31. marec 2020
Facebook

BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) bude na summite Európskej únie a Ligy arabských štátov (LAŠ) v Egypte, kam odcestoval v nedeľu, diskutovať o posilnení vzájomných vzťahov oboch strán v ekonomickej oblasti, o migrácii, ale aj o bezpečnosti a boji proti terorizmu.

Situácia v konfliktných regiónoch

Na dvojdňovom samitu budú predstavitelia EÚ a LAŠ diskutovať aj o situácii v konfliktných regiónoch - Sýrii, Jemene a Líbyi. Zasadnutie bude viesť predseda Európskej rady Donald Tusk spoločne s prezidentom Egypta Abdulfattáhom as-Sísím.

Egypt je dôležitý partner pre EÚ

Predseda vlády Pellegrini sa v Egypte stretne aj s generálnym tajomníkom LAŠ Ahmedom Aboulom Gheitom a s podpredsedom vlády Ománskeho sultanátu pre medzinárodnú spoluprácu Sayyidom bin Asadom bin Tariqom al-Saidom. Situácia v arabskom svete ovplyvňuje Európanov, preto je dôležité, aby sa posilnila spolupráca s arabskými štátmi pri riešení spoločných problémov. Egypt je pre Európsku úniu dôležitým partnerom a regionálnym aktérom, ktorý zohráva dôležitú úlohu v regióne aj preto, že v tomto roku je predsedníckou krajinou Africkej únie.

Viac k témam: Európska únia, Liga arabských štátov (LAŠ), premiér Slovenskej republiky, Smer-SD, summit Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini bude na summite v Egypte aj o posilnení spolupráce EÚ s Ligou arabských štátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

DHÁKA 24. februára (WebNoviny.sk) - Lietadlo smerujúce do Dubaja z bangladéšskej metropoly Dháka muselo v nedeľu núdzovo pristáť v meste Čitágáon na juhu Bangladéša po tom, čo sa ho jeden muž údajne pokúsil uniesť. Podozrivý občan Bangladéša mal zbraň a chcel hovoriť s premiérkou Hasínou Vadžídovou. Muž zomrel na zranenia, ktoré utrpeli pri prestrelke počas zásahu špeciálneho komanda. Všetkých viac než 140 pasažierov a sedem členov posádky Boeingu 737-800 bangladéšskych aerolínií Biman bezpečne evakuovali. Predpokladá sa, že páchateľ mal psychické problémy.

Viac k témam: Dhaka, Dubaj, letecká doprava, únos lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk - Boeing smerujúci do Dubaja musel núdzovo pristáť, na palube bol muž so zbraňou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zlepšila Maďarsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na úroveň BBB zo stupňa BBB- a pridelila mu stabilný výhľad. Agentúra uviedla, že verejný dlh krajiny v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) naďalej smeruje nadol. V rokoch 2012 až 2017 sa verejný dlh Maďarska v priemere nachádzal na úrovni 75,2 percenta HDP, pričom v roku 2019 by sa mal znížiť na 68 percent a v roku 2020 na 66 percent HDP. Deficit maďarských verejných financií sa v minulom roku v podstate nezmenil a bol na úrovni 2,1 percenta HDP, čo bol výsledok výdavkov súvisiacich s voľbami ale zároveň silného rastu príjmov. Agentúra Fitch predpovedá, že schodok verejných financií krajiny sa veľmi nebude meniť napriek spomaleniu ekonomického rastu a odhaduje, že za tento roku bude vo výške 2 percentá HDP a v budúcom roku na úrovni 1,9 percenta HDP vzhľadom očakávaný silný prílev financií z fondov Európskej únie.

Viac k témam: Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings, rating
Zdroj: Webnoviny.sk - Agentúra Fitch zlepšila dlhodobý emisný rating Maďarska a pridelila mu stabilný výhľad © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Nezodpovední turisti spôsobili túto zimu v jednej z jaskýň v Slovenskom krase zánik celej kolónie zimujúcich netopierov, ktorá pozostávala z približne 160 jedincov. Pri obci Hrhov (okr. Rožňava) totiž nelegálne rozložili oheň v ústí jaskyne, čím zamorili dymom celý jaskynný priestor. Zánik kolónie zaznamenali ochranári zo Správy Národného parku Slovenský kras počas každoročného zimného sčítania netopierov v tamojších jaskyniach.

Najvzácnejšie zimujúce druhy

Ako uviedol odborník na netopiere Štefan Matis, najpočetnejším druhom netopiera v jaskyniach Slovenského krasu je aj počas tejto zimy večernica malá. U tohto druhu zaznamenali rekordný počet, až 74-tisíc jedincov. Dlhodobý pokles početnosti pozorujú u dvoch druhov - netopiera ostrouchého a uchane čiernej. Najvzácnejšími zimujúcimi druhmi sú podkovár južný, podkovár veľký, lietavec sťahovavý či netopier pobrežný. Celkovo tu odborníci zaznamenávajú výskyt až 20 druhov netopierov, čo predstavuje najbohatšiu druhovú skladbu v rámci jedného územného celku na Slovensku. „Zimné sčítanie netopierov sa robí až do polovice marca a preto kontrola ďalších zimovísk ešte môže priniesť veľa zaujímavých poznatkov,“ konštatoval Matis na stránke národného parku.

Pravidelné sčítavanie netopierov

Odborníci kontrolujú každoročne okolo 100 vybraných jaskýň, priepastí a banských štôlní v Slovenskom krase, aby zistili druhové zloženie a početnosť netopierov. Výsledky výskumu predstavujú pre odborníkov významné údaje nevyhnutné pre ochranu jednotlivých zimovísk a konkrétnych druhov netopierov. Sčítanie netopierov sa v Slovenskom krase v zimných mesiacoch pravidelne organizuje už od roku 1991. Zimoviská netopierov na území Slovenského krasu patria medzi najvýznamnejšie na Slovensku a mnohé z nich majú dokonca až celoeurópsky význam. V Slovenskom krase sa nachádza viac ako 1300 jaskýň a priepastí, ktoré poskytujú ideálne podmienky na výskyt netopierov.

Viac k témam: netopier, Slovenský kras
Zdroj: Webnoviny.sk - Turisti zničili v Slovenskom krase veľkú kolóniu netopierov, v jaskyni zapálili oheň © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MOSKVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Tisíce ľudí pochodovali v nedeľu centrom Moskvy, aby si pripomenuli opozičného lídra Borisa Nemcova, ktorý zomrel pred štyrmi rokmi. Nemcova zastrelili 27. februára 2015 na moste v blízkosti Kremľa. Vražda bola tvrdou ranou pre odporcov prezidenta Vladimira Putina, pretože ich pripravila o charizmatického a energického lídra.

Z vraždy obvinili bývalého člena bezpečnostných síl čečenského vodcu Razmana Kadyrova, Putinovho úzkeho spojenca, a odsúdil ho na 20 rokov za mrežami. Štyria ďalší muži usvedčení z podielu na vražde dostali väzenské tresty v rozpätí od 11 do 19 rokov. Zobraziť fotogalériu k článku:
V centre Moskvy zastrelili známeho Putinovho kritika

Viac k témam: Moskva, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Tisíce ľudí pochodovali centrom Moskvy na počesť Borisa Nemcova © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes vzal do väzby troch obvinených, zadržaných v rámci akcie Valentín. Ide o starostu obce Dolný Chotár Františka D., jeho syna Františka a ich kamaráta Ladislava A. Obvinenie sa týka piatich vrážd, podvodu a zločinu podporovania zločineckej skupiny sátorovcov.

Obvinení odmietli vypovedať

Súd vyhovel v plnom rozsahu návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý požadoval väzbu pre obavy, že obvinení by mohli ujsť, pokračovať v trestnej činnosti a ovplyvňovať svedkov. Rozhodovanie o väzbe sa uskutočnilo pomerne rýchlo, pretože obvinení odmietli vypovedať. Verdikt súdu nie je právoplatný, obvinení podali voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Razia s krycím menom Valentín

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok 21. februára počas razie s krycím menom Valentín zadržala štyroch ľudí. Pre starostu obce Dolný Chotár Františka D., jeho syna Františka a Ladislava A. prokurátor žiadal väzbu. Štvrtý zadržaný bol podozrivý, ale pre neho prokurátor väzbu nenavrhol. Starosta aj so synom vypovedali v prípravnom konaní vo veľkej kauze sátorovcov. Ich výpovede sa na pojednávaní s týmto gangom čítali, pretože obaja sa na súde ospravedlnili.

Viac k témam: NAKA Národná kriminálna agentúra, Špecializovaný trestný súd SR, súdy, väzba
Zdroj: Webnoviny.sk - Starostu Dolného Chotára, jeho syna aj ďalšieho obvineného vzal sudca do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MADRID 24. februára (WebNoviny.sk) - Muž zo Španielska zabil svoju matku, rozrezal ju a spolu so svojím psom ju čiastočne skonzumoval. Informovali o tom španielske médiá s odvolaním sa na políciu. Tá hrozný prípad kanibalizmu odhalila vo štvrtok v Madride. Podľa novín ABC sa policajtom po vstupe do bytu naskytli "šokujúce scény". Časti 66-ročnej obete sa nachádzali v umelohmotných nádobách po celom byte. Jednému policajtovi došlo zle a musel z miesta nakrátko odísť, informovali aj noviny El Pais. K činu sa priznal 26-ročný syn obete. Čo ho k nemu viedlo, zatiaľ nie je jasné. Údajne konzumoval drogy a s matkou mal podľa susedov časté spory. Úrady zalarmovala kamarátka matky po tom, čo ju mesiac nevidela a nebrala jej ani telefón.

Viac k témam: kanibalizmus, Madrid, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Syn rozrezal matku a zjedol časti jej tela, policajtom sa po vstupe do bytu naskytli šokujúce scény © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ŠARM AŠ-ŠAJCH 24. februára (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa May v nedeľu odložila hlasovanie o svojej dohode o brexite v londýnskom parlamente. Ako oznámila, hlasovanie sa neuskutoční budúci týždeň, ale až 12. marca, niečo vyše dva týždne predtým, ako má krajina opustiť Európsku úniu. Tento krok by mohol vyvolať ďalší odpor v rámci jej kabinetu. Oznámenie prišlo pred cestou na summit Európskej únie a Ligy arabských štátov v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch a tamojším stretnutím s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Mayová tiež uviedla, že jej rokovací tím v utorok opäť zavíta do Bruselu na ďalšie rokovania s európskymi partnermi. Británia má Európsku úniu opustiť už 29. marca.

Viac k témam: brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiérka Mayová odložila hlasovanie o brexite, opäť zavíta na rokovania do Bruselu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VATIKÁN 24. februára (WebNoviny.sk) - Pápež František prisľúbil podniknúť konkrétne kroky proti zneužívaniu detí zo strany duchovných. Vyjadril sa tak na konci summitu rímskokatolíckej cirkvi o pedofílii. Kňazov zneužívajúcich deti pritom označil za "nástroje satana" a zaviazal sa, že ku každému prípadu bude cirkev pristupovať s "najväčšou vážnosťou". Pápež dodal, že sexuálne zneužívanie detí mu pripomína starodávne kruté náboženské praktiky obetovávania detí počas pohanských rituálov. Poznamenal tiež, že čoskoro budú platiť nové cirkevné smernice, ktorých cieľom bude predísť zneužívaniu a potrestať vinníkov. Na konferencii o sexuálnom zneužívaní zo strany duchovenstva sa zúčastnilo 190 predsedov biskupských konferencií, náboženských rádov a ďalších zástupcov cirkvi, ale tiež obete zneužívania. Hlavnými témami konferencie, ktorú zvolal pápež František, boli prevencia pred sexuálnym zneužívaním, starostlivosť o obete a vyšetrovanie prípadov zneužívania.

Viac k témam: sexuálne zneužitie, sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František prirovnal zneužívanie detí k ľudským obetám © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

HANOJ 24. februára (WebNoviny.sk) - Severokórejské štátne médiá potvrdili, že vodca krajiny Kim Čong-un je na ceste do Vietnamu, kde ho čaká summit s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Severokórejská tlačová agentúra KCNA v nedeľu skoro ráno uviedla, že Kima sprevádza hlavný vyjednávač Kim Jong-čchol aj sestra Kim Jo-čong. Reportér agentúry The Associated Press v sobotu informoval, že vlak podobný tomu, aký používa severokórejský líder, prekročil hranice s Čínou. Ruská tlačová agentúra TASS predtým uviedla, že Kim odcestoval vo svojom vlaku z Pchjongjangu. Vietnamské ministerstvo zahraničia rovnako v sobotu oznámilo, že severokórejský líder pricestuje do krajiny na pozvanie prezidenta Nguyena Phu Tronga v "nadchádzajúcich dňoch". Cesta do Vietnamu cez Čínu môže trvať Kimovi viac než dva dni. V poradí už druhý summit Kima a Trumpa sa uskutoční 27. až 28. februára v Hanoji. Prvé stretnutie oboch lídrov sa konalo v júni minulého roka v Singapure. Spojené štáty dúfajú, že sa Kim vo Vietname zaviaže k denuklearizácii Kórejského polostrova.

Viac k témam: KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, summit
Zdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un je podľa médií na ceste do Vietnamu, kde ho čaká summit s Trumpom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner