31. marec 2020
Facebook

ST. LOUIS 17. marca (WebNoviny.sk) - Záplavy spôsobené prudkým dažďom a roztápajúcim sa snehom si na americkom Stredozápade vyžiadali dvoch mŕtvych. Úrady informovali, že v piatok zomrel na juhozápade štátu Iowa 52-ročný Aleido Rojas Galan, ktorý so svojím autom obišiel barikádu a strhla ho voda.

Mužov strhla voda z pretrhnutej hrádze

V aute boli okrem Galana dvaja muži, tým sa ale podarilo prežiť. Vo štvrtok zase zomrel 50-ročný James Wilke z Columbusu v štáte Nebraska, keď sa snažil so svojím traktorom prísť k uviaznutým motoristom a zrútil sa most. Dvaja muži sú tiež nezvestní. Jedného muža vo štvrtok strhla voda, keď stál na kapote svojho zaplaveného auta, druhého zase, keď sa pretrhla hrádza.

Hladina rieky Missouri nebezpečne stúpla

V dôsledku dažďa a roztápajúceho sa snehu stúpla hladina rieky Missouri na nebezpečnú úroveň. V iowskom okrese Fremont dosiahla v nedeľu rekordnú výšku 9,2 metra. V Nebraske aj Iowe museli obyvateľov evakuovať. Zatiaľ, čo v Nebraske v nedeľu voda začala klesať, obyvatelia štátov Iowa, Kansas a Missouri sa pripravujú na najhoršie. Záplavy hlásia aj z Illinois, Minnesoty, Južnej Dakoty a Wisconsinu. Voda v Nebraske zaplavila aj leteckú základňu. Denník Omaha World-Herald informoval, že tretina základne Offutt je pod vodou. Hovorca zariadenia uviedol, že voda poškodila 60 budov, pričom zhruba polovica z nich je zaplavená až 2,4 metrami vody.


Viac k témam: evakuácia, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Hladiny riek na Stredozápade USA nebezpečne stúpli, obyvateľov viacerých štátov evakuovali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Trnavský samosprávny kraj obsadzuje prostredníctvom výberových konaní viac ako šesťdesiat miest riaditeľov stredných škôl, kultúrnych inštitúcií a zariadení sociálnych služieb. Výberové konania sa uskutočnia ešte v prvej polovici tohto roka.

Odvolanie riaditeľov

Riaditeľom približne troch desiatok stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja sa končí päťročné funkčné obdobie, ktoré im vyplýva zo školského zákona. Riaditelia ďalších organizácií nemali časovo obmedzené pôsobenie, poslanci Trnavského samosprávneho kraja však v polovici februára odvolali dvadsať riaditeľov zariadení sociálnych služieb a 14 riaditeľov knižníc, galérií a ďalších kultúrnych ustanovizní.

Zdynamizovanie činnosti župných inštitúcií

Záujemcovia o tieto miesta môžu podávať svoje žiadosti do výberových konaní, termíny na podávanie žiadostí sa končia v priebehu marca, v niektorých prípadoch začiatkom apríla. Uchádzači o riaditeľské kreslo musia predložiť koncepciu rozvoja konkrétnej inštitúcie. Do výberových konaní sa môžu hlásiť aj doterajší riaditelia inštitúcií. Zámerom vedenia Trnavského samosprávneho kraja v súvislosti s hromadným odvolávaním bolo zdynamizovať činnosť župných inštitúcií prostredníctvom systémového opatrenia v podobe päťročného funkčného obdobia pre riaditeľov.

Viac k témam: riaditeľ, TTSK Trnavský samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk - Trnavský kraj hľadá desiatky riaditeľov, chce zdynamizovať činnosť župných inštitúcií © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 17. marca (WebNoviny.sk) - Znevažovanie hodnoty ľudského života, šírenie rasovej neznášanlivosti, netolerancie ani v tejto dobe nepovedali svoje posledné slovo a, žiaľ, nachádzajú si miesto aj v dnešnej spoločnosti, konštatoval to v nedeľu minister obrany Peter Gajdoš. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, minister Gajdoš si v nedeľu pripomenul 74. výročie vypálenia obce Skýcov nemeckými vojakmi počas 2. svetovej vojny. Pri tejto príležitosti zdôraznil nevyhnutnosť takýchto spomienkových podujatí a zároveň poukázal na rastúcu netoleranciu a extrémizmus v spoločnosti. „Dôležité je, aby sme na hrôzy, ktoré so sebou priniesli 1. a 2. svetová vojna, nikdy nezabudli,“ podotkol Gajdoš. Obec Skýcov v okrese Zlaté Moravce bola počas 2. svetovej vojny sídlom viacerých partizánskych oddielov, ktoré operovali v jej okolí a obyvatelia obce vytvorili aj vlastnú partizánsku jednotku, za čo ju nacisti 16. marca 1945 vypálili. Obec bola oslobodená 30. marca 1945. Neskôr v obci odhalili pamätník obetiam 1. a 2. svetovej vojny.

Viac k témam: druhá svetová vojna, extrémizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Gajdoš si pripomenul 74. výročie vypálenia obce Skýcov, poukázal aj na extrémizmus v spoločnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

JAKARTA 17. marca (WebNoviny.sk) - Indonézskym ostrovom Lombok otriaslo v nedeľu pomerne silné zemetrasenie a spôsobilo zosuv pôdy, ktorý zasiahol obľúbený vodopád. Najmenej dvaja ľudia zomreli a desiatky ďalších utrpeli zranenia, tvrdia tamojšie úrady. Zemetrasenie poškodilo stovky domov.

Zemetrasenie cítili na celom ostrove

Geologická služba Spojených štátov (USGS) informovala, že zemetrasenie malo magnitúdo 5,5 a vychádzalo z hĺbky 23 kilometrov. Cítiť ho bolo na celom ostrove. Otrasy spôsobili zosuv pôdy na sopke Rinjani, ktorý zasiahol turistov na tamojšom vodopáde Tiu Kelep, uviedol hovorca indonézskeho Národného úradu pre zmierňovanie katastrof Sutopo Purwo Nugroho. O život prišli dvaja Malajzijčania. Jeden z nich bol pritom 14-ročný chlapec. Štyridsaťdeväť ľudí, z toho osem Malajzijčanov, utrpelo pri otrasoch zranenia, uviedol hovorca.

Evakuovali desiatky ľudí

Záchranárom sa podľa Nugroha podarilo od vodopádu evakuovať 22 Malajzijčanov a 14 Indonézanov. Z horskej oblasti tiež evakuovali 50 ďalších osôb, prevažne miestnych inšpektorov z vládnych inštitúcií, armády a polície. Zemetrasenie poškodilo zhruba 500 domov. Tridsaťdva z nich zrovnalo so zemou. Indonézia leží v takzvanom Ohnivom kruhu - oblasti charakteristickej častou seizmickou a vulkanickou aktivitou.

Viac k témam: evakuácia, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zemetrasenie vyvolalo na ostrove Lombok zosuv pôdy, ktorý zasiahol turistov na vodopáde © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 17. marec (WebNoviny.sk) - Ďalších 60 detí z detských domovov si môže splniť svoj sen, absolvovať kurz vodičského oprávnenia. Majú tak reálne vyššiu šancu získať lepšiu prácu alebo zlepšiť kvalitu svojho života mobilitou.

Prihlásilo sa viac ako sto detí

Ako agentúru SITA ďalej informovala Radmila Péteryová z občianskeho združenia Záleží nám, do tretieho ročníka sa prihlásilo až 113 detí z celého Slovenska. Z nich 60 vybrala hodnotiaca komisia, zložená z partnerov projektu a ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré koordinuje prácu s detskými domovmi. Projekt podporili partneri Nadácie Volkswagen Slovakia, Nadácie Kia Motors Slovakia a PSA Groupe.

Príbehy boli veľmi silné a inšpiratívne

Podľa predsedu združenia Záleží nám Daniela Bradáča vybrať z toľkého množstva žiadostí potenciálnych uchádzačov finálnu zostavu bolo náročné. „Mnohé príbehy boli veľmi silné a inšpiratívne. Medzi vybranými účastníkmi bolo 54 detí z detského domova a šesť mladých dospelých žijúcich v profesionálnych rodinách alebo samostatne, ale naďalej zostávajúcich v kontakte so svojimi detskými domovmi. Príležitosť sadnúť si do lavíc autoškôl a získať vedomosti a zručnosti nutné na jazdu motorovým vozidlom a zároveň získať nové skúsenosti dostalo 35 chlapov a 25 dievčat. Autoškoly z celého Slovenska nám ochotne pomáhajú a snažia sa o empatický prístup k týmto mladým ľuďom,“ uviedol Bradáč, ktorý stojí za celým projektom od jeho zrodu.

Zvýšenie šance na získanie práce

V súčasnosti 44 detí navštevuje hodiny teórie a jazdy v autoškolách po celom Slovensku. Postupne sa k nim pripoja aj ostatní účastníci projektu. Za tri roky sa podarilo až 90 deťom ukončiť vodičský kurz a zvýšiť si šance na získanie perspektívnej práce alebo mať možnosť voziť svojich súrodencov a starých rodičov na výlet, či k lekárovi. Záujem o projekt zo strany uchádzačov je vysoký, za tri roky sa ich prihlásilo až 507.

Viac k témam: detské domovy, vodičské oprávnenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Deti z detských domovov môžu absolvovať kurz vodičského oprávnenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 17. marca (WebNoviny.sk) - Víťazka prvého kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová so 40,57 % hlasov obsadila prvé miesto v 71 zo 79 okresov. Hlasovalo v nich za ňu od 22,33 % voličov v okrese Stará Ľubovňa do 66,90 % v okrese Bratislava I. Najvyššiu podporu dosiahla v piatich okresoch na území Bratislavy, okrem prvého v ďalších štyroch okresoch v hlavnom meste získala 59,46 % až 62,30 % hlasov. V okrese Pezinok, kde Čaputová žije, uspela s podporou 57,60 % hlasov. Vyplýva to z výsledkov prvého kola hlasovania zverejnených na portále Štatistického úradu SR.

Šefčovič prvý v siedmich okresoch

Čaputová obsadila druhé miesto v štyroch okresoch (Stropkov 24,87 %, Sabinov 22,90 %, Čadca 22,01 %, Vranov nad Topľou 20,61 %) a tretiu pozíciu tiež v štyroch okresoch (Snina 21,37 %, Svidník 19,59 %, Sobrance 19,10 %, Medzilaborce 18,60 %). Maroš Šefčovič, ktorý v prvom kole hlasovania o hlave štátu skončil druhý s 18,66 % hlasov, obsadil prvé miesto v siedmich okresoch najmä na východe Slovenska. Zvíťazil v okresoch Sobrance (27,51 %), Medzilaborce (27,45 %), Snina (27,43 %), Vranov nad Topľou (26 %), Čadca (25,64 %), Stropkov (25,20 %) a Sabinov (23,87 %).

Výsledky 1. kola prezidentských volieb podľa krajov

Bratislavský kraj Trnavský kraj Trenčiansky kraj Nitriansky kraj Žilinský kraj Banskobystrický kraj Prešovský kraj Košický kraj

Harabin vyhral vo Svidníku

Šefčovič skončil na druhej pozícii v 64 okresoch (podpora v rozsahu 11,06 % v okrese Bratislava I až 27,07 % v okrese Topoľčany). Na treťom mieste je v piatich okresoch (Stará Ľubovňa 20,57 %, Krupina 19,34%, Levoča 16,15 %, Poprad 15,16 %, Komárno 10,06 %), na štvrtom v dvoch okresoch (Kežmarok 12,79 %, Dunajská Streda 5,37%) a na piatom v okrese Námestovo (14,72 %). V jedinom zvyšnom okrese Svidník získal najviac hlasov Štefan Harabin, a to 25,70 %. Ten v celkovom poradí medzi kandidátmi obsadil tretie miesto so ziskom 14,34 %.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputová zvíťazila v 71 zo 79 okresov, Šefčovič v siedmich a Harabin v jednom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 17. marca (WebNoviny.sk) - Rekreačné poukazy by mohli zvýšiť záujem domáceho obyvateľstva o dovolenku na Slovensku. Ministerstvo dopravy a výstavby SR predpokladá, že po zavedení tohto opatrenia od začiatku roka mnohí zamestnanci prehodnotia dovolenku v zahraničí a uprednostnia teraz dovolenku na Slovensku, lebo je to výhodnejšie. Podmienku zamestnania minimálne 24 mesiacov v podnikoch s 50 a viac zamestnancami podľa rezortu spĺňa asi 650 tisíc ľudí a tí by mohli vygenerovať tržby zhruba 3 mld. eur.

Tvorba nových pracovných miest

"Od zavedenia rekreačných poukazov očakávame rast návštevnosti aj mimo sezóny, vrátane ďalších služieb spojených s cestovným ruchom. Takisto predpokladáme, že dôjde k rastu vyťaženosti ubytovacích kapacít v SR," informovalo ministerstvo dopravy a výstavby agentúru SITA. Pridanou hodnotou tohto opatrenia podľa očakávania rezortu bude aj tvorba nových pracovných miest v sektore ubytovacích služieb a tiež v príbuzenských odvetviach cestovného ruchu.

Zvýšený príjem z cestovného ruchu

"Benefit sa prejaví aj v samosprávach, ktoré môžu profitovať zvýšeným príjmom z cestovného ruchu a príjmom z rastu hospodárstva," uviedlo ministerstvo. Zvýšený počet nocujúcich návštevníkov sa tak premietne do väčšieho výberu miestnej dane a zvýšená návštevnosť zariadení cestovného ruchu prinesie samosprávam dodatočné príjmy v podobe vstupného, napríklad, do kultúrnych a rekreačných zariadení.

Splnenie podmienok

Zamestnanci by si podľa rezortu dopravy mali overiť, či ku dňu začatia rekreácie spĺňajú podmienku nepretržitého pracovného pomeru v trvaní minimálne 24 mesiacov u daného zamestnávateľa.V opačnom prípade by nemali na poskytnutie príspevku na rekreáciu nárok. Zamestnávateľ s evidenčným počtom zamestnancov nad 49 za predošlý kalendárny rok je podľa Zákonníka práce povinný poskytnúť zamestnancom (zamestnaným na pracovnú zmluvu, ktorých pracovný pomer trvá nepretržite minimálne 24 mesiacov) na ich žiadosť príspevok na rekreáciu vo výške 55 % oprávnených výdavkov zo sumy 500 eur, najviac 275 eur za rok. U zamestnancov s dohodnutým pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa najvyššia suma príspevku na rok znižuje v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času. Nerešpektovanie tejto zákonnej povinnosti by podľa ministerstva dopravy bolo zo strany zamestnávateľa protiprávnym konaním.

Ministerstvo odporúča zamestnancom

"Zamestnancom ďalej odporúčame, aby si ešte pred uskutočnením rekreácie, resp. podaním žiadosti o príspevok u svojho zamestnávateľa overili, či priemerný evidenčný počet zamestnancov za predošlý kalendárny rok bol minimálne 50 vrátane. V opačnom prípade by zamestnávateľ nebol povinný poskytnúť zamestnancom príspevok na rekreáciu," dodalo ministerstvo dopravy. Poskytovanie príspevku na rekreáciu zamestnancom zamestnaným na pracovnú zmluvu nepretržite minimálne 48 mesiacov u takéhoto zamestnávateľa zákon ponecháva na jeho dobrovoľnom rozhodnutí, za rovnakých podmienok a v rozsahu ako pri zamestnávateľoch s 50 a viac zamestnancami vrátane. Agentúra SITA oslovila k téme aj Asociáciu hotelov a reštaurácií Slovenska, doposiaľ sa však nevyjadrila.

Viac k témam: Ministerstvo dopravy a výstavby SR, rekreačné poukazy, turizmus, zamestnanci, zamestnávateľ
Zdroj: Webnoviny.sk - Rekreačné poukazy môžu zvýšiť záujem o dovolenku na Slovensku, tvrdí ministerstvo dopravy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

KÁBUL 17. marca (WebNoviny.sk) - Pri útokoch militantného hnutia Taliban na stanovištia bezpečnostných zložiek na severe Afganistanu zomrelo 22 ich príslušníkov. Predseda provinčnej rady v provincii Farjáb Mohammad Tahir Rahmání informoval, že povstalci spustili útok na stanovištia, ktoré majú na starosti polícia a provládne milície, v sobotu v noci. Urputný boj trval až do nedele rána. Armáda na miesto vyslala posily, no niektorí vojaci pri boji zahynuli. Dvadsať členov bezpečnostných zložiek utrpelo zranenia.

Sto vojakov utieklo z pozícií

Taliban zaútočil v okrese Kajsár, kde podľa Rahmáního po intenzívnejších útokoch "získal kontrolu nad viacerými oblasťami". Väčší počet útokov v provincii Farjáb potvrdil aj hovorca tamojšej polície Karim Jureš. Afganskí predstavitelia v nedeľu oznámili, že minulý týždeň v provincii Bádgís utieklo zo svojich pozícií približne 100 vojakov, ktorí sa počas týždeň trvajúceho boja s Talibanom pokúsili prejsť hranicu do Turkménska.

Ich osud je v súčasnosti neznámy

Člen tamojšej provinčnej rady Mohammad Násir Nazárí uviedol, že vojakom nedovolili prejsť cez hranicu a ich osud je v súčasnosti neznámy. Taliban na sociálnych sieťach zverejnil fotografie so zajatými vojakmi. Hovorca provinčného guvernéra Džamšída Šahábího uviedol, že počas pretrvávajúceho boja v okrese Bala Murghab zomrelo 16 vojakov a 20 utrpelo zranenia. Zomrelo aj 40 povstalcov.

Vražda novinára

Armáda v okrese vykonala letecké útoky a vyslala tam aj posily. Šahábí povedal, že mnoho vojakov sa pokúsilo utiecť, ale presný počet neuviedol. Nazárí informoval až o 50 mŕtvych a zhruba 100 nezvestných. Okres Bala Murghab je podľa neho takmer celý pod kontrolou Talibanu. V Afganistane sa tiež v nedeľu organizácia napojená na extrémistickú skupinu Islamský štát prihlásila k vražde televízneho a rozhlasového novinára v provincii Chóst. Dôvod zabitia neuviedla. Novinára Sultána Mahmúda Chirchua zavraždili dvaja muži na motocykli, ktorí na neho spustili paľbu, keď bol v aute.

Viac k témam: militanti, Taliban, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliban zaútočil na stanovištia bezpečnostných síl a získal kontrolu nad viacerými oblasťami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ATÉNY 17. marca (WebNoviny.sk) - Grécky ostrov Zakynthos zasiahlo zemetrasenie, ktorého magnitúdu seizmológovia predbežne stanovili na 4,5. Škody zatiaľ z oblasti nehlásia. Aténsky Inštitút geodynamiky informoval, že zemetrasenie udrelo v nedeľu o 13:49 miestneho času (12:49 stredoeurópskeho času) a vychádzalo z hĺbky 23,2 kilometra. Jeho epicentrum sa nachádzalo 16 kilometrov východne od ostrova.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécky ostrov Zakynthos zasiahlo zemetrasenie, jeho magnitúdu stanovili zatiaľ na 4,5 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VATIKÁN 17. marca (WebNoviny.sk) - Pápež František sa modlil za obete piatkovej streľby v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Počas svojej pravidelnej nedeľňajšej modlitby sa František vyjadril, že obete útokov pribudli k "bolestivým vojnám a konfliktom, ktoré neprestávajú sužovať ľudstvo". Následne viedol veriacich v tichej modlitbe "za našich moslimských bratov, ktorých zabili" a vyzval ľudí, aby sa "zjednotili v modlitbe a gestách mieru" a postavili sa tak "nenávisti a násiliu". Pápež po tragických udalostiach poslal na Nový Zéland telegram, v ktorom vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým obetí útokov. František útoky odsúdil ako "nezmyselné násilné činy". Z útokov, ktoré si vyžiadali 50 mŕtvych, je podozrivý 28-ročný austrálsky pravicový extrémista.Viac k témam: obete, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pápež František sa modlil za obete streľby v mešitách na Novom Zélande © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner