15. október 2019
Facebook

  • aktualizované 12 marca 21:51
LONDÝN 12. marca (WebNoviny.sk) - Dolná komora britského parlamentu v utorok odmietla aj upravenú verziu dohody o vystúpení krajiny z EÚ, ktorú vyjednala vláda britskej premiérky Theresy Mayovej s európskymi predstaviteľmi. Proti dohode hlasovalo v utorok večer len 242 poslancov, proti ich bolo až 391. Mayová po hlasovaní povedala, že rozhodnutie britských poslancov "hlboko ľutuje". Potvrdila, že ďalším krokom bude hlasovanie o tom, či má Británia požiadať o odklad brexitu, ktorý je aktuálne dohodnutý na 29. marca. Toto hlasovanie sa pritom uskutoční v britskom parlamente už v stredu. Mayová sa ešte v pondelok na stretnutí s Jeanom-Claudeom Junckerom v Štrasburgu snažila vyjednať zmeny v dohode o brexite. Tie, ktoré sa jej však podarilo dohodnúť, v Londýne takmer nikoho neuspokojili. Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že ide o rovnakú dohodu ako bola tá, ktorú poslanci odmietli už v januárovom hlasovaní. Proti dohode sa postavili aj mnohí zástancovia brexitu z Mayovej Konzervatívnej strany, hoci tí so zmluvou nesúhlasia z iných dôvodov ako väčšina laboristov. Mayová pred hlasovaním poslancom hrozila, že ak za brexit nezahlasujú, možno to bude znamenať, že žiadny brexit nikdy nebude. Premiérka dávala opakovane najavo, že riešenie spočívajúce v odložení brexitu na neskôr sa jej nepáči, pretože by podľa jej slov "mohlo viesť k ďalším mesiacom a rokom sporov" okolo vystúpenia krajiny z EÚ. "Ak sa vydáme touto cestou, možno nakoniec z EÚ nikdy nevystúpime," hrozila premiérka. Podľa prieskumov verejnej mienky je pritom výrazná väčšina občanov Veľkej Británie už dlhé mesiace proti odchodu krajiny z únie a mnohí politici preto požadujú opätovné referendum o brexite. To však Mayová striktne odmieta, pretože je podľa nej hlúpe pýtať sa občanov ešte raz na to isté, na čo už raz odpovedali.

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Britskí poslanci odmietli návrh Mayovej, ďalšie hlasovanie bude o odklade brexitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BOSTON 12. marca (WebNoviny.sk) - Americké úrady v utorok obvinili 50 ľudí vrátane herečiek Felicity Huffman a Lori Loughlin z podvodu, v rámci ktorého majetnejší rodičia podplácali vysokoškolských trénerov a ďalších zamestnancov škôl, aby dostali ich deti na najprestížnejšie školy v krajine. Informovali o tom federálni prokurátori. Podľa úradov je to najväčší podvod s prijímaním na vysoké školy, ktorý kedy riešilo americké ministerstvo spravodlivosti. Ide o podvod v hodnote 25 miliónov dolárov (v prepočte 22,1 milióna eur).

Desiatky aktérov z kauzy zatkli

V rámci vyšetrovania obvinili najmenej deväť atletických trénerov a 33 rodičov, z ktorých mnohí sú prominentnými osobnosťami v oblasti práva, financií či obchodu. Tréneri pracovali na takých školách ako sú Yaleova, Stanfordova, Georgetownská, Kalifornská či Texaská univerzita, univerzita Wake Forest či University of Southern California. Desiatky z aktérov kauzy v utorok zatkli, medzi nimi i spomínanú Huffman. Bývalý futbalový tréner z Yaleovej univerzity priznal vinu a svedčil v prípade voči ostatným. Prokurátori tvrdia, že rodičia platili konzultantovi pre prijatie na vysokú školu od roku 2011 až do minulého mesiaca, aby podplácal trénerov a administratívnych pracovníkov škôl, aby označili ich deti za prijatých športovcov a tak zvýšili ich šancu na prijatie. Konzultant následne najal dvojníkov, aby urobili vstupné testy, a podplatil zamestnancov v testovacích centrách, aby upravili výsledky študentov. Rodičia podľa úradov platili od 200-tisíc do 6,5 milióna dolárov. Úplatky údajne prechádzali cez poradenskú spoločnosť Edge College & Career Network Williama Singera, ktorému takto vyplatili približne 25 miliónov dolárov. Singer je obvinený zo sprisahania za účelom organizovaného priekupníctva.

Údajný charitatívny dar

Loughlin, ktorá je známa zo sitkomu Plný dom (1987 - 1995), obvinili spolu s jej manželom, módnym návrhárom Mossimom Giannullim. Dvojica údajne zaplatila 500-tisíc dolárov, aby ich dve dcéry evidovali ako prijaté športovkyne na University of Southern California. Huffman, ktorá je známa zo seriálu Zúfalé manželky (2004 - 2012), zaplatila 15-tisíc dolárov, ktoré boli údajne charitatívnym darom, aby sa jej dcéra mohla zúčastniť na podvode pri prijímacích testoch. Obe herečky obvinili z podvodu a sprisahania. Prokurátor Andrew Lelling uviedol, že vyšetrovanie podvodu ešte pokračuje a úrady predpokladajú, že do neho bolo zapojených viac rodičov. Školy nie sú cieľom vyšetrovania, uviedol. V prípade neobvinili žiadnych študentov.

Viac k témam: korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Vysoké školy v USA čelia veľkému korupčnému škandálu, medzi obvinenými sú aj herečky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 12. marca (WebNoviny.sk) - V noci sa bez elektriny bude musieť zaobísť ešte 80 odberných miest na strednom Slovensku. Najviac - 40 ich je vo Veľkom Rovnom v okrese Bytča, 30 v Dobroči na Kaškovom Laze v okrese Lučenec a desať v Klenovci, konkrétne v časti Skorušina v okrese Rimavská Sobota. Výpadky elektriny v Dobroči a Klenovci zaznamenali v utorok. V obidvoch prípadoch sú na príčine stromy spadnuté na vedenie vysokého napätia. V Klenovci stiahli so sebou aj päť stĺpov. Informoval o tom hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Obyvatelia si musia na elektrinu počkať

"Napriek tomu, že sa pracovníci Stredoslovenskej distribučnej (SSD) snažili už od skorého rána doriešiť všetky problémy spôsobené víchricou, v spomínaných obciach si musia niektorí obyvatelia ešte počkať. Náročné podmienky neumožnili elektrikárom spustiť všetky poškodené vedenia. V práci budú pokračovať opäť v stredu. Urobia maximum pre to, aby sa v stredu večer svietilo vo všetkých domácnostiach," uviedol Gejdoš. Náročné podmienky, v ktorých energetici zo SSD od víkendu pracujú, podľa neho ilustruje aj výmena zlomených stĺpov v lyžiarskom stredisku Kubínska hoľa. "Aby mohli odstrániť zlomené a postaviť nové, potrebovali sa na miesto dostať s plošinou a traktorom kľučkujúc niekoľko sto metrov pomedzi stromy v lese. Hoci mala plošina nasadené reťaze, traktor ju musel ťahať," dodal hovorca s tým, že práca sa podarila a do strediska po dvoch dňoch prúdi elektrina.

Vietor odfúkol strechu na vedenie

Takmer 180 porúch evidovala počas víkendu a pondelka Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) na svojom distribučnom území. Doň patrí východné Slovensko a časť Banskobystrického kraja. Poruchy zapríčinil mimoriadne silný a nárazový vietor, ktorý strhával stromy na elektrické vedenie. Následkom boli zlomené izolátory, pokrivené konzoly, naklonené, spadnuté, ale aj zlomené stĺpy elektrických vedení. Vietor mal takú silu, že pri obci Havka (Kežmarský okres) odfúkol z neďalekého objektu na elektrické vedenie strechu, ktorá poškodila aj stĺpy. Informovala o tom Andrea Forbergerová z Východoslovenskej distribučnej. Zobraziť fotogalériu k článku:
Stredné Slovensko bičoval vietor, tisíce odberateľov sú bez elektriny "VSD sa podarilo za tieto tri dni znovu zásobiť elektrinou vyše 68-tisíc odberných miest, v ktorých bola prerušená distribúcia elektriny. Kolegovia boli po celý čas v teréne a odstraňovali následky veternej spúšte. V niektorých prípadoch povolali na pomoc externé piliarske skupiny, aby pomohli s odstraňovaním stromov z vedenia a mohla byť do odberných miest obnovená distribúcia elektriny čo najskôr. V priemere sa to darilo za približne tri hodiny," informovala ďalej Forbergerová s tým, že medzi najviac zasiahnuté regióny distribučného územia VSD patril Poprad, Spišská Nová Ves a Prešov.

Viac k témam: vietor, výpadok elektrickej energie
Zdroj: Webnoviny.sk - Po silnom vetre sú stále miesta bez elektriny, elektrikári mali náročné podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 12. marca (WebNoviny.sk) - Viacero britských firiem začalo v posledných mesiacoch experimentovať so štvordňovým pracovným týždňom. Ich zamestnanci pracujú len od pondelka do štvrtka a následne majú trojdňové voľno. Britský denník The Guardian sa vybral preskúmať situáciu v týchto podnikoch a zistil, že všetci, zamestnanci aj zamestnávatelia, si model štvordňového pracovného týždňa chvália.

Slová chvály na nový model

"Bolo to nádherných šesť týždňov s predĺženými víkendmi. Dva dni zo siedmich jednoducho nestačia na to, aby ste sa zotavili zo stresu, ktorému ste vystavení počas pracovného týždňa. Zato tri dni sú už dosť na to, aby ste sa zotavili, plus mali nejaký ten čas pre seba navyše," povedal denníku Neil Knowles, jeden zo zamestnancov firmy Elektra Lighting, ktorá vyrába domáce svietidlá a ktorá od januára zaviedla štvordňový pracovný týždeň. Podobné skúsenosti popisuje aj Maxim Grew, šéf spoločnosti Interpid Camera, ktorá vyrába fotografické zariadenia. "Ja som sa prihlásil na francúzštinu, Rocco začal chodiť na divadelný krúžok, Hugo má viac času na svoje domáce koníčky, no a napríklad Sam začal vyrábať robota," vykresľuje Grew situáciu vo firme. Rovnaké slová chvály majú na štvordňový pracovný týždeň podľa Guardianu aj vo firme Lara Intimates, ktorá vyrába dámske spodné prádlo, či v spoločnosti Synergy Vision, ktorá sa zaoberá komunikačnými stratégiami a pracuje v nej 45 ľudí.

Norma v Škótsku

Doteraz najväčšou firmou, ktorá zaviedla štvordňový pracovný týždeň, je podľa britského denníka novozélandská finančná spoločnosť Perpetual Guardian. Jej šéf Andrew Barnes by to odporučil aj iným firmám a tvrdí, že v ich spoločnosti toto opatrenie paradoxne zvýšilo produktivitu práce. "Mali by to vyskúšať aj iné firmy. Budú prekvapené, ako im to pomôže," odporúča Barnes. Podľa Guardianu je dokonca možné, že v Škótsku sa čoskoro stane štvordňový pracovný týždeň nie výnimkou, ale skôr normou. Tento nápad sa totiž podľa zdrojov denníka veľmi páči vedúcim predstaviteľom Škótskej národnej strany (SNP), ktorá túto otázku plánuje otvoriť na aprílovom rokovaní škótskeho parlamentu.

Viac k témam: pracovný čas
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia experimentuje so štvordňovým pracovným týždňom, chvália si ho aj zamestnávatelia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

WASHINGTON 12. marca (WebNoviny.sk) - Hlavný americký vyjednávač v oblasti obchodu naznačuje, že USA a Čína sa blížia k dohode, ktorá by ukončila ich obchodný konflikt. "Dúfame, že sme v záverečných týždňoch pred dosiahnutím dohody," povedal vo finančnom výbore amerického Senátu splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer. Dodal však, že stále existujú dôležité otázky, ktoré sa musia vyriešiť. "Nedokážem v tomto okamihu predpovedať úspech," konštatoval. Lighthizer zároveň povedal, že dohoda bude musieť obsahovať klauzulu, ktorá umožní Spojeným štátom americkým obnoviť clá na dovoz z Číny, ak Peking poruší ustanovenia paktu. "Uzavrieme vynútiteľnú dohodu, inak s ňou prezident nebude súhlasiť," poznamenal Lighthizer.

Viac k témam: Čína, clá
Zdroj: Webnoviny.sk - Obchodný spor medzi Čínou a USA sa blíži ku koncu, vyjednávač žiada vynútiteľnú dohodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 12. marca (WebNoviny.sk) - Pravidlá týkajúce sa dane z pridanej hodnoty (DPH) pri online predaji tovaru v rámci Európskej únie by sa mohli zjednodušiť. Európska komisia privítala dohodu členských štátov únie, ktorými by sa okrem iného malo zabezpečiť aj zlepšenie boja proti daňovým podvodom. Navrhované opatrenia by pritom mali členským štátom pomôcť znovu získať daňové príjmy vo výške až 5 mld. eur, o ktoré každoročne v sektore online predaja prichádzajú. Nový systém DPH pre internetových predajcov by mal byť pripravený do roku 2021. Aktualizovaný elektronický obchodný portál pre DPH, alebo „jednotné kontaktné miesto“, ktorý je súčasťou týchto opatrení, umožní spoločnostiam, ktoré svojim zákazníkom predávajú tovar online, aby si plnili povinnosti súvisiace s touto daňou v Európskej únii pomocou jedného jednoduchého internetového portálu v ich vlastnom jazyku. "Bez tohto portálu by sa museli zaregistrovať pre DPH v každom členskom štáte Európskej únie, do ktorého chcú predávať. Túto povinnosť podniky uvádzajú ako jednu z najväčších prekážok cezhraničného obchodovania pre malé podniky," konštatuje Európska komisia. Nové pravidlá bude možné prijať s konečnou platnosťou, keď bude k dispozícii poradné stanovisko Európskeho parlamentu. Nové pravidlá týkajúce sa DPH sa budú uplatňovať od 1. januára 2021, pričom členské štáty musia transponovať nové pravidlá smernice o DPH do vnútroštátnych právnych predpisov do konca roku 2020. Podniky, ktoré by chceli využívať rozšírený režim jednotného kontaktného miesta, sa môžu začať registrovať v členských štátoch od 1. októbra 2020.

Viac k témam: DPH daň z pridanej hodnoty, Európska komisia (EK)
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia víta dohodu na zjednodušení pravidiel DPH pri online predaji © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Trest dva roky odňatia slobody podmienečne za zločin sexuálneho násilia potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre mladistvého 17-ročného Ladislava P. z Košíc. Mladík nútil k orálnemu sexu o štyri roky mladšieho chlapca, s ktorým boli spolu v Reedukačnom centre v Čerenčanoch v okrese Rimavská Sobota. Ladislav prišiel do Čerenčian v októbri 2017. Mladšieho chovanca Adriana začal nútiť na orálny sex a iné praktiky. Ak by mu Adrian nevyhovel, bol by dostal bitku. Podľa súdu požadoval sex opakovane od 27. októbra do 5. decembra a chlapca zneužil i v spánku. Na súde vyhlásil, že je nevinný, ale usvedčila ho výpoveď poškodeného Adriana a ďalších chovancov ústavu. Senát Okresného súdu v Rimavskej Sobote uznal Ladislava P. za vinného a vymeral mu dva roky odňatia slobody s podmienečným odkladom výkonu trestu na dva roky. Zároveň mu uložil povinnosť absolvovať ochranné pedopsychiatrické liečenie ambulantnou formou a zakázal mu požívať alkohol a iné návykové látky. V jeho prospech svedčila skutočnosť, že nebol ešte súdne trestaný. Voči rozsudku sa odvolal, ale krajský súd mu nevyhovel.

Viac k témam: sexuálne násilie, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Ladislav nútil na sex mladšieho chlapca, súd mu udelil dvojročnú podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 12. marca (WebNoviny.sk) - Seredských policajtov v utorok zavolali k telu muža, ktoré našli na Hornočepenskej ulici v Seredi. Keďže sa obhliadajúci lekár jednoznačne nevedel vyjadriť k príčine úmrtia, polícia prizvala aj súdneho lekára z Nitry. Podľa predbežných výsledkov zomrel muž zo zdravotných príčin bez zavinenia cudzej osoby. Aby zistili presnú príčinu úmrtia, nariadili pitvu. Polícia začala vo veci trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. Informovala o tom hovorkyňa trnavskej polície Mária Linkešová.

Viac k témam: mŕtvola, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - V Seredi našli na ulici telo muža, príčinu úmrtia určí pitva © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

NEW YORK 12. marca (WebNoviny.sk) - Newyorská generálna prokurátorka Letitia Jamesová otvorila civilné vyšetrovanie obchodných praktík amerického prezidenta Donalda Trumpa. Učinila tak na základe vyjadrení jeho bývalého právnika pred Kongresom, že Trump za účelom získavania pôžičiek nadhodnocoval svoj majetok. Podľa zdroja, ktorý si prial zostať v anonymite, prokurátorka predvolala zástupcov Deutsche Bank a Investors Bank a žiada od nich záznamy k štyrom Trumpovým projektom s realitami a jeho neúspešnej ponuke na odkúpenie klubu amerického futbalu Buffalo Bills z roku 2014. Trumpov bývalý právnik Michael Cohen uviedol koncom februára pred Kongresom, že Trump vo svojich finančných prehláseniach pre Deutsche Bank nadhodnotil svoj majetok, aby získal prostriedky na kúpu klubu. Podľa neho bolo pre Trumpa bežné pri jednaniach s médiami alebo bankami nadhodnocovať svoj majetok, naopak ho podhodnocoval, keď išlo dane. Podľa vyjadrení Trumpa Cohen klame, aby sa dostal z väzenia za vyhýbanie sa daniam, porušovanie pravidiel financovania kampane, falošné prehlásenia voči bankám a klamanie Kongresu.

Viac k témam: prokuratúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Newyorská prokuratúra vyšetruje Trumpove obchody, predvolali zástupcov bánk © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 12. marca (WebNoviny.sk) - Papierové skladačky a striekačky s neznámymi látkami odovzdal policajtom vodič a štyria spolujazdci z auta, ktoré v nedeľu ráno jazdilo po bratislavskej Gagarinovej ulici. Neskôr drogový pes našiel ďalšie skladačky s neznámou kryštalickou látkou.

Posádka sa správala nepredvídateľne

Mazda, ktorá mala evidenčnú značku Dolný Kubín, mala rozbitý nárazník, rozdielne pneumatiky a z auta vytekal olej. Polícia preto auto zastavila a 27-ročného vodiča Patrika M. z Námestova skontrolovali. On ako aj štyria spolujazdci mali problém komunikovať a správali sa nepredvídateľne, informovala ďalej bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.

Našli neznámu kryštalickú látku

Posádka auta vydala papierové skladačky a striekačky s neznámymi látkami po poučení od polície, po súhlase od prokurátora na prehliadku vozidla označil služobný pes vycvičený na vyhľadávanie omamných látok prítomnosť ďalších papierových skladačiek s neznámou kryštalickou látkou. Všetok zaistený materiál bol zaslaný na expertízne skúmanie. Polícia už obvinila 27-ročného Patrika z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Obvinený sa odmietol podrobiť lekárskemu vyšetreniu na zistenie prítomnosti omamných látok v tele. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok. Zadržali mu vodičský preukaz. Podozrením z drogovej trestnej činnosti sa zaoberá odbor kriminálnej polície. Policajný vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

Viac k témam: drogy, pes, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Policajti zastavili Patrika v poškodenom aute, našli nielen neznámu kryštalickú látku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner