01. jún 2020
Facebook

PARÍŽ 9. februára (WebNoviny.sk) - Vo Francúzsku sa po trinásty víkend konali protesty žltých viest, ktoré v Paríži znova sprevádzali násilnosti. Jeden protestujúci utrpel vážne poranenie ruky, keď polícia zakročila proti demonštrantom, ktorí sa pokúsili vtrhnúť do budovy Národného zhromaždenia.

Muž prišiel o štyri prsty

Polícia uviedla, že tento demonštrant, ktorý je v súčasnosti v nemocnici, prišiel o štyri prsty, ale nepotvrdila správy francúzskych médií, že mu v ruke explodoval granát. Polícia sa pokúsila rozohnať demonštrantov obuškami aj slzným plynom, niektorí protestujúci zase na členov poriadkovej polície hádzali odpad. Keď demonštranti postupovali mestom, tiež zapaľovali autá, motorky a odpadkové koše.
Dokonca zapálili aj protiteroristické vojenské auto, čo "znechutilo" ministra vnútra Christophea Castanera, ktorý na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že je to "neúnosný" útok.

Podpora v Lotyšsku

Počas nepokojov polícia zatkla 31 demonštrantov. Ministerstvo vnútra uviedlo, že s sobotňajšie protesty boli značne menšie ako tie minulotýždňové. Hnutie žltých viest, ktoré protestuje proti ekonomickej politike francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, za uplynulé tri mesiace priviedlo do ulíc tisícky ľudí. V sobotu ho podporili aj aktivisti v Lotyšsku, ktorí sa zišli pred francúzskym veľvyslanectvom v Rige a okrem spolupatričnosti s Francúzmi vyjadrili aj vlastné požiadavky na lepšie životné štandardy. Aktivisti mávali lotyšskými vlajkami a skandovali rôzne slogany, ako napríklad "Francúzi sa zobudili, zatiaľ čo Lotyši stále spia".

Viac k témam: hasiči, polícia, protest "Žltých viest"
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Protest žltých viest v Paríži opäť sprevádzali násilnosti, demonštranti zapálili niekoľko áut © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BEJRÚT 9. februára (WebNoviny.sk) - Militanti z extrémistického hnutia Islamský štát (IS) zaútočili na východe Sýrie na bojovníkov Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF). Boje následne viedli k náletom koalície vedenej USA. Informujú o tom sýrski opoziční aktivisti. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva uviedlo, že na členov SDF zaútočilo 12 strelcov IS a boj trval niekoľko hodín, až kým v sobotu ráno takmer väčšina útočníkov nezomrela. O útoku informovali aj ďalšie aktivistické zoskupenia, medzi nimi i agentúra Step, podľa ktorých, útočníci použili motocykle vybavené výbušninami. Militanti a SDF bojovali blízko ropného poľa al-Umar. Sýrske demokratické sily podporované vzdušnými silami USA vyhnali IS z veľkých častí území na severe a východe Sýrie, ktoré kedysi mali militanti pod kontrolou. Islamský štát kontroluje ešte malú časť územia blízko hranice s Irakom.

Viac k témam: Islamský štát, SDF Sýrske demokratické sily
Zdroj: Webnoviny.sk - Islamský štát zaútočil na Sýrske demokratické sily, boj trval niekoľko hodín © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Nadchádzajúce prezidentské voľby na Ukrajine boli témou piatkového telefonického rozhovoru šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka s jeho ukrajinským partnerom Pavlom Klimkinom. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák a Klimkin sa venovali aj podpore Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) pri pozorovaní týchto volieb.

Pevná a trvalá podpora Ukrajiny

Ako ďalej agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pozorovanie sa uskutočňuje na základe oficiálneho pozvania zo strany Ukrajiny. Ukrajina totiž neumožní na prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia 31. marca, prítomnosť pozorovateľov OBSE z Ruska. Lajčák v telefonickom rozhovore zdôraznil pevnú a trvalú podporu Ukrajine zo strany slovenského predsedníctva v OBSE. „Minister zároveň vyjadril svoje hlboké poľutovanie nad rozhodnutím Najvyššej rady Ukrajiny, ktorá vo štvrtok 7. februára prijala zákon znemožňujúci akreditáciu držiteľov pasov Ruskej federácie ako pozorovateľov volebnej pozorovateľskej misie Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva na Ukrajine,“ informovalo ďalej ministerstvo zahraničných vecí. „Nezávislosť, nestrannosť a profesionalita volebných pozorovaní ODIHR je rozhodujúca," cituje tlačová správa Lajčáka. Minister zahraničných vecí je presvedčený, „že žiadosť ODIHR o akreditáciu všetkých jeho pozorovateľov je v najlepšom záujme OBSE, Ukrajiny a jej ľudu“. Vyzval preto najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, aby pokračovali v hľadaní všetkých možných riešení, ktoré by umožnili akreditáciu všetkých pozorovateľov ODIHR na tieto voľby.

Zoznam pozorovateľov na prezidentské voľby

Ukrajinský parlament vo štvrtok 7. februára odhlasoval zákaz účasti ruských občanov ako pozorovateľov pri nadchádzajúcich ukrajinských prezidentských voľbách. S týmto krokom vyjadril ešte pred hlasovaním parlamentu nesúhlas medzi iným špeciálny vyslanec Spojených štátov amerických pre Ukrajinu Kurt Volker. Na Twitteri napísal, že Ukrajina potrebuje pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, bez ohľadu na to, či niektorí z nich pochádzajú z Ruska, "aby dokázala, že sa riadi demokratickými štandardmi". OBSE už poslala ukrajinským úradom zoznam pozorovateľov na prezidentské voľby, a sú na ňom aj dvaja občania Ruska. Prezidentské voľby na Ukrajine sa uskutočnia 31. marca. Ich najväčším favoritom je podľa prieskumov verejnej mienky populárny komik Volodymyr Zelenskij, až za ním nasledujú expremiérka Julija Tymošenková a súčasný prezident Petro Porošenko.

Viac k témam: Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), prezidentské voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Lajčák telefonoval s Klimkinom o prezidentských voľbách a vyjadril trvalú podporu Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 9. februára (WebNoviny.sk) - Ženu, ktorú francúzske úrady zadržali v súvislosti so smrteľným požiarom v Paríži, predbežne obvinili z podpaľačstva. Informovala o tom parížska prokuratúra. Podľa nej podozrivú, ktorú za uplynulé desaťročie minimálne 13-krát hospitalizovali so psychickými problémami, v piatok vzali do predbežnej väzby. Požiar zachvátil obytnú budovu v utorok ráno a vyžiadal si 10 mŕtvych. Zranenia utrpelo 96 ľudí vrátane ôsmich požiarnikov. Je to najsmrteľnejší požiar v hlavnom meste Francúzska od apríla 2005, keď oheň v hoteli zabil 24 ľudí. Podozrivú ženu poslali do policajnej psychiatrickej nemocnice na psychologické vyšetrenie. Polícia uviedla, že žena počas prvej časti jej väzby naznačila, že za požiar nie je zodpovedná.

Viac k témam: Paríž, polícia, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia obvinila ženu so psychickými problémami, ktorú zadržali po požiari obytného domu v Paríži © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

QUÉBEC 9. februára (WebNoviny.sk) - Muža, ktorý v roku 2017 zabil v mešite v kanadskom meste Québec šesť ľudí, odsúdili na doživotie. Najvyšší súd v Québecu mu tento trest udelil s možnosťou podmienečného prepustenia. Dvadsaťdeväťročný Alexandre Bissonnette oň bude môcť požiadať po tom, ako si odpyká 40 rokov za mrežami. Bissonnette čelil obvineniam zo šesťnásobnej vraždy a šiestich pokusov o vraždu. Obžaloba pre neho požadovala trest odňatia slobody na 150 rokov, čo by bol najtvrdší trest väzenia, ktorý kedy v Kanade udelili. Sudca sa však rozhodol, že mladému mužovi povolí možnosť prepustenia na kauciu ešte počas života. Právnici odsúdeného aj obžaloba uviedli, že sudcovo rozhodnutie zvážia a podrobia analýze, než sa rozhodnú, či sa voči nemu odvolajú. Odsúdený vtrhol 29. januára 2017 do islamského kultúrneho centra a spustil paľbu do ľudí, ktorí sa zišli na večerné modlitby. Šiestich zabil a piatich vážne zranil, pričom jeden zo zranených zostal po útoku paralyzovaný. Bissonnette sa vlani v marci k svojmu činu priznal.

Viac k témam: mešita, polícia, súd, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Odsúdili útočníka z mešity v Québecu, obžaloba žiadala 150 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - Ministerstvo spravodlivosti SR stále nepodpísalo príslušné zmluvy k prenájmu novej budovy, kam sa má presťahovať v závere tohto roka. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová s tým, že ministerstvo stále pracuje na jej detailoch. Rezort v súčasnosti sídli na Župnom námestí v Bratislave spoločne s Najvyšším súdom SR. V závere tohto roka sa má sťahovať na Račiansku ulicu do priestorov areálu Výskumného ústavu zváračského.

Nutné rekonštrukčné práce

Priestory je však nutné pred sťahovaním zrekonštruovať. Ročne zaplatí ministerstvo za prenájom 1 420 000 eur, pričom plánuje priestory neskôr odkúpiť. „Zmluva ešte nie je podpísaná. Na zmluve sme začali pracovať ihneď po tom, čo sme vyhodnotili tento projekt ako najvhodnejší a úspešný. Aby však prenajímateľ a teda budúci predávajúci stihol upraviť budovu podľa našich požiadaviek, tak musel pristúpiť k rekonštrukčným prácam ešte pred podpísaním zmluvy," uviedol šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Nejasný termín sťahovania sa

Ministerstvo má pritom zelenú od vlády SR ešte z minulého roka. Nie je nateraz známe, či rezort stihne termín sťahovania do konca tohto roka. "Projekt spolu s obsahom prenájmu a prípadného predaja sme schválili, ale zmluva ešte nie je dokončená. Pracuje sa na nej, dá sa povedať na týždennej báze, lebo je to komplikovaná a náročná problematika. Ja v mene ministerstva a aj vláda, ktorá túto zmluvu musí schváliť, ju podpíšem a schválim výlučne v takej podobe, ktorá je pre štát výhodná. Keď zmluvu dotiahneme do konca, tak by sa sťahovanie malo stihnúť do konca roka 2019. Samozrejme prenajímateľa by v prípade nedodržania termínu postihli sankcie," doplnil minister. Súťaž na novú budovu vypísala ešte Gálova predchodkyňa Lucia Žitňanská.

Viac k témam: Ministerstvo spravodlivosti SR, Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo spravodlivosti naďalej pracuje na detailoch zmluvy v súvislosti so sťahovaním © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - Kurióznych, no zároveň nebezpečných, vodičov zastavili v piatok bratislavskí diaľniční policajti. Ako agentúru SITA informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, v jednom prípade bolo maloleté dieťa „spoluvodičom“ a v tom druhom vodič počas jazdy popíjal pivo.

Prekročil rýchlosť o 50 kilometrov

Hliadka diaľničného oddelenia Policajného zboru Bratislava v piatok 8. februára popoludní okolo 14:30 spozorovala na diaľnici D1 v smere do Bratislavy vozidlo prekračujúce povolenú rýchlosť. Úsekom s maximálnou rýchlosť 90 kilometrov za hodinu išiel vodič rýchlosťou 142 kilometrov za hodinu. Auto sa preto diaľniční policajti rozhodli zastaviť a skontrolovať. Pri predchádzaní auta zbadali, že vodičovi sedí na kolenách dieťa. Po zastavení auta zistili ďalšie porušenia zákona, auto malo prasknuté čelné sklo a tmavé fólie na predných bočných oknách. Vodičovi preto zakázali ďalšiu jazdu a na mieste mu policajti zároveň zadržali osvedčenie o evidencii vozidla aj tabuľky s evidenčným číslom a uložili blokovú pokutu vo výške 100 eur.

Popíjal za jazdy

Hliadku zaujal okolo 15:20 aj vodič jazdiaci po Einsteinovej ulici v smere na Prístavný most. Počas jazdy priamo vo vozidle VW Polo pil alkoholický nápoj z plechovky. Vodiča ihneď zastavili a podrobili dychovej skúške, ktorou mu namerali 1,06 promile alkoholu v dychu. Aj výsledok opakovaného merania bol pozitívny. Nezodpovedný 66-ročný vodič už čelí obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Stíhaný je na slobode. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave opätovne vyzýva vodičov k zodpovednosti a k dodržiavaniu zákona o cestnej premávke. Podceňovanie pravidiel môže mať tragické následky nielen pre nezodpovedného vodiča, no aj pre nevinných účastníkov cestnej premávky.

Viac k témam: alkohol za volantom, dieťa, pokuta, Polícia SR, prekročená rýchlosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vodič mal za jazdy na kolenách dieťa, policajti zastavili aj „popíjajúceho“ šoféra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Nadchádzajúce prezidentské voľby na Ukrajine boli témou piatkového telefonického rozhovoru šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka s jeho ukrajinským partnerom Pavlom Klimkinom. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák a Klimkin sa venovali aj podpore Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) pri pozorovaní týchto volieb.

Pevná a trvalá podpora Ukrajiny

Ako ďalej agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pozorovanie sa uskutočňuje na základe oficiálneho pozvania zo strany Ukrajiny. Ukrajina totiž neumožní na prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia 31. marca, prítomnosť pozorovateľov OBSE z Ruska. Lajčák v telefonickom rozhovore zdôraznil pevnú a trvalú podporu Ukrajine zo strany slovenského predsedníctva v OBSE. „Minister zároveň vyjadril svoje hlboké poľutovanie nad rozhodnutím Najvyššej rady Ukrajiny, ktorá vo štvrtok 7. februára prijala zákon znemožňujúci akreditáciu držiteľov pasov Ruskej federácie ako pozorovateľov volebnej pozorovateľskej misie Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva na Ukrajine,“ informovalo ďalej ministerstvo zahraničných vecí. „Nezávislosť, nestrannosť a profesionalita volebných pozorovaní ODIHR je rozhodujúca," cituje tlačová správa Lajčáka. Minister zahraničných vecí je presvedčený, „že žiadosť ODIHR o akreditáciu všetkých jeho pozorovateľov je v najlepšom záujme OBSE, Ukrajiny a jej ľudu“. Vyzval preto najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, aby pokračovali v hľadaní všetkých možných riešení, ktoré by umožnili akreditáciu všetkých pozorovateľov ODIHR na tieto voľby.

Zoznam pozorovateľov na prezidentské voľby

Ukrajinský parlament vo štvrtok 7. februára odhlasoval zákaz účasti ruských občanov ako pozorovateľov pri nadchádzajúcich ukrajinských prezidentských voľbách. S týmto krokom vyjadril ešte pred hlasovaním parlamentu nesúhlas medzi iným špeciálny vyslanec Spojených štátov amerických pre Ukrajinu Kurt Volker. Na Twitteri napísal, že Ukrajina potrebuje pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, bez ohľadu na to, či niektorí z nich pochádzajú z Ruska, "aby dokázala, že sa riadi demokratickými štandardmi". OBSE už poslala ukrajinským úradom zoznam pozorovateľov na prezidentské voľby, a sú na ňom aj dvaja občania Ruska. Prezidentské voľby na Ukrajine sa uskutočnia 31. marca. Ich najväčším favoritom je podľa prieskumov verejnej mienky populárny komik Volodymyr Zelenskij, až za ním nasledujú expremiérka Julija Tymošenková a súčasný prezident Petro Porošenko.

Viac k témam: Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), prezidentské voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Lajčák telefonoval s Klimkinom o prezidentský voľbách a vyjadril trvalú podporu Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD) nevie o dohode strán vládnej koalície na 18 kandidátoch na sudcov Ústavného súdu SR. Ak prejde návrh na tajné hlasovanie pri voľbe kandidátov na sudcov ústavného súdu, tak bude treba hľadať podporu naprieč celým politických spektrom, povedal Madej v sobotnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) - Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko.

Nie je záruka, že budú zvolení

Madej o dohode medzi stranami vládnej koalície nevie, myslí, že zatiaľ nie je a nevie, či bude. Tvrdí, že je skôr dohodnutá opozícia. Madej podotkol, že v rámci voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR bude v utorok 12. februára prvé kolo voľby a opakovanú voľbu môže parlament vykonať v najbližších dňoch a snažiť sa zvoliť 18-tich kandidátov. Člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Ondrej Dostál (SaS) nevie o rokovaniach koalície s opozíciou. Podľa jeho informácií nie je na 18-tich kandidátoch zatiaľ dohodnutá ani samotná koalícia. Medzi klubmi, skupinami demokratickej opozície - SaS, OĽaNO a Spolu - občianska demokracia, je zhoda na 10 - 11 kandidátoch, konštatoval Dostál. Obáva sa, že vládna koalícia pristúpi pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov k obštrukcii. „Aj keby opozícia do nohy volila 18 kandidátov, tak to nie je záruka, že budú zvolení. Pokiaľ koalícia bude mať tendenciu zhodnúť sa na tom, že zvolia 18, alebo číslo blízke 18-tim, tak je šanca, že tí 18 budú zvolení, lebo koalícia disponuje dostatkom hlasov. Opozícia dostatkom hlasov na zvolenie toho, alebo onoho kandidáta nedisponuje,“ objasnil Dostál.

Opozícia je dohodnutá na 11 kandidátoch

Ak však výsledkom voľby bude, že „nadpolovičnú väčšinu prítomných dostane iba šesť kandidátov, no tak inak ako obštrukciou zo strany väčšiny, a väčšina je vládna koalícia, to možné nazvať nebude,“ dodal Dostál. Madej s jeho tvrdením nesúhlasí a vyzýva opozíciu na hlasovania za 18 kandidátov. Je škoda, že je opozícia dohodnutá na 11 kandidátoch, lebo kandidátov majú poslanci parlamentu zvoliť 18, myslí si Madej. Osobne bude krúžkovať 18 kandidátov, aby pomohol zvoliť 18 kandidátov na sudcov ústavného súdu. Myslí si, že počas vypočutia kandidátov na ústavných sudcov našli členovia ústavnoprávneho výboru z koalície aj z opozície prienik pri mnohých kandidátoch. Tvrdí, že aj pri tajnej voľbe sú tieto prieniky možné.

Viac k témam: kandidáti na sudcov Ústavného súdu, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, SPOLU – občianska demokracia, Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Madej nevie o dohode koalície na 18 kandidátoch na ústavných sudcov, Dostál sa obáva obštrukcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ISTANBUL 9. februára (WebNoviny.sk) - Turecký prezident navštívil v Istanbule miesto, kde sa v stredu zrútila obytná budova, v ktorej troskách zahynulo najmenej 17 ľudí. Recep Tayyip Erdogan v sobotu prítomným novinárom povedal, že z kolapsu vzniklo "mnoho ponaučení". Ako tiež dodal, po tom, ako vyšetrovatelia nešťastia dokončia svoju prácu, vláda podnikne "rozhodné kroky". Záchranári z trosiek domu vytiahli zatiaľ 14 živých ľudí. Trinásti sú v nemocnici, z toho siedmi vo vážnom stave. Erdogan príde zranených do nemocnice navštíviť. Osemposchodová budova sa zrútila vo štvrti Kartal na ázijskej strane mesta. Príčina kolapsu domu je predmetom vyšetrovania. Úrady však tvrdia, že vrchné tri poschodia boli na budove postavené bez povolenia.

Viac k témam: Istanbul, obete, zrútenie budovy
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Erdogan navštívil v Istanbule miesto zrútenia budovy, z kolapsu vzniklo „mnoho ponaučení“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner