18. august 2019
Facebook

PARÍŽ 18. marca (WebNoviny.sk) — Francúzsky premiér Édouard Philippe oznámil zákaz protestov žltých viest na parížskom bulvári Champs-Élysées a v dvoch ďalších francúzskych mestách. Dôvodom je vandalizmus, ktorý sprevádzal posledné sobotné i predchádzajúce protesty hnutia. Philippe povedal, že zákaz vydaný na dobu neurčitú sa bude vzťahovať na štvrte Paríža, Bordeaux a Toulouse, ktoré boli "najviac zasiahnuté" opakovaným ničením. Premiér nové bezpečnostné opatrenie ohlásil v pondelok po stretnutí s prezidentom Emmanuelom Macronom a najvyššími bezpečnostnými predstaviteľmi štátu. Cieľom je predísť opakovaniu sobotných násilností, počas ktorých vandali zakladali požiare, plienili luxusné obchody a útočili na políciu v okolí Champs-Élysées. Philippe tiež dodal, že parížskeho policajného šéfa Michela Delpuecha tento týždeň nahradí Didier Lallement.

Viac k témam: francúzsky premiér, francúzsky prezident, Paríž, protest "Žltých viest"
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzska vláda zakázala niektoré protesty žltých viest, dôvodom je vandalizmus © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

JOHANNESBURG 18. marca (WebNoviny.sk) — Cyklón Idai si v Mozambiku vyžiadal podľa všetkého viac než tisíc obetí na životoch. Štyri dni po tom, čo prírodný živel spustošil krajinu, to oznámil prezident Filipe Nyusi. "Je to skutočná katastrofa obrovských rozmerov," povedal Nyusi. Pokiaľ sa bilancia potvrdí, pôjde o najhoršiu tragédiu tohto druhu v Mozambiku za posledné desaťročia. Idai najhoršie zasiahol prístavné mesto Beira v Mozambiku, kde zničil stovky domov a spôsobil rozsiahly výpadok elektrickej energie. V meste tiež uzavreli letisko. Cyklón udrel v Beire vo štvrtok v noci a odtiaľ sa posunul smerom k Zimbabwe a Malawi. Cyklón ničil domy, školy, podniky, nemocnice či policajné stanice a spôsobil silné záplavy. Predstavitelia vlád a Organizácie Spojených národov (OSN) uviedli, že Idai zasiahol v troch afrických krajinách celkovo viac ako 1,5 milióna ľudí.

Viac k témam: cyklón, cyklón Idai
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Cyklón Idai zabil už viac ako tisíc ľudí a napáchal obrovské škody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 18. marca (WebNoviny.sk) - Britskí poslanci nemôžu znovu hlasovať o už dvakrát odmietnutej dohode o brexite, pokiaľ v nej nedôjde k zásadným zmenám. V pondelok to vyhlásil predseda dolnej komory britského parlamentu John Bercow.

Škrt cez rozpočet pre Mayovú

Odvolal sa pritom na pravidlo platné do začiatku 17. storočia, podľa ktorého o rovnakom návrhu nemožno hlasovať ľubovoľne často. Bercowovo vyhlásenie predstavuje škrt cez rozpočet pre premiérku Theresu Mayovú. Tá plánovala dohodu o podmienkach brexitu, ktorú britský parlament už dvakrát odmietol, tento týždeň znovu predložiť poslancom na tretie hlasovanie.

Žiadosť o odloženie brexitu

Posledným dňom, keď môže parlament hlasovať, je streda, pretože potom Mayová odíde na summit Európskej únie, kde bude žiadať o odloženie brexitu. Ak dohodu o podmienkach odchodu Británie z EÚ britský parlament schváli, Mayová požiada o krátke "technické odloženie". Ak poslanci dohodu neschvália, britská premiérka sa bude snažiť o oveľa dlhšie odloženie brexitu.

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská vláda nemôže dať znovu hlasovať o nezmenenej dohode o brexite, oznámil Bercow © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

CHRISTCHURCH 18. marca (WebNoviny.sk) - Muž obvinený z útoku na moslimov v novozélandskom meste Christchurch navštívil v novembri minulého roka Maďarsko. Do krajiny pricestoval vlakom, ktorý premáva na trase medzi rumunským Temešvárom a Budapešťou. Maďarské Centrum boja proti terorizmu v pondelkovom stanovisku uviedlo, že Brenton Tarrant dorazil do Maďarska 26. novembra 2018 cez železničný hraničný priechod Lökösháza, asi 250 kilometrov juhovýchodne od Budapešti. Cestoval sám a nenachádzal sa na žiadnom zozname podozrivých teroristov. Bez víz tak smel v krajine ostať 90 dní. Centrum stále vyšetruje, čo v Maďarsku robil a kam presne šiel. Tarrant je obvinený z toho, že minulý týždeň zastrelil 50 ľudí v dvoch mešitách v meste Christchurch. Desiatky ďalších sa stále nachádzajú v nemocnici.

Viac k témam: Christchurch, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Útočník z Christchurchu bol v novembri v Maďarsku, pricestoval vlakom a ostal 90 dní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 18. marca 19:13
HAAG 18. marca (WebNoviny.sk) - Streľba v električke v holandskom meste Utrecht si v pondelok vyžiadala tri obete. Oznámil to starosta mesta Jan van Zanen, podľa ktorého je "teroristický motív" tohto činu momentálne najpravdepodobnejší.

Páchateľ je stále na úteku

Van Zanen tiež dodal, že päť osôb utrpelo pri útoku zranenia. "Nemôžeme vylúčiť, alebo lepšie povedané, predpokladáme teroristický motív. Útočník bol pravdepodobne jeden, ale mohlo ich byť aj viac," uviedol starosta. Polícia večer podozrivého zadržala.Oznámil to šéf miestnej polície Rob van Bree. Na konci večernej tlačovej konferencie novinárom povedal: "Práve som sa dopočul, že podozrivého, po ktorom sme pátrali, sa podarilo zadržať". Žiadne ďalšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe.

Vydané varovanie stiahli

Oblasť v blízkosti zastávky električky uzavreli a na mieste boli aj záchranári. Úrady vyslali na pomoc aj tri vrtuľníky. Incident sa stal okolo 10:45 miestneho času. Vydané varovanie, aby obyvatelia mesta nevychádzali zo svojich domovov, už starosta mesta stiahol. Bolo založené na obavách, že strieľať sa mohlo aj na iných miestach v meste. "Pokiaľ však vieme, nie je tomu tak," povedal teraz Van Zanen. Holandské úrady spájajú streľbu s 37-ročným Gökmenom Tanisom narodeným v Turecku.  Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a agentúry AP.

Viac k témam: streľba, teroristický útok, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Streľba v Utrechte mohla mať teroristický motív, páchateľa na úteku polícia chytila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Prezentáciou listinných dôkazov sa dnes začalo pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici prerušené hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou zvanou „sátorovci“. Predseda senátu prezentoval zápisnice z previerok výpovedí obžalovaných a svedkov, ako aj výpovede poškodených z prípravného konania a ďalšie listinné dôkazy.

Proces sa začal vlani v máji

Pojednávanie, ktoré sa koná za sprísnených bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici, pokračuje v utorok 19. marca čítaním ostatných listinných dôkazov. Očakáva sa, že senát vyhlási dokazovanie za skončené a dá priestor na záverečné reči. Tým sa proces dostáva do záverečnej etapy. Proces so „sátorovcami“ sa začal v polovici mája minulého roku. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry predložil obžalobu na štrnásť osôb, z toho bola jedna žena, ale tá medzitým zomrela. Senát na prvom pojednávaní vylúčil na samostatné konanie päť obžalovaných v prípade nelegálnej výroby cigariet Orechovej Potôni a vecou sa zaoberá Okresný súd v Dunajskej Strede.

Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K.

V Banskej Bystrici sa pojednávanie vedie proti ôsmim obžalovaným, z nich jeden je na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní sa ku skutkom podľa obžaloby priznal iba Zsolt N., zvaný Čonty a jeho kamarát Juraj B., zvaný Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K., ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Medzi obžalovanými je aj bývalý policajt Boris D. Ten vinu popiera a tvrdí, že „sátorovcov“ poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu.

Sátora zavraždili vlastní ľudia

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána. Strelcov si údajne objednal Ľudovít Sátor. Všetkým obžalovaným hrozia vysoké nepodmienečné tresty odňatia slobody. Niektorí z obžalovaných sú obvinení aj v prípade nedávno zadržaného starostu obce Dolný Chotár Františka D. a jeho dvoch spoluobžalovaných.

Viac k témam: sátorovci, Špecializovaný trestný súd SR, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Proces so „sátorovcami“ finišuje, na súde čítali listinné dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - Vo veku 58 rokov zomrel Alan Krueger, priekopnícky ekonóm z Princetonskej univerzity, ktorý patril k najvyšším poradcom dvoch demokratických vlád v Spojených štátoch, informovala o tom samotná univerzita vo svojom vyhlásení, pričom príčinu smrti neuviedla. Krueger bol expertom na pracovný trh a predovšetkým na dosah minimálnej mzdy. Jeho výskum dospel k záveru, že vyššia minimálna mzda vo všeobecnosti nevedie k vyššej nezamestnanosti, ako argumentovali mnohí konzervatívni kritici. Krueger pracoval pre administratívu prezidenta Billa Clintona, rovnako vo vysokých pozíciách administratívy Baracka Obamu. Od roku 1987 učil na prestížnej Princetonskej univerzite. Známym sa stal aj vďaka nekonvenčným prístupom vo svojich ekonomických prácach.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel známy ekonóm Alan Krueger, pracoval aj pre administratívu prezidenta Clintona © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ako prvý kraj na Slovensku spúšťa komplexný program pre stážistov.

Termín nástupu je 1. apríla

Župa hľadá stážistov na obdobie štyroch až piatich mesiacov na odbory zdravotníctva, sociálnych vecí, školstva, mládeže a športu, cestovného ruchu, kultúry a financií. Takisto záujemcov prijmú na Útvar riaditeľa úradu a do Kancelárie predsedu. Informovalo o tom v pondelok agentúru SITA tlačové oddelenie BSK. Uchádzači musia poslať svoj životopis a motivačný list do piatka 22. marca do 12:00. Termín nástupu je 1. apríla.

Tri eurá na hodinu

Študenti si okrem získania skúseností môžu zarobiť aj tri eurá na hodinu. Uchádzači musia byť študenti strednej školy alebo druhého až štvrtého ročníka na vysokej škole. „Rozhodli sme sa pre takýto krok ako prvá župa a hľadáme až 13 stážistov, ktorí budú stážovať na piatich odboroch, plus v kancelárii predsedu a na Útvare riaditeľa úradu. Naším zámerom je viac vtiahnuť mladých ľudí do verejného sektoru, zvýšiť ich záujem o túto prácu a rozšíriť im obzory o tom, čo všetko úrad robí a v akých oblastiach,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Viac k témam: Bratislavský samosprávny kraj (BSK)
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislavský samosprávny kraj ako prvý kraj spúšťa program pre stážistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BELEHRAD 18. marca (WebNoviny.sk) - Desiatky stredoškolákov sa v pondelok zišli v Belehrade na proteste a žiadali úrady o prepustenie ich spolužiaka, ktorého uväznili po víkendových protivládnych demonštráciách v Srbsku. Študenti pochodovali od ich školy v centre metropoly smerom k hlavnej policajnej stanici, kde si sadli na zem. Úrady po incidentoch počas protestov proti populistickému prezidentovi Alexandrovi Vučičovi zadržali v sobotu a nedeľu 18 ľudí. Demonštranti v sobotu vtrhli do budovy štátnej televízie v Belehrade. K ďalším potýčkam s políciou prišlo aj v nedeľu, keď dav obkolesil sídlo srbského prezidenta počas jeho tlačovej konferencie. Protesty požadujúce demokratické slobody a slobodu médii sa konajú každý týždeň už tri mesiace. Prezident Vučič obvinil demonštrantov z násilností a uviedol, že páchatelia budú potrestaní.

Viac k témam: demonštrácia, študenti
Zdroj: Webnoviny.sk - Študenti v Srbsku žiadali prepustenie spolužiaka, ktorého uväznili po protivládnych protestoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - Odmeniť mimoriadne výkony športovcov, ktorí sa významnou mierou zaslúžili športovými úspechmi na významných medzinárodných športových podujatiach o propagáciu a dobré meno Slovenskej republiky v zahraničí, navrhujú poslanci Národnej rady SR za koaličnú stranu Most-Híd.

Zásluhy v športovej oblasti

Preto predkladajú návrh nového zákona o príspevku za zásluhy v športovej oblasti. Zákon, ktorý predkladá Béla Bugár, Tibor Bastrnák, Elemér Jakab a László Balódi, má podľa nich do budúcna motivovať ďalších športových reprezentantov Slovenskej republiky v snahe dosiahnuť mimoriadne športové výsledky, na základe ktorých by im vznikol nárok na príspevok za zásluhy v športovej oblasti. Navrhovaná úprava by tak mohla prispieť aj k masovejšiemu rozšíreniu športu u mládeže. Predstavitelia Mosta-Híd si myslia, že takýto nárok v slovenskom právnom poriadku chýba a pripomínajú, že je bežný napríklad v Maďarsku, Poľsku, Rusku, Rumunsku či na Ukrajine.

Záujem o reprezentovanie krajiny

"Vrcholoví športovci v priebehu svojej športovej kariéry vynakladajú mimoriadne úsilie pre dosiahnutie športových úspechov, pričom dosiahnutie významného športového úspechu na olympijských hrách je mimoriadne cenené nielen odbornou verejnosťou. Takýto športový úspech vedie k pozitívnej propagácii štátu, ktorý je reprezentovaný úspešným športovcom v celosvetovom meradle. Každý štát však pre dosiahnutie takýchto úspechov musí vytvárať adekvátne podmienky. Zároveň je potrebné vziať do úvahy aj skutočnosť, že u vrcholového športovca v dôsledku nadmernej záťaže v priebehu jeho športovej kariéry dochádza oveľa skôr k nadmernému opotrebeniu organizmu ako u bežnej populácie," uviedli poslanci za Most-Híd. Navrhovaný zákon by mal prispieť aj k zvýšenému záujmu o reprezentovanie Slovenskej republiky na najvýznamnejších medzinárodných športových podujatiach, ale tiež k masívnejšiemu rozvoju športu detí a mládeže. "Jednou z podmienok pre vznik nároku na príspevok je dosiahnutie stanoveného veku oprávnenej osoby. Návrh zákona navrhuje dosiahnutie 35 rokov veku. Predpokladá sa, že pri podmienke dosiahnutia 35 rokov veku sa nárok na príspevok bude týkať asi 80 – 90 osôb," podotkli.

Medaila zo športových disciplín

Ako poslanci uviedli v dôvodovej správe k návrhu zákona, nárok na príspevok za zásluhy by mal vzniknúť len osobám, ktoré majú štátne občianstvo Slovenskej republiky. Rovnako by sa to malo týkať športových reprezentantov Česko-slovenskej republiky, Československej socialistickej republiky, Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo Slovenskej republiky, ktorí sa v období od 28. októbra 1918 zúčastnili na medzinárodných športových podujatiach ustanovených zákonom, pričom na takomto medzinárodnom športovom podujatí získali ocenenie zlatou, striebornou alebo bronzovou medailou. Medaila musí byť zo športových disciplín oficiálne uznaných Medzinárodným olympijským výborom, Medzinárodným paralympijským výborom alebo Medzinárodným výborom športu pre nepočujúcich. Zároveň má ísť o oympijský šport na vybranom medzinárodnom športovom podujatí, alebo v šachu na šachovej olympiáde organizovanej Medzinárodnou šachovou federáciou.

Násobok mesačnej mzdy

Vybranými medzinárodnými podujatiami sú športové podujatia organizované Medzinárodným olympijským výborom, Medzinárodným paralympijským výborom, Medzinárodnou šachovou federáciou a Medzinárodným výborom športu pre nepočujúcich. Podľa návrhu zákona sa suma príspevku určí ako násobok sumy priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok, a to ako 1-násobok v prípade medailového ocenenia zlatou medailou, 0,75-násobok v prípade medailového ocenenia striebornou medailou, 0,6-násobok v prípade medailového ocenenia bronzovou medailou. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2020.

Viac k témam: Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - Mimoriadne výkony slovenských športovcov by mohli byť odmenené © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner