18. január 2020
Facebook

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič odmieta, aby bol označený za netransparentného v prezidentskej kampani. Transparency International Slovensko (TIS) v piatok zverejnilo štatistiky, v ktorých skúmali volebné kampane všetkých kandidátov na prezidenta SR. Zo štvorice najväčších favoritov na víťazstvo je na tom z pohľadu transparentnosti podľa TIS najhoršie Maroš Šefčovič. "Maroš Šefčovič má tie najvyššie previerky, aké sú v Európe možné, v rámci ktorých jeho i jeho rodinu preverovali nielen slovenské spravodajské služby, ale aj ostatných štátov EÚ. Takisto všetky majetkové pomery pána Šefčoviča sú zverejnené na stránke Európskej komisie, ktorá je najtransparentnejšia inštitúcia na svete. Nie je možné, aby bol takýto kandidát označený za netransparentného," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Šefčovičova poradkyňa pre komunikáciu Renáta Goldírová.

Najprísnejší kódex správania sa

“Pôsobenie člena Európskej komisie sa riadi najprísnejším kódexom správania sa. Moje majetkové a finančné pomery sú už minimálne desať rokov predmetom pravidelného skúmania nielen orgánov EÚ, ale aj všetkých príslušných úradov a spravodajských služieb celej Európskej únie. To je absolútne zrejmý a nespochybniteľný fakt,” vyhlásil Maroš Šefčovič, ktorý má už tretíkrát po sebe najprísnejšiu bezpečnostnú previerku pre výkon funkcie eurokomisára. Šefčovič zároveň dodal, že rovnako má štandardný transparentný účet pre voľby prezidenta SR, ktorý je každému dostupný.

Register transparentnosti

V pozícii eurokomisára bol Maroš Šefčovič zodpovedný za vytvorenie registra transparentnosti, ktorý je spoločný pre Európsku komisiu aj Európsky parlament – čo do rozsahu najväčšieho na svete. Transparency International ho označila za dôležitý míľnik. V stanovisku tiež pripomína, že rovnako pod jeho taktovkou vznikol portál transparentnosti, ktorý zaviedol jednu „bránu“ k informáciám týkajúcich sa transparentnosti, verejných konzultácií či vyhlásení komisárov o záujmoch. "V neposlednom rade boli značne sprísnené aj pravidlá, ktoré úradníci Európskej komisie musia dodržiavať, pokiaľ ide o prijímanie darov či pohostenia. Naopak, je teraz ľahšie a bezpečnejšie pre oznamovateľov, tzv. whistleblowers, upozorňovať na potencionálne prípady zlých praktík," dodáva sa vo vyhlásení Šefčoviča. Podľa Transparency International Slovensko Maroš Šefčovič nebol ochotný vyplniť podrobné majetkové priznanie a neposkytol ani svoje daňové doklady. Formulár, ktorý zverejňuje ako eurokomisár, neobsahuje sumy jeho príjmov, iba výpočet nehnuteľností.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Maroš Šefčovič odmieta, že by jeho prezidentská kampaň bola netransparentná © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

HAAG 22. februára (WebNoviny.sk) - Haagsky tribunál, ktorý prevzal nedoriešené prípady Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), oznámil, že rozhodne v prípade odvolaní v procese s Radovanom Karadžičom v marci. Bývalého vodcu bosnianskych Srbov ICTY už v roku 2016 odsúdil na 40 rokov za mrežami za genocídu v Srebrenici, iné vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti z čias bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995. Podľa prokuratúry by mal byť však Karadžič uznaný vinným z genocídy aj v ďalšom bode a žalobcovia preto preňho žiadajú doživotie. Genocídy sa mal on a jeho jednotky dopustiť aj pri vyháňaní Chorvátov a moslimov z bosnianskych zemí, ktoré si nárokovali Srbi, v roku 1992. Karadžičovi obhajcovia sa naopak dožadujú nového procesu, pretože podľa nich sa sudcovia počas predošlého procesu dopustili procedurálnych chýb. Mechanizmus pre medzinárodné trestné tribunály (MICT) v piatok uviedol, že svoj verdikt vynesie 20. marca.

Viac k témam: genocída, Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu, MICT Mechanizmus pre medzinárodné trestné tribunály
Zdroj: Webnoviny.sk - Haagsky tribunál bude rozhodovať o odvolaniach Karadžiča, za genocídu žiadajú doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MEDELLÍN 22. februára (WebNoviny.sk) - Úrady v kolumbijskom meste Medellín nechali v piatok zbúrať dom niekdajšieho drogového bossa Pabla Escobara. Na zbúranie poschodovej rezidencie, ktorú Escobar nazval Mónaco, bolo potrebných 180 rozbušiek. Demoláciou uskutočnili o 11:53 miestneho času, z okolia vopred preventívne evakuovali približne 1 500 ľudí. Starosta Medellínu Federico Gutiérrez prisľúbil, že na troskách domu vybuduje park pripomínajúci obete Escobarovho medellínskeho drogového kartelu z 80. a 90. rokov. Dom stál v štvrti El Poblado. V roku 1988 prežil útok konkurenčného Cali kartelu a odvtedy bol neobývaný.Viac k témam: drogový boss, drogy
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Medellíne zbúrali dom niekdajšieho drogového bossa Pabla Escobara © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Skupinu maďarských horolezcov v piatok strhla vo Vysokých Tatrách lavína, jeden z nich zomrel. Ako na svojej webstránke informuje Horská záchranná služba (HZS), horských záchranárov v obedňajších hodinách požiadali o pomoc pre maďarských horolezcov, ktorých strhla pod Pfinnovou kopou v Malej Studenej doline lavína. Jeden z horolezcov bol zasypaný. Záchranári HZS sa na snežných skútroch dostali do doliny, odkiaľ museli pokračovať peši. Medzitým sa podarilo skupine maďarských horolezcov ich zasypaného kolegu nájsť a vyhrabať spod lavíny, žiaľ, nejavil známky života, preto ho začali okamžite oživovať. S pomocou dobrovoľných záchranárov HZS, ktorí vyrazili z Téryho chaty, transportovali horolezca na chatu, kde sa pokračovalo v jeho oživovaní. Po konzultácii s lekárom však bola asi po hodine a pol resuscitácia ukončená, dodala HZS. V Tatrách v piatok panovalo nepriaznivé počasie, snežilo a fúkal silný nárazový vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre polohy nad pásmom lesa výstrahu pred silným vetrom 2. stupňa. Výstraha platí do piatkovej polnoci, v nárazoch tu vietor môže dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu.

Viac k témam: horolezci, HZS Horská záchranná služba, lavína
Zdroj: Webnoviny.sk - Lavína vo Vysokých Tatrách strhla maďarských horolezcov, záchranári museli jedného oživovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Maximálna suma štátnej podpory v poľnohospodárstve sa zvýši. Európska komisia (EK) totiž v piatok schválila zrevidované pravidlá štátnej pomoci v sektore poľnohospodárstva, vďaka čomu sa zvýši maximálna suma, ktorú môžu vnútroštátne orgány použiť na podporu poľnohospodárov bez predchádzajúceho schválenia komisie. Na základe tohto rozhodnutia budú môcť krajiny EÚ zvýšiť podporu pre poľnohospodárov bez narušenia trhu a zároveň sa vďaka tomu zníži administratívna záťaž vnútroštátnych orgánov. Informovala o tom EK.

Výšku pomoci nemožno prekročiť

Maximálna výška pomoci, ktorú možno rozdeliť jednotlivým poľnohospodárskym podnikom za tri roky, sa zvýši z 15 000 eur na 20 000 eur. Aby sa predišlo prípadnému narušeniu hospodárskej súťaže, je pre každú krajinu EÚ stanovená maximálna výška vnútroštátnej pomoci, ktorú nemožno prekročiť. Vnútroštátny strop sa stanoví na 1,25 % ročnej poľnohospodárskej produkcie krajiny v priebehu rovnakého trojročného obdobia, čo je nárast oproti 1 % podľa súčasných pravidiel. Ak krajina nepoužije na jeden konkrétny sektor poľnohospodárstva viac ako 50 % celkových prostriedkov štátnej pomoci, môže zvýšiť pomoc de minimis na 25 000 eur na jeden poľnohospodársky podnik a vnútroštátne maximum na 1,5 % ročnej produkcie. To zodpovedá zvýšeniu stropu na poľnohospodára o 66 % a vnútroštátneho stropu o 50 %.

Centrálne registre na vnútroštátnej úrovni

Podľa nových pravidiel sa vyžaduje, aby krajiny, ktoré si zvolia najvyšší strop pomoci, povinne viedli centrálne registre na vnútroštátnej úrovni. Udelená podpora sa bude môcť zaznamenávať, čím sa zjednoduší a zlepší poskytovanie a monitorovanie tzv. pomoci de minimis. Niekoľko členských štátov má už takéto registre zavedené, vďaka čomu budú môcť ihneď uplatňovať vyššie stropy. Zvýšenie stropov nadobudne účinnosť 14. marca a môže sa uplatniť spätne na pomoc, ktorá spĺňa všetky podmienky.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska únia, poľnohospodárstvo, štátna podpora
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia zvýšila maximálnu výšku štátnej pomoci v poľnohospodárstve © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - To, čoho sa dopúšťa bývalý predseda vlády a predseda Smeru-SD Robert Fico, je podľa politológa Grigorija Mesežnikova nehanebnosť. "Dá sa povedať, že sa fakt zbláznil," uviedol pre agentúru SITA šéf Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Podľa neho je to, čo hovorí prezident Andrej Kiska, absolútne v súlade s tým, ako sa predseda strany Smer-SD Robert Fico správal.

Nenapraviteľné poškodenie imidžu Roberta Fica

"Ja stopercentne verím prezidentovi Andrejovi Kiskovi, o tom, že Fico chcel byť vymenovaný za predsedu ústavného súdu a vyhrážal sa, že ak k tomu nedôjde, tak zaútočí. Myslím si, že je to presne v súlade s tým, čo robil aj po svojej porážke v prezidentských voľbách, po dosť napätých vzťahoch medzi ním a prezidentom, keď bol ešte predsedom vlády," pokračoval. Podľa Mesežnikova je to nenapraviteľné poškodenie imidžu Roberta Fica. "Už aj svojimi naratívmi o Sorosovi, všetkým, čo vykonával po vražde novinára a jeho snúbenice, snahou utiecť na ústavný súd, zmarením dohody v parlamente. Je to pokračovanie toho, čo tu robí niekoľko mesiacov," povedal na margo expremiéra.

Negatívne ovplyvnenie šancí Šefčoviča vo voľbách

Piatkové vystúpenia Roberta Fica a Andreja Kisku môžu podľa Mesežnikova negatívne ovplyvniť šance Maroša Šefčoviča, ktorý kandiduje vďaka podpisom poslancov Smeru v marcových prezidentských voľbách. "Myslím si, že to, čo Fico teraz predvádza, robí ešte toxickejším spojenie akéhokoľvek verejného činiteľa so stranou, ktorú on vedie," uviedol s tým, že nie je úplne vylúčené, že sa do druhého kola dostanú iní dvaja kandidáti a Maroš Šefčovič zostane mimo. Šéf IVO zároveň potvrdil, že súčasná prestrelka medzi prezidentom a expremiérom určite nepomáha vnímaniu Slovenska ako štátu so stabilným vývojom, netreba však zabúdať, že za uplynulý rok sa tu stali aj iné nepredstaviteľné udalosti.

Viac k témam: IVO Inštitút pre verejné otázky, Kiska Travel Agency (KTAG), predseda strany Smer-SD, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico si nenapraviteľne poškodil imidž, spor s Kiskom môže mať podľa Mesežnikova negatívny vplyv © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BUKUREŠŤ 22. februára (WebNoviny.sk) - Zo strany členských štátov Európskej únie existuje "plná podpora" pre to, aby blok prijal odvetné opatrenia, ak americký prezident Donald Trump uvalí clá na autá a automobilové dielce. Povedala to v piatok eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. Uviedla, že ministri obchodu krajín EÚ na neformálnom stretnutí v Bukurešti diskutovali o obchodných vzťahoch bloku s Washingtonom. Podľa eurokomisárky sa prejavilo znepokojenie z "určitých aspektov obchodnej politiky, ktorú presadzuje terajšia administratíva USA". Americký prezident uviedol, že USA uvažujú o uvalení ciel na dovoz áut z Európy. Naznačil pritom, že konečné rozhodnutie bude závisieť o toho, či obe strany v najbližších mesiacoch dosiahnu obchodnú dohodu. Malmströmová v tento súvislosti povedala, že EÚ pripravuje odvetné opatrenia, ak by USA clá uplatnili. "Existuje pre to plná podpora," konštatovala.

Viac k témam: automobil, automobilový priemysel, clá USA, clo, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia je pripravená na odvetné opatrenia, ak Spojené štáty uplatnia clá na autá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) sa nikdy nevyjadroval a ani sa nikdy nebude verejne vyjadrovať k obsahu súkromných rozhovorov ústavných činiteľov. Kategoricky však odmieta, že by v jeho prítomnosti odznelo akékoľvek vydieranie. O vydieraní predsedom Smeru-SD Robertom Ficom v súvislosti s jeho záujmom stať sa predsedom Ústavného súdu SR v piatok hovoril prezident Andrej Kiska.

Pomsta expremiéra Fica

Trestné stíhanie voči konateľovi firmy KTAG, ktorú spoluvlastní prezident Andrej Kiska, je pomstou expremiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica voči prezidentovi. Je to pomstou za to, že ho odmietol vymenovať za sudcu či dokonca predsedu Ústavného súdu SR. Vo svojom piatkovom vyjadrení to uviedol Kiska. Zároveň opísal, ako mu telefonoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Prezident tvrdí, že Fico mu odkázal, že buď ho vymenuje, alebo sa voči nemu spustí vojna. Podľa prezidenta z toho vyplýva, že po tom, čo sa mu v júni skončí mandát, bude v kauze vratiek DPH vo firme KTAG obvinený aj on. Informoval, že právnym zástupcom spoločnosti je exminister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý má prezidentovu plnú dôveru.

Odmieta obvinenia o vyhrážkach

Predseda strany Smer-SD Robert Fico odmieta obvinenia prezidenta Andreja Kisku o tom, že sa prezidentovi vyhrážal. Fico tiež uviedol, že naopak, prezident Kiska ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, keď sa informoval o prípade svojej spoločnosti KTAG. Fico navyše očakáva od prokuratúry alebo polície, že vyvrátia tvrdenia prezidenta o ich účelovom zneužití predsedom alebo stranou Smer. "Ja som netušil, že bude vznesené nejaké obvinenie, ani ma to nezaujíma. Rozhodli o tom orgány činné v trestnom konaní a nie Fico," povedal.

Viac k témam: Kiska Travel Agency (KTAG), predseda strany Smer-SD, premiér Slovenskej republiky, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Pellegrini kategoricky odmieta, že by v jeho prítomnosti odznelo akékoľvek vydieranie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Podporu od rôznych politických subjektov vníma Robert Mistrík ako signál, že svojimi postojmi a hodnotami vie ľudí spájať. "Podporujú ma strany Sloboda a Solidarita, SPOLU, Strana maďarskej komunity a spolu s inými kandidátmi aj Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a v prípadnom druhom kole aj Kresťanskodemokratické hnutie," uviedol pre agentúru SITA Robert Mistrík po piatkovom rozhodnutí hnutia OĽaNO, že v prezidentských voľbách nedáva svoju podporu iba jednému z kandidátov na prezidenta SR. "Uchádzam sa o podporu všetkých voličov, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska, mojím cieľom je vo voľbách uspieť a budem vďačný za každý hlas. V prezidentských voľbách reprezentujem široké názorové a politické spektrum," dodal Mistrík. Hnutie OĽaNO v prezidentských voľbách nedáva svoju podporu iba jednému z kandidátov na prezidenta SR. Vyhlásil to na piatkovej tlačovej besede líder hnutia Igor Matovič s tým, že v ich očiach sú Robert Mistrík, Zuzana Čaputová a František Mikloško trojicou demokratických kandidátov, z ktorých by každý bol dobrým prezidentom republiky. V súčasnosti sa uchádza o kreslo prezidenta 14 kandidátov. Prvé kolo volieb je naplánované na 16. marca, druhé na 30. marca tohto roka.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Mistrík vníma podporu v prezidentských voľbách ako signál, že svojimi postojmi vie ľudí spájať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - S prezidentom Andrejom Kiskom mal predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár nejeden telefonický aj osobný rozhovor medzi štyrmi očami. Obsah týchto rozhovor však považuje za dôverný, preto o nich nebude na verejnosti nikdy hovoriť. Uvádza sa to v stanovisku Bélu Bugára, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Klára Debnár. Bugár tak reaguje na informácie, ktoré v piatok uviedol prezident Kiska. Povedal, že práve Bugár mu zatelefonoval a povedal mu, že expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico sa chce stať predsedom ústavného súdu. "Už ma prestáva baviť, že vždy, keď sa dvaja ústavní činitelia hádajú, ja mám byť ten, kto to má vysvetľovať a urovnávať. Sú to dospelí ľudia, ktorí by svoje vzájomné spory mali vedieť vyriešiť civilizovane a sami," dodáva sa v stanovisku.

Pomsta za nevymenovanie na ústavného sudcu

Trestné stíhanie voči konateľovi firmy KTAG, ktorú spoluvlastní prezident Andrej Kiska, je pomstou expremiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica voči prezidentovi. Je to pomstou za to, že ho odmietol vymenovať za sudcu či dokonca predsedu Ústavného súdu SR. Vo svojom piatkovom vyjadrení to uviedol Kiska. Zároveň opísal, ako mu telefonoval koaličný partner, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, že Fico chce ísť na ústavný súd. Prezident tvrdí, že Fico mu odkázal, že buď ho vymenuje, alebo sa voči nemu spustí vojna. Podľa prezidenta z toho vyplýva, že po tom, čo sa mu v júni skončí mandát, bude v kauze vratiek DPH vo firme KTAG obvinený aj on. Informoval, že právnym zástupcom spoločnosti je exminister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý má prezidentovu plnú dôveru.

Podľa Fica naopak Kiska ovplyvňoval orgány

Predseda strany Smer-SD Robert Fico odmieta obvinenia prezidenta Andreja Kisku o tom, že sa prezidentovi vyhrážal. Fico tiež uviedol, že naopak, prezident Kiska ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, keď sa informoval o prípade svojej spoločnosti KTAG. Fico navyše očakáva od prokuratúry alebo polície, že vyvrátia tvrdenia prezidenta o ich účelovom zneužití predsedom alebo stranou Smer. "Ja som netušil, že bude vznesené nejaké obvinenie, ani ma to nezaujíma. Rozhodli o tom orgány činné v trestnom konaní a nie Fico," povedal. Prezident Andrej Kiska v piatok na brífingu uviedol, že obvinenie konateľa firmy KTAG je pomstou za to, že nesúhlasil s vymenovaním Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu SR. Fico tieto vyjadrenia poprel a povedal, že v prípade, že má prezident Kiska nejaké informácie, má ich odstúpiť polícii.

Viac k témam: Kiska Travel Agency (KTAG), Most-Híd, predseda strany Smer-SD, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Sú to dospelí ľudia a svoje spory si majú vedieť vyriešiť sami, reaguje Bugár na konflikt Fica a Kisku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner