02. jún 2020
Facebook

JERUZALEM 3. februára (WebNoviny.sk) - Izrael v nedeľu oznámil, že začína stavať nový múr na hraniciach s palestínskym Pásmom Gazy, ktoré stále ovláda radikálne protiizraelské hnutie Hamas. Ako informovalo izraelské ministerstvo obrany, nová kovová bariéra, ktorá bude osem metrov vysoká, sa bude tiahnuť pozdĺž celých hraníc medzi Izraelom a Pásmom Gazy. Podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nový múr "zabráni teroristom z Gazy, aby prenikali na územie Izraela".

Viac k témam: Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael postaví nový múr na hraniciach s Pásmom Gazy, bude mať výšku osem metrov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

SEATTLE 3.februára (WebNoviny.sk) - V dome na predmestí amerického Seattlu strelil cez víkend štvorročný chlapec strelnou zbraňou do tváre svojej matky, ktorá je v ôsmom mesiaci tehotenstva. Ženu previezli do nemocnice so život ohrozujúcimi zraneniami, informovala v nedeľu tamojšia polícia.

Zbraň na posteli pod matracom

Chlapec našiel zbraň pod matracom na posteli, priblížil sa k matke, ktorá pozerala so svojím priateľom televíziu, a podľa polície neúmyselne na ňu vystrelil. Ženin priateľ, chlapcov otec, pripustil, že necháva strelnú zbraň pod matracom na svojej posteli, pretože sa bojí narastajúcej kriminality.

Väčšia kontrola držby zbraní

Po podobných udalostiach v USA spravidla zosilnie volanie po väčšej kontrole držby zbraní, ktorej pravidlá sú vo väčšine amerických štátov veľmi benevolentné. Priaznivci strelných zbraní vrátane Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA), ktorej členmi a podporovateľmi sú aj mnohí vplyvní predstavitelia Republikánskej strany, však naopak argumentujú, že práve rozšírenie zbraní medzi obyvateľmi prispieva k ich väčšej bezpečnosti.

Viac k témam: streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Štvorročný chlapec strelil do tváre svoju tehotnú mamu, zbraň našiel pod matracom na posteli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ABÚ ZABÍ 3. februára (WebNoviny.sk) - Pápež František priletel v nedeľu večer na návštevu Spojených arabských emirátov (SAE). Ide o historicky prvú návštevu akéhokoľvek pápeža na Arabskom polostrove, teda v rodnom mieste islamu. Pápeža na letisku v Abú Zabí privítal korunný princ šejk Muhammad bin Zajíd al-Nahján a spolu sa prešli popred čestnú stráž.

Obdarovaný kvetmi

Pápež sa na letisku zvítal aj s ďalšími miestnymi politickými aj náboženskými predstaviteľmi, a to ako moslimskými, tak aj kresťanskými. V duchu miestnej tradície ho malé dievča a chlapec obdarovali kvetmi a neskôr sa pustil do družného hovoru s korunným princom, počas ktorého sa obaja usmievali. František má počas návštevy v Spojených arabských emirátoch, ktorá potrvá až do utorka, dva hlavné ciele - podporiť a oživiť medzináboženský dialóg medzi kresťanstvom a islamom, a tiež podporiť miestne kresťanské spoločenstvo.

Niektoré témy budú "tabu"

Podľa agentúry The Associated Press (AP) v záujme hladkého priebehu návštevy zrejme nechá bokom väčšinu ďalších tém, vrátane tých polemickejších, ako je vojna v Jemene, kde SAE podporuje krvavé vojenské ťaženie pod vedením Saudskej Arábie. Pápež sa však k tejto téme vyjadril aspoň tesne pred návštevou, keď v nedeľu pred odletom apeloval na ukončenie vojny v Jemene a okrem iného povedal, že "plač (jemenských - pozn. SITA) detí a ich rodičov stúpa k Bohu". Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britskej mediálnej spoločnosti BBC.

Viac k témam: Abú Zabí
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František pricestoval na historicky prvú návštevu na Arabskom polostrove © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Českej republike dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni AA- so stabilným výhľadom. Stabilný výhľad odzrkadľuje očakávanie agentúry Fitch, že česká vláda bude pokračovať v uplatňovaní zdravej fiškálnej a menovej politiky. Aktivita v českej ekonomike je očividne za svojím cyklickým vrcholom a Fitch predpovedá, že hrubý domáci produkt (HDP) v rokoch 2019 a 2020 vzrastie v priemere o 2,7 percenta, čiže pôjde o spomalenie oproti rokom 2015 až 2018, kedy rástol v priemere o 3,8 percenta. Agentúra však prognózuje, že rozpočet ČR bude v rokoch 2019 a 2020 naďalej prebytkový vďaka solídnym príjmom a opatrnej fiškálnej politike. Tieto trendy budú podporovať ďalší pokles verejného dlhu k úrovni 30 percent HDP do konca roku 2020, uviedla agentúra.

Viac k témam: emisie, HDP, hrubý domáci produkt, Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings, rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - Agentúra Fitch potvrdila emisný rating Českej republiky a predpokladá prebytkový rozpočet © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

PRAHA 3. februára (WebNoviny.sk) - Českú republiku v sobotu zasiahlo nečakane silné sneženie, na mnohých miestach krajiny napadlo až štvrť metra nového snehu, čo spôsobuje veľké komplikácie v doprave, ale napríklad aj v dodávkach elektrickej energie. Tá nefunguje desaťtisícom domácností, uvádza Česká televízia (ČT). V Kladne museli vyhlásiť kalamitu, vo viacerých mestách vrátane Prahy má problémy mestská hromadná doprava a z pražského Letiska Václava Havla museli od rána odkloniť už päť letov. Lety z Madridu a Amsterdamu odklonili podľa ČT do Brna, lety z Istanbulu, Londýna a Tel Avivu zas do Viedne. Ďalšie lety síce pristáli v Prahe, no s meškaním. Na viacerých miestach krajiny zablokovali popadané stromy železničnú dopravu, komplikovaná situácia je aj na diaľniciach a iných dôležitých cestných ťahoch. Snežiť má podľa meteorológov až do večera. Na Morave je situácia miernejšia, je tam teplejšie a na väčšine jej územia preto skôr prší. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky Českej televízie.

Viac k témam: Letisko Václava Havla v Prahe, silné sneženie
Zdroj: Webnoviny.sk - Česko zasiahlo silné sneženie, tisícky domácností sú bez elektriny a komplikácie sú aj v doprave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW ORLEANS 3. februára (WebNoviny.sk) - Dcérska firma britsko-holandskej ropnej spoločnosti Royal Dutch Shell súhlasila so zaplatením pokuty 2,2 mil. USD americkej federálnej vláde, aby urovnala obvinenia, že porušila zákon o ochrane vôd. Pokuta sa týka úniku 1 900 barelov ropy do Mexického zálivu v máji 2016 pri prasknutí podmorského potrubia. Informoval o tom portál NOLA.com. Ide o novú sankciu nad rámec pokuty vo výške 3,9 mil. USD, s ktorej zaplatením spoločnosť súhlasila v júli minulého roka, aby v súvislosti s únikom ropy urovnala obvinenia z poškodenia prírodných zdrojov. Približne 3,5 mil. USD z pokuty uhradenej firmou Shell sa použije na projekty obnovy prírodných zdrojov a zvyšok sa má použiť na kompenzáciu nákladov amerických úradov vynaložených v súvislosti s únikom ropy. (1 EUR = 1,1471 USD)

Viac k témam: Mexický záliv, ochrana vôd, pokuta, Royal Dutch Shell, únik ropy
Zdroj: Webnoviny.sk - Dcérska firma spoločnosti Shell zaplatí ďalšiu pokutu pre únik ropy v Mexickom zálive © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Primátor Trnavy Peter Bročka (nezávislý) minul na kampaň pred komunálnymi voľbami 16 188 eur, najviac peňazí dal na letáky a plagáty. Z vlastného vrecka investoval 3500 eur, ďalšie peniaze pochádzajú prevažne od ľudí, ktorí kandidovali do mestského zastupiteľstva v zoskupení Za lepšiu Trnavu. Bročka získal vo voľbách 12 731 hlasov voličov, jeden hlas ho stál v prepočte 1,27 eura.

Približne 15 eur za jeden hlas

Najviac spomedzi kandidátov na primátora Trnavy investoval do kampane Rastislav Mráz, stála ho takmer 50-tisíc eur, z toho viac ako 30-tisíc mu poskytlo KDH. Vo voľbách získal 3349 hlasov, každý hlas ho tak stál približne 15 eur. Mráz skončil v novembrových voľbách primátora na druhom mieste, stal sa však poslancom mestského zastupiteľstva. Podľa počtu získaných hlasov skončil na treťom mieste medzi kandidátmi na primátora Marián Galbavý (nezávislý). Do volieb investoval 12 072 eur, získal 1560 hlasov, jeden hlas ho tak stál 7,7 eura. Výdavky Bročku, Mráza a Galbavého zahŕňajú aj kampaň ich kandidátov na poslancov, tí sa na predvolebných aktivitách finančne podieľali.

Primátor Senice s najdrahšou kampaňou

Kandidáta Smeru – SD Igora Válka stála kampaň štyri tisíc eur, presvedčil ňou viac ako 1100 voličov. Na rozdiel od iných kandidátov, ktorí si platili kampaň v niektorých médiách, Válek ako jediný dostal peniaze od miestnej televízie Spartak TV, išlo o čiastku 1500 eur. Ďalší kandidáti investovali do volieb menšie čiastky do tritisíc eur. Spomedzi primátorov okresných miest v Trnavskom kraji mal najdrahšiu kampaň primátor Senice Martin Ďžačovský, investoval do nej viac ako 7500 eur. Naopak, najlacnejšiu mal primátor Piešťan Peter Jančovič, predvolebné aktivity ho stáli 907 eur. Komunálne voľby sa konali 10. novembra 2018. Informácie pochádzajú zo správ jednotlivých kandidátov o nákladoch na volebnú kampaň a z ich transparentných účtov.

Viac k témam: komunálne voľby 2018 na Slovensku, primátor
Zdroj: Webnoviny.sk - Primátor Trnavy Bročka investoval do volebnej kampane viac ako 16 tisíc eur, Mráz dal trikrát viac © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) - Časť samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) si vzhľadom na vyššie minimálne odvody na sociálne poistenie musí zmeniť svoj trvalý príkaz v banke.

Mesačné sociálne odvody

Týka sa to všetkých SZČO, ktoré za minulý rok platili sociálne odvody z nižšieho základu ako 477 eur, teda ich mesačné sociálne odvody boli nižšie ako 158,11 eura. Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa totiž od začiatku tohto roka zvýšili zo 151,16 eura na 158,11 eura. Dôvodom je nárast minimálneho mesačného vymeriavacieho základu na platenie poistného, ktorý stúpol zo 456 eur na 477 eur. Poistné na sociálne poistenie v novej výške za január tohto roka treba zaplatiť najneskôr do 8. februára tohto roka.

Zmeny pri odvádzaní poistného

Maximálny vymeriavací základ pre SZČO, dobrovoľne poistenú osobu, zamestnanca a zamestnávateľa je po novom 6 678 eur, čo je oproti vlaňajšku nárast o 294 eur. Tí, ktorí za minulý rok platili poistné na sociálne poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu 6 384 eur, pričom ich skutočný vymeriavací základ bol vyšší, uhrádzajú za január 2019 už novú výšku poistného. Ich maximálnym mesačným vymeriavacím základom je už totiž suma 6 678 eur. Z maximálneho vymeriavacieho základu bude SZČO v tomto roku odvádzať poistné v sume 2 213,75 eura mesačne. Dobrovoľne poistená osoba v prípade, že je poistená komplexne (teda nemocensky, dôchodkovo a v nezamestnanosti), je za tento rok do Sociálnej poisťovne povinná odvádzať minimálne 167,65 eura a maximálne 2 347,31 eura mesačne.

Viac k témam: sociálne poistenie, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - SZČO musia pre vyššie minimálne odvody na sociálne poistenie urobiť zmeny v banke © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR sa začnú zaoberať uchádzačmi o post ústavných sudcov v stredu 6. februára o 14:00. Ústavnoprávny výbor musí ešte predtým vyriešiť situáciu s potrebnou 15-ročnou právnickou praxou expremiéra Roberta Fica (Smer-SD). Zvyšných 39 kandidátov splnilo zákonom stanovené podmienky. Parlament má na zvolenie 18 kandidátov rovných desať dní, aby Ústavný súd SR nezostal nefunkčný. Už 16. februára totiž uplynie mandát až deviatim sudcom. Zo zvoleného počtu 18 vhodných uchádzačov následne prezident vymenuje deväť. Medzi nimi bude zrejme aj nový predseda či predsedkyňa Ústavného súdu SR.

Neistota v uznaní Ficovej praxe

Ústavnoprávny výbor zasadne už v pozmenenom zložení, keď poslanca za Most-Híd Petra Kresáka vystrieda jeho stranícka kolegyňa Irén Sárközy. Práve jeho neúčasť na výbore spôsobila patovú situáciu, pre ktorú výbor neprijal uznesenie ku kandidatúre Roberta Fica. Predseda NR SR Andrej Danko za to Kresáka kritizoval a chcel, aby výbor rokoval ďalej a prijal k Ficovi jednoznačné stanovisko. Chcel tiež, aby sa Kresák ako člen výboru na hlasovaní zúčastnil. Kresák potom oznámil odchod z výboru. Nie je nateraz známe, či bude Ficova prax uznaná. Aj v prípade takejto možnosti ho musí odobriť plénum Národnej rady SR a tiež prezident.

Koalícia presadzuje tajnú voľbu

Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Čoraz viac sa hovorí o voľbe, ktorá čaká poslancov Národnej rady SR zrejme v priebehu februára. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Novinkou bolo verejné vypočutie kandidátov, ktoré sa konalo tri pracovné dni. Nezúčastnila sa no ňom iba Eva Fulcová, ktorá sa ospravedlnila pre hospitalizáciu. Ústavný súd SR je jednou z najdôležitejších inštitúcií na Slovensku.

Nominovaní kandidáti na ústavných sudcov

Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.


Viac k témam: Národná rada SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci sa budú zaoberať kandidátmi na ústavných sudcov, otázka Ficovej praxe je stále nevyriešená © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Odchod poradcu Tibora Gašpara, úniky z vyšetrovacích spisov či stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom boli hlavné témy politickej diskusnej relácie v Politike na TA3, v ktorej v nedeľu vystúpila ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Pokiaľ ide o odchod bývalého policajného prezidenta Gašpara z funkcie jej poradcu, Saková zdôraznila, že bol poradcom pre znižovanie rómskej kriminality a jeho kompetencie sa týkali len tejto oblasti.

Rozumný politik sa nemá vyhrážať demisiou

Na otázku, či Gašpar po zverejnených informáciách o tom, že mal dať lustrovať zavraždeného novinára Jána Kuciaka, odmietal odísť, a preto hrozila demisiou, Saková povedala, že demisiou nehrozila. „Ja som človek, ktorý je triezvo, prakticky zmýšľajúci a pragmatický. Každý problém sa snažím riešiť na základe reálnych a rozumných argumentov. Nemyslím si, že rozumný politik sa má vyhrážať demisiou,“ povedala s tým, že ona ku krajným riešeniam nemusela v tomto prípade pristúpiť. Pokiaľ ide o samotného Gašpara, toho si za poradcu vybrala, keďže má na poste ministerky limitovaný čas, dva roky namiesto štyroch, a potrebovala ľudí so skúsenosťami, čo Gašpar ako dlhoročný policajný prezident mal. Po zverejnených informáciách sa s Gašparom stretla, povedal jej k tomu svoje stanovisko.

Úniky spomaľujú proces v kauze Kuciak

Saková však žiada, aby sa počkalo na výsledky vyšetrovania, do ktorého nechce vnášať svoje pocity a domnienky. Zároveň prisľúbila, že ak bude požiadavka na zbavenie mlčanlivosti kohokoľvek z polície, urobí tak operatívne do niekoľkých hodín. Zopakovala ale, že ani ona, ani premiér Peter Pellegrini prístup k spisom nemajú. „Je tam policajný vyšetrovateľ, ktorý pracuje pod dohľadom prokurátora. Ten nariaďuje, čo vyšetrovať, aký úkon zopakovať. Takže vyšetrovanie sa deje nezávisle od funkcionárov Policajného zboru a ministra vnútra,“ vysvetlila Saková. Pokiaľ ide o samotnú podstatu únikov z vyšetrovacích spisov, Saková si myslí, že úniky spomaľujú proces k vypátraniu skutočného objednávateľa vraždy Jána Kuciaka a odďaľujú koniec vyšetrovania. K spisom majú prístup jednotliví účastníci – poškodení, obvinení, ich advokáti, policajti a prokurátor. Ona ako ministerka teda nevie, ako ďaleko vyšetrovanie je, či je blízko alebo ďaleko od konca, keďže nie je orgán činný v trestnom konaní. Podľa nej je však samotné vyšetrovanie efektívne a napreduje dobrým smerom.

Stretnutie s prezidentom Kiskom

Saková sa vrátila aj k stretnutiu s prezidentom Andrejom Kiskom. Stretla sa s ním prvýkrát od svojho vymenovania v apríli 2018. Rozprávali sa o viacerých témach vrátane spomínaných únikov zo spisu. Prebrali aj situáciu v Policajnom zbore, Gašpara sa dotkli len okrajovo, keďže Saková ešte pred stretnutím s prezidentom oznámila jeho odchod. Hoci jej Kiska pred takmer rokom nevyjadril dôveru, podľa Sakovej ocenil výsledky policajtov. „Častokrát som bola označovaná za pravú ruku exministra Roberta Kaliňáka, že bez pomoci nedokážem riadiť ministerstvo. Povedala som už vtedy, že chcem, aby ma hodnotili na základe toho, že budeme mať skutky a budeme mať výsledky, a nie na základe toho, pod kým som robila,“ povedala ministerka vnútra.

Viac k témam: minister vnútra SR, ministerstvo vnútra SR, Smer-SD, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerka Saková nehrozila Gašparovi demisiou, pri vyšetrovaní v kauze Kuciak žiada o trpezlivosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner