18. január 2020
Facebook
Vyše tisíc ľudí si v Nitre prišlo uctiť pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Dav ľudí na čele s transparentom #All for Jan prešiel od budovy Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, na ktorej Ján aj Martina študovali, cez pešiu zónu až na Svätoplukovo námestie.

Slovenská hymna na záver

Účastníci tichého pochodu zapálili sviečky pri mariánskom stĺpe, v tichosti stáli a svietili mobilmi. Na záver dav zaspieval slovenskú hymnu. Pietnu spomienku zorganizovali Ozvy plebsu, nezávislá platforma doktorandov, doktorov a študentov Univerzity Konštantína Filozofa a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Podujatím sa platforma pridala k iniciatíve Za slušné Slovensko.

Tichý pochod zvolili zámerne

Spoluorganizátorka podujatia Jana Popovicsová zhodnotila, že účasť predčila ich očakávania. „Príjemne nás to prekvapilo, počítali sme s účasťou okolo 300 ľudí na základe facebookových štatistík,“ povedala. „Keďže Ján Kuciak bol náš kolega, považovali sme za dôležité urobiť túto pietnu spomienku. V Nitre sa žiadny protest ani spomienka neavizovali, tak sme sa toho chytili my,“ uviedla Popovicsová. Podčiarkla, že ani po roku od vraždy verejnosť nevie, kto bol objednávateľom vraždy a je potrebné to čo najskôr objasniť. Tichý pochod zvolili zámerne ako vhodnú formu pietnej spomienky, aby sa vyhli prípadnej kritike. Ďalšie podujatia momentálne neplánujú, počkajú na to, aké kroky podnikne iniciatíva Za slušné Slovensko. „Ak budú avizované nejaké protesty, potom sa poradíme, či do toho pôjdeme alebo nie,“ uzavrela Popovicsová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenia Za slušné Slovensko – Nezabudneme! (prvé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej)

Viac k témam: pochod "Za slušné Slovensko", vražda novinára, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Vyše tisíc ľudí si v Nitre tichým pochodom pripomenulo Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MOSKVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev vo štvrtok odvolal celú vládu tejto krajiny, pretože, ako vysvetlil, nedokázala zlepšiť život občanov. "Vo viacerých oblastiach hospodárstva, napriek tomu, že boli prijaté mnohé zákony a vláda prijala mnohé opatrenia, neboli dosiahnuté pozitívne výsledky," zdôvodnil svoj krok Nazarbajev, ktorý ovláda Kazachstan železnou rukou už od roku 1991, kedy táto krajina nadobudla samostatnosť po rozpade Sovietskeho zväzu. Prezident okrem toho informoval, že čoskoro sám navrhne "súbor opatrení na posilnenie sociálneho blahobytu a na zvýšenie životného štandardu obyvateľov". Vládu bude podľa prezidentského výnosu dočasne viesť jej doterajší podpredseda Askar Mamin, a to až dovtedy, kým bude vymenovaná nová vláda.

Viac k témam: kazašský prezident, odvolanie vlády, pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Kazašský prezident odvolal vládu, ktorá podľa neho nedokázala zlepšiť život občanov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si pri príležitosti prvého výročia od tohto činu na Trojičnom námestí v Trnave pripomenulo asi 500 ľudí.

Devalvácia hodnôt novembra 1989

K zúčastneným sa okrem iných prihovorila aj tvár udalostí novembra 1989 v Trnave, vtedajší herec Vladimír Oktavec. Upozornil na to, že dochádza k devalvácii hodnôt novembra. „Aj dnes sú ľudia, ktorí si vo svojej spupnosti a samoľúbosti myslia, že si môžu dovoliť všetko, že si dokonca môžu dovoliť dať zabiť človeka. Je našou povinnosťou sa proti tomu postaviť a z piety k obetiam Jána a Martiny sa k tomu rázne a jasne vyjadriť: Tak toto teda nie!“ povedal Oktavec. „To slušné Slovensko tu raz bude,“ dodal na záver svojho príhovoru. Predsedníčka Študentskej rady Trnavskej univerzity Ivana Trokšiarová vyhlásila, že nechce žiť v krajine, kde mocenské záujmy jednej osoby ohrozujú ochranu ústavných práv ostatných a kde sa spoločnosť tvári, že je v poriadku, keď predseda vlády rok a pol susedí s človekom z mafiánskych zoznamov.

Listy od rodín Kuciaka a Kušnírovej

Na zhromaždení v Trnave čítali aj listy rodiny Jána Kuciaka a Zlatice Kušnírovej, matky zavraždenej Martiny, stanoviská novinárov, učiteľov, vedcov aj farmárov. „Treba očistiť tento mafiánsky štát, aby zajtra neprišiel o život ďalší novinár, ktorý odhaľuje tú špinu okolo. Tí zlí a mocní tohto štátu chcú dosiahnuť len to, aby sme zostali pasívni a boli ticho. Prosím vás, to nesmieme dopustiť,“ napísala v liste Zlatica Kušnírová. Ľudia v centre Trnavy zapaľovali pri súsoší Najsvätejšej Trojice pri fotografii Jána a Martiny sviečky. Zhromaždenie ukončila spoločne spievaná slovenská hymna. Ján Kuciak a Martina Kušnírová prišli život rukou vraha 21. februára 2018 vo Veľkej Mači v okrese Galanta, len asi 20 kilometrov od Trnavy. Verejnosť sa o tomto násilnom čine dozvedela až o niekoľko dní neskôr s tým, že motívom bola pravdepodobne práca novinára Kuciaka. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenia Za slušné Slovensko – Nezabudneme! (prvé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej)

Viac k témam: pochod "Za slušné Slovensko", vražda novinára, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Treba očistiť tento mafiánsky štát, to slušné Slovensko tu raz bude, zaznelo na zhromaždení v Trnave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PREŠOV/KOŠICE 21. februára (WebNoviny.sk) - Na podporu v nedobrovoľnom boji o nezávislé vyšetrenie vraždy Jána a Martiny a prešetrenie káuz, o ktorých písal zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak, vyzvala účastníkov štvrtkového spomienkového zhromaždenia na zavraždených Jána a Martinu v Prešove mama zavraždenej snúbenice novinára Zlatica Kušnírová. Ako uviedla vo svojom príhovore, ide o lepšiu budúcnosť všetkých.

Posledný telefonát s dcérou

Kušnírová ľudí vyzvala aj k tomu, aby neboli pasívni a neostávali ticho. „Treba zodpovedne voliť a očistiť tento mafiánsky štát, aby zajtra ďalší novinár, ktorý odhaľuje tú špinu okolo, neprišiel o život,“ povedala Kušnírová, ktorá sa vrátila aj k udalostiam spred roka a spomienkam na posledný telefonát s dcérou, ale aj okolnosti, keď sa o tragédii dozvedela. „Keď hovorili, že na mieste sú policajti a hovoria, že sa stal trestný čin, myslela som si, že bol únik plynu v dome. No ani v najhoršom sne som nemyslela, že by ich mohol niekto zavraždiť,“ uviedla mama Martiny. Tú, ako aj Jána Kuciaka, učili podľa Kušnírovej rodičia celý život hodnotám a snažili sa z nich vychovať slušných a poctivých ľudí. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenia Za slušné Slovensko – Nezabudneme! (prvé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej) „Nemôžem pochopiť prečo sa to stálo práve im, veď oni nikdy nič zlé neurobili. Je to ako zlý sen. Zobrali nám naše drahé deti. My už nežijeme, iba prežívame a bojujeme z posledných síl, aby potrestaní boli všetci tí, ktorí to urobili a ktorí to dovolili, aby sa to už viac na Slovensku nestalo,“ uviedla Zlatica Kušnírová.

Kiska otvoril podujatie v Košiciach

Zlatica Kušnírová sa po vystúpení v Prešove presunula na ďalšie zhromaždenie Za slušné Slovensko do Košíc, kde je večer v priestoroch Kulturfabrik Tabačka aj 24-hodinový verejný maratón čítania novinárskych textov zavraždeného Jána Kuciaka. Podujatie symbolicky o 20:20, teda v čase určenom ako čas vraždy Jána a Martiny, otvoril prezident Andrej Kiska. Zhromaždenia k prvému výročiu vraždy novinára a jeho snúbenice sa vo štvrtok konali aj v ďalších ôsmich mestách na východe Slovenska. Ako dodal jeden z organizátorov prešovského podujatia novinár Michal Frank, odkaz akcie je jasný - Nezabudneme a pokračujeme! „Pokračujeme v odkaze práce Jána Kuciaka, ktorý písal o veciach, ktoré poukazujú na určité prepojenia slovenských vládnych špičiek s mafiou. Možno preto bol aj zavraždený. Ľudia nie sú apatickí a chcú žiť v krajine slušnej a nie napojenej na mafiu,“ uviedol Frank. Na podujatí vystúpili aj ďalší rečníci aj hudobníci Viki Olejárová, Edo Klena a Katarína Koščová. Odhadom zhruba dve- až tri tisícky ľudí si zavraždenú dvojicu pripomenuli minútou ticha aj zapálením sviečok.

Viac k témam: pochod "Za slušné Slovensko", vražda novinára, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Zlatica Kušnírová vyzvala na podporu vyšetrenia vraždy a prešetrenia káuz, o ktorých písal Kuciak © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

WASHINGTON 21. februára (WebNoviny.sk) - Americko-čínske rokovania o vzťahoch v obchodnej oblasti na vysokej úrovni sa vo Washingtone začali. Čínska delegácia, ktorú vedie vicepremiér Liou Che, sa vo štvrtok stretáva s americkým tímom pod vedením splnomocnenca USA pre obchod Roberta Lighthizera. Obe strany sa snažia dosiahnuť dohodu do 1. marca s cieľom odvrátiť ďalšie zvýšenie amerických ciel na čínske tovary v hodnote stoviek miliárd dolárov. Americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu clá pre sťažnosti, že Peking kradne technológie, alebo núti zahraničné firmy, aby technológie odovzdávali. Podľa ekonómov je však čas, ktorý je k dispozícii na rokovania, príliš krátky. Podľa nich je cieľom Pekingu presvedčiť prezidenta Donalda Trumpa, že Čína robí dostatočný pokrok na to, aby sa zvýšenie amerických ciel odložilo. Trump minulý týždeň povedal, že by mohol byť ochotný posunúť lehotu z 2. marca na neskôr, ak rokovania budú prebiehať dobre.

Viac k témam: obchodná vojna, obchodné rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Washingtone sa začali rokovania USA a Číny o riešení obchodného sporu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované 21. februára 19:38
BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Na výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sa opäť stretli občania na námestiach. Podujatie na bratislavskom Námestí SNP sa začalo o 17:00 a ľudia držali transparenty s nápismi "Žiadame funkčný ústavný súd, pilier demokracie", "Matečná je kriminálnik", "Danko je ruské zlo" alebo "Fico je odpad". Podujatie, na ktorom vystúpili napríklad herci, poľnohospodári aj novinári ukončila slovenská hymna a skončilo sa pokojne po 19:00. Účasť sa podľa organizátorov pohybovala okolo čísla 30 000.

Lustrovaný v policajných databázach

Za uplynulý rok sa podľa otca zavraždeného Jána Kuciaka Jozefa toho udialo veľa. "V ekonomike sme sa dozvedeli, že sme dosiahli vrchol, ani nevieme ako," povedal na bratislavskom zhromaždení Za slušné Slovensko. "V gramatike existuje okrem holej vety aj takzvaná tretia veta a doktorandi sa nemusia namáhať s rigoróznou prácou, stačí len poodpisovať," povedal. Najsmutnejšie je však podľa Jozefa Kuciaka to, že jeho syna pred vraždou sledovali bývalí príslušníci SIS a lustrovaný bol v policajných databázach. "Keď vyšla najavo komunikácia pána "Maznáka" s istou nemenovanou osobou, zapojili do toho ešte aj vojenské spravodajstvo," dodal. Zároveň sa tisíckam zúčastnených poďakoval, že prišli. Po zhromaždení Jozef Kuciak pre agentúru SITA povedal, že ak sa má situácia na Slovensku reálne zlepšiť, v prvom rade sa musí zmeniť celá súčasná politická garnitúra. "Niektorí sú ešte stále asi v tom socializme, niektorí ani nevedia, kam patria, už či opozíční či koaliční. Keď prešetria všetky veci, o ktorých Janko písal, vyjde najavo kto za koho kope. Stále čakám, že nastúpia mladí ľudia do politiky, ktorí nebudú zaťažení tým naším životom v socializme," povedal. Zdôraznil tiež, že kým je korupcia, lepšie Slovensko nebude. Jozef Kuciak je zároveň vďačný národu, ako sa po vražde smelo postavil. "Som vďační, že kým sme boli v útlme, že to spravili za nás, že sa postavili za to, aby sa zobudilo Slovensko a aby sa pohlo vyšetrovanie. A verím, že sa zobudilo a aj keď zhromaždenia prestanú, v tých ľuďoch to zostane," dodal.

Postavičky ako Krajmer, Gajdoš a Bödör

Herec Richard Stanke vyhlásil, že obvinený Marián Kočner v Leopoldove musí byť začiatok a nie koniec kauzy. Za rok od vraždy podľa neho vyplávali na povrch neuveriteľné skutočnosti. "Vynárali sa tu rôzne postavy a postavičky ako Gajdoš, Krajmer, Trnka, Bödör," povedal Stanke a pripomenul, že stále nie sú známi objednávatelia vraždy Kuciaka, protestujúci však nepoľavia, kým ich neodhalia a nestihne ich trest. "Keď sa vyšetrovaniu darí, nie je to vďaka politikom, ale napriek nim," uviedol. Na zhromaždení vystúpil aj jeden z poľnohospodárov, ktorí prišli demonštrovať do hlavného mesta z východu Slovenska. Zopakoval, že vláda a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná kryjú podvody a korupciu a tiež oligarchov, ktorí sa toho dopúšťajú. Malých a stredných farmárov podľa neho táto situácia ničí a nedokážu s ňou bojovať.

Skandovanie "Dosť bolo Fica" aj "Do basy"

Organizátori Karolína Farská a Juraj Šeliga vyzvali na odchod z funkcií predsedu parlamentu Andreja Danka, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika aj predsedu Smeru-SD Roberta Fica a kritizovali predsedu koaličného Mosta-Híd Bélu Bugára. Zhromaždení popri tom skandovali "Dosť bolo Fica", "Hanba" alebo "Do basy". Na zhromaždení vystúpila tiež zamestnankyňa európskych inštitúcií Karolína Koščová-Stach. Zdôraznila, že dvojnásobná vražda bola pre ňou vytriezvením a poučením. "Klamstvo, zlodejina a zloba sa prehliadať nemajú a nesmú," povedala. Doplnila, že ďalšia vec, čo sa naučila bolo, že slušnosť je výzva. "Slušnosť spočíva v tom, že pravda je len jedna," skonštatovala s tým, že je normálne nekradnúť, ctiť si pravdu a odmietať nenávisť. Herec a pedagóg Martin Huba vyhlásil, že je nás viac, ktorí sme nadobudli pocit, že si z nás niekto robí dobrý deň, strieľa si z nás a má nás za hlupákov. Pripomenul pritom kauzy ako plagiát rigoróznej práce, dotácie v poľnohospodárstve, dotácie v školstve alebo voľbu ústavných sudcov a tiež argumenty, ktoré vládni politici využívali na ich obhajobu. Podľa Hubu je tiež falošný argument koaličných politikov, že keďže boli zvolení, majú právo byť vo funkciách. "Pravda by to bola, keby vládli tak, ako sľúbili, ale to sa nedeje," zdôraznil. Zhromaždených tiež vyzval, aby rozmýšľali predtým, ako do urny vhodia volebný lístok. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenia Za slušné Slovensko – Nezabudneme! (prvé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej)

Viac k témam: pochod "Za slušné Slovensko", vražda novinára, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Zhromaždenie Za slušné Slovensko: Ľudia v Bratislave kričali aj „Dosť bolo Fica“ a „Do basy“ (foto + video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Na pamiatku mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorého aj s jeho priateľkou Martinou Kušnírovou pred rokom zavraždili, sa vo štvrtok o 17. hodine na Námestí SNP v Banskej Bystrici zhromaždilo približne tritisíc ľudí. Podujatie pod názvom Nezabudneme, pokračujeme. Rok od vraždy Jána a Martiny sa uskutočnilo v deň výročia chladnokrvnej vraždy. Pred pódiom predstavili organizátori neviditeľný nápis „All for Jan and Martina“ autorky Gabriely Birošovej. Nápis vytvorený špeciálnym náterom sa zjavuje len za daždivého počasia, preto ho počas prezentácie museli poliať vodou. Námestie pod Urpínom ozvláštnili aj ďalšie vizuálne diela monitorujúce kultúrno-politické dianie, ktoré sú súčasťou mikrofestivalu Percepcia. Usporiadatelia rozdávali účastníkom papierové ruže vytvorené symbolicky z novinového papiera.

Autorská báseň Jána Kuciaka

Na pódiu sa vystriedali niekoľkí rečníci, ktorí okrem spomienky zrekapitulovali, čo sa za rok udialo, pripomenuli aktuálne problémy a stav vyšetrovania vraždy. Na úvod prečítali list od matky zavraždenej Martiny. Autorskú báseň Jána Kuciaka s názvom „Nezomriem“ predniesla Ivana Kováčová z bábkového divadla. „Odvtedy sa zmenila iba fasáda na našom štátnom dome, ale všetko za ňou ostalo nezmenené a všetko pokračuje,“ uviedla k tomu, čo sa za rok zmenilo bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenia Za slušné Slovensko – Nezabudneme! (prvé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej) Banskobystričanom sa prihovoril aj novinár Andrej Bán, ktorý v reakcii na Kuciakovu vraždu išiel na východné Slovensko odhaľovať podnikanie Talianov Vadalovcov a Rodovcov v agrobiznise.

Umelecké diela na námestí

Hudobne program doplnila kapela Džipsís & Gádžos a Kapela Zuzany Mikulcovej. Na výročie vraždy sa občania stretli na námestiach vo viac ako 30 mestách na Slovensku, ale aj vo viac ako 20 mestách v zahraničí. Pre Banskobystričanov pripravila Záhrada – CNK mikrofestival Percepcia, ktorý je venovaný Jánovi a Martine. Usporiadatelia už dopoludnia vystavili diela vizuálnych umelcov i dokumentaristov, ktoré vychádzajú z kultúrno-politického diania v našej krajine. Maľbu, svetelné objekty, inštalácie, projekcie, interaktívne diela i objekty samotné sa nachádzali na dvoch stanovištiach Záhrady a časť preniesli usporiadatelia aj na Námestie SNP.

Viac k témam: pochod "Za slušné Slovensko", vražda novinára, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Na zhromaždení Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici prečítali aj list matky zavraždenej Martiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku so zármutkom vo štvrtok spomína na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

Želajú si slušné Slovensko

"Myslíme v modlitbách na pozostalé rodiny a myslíme v modlitbách na celú našu krajinu. Veríme, že násilná smrť mladých ľudí bude objasnená a vinník potrestaný," uvádza sa vo vyhlásení evanjelikov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenia Za slušné Slovensko – Nezabudneme! (prvé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej) Evanjelická cirkev a.v. na Slovensku podľa vyhlásenia citlivo vníma spoločenskú atmosféru a úprimne si želá slušné Slovensko, ktoré bude spravované spravodlivo, čestne, humánne.

Dôstojný a bezpečný život v krajine

"Chceme žiť v krajine, kde právo platí pre všetkých a kde predstavitelia štátu zodpovedne vykonávajú svoj mandát. Občania Slovenska si po takmer 30 rokoch od Nežnej revolúcie zaslúžia dôstojný a bezpečný život v krajine, ktorá je ich domovom," dodali evanjelici. K smrti novinára sa vyjadril tiež predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák. "Pred rokom bola brutálnym spôsobom umlčaná a potretá sloboda slova. Zavraždený novinár Ján Kuciak sa venoval investigatíve, odpovede hľadal aj u kontrolných orgánov," povedal s tým, že ÚVO ostane otvorený komunikácii s novinármi, ktorí rovnako sledujú verejný záujem.

Uplynul už rok

Vo štvrtok 21. februára uplynul rok od vraždy novinára redakcie Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Verejnosť sa o vražde dozvedela v pondelok ráno 26. februára 2018. Ešte v ten deň vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že Kuciakova vražda pravdepodobne súvisí s jeho novinárskou prácou. Momentálne sú v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej štyria obvinení, konkrétne Tomáš Sz. a Miroslav M. ako vykonávatelia, Zoltán A. ako sprostredkovateľ a Alena Zs. ako objednávateľka.

Viac k témam: Evanjelická cirkev, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Evanjelická cirkev myslí v modlitbách na pozostalých zavraždenej dvojice Jána a Martiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

JOHANNESBURG 21. februára (WebNoviny.sk) - Osýpky zabili na Madagaskare viac ako 900 ľudí. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej zaznamenali od septembra 68-tisíc chorých, z toho 553 je potvrdených mŕtvych a ďalších 373 ľudí zomrelo takisto zrejme v dôsledku tejto choroby. Medzi najrizikovejšie skupiny patria deti vo veku od deviatich do jedenástich mesiacov. Za epidémiu zrejme môže nízka úroveň očkovania, ktorá dosiahla podľa WHO A UNICEF menej ako 60 percent. Úrady už odštartovali rozsiahlu kampaň, aby dostali situáciu pod kontrolu.

Viac k témam: očkovanie, osýpky, WHO Svetová zdravotnícka organizácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Osýpky zabili na Madagaskare viac ako 900 ľudí, medzi najrizikovejšie skupiny patria deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Milióny bločkov denne z registračných pokladníc po celom Slovensku onedlho poputujú v elektronickej forme priamo na servery finančnej správy. Rozbieha sa totiž projekt eKasa, na základe ktorého už od 1. apríla budú musieť byť všetky nové pokladne online prepojené so systémom finančnej správy. Následne do 1. júla budú musieť na tento systém prispôsobiť podnikatelia aj všetky v súčasnosti jestvujúce registračné pokladnice. Ak teda po 1. júli pokladňa nebude využívať eKasu, bude to znamenať porušenie zákona s hroziacimi sankciami až do 3 300 eur.

Certifikovanie výrobcov

Finančná správa momentálne certifikuje výrobcov softvérov a registračných pokladníc, ktorí budú môcť nový systém poskytovať. Daniari upozorňujú, že necertifikované systémy sa nemusia na finančnú správu správne pripojiť a je preto v záujme podnikateľov si u poskytovateľa udelenie certifikátu overiť. Správca dane by mal prvé certifikáty udeliť už v nasledujúcich dňoch. Podľa slov šéfa sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík na finančnej správe Ladislava Hannikera zatiaľ evidujú deväť žiadostí o certifikáciu. Vo finále však očakávajú okolo 20 certifikovaných dodávateľov.

Podnikatelia by mali požiadať o iniciačný balíček

Na systém eKasa je pritom možné využívať rôzne zariadenia, ktoré možno pripojiť na internet a vyhovujú požiadavkám na dátové úložisko. Môže byť teda funkčný na elektronických registračných pokladniciach, tabletoch, mobilných telefónoch či osobných počítačoch. Podnikatelia budú môcť o iniciačný balíček systému eKasa, ktorý je rovnaký pre všetky používané zariadenia, požiadať finančnú správu od 15. marca tohto roku, následne ho budú môcť od 1. apríla aktivovať. Finančná správa pritom sľubuje jednoduchú administráciu celého procesu prostredníctvom jej webového portálu. Na podnikateľov však apeluje, aby si ani tento úkon nenechávali na poslednú chvíľu.

Neobávajú sa problémov s pripojením k internetu

Daniari pritom veria, že celý systém je nastavený tak, aby bežal plynule aj v prípade neočakávaných výpadkov internetového spojenia či už na strane podnikateľa, či prípadne pri problémoch na strane finančnej správy. Systém eKasa totiž pri neúspešnom pokuse odoslať doklad automaticky prejde do offline režimu, v ktorom sa doklady budú ukladať do chráneného dátového úložiska. Po opätovnom pripojení systému sa na finančnú správu automaticky odošlú. Vydávanie blokov tak ani v takomto prípade zastavené nebude. Finančná správa sa neobáva ani problémov s pripojením k internetu v niektorých oblastiach. Podľa údajov z Eurostatu už v súčasnosti totiž deväť z desiatich podnikateľov pôsobí v oblasti s prístupom k vysokorýchlostnému internetu.

Výnimkou sú vysokohorské chaty

Na vyslovene bielych miestach dostupnosti internetu môžu podľa daniarov podnikatelia používať maximálne niekoľko desiatok z celkovo vyše 200 tis. pokladníc. V týchto prípadoch budú môcť fungovať v špeciálnom offline režime. So zavádzaním eKasy sa pritom nemení nič na okruhu subjektov, ktoré musia registračnú pokladnicu využívať. Naďalej sa to tak nebude týkať napríklad vysokohorských chát.

Virtuálna registračná pokladnica

Plnohodnotnou alternatívou pre podnikateľov je virtuálna registračná pokladnica. Tento systém ponúka finančná správa podnikateľom bezplatne a môžu ho využívať na mobiloch či tabletoch s najpoužívanejšími operačnými systémami, ale aj na osobných počítačoch. Podmienkou je pripojenie tlačiarne, cez ktorú bude možné tlačiť bločky. Jediným rozdielom oproti pokladnici so systémom eKasa je to, že virtuálna registračná pokladnica nefunguje v offline režime a po odpojení od internetu musia podnikatelia vydávať paragony, ktoré následne po opätovnom pripojení do systému doplnia.

Výrazné zníženie daňovej medzery

Drobnými zmenami prejdú aj samotné pokladničné bloky. Po novom totiž na nich nájdeme aj QR kód, pomocou ktorého si budú môcť zákazníci jednoducho overiť, či sa doklad zaregistroval aj na serveri finančnej správy prostredníctvom aplikácie Over doklad. Aj od tohto detailu, ako aj od celého systému eKasa, si daniari sľubujú okrem výrazného zníženia daňovej medzery v niektorých sektoroch, aj výrazné uľahčenie a zjednodušenie systému kontroly. Správanie daňovníkov budú vedieť zhodnotiť cez analytické nástroje a kontroly budú vedieť vykonávať aj online tak, že podnikatelia sa o tom nebudú musieť ani dozvedieť.

Viac k témam: Finančná správa SR, projekt eKasa, virtuálna registračná pokladnica
Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikatelia sa musia prispôsobiť novému systému pokladníc, ktoré budú napojené na finančnú správu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner