy, konzultácií, editovania a autorizácie, ktoré zakladajú jej samostatnú vysokú hodnotu a overiteľnú platnosť. Jej súčasťou sú aj výsledky prieskumu na síce neveľkej, no kvalitnej a indikatívnej vzorke internetových respondentov majúcich snahu prezentovať svoje postoje k rôznym aspektom ťažiskových tém o živote mesta. Organizátori sú presvedčení, že Slovensko a jeho hlavné mesto potrebujú produktívne diskusné fóra, akým sa stal aj trojdňový Urbansummit so sprievodným Urbanfestom. "V okolitých krajinách sú už štandardom formáty konferencií s podobným charakterom a navštevujú ich aj záujemcovia zo Slovenska. Niektoré sú pre nás inšpiratívne," vysvetlil D. Čajko. Urbansummit je súčasťou celoročného programu konferencií organizovaných spoločnosťou Techsummit Events zväčša v Bratislave. Druhý ročník Urbansummitu sa uskutoční 6. novembra 2019, kým tematicky súvisiaci mestský festival Urbanfest bude 28. septembra. Sezónu technologicky zameraných konferencií otvorí "vlajková loď" tejto série, Techsummit s termínom 29. – 31. mája 2019. Po letnej prestávke bude nasledovať 24. septembra Fin.Techsummit a 8. októbra Blockchain.Techsummit. Publikácia na stiahnutie: http://urbansummit.sk/navrhy-pre-bratislavu/ Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Viac k témam: Návrhy pre Bratislavu, Techsummit, Urbansummit
Zdroj: Webnoviny.sk - Aké mesto chcú mať Bratislavčania: Urbansummit zverejnil odporúčania pre tvorcov rozhodnutí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Polícia hľadá osobu, ktorá by mohla pomôcť pri objasnení prečinu krádeže, ktorá sa odohrala 31. decembra 2018 v Terchovej v obchodnom dome. Doposiaľ neznámy páchateľ odcudzil z nákupného košíka doklady a finančnú hotovosť, čím vznikla škoda približne 350 eur. Polícia žiada preto verejnosť o pomoc pri stotožnení osoby z videozáznamu. Občania môžu políciu kontaktovať na známom telefónnom čísle 158 alebo na každom obvodnom oddelení. Agentúru SITA o tom informoval žilinský krajský hovorca polície Radko Moravčík.

Viac k témam: krádež, polícia pátra
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Polícia hľadá muža z videozáznamu, mohol by pomôcť pri objasnení krádeže v obchodnom dome © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner