02. jún 2020
Facebook

HANOJ 28. februára (WebNoviny.sk) - Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) ponúkla vo štvrtok odlišnú interpretáciu výsledkov tohtotýždňového americko-severokórejského summitu od tej, s ktorou krátko predtým predstúpil pred verejnosť americký prezident Donald Trump.

Zrušenie sankcií

Zatiaľ čo šéf Bieleho domu uviedol, že summit vo vietnamskom Hanoji skrachoval preto, lebo severokórejský líder Kim Čong-un trval na tom, aby Američania kompletne zrušili sankcie proti KĽDR, Pchjongjang tvrdí, že Kim žiadal iba čiastočné zrušenie sankcií. Na výmenu sa bol ochotný zaviazať k úplnej likvidácii najväčšieho severokorejského jadrového komplexu.

Nevyhľadáva konflikt

Ako v piatok na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii v Hanoji vyhlásil severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho, Kim Trumpovi ponúkal aj písomný záväzok, že KĽDR sa nadobro vzdá jadrových aj raketových testov. Washington "prepásol príležitosť, aká sa možno už viackrát nenaskytne," povedal šéf severokórejskej diplomacie. Trump, ktorý predstúpil pred novinárov krátko po tejto tlačovke Severokórejčanov počas medzipristátia na Aljaške, sa k Riovým slovám priamo nevyjadril, a namiesto toho varoval nepriateľov USA, že jeho krajina investuje obrovské prostriedky do protiraketovej obrany a vyhrá akýkoľvek vojenský stret. "Amerika nevyhľadáva konflikt, ale ak nás prinútia brániť sa, budeme bojovať a zvíťazíme s veľkou prevahou," vyhlásil Trump.

Viac k témam: summit
Zdroj: Webnoviny.sk - Pchjongjang spochybnil Trumpove slová o výsledkoch summitu vo vietnamskom Hanoji © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BAGDAD 28. februára (WebNoviny.sk) - Severoirackým Mósulom otriasli vo štvrtok dva výbuchy bômb nastražených na cestách, pri ktorých zahynul najmenej jeden človek a ďalší sedemnásti utrpeli zranenia. K prvému výbuchu došlo na juhozápade Mósulu, jeho terčom sa stalo vozidlo milícií známych ako Ľudové mobilizačné sily. Pri tomto útoku podľa doterajších informácií nikto nezahynul, no štyria ľudia utrpeli zranenia. Krátko nato došlo k výbuchu aj pri kultúrnom centre v strede mesta, pričom pri tomto druhom útoku zahynula najmenej jedna osoba a ďalších trinásť ľudí bolo zranených. K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil, najväčšie podozrenie však padá na teroristickú organizáciu Islamský štát.

Viac k témam: útok, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Najmenej jedna obeť a niekoľko zranených nastalo po dvoch útokoch v Mósule © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KOŠICE 28. februára (WebNoviny.sk) - V Nemocnici Košice-Šaca zomrela 62-ročná žena na chrípku. Potvrdila to patologicko-anatomická pitva. Agentúru SITA o tom informovala Lucia Kočková zo spoločnosti Agel SK, ktorá nemocnicu prevádzkuje.

Vysoké horúčky

Pacientka bola hospitalizovaná na Internej klinike Nemocnice v Šaci. „Mala ťažkosti s dýchaním trvajúce niekoľko dní, vysoké horúčky pohybujúce sa okolo 39 stupňov, dusivý kašeľ, sťažovala si na slabosť a únavu,“ uviedol primár Internej kliniky Nemocnice Košice-Šaca Ivan Skalina. Ako dodal, vstupná snímka hrudníka bola bez patologického nálezu. „S odstupom piatich dní, na základe zhoršujúcich sa respiračných ťažkostí, a to aj napriek navýšenej antibiotickej liečbe, sme röntgen zopakovali a ten ukázal už prítomné známky obojstranného zápalu pľúc. Pre zhoršujúci sa klinický a laboratórny nález bola opakovane menená a cielene potencovaná antibiotická terapia.

Nepodceňovať chorobu

Napriek tomu sa zdravotný stav pacientky nelepšil, ale naopak, dochádzalo k rýchlej progresii, ktorá vyústila k úmrtiu. Na základe rýchleho zhoršovania klinického stavu pacientky bez reakcie na potencovanú liečbu, bola indikovaná patologicko-anatomická pitva s neskorším potvrdením vírusu chrípky,“ dodal Skalina. Ako dodala Kočková, tento rok zaznamenávajú pomerne silnú epidémiu respiračných ochorení, ktoré si vyžadujú predĺženú dobu liečenia. „To znamená, že nestačí týždňová terapia v domácich podmienkach, ale prípady oveľa častejšie končia hospitalizáciou na akútnych nemocničných lôžkach. Chorobu netreba podceňovať,“ zdôraznila. V dôsledku zvýšeného výskytu chrípky v nemocnici stále platí zákaz návštev.

Viac k témam: chrípka, vírus
Zdroj: Webnoviny.sk - V nemocnici v Šaci zomrela pacientka na chrípku, potvrdila to patologicko-anatomická pitva © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ŽENEVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Rada Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC) vo štvrtok v dlho pripravovanej správe z pera jej pozorovateľov ostro kritizovala zásahy izraelskej armády proti neozbrojeným Palestínčanom, ktorí sa už niekoľko mesiacov zhromažďujú každý piatok pri bariére na hraniciach medzi Izraelom a palestínskym Pásmom Gazy.

Bezprostredná hrozba

Izrael proti demonštrantom zasahuje ostrou streľbou a zastrelil takto už 189 Palestínčanov. Zranených bolo za tento čas podľa pozorovateľov OSN pri izraelskej streľbe do demonštrantov vyše 6-tisíc ľudí. OSN uvádza, že Izrael sa mohol týmito zásahmi dopustiť aj zločinov proti ľudskosti. Pozorovatelia UNHRC tiež vo svojej správe odmietajú argumentáciu zo strany izraelských oficiálnych miest, ktoré tvrdia, že izraelská armáda zasahuje proti palestínskym demonštrantom v sebaobrane. Podľa pozorovateľov OSN palestínski demonštranti ani v jednom z prípadov "nepredstavovali bezprostrednú hrozbu", proti ktorej by bolo treba zasiahnuť ostrou muníciou.

Uplatnenie práva

Pozorovatelia si na druhej strane všímajú aj násilné správanie sa na strane demonštrantov a kritizujú najmä palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré Pásmo Gazy ovláda, za to, že medzi demonštrantmi nikdy nezjednal poriadok a nesnažil sa predísť násilným prejavom z ich strany. Proti správe krátko po jej zverejnení ostro protestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý vyhlásil, že UNHRC "vytvorila nový rekord v pokrytectve, pretože nenávidí Izrael". "Izrael nedovolí Hamasu útočiť na suverenitu Izraela a bude pokračovať v uplatňovaní svojho práva na sebaobranu," povedal Netanjahu. Izrael dlhodobo označuje UNHRC, ktorá v minulosti opakovane upozorňovala na porušovanie práv Palestínčanov, za neobjektívnu. Minulý rok z rady na protest proti jej údajnému neobjektívnemu vnímaniu situácie na Blízkom východe vystúpili aj Trumpove Spojené štáty.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Organizácia Spojených národov pre ľudské práva kritizuje izraelské zásahy proti Palestínčanom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave navrhne opätovne viacerých kandidátov na post ústavných sudcov.

Politická komédia

Dekan fakulty Eduard Burda zároveň vyzval politikov, aby pristúpili k opakovanej voľbe zodpovedne a prestali z procesu robiť politické divadlo. Agentúru SITA o tom informovala univerzita. Podľa Burdu sa bohužiaľ viacerí z kandidátov, ktorých navrhli, rozhodli viac nekandidovať, pretože sú znechutení zo spolitizovania celej voľby. "Prosím všetkých zainteresovaných politikov, aby prestali z voľby kandidátov na ústavných sudcov a ich následného menovania robiť politickú komédiu a konečne k tejto téme pristúpili zodpovedne," povedal Burda pre agentúru SITA. Tiež doplnil, že vinu za neúspešné dve kolá voľby nových sudcov je potrebné rozdeliť medzi všetkých politikov vrátane prezidenta Slovenskej republiky, pretože sa mali dohodnúť na zmysluplnom a odbornom výsledku.

Ochota asistovať

Univerzita predloží parlamentnému ústavnoprávnemu výboru minimálne šiestich uchádzačov, pričom Burda verí, že ich bude viac. Oprávnené inštitúcie či jednotlivci môžu predkladať mená do 5. marca. Prihláška musí obsahovať viacero náležitostí, okrem iného tiež súhlas kandidáta, preukázané dosiahnuté právnické vzdelanie či 15-ročnú prax v právnickom povolaní. Voľba ústavných sudcov je naplánovaná na marcovú schôdzu Národnej rady SR, ešte pred ňou čaká kandidátov verejné vypočutie. V súčasnosti je od 16. februára tohto roka Ústavný súd SR značne paralyzovaný, keď na ňom zostali iba štyria sudcovia z trinástich. "Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v opakovanej voľbe navrhne viacerých kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Mnohí z kandidátov z predchádzajúcej voľby sa však rozhodli viac nekandidovať, pretože sú zo spolitizovania voľby znechutení a nie sú ochotní asistovať politikom pri ich „hrách“," uviedol Burda.

Jediný výsledok

Podľa neho nesú na neúspešnej voľbe časť zodpovednosti všetci poslanci Národnej rady SR. "Vyjadrenia akýchkoľvek politikov na adresu jednotlivých kandidátov môžu priniesť jediný výsledok, a to, že ešte menej kandidátov bude súhlasiť so svojou kandidatúrou. Zároveň ako človek z právnického prostredia si dovolím na základe ostatnej verejnej voľby kandidátov na ústavných sudcov vysloviť osobný názor, že opoziční poslanci volili niektorých vynikajúcich kandidátov, ale aj niektorých kandidátov, ktorí ani zďaleka k tým najlepším nepatria, takže aj opoziční poslanci sa správajú politicky a preto nemajú právo na danú tému moralizovať. To nijako nevyviňuje koaličných poslancov zo zmarenia prvej voľby sudcov Ústavného súdu SR, ktoré odradilo mnohých výborných kandidátov od uchádzania sa o tento post," uzavrel. Poslanci Národnej rady SR majú za úlohu zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Viac k témam: Univerzita Komenského v Bratislave, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Univerzita Komenského vyzýva politikov, aby k opakovanej voľbe ústavných sudcov pristúpili zodpovedne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ISLAMABAD 28. februára (WebNoviny.sk) - V Pakistane obnovili pátranie po dvoch nezvestných horolezcoch z Talianska a Veľkej Británie, ktorí sa stratili na himalájskom vrchole Nanga Parbat. Armáda vyslala vo štvrtok v rámci pátrania po nich aj dve helikoptéry, a to aj napriek tomu, že pre napätie s Indiou Pakistan uzavrel svoj vzdušný priestor. Pre agentúru AP sa tak vyjadril predstaviteľ pakistanského Alpského spolku Karrar Hajdrí s tým, že pátranie bude napriek nepriaznivému počasiu pokračovať aj v piatok. Talian Daniele Nardi a Brit Tom Ballard sa naposledy ozvali z Nanga Parbat, ktorý je vysoký 8 126 metrov, v nedeľu. Nachádzali sa vtedy vo výške zhruba 6 300 metrov. Hajdrí uviedol, že pakistanský horolezec Ali Sadpára, ktorý je v pátracom tíme, vo štvrtok videl snehom pokrytý stan horolezcov. Nardiho tím na Facebooku zase napísal, že v oblasti sú viditeľné stopy po lavíne. Zároveň uviedol, že pakistanské úrady vyslali vrtuľník k Mummeryho hrebeňu, ale horolezcov tam nenašli. Pátranie po horolezcoch dočasne prerušili v stredu po tom, čo Pakistan oznámil, že jeho ozbrojené sily zostrelili dve indické vojenské lietadlá a zajali pilota, čím eskalovalo napätie medzi oboma krajinami.

Viac k témam: horolezci
Zdroj: Webnoviny.sk - V Pakistane obnovili pátranie po dvoch nezvestných horolezcoch z Talianska a Veľkej Británie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Pavol Vorobjov končí na pozícii šéfa finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry. Pre portál Aktuality.sk to potvrdil hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Pavol Vorobjov sa vlani údajne priznal, že pred vraždou na pokyn nadriadeného lustroval v policajných databázach novinára Jána Kuciaka. Vorobjov od marca nastupuje na iné miesto v polícii. "Po dohode s prezidentom Policajného zboru požiadal Pavol Vorobjov o preloženie na inú policajnú zložku k 1. marcu 2019,“ uviedol hovorca pre portál. Podľa medializovaných informácií dal údajne pokyn na lustrovanie novinára Vorobjovovi niekdajší šéf policajného zboru Tibor Gašpar. Ten obvinenia o takomto pokyne odmietol a tiež uviedol, že sa bude brániť súdnou cestou. Pre kauzu údajnej lustrácie novinára však Gašpar skončil ako poradca súčasnej ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD).

Viac k témam: NAKA Národná kriminálna agentúra, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Vorobjov, ktorý pred vraždou lustroval novinára Kuciaka, v NAKA skončil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ŽENEVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Panel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) rozhodol v prospech USA v ich spore s Čínou týkajúcom sa poľnohospodárskych dotácií. Organizácia uviedla, že Peking prekročil limity WTO pri podpore producentov pšenice a ryže. Panel WTO vo štvrtok uviedol, že Čína prekročila obmedzenia pre podporu v prípade týchto produktov v rokoch 2012 až 2015. USA podali sťažnosť v septembri 2016, čiže ešte pred tým ako administratíva prezidenta Donalda Trumpa prišla s kritikou čínskej obchodnej politiky a uvalila clá na čínske tovary v hodnote stoviek miliárd dolárov. Washington v sťažnosti na pôde WTO argumentoval, že čínska podpora minimálnej ceny pre dva druhy ryže, pšenicu a kukuricu prekročili záväzky krajiny v rámci Svetovej obchodnej organizácie. Panel WTO však uviedol, že ceny kukurice klesli a dostali sa do súladu s limitmi ešte predtým, ako USA sťažnosť podali. Obe krajiny sa môžu voči rozhodnutiu WTO odvolať.

Viac k témam: Svetová obchodná organizácia (WTO)
Zdroj: Webnoviny.sk - Svetová obchodná organizácia rozhodla v prospech USA v spore s Čínou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) víta, že štát po piatich rokoch opätovne umožní pripájať obnoviteľné zdroje do systému.

Enormné úsilie

"Nemožnosť pripájať nové zdroje do distribučnej sústavy trvala na Slovensku od roku 2014 a bola jednou z hlavných príčin poklesu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na spotrebe energie a neplnenia našich záväzkov voči energetickej únii a nasledujúcim generáciám," uviedla SAPI v tlačovej správe. Slovenská republika sa zaviazala dosiahnuť 14 % podiel OZE na koncovej spotrebe energie do roku 2020. V ostatných rokoch však podiel OZE nielen, že nerástol, ale dokonca klesal, tvrdí SAPI. "Zverejnením objemov inštalovaných zdrojov sa skončilo, zvlášť pre sektor OZE, nekonečných a nikdy oficiálne nepomenovaných 5 rokov vákua pre nové zdroje a to nie len pre tie obnoviteľné,“ vysvetľuje riaditeľka SAPI Veronika Galeková. V celej Európskej únii bolo podľa nej Slovensko v tomto smere unikátom. "SAPI spísala počas uplynulých rokov viacero žiadostí, sťažností aj podnetov tak na národnej, ako aj na európskej úrovni. Naše enormné úsilie a konštantná kritika prinútili ministerstvo a zrejme aj distribučné spoločnosti svoj postoj prehodnotiť,“ dodáva Galeková.

Náročná administratíva

Obzvlášť potešujúci je pre SAPI vyhlásený objem 31 MW pre tzv. lokálne zdroje, teda koncept, ktorý si ministerstvo osvojilo práve od asociácie. "Predbežne sa však ukazuje, že napriek snahe pôvodnej myšlienky maximálne zjednodušiť stavbu elektrární pre vlastnú spotrebu sa pre zdroje nad 100 kW plánuje ponechať veľmi náročná administratíva procedúra pre pripojenie a taktiež množstvo technických podmienok," konštatuje sa v tlačovej správe. Zrušenie stopstavu podľa SAPI vytvára dobrý predpoklad na to, aby sa Slovensko začalo viac približovať k energetickej hospodárnosti budov, samovýrobe, samospotrebe, či podpore inovatívnych a efektívnych zelených technológií, ktoré výrazne prispejú k zmierneniu dopadov klimatickej zmeny. Štát umožní opätovne pripájať obnoviteľné zdroje do systému. Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Vojtecha Ferencza tak končí niekoľkoročný stop stav na pripájanie obnoviteľných zdrojov energie. Ministerstvo už na základe nového zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie určilo aj objemy inštalovaného výkonu, ktoré bude možné tento rok do systému pripojiť. Pri lokálnych zdrojoch to bude celkovo 31 megawattov (MW) a pri nových zariadeniach na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov to bude spolu 12 MW inštalovaného výkonu.

Distribučné sústavy

V prípade lokálneho zdroja, kde ide o výrobu elektriny pre vlastnú potrebu, umožňuje rezort hospodárstva najväčší objem inštalovaného výkonu pripojiť v regionálnej distribučnej sústave spoločnosti Západoslovenská distribučná, a to 13 MW. V prípade Stredoslovenskej distribučnej je to 10 MW a v distribučnej sústave Východoslovenskej distribučnej je to 8 MW. Ako uviedol v stredu Ferencz, limit inštalovaného výkonu na jeden zdroj je 500 kW, z čoho je podľa neho možné predpokladať, že vzniká kapacita na pripojenie 60 až 80 lokálnych zdrojov. "Výhoda toho celého je, že nebude platiť tarifu za prevádzkovanie systému," uviedol na margo lokálneho zdroja Ferencz. Ich prevádzkovatelia tak okrem nákladov na silovú energiu ušetria aj na ďalších poplatkoch. Rezort hospodárstva zároveň stanovil, aké objemy inštalovaného výkonu sa budú môcť v tomto roku pripájať v jednotlivých distribučných sústavách pri nových obnoviteľných zdrojoch, ktoré budú elektrinu komerčne dodávať. V tomto prípade je celková kapacita 12 MW rozdelená zhodne po 4 MW pre západ, stred a východ Slovenska.

Vykupovanie zelenej energie

Dodávatelia, ktorí budú mať záujem lokálny zdroj alebo nový zdroj do siete pripojiť, budú podľa Ferencza v prvom rade potrebovať zmluvu s regionálnou distribučnou spoločnosťou. Termíny a postupy, ako sa budú môcť záujemcovia o takéto zdroje prihlásiť, zverejní podľa neho ministerstvo na svojej webovej stránke v najbližších dňoch. Okrem spomínaných dvoch opatrení na pripájanie lokálnych a nových komerčných zdrojov však štát podľa štátneho tajomníka pripravuje aj aukciu, ktorá by mohla byť spustená v tohtoročnom lete. "Štát bude vykupovať zelenú energiu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie. Tam pripravujeme, koľko megawattov dáme na trh," dodal Ferencz s tým, že určite pôjde o vyššie hodnoty, ako pri prvých dvoch opatreniach.

Viac k témam: obnoviteľné zdroje energie, solárne zdroje
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu víta umožnenie pripojenia obnoviteľných zdrojov do systému © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
  O tom, ako ľuďom vysvetliť nutnosť investovania do bezpečnosti a obrany hovoril prezident SR Andrej Kiska s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensom Stoltenbergom vo štvrtok  v Košiciach. Konalo sa tam totiž stretnutie prezidentov Bukureštskej deviatky (B9), teda štátov, ktoré sú na východnom krídle Aliancie. „Zabezpečiť ochranu občanov je základná úloha štátu. Naši ľudia si dokážu zabezpečiť veľa vecí, ale obranu musí zabezpečiť štát. O obrane a bezpečnosti musíme hovoriť práve vtedy, keď je mier, aby sme boli pripravení,“ povedal pred stretnutím s hlavami štátov prezident Kiska. Ako dodal, prezidenti Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska reprezentujú takmer sto miliónov ľudí.

Na Ukrajine hrozila vojna

„Možno sme zabudli, že pred piatimi rokmi hrozil ozbrojený konflikt na Ukrajine. Hrozila tam vojna. Že trošku viac ako 100 kilometrov od Košíc by zúril vojnový konflikt. Vtedy by sa asi každý jeden občan pýtal – sme pripravení? Investovali sme dosť? O tom musíme uvažovať v čase mieru a vysvetľovať, aké dôležitú sú investície do obrany,“ dodal ešte Kiska pred rokovaním s prezidentkami a prezidentmi. Na záver podotkol, že šéf NATO ocenil pripravenosť Slovenska splniť svoje záväzky, teda investovať do obrany dve percentá HDP do roku 2024 a investovať do modernizácie obrany. Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit prezidentov krajín B9 a generálneho tajomníka NATO v Košiciach Hlavnou témou švrtkového rokovania prezidentov krajín Bukureštskej deviatky (B9), ktorá je zoskupením členských krajín NATO a EÚ na východnej hranici, bola otázka bezpečnosti. Rokovania sa začali o 11:00 v košickom Kulturparku. Predchádzalo im stretnutie prezidenta SR Andreja Kisku s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Bezpečnostná situácia v Európe

Slovenský prezident okrem neho privítal v Košiciach prezidentov Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. V priestoroch košického Kulturparku spoločne diskutovali o aktuálnej bezpečnostnej situácii v Európe a v jej susedstve. Na debatu o obrane proti kybernetickým hrozbám, šíreniu dezinformácií a propagandy boli pozvaní aj dvaja experti - uznávaný odborník na problematiku hybridných hrozieb a bývalý editor týždenníka The Economist Edward Lucas a riaditeľka európskej pobočky Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli Miriam Lexmann.

Odhalenie pamätníka

Diskusia bola rozdelená do dvoch plenárnych zasadnutí. Dopoludnia sa prezidenti venovali téme Bezpečnostná situácia v Európe, jej susedstve a mimo nej – dôsledky pre adaptáciu v rámci NATO. Popoludní sa druhé plenárne rokovanie zaoberalo témou Hybridné hrozby – odolnosť voči nim. Súčasťou programu bolo aj odhalenie pamätníka pri príležitosti stretnutia prezidentov a pripomenutia si dôležitých výročí, pri príležitosti ktorých sa stretnutie konalo. Išlo o 70. výročie vzniku NATO, 15. výročie vstupu Slovenskej republiky a ďalších členov B9 do NATO a 20. výročie vstupu Českej republiky, Maďarska a Poľska.

Viac k témam: krajiny Bukureštskej deviatky (B9), NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Prezidenti krajín B9 rokovali v Košiciach, Kiska sa stretol aj so šéfom NATO (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner