18. január 2020
Facebook

RIO DE JANEIRO 6. februára (WebNoviny.sk) - Počet mŕtvych po pretrhnutí priehrady v brazílskom štáte Minas Gerais stúpol na 150. Informoval o tom vo stredu hovorca úradu civilnej ochrany Flavio Godinho. Ako tiež uviedol, 182 osôb je ešte stále nezvestných. Priehrada, ktorá zadržiavala odpad z bane na železnú rudu, sa pretrhla 25. januára a zaplavila obce v okolí mesta Brumadinho na juhovýchode krajiny. Od 26. januára záchranári nenašli nikoho živého. Hasiči, ktorí vedú pátracie a záchranné práce, uviedli, že neplánujú zastaviť pátranie po obetiach nešťastia. Načervenalé bahno, ktoré vyplavilo z priehrady, sa dostalo aj do rieky Paraopeba a kontaminovalo vodné zdroje používané desiatkami obcí. Brazílski odborníci v utorok varovali pred možnou zdravotnou krízou, ktorá hrozí, ak úrady nepomôžu komunitám v zasiahnutých oblastiach.Viac k témam: Minas Gerais, obete, pátranie, pretrhnutie priehrady, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Počet obetí pretrhnutia hrádze v Brazílii naďalej stúpa, záchranári pokračujú v pátraní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 6. februára (WebNoviny.sk) - Afganské militantné hnutie Taliban tvrdí, že Spojené štáty mu prisľúbili stiahnutie polovice svojich vojsk z krajiny do konca apríla tohto roku, pričom so sťahovaním začínajú už začiatkom februára. V Moskve, kde sa pod záštitou ruských predstaviteľov konajú rozhovory o budúcnosti Afganistanu za účasti viacerých zložiek afganského verejného života, to v stredu vyhlásil predstaviteľ Talibanu Abdul Salám Hanáfí. "Američania nám povedali, že medzi začiatkom februára a koncom apríla stiahnu z Afganistanu polovicu svojich vojakov," vyhlásil predstaviteľ Talibanu. Následne podľa neho Američania a Taliban vytvoria "technickú komisiu, ktorá určí časový plán odsunu zvyšných jednotiek". USA sa zatiaľ k týmto slovám predstaviteľa Talibanu nevyjadrili. Doteraz bolo známe len toľko, že plánujú z Afganistanu stiahnuť polovicu svojich jednotiek do konca leta tohto roku.

Viac k témam: Afganistan, americké vojsko, Spojené štáty americké, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty prisľúbili stiahnuť do apríla polovicu svojich vojakov z krajiny, tvrdí Taliban © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) - Zväz spracovateľov mäsa (ZSM) nesúhlasí s tým, ako Štátna veterinárna a potravinová správa postupovala, keď zverejnila a medializovala názvy konkrétnych výrobcov či predajní v prípade distribúcie mäsa z chorého hovädzieho dobytka z Poľska. Ako ďalej informovala agentúru SITA výkonná riaditeľka ZSM Eva Forrai, Štátna veterinárna a potravinová správa to urobila bez toho, aby boli k dispozícii výsledky konkrétnych veterinárnych kontrol u dotknutých výrobcov. Zväz spracovateľov mäsa preto vyzýva zástupcov Štátnej veterinárnej správy, aby učinili nápravu a informovali spotrebiteľov o nových zistených skutočnostiach vo vzťahu k výrobcom, ktorých meno bolo v tejto kauze neprávom poškodené.

Informovanie o dianí

ZSM podotkol, že Štátna veterinárna správa od prepuknutia škandálu na svojej stránke pravidelne zverejňuje nové informácie o dianí v tejto oblasti, pričom prvá informácia bola zverejnená 29. januára. Dňa 30. januára boli na stránke zverejnené mená prvých troch prevádzok na území Slovenskej republiky, kam bolo poľské hovädzie mäso z chorých zvierat v SR dodané. O deň neskôr bol zoznam prevádzok rozšírený aj o ďalších šesť prevádzok, a to prostredníctvom systému rýchleho varovania s oznámením: V týchto predajniach budú vykonané úradné kontroly príslušnými regionálnymi veterinárnymi a potravinovými správami. "Do pozornosti dávame budúci čas v texte oznámenia t.j. v tomto štádiu mala štátna veterinárna správa iba podnet, na základe ktorého mala prešetriť a preukázať, či sa mäso z chorých zvierat mohlo dostať do dotknutých prevádzok, ktorých názvy už medializovala, avšak bez konkrétnych poznatkov a dôkazov, že sa tak skutočne stalo,“ povedala Forrai.

Medializácia neúplných informácií môže zlikvidovať výrobcov

Ako ďalej uvádza ZSM, následkom takéhoto konania sú stovky rozhorčených úplne pochopiteľných reakcií rodičov a stálych zákazníkov, prázdne predajne, zrušené objednávky či vypovedané kontrakty. Ako príklad uviedli citáciu z mediálneho vyhlásenia Mäsiarstva u Urbánka, ktoré bolo zverejnené v utorok v médiách ako aj na stránke samotného výrobcu: "Problémové mäso z chorých poľských kráv sa do Trenčína nikdy nedostalo. Túto skutočnosť potvrdila veterinárna kontrola 1. februára.“ Výrobca to preukázal aj záznamom z uskutočnenej veterinárnej kontroly. Zväz spracovateľov mäsa takisto konštatuje, že aj napriek všetkým zisteniam z uskutočnenej veterinárnej kontroly sa na stránke Štátnej veterinárnej správy doteraz nenachádza informácia, že Mäsiarstvo u Urbánka s týmto konkrétnym poľským bitúnkom vôbec neobchodovalo. Podľa Zväzu spracovateľov mäsa je potrebné si uvedomiť, že zverejnenie a medializácia neúplných informácií, môže byť pre dotknutých výrobcov likvidačná a veľmi rýchlo naštrbí ťažko získanú povesť či dôveru zákazníka voči výrobcovi.

Viac k témam: Mäsiarstvo u Urbánka, mäso z Poľska - škandál s bitúnkami, ŠPVS Štátna veterinárna a potravinová správa, ZSM Zväz spracovateľov mäsa
Zdroj: Webnoviny.sk - Veterinárna správa by mala učiniť nápravu v spôsobe informovania zákazníkov v kauze poľského mäsa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

CÚCUTA 6. februára (WebNoviny.sk) - Venezuelská armáda sa pokúsila zastaviť príchod humanitárnej pomoci do krajiny, pričom zabarikádovala most v kľúčovom hraničnom priechode. Most do mesta Cúcuta v Kolumbii v utorok zablokovali palivová cisterna, nákladný príves a provizórne oplotenie. Podľa kolumbijských úradov tam bariéru deň predtým postavila venezuelská Národná garda. Alba Pereira z lokálnej neziskovej organizácie Entre Dos Tierras blokádu označila za zastrašujúcu taktiku, ktorá nič nedosiahne. Podľa nej chcú venezuelskí predstavitelia predĺžiť "absurdnú krízu", a to zaistením nedostatku jedla a liekov. Venezuelský opozičný líder Juan Giuaidó, ktorý sa vyhlásil za dočasného prezidenta, sa vyjadril, že humanitárna pomoc - potraviny a jedlo - začnú prichádzať do Venezuely aj napriek výhradám zo strany prezidenta Nicolása Madura.

Viac k témam: armáda, humanitárna pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Venezuelská armáda chcela barikádou na hraničnom priechode zabrániť príchodu humanitárnej pomoci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 6. februára (WebNoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý bol medzi francúzskymi voličmi v posledných mesiacoch extrémne nepopulárny, začína v prieskumoch preferencií opäť mierne stúpať. Zatiaľ čo v decembri mu tri renomované prieskumné agentúry IFOP, BVA a Harris Interactive namerali podporu medzi 23 a 31 percentami, v januári už Macrona podporovalo podľa rovnakých agentúr od 31 do 35 percent občanov. Podľa viacerých francúzskych analytikov sa o to Macron zaslúžil tým, že začal rázne riešiť protesty takzvaných žltých viest, násilného pouličného hnutia, ktoré protestuje proti Macronovej ekonomickej politike.

Šikovne kombinuje ústupky demonštrantom

Podľa zástupcu riaditeľa prieskumnej agentúry BVA Edouarda Lecerfa francúzsky prezident zatiaľ pomerne šikovne kombinuje ústupky demonštrantom v niektorých oblastiach s ráznym prístupom voči nim. Dobrým nápadom bolo podľa neho aj zavedenie takzvanej "veľkej diskusie", programu, v rámci ktorého sa môže verejnosť vyjadrovať k aktuálnym spoločenským otázkam a Macron sa zaoberá jej podnetmi. "Veľká diskusia sa teraz objavuje vo francúzskych médiách takmer tak často ako protesty žltých viest," pripomína Lecerf.

Záruka stability

Podobný názor má aj zástupca riaditeľa konkurenčnej agentúry IFOP Frédéric Dabi, ktorý tiež chváli Macronov nápad zaviesť celospoločenské debaty, cestovať po krajine a niekedy aj šesť hodín odpovedať na otázky občanov. "Macron pôsobí dojmom, že je naspäť v hre, navyše v kontexte protestov pôsobí ako záruka stability," hovorí Dabi. Lecerf aj Dabi sa však zhodujú v tom, že Macronova podpora je v kontexte prezidentského úradu stále príliš nízka a francúzsky prezident ešte zďaleka nemá vyhraté. "Stačí jedna nová udalosť a ľad bude už príliš tenký a Macron sa potopí," varuje Lecerf.

Viac k témam: demonštrácie, prieskum, protest "Žltých viest"
Zdroj: Webnoviny.sk - Podpora Macrona v prieskumoch opäť rastie, dobrým nápadom bolo aj zavedenie „veľkej diskusie“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované: 6. februára, 21:20
ISTANBUL 6. februára (WebNoviny.sk) - Najmenej dvaja ľudia zahynuli v troskách osempochodovej budovy, ktorá sa zrútila v stredu v tureckom Istanbule. Ďalších šesť ľudí sa záchranárom podarilo spod trosiek vytiahnuť živých. Podľa tureckých médií sa vie ešte o štyroch ďalších ľudoch, ktorí sú stále zavalení a záchranári sa k nim snažia dostať. Celkovo podľa televízie CNN Türk žilo v budove 43 ľudí v štrnástich bytoch. Väčšina z obyvateľov domu však v čase nešťastia podľa všetkého nebola doma. Príčina zrútenia sa budovy zatiaľ nie je známa. Jedným z faktorov však môže byť to, že vrchné tri poschodia boli na budove postavené bez povolenia. Úrady evakuovali obyvateľov aj z viacerých okolitých budov, pre prípad, že by sa spadnutá budova poškodila aj susedné stavby.


Viac k témam: zrútenie budovy
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: V Istanbule sa zrútila osemposchodová budova, záchranári v troskách stále hľadajú zranených (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 6. februára (WebNoviny.sk) - V Londýne ktosi zaútočil kladivom na náhrobok nemeckého filozofa a ekonóma Karla Marxa, ktorý sa stal hlavným ideológom socialistického a komunistického hnutia. Náhrobok, ktorý sa nachádza na londýnskom cintoríne Highgate a ročne ho navštívia tisícky turistov, je po útoku výrazne poškodený. "Už nikdy nebude ako predtým, tieto bojové šrámy si ponesie už navždy," vyhlásil v stredu Ian Dungavell, predseda spoločnosti Priatelia cintorínu Highgate, ktorá toto pietne miesto spravuje. Marxa, ktorý sa narodil v nemeckom Trieri, no druhú polovicu svojho života prežil v Londýne, pochovali na cintoríne Highgate po jeho smrti v roku 1883. Neskôr nad hrobom postavili mohutný mramorový náhrobok s bronzovou bustou.Viac k témam: cintoríny, útok kladivom, vandalizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vandali vážne poškodili náhrobok Karla Marxa na cintoríne v Londýne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) - S cieľom ochrániť čo najviac životov účastníkov cestnej premávky vyhlásil prezident Policajného zboru Milan Lučanský na štvrtok 7. februára dopravnú akciu. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, policajti sa zamerajú na kontrolu dodržiavania povinnosti vodičov voči chodcom, ale posvietia si predovšetkým na to, či svoje povinnosti dodržiavajú chodci. "Od začiatku tohto roka evidujeme 11 usmrtených chodcov. Do 27. januára ich zomrelo šesť a od 29. januára do 3. februára, teda za posledný týždeň, prišlo o život ďalších päť chodcov. S výnimkou posledného januárového dňa zomrel chodec každý deň. Sú to alarmujúce fakty. Keďže upozornenia a dobré rady polície nezaberajú, posvietime si na týchto účastníkov cestnej premávky ešte viac," uviedla hovorkyňa.

Policajti budú nekompromisní

Ako ďalej informuje tlačová správa, policajti budú postupovať nekompromisne a v prípade zistenia priestupkov dajú chodcom pokutu až do 50 eur v blokovom konaní a v správnom až do 100 eur. A ak chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky za zníženej viditeľnosti nemá na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený bezpečnostný odev, hrozí mu pokuta do 50 eur. Taktiež vodičom hrozia pokuty. Konkrétne za nedanie prednosti chodcom, ak vstúpili na vozovku a prechádzajú cez priechod, zákon ukladá pokutu do 50 eur a za ohrozenie chodca, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod, je to na mieste až 150 eur.

Menej nehôd za rovnaké obdobie

Od začiatku roka až do nedele 3. februára polícia evidovala 1 121 dopravných nehôd (o 44 nehôd menej ako v rovnakom období vlani), ťažko sa zranilo 55 osôb (čo je až o 52 menej ako v porovnateľnom období minulý rok) a o život prišlo 19 osôb (čo je o štyri viac ako vlani za rovnaké obdobie). Prezident Policajného zboru dal úlohu aj krajským riaditeľom, aby v tomto mesiaci vykonali policajti okrem tejto celoslovenskej akcie aj ďalšie takéto kontroly v každom kraji samostatne.

Viac k témam: cestná kontrola, cestná premávka, cestné kontroly, dopravná akcia, dopravná nehoda, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia chystá dopravnú akciu zameranú aj na chodcov, pri priestupkoch bude nekompromisná © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) - Poslanci NR SR za hnutie OĽaNO navrhujú zabezpečiť dotácie na stravu aj pre starobných dôchodcov, predčasných starobných dôchodcov a invalidných dôchodcov, ktorí sa nachádzajú v hmotnej núdzi. Obedy zadarmo by totiž podľa nich od 1. septembra 2019 nemali mať len deti, ale aj dôchodcovia v hmotnej núdzi. Išlo by o 4 809 osôb v hmotnej núdzi poberajúcich starobný dôchodok a 1 752 osôb v hmotnej núdzi poberajúcich invalidný dôchodok pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorú NR SR prerokovala v stredu v prvom čítaní.

Financovanie obedov bez rozdielu príjmov

Poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO) vo vystúpení kritizovala, že obedy zadarmo išli z kapitoly hmotnej núdze, kde sú najchudobnejší na Slovensku. "Tí, ktorí sa tam reálne nachádzajú a potrebujú našu pomoc, tým reálne nepomáhame. V pôvodnom zákone, ktorý menil a rozširoval okruh ľudí, sa financovali obedy pre všetky deti bez rozdielu v príjme rodiny. Naším cieľom je podporiť aj dôchodcov, tak starobných, ako aj invalidných, ktorí sa nachádzajú v nepriaznivej finančnej situácii. Reálne sa nachádzajú v hmotnej núdzi," informovala Gaborčáková. Štát by mal podľa nej prispieť k zvýšeniu ich životnej úrovne.

Obedy zadarmo nie len pre deti

Navrhovaný termín účinnosti 1. septembra zdôvodnila tým, že od tohto dátumu sa začne v plnej miere uplatňovať systém dotácií na podporu výchovy k stravovacím návykom detí. Tie by sa mali poskytovať širšiemu okruhu detí ako doteraz. "Obedy zadarmo by tak od 1. septembra 2019 nemali mať len deti, ale podľa nášho názoru aj ľudia, ktorí tam reálne patria a poberajú príspevok v hmotnej núdzi. Sú to starobní dôchodcovia a invalidní dôchodcovia," uviedla Gaborčáková. Na základe údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR k 31. októbru 2018 bolo evidovaných 150-tisíc osôb v hmotnej núdzi.

Viac k témam: dôchodcovia, hmotná núdza, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, obedy pre školákov, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, stravovanie seniorov
Zdroj: Webnoviny.sk - Dotácie na obedy by mali dostávať aj dôchodcovia v hmotnej núdzi, myslí si Gaborčáková © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

WASHINGTON 6. februára (WebNoviny.sk) - Kolumbijský prezident Iván Duque na budúci týždeň pricestuje do Washingtonu, kde sa stretne so svojím americkým kolegom Donaldom Trumpom. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabee Sanders informovala, že americký prezident spolu s prvou dámou Melaniou Trumpovou privítajú Duqueho a jeho manželku 13. februára. Lídri plánujú prediskutovať ekonomické a bezpečnostné záležitosti vrátane boja s terorizmom, nelegálnych drogových sietí aj situácie vo Venezuele. Prezidenti podľa hovorkyne "budú budovať na silnom partnerstve, ktoré existuje medzi ich krajinami, v snahe o viac prosperujúcu, bezpečnejšiu a demokratickú západnú hemisféru". Trump v roku 2018 odvolal dve plánované návštevy Kolumbie. Prvú odvolal na jar v súvislosti s reakciou americkej armády na použitie chemických zbraní vládou v Sýrii, a druhú zase na jeseň pre nešpecifikované problémy v harmonograme.

Viac k témam: pašovanie drog, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump sa stretne s kolumbijským prezidentom Duquem, diskutovať budú aj o boji s terorizmom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 8

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner