15. október 2019
Facebook

KYJEV 1. marca (WebNoviny.sk) - Favorit marcových prezidentských volieb na Ukrajine, komik Volodymyr Zelenskyj, je presvedčený, že Kyjev musí rokovať s Ruskom o vyriešení situácie na východe Ukrajiny, ktorú ovládajú proruskí separatisti. Zelenskyj uviedol, že v prípade, ak sa mu podarí vyhrať voľby, jeho hlavnou prioritou po nástupe do úradu bude "záchrana ľudských životov" a ukončenie vojny na východe krajiny, pričom jediný spôsob, ako sa to dá spraviť, sú podľa neho mierové rozhovory.

Nebudú žiadne kompromisy

Zelenskyj by chcel do rokovaní s Moskvou, ktoré v minulosti zastrešovalo Nemecko a Francúzsko, zakomponovať aj Spojené štáty a Veľkú Britániu. Favorit ukrajinských prezidentských volieb však zdôraznil, že nebude ochotný Rusku postúpiť žiadne územia. "Nebudú žiadne kompromisy týkajúce sa ukrajinskej suverenity, žiadne obchodovanie s územiami," vyhlásil.

Podpora kandidátov

Ukrajinské prezidentské voľby sa uskutočnia 31. marca. Podľa aktuálneho predvolebného prieskumu kyjevského Medzinárodného sociologického ústavu chce za Zelenského, ktorý si prezidenta zahral už v komediálnom televíznom seriáli, hlasovať 27 percent voličov. Osemnásť percent chce podporiť súčasného prezidenta Petra Porošenka a 16 percent bývalú premiérku Juliju Tymošenkovú.

Viac k témam: prezidentské voľby na Ukrajine, proruskí separatiti
Zdroj: Webnoviny.sk - Favorit prezidentských volieb na Ukrajine chce rokovať s Ruskom, Zelenskyj neplánuje robiť ústupky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KUALA LUMPUR 1. marca (WebNoviny.sk) - V Malajzii našli na pláži 34 žien a detí z moslimskej menšiny Rohingov. Zástupca polície hlavného mesta štátu Perlis Kangar uviedol, že dedinčania našli hladných a slabých utečencov špinavých od blata, ako v piatok ráno kráčali po pláži. Medzi nimi je aj deväť detí. Tamojšie úrady sa domnievajú, že skupina prišla z Thajska, pričom ju na pláži nechali pašeráci. V súčasnosti ich má v rukách imigračný úrad.Viac k témam: Rohingovia, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Na pláži v Malajzii našli skupinu hladných a slabých Rohingov, medzi nimi boli aj deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) - Z 12. poschodia obytného domu v bratislavskej Devínskej Novej Vsi v piatok spadla žena, ktorá zraneniam na mieste podľahla. Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Miháliková, oznámenie o nehybnom tele ženy pod oknami domu na ulici Jána Smreka prijali na linku 158 krátko pred 11:20. Obhliadajúci lekár pre zistenie presnej príčiny smrti ženy odporučil vykonať pitvu. Poverený príslušník Policajného zboru začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Bližšie okolnosti prípadu sú nateraz predmetom vyšetrovania.

Viac k témam: Polícia SR, smrť
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena spadla z 12. poschodia, nehybné telo ležalo pod oknami obytného domu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) - Vyjadrením o skokovom zvýšení minimálnej mzdy o 80 eur strana Smer-SD odštartovala podobné preteky ako pred časom s vyjadrením v súvislosti so zastropovaním veku odchodu do dôchodku. Uviedla to strana Most-Híd s tým, že ich neprekvapuje, že s vlastnými návrhmi prišla aj Slovenská národná strana (SNS). "Strana Most-Híd sa do týchto súťaží nikdy nezapája. Svoje predstavy aj v sociálnej oblasti rieši na rokovaniach s koaličnými partnermi". Agentúru SITA o stanovisku Mosta-Híd informovala hovorkyňa strany Klára Debnár.

Zvýšenie životnej úrovne obyvateľov

"Zníženie daní zamestnancom zvýšením nezdaniteľnej časti sme navrhli v roku 2017. O rok neskôr sme navrhli zníženie daňovo-odvodového zaťaženia, formou daňovo odpočítateľnej položky z daní príjmov právnických osôb v sume 10 percent zaplatených odvodov," pokračovala strana Most-Híd. Dodala, že má aj ďalšie návrhy na opatrenia pre zvýšenie životnej úrovne obyvateľov Slovenska, medzi ktoré patrí rozšírenie zdvojnásobenia daňového bonusu aj na deti staršie ako šesť rokov, podpora živnostníkov, malých a stredných podnikateľov - zníženie odvodov zdravotného poistenia, podpora seniorov, ktorá naďalej zostáva prioritou strany. Most-Híd taktiež pripomína, že "váha sociálnych opatrení má dve misky. Pre nás v tej druhej sa naďalej nachádza zodpovedný prístup k tvorbe štátneho rozpočtu. Vyrovnaný rozpočet by mal naďalej zostať naším spoločným cieľom".

Odhalenie skutočnej tváre politikov

Slovenská národná strana (SNS) pripraví na najbližšiu, 43. schôdzu NR SR, päť zásadných návrhov zákonov. Konkrétne ide o zníženie dane z príjmov právnických osôb na 15 % s účinnosťou k 1. januáru 2020, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na všetky potraviny na 10 %, zníženie DPH pre printové médiá na 10 %, zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov a zavedenie povinnosti uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach. Informovala o tom v piatok riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová. „Politika sa na Slovensku dostala do bodu mrazu. A to aj preto, že žije v zažitých mechanizmoch a funguje starými systémami. SNS sa preto rozhodla zmeniť spôsob predkladania zákonov. Týmto krokom chceme aj odhaliť skutočnú tvár politikov v konfrontácii so zákonmi, ktoré reálne pomôžu občanom Slovenska,“ konštatuje predseda NR SR a SNS Andrej Danko. V najbližších dňoch preto Slovenská národná strana pripraví a v stredu 6. marca 2019 aj doručí do podateľne NR SR spomínaných päť návrhov zákonov.

Viac k témam: dane, DPH daň z pridanej hodnoty, Most-Híd, potraviny, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd neprekvapuje návrh SNS o daniach a predstavy v sociálnej oblasti chce riešiť s partnermi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) - Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) víta predstavený zámer zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny, ako o ňom v piatok informoval predseda SNS Andrej Danko. Slovensko je dlhodobo krajinou s najvyššou DPH na potraviny v regióne a jednou z najvyšších DPH v celej EÚ. Zníženie DPH na 10 % by bolo pozitívnou správou nielen pre spotrebiteľov, ale znížila by sa finančná atraktivita cezhraničných nákupov potravín, uviedlo vo svojom stanovisku SZZV.

Vyššia spotreba v obchodoch

Ako dokazuje skúsenosť z plošného zníženia DPH na potraviny v Rumunsku v roku 2016, takýto krok môže podľa SZZV znamenať aj pozitívny stimul pre vyššiu spotrebu v slovenských obchodoch a následný vyšší výber dane. "Pri týchto opatreniach by sa zároveň nemalo zabudnúť na prísľub zníženia DPH na segment detskej výživy a plienky, ako to pred rokom oznámil bývalý predseda vlády Robert Fico. SZZV v tejto téme komunikuje s Ministerstvom financií SR, pričom sme predložili všetky požadované podklady, ktoré by mohli viesť k tomuto jasnému sociálnemu opatreniu," uviedol výkonný riaditeľ SZZV Ľubomír Tuchscher.

Zásadné návrhy zákonov

Slovenská národná strana v piatok informovala, že pripraví na najbližšiu, 43. schôdzu NR SR, päť zásadných návrhov zákonov. Konkrétne ide o zníženie dane z príjmov právnických osôb na 15 % s účinnosťou k 1. januáru 2020, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na všetky potraviny na 10 %, zníženie DPH pre printové médiá na 10 %, zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov a zavedenie povinnosti uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach.

Viac k témam: dane, DPH daň z pridanej hodnoty, potraviny, SNS Slovenská národná strana, SZZV Slovenské združenie pre značkové výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk - Znížením dane na potraviny by mohla klesnúť atraktivita cezhraničných nákupov, myslí si SZZV © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

WASHINGTON 1. marca (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump napriek zjavnému neúspechu tohtotýždňového americko-severokórejského summitu vo vietnamskom Hanoji trvá na tom, že so severokórejským lídrom Kim Čong-unom má "veľmi dobrý" vzťah.

V Hanoji viedol veľmi dôležité rozhovory

Ako šéf Bieleho domu napísal v piatok na Twitteri, s Kimom viedol v Hanoji "veľmi dôležité rozhovory". "My vieme, čo chcú oni, a oni zase vedia, čo potrebujeme my," charakterizoval Trump vzájomný vzťah medzi oboma krajinami bez toho, aby konkretizoval, o aké záležitosti ide. Trump sa zatiaľ nevyjadril k nezrovnalostiam okolo dôvodu neúspechu summitu, ktoré obe strany vysvetľujú po svojom. Ešte vo štvrtok americký prezident uviedol, že summit skrachoval preto, lebo Kim trval na tom, aby Američania kompletne zrušili sankcie proti KĽDR.

Washington prepásol príležitosť

Pchjongjang však následne vyhlásil, že Kim žiadal iba čiastočné zrušenie sankcií a na výmenu sa bol ochotný zaviazať k úplnej likvidácii najväčšieho severokorejského jadrového komplexu. Ako v piatok na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii v Hanoji vyhlásil severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho, Kim Trumpovi ponúkal aj písomný záväzok, že KĽDR sa nadobro vzdá jadrových aj raketových testov. Washington "prepásol príležitosť, aká sa možno už viackrát nenaskytne," povedal šéf severokórejskej diplomacie.

Viac k témam: KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, summit
Zdroj: Webnoviny.sk - S Kim Čong-unom sme viedli dôležité rozhovory a máme dobré vzťahy, tvrdí po neúspešnom summite Trump © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 1. marca (WebNoviny.sk) - Aktivita v priemyselnom sektore eurozóny sa vo februári prvýkrát od júna 2013 zmenšila. Vyplýva to z prieskumu agentúry IHS Markit. Index nákupných manažérov (PMI), ktorý agentúra zostavuje, klesol na 49,3 bodu z januárovej úrovne 50,5 bodu. Hodnota indexu pod hranicou 50 bodov naznačuje, že aktivita v sektore oslabuje. "Priemyselný sektor eurozóny klesol najvýraznejšie za takmer šesť rokov," povedal hlavný ekonóm IHS Markit Chris Williamson. "Okrem všeobecne rozšírených obáv z obchodnej vojny, ktoré sú často spojené s clami zo strany USA, ako aj obáv súvisiacich s výhľadom globálnej ekonomiky, firmy hlásia, že zvýšená politická neistota, vrátane brexitu, poškodzuje dopyt," uviedol hlavný ekonóm IHS.

Viac k témam: Brexit, clá USA, eurozóna, PMI Zložený index nákupných manažérov, priemysel
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktivita v priemyselnom sektore eurozóny sa po niekoľkých rokoch prvýkrát zmenšila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované: 1. marca 17:50
BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) - Prijatie piatich návrhov zákonov z dielne SNS by znamenalo opustenie cieľa vyrovnaného hospodárenia, čo je jeden z bodov Programového vyhlásenia vlády. Takéto návrhy preto musia byť predmetom koaličnej dohody. Uviedlo to v stanovisku k návrhom z dielne SNS Ministerstvo financií SR (MF SR). Slovenská národná strana v piatok informovala, že pripraví na najbližšiu, 43. schôdzu NR SR, päť zásadných návrhov zákonov. Konkrétne ide o zníženie dane z príjmov právnických osôb na 15 % s účinnosťou k 1. januáru 2020, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na všetky potraviny na 10 %, zníženie DPH pre printové médiá na 10 %, zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov a zavedenie povinnosti uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach.

Najvyššie sadzby korporátnej dane

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) v reakcii pre agentúru SITA na návrhy SNS uviedol, že je za zníženie dane z príjmu právnických osôb na 15 %. "Túto iniciatívu vítame, INESS ju dokonca má vo svojich dlhodobých opatreniach na zlepšenie podnikateľského prostredia. Slovensko má dnes v rámci strednej a východnej Európy jednu z najvyšších sadzieb korporátnej dane," ozrejmil analytik INESS Martin Vlachynský. INESS víta aj zníženie dane z pridanej hodnoty na všetky potraviny na 10 %. "Zavedenie jednotnej sadzby na potraviny by výrazne zjednodušilo účtovný život obchodníkov a znamenalo by aj nižšie náklady občanom na potraviny. Tento návrh je predložený v čase, keď sa preukázalo, že zavedenie odvodu reťazcov zvýšilo ceny potravín. Nižšia DPH má šancu tento rast spomaliť, prípadne zvrátiť. Pri nedávnom zavedení 10-percentnej DPH na vybrané potraviny došlo k merateľnému poklesu ich cien. Z pohľadu spotrebiteľa by tak ideálnym riešením bol balíček, ktorý by obsahoval tak zníženie DPH, ako aj zrušenie odvodu reťazcov," pokračoval Martin Vlachynský. Dodal, že INESS víta aj zníženie DPH pre printové médiá na 10 %.

Z jednoduchého opatrenia vznikajú regulácie

K zrušeniu koncesionárskych poplatkov pre seniorov INESS uviedol, že väčší zmysel by malo zrušenie koncesionárskych poplatkov pre podnikateľské subjekty, ktoré nedávajú žiaden zmysel. K povinnosti uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach bol kritický. "Presne takto vzniká byrokracia. Verejnosť je vystrašená medializovaným prípadom, tak pribehne politik s rýchlym a jednoduchým "riešením". Zo zdanlivo jednoduchého opatrenia ale často vzniknú regulácie, ktoré majú pre zákazníka minimálny efekt a podnikateľa poškodia," dodal Vlachynský.

Štátny rozpočet nie je peňaženka

Podľa hnutia OĽaNO Andrej Danko a strana SNS nerozumie verejným financiám, keď chce takto populisticky rozhadzovať peniaze daňových poplatníkov. "Štátny rozpočet nie je peňaženka, z ktorej si môže Andrej Danko rozhadzovať ako ho napadne. Daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku trestá hlavne pracujúcich ľudí. Ak chce Andrej Danko urobiť niečo dobré pre Slovensko, musí znížiť dane a odvody pracujúcim a zdaniť hlavne oligarchov, ktorí žijú na úkor štátneho rozpočtu. Takéto riešenie však neprináša a svojimi populistickými nápadmi ide ohroziť verejné financie,“ povedal poslanec NR SR za OĽaNO a tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger.

Viac k témam: DPH daň z pridanej hodnoty, INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Inštitút ekonomických a spoločenských analýz víta návrh SNS a súhlasí s nižšími daňami pre firmy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

MEXIKO 1. marca (WebNoviny.sk) - Výbuch poškodeného palivového potrubia v centrálnom Mexiku si vyžiadal už 134 mŕtvych. Vláda v štáte Hidalgo v piatok potvrdila, že 66 z 81 pôvodne hospitalizovaných ľudí zomrelo v nemocniciach. Ďalších 68 osôb zahynulo na mieste, no len 16 z nich sa podarilo identifikovať. V nemocniciach zostáva ešte deväť zranených, pričom najmenej traja z nich sú vo vážnom stave. Výbuch a následný požiar nastali 18. januára večer len niekoľko hodín po tom, čo zlodeji do potrubia navŕtali otvor a snažili sa načerpať si načierno palivo. Nešťastie sa stalo v meste Tlahuelilpan, približne sto kilometrov severne od hlavného mesta Mexiko.

Viac k témam: výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet mŕtvych po výbuchu palivového potrubia v Mexiku opäť stúpol, ďalší sú vo vážnom stave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

DAKAR 1. marca (WebNoviny.sk) - Na pohrebe v malijskej osade Gondogourou neďaleko mesta Mopti vybuchla začiatkom týždňa mŕtvola, do ktorej alebo vedľa ktorej teroristi uložili výbušniny. Pri útoku zahynulo najmenej desať účastníkov pohrebu, informuje agentúra Associated Press (AP). K tejto otrasnej udalosti sa vyjadrila aj misia Organizácie Spojených národov (OSN) v krajine, podľa ktorej páchatelia takýchto ohavných činov musia byť tvrdo potrestaní. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, v oblasti však začínajú byť stále aktívnejšie islamské militantné skupiny zo severu krajiny. V oblasti hliadkujú malijskí vojaci, pod ktorých dohľadom sa uskutočnil aj pohreb obetí výbuchu a tiež pozostatkov mŕtvoly, ktorú teroristi využili pri útoku.

Viac k témam: mŕtvola, OSN Organizácia spojených národov, teroristický útok, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Teroristi útočili na pohrebe. Výbušniny schovali do mŕtvoly, ktorá explodovala © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner