31. marec 2020
Facebook

MOSKVA 10. marca (WebNoviny.sk) - Niekoľko tisíc ľudí v nedeľu protestovalo v Moskve proti návrhu zákona, podľa ktorého by Rusko fakticky zaviedlo vlastný segment internetu, nezávislý od celosvetovej siete. Demonštranti tvrdia, že hlavným účelom týchto zmien je snaha zaviesť v Rusku cenzúru internetového obsahu. Podľa návrhu zákona, ktorý vo februári v prvom z troch čítaní schválila dolná komora ruského parlamentu, bude celá prevádzka internetu v Rusku zabezpečovaná výhradne ruskými servermi. Podľa Ljudmily Bokovovej, jednej z autoriek tohto návrhu, sa Rusko musí pripraviť na prípad, že by ho "odrezali" od celosvetového internetu. Môžu to podľa nej spraviť napríklad Spojené štáty, ak začnú "agresívne využívať svoju doktrínu kybernetickej bezpečnosti". Podľa agentúry Associated Press (AP) je však pravdepodobnejšie, že Rusko týmto krokom sleduje posilnenie kontroly domácich používateľov internetu a šíriteľov internetového obsahu, pričom Moskva sa podľa všetkého inšpirovala Čínou, kde internet podlieha silnej cenzúre.

Viac k témam: cenzúra, internet, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce ľudí protestovali v Moskve proti chystanému ruskému internetu, návrh nazvali snahou o cenzúru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

JERUZALEM 10. marca (WebNoviny.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa snaží v posledných týždňoch čoraz viac útočiť na city krajne pravicových voličov, v nedeľu vyhlásil, že Izrael je štátom iba Židov, nie všetkých svojich občanov.

Vyzvala ho, aby prestal strašiť voličov

Reagoval tak na instagramový post populárnej izraelskej herečky Rotemy Sela, ktorá premiéra vyzvala, aby prestal strašiť voličov s tým, že opozičné strany sú ochotné spojiť sa po aprílových voľbách s izraelskými Arabmi. "Kedy už konečne niekto z tejto vlády povie ľuďom pravdu, že Izrael je krajinou všetkých svojich občanov?" napísala herečka. Netanjahu jej večer odpovedal vyhlásením, že Izrael "je národným štátom, nie štátom všetkých svojich občanov, ale iba židovského národa". Hoci Netanjahu už dlhšie myšlienkovo smeruje ku krajnej pravici, mnohých v Izraeli prekvapil, keď vo februári ohlásil volebné spojenectvo svojej strany Likud s dvoma menšími krajne pravicovými stranami. Stranám Izraelská sila a Izraelský domov ponúkol Netanjahu zvoliteľné miesta na kandidátke do parlamentu, a tiež dve kreslá v budúcej vláde, ak sa mu ju podarí sformovať.

Pretvorenie Izraela na teokratický štát

Izraelská sila a Izraelský domov sa hlásia k odkazu Meira Kahaneho, americko-izraelského rabína, ktorý počas svojho života presadzoval pretvorenie Izraela na teokratický štát, v ktorom by mali volebné právo iba Židia, pričom Palestínčanov z neho chcel úplne vyhnať. Kahane založil okrem iného izraelskú krajne pravicovú stranu Kach, ktorá je dnes v Izraeli zakázaná, v Spojených štátoch viedol Židovskú obrannú ligu (JDL), ktorá sa nachádza na americkom zozname teroristických organizácií. Medzi poprednými politikmi strany Židovská sila sú okrem iných Bezalel Smotrich, ktorý sa "preslávil" nenávistnými výrokmi o homosexuáloch a sám seba nazýva "hrdým homofóbom", či Itamar Ben Gvir, ktorý pravidelne zastupuje na súdoch tých najradikálnejších židovských osadníkov, dopúšťajúcich sa na Západnom brehu Jordánu násilných útokov na Palestínčanov.

Viac k témam: Instagram, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael je štátom iba Židov, reagoval Netanjahu na výrok populárnej izraelskej herečky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 10. marca (WebNoviny.sk) - V Nemecku, hlavne v jeho západnej časti, v nedeľu vyčíňa silná búrka sprevádzaná vetrom s nárazovou rýchlosťou až do 120 kilometrov za hodinu. V Duisburgu sa zrútil do Rýna stavebný žeriav, nikto pri tom však podľa doterajších informácií nebol zranený. V Dortmunde, Wuppertali a Hamme zatvorili v súvislosti s nepriaznivým počasím zoologické záhrady a nemecký železničný prepravca Deutsche Bahn oznámil, že na západe krajiny dočasne zastavuje premávku na viacerých tratiach.

Viac k témam: silná búrka
Zdroj: Webnoviny.sk - V Nemecku zúri silná búrka, zatvorili zoologické záhrady a dočasne nepremávajú ani vlaky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. marca (WebNoviny.sk) - Všetci kandidáti na post prezidenta SR si vedia predstaviť ďalší rozvoj obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na Slovensku. Väčšina z kandidátov vidí veľký priestor v rozvoji vodných elektrární. Podľa prezidentského kandidáta Maroša Šefčoviča, obnoviteľné zdroje budú dokonca patriť z dlhodobého hľadiska k dominantnému zdroju energie.

Veľký potenciál fotovoltiky

„Ak chce byť Európa do roku 2050 uhlíkovo neutrálna, bude musieť vyprodukovať minimálne 85 % elektriny z obnoviteľných zdrojov, zvyšných 15 % bude pochádzať z jadra,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Šefčovič s tým, že pre Slovensko je vhodné sústrediť sa na lokálne a decentralizované zdroje výroby. „Z hľadiska energetiky vidíme predovšetkým potenciál na rozvoj obnoviteľných zdrojov v sektore teplárenstva,“ podotkol Šefčovič. Kandidát na prezidenta Štefan Harabin upozorňuje, že podpora nasadzovania OZE sa nesmie realizovať na úkor konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva. „Nesmú sa príliš diskriminovať ostatné výroby elektrickej energie. Treba sa sústrediť na podporu takých OZE, ktoré neprinášajú iné negatívne dopady. Fotovoltika má napríklad určite veľký potenciál na priemyselných halách,“ dodal Harabin.

Nastavenie rozumnej štruktúry

Podľa Mariana Kotlebu by sa malo na OZE pozerať “triezvo“.  „Ich prínos je síce jednoznačný, ale úplne inak ich musíme hodnotiť z pohľadu domácností, či malých podnikov a inak z pohľadu strategických podnikov a štátu,“ doplnil. Prezidentský kandidát Béla Bugár je presvedčený, že Slovensko má stále veľký potenciál v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov. „Ide najmä o vodné elektrárne, geotermálnu energiu, recyklované zdroje, biologické palivá a veternú energiu, avšak pri nastavení rozumnej štruktúry energetického mixu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Bugár. František Mikloško si nemyslí, že by malo byť našou prioritou podporovať z verejných financií OZE, a to predovšetkým z dôvodu vysokej korupcie a klientelizmu pri rozdeľovaní verejných zdrojov. „Slovensko má predpoklady pre využívanie vodných zdrojov, ako aj geotermálnych zdrojov na výrobu elektrickej energie či tepla,“ dodal Mikloško.

Slnko a vietor sú nestabilné

Milan Krajniak je presvedčený, že Slovensko by sa malo zamerať na vodné elektrárne. „Výrobu energie z ostatných obnoviteľných zdrojov považujem len za doplnok. Jednak kvôli vysokej výrobnej cene, ale najmä kvôli tomu, že slnko a vietor nie sú stabilné veličiny, z ktorých sa dá zabezpečiť stabilita našej energetickej siete,“ myslí si Krajniak. Kandidát na prezidenta Eduard Chmelár považuje riešenie klimatickej zmeny za prioritu číslo jeden. „Som za dôsledné nahrádzanie fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi energie s presným určením cieľového roka, do ktorého by sme sa mohli stať prvým štátom strednej Európy, ktorý bude fungovať výlučne na OZE,“ konštatoval Chmelár. Portál vEnergetike.sk oslovil ôsmich kandidátov na post prezidenta SR, ktorí podľa posledného oficiálneho prieskumu získali viac ako 1,01 % volebných preferencií. Kandidátka Zuzana Čaputová na otázky neodpovedala.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: obnoviteľné zdroje energie, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Krajniak aj Chmelár podporujú obnoviteľné zdroje energie, ale Mikloško ich nepovažuje za prioritu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované: 10. marca 17:46
ADDIS ABEBA 10. marca (WebNoviny.sk) - Lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines smerujúce z etiópskej metropoly Addis Abeba do Nairobi sa v nedeľu ráno zo zatiaľ neznámych príčin zrútilo. Na palube bolo 157 ľudí, z toho 149 pasažierov a osem členov posádky. Zobraziť fotogalériu k článku:
Havária Boeingu spoločnosti Ethiopian Airlines (ET 302)

Zahynuli aj Slováci

Nehodu nikto neprežil, cestujúci pochádzali z 33 krajín. Najviac ich bolo z Kene (32), Kanady (18). Medzi obeťami sú aj štyria Slováci. Zahynuli aj manželka, dcéra a syn poslanca za Slovenskú národnú stranu (SNS) Antona Hrnka. "S hlbokým zármutkom oznamujem, že moja drahá manželka Blanka, syn Martin a dcéra Michala zahynuli počas leteckej katastrofy v Addis Abebe dnes v ranných hodinách," napísal Hrnko na sociálnej sieti Facebook. Štvrtou obeťou zo Slovenska je Danica Olexová z organizácie Dobrá novina. "S bolesťou sme sa dnes dozvedeli, že na palube havarovaneho lietadla bola aj naša kolegyňa, rozvojová pracovníčka Danica Olexová, ktorá cestovala na navštevu projektov v Keni. Prosime o modlitby," napísali smutnú správu na sociálnej sieti Facebook. Informáciu o úmrtí Slovákov potvrdil aj tlačový odbor rezortu diplomacie. "V súvislosti s leteckou haváriou spoločnosti Ethiopian Airlines si dovoľujeme vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým pozostalým obetí tohto nešťastia, pri ktorom podľa oficiálnych informácií zahynuli štyria občania Slovenskej republiky. Predstavitelia našich diplomatických misií v Etiópii a Keni ako aj naša diplomatická služba v Bratislave pristupujú k tejto tragédií s plným nasadením a v súlade s konzulárnou praxou," uviedlo ministerstvo na svojej internetovej stránke.

Lietadlo sa zrútilo krátko po štarte

Lietadlo, ktoré smerovalo do kenskej metropoly Nairobi, sa zrútilo šesť minút po štarte, o 08:44 miestneho času (06:44 SEČ), zhruba 50 kilometrov na juh od Addis Abeby.
Lietadlo typu Boeing 737 patrilo leteckej spoločnosti Ethiopian Airlines. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Úrad etiópskeho premiéra medzičasom vydal stanovisko, v ktorom vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým. Podľa hovorcu rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Petra Guschelbauera boli medzi obeťami nešťastia v Etiópii aj traja rakúski lekári, ktorí pracovali v nemocnici v Linzi a boli vo veku medzi 30 a 40 rokmi. Z Etiópie cestovali pracovne do Zanzibaru. Podľa starostu talianskeho Bergama Giorgia Goriho boli medzi obeťami aj traja humanitárni pracovníci z miestnej mimovládnej organizácie Africa Tremila vrátane jej šéfa Carla Spiniho a jeho manželky.


Viac k témam: Boeing 737 MAX, havária lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Nehodu Boeingu Ethiopian Airlines nikto neprežil, zahynula aj manželka a deti poslanca Hrnka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Politici kondolujú pozostalým obetí havárie Boeingu 737 spoločnosti Ethiopian Airlines. Na palube bolo 157 ľudí, z toho 149 pasažierov a osem členov posádky. Cestujúci pochádzali z 33 rôznych krajín. Medzi obeťami sú aj manželka a deti poslanca Slovenskej národnej strany (SNS) Antona Hrnka, Zahynula aj Danica Olexová z organizácie Dobrá novina. Let ET302 smeroval z Addis Abeby do kenskej metropoly Nairobi, havaroval šesť minút po štarte zhruba 50 kilometrov na juh od Addis Abeby. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Sústrasť pozostalým vyjadril aj prezident Andrej Kiska. Menovite kondoloval poslancovi za SNS Antonovi Hrnkovi, ktorému pri nešťastí zomrela manželka, dcéra aj syn. "Asi sa nedá slovami popísať utrpenie, ktorým prechádza rodina, keď náhle zomrie blízky človek. O čo väčší žiaľ musí prežiť človek, keď mu takto náhle a tragicky zomrie manželka a dve deti," uviedol Kiska v sústrastnom vyhlásení. Prezident kondoloval aj všetkým blízkym štvrtej obete zo Slovenska a pozostalým, ktorí pri tejto nehode stratili blízkeho človeka. Ku kondolujúcim sa pridal aj predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. "V tejto chvíli ťažko hľadať slová. Tonko môj som s Tebou. Vyjadrujem úprimnú sústrasť," napísal na sociálnej sieti Facebook. Správu o leteckom nešťastí s hlbokým zármutkom prijal aj premiér Peter Pellegrini. "Chcem vyjadriť rodinám pozostalých úprimnú a hlbokú sústrasť a uistiť ich, že vláda Slovenskej republiky je v prípade potreby pripravená kedykoľvek poskytnúť vládny špeciál," uviedol na sociálnej sieti Facebook. "Ťažko sa mi pri takejto obrovskej tragédii hľadajú slová. Vyjadrujem úprimnú sústrasť nášmu kolegovi Antonovi Hrnkovi, ktorý pri leteckom nešťastí prišiel o svojich najbližších. Česť ich pamiatke," napísal Robert Kaliňák na Facebooku. Správa o tragickej nehode hlboko zasiahla aj poslanca Ľuboša Blahu (Smer-SD). "To, čo sa stalo Tonovi Hrnkovi, je ako z najhoršieho sna. Hlboko ma to zasiahlo a nemám slov. Tak veľmi ma to mrzí. Úprimnú sústrasť!" uviedol na sociálnej sieti Facebook. V mene celého poslaneckého klubu OĽaNO vyjadrila úprimnú sústrasť pozostalým obetí aj Veronika Remišová.

Viac k témam: Ethiopian Airlines, nehoda lietadla, prezident Slovenskej republiky, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Politici kondolujú pozostalým obetí havárie Boeingu Ethiopian Airlines, ktorú neprežili aj štyria Slováci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

HELSINKI 10. marca (WebNoviny.sk) - Vo švédskej metropole Štokholm v nedeľu krátko pred poludním vybuchol autobus mestskej hromadnej dopravy. Okrem šoféra v ňom našťastie v čase výbuchu nikto nebol. Na televíznych záberoch vidno, ako z miesta výbuchu v centre Štokholmu stúpa hustý čierny dym. Šofér autobusu utrpel zranenia, previezli ho na ošetrenie do nemocnice. Podľa švédskeho denníka Aftonbladet polícia nepredpokladá, že by išlo o teroristický útok. Príčina výbuchu zatiaľ nie je známa.

Viac k témam: polícia, výbuch auta
Zdroj: Webnoviny.sk - V Štokholme vybuchol autobus mestskej hromadnej dopravy, polícia terorizmus nepredpokladá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. marca (WebNoviny.sk) - Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina je na najnižšej úrovni od roku 2006. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu štátneho Všeruského strediska pre výskum verejnej mienky (VTsIOM), ktorého výsledky zverejnili koncom týždňa v Moskve. Putina podľa tohto prieskumu momentálne podporuje len 32 percent ruských občanov. Jeho popularita kontinuálne klesá už dlhší čas, v januárovom prieskume mu napríklad vyjadrilo podporu 33,4 percenta Rusov. Zber údajov pre najnovší prieskum prebiehal podľa Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL) v dňoch 25. februára až 5. marca, teda krátko po Putinovom prejave o stave krajiny, po ktorom mu popularita po minulé roky zvykla vždy skôr stúpať.

Viac k témam: prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Popularita prezidenta Putina klesá už dlhší čas a dosahuje rekordné minimum © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. marca (WebNoviny.sk) - V roku 2018 dosiahol celosvetový predaj smartfónov 522 miliárd USD. Informovala o tom spoločnosť GfK v tlačovej správe. Celosvetový predaj smartfónov bol podľa GfK aj v roku 2018 silný, lebo pretrváva dopyt po prémiových modeloch. V hodnotovom vyjadrení sa to rovná 5-percentnému medziročnému zvýšeniu predaja. Globálne však dopyt po smartfónoch v roku 2018 klesol oproti roku 2017 o tri percentá na 1,44 miliardy kusov.

Najväčšia časť výdavkov

V minulom roku predstavovali smartfóny najväčšiu časť výdavkov na celosvetovom trhu technického spotrebného tovaru. V roku 2019 sa očakáva nárast o jedno percento. Údaje za štvrtý kvartál 2018 naznačujú podľa GfK podobný trend. Celosvetovo sa predalo zhruba 375 miliónov smartfónov (v medziročnom porovnaní pokles o sedem percent), čo predstavuje tržby na úrovni 144 miliárd USD.

Stredne vysoká cena je dôležitým segmentom

V roku 2018 sa približne 12 percent smartfónov (oproti deviatim percentám v roku 2017) predávalo za cenu vyššiu ako 800 USD. Smartfóny za stredne vysoké ceny 150 - 400 USD predstavujú podľa GfK aj naďalej dôležitý segment so silnou konkurenciou, ktorá tvorí asi 46 percent smartfónov predaných celosvetovo v roku 2018. Spoločnosť GfK sa zaoberá prieskumom trhu. Poskytuje globálne poznatky kombinované so znalosťou miestnych trhov vo viac ako 100 krajinách sveta. (1 EUR = 1,1222 USD)

Viac k témam: mobilný telefón, smartfón
Zdroj: Webnoviny.sk - Celosvetový predaj smartfónov presiahol 500 miliárd dolárov, stali sa najväčšou časťou výdavkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Prezident Andrej Kiska v nedeľu vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí, ktoré prišli o život pri havárii lietadla v Etiópii. Menovite kondoloval poslancovi za SNS Antonovi Hrnkovi, ktorému pri nešťastí zomrela manželka, dcéra aj syn.

Medzi obeťami bola Hrnkova rodina

"Asi sa nedá slovami popísať utrpenie, ktorým prechádza rodina, keď náhle zomrie blízky človek. O čo väčší žiaľ musí prežiť človek, keď mu takto náhle a tragicky zomrie manželka a dve deti," uviedol Kiska v sústrastnom vyhlásení. Prezident kondoloval aj všetkým blízkym štvrtej obete zo Slovenska a pozostalým, ktorí pri tejto nehode stratili blízkeho človeka. Medzi obeťami leteckého nešťastia v Etiópii sú manželka, dcéra a syn poslanca za Slovenskú národnú stranu Antona Hrnka. Hrnko to v nedeľu sám oznámil na sociálnej sieti. Ministerstvo zahraničia potvrdilo, že medzi obeťami boli aj štyria Slováci.

Havária po štarte

Pri havárii zahynuli všetci cestujúci aj členovia posádky lietadla typu Boeing 737 spoločnosti Ethiopian Airlines. V lietadle bolo 157 ľudí, z toho 149 pasažierov a osem členov posádky. Cestujúci pochádzali z 33 rôznych krajín. Let ET302 smeroval z Addis Abeby do kenskej metropoly Nairobi, havaroval šesť minút po štarte zhruba 50 kilometrov na juh od Addis Abeby. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska vyjadril úprimnú sústrasť Hrnkovi a blízkym obetí leteckého nešťastia v Etiópii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner