15. október 2019
Facebook

BAKU 16. marca (WebNoviny.sk) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev pri príležitosti sviatku Naurúz, takzvaného perzského či kurdského Nového roka, udelil milosť alebo znížené tresty 431 ľuďom. Medzi nimi aj bývalému ministrovi zdravotníctva Alimu Isanovovi, ktorý bol za mrežami 12 rokov. Isanova zatkli v roku 2005 a pôvodne ho obvinili za plánovanie zvrhnutia vlády. Toto obvinenie voči nemu neskôr stiahli a v roku 2007 ho uznali vinným z nelegálnej privatizácie štátneho majetku. Pred dvomi rokmi ho dodatočne odsúdili za prechovávanie psychotropných látok vo väzení a za potýčku so zamestnancom väzenia. Isanov tvrdí, že obvinenia voči nemu sú zmanipulované, aby ho udržali vo väzbe. Ľudskoprávne skupiny ho považujú za politického väzňa.

Viac k témam: milosť, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Ilham Alijev omilostil pri príležitosti sviatku stovky ľudí, medzi nimi aj exministra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované: 16. marca 21:11
BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) - V obci Medzany v Prešovskom okrese sa hlasovanie predĺži o viac ako hodinu. Pre médiá to potvrdilo ministerstvo vnútra.

Skrýval sa v kríkoch

Podľa medializovaných informácií v popoludňajších hodinách osoba pod vplyvom alkoholu zobrala volebnú urnu z miestnosti a hodila ju na cestu. Na mieste preto zasahovali policajti. „Vec na mieste prevzal vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva v Prešove, ktorý vykonáva všetky potrebné procesné úkony,“ uviedla pre agentúru SITA krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Ako Polícia SR ďalej informovala na svojej facebookovej stránke, policajti muža chytili, keď sa skrýval v kríkoch. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre trestný čin marenia prípravy a priebehu volieb a referenda.

Musia predĺžiť hlasovanie v obci

Voľby boli prerušené v čase od 18:50 do 20:06. "Volič odcudzil hlasovaciu urnu aj s hlasovacími lístkami, vyniesol ju z miestnosti, pričom došlo k jej poškodeniu," povedala médiám riaditeľka odboru volieb MV SR Eva Chmelová s tým, že počas jednej hodiny a 16 minút bolo potrebné overiť, či nedošlo k odcudzeniu lístkov alebo manipulovaniu hlasovania. "O túto dobu je potrebné predĺžiť aj hlasovanie v obci," povedala Chmelová s tým, že zároveň je potrebné predĺžiť aj moratórium. Predĺženie sa už totiž týka dvoch okrskov, druhým je okrsok v Malackách. Moratórium sa preto predlžuje do 23:16, až po skončení moratória začne štatistický úrad zverejňovať výsledky 1. kola prezidentských volieb. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: alkohol, Polícia SR, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Voľby v Medzanoch sa predĺžia, opitý muž zobral volebnú urnu a hodil ju na cestu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 16. marca 21:29
PARÍŽ 16. marca (WebNoviny.sk) - Počas sobotňajších protestov členov hnutia Žltých viest v Paríži zadržala polícia 192 ľudí. Informovala o tom agentúra AP, ktorej to potvrdila parížska polícia. Šesťdesiat osôb utrpelo zranenia, z toho 18 sú hasiči a policajti.

Polícia použila slzný plyn i vodné delo

Protesty proti francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi už osemnásty víkend sprevádzali konflikty demonštrantov s políciou. Demonštranti do policajtov hádzali dymovnice, dlažobné kocky a iné predmety, zakladali ohne alebo poničili podniky a obchody luxusných značiek na známom bulvári Champs-Élysées. Poriadková polícia proti nim použila slzný plyn aj vodné delo. Napätie medzi demonštrantmi a bezpečnostnými zložkami pretrvávalo niekoľko hodín, do súmraku sa však protestujúci rozišli. Pred jedným požiarom, ktorý vandali založili v banke na prízemí sedemposchodovej budovy, museli hasiči zachrániť matku s dieťaťom, potvrdil pre AP parížsky hasičský zbor. Jedenásť ľudí, vrátane dvoch hasičov, utrpelo ľahšie zranenia.

Debata plná prázdnych slov

Minister vnútra Christophe Castaner, ktorý sa večer prišiel pozrieť na vzniknuté škody na Champs-Élysées, uviedol, že v Paríži protestovalo zhruba 10-tisíc členov hnutia Žltých viest, z toho 1 500 "veľmi násilných ľudí, ktorí tu sú, aby rozbíjali veci". Na ostatných miestach vo Francúzsku protestovalo ďalších 4 500 ľudí. Podľa Castanera bol však počet ľudí na protestoch hnutia Žltých viest v hlavnom meste menší ako účastníkov pokojného protestu za boj proti klimatickým zmenám, na ktorý prišlo 30-tisíc demonštrantov. Hoci výtržníci na protestoch hnutia Žltých viest prilákali najviac pozornosti, väčšina ostatných členov hnutia protestovala v Paríži pokojne. Skupiny Žltých viest zastupujú učiteľov, nezamestnaných ľudí či pracovné odbory. Podľa protestného hnutia Macronova ekonomická politika favorizuje bohatšie vrstvy spoločnosti a nemyslí na tých chudobnejších. Protesty predstavujú koniec dvojmesačnej celonárodnej debaty, ktorú Macron zorganizoval, aby mohol reagovať na obavy protestujúcich. Tí však tvrdia, že debata je len plná prázdnych slov a trikom v kampani Macrona pred májovými voľbami do europarlamentu.


Viac k témam: francúzska polícia, protest "Žltých viest", protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Na protestoch žltých viest vo Francúzsku zatkli stovky ľudí, došlo i k stretom s políciou (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MEXIKO 16. marca (WebNoviny.sk) - V mexickom štáte Sonora zabili rozhlasového redaktora. Tamojšia prokuratúra informovala, že 47-ročného Santiaga Barrosa zastrelili v piatok večer uňho doma. Po tom, ako niekto zaklopal a on otvoril, spustili na neho paľbu. Zranenému redaktorovi sa podarilo ešte prísť dnu a zavolať si záchranku. O dve hodiny neskôr v nemocnici podľahol dvom strelným zraneniam brucha a jednému strelnému poraneniu ľavej kľúčnej kosti. Štátna prokuratúra už vo veci novinárovho úmrtia otvorila vyšetrovanie. Barroso je prinajmenšom tretím novinárom, ktorého tento rok v Mexiku zabili. Vo februári prišiel o život novinár v štáte Tabasco, v januári zase v štáte Baja California Sur.

Viac k témam: polícia, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Na novinára v Mexiku spustili paľbu, zranený redaktor si stihol zavolať záchranku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Možnosti voliť prezidenta sa v jednej z volebných miestností v Základnej škole na Spartakovskej ulici v Trnave popoludní domáhal muž, ktorý podľa okrskovej komisie už volil predtým. Voliť druhýkrát mu komisia neumožnila, s týmto postupom súhlasili aj členovia Okresnej volebnej komisie v Trnave, ktorí prišli problém riešiť na miesto. „Prišiel volič s platným občianskym preukazom, ktorý patril do toho volebného okrsku. V zozname voličov bol už zakrúžkovaný, podpísaný, a komisia tam mala aj údaje z jeho občianskeho preukazu. Voliť duplicitne mu nedovolila,“ popísala problém zapisovateľka Okresnej volebnej komisie v Trnave Adriana Richnáková. Vo volebnom okrsku číslo 39 okrem tohto žiadne ďalšie problémy nezaznamenali. Čisto ženská okrsková volebná komisia však eviduje veľmi dobrú volebnú účasť, už popoludní po jej členiek prekročili päťdesiatpercentnú hranicu z počtu oprávnených voličov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž chcel dvakrát hlasovať v prezidentských voľbách, problém musela riešiť komisia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

KYJEV 16. marca (WebNoviny.sk) - Polícia v ukrajinskom meste Poltava zatkla desať ľudí, keď sa nacionalistickí demonštranti pokúšali prerušiť vystúpenie prezidenta Petra Porošenka v rámci jeho predvolebnej kampane. Polícia uviedla, že demonštranti sa agresívne usilovali o vyprovokovanie konfliktu s prítomnými policajtmi. V hlavnom meste Kyjev, ktoré je od Poltavy vzdialené 350 kilometrov, zase zhruba 3 000 nacionalistov demonštrovalo pred prezidentskými kanceláriami a dožadovali sa zatknutí v prípade údajných finančných podvodov v ukrajinskom vojenskom priemysle. Do finančnej schémy sú údajne zapojené aj osoby blízke Porošenkovi a továreň, ktorú má pod kontrolou. Niektorí demonštranti hádzali hračky v podobe prasiat, ktoré symbolizujú korupciu. Spomínaná schéma, ktorú odhalilo novinárske vyšetrovanie vo februári, sa stala jednou z hlavných tém búrlivej volebnej kampane. Prezidentské voľby sa na Ukrajine budú konať 31. marca.

Viac k témam: korupcia, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Demonštranti v Kyjeve protestovali proti korupcii, do polície hádzali hračky v podobe prasiat © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Právo voliť prezidenta v sobotu využil aj Martin Konečný, farmár z Hornej Krupej v okrese Trnava. Konečný mal ambíciu, aby medzi kandidátmi na prezidenta bolo aj jeho meno. Odovzdal v Národnej rade SR petičnú listinu s podpismi voličov za jeho kandidatúru, bolo ich však príliš málo, a tak nesplnil stanovené podmienky. Na zaregistrovanie mu chýbalo z potrebných 15-tisíc podpisov viac ako 14 800.

Jeho pokus nebol recesiou

Konečný odmieta, že by jeho pokus o kandidatúru bol recesiou. Vysvetľuje, že mal zlé informácie o termíne, do ktorého bolo treba petičné hárky odovzdať. O tom, že post prezidenta si váži, svedčí aj to, že do volebnej miestnosti v Hornej Krupej meral cestu dlhú štyristo kilometrov, keďže má víkendový program v Rakúsku. Po vhodení hlasovacieho lístka meral ďalších štyristo kilometrov späť na miesto víkendového pobytu. O hlasy voličov sa chcel uchádzať preto, lebo mu medzi kandidátmi chýba obyčajný človek, ktorý by mal naozaj blízko k obyčajným ľuďom. „Mám také isté problémy ako každý občan tejto republiky a nezabudol by som na to. Keď je niekto v nejakej vyššej funkcii, zabúda na obyčajného človeka. Takého, ktorý žije napríklad v Hornej Krupej,“ povedal farmár, ktorý chová štyridsať kráv.

Nabudúce začne zbierať podpisy skôr

Napríklad poslanci Národnej rady SR sú podľa neho odstrihnutí od problémov bežných ľudí. Myslí si to aj po vlastných skúsenostiach z parlamentu, kde ho ochrankári usmerňovali, kde sa môže a kde sa už nemôže pohybovať. Keď poslancov požiadal o podporu jeho kandidatúry, drvivá väčšina z nich si podľa neho elektronickú poštu ani neotvorila. Aj keď ten najlepší kandidát Konečnému na hlasovacom lístku chýbal, predsa len si jedno meno vo voľbách vybral. Verí, že o päť rokov už obyvatelia Slovenskej republiky budú môcť krúžkovať aj jeho. Po tohtoročnej skúsenosti je poučený, že so zbieraním podpisov musí začať oveľa skôr. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Volil aj farmár Konečný, ktorý chcel tiež kandidovať na post prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LEOPOLDOV 16. marca (WebNoviny.sk – Za múrmi prísne stráženej väznice v Leopoldove využilo svoje právo voliť prezidenta republiky zhruba tristo obvinených a odsúdených, ktorí mali vopred vybavené hlasovacie lístky. Do väznice za nimi s prenosnou volebnou schránkou prišli členovia jednej z okrskových volebných komisií z Leopoldova, ktorí tam strávili takmer štyri hodiny.Volilo aj niekoľko odsúdených z oddelenia doživotných trestov.

Nestal sa žiadny incident

Väčšina väzňov volila vo väzenskej sále, kde mali členovia volebnej komisie vytvorené podmienky na svoju prácu. Obvinených a odsúdených z jednotlivých oddelení postupne vodili dozorcovia. Za odsúdenými z oddelenia doživotných trestov odňatia slobody išli členovia komisie podľa jej predsedu Mateja Štitáka až k ich celám. Napriek stopercentnej ochrane príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže im nebolo všetko jedno. „Nebol to dobrý pocit, chceli sme ísť odtiaľ čo najskôr preč,“ povedal Štiták. Potvrdil však, že napriek určitým obavám sa nestal počas volieb v leopoldovskej pevnosti žiaden incident. Priestor voliť dostali všetci obvinení a odsúdení, ktorí mali hlasovacie preukazy. Možnosť voliť využili aj niektoré mediálne známe tváre, ktoré sa momentálne nachádzajú za mrežami.

Skenovania volebnej schránky

Členovia okrskovej volebnej komisie museli pri vstupe do ústavu v Leopoldove strpieť všetky štandardné bezpečnostné opatrenia, vrátane skenovania volebnej schránky a všetkých materiálov. V Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Leopoldove je aktuálne približne 1 230 obvinených a odsúdených, právo voliť malo 1 181 z nich. Pred piatimi rokmi zaznamenali v tomto zariadení v prvom aj druhom kole prezidentských volieb približne 42 percentnú účasť z celkového počtu oprávnených voličov. Vo všetkých ústavoch na Slovensku je momentálne väznených zhruba 10 500 osôb, voliť môže 10 215 z nich. Zbor väzenskej a justičnej stráže podľa Adriána Baláža z kancelárie generálneho riaditeľa nedisponoval dopredu informáciou, koľkí z nich majú vybavené hlasovacie preukazy.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: Leopoldov, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, väznica
Zdroj: Webnoviny.sk - V leopoldovskej väznici volili aj odsúdení na doživotie, ale tiež mediálne známe tváre © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) - Väčšina ľudí bez domova sa svoje občianske právo voliť využiť nechystá. Podľa občianskeho združenia Vagus, ktoré sa venuje stabilizácii kvality života ľudí bez domova, voliť prezidenta sa chystá menšina z nich, ktorá sa snaží sledovať spoločenské dianie prostredníctvom rozhlasu, čo je pre nich najdostupnejší informačný kanál. Väčšina ľudí bez domova si však zažila neprávosti alebo ignoranciu zo strany štátu, prípadne miest.

Rezignovali na spoločenské dianie

„Práve táto časť ľudí už rezignovala na spoločenské dianie a má pocit, že zmenu k lepšiemu už nie je možné dosiahnuť. Ďalším faktorom, ktorý znižuje účasť ľudí bez domova vo voľbách je množstvo problémov, ktorým musíte čeliť, ak nemáte domov. Hlad, smäd, strach z ohrozenia, absencia bezpečného nocľahu alebo chýbajúce financie - to všetko sú vážne problémy, ktorým čeliť zaberá množstvo času a účasť vo voľbách sa tak prirodzene stáva pre nich menej podstatnou,“ konštatoval Sergej Kára z Vagusu. Najčastejšie im v účasti vo voľbách bránia aj chýbajúce osobné doklady alebo trvalý pobyt mimo miesta, kde sa aktuálne zdržujú. Občianske združenie Vagus sa ľuďom bez domova však snaží poskytnúť všetky nevyhnutné údaje k voľbám. „V našom centre Domec na Mýtnej ulici v Bratislave sme rozvešali informačné letáky o priebehu nadchádzajúcich prezidentských volieb, keďže oznámenie o konaní volieb ľudia bez domova určite nedostali poštou ako bežní občania. Združenie oslovilo aj iniciatívu Za slušné Slovensko, ktorá sa posledné týždne angažuje v šírení osvety a motivácii občanov zúčastniť sa prezidentských volieb. Priniesli nám volebné noviny, ktoré vysvetľujú dôležitosť účasti na voľbách. Rozdali sme ich ľuďom bez domova, ktorí navštevujú naše centrum Domec v Bratislave. To im pomôže, aby pochopili, prečo je dôležité ísť k volebným urnám," povedal Kára. Zároveň avizoval, že členov iniciatívy očakávajú aj na budúci týždeň. Témou stretnutia má byť druhé kolo prezidentských volieb.

Tisíce bezdomovcov

Podľa odborných odhadov organizácii, ktoré pracujú s ľudmi bez domova, je v Bratislave 4 500 ľudí, ktorí nemajú domov. Mnohí z nich aj napriek chýbajúcemu domovu ešte stále majú trvalý pobyt evidovaný na nehnuteľnosť, ku ktorej mali kedysi vlastnícke právo, a tak v mieste toho pobytu môžu voliť. Ďalšia časť má evidovaný trvalý pobyt len na adresu obce alebo mestskej časti, čo znamená, že spadajú do daného volebného okrsku, kde napríklad sídli mestský úrad. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: bezdomovci, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Väčšina ľudí bez domova sa údajne nechystá voliť, niektorým chýbajú aj osobné doklady © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Svoj hlas vo voľbách prezidenta už odovzdala aj Zuzana Čaputová. Po tom, ako odvolila na Materskej škole v Pezinku, pre médiá povedala, že sama je na výsledky zvedavá, keďže tento týždeň nemala k dispozícii žiadne čísla z interného prieskumu. „Je to zaujímavý pocit, pre mňa to nie je iba o dnešnom dni, vnímam to ako zavŕšenie niekoľkomesačnej snahy,“ povedala.

Silné volanie po zmene

Tieto voľby považuje za špecifické, keďže sa k nim podľa nej viaže silné volanie po zmene. „V istom zmysle možno stojíme na križovatke, aj z hľadiska straty alebo budovania dôvery verejnosti, aj z hľadiska zahranično-politickej orientácie,“ povedala s tým, že za významné považuje nielen voľby prezidenta, ale aj májové eurovoľby a budúcoročné parlamentné. Osobne si netrúfa tipovať výsledky, odôvodňuje to aj tým, že nemá najnovšie čísla z interných prieskumov, ale aj silnou antikampaňou. Verí však, že má šancu dostať sa do druhého kola, aj keď očakáva, že nezíska toľko percent, koľko dosahovala v posledných predvolebných prieskumoch. Predpokladá, že by s ňou mohol postúpiť Maroš Šefčovič, sklamaním by bolo, ak by do druhého kola postúpili predstavitelia extrému.

Silná nenávistná kampaň

Ešte nevie, či bude antikampaň riešiť aj trestnoprávne, radí sa o tom aj s inými právnikmi. „Zaskočila ma silná, nenávistná kampaň, ktorá ani veľmi nesúvisela s vecnými dôvodmi. Bola som označená ako kandidát, ktorý je z opačného brehu,“ pokračovala Čaputová. Kandidátka na prezidentku zároveň odpovedala aj na otázku, či v prípade, že sa nestane prezidentkou, bude kandidovať na post predsedníčky Progresívneho Slovenska. Čaputová to odmietla. „Nie, nechystám sa byť predsedníčkou Progresívneho Slovenska,“ odpovedala. Pre veľký záujem aj zahraničných médií mali voliči v Pezinku problém dostať sa do volebnej miestnosti, niektorí boli zaskočení prítomnosťou toľkých médií a obávali sa snímania kamier. Čakanie na výsledky strávi Zuzana Čaputová s partnerom a dcérami doma, neskôr sa presunie do Bratislavy, kde strávi volebnú noc. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKUViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Už odvolila aj Čaputová a dúfa, že sa predstavitelia extrému nedostanú do druhého kola © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner