31. marec 2020
Facebook

NEW YORK 13. marca (WebNoviny.sk) - Spoločnosť Facebook hlási rozsiahle výpadky v poskytovaní služieb na svojich platformách Facebook, Messenger aj Instagram. Ako uvádza agentúra The Associated Press (AP), výpadky postihli veľké časti Spojených štátov, Európy a aj iné časti sveta. Podľa webstránky downdetector.com, ktorá zbiera a vyhodnocuje informácie o dostupnosti stránok, sa problémy s Facebookom aj Instagramom začali vo viacerých krajinách v stredu pred 17:00 SEČ. Na stránke sa používatelia týchto služieb z celého sveta dožadujú ich opätovného spustenia a tipujú, čo by mohlo byť príčinou ich nedostupnosti. "Vo Fínsku nefunguje Facebook!" píše jeden z užívateľov. "Sú za tým Rusi!"! odpovedá mu druhý. Niektorým používateľom Facebooku sa podľa AP namiesto bežného feedu objavil oznam, že služba je dočasne nedostupná "z dôvodu nutnej údržby". Spoločnosť Facebook zatiaľ reagovala len s tým, že o problémoch vie a snaží sa ich riešiť. Neuviedla, aká je ich príčina, ani ktoré regióny výpadky postihli.

Viac k témam: facebook, Instagram, výpadok
Zdroj: Webnoviny.sk - Facebook aj Instagram postihli rozsiahle výpadky, dôvod je neznámy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

  • aktualizované 13. marca 22:16
LONDÝN 13. marca (WebNoviny.sk) - Poslanci dolnej komory britského parlamentu v stredu hlasovali proti vystúpeniu krajiny z Európskej únie bez akejkoľvek dohody. Hlasovanie bolo tesné, proti takémuto scenáru sa vyslovilo 312 poslancov, zatiaľ čo 308 ich uznesenie odmietajúce brexit "nadivoko" nepodporilo. V uznesení sa uvádza, že poslanci "odmietajú odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez Dohody o vystúpení a Rámca pre budúce vzťahy". Po tomto hlasovaní je odchod Británie z únie menej pravdepodobný, no nastať môže aj tak, keďže uznesenie dolnej komory britského parlamentu nie je právne záväzné.

Maratón hlasovaní bude pokračovať

Maratón hlasovaní britského parlamentu o brexite bude pokračovať vo štvrtok, kedy budú poslanci rokovať a hlasovať o tom, či má Veľká Británia požiadať úniu o odklad brexitu. Ten je momentálne stanovený na 29. marca. Ako vyhlásila po stredajšom hlasovaní britská premiérka Theresa Mayová, poslanci majú teraz na výber medzi dvoma možnosťami. Jednou z nich je, že podporia "krátky odklad termínu brexitu", pričom v tomto prípade musia v najbližších dňoch schváliť aj dohodu o brexite, ktorú jej vláda vyjednala s predstaviteľmi EÚ. Druhá možnosť, ktorú Mayová zmienila, počíta s tým, že Británia požiada o dlhší odklad brexitu, a bude tak mať viac času na vyrokovanie úplne novej dohody s EÚ. Mayová sa však vyjadrila, že s touto druhou možnosťou ona sama nesúhlasí, pretože by okrem iného znamenala, že Británia sa musí ešte zúčastniť na májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Vyjednané zmeny Londýn nepresvedčili

Mayovej možnosť číslo jedna, teda krátky odklad brexitu a schválenie dohody o ňom, je takmer nereálna, keďže poslanci túto dohodu už dvakrát veľkým rozdielom hlasov odmietli. Prvýkrát to bolo v januári, druhýkrát v utorok, keď sa už hlasovalo o mierne upravenej verzii dohody. Za ňu hlasovalo len 242 poslancov, proti ich bolo až 391. Mayová sa pritom ešte v pondelok na stretnutí s Jeanom-Claudeom Junckerom v Štrasburgu snažila vyjednať v dohode zmeny, tie však v Londýne takmer nikoho nepresvedčili. Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že ide o rovnakú dohodu ako bola tá, ktorú poslanci odmietli už v januárovom hlasovaní. Proti dohode sa postavili aj mnohí zástancovia brexitu z Mayovej Konzervatívnej strany, hoci tí so zmluvou nesúhlasia z iných dôvodov ako väčšina laboristov.

Prieskumy hovoria proti odchodu z EÚ

Mayová pred hlasovaním poslancom hrozila, že ak za brexit nezahlasujú, možno to bude znamenať, že žiadny brexit nikdy nebude. Premiérka dávala opakovane najavo, že riešenie spočívajúce v odložení brexitu na neskôr sa jej nepáči, pretože by podľa jej slov "mohlo viesť k ďalším mesiacom a rokom sporov" okolo vystúpenia krajiny z EÚ. "Ak sa vydáme touto cestou, možno nakoniec z EÚ nikdy nevystúpime," hrozila premiérka. Podľa prieskumov verejnej mienky je pritom výrazná väčšina občanov Veľkej Británie už dlhé mesiace proti odchodu krajiny z únie a mnohí politici preto požadujú opätovné referendum o brexite. To však Mayová striktne odmieta, pretože je podľa nej hlúpe pýtať sa občanov ešte raz na to isté, na čo už raz odpovedali.

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Dolná komora britského parlamentu odmietla odchod krajiny z EÚ bez dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 13. marca (WebNoviny.sk) - Britskí poslanci schválili pozmeňovací návrh, ktorý hovorí, že Veľká Británia nemá za žiadnych okolností opustiť Európsku úniu bez dohody. Parlament odmietol druhý pozmeňovací návrh, ktorý požadoval odloženie brexitu do 22. mája a "riadený odchod bez dohody". SPRÁVU AKTUALIZUJEME

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Britský parlament vylúčil odchod z EÚ bez dohody, poslanci neschválili ani posunutie termínu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

JAKARTA 13. marca (WebNoviny.sk) - Žena islamského teroristu, ktorú prišla v stredu v indonézskej provincii Severná Sumatra zatknúť polícia, sa odpálila vo svojom vlastnom dome. Podľa agentúry The Associated Press, ktorá sa odvoláva na informácie indonézskej polície, žena v dome odpálila bombu, pričom pri výbuchu zahynula nielen ona, ale aj jej dvojročné dieťa. Ešte predtým hodila podomácky vyrobenú výbušninu po jednom z policajtov a spôsobila mu zranenia. Jej muža, člena militantnej skupiny napojenej na al-Kájdu, zatkli v utorok v súvislosti s útokmi v indonézskej Jakarte, na ktorých príprave sa mal podieľať.

Viac k témam: bombový útok, samovražda, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena islamského teroristu sa odpálila vo vlastnom dome, usmrtila aj dvojročné dieťa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Účasť vo voľbách je podľa premiéra Petra Pellegriniho predovšetkým spoločenskou zodpovednosťou. Pred začiatkom moratória vyzýva na to, aby občania prišli v sobotu 16. marca voliť a zvážili svoje rozhodnutie tak, aby s ním boli spokojní nielen po voľbách, ale aj na konci volebného obdobia. Premiér to uviedol počas svojho mimoriadneho vystúpenia v RTVS.

Prezident má byť rešpektovanou autoritou

Hľadajme človeka, u ktorého je doterajší život zárukou, že svoje volebné sľuby skutočne naplní. Hľadajme niekoho, kto bude garantom dobrej, európskej budúcnosti Slovenska. Tá je základným predpokladom spokojnosti občanov Slovenskej republiky,“ povedal Pellegrini. Ako počas svojho vystúpenia uviedol, prezident by mal mať v zahraničnej politike skúsenosti a rešpekt, nemal by však zabúdať ani na sociálne témy. Občania vo voľbách podľa neho nerozhodujú len o najvyššom slovenskom reprezentantovi, zástupcovi Slovenska na zásadných medzinárodných fórach, ale aj o človeku, ktorý bude plniť dôležitú úlohu pri hľadaní konsenzu na domácej politickej scéne. „Ako predseda vlády, bývalý predseda parlamentu, vicepremiér i minister školstva veľmi dobre viem, že prezident nemá žiadny čarovný prútik, aby za pár dní či týždňov vyriešil všetky problémy Slovenska. Ale môže byť konštruktívnym prvkom na politickej scéne. Mal by byť rešpektovanou a prirodzenou autoritou, ktorá vie byť dôstojným partnerom vlády a parlamentu. Ak sa mu podarí z nadhľadu spájať politikov, odborníkov, tretí sektor i prirodzené komunity, môže byť významnou pomocou napríklad pri riešení sociálnych otázok,“ prihovoril sa občanom premiér vo svojom mimoriadnom vystúpení v RTVS.

Nie je čas na učenie sa

Za mimoriadne dôležitú považuje úlohu prezidenta v zahraničnej politike. Aby bol úspešný, potrebuje podľa Pellegriniho skúsenosti, kontakty a medzinárodný rešpekt. Prezident je človek, podľa ktorého si v zahraničí budú tvoriť na Slovensko názor a nikto si neželá prezidenta, za ktorého sa budeme hanbiť. „Asi všetci cítime, že potrebujeme, aby konečne do prezidentského úradu zasadla skúsenosť. V medzinárodnej politike sú vzťahy vo veľkom pohybe, veľkí politickí hráči menia ekonomické a bezpečnostné prostredie. Nie je čas na učenie sa,“ pokračoval predseda vlády. Opýtal sa, kam chceme v budúcnosti patriť a podľa neho odpoveď je jasná – Slovensko patrí do Európskej únie. Tá je našim kultúrnym a civilizačným priestorom, tú to naše korene a hodnoty. „A my potrebujeme človeka, ktorý tieto naše tradičné hodnoty bude prenášať aj do politiky,“ povedal ďalej premiér. Pellegrini je presvedčený, že prezident by sa nemal vyhýbať sociálnym otázkam. Apeloval na to, že už dnes by sme sa mali pýtať, kde chceme Slovensko vidieť o 10 – 20 rokov a aké otázky treba už dnes začať riešiť. Jedným z akcelerátorov takejto diskusie môže byť práve prezident. „Preto je mimoriadne dôležité, aby sme si volili prezidenta pre budúcnosť,“ dodal. Zároveň vopred poprosil budúcu hlavu štátu, aby zmieril Slovensko. „A my všetci sa opýtajme, či dáme prednosť ďalšiemu šíreniu zloby alebo našej vzájomnej jednote. Pretože vtedy bol slovenský národ na ceste dejinami úspešný, keď bol jednotný,“ apeloval Pellegrini.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini vyzýva na účasť v prezidentských voľbách, opísal svoje predstavy o hlave štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) - Možnosti riešenia konfliktu v Náhornom Karabachu boli hlavnou témou dnešných rokovaní ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslava Lajčáka v Arménsku s tamojšími najvyššími ústavnými činiteľmi. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, Lajčák predstavil ministrovi zahraničných vecí Zohrabovi Mnacakanianovi, prezidentovi Armenovi Sargsianovi, predsedovi parlamentu Araratovi Mirzoianovi a predsedovi vlády Nikolovi Pašinianovi priority tohtoročného slovenského predsedníctva v OBSE. Zároveň ich ubezpečil o podpore SR i OBSE pri hľadaní mierového riešenia konfliktu v Náhornom Karabachu. „Sme realistickí a uvedomujeme si krehkosť dialógu, ale zároveň máme dobrý dôvod dúfať v pokrok v tomto procese. Práca spolupredsedov Minskej skupiny má plnú podporu slovenského predsedníctva v OBSE,“ povedal Lajčák. Zároveň vyzdvihol činnosť svojho osobného predstaviteľa pre konflikt riešený Minskou konferenciou Andrzeja Kasprzyka, ako aj osobitného predstaviteľa pre južný Kaukaz Rudolfa Michalku. Témou ministrových rokovaní s arménskymi partnermi boli aj možnosti ďalšieho rozvoja slovensko-arménskych bilaterálnych vzťahov, vrátane rozvoja politického dialógu, ako aj obchodno-ekonomickej a investičnej spolupráce. Lajčák sa tiež stretol na neutrálnej pôde aj s lídrami náhornokarabašskej komunity, ktorí ho informovali o ich pohľade na vývoj desaťročia trvajúceho konfliktu. Šéf slovenskej diplomacie navštívil Arménsko ako úradujúci predseda OBSE týždeň po pracovnej ceste do Azerbajdžanu a po februárovej návšteve Gruzínska, čím skompletizoval cesty po krajinách Južného Kaukazu s cieľom hľadať spôsob riešenia konfliktov v tomto regióne.

Viac k témam: Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk - Lajčák ako predseda OBSE navštívil Arménsko, zaujímal sa o konflikt v Náhornom Karabachu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) - Záchranársky vrtuľník dnes dopoludnia privolali na pomoc do lokality Jasná Lúčky, kde pomoc leteckých záchranárov potrebovalo päťročné dievčatko z Litvy, ktoré náhle stratilo vedomie. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE Zuzana Hopjaková, na miesto vyslali aj členov Horskej záchrannej služby a rýchlej zdravotnej pomoci. Tá pacientke poskytla primárne zdravotné ošetrenie. "Záchranársky vrtuľník pristál na parkovisku, kde si lekárka dievčatko prevzala do svojej starostlivosti. Malá pacientka sa postupne preberala k vedomiu, lekárka jej doplnila liečbu a v sprievode matky dievčatko s podozrením na epileptický záchvat letecky previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici," dodala Hopjaková.

Viac k témam: leteckí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Leteckí záchranári pomáhali malému dievčatku, v Jasnej náhle stratilo vedomie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) - Finančné prostriedky 105 miliónov dolárov na rekonštrukciu vojenských letísk Slovenskej republike ponúknuté neboli. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej besede predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko s tým, že o žiadnej finančnej pomoci sa nerokuje. Ako vysvetlil, k čerpaniu takejto finančnej pomoci by mohlo dôjsť až potom, keď by Slovenská republika uzavrela bilaterálnu dohodu o obrannej spolupráci s USA. "Nikto neodmietol financie z USA, lebo žiadne financie ponúknuté neboli," vyhlásil Danko. "O žiadnej finančnej pomoci sa nerokuje, kongres schválil len možnú pomoc vyčíslenú na každý rok. K realizácii takýchto čerpaní by však mohlo dôjsť až uzavretím osobitnej dohody, ktorá však otvára podmienky prítomnosti cudzích vojsk aj v kontexte čerpania tých finančných prostriedkov. Sedliacky, tieto peniaze by sme nemohli chytiť do rúk a investovať do letísk, keby tu cudzie ozbrojené sily neboli," vysvetlil dnes Danko.

Predmetom zmluvy nie sú financie

Zároveň priblížil, že aj keď sa nerokuje o trvalej prítomnosti, zmluva trvalú prítomnosť cudzích vojsk právne umožňuje. "Predmetom zmluvy nie sú finančné pomoci zo Spojených štátov, ani realizácia týchto projektov. Hlavná zmluva je určená tak, že ide o dohodu o obrannej spolupráci medzi SR a USA. Bez tejto hlavnej zmluvy nie je možné ani snívať o finančných zdrojoch," uviedol. Danko si myslí, že premiér Peter Pellegrini by sa mal o dohode porozprávať so svojimi francúzskymi a nemeckými kolegami. Predseda NR SR tiež rešpektuje záujem Mosta-Híd a Smeru-SD rokovať o Dohode o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými.

Narušenie suverenity Slovenska

Ministerstvo obrany SR informovalo ešte v pondelok, že Slovensko finančnú pomoc Spojených štátov amerických na rozvoj infraštruktúry vojenských letísk v hodnote viac ako 93 miliónov eur (105 miliónov dolárov) odmietne a rezort sa nebude ďalej podieľať na rokovaniach. Ministerstvo označilo ako hlavný dôvod narušenie suverenity Slovenskej republiky. Informácia prekvapila Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí a rovnako aj koaličnú stranu Most-Híd, ktorá navyše žiada vysvetlenie, prečo peniaze rezort odmieta. Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko podmienil odmietnutie peňazí Slovenskom zotrvaním jeho strany vo vládnej koalícii. Rozhodnutie plánuje prehodnotiť s ministrom obrany Petrom Gajdošom a šéfom rezortu zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom premiér Peter Pellegrini, ktorý by sa mal s ministrami stretnúť budúci pracovný týždeň.

Viac k témam: minister obrany SR, Ministerstvo obrany SR, Most-Híd, Ozbrojené sily SR, predseda Národnej rady SR (NR SR), Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Nikto neodmietol 105 miliónov od USA, lebo žiadne neponúkali, vysvetľoval Danko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) - Bratislavskí policajti vyšetrujú okolnosti dopravnej nehody, ktorá sa stala v stredu v čase okolo 14:30 v mestskej časti Bratislava – Petržalka. Ako ďalej agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, podľa doterajších informácií pri prechádzaní križovatkou ulíc Kopčianska a Rusovská cesta sa prevrátil domiešavač vozidla Mercedes. "Vodič vozidla, 46-ročný muž, sa ťažko zranil, privolaná záchranka ho previezla do jednej z nemocníc. Iné osoby sa nezranili," povedal Szeiff. Presné príčiny a okolnosti, ktoré tejto nehode predchádzali, polícia vyšetruje.

Viac k témam: domiešavač, dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Na križovatke v Petržalke sa prevrátil domiešavač betónu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) - Legislatívu, ktorej cieľom je minimalizovať negatívne dopady prípadného tvrdého brexitu v oblasti dopravy, sociálneho zabezpečenia či programu Erasmus, v stredu schválil Európsky parlament. Súčasťou legislatívneho balíka sú právne záruky pre študentov a učiteľov, ktorí v rámci programu Erasmus pôsobia aktuálne v Spojenom kráľovstve alebo z neho pochádzajú a nachádzajú sa v inom členskom štáte EÚ, ale aj opatrenia na zachovanie základných služieb leteckej, cestnej, autobusovej a nákladnej dopravy medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Informovala o tom tlačová atašé EP na Slovensku Soňa Mellak.

Platnosť opatrení bude časovo obmedzená

Nová legislatíva by tiež mala zaistiť pokračovanie financovania programov EÚ zameraných na budovanie pozitívnych cezhraničných vzťahov a vzťahov medzi komunitami v Írsku a Severnom Írsku. Ďalšie opatrenia umožnia lodiam z EÚ a Spojeného kráľovstva dočasne pokračovať v rybolove v britských a úniových vodách. Nová legislatíva neposkytuje rovnaké výhody, aké prináša členstvo krajiny v Európskej únii, či aké by zabezpečili prechodné ustanovenia. Platnosť núdzových opatrení bude časovo obmedzená, prijaté budú jednostranne Európskou úniou. Niektoré z nich sa budú uplatňovať iba za predpokladu, že Spojené kráľovstvo recipročne prijme podobné opatrenia.

Umožnia aj dokončiť vzdelávanie

Schválené právne predpisy by mali napríklad umožniť dokončenie vzdelávacích aktivít študentov a učiteľov v Spojenom kráľovstve alebo z neho v programe Erasmus, zachovanie pred brexitom získaných nárokov sociálneho zabezpečenia pre občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a britských občanov v Únii. Umožní aj poskytovanie dopravných služieb britských prevádzkovateľov nákladnej a autobusovej dopravy a služieb leteckej dopravy za predpokladu, že Spojené kráľovstvo zaujme voči prevádzkovateľom a leteckým spoločnostiam z EÚ rovnaký prístup a tiež dočasné rybolovné oprávnenia pre lode EÚ v britských vodách a rybolovné operácie britských lodí vo vodách EÚ.

Viac k témam: Brexit, Erasmus, Európsky parlament (EP)
Zdroj: Webnoviny.sk - Europarlament prijal legislatívu na zmiernenie dopadov tvrdého brexitu, no bude mať obmedzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner