01. jún 2020
Facebook

PEKING 2. februára (WebNoviny.sk) - Spojené štáty v sobotu formálne odstúpili od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF).

Moska zmluvu nedodržiava

Ako oznámil vo Washingtone americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, dôvodom je to, že druhá strana zmluvy, teda Rusko, túto zmluvu porušuje, a neprestala s jej porušovaním ani počas dvojmesačnej lehoty, ktorá uplynula, odkedy Američania oznámili svoj zámer od zmluvy odstúpiť. Odstúpenie Spojených štátov od zmluvy nadobudne platnosť po šiestich mesiacoch od dnešného oznámenia, teda 2 júla tohto roku. Spojené štáty sa "neskutočne dlhý čas snažili zmluvu uchovať pri živote", ale Rusko "naďalej popiera, že jeho raketový systém, ktorý je s ňou v rozpore, túto zmluvu porušuje," uviedol v sobotu Pompeo. Postup Ruska podľa neho "ohrozil základné záujmy Spojených štátov a Spojené štáty už nemôžu byť naďalej obmedzované zmluvou, ktorú Rusko otvorene porušuje".

Rusko začne vyvíjať nové rakety

Plánované odstúpenie USA od INF potvrdil už v piatok americký prezident Donald Trump. Zároveň oznámil, že Spojené štáty, tak, ako to už dlho robí Rusko, sa tiež "pohnú vpred s vývojom" vlastných obranných kapacít. "Nemôžeme byť jedinou krajinou na svete jednostranne dodržiavajúcou túto alebo akúkoľvek inú zmluvu," vyhlásil Trump. V sobotu, deň po tom, ako odstúpenie od zmluvy avizovali Spojené štáty, ohlásilo rovnaký krok aj Rusko. "Naši americkí partneri oznámili, že rušia svoju účasť na zmluve, a my ju rušíme tiež," povedal v živom televíznom vystúpení ruský prezident Vladimir Putin. "Všetky naše návrhy v tejto oblasti sú tak ako doteraz na stole, dvere pre rokovania sú otvorené," dodal ruský prezident. Rusko podľa Putina po tomto obojstrannom kroku začne vyvíjať nové rakety stredného doletu. Ako však Putin dodal, rozmiestni ich v európskej časti Ruska len vtedy, ak Američania rozmiestnia v Európe svoje rakety.

NATO apelovalo na Rusko

Severoatlantická aliancia (NATO) ešte v piatok apelovala na Rusko, aby zmluvu opätovne začalo dodržiavať a zvrátilo tým ešte rozhodnutie USA. Moskva by mala podľa aliancie "využiť zostávajúcich šesť mesiacov na to, aby sa vrátila k plnému a overiteľnému dodržiavaniu" tejto zmluvy. Ak Moskva nezlikviduje raketové systémy, ktoré podľa USA zmluvu porušujú, "Rusko bude niesť plnú zodpovednosť za krach zmluvy", uvádza sa v stanovisku NATO.

Čína navrhuje riešiť nezhody

Do diskusie o INF sa v sobotu zapojila aj Čína, ktorá vyzvala Spojené štáty, aby si ešte svoje avizované odstúpenie od zmluvy rozmysleli. Čína zároveň opakovane odmietla úvahy, že by mala vzniknúť nová zmluva o nešírení jadrových zbraní, ku ktorej by sa mali zaviazať aj ďalšie krajiny vlastniace jadrové zbrane vrátane nej samej. Podľa Pekingu na to nie je žiadny dôvod a treba radšej zachovať pôvodnú zmluvu. Pritom páve to, že Čína nie je viazaná k žiadnej podobnej zmluve a môže si slobodne vyvíjať zbrane, aké len chce, bol popri porušovaní zmluvy INF zo strany Ruska jeden z argumentov, prečo sa USA rozhodli od zmluvy odstúpiť. "Čína je proti odstúpeniu USA od zmluvy a vyzýva Spojené štáty aj Rusko, aby vhodným spôsobom vyriešili svoje nezhody prostredníctvom konštruktívneho dialógu," uvádza sa v sobotňajšom vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Najviac jadrových zbraní má Rusko

Ministerstvo rozhodne odmieta úvahy, že by sa táto alebo podobná zmluva mala rozšíriť aj na iné krajiny mimo USA a Ruska. "Čína je proti multilatelarizácii tejto zmluvy. V tejto chvíli je nevyhnutné zachovať a dodržiavať existujúcu zmluvu, nie vytvárať novú," uvádza sa v stanovisku čínskeho rezortu zahraničia. Čína má pritom štvrté najväčšie zásoby jadrových zbraní na svete, konkrétne sa vie o 280 jadrových hlaviciach. Rusko ich vlastní 6850, Spojené štáty 6450. Ešte pred Čínou je na štvrtom mieste Francúzsko s 300 hlavicami, piata je Veľká Británia, ktorá disponuje 215 jadrovými hlavicami. Okrem týchto piatich štátov sa k vlastníctvu jadrových zbraní oficiálne hlásia aj India, Pakistan a Severná Kórea, v ich prípade však presné počty nie sú známe. Je predpoklad, že jadrové zbrane má aj Izrael, hoci tento štát to nikdy oficiálne nepotvrdil, ale ani nepoprel.

Washington Moskvu dlhodobo obviňoval

Zmluvu INF ešte v roku 1987 podpísali vtedajší sovietsky líder Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan. Zmluva zakazuje obom štátom vlastniť, vyrábať a testovať rakety odpaľované zo zeme s doletom od 500 do 5 500 kilometrov. Washington Moskvu dlhodobo obviňoval, že zmluvu porušuje vývojom nového ruského raketového systém 9M729. Rusko však akékoľvek porušovanie zmluvy popiera.

Viac k témam: americký prezident, NATO, ruský prezident, Zmluva o jadrových zbraniach stredného doletu (INF)
Zdroj: Webnoviny.sk - USA formálne odstúpili od zmluvy o jadrových zbraniach, aj keď Čína bola proti tomu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - Návrh zákona o takzvaných hosťujúcich sudoch je dokončený. Vyplýva to z materiálu, ktorý predložilo v piatok ministerstvo spravodlivosti do medzirezortného pripomienkového konania.

Zriadenie nového inštitútu

Hlavným cieľom návrhu zákona je efektívne nahradiť sudcov, ktorí dočasne z rôznych príčin nemôžu vykonávať svoju prácu. Rezort podľa predloženého materiálu plánuje zaviesť zákon do praxe s účinnosťou od 1. júla tohto roka. Potreba zriadenia nového inštitútu vyplynula predovšetkým z hĺbkového auditu slovenského súdnictva, ktorý zadala ešte za svojho pôsobenia v kresle ministerky Lucia Žitňanská (nezaradená). Obdobné inštitúty fungujú aj v zahraničí, kde sa takýmto spôsobom riešia dlhodobé práceneschopnosti sudcov, materské dovolenky či iné dôvody.

Riešenie dočasnej absencie sudcu

„Návrh zákona bol vypracovaný v rámci pracovnej skupiny zriadenej na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky v nadväznosti na odporúčania zo Správy k stavu justície na Slovensku vypracovanej Európskou komisiou pre efektívnu justíciu (CEPEJ),“ uvádza sprievodný materiál dôvody návrhu zákona. „Účelom návrhu zákona je zavedenie inštitútu hosťujúceho sudcu, a to s cieľom vytvoriť predpoklady pre riešenie situácií, ktoré dočasne negatívne ovplyvňujú fungovanie súdov tým, že znamenajú dočasnú absenciu zákonného sudcu (napríklad materská alebo rodičovská dovolenka, prerušenie výkonu funkcie sudcu, stáž sudcu a podobne),“ dopĺňa stanovisko ministerstva.

Problémom nie je málo sudcov

Sudcovské stavy volajú dlhodobo po navýšení ich stáleho počtu z dôvodu nedostatočného personálneho obsadenia. Audit justície, ktorý vykonala medzinárodná organizácia CEPEJ (The European Commission for Efficiency of Justice – Európska komisia pre efektívnu justíciu) však tento nedostatok priamo nepotvrdil. Správa uviedla, že hlavným problém slovenského súdnictva nie je v nedostatočnom personálnom obsadení, ale v iných faktoroch. V budúcnosti má rezort vypracovať aj súdnu mapu, ktorá by zmenila organizáciu a tiež špecializáciu jednotlivých pracovísk.

Viac k témam: sudcovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo spravodlivosti chce zriadiť nový inštitút, ktorý by mal riešiť absenciu sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Novela zákona o cestnej premávke, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania, prinesie zmeny aj v oblasti registrácie vozidiel.

Rozšírené možnosti v elektronickom prihlasovaní

Ako agentúru SITA informoval rezort vnútra, vypúšťa sa napríklad povinnosť vlastníka vozidla prekladať dopravnému inšpektorátu tie rozhodnutia okresného úradu, ktoré inšpektorátu už okresný úrad zaslal v elektronickej podobe. „Rozširujú sa súčasné možnosti elektronického prihlasovania novozakúpených vozidiel tým, že už aj samotní vlastníci vozidiel si budú môcť sami požiadať o prihlásenie novozakúpeného vozidla do evidencie prostredníctvom elektronickej služby,“ informuje ministerstvo.

Tabuľku s evidenčným číslom doručí kuriér

Rezort tiež navrhuje, aby bolo možné dokončiť evidenčný úkon prostredníctvom elektronickej služby bez potreby osobnej návštevy dopravného inšpektorátu tým, že doklady vozidla a tabuľky s evidenčným číslom sa budú zasielať na adresu určenú prevádzkovateľom vozidla. „Po spracovaní žiadosti na dopravnom inšpektoráte bude žiadosť systémovo zasielaná na spracovanie do nového pracoviska v Slovenskej Ľupči, kde sa vytlačí papierové osvedčenie o evidencii časť II a pripravia sa na odoslanie tabuľky s evidenčným číslom, ktoré budú doručované občanom prostredníctvom kuriérnej služby. Ak ide o evidenčný úkon s vozidlom, ktoré už malo vydané doklady a tabuľky, nový držiteľ vozidla ich bude musieť odovzdať doručovacej službe pri doručení nových dokladov a tabuliek (buď priamo kuriérovi alebo na pobočke), inak sa nové doklady a tabuľky neodovzdajú a výmena sa bude musieť dokončiť na dopravnom inšpektoráte,“ uvádza ministerstvo.

Predĺženie platnosti tabuliek

Ministerstvo tiež navrhuje možnosť požiadania o zmenu adresy, ak pritom nie je potrebná nová tabuľka s evidenčným číslom, o dočasné vyradenie vozidla z evidencie a trvalé vyradenie z evidencie na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. „Vypúšťa sa vykonávanie fyzického porovnávania údajov uvádzaných v dokladoch vozidiel s údajmi priamo na vozidle na dopravných inšpektorátoch. Takéto kontroly identifikátorov vozidiel zabezpečujú pracoviská technických kontrol, ktoré je potrebné absolvovať v pravidelných lehotách. Rovnako vykonávajú kontrolu identifikátorov vozidiel aj pracoviská kontroly originality vozidiel, ktoré sú na túto činnosť patrične vybavené,“ konštatuje ministerstvo. Po novom sa tiež má z jedného na päť rokov predĺžiť doba platnosti tabuliek so zvláštnym evidenčným číslom, ktoré sa vydávajú pre predajcov nových vozidiel a pre športové vozidlá. Platnosť takýchto tabuliek pre jednotlivo schválené vozidlá s obmedzenou prevádzkou má byť 10 rokov

Viac k témam: doprava, novela zákona, novela zákona o cestnej premávke
Zdroj: Webnoviny.sk - Novela zákona o cestnej premávke prinesie mnohé zmeny, dokonca aj v registrácii vozidiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - Tretí ročník projektu o zdravej výžive Viem, čo zjem príde do škôl aj po prázdninovej prestávke. V prvom polroku sa uskutočnili prednášky až pre 8 300 žiakov z 82 základných škôl. Hlavné slovo mala pestrá strava a jej dôležitosť v jedálnych lístkoch detí. Projekt má v repertoári aj ďalšie témy o zdravom stravovaní. Tie prichádzajú do škôl v tejto chvíli s celkom novým obsahom a novou interaktívnou lekciou o pitnom režime. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Hambálková z Neuropea, školy sa budú môcť predviesť aj v pohybovej aktivite a súťaži.

Vyučovanie hravou formou

Úplnou novinkou projektu je interaktívna digitalizovaná lekcia, v ktorej žiaci získajú vedomosti o význame vody v ľudskom tele, prečo je také dôležité dodržiavať pitný režim, a tiež akými spôsobmi nám môže telo signalizovať nedostatok tekutín. V závere lekcie je pripravená hra, v ktorej si žiaci preveria svoje vedomosti o tom, ktoré druhy nápojov sú pre naše zdravie najvhodnejšie. „Uvedomujeme si, že dnes už pri výučbe nestačí len pasívne prijímanie informácií zo strany detí, preto sme sa rozhodli projekt zatraktívniť pridaním interaktívnej lekcie. Keďže výučba o zdravej strave a správnom pitnom režime by nemala byť pre deti zaťažujúca, je len správne, aby sa o týchto témach učili hravou formou,“ vysvetlila manažérka pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko Ľubica Novotná.

Školy si môžu zasúťažiť

Pitný režim je jednou z lekcií, ktorou školy vo svojej réžii nadväzujú na úvodnú prednášku, ktorú absolvovali s lektormi z regionálnych pracovísk Úradu verejného zdravotníctva SR. Na výber majú aj témy známe z predošlých ročníkov, ako je Hygiena potravín, Ovocie a zelenina a Riziká zlého stravovania, tentokrát sú však k dispozícii s novým obsahom a materiálmi. V nasledujúcich mesiacoch sa budú môcť zapojené školy zúčastniť aj na dobrovoľných aktivitách - súťaži a pohybovej aktivite. Za tie môžu získať body a okrem vecných cien tak hrať aj o hlavnú cenu, ktorou je príspevok 500 eur na cvičebné pomôcky.

Deti majú lepší prehľad

Projekt Viem, čo zjem je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa od roku 2009 postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doposiaľ sa na ňom zúčastnilo približne osem miliónov detí. Na slovenských školách funguje už tretí rok. Deťom prináša informácie, vďaka ktorým sa lepšie orientujú v tom, čo je pre ich zdravie prospešné a čo im, naopak, môže uškodiť.

Viac k témam: Viem čo jem, zdravá strava
Zdroj: Webnoviny.sk - Projekt o zdravej výžive prichádza opäť do škôl, tentokrát prináša aj hravú novinku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

CANBERRA 2. februára (WebNoviny.sk) - Austrálska polícia v sobotu evakuovala letisko v Brisbane po tom, čo sa na ňom odohral istý "bezpečnostný incident". Jeho povahu zatiaľ polícia nekonkretizovala, uviedla však, že zatkla osobu, ktorá bola jeho pôvodcom. Podľa austrálskych médií proti nemu zasahovala polícia štátu Queensland aj príslušníci austrálskej federálnej polície. Počas evakuácie bola zastavená aj premávka letiskových autobusov. V stanovisku sa neuvádza, či bezpečnostné ohrozenie narušilo aj harmonogram letov.Viac k témam: Brisbane, evakuácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Letisko v Brisbane museli evakuovať, dôvodom bolo ohrozenie bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TEHERÁN 2. februára (WebNoviny.sk) - Irán v sobotu úspešne otestoval novú raketu, ktorá má podľa údajov iránskeho ministerstva obrany dolet 1350 kilometrov. Video z testu rakety ministerstvo zverejnilo aj na svojej internetovej stránke, má 37 sekúnd a ukazuje let rakety z rôznych uhlov a nakoniec jej dopad v púštnej oblasti. Ako informoval iránsky minister obrany Amír Chatámí, nová raketa, ktorá bola cvične odpálená na vzdialenosť 1200 kilometrov, je schopná zasiahnuť akékoľvek ciele na zemi a jej zvláštnosťou je, že letí v nízkej letovej hladine. Z pohľadu dosahu iránskych rakiet nový test nič nemení. Irán mal aj doteraz rakety schopné doletieť aj na vzdialenosť 2000 kilometrov, čo znamená, že je schopný zasiahnuť svojho najväčšieho nepriateľa na Blízkom východe, ktorým je Izrael.Viac k témam: raketa, testovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Irán otestoval novú raketu, ktorá dokáže zasiahnuť akékoľvek ciele na zemi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

DAMASK 2. februára (WebNoviny.sk) - Jedenásť ľudí zahynulo v troskách obytnej budovy, ktorá sa zrútila v sobotu v severosýrskom meste Aleppo. Informovala o tom sýrska štátna tlačová agentúra SANA.

Boje v meste

Pri nešťastí pritom zahynula veľká väčšina ľudí, ktorí sa v budove nachádzali, záchranári vytiahli spod trosiek len jedného živého človeka. Budova sa podľa SANA zrútila v dôsledku poškodenia, ktoré utrpela počas bojov meste. Aleppo bolo štyri roky, medzi rokmi 2012 a 2016, jedným z hlavných centier boja medzi provládnymi jednotkami lojálnymi sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi a opozičnými silami. Mesto bolo po celý tento čas rozdelené na západnú časť, ktorú ovládali vládne vojská, a východnú časť, ktorú držali opozičné sily. Budova, ktorá sa v sobotu zrútila, sa nachádzala vo východnej časti, na ktorú útočili vládne vojská. Rozdelenie mesta ukončila až ofenzíva al-Asadových vojsk, ktoré v roku 2016 získali naspäť kontrolu nad celým mestom.

Sýrska občianska vojna

V sýrskej občianskej vojne, počas ktorej al-Asad podporovaný ruskou armádou útočil na vlastných obyvateľov aj chemickými zbraňami, zahynulo viac ako 400-tisíc ľudí, veľké časti krajiny boli takmer zrovnané so zemou. Práve konflikt v Sýrii sa často spomínal ako jeden z hlavných dôvodov masovej vlny utečencov do Európy v rokoch 2015 a 2016.

Viac k témam: Aleppo, obete, zrútenie budovy
Zdroj: Webnoviny.sk - V meste Allepo sa zrútila obytná budova, spod trosiek zachránili len jedného človeka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - Na rieke Kysuca sa nahromadili ľadové kryhy, hrozí pretrhnutie lávky. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, okolo 12:30 boli hasiči vyslaní do katastra mesta Turzovka na Vyšný Koniec. „Na rieke Kysuca sa na tomto mieste nahromadili ľadové kryhy, pričom došlo k zdvihnutiu hladiny o cca. dva metre a hrozí pretrhnutie lávky. Na miesto smeruje ťažká technika, pomocou kráčajúceho bágra budú hasiči odstraňovať ľadové kryhy,“ uviedla Farkasová. Na rieke Kysuca bol zároveň vyhlásený 1. stupeň povodňovej aktivity. Zobraziť fotogalériu k článku:
Ľadové kryhy na rieke Kysuca

Viac k témam: ľadová povodeň, ľadovce, rieka Kysuca
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Na rieke Kysuca sa nahromadili ľadové kryhy, hrozí pretrhnutie lávky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 2. februára (WebNoviny.sk) - Vo Francúzsku v sobotu už dvanásty víkend po sebe pokračujú masové protesty takzvaných žltých viest, násilného pouličného hnutia protestujúceho proti ekonomickej politike francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Zranení demonštranti

Vodcovia protestov tentoraz vyzvali ľudí po celom Francúzsku, aby si v túto sobotu pripomenuli všetkých demonštrantov, ktorí utrpeli zranenia pri zrážkach s políciou pri doterajších protestoch. Podľa vládnych údajov bolo pri protestoch, ktoré sa začali 17. novembra minulého roka, zranených doteraz okolo dvetisíc ľudí, z toho štyria vážne. Ďalších desať ľudí za ten čas zahynulo pri dopravných nehodách, ktoré súviseli s protestmi žltých viest.

Protesty vyvolalo zvýšenie dane

Podľa hnutia žltých viest Macronova ekonomická politika favorizuje bohatšie vrstvy spoločnosti a nemyslí na tých chudobnejších. Hlavným dôvodom na vyvolanie protestov bola pritom plánovaná nová ekologická daň z pohonných hmôt, napriek tomu, že jej zvýšenie malo byť len minimálne. Macron na základe tlaku ulice toto aj viaceré iné plánované opatrenie medzičasom odvolal a ponúkol demonštrantom ústupky, tí však tvrdia, že ide o nedostatočné kroky a plánujú pokračovať v protestoch. Demonštrácie žltých viest sa vyznačujú násilím, demonštranti často podpaľujú autá, rozbíjajú výklady a útočia na policajtov.


Viac k témam: protest "Žltých viest"
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Žlté vesty nepoľavujú v protestoch, Francúzi sa obávajú ďalšieho násilia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - K ráznemu zakročeniu voči Poľsku, akým je zákaz dovozu poľských potravín, môže Slovensko pristúpiť až po nariadení od Európskej komisie, ktoré vydáva pri bezpečnostných rizikách s potravinami. Dovtedy môže slovenský agrorezort len vyzvať občanov, aby sa poľskému hovädziemu mäsu a iným poľským potravinám vyhýbali. Konštatovala to v sobotu v relácii Sobotné dialógy RTVS ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

Rozhodujú je Európska komisia

Ministerka tak reagovala na štvrtkovú výzvu strany SaS, aby zakázala dovoz mäsa z Poľska, kým si Slovensko nebude isté, že je zdravotne nezávadné. „Zatiaľ môžeme len odporučiť spracovateľom mäsa a občanom, aby sa vyhýbali vyhľadávaniu poľského mäsa. Túto výzvu agrorezort prezentoval hneď po prepuknutí škandálu. Ohľadom tvrdých opatrení voči Poľsku je však rozhodujúca Európska komisia. Tá rozhodne, aké tvrdé opatrenia budeme môcť urobiť. Pri bezpečnostnom riziku môže komisia pristúpiť aj k takému tvrdému trestu a opatreniu, akým je zákaz vývozu hovädzieho mäsa z Poľska. V rámci Európskej únie však, samozrejme, do zakročenia komisie nie je povolený akýkoľvek zákaz dovozu potravín z iného členského štátu,“ ozrejmila v sobotu Gabriela Matečná.

Pokútne porážky sa robili len v noci

Ministerka pôdohospodárstva SR k zverejneným informáciám o škandále s poľským mäsom doplnila, že pokútne porážky robili zamestnanci na bitúnku v blízkosti mesta Ostrów Mazowiecka len v noci. „Porážky sa robili vyslovene v noci, no toto mäso malo pečiatku a certifikáty od tamojších veterinárov. Informovanosť zo strany Poľska o celom škandále bola slabá. Agrorezort robí intenzívne kontroly na poľské hovädzie mäso. Kontrola prebieha na cestách, v podnikoch aj v stravovacích zariadeniach,“ dodala Matečná.

Škandál s bitúnkami v Poľsku

Poľskom otriasa škandál s bitúnkami. Investigatívni novinári z relácie Superwizjera televízie TVN24 natočili šokujúce video. Vidno na ňom, ako na bitúnok privážajú kravy a býky, ktoré ani nevedia stáť na vlastných nohách. Choré zvieratá ďalej spracovávajú na mäso. Takýto postup je v Poľsku nelegálny, reportéri však odhadujú, že v Poľsku sú takýchto bitúnkov stovky. Podľa zverejnených informácií ministerstva pôdohospodárstva SR sa toto mäso dostalo aj na Slovensko.


Viac k témam: Európska komisia (EK), mäso z Poľska - škandál s bitúnkami, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV)
Zdroj: Webnoviny.sk - Môže Slovensko zakázať dovoz poľského mäsa? Rozhodujúce slovo má Európska komisia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner