15. október 2019
Facebook

ATÉNY 11. marca (WebNoviny.sk) - Obrovské šťastie v nešťastí mal v nedeľu obyvateľ gréckych Atén, ktorý prišiel neskoro na letisko v etiópskej metropole Addis Abeba a len veľmi tesne nestihol lietadlo do Nairobi, na ktoré mal kúpenú letenku. Antonis Mavropoulos, ktorý má v Aténach firmu na spracovanie odpadu a v hlavnom meste Kene sa mal zúčastniť na medzinárodnej konferencii o tejto problematike, ešte videl posledných cestujúcich, ako vchádzajú do koridoru a zatvárajú sa za nimi dvere, no jeho už do lietadla nepustili. Šlo o let ET302, ktorý sa krátko po štarte zrútil a v jeho troskách zahynuli všetci pasažieri aj členovia posádky.

Silou mocou sa snažil dostať do lietadla

Mavropoulos sa pritom snažil ešte silou mocou dostať do lietadla a hádal sa s pracovníkmi leteckej spoločnosti, aby ho doň ešte pustili. "Protestoval som, spôsobom, akým sa to obvykle robí, keď sa vám stane takáto vec. Ale boli veľmi milí a preložili ma na iný let," povedal v pondelok Mavropoulos v rozhovore pre grécku televíziu Skai. "Len postupne si uvedomujem, čo sa vlastne stalo, a ako blízko som tomu bol. Na druhej strane som nesmierne smutný a je mi ľúto všetkých, ktorí zahynuli. Aby som bol úprimný, v noci som skoro vôbec nespal," dodal Grék.

Medzi obeťami občania viac ako 30 krajín

Let ET302 spoločnosti Ethiopian Airlines, ktorý smeroval z Addis Abeby do Nairobi, havaroval šesť minút po štarte, v nedeľu o 08:44 miestneho času (06:44 SEČ), zhruba 60 kilometrov na juh od Addis Abeby. V jeho troskách zahynulo 157 ľudí, z toho 149 pasažierov a osem členov posádky. Medzi obeťami boli občania 35 rôznych krajín vrátane Rakúska, Poľska či Slovenska. Pri havárii zahynuli aj manželka, dcéra a syn slovenského poslanca Antona Hrnka. Zobraziť fotogalériu k článku:
Havária Boeingu spoločnosti Ethiopian Airlines (ET 302)

Viac k témam: Boeing 737 MAX, Ethiopian Airlines, Havária Boeingu Ethiopian Airlines (let ET302), havária lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk - Antonis mal sedieť v zrútenom Boeingu Ethiopian Airlines, ale mal šťastie a let ET302 nestihol © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
 Na strednom Slovensku bolo po nočnej víchrici bez elektriny viac ako 17-tisíc odberateľov. Okolo 16:00 to bolo viac ako päťtisíc. Elektrikárom sa napokon podarilo obnoviť dodávku prúdu vo väčšine prípadov. Podarilo sa im pripojiť aj oravské dediny, ktoré boli na tom najhoršie.

Najväčší výpadok v Oravskej Polhore

Ako agentúru SITA informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš, aktuálne je na strednom Slovensku bez elektrickej energie ešte zhruba 1100 odberných miest. Najväčší výpadok je momentálne v Oravskej Polhore. Pre väčšinu domácností to však vyzerá pozitívne. Energetikom by sa malo podariť obnoviť dodávku v najbližších hodinách. Aj napriek maximálnej snahe elektrikárov zostane v noci bez elektriny zhruba 200 odberateľov. Môžu za to náročné podmienky a rôzne technické prekážky. Avšak nie všetky z týchto odberných miest sú aj trvalo obývané. Nachádzajú sa medzi nimi aj chaty a rôzne nebytové objekty. Podľa Gejdoša si do utorka na elektrickú energiu musia počkať desiatky odberateľov vo Veľkom Rovnom (okres Bytča), v Kokave nad Rimavicou, Hrnčiarkach (obidve okres Poltár) a niekoľko odberateľov na Kubínskej holi (okres Dolný Kubín) a v Oravskom Bielom Potoku (okres Tvrdošín). SSD bude od rána pokračovať v riešení zostávajúcich porúch.

Nepriaznivé počasie a rizikové podmienky

Ako ďalej uviedol Gejdoš, nepriaznivé počasie a rizikové podmienky nedovolili elektrikárom vo viacerých prípadoch zasiahnuť okamžite. Preto začali s vyhľadávaním poruchových miest až v pondelok ráno, keď sa rozvidnelo a vietor zoslabol. Zobraziť fotogalériu k článku:
Stredné Slovensko bičoval vietor, tisíce odberateľov sú bez elektriny V Žilinskom kraji bolo výpadkami elektriny zasiahnutých 26 obcí a miest v desiatich okresoch, v Banskobystrickom kraji je to 16 miest a obcí v ôsmich okresoch a v Trenčianskom kraji je v okrese Prievidza bez elektriky obec Horná Ves. Krátko pred obedom bolo na strednom Slovensku bez prúdu desaťtisíc odberateľov, z toho päťtisíc na Orave a Liptove, dvetisíc v okolí Žiliny a na Kysuciach, dvetisíc na severe Hontu a tisíc v ďalších oblastiach.

Zasahovali desiatky hasičov

V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahovalo počas noci z nedele na pondelok pri 136 udalostiach takmer 310 hasičov. Najvážnejšia situácia bola v Žilinskom kraji, kde boli príslušníci vyslaní k 35 udalostiam. V Banskobystrickom kraji zasahovali hasiči spolu s dobrovoľnými hasičmi 33-krát a v Prešovskom kraji boli privolaní k 28 udalostiam. V Trenčianskom kraji zasahovali hasiči 14-krát a v Bratislavskom kraji bola ich pomoc potrebná 12-krát. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia hasičského a záchranného zboru, najčastejšie pomáhali pri odstraňovaní popadaných stromov zo striech, z ciest a zaparkovaných áut. V niekoľkých prípadoch hasiči odstraňovali strhnuté strechy. Na odstraňovanie následkov silného vetra bolo nasadených 108 kusov hasičskej techniky.Viac k témam: hasiči, Prezídium policajného zboru SR, vietor, výpadok elektrickej energie
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Slovensko bičoval vietor, tisíce odberateľov boli bez elektriny (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA/TREBIŠOV 11. marca (WebNoviny.sk) -Trebišovskí policajti odhalili ďalšieho distribútora Herby. Štyridsaťdvaročný Trebišovčan už čelí obvineniam zo zločinu šírenia toxikománie. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, pri domovej prehliadke policajti zaistili 21 gramov.

Sušená a chemicky upravená rastlina

Trebišovčan si ju zadovažoval v Maďarsku a predával sociálne slabším a maloletými za jedno euro až päť eur, prípadne vymieňal za rôzne veci pochádzajúce aj z rôznej trestnej činnosti. Obvinenému hrozí trest na tri roky až osem rokov. Vyšetrovateľ spracoval podnet na jeho vzatie do väzby. Herba je sušená a chemicky upravená rastlina. Nie je zaradená medzi omamné, psychotropné látky ani rizikové látky, a z tohto dôvodu nie je možné tieto prípady riešiť ako drogovú trestnú činnosť. Samotné užívanie tejto látky nie je trestné, je však veľmi nebezpečná.

Dvanásť prípadov distribúcie Herby

Trebišovskí policajti od roku 2017 zaznamenali 12 prípadov, ktoré súviseli s distribúciou tejto látky. Obvinili už deväť osôb, štyrom z nich bol spracovaný podnet na väzobné stíhanie. “Jedno trestné stíhanie bolo odložené pre neprípustnosť, pretože skutku sa dopustila maloletá osoba, jedno trestné stíhanie zastavili, pretože sa nepodarilo preukázať, že skutok, pre ktorý sa trestné stíhanie viedlo, sa stal. V jednom prípade bolo začaté trestné stíhanie a v súčasnosti sa vykonávajú potrebné procesné úkony," uviedla Ivanová.

Viac k témam: drogy, Herba
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Obvinili ďalšieho distribútora nebezpečnej Herby, 42-ročný muž ju predával aj deťom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BUDAPEŠŤ 11. marca (WebNoviny.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého strane Fidesz hrozí vylúčenie z Európskej ľudovej strany (EPP), sa bude o ďalšom osude jeho strany ešte rozprávať so šéfom EPP Manfredom Weberom. Ako v pondelok informoval úrad maďarského premiéra, rokovanie Orbána s Weberom sa uskutoční v utorok v Budapešti. Orbán by bol rád, keby Fidesz zostal naďalej členom EPP, ktorá je najväčšou politickou frakciou v Európskom parlamente. Ako však maďarský premiér dodal, EPP by sa mala reformovať, "aby v nej bol priestor pre protiimigračné sily ako sme my". Weber už minulý týždeň Orbánovi predostrel viacero podmienok, ktoré by mal Fidesz splniť, aby mohol zostať naďalej členom jeho frakcie.

Vládna billboardová kampaň

Okrem iného Orbána vyzval, aby zastavil štvavú kampaň proti EÚ a ospravedlnil sa za ňu. Podpredseda Fideszu Gergely Gulyás vo štvrtok vyhlásil, že v tom nevidí žiaden problém, keďže vládna billboardová kampaň, proti ktorej európski predstavitelia protestovali, sa podľa neho končí už 15. marca, a EPP bude o ďalšom osude Fideszu rozhodovať až 20. marca. Gulyás zároveň poprel medializované informácie, že Fidesz sa už s členstvom v EPP rozlúčil a začal rokovať o členstve vo frakcii Európa národov a slobody (ENF), ktorá združuje európske nacionalistické strany vrátane talianskej Ligy či francúzskeho Národného združenia Marine Le Penovej. Orbán však v piatok pohrozil, že ak Fidesz bude musieť z EPP odísť, bude sa usilovať o spojenectvo s poľskou vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Koreňom konfliktov s EPP sú podľa neho nesúhlasné postoje Maďarska k imigrácii, zatiaľ čo s PiS sa maďarská vláda v tejto veci zhodne.

"Ľudovci" doteraz privierali oči

Zatiaľ najostrejšie sa voči EPP vymedzil iný významný predstaviteľ Fideszu Balázs Hidvéghi, šéf komunikačného odboru strany, ktorý v stredu vyhlásil, že Fidesz žiadne podmienky zo strany EPP plniť nebude a radšej príde o členstvo v tejto frakcii. "Obrana európskych kresťanských hodnôt a zastavenie migrácie sú dôležitejšie ako stranícka disciplína," vyhlásil Hidvéghi. EPP doteraz nad Fideszom privieral oči, najmä preto, že členstvo tejto strany pre frakciu znamenalo v celoeurópskom súčte vždy významný počet hlasov v eurovoľbách a poslaneckých mandátov v EP navyše. Začiatkom marca však EPP oznámila, že ďalší osud Fideszu v jej radoch je otázny a že o tejto veci sa bude hlasovať. EPP sa tak rozhodla na základe listov od dvanástich členských strán z deviatich krajín, ktoré žiadajú vylúčenie alebo suspendovanie členstva Fideszu v EPP.

Orbánove dlhodobé útoky

Orbán na EÚ a jej predstaviteľov dlhodobo útočí, najnovšie napríklad napísal a distribuuje list všetkým občanom Maďarska, v ktorom píše, že vedenie únie "úmyselne oslabilo vonkajšie hranice" bloku, aby vpustilo dnu viac migrantov. List ide v línii viacerých doterajších vládnych reklamných kampaní, ktoré vykresľovali európskych predstaviteľov ako účastníkov sprisahania proti Maďarsku, na čele ktorého má byť americký finančník maďarského pôvodu George Soros. Na plagátoch, ktoré momentálne visia po celom Maďarsku, je napríklad vyobrazený Soros spolu s predsedom EK a členom EPP Jeanom-Claudeom Junckerom a sprievodný text uvádza, že lídri EÚ riadiaci sa pokynmi Sorosa "spúšťajú experimentálne imigračné projekty s africkými krajinami".

Viac k témam: Európska ľudová strana (EPP), Fidesz
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Orbán sa bude o osude Fideszu u „ľudovcov“ ešte rozprávať s Weberom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 11. marca (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporuje myšlienku vývoja spoločnej európskej lietadlovej lode. Pridala sa tak k návrhu Annegret Kramp-Karrenbauerovej, ktorá ju v decembri minulého roka vystriedala na poste predsedkyne nemeckej vládnej strany Kresťanskodemokratická únia (CDU). K nápadu Kramp-Karrenbauerovej prišlo počas víkendu v reakcii na návrhy francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona na reformu Európskej unie. Ako poznamenala, Nemecko s Francúzskom už spolupracujú na budúcej európskej vojenskej lietadlovej lodi. "Je správne a dobré, že máme na strane Európy takúto výzbroj a rada budem na tom pracovať," uviedla Merkelová. Zároveň však dodala, že "ako prioritu by sme mali mať niečo iné".

Viac k témam: CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, európska vojenská lietadlová loď, francúzsky prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Kancelárka Merkelová podporila myšlienku európskej lietadlovej lode © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - V Brusne v okrese Banská Bystrica sa zrazilo osobné auto s autobusom. Ako agentúru SITA informoval Stanislav Ševčík z operačného stredisko HaZZ v Banskej Bystrici, v autobuse bolo 29 detí. Všetci sú v poriadku a autobus je pojazdný.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - V Brusne sa zrazilo osobné auto s autobusom, v ktorom bolo 29 detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MOSKVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Ruská armáda si za posledných šesť rokov objednala viac ako tisíc nových lietadiel a tisíce nových tankov, uviedol v pondelok ruský minister obrany Sergej Šojgu. Ako pokračoval vo svojom prejave pred ruskými zákonodarcami, armáda sa zmenila na mobilné jednotky schopné demonštrovať svoju silu v zahraničí. Šojgu spresnil, že armáda nadobudla počas rokov 2012 až 2018 viac ako tisíc bojových lietadiel a vrtuľníkov a viac ako 3 700 tankov. Vytvorila tiež desať brigád vyzbrojených najmodernejšími raketami Iskander. Angažovanie sa Ruska v Sýrii od roku 2015 podľa Šojgua umožňuje demonštrovať vojenskú silu krajiny a armáde priamo v boji testovať zo vzduchu alebo z mora odpaľované rakety dlhého doletu.

Viac k témam: ruská armáda
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruská armáda nakúpila za posledné roky tisíce lietadiel a tankov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Ministerstvo zahraničných vecí v pondelok s prekvapením zaregistrovalo vyhlásenie ministerstva obrany, ktorým oznámilo, že ukončilo rokovania o americkej investícii do slovenskej armády.

Rokovania neboli ukončené

„Rezort obrany toto rozhodnutie nekonzultoval s ministerstvom zahraničných vecí, nebolo to ani predmetom rokovania v rámci Bezpečnostnej rady štátu, na zasadnutí vlády a podľa našich vedomostí ani na politickej úrovni v koalícii. Ide pritom o zásadné rozhodnutie, ktoré má ďalekosiahle zahraničnopolitické a bezpečnostné dôsledky," uviedol tlačový odbor rezortu diplomacie s tým, že tento krok je zarážajúci, keďže ministerstvo obrany oslovilo práve ministerstvo zahraničných vecí, aby viedlo rokovania o tejto dohode v mene vlády SR za účasti viacerých rezortov. Ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti so zdôvodneniami uvedenými vo vyhlásení rezortu obrany zdôrazňuje, že rokovania o dohode neboli ukončené a závisí od slovenskej strany, aká bude jej finálna podoba. Rezort diplomacie ďalej pripomína, že ide o rámcovú dohodu a na uskutočnenie akýchkoľvek konkrétnych aktivít v rámci jej uplatňovania by boli potrebné samostatné zmluvy.

Ohrozená suverenita štátov sa nepotvrdila

Zodpovednosťou ministerstva obrany je v rámci štandardného dialógu s USA identifikovať také projekty, ktoré dokážu využiť ponúkané finančné zdroje pri plnom rešpektovaní suverenity SR. Cieľom rokovaní pod vedením ministerstva zahraničných vecí je predložiť vláde a NR SR na schválenie návrh dohody, ktorý umožní využitie finančných prostriedkov za podmienok, ktoré budú pre SR prijateľné. Rezort diplomacie upozornil, že avizované odstúpenie ministerstva obrany od ďalších rokovaní by znamenalo celkové ukončenie negociácií s americkou stranou k uvedenému dokumentu, keďže akákoľvek dohoda o obrannej spolupráci bez účasti rezortu obrany je bezpredmetná. V praxi to znamená, že SR by bola jedinou členskou krajinou NATO, ktorá odmietla takúto dohodu, čo nemôže nevyvolať otázky o dôveryhodnosti našej krajiny v očiach partnerov v rámci Severoatlantickej aliancie. Ministerstvo nezaznamenalo, že by bola ohrozená suverenita tých členských štátov NATO, ktoré podobnú dohodu s USA uzavreli.

Rozvoj obrannej infraštruktúry

„Zdôrazňujeme, že v zmysle Programového vyhlásenia vlády SR vláda bude podporovať rozvoj transatlantických vzťahov ako základný pilier zaručenia bezpečnosti a budovania prosperity SR. V programovom vyhlásení sa taktiež uvádza, že vláda podporí rozvoj obrannej infraštruktúry, zdokonalí systém dodávok tovarov, poskytnutie služieb a činnosti na podporu ozbrojených síl pri obrane SR a spojeneckých síl pri plnení úloh kolektívnej obrany na území SR ako hostiteľskej krajiny," uzavrelo ministerstvo zahraničných vecí. Rezort obrany považuje za ohrozenie, respektíve obmedzenie suverenity Slovenskej republiky akékoľvek vytvorenie právnych podmienok pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas, s možnosťou vypovedania zmluvy najskôr po uplynutí doby 10 rokov od nadobudnutia jej platnosti, s 12-mesačnou výpovednou dobou. Navyše takéto pôsobenie cudzích vojsk by mohlo byť v zmysle terminológie NATO považované za vytvorenie základne cudzích vojsk na území Slovenskej republiky, s čím vedenie ministerstva obrany zásadne nesúhlasí.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo zahraničných vecí považuje ukončenie rokovaní s USA o investíciách za zarážajúce © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Britská agentúra pre verejné zdravie (PHE) spadajúca pod ministerstvo zdravotníctva navrhla v rámci znižovania znečistenia ovzdušia zákaz státia áut na voľnobeh pred bránami škôl. Ako pre britskú BBC uviedol zdravotnícky riaditeľ agentúry Paul Cosford, "mali by sme zabrániť státiu áut na voľnobeh pred školami a zabezpečiť, aby deti mohli chodiť do školy pešo alebo na bicykli". Dlhodobé vystavenie znečistenému ovzdušiu prispieva podľa PHE vo Veľkej Británii ročne k viac ako 30-tisíc úmrtiam. Zóny so zákazom státia na voľnobeh by mali byť okrem škôl aj pred nemocnicami a domovmi sociálnych služieb. Rovnako je potrebné zabrániť vstupu áut do zaľudnených oblastí. PHE opisuje znečistené ovzdušie ako najväčšiu environmentálnu hrozbu pre zdravie vo Veľkej Británii. Znečistenie ovzdušia podľa nej spôsobuje rozvoj koronárnych ochorení srdca, mŕtvicu, respiračné ochorenia, rakovinu pľúc, ako aj zhoršovanie astmy.

Viac k témam: auto, čistota ovzdušia
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Veľkej Británii chcú zakázať státie áut na voľnobeh pred školami aj nemocnicami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 11. marca, 15:44
BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Ak by bola podpísaná dohoda so Spojenými štátmi americkými o finančnej pomoci pre slovenské armádne letiská, vytvoril by sa precedens. Uvádzajú to predstavitelia Ministerstva obrany SR, ktorí prostredníctvom hovorkyne rezortu obrany Danky Capákovej potvrdili pre agentúru SITA informáciu o ukončených rokovaniach o 105 miliónoch dolárov na infraštruktúru armádnych letísk.

Suverenita Slovenska by mohla byť ohrozená

Ponuka navyše podľa kompetentných nezohľadňovala operačné požiadavky Ozbrojených síl SR a rezort nebude o tejto téme ďalej rokovať. Proti peniazom z USA sa postavili najmä predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS), ktorí odmietnutie ponuky podmienili zotrvaním vo vláde SR. Opoziční poslanci považujú tento krok za nelogický. Martin Fedor (Most-Híd) ho považuje za nepochopiteľný. Spojené štáty ponúkali na rozvoj letísk 105 miliónov amerických dolárov, čo je v prepočte viac ako 93 miliónov eur. "Ministerstvo obrany SR ukončilo všetky rokovania o návrhu Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými," napísala Capáková. "Rezort obrany považuje za ohrozenie, respektíve obmedzenie suverenity Slovenskej republiky akékoľvek vytvorenie právnych podmienok pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas, s možnosťou vypovedania zmluvy najskôr po uplynutí doby 10 rokov od nadobudnutia jej platnosti, s 12-mesačnou výpovednou dobou. Navyše takéto pôsobenie cudzích vojsk by mohlo byť v zmysle terminológie NATO považované za vytvorenie základne cudzích vojsk na území Slovenskej republiky, s čím vedenie ministerstva obrany zásadne nesúhlasí," doplnila.

Vytvoril by sa precedens

Podľa rezortu obrany by sa v prípade dohody vytvoril precedens, ktorý by umožnil prítomnosť cudzích vojakov na území SR. "V prípade, že by bola predmetná dohoda o obrannej spolupráci podpísaná, vytvoril by sa precedens, ktorý by umožňoval umiestnenie cudzích vojsk na území Slovenskej republiky, a to navyše bez toho, aby bol stanovený počet amerických vojakov, počty vojenskej techniky, ako aj materiálu bez špecifikovania druhu a konkrétneho účelu," dodala Capáková. "Ministerstvo obrany SR zároveň v tejto súvislosti zdôrazňuje, že nemôže v žiadnom prípade súhlasiť ani s neopodstatneným zvýhodnením príslušníkov Armády USA, civilných zložiek, ich rodinných príslušníkov a amerických kontraktorov v porovnaní s príslušníkmi ozbrojených síl členských štátov NATO. Takéto výhody nemajú žiadne ozbrojené sily členských štátov NATO ani v čase prípadnej pomoci SR v rámci kolektívnej obrany, a ani v súvislosti s nadštandardnou spoluprácou pri ochrane vzdušného priestoru," uviedla hovorkyňa. "Ponuka Spojených štátov amerických bola zameraná výhradne na budovanie zariadení, respektíve objektov, ktoré slúžia prioritne pre rozmiestnenie príslušníkov americkej armády, vojenskej techniky a materiálu. Žiadnym spôsobom nezodpovedala operačným požiadavkám Ozbrojených síl SR, ani požiadavkám NATO s cieľom zabezpečenia podpory hostiteľskej krajiny iným silám členských štátov NATO. Opakovane však tiež zdôrazňujeme, že v tomto prípade išlo o možnú bilaterálnu spoluprácu, ktorú sme odmietli z dôvodu ohrozenia suverenity Slovenskej republiky. Ministerstvo obrany SR si však naďalej plní a bude plniť všetky záväzky ako člen NATO. O uvedených skutočnostiach sme listom informovali aj ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR," uzavrela hovorkyňa.

Viac k témam: minister obrany SR, Ministerstvo obrany SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Slovensko odmietlo 105 miliónov dolárov z USA na modernizáciu letísk © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner