22. september 2019
Facebook

GAZA 19. marca (WebNoviny.sk) - V palestínskom Pásme Gazy sa v utorok konala demonštrácia proti militantnému hnutiu Hamas, ktoré toto územie ovláda. Podľa agentúry The Associated Press sa na nej zúčastnilo niekoľko stoviek demonštrantov a šlo o najväčšiu demonštráciu proti Hamasu za celých dvanásť rokov jeho vlády v Pásme Gazy. Hamas na podobné protesty nie je zvyknutý a proti utorňajšej demonštrácii brutálne zasiahol, jeho sily desiatky demonštrantov zbili a pozatýkali. Z organizácie protestu Hamas obvinil Izrael a konkurenčný Fatah, ktorý ovláda palestínsky Západný breh Jordánu.Viac k témam: demonštrácia, palestínske hnutie Hamas
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Členovia Hamasu brutálne zasiahli proti demonštrantom v Pásme Gazy, zbili ich a pozatýkali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BEEVILLE 19. marca (WebNoviny.sk) - Trom pôvodným Američanom, ako v Spojených štátoch označujú tamojších Indiánov, ktorí si odpykávajú svoj trest v jednej z texaských väzníc, umožnia nechať si z náboženských dôvodov narásť dlhé vlasy. Rozhodnutie federálneho sudcu z minulého mesiaca podľa denníka The Houston Chronicle ovplyvní iba spomínaných troch väzňov, avšak ich argumenty môžu byť použité v ďalších potenciálnych procesoch týkajúcich sa viac ako päťtisíc pôvodných Američanov, ktorí sú v americkom štáte Texas vo väzení. Vo svojej žalobe väzni argumentovali, že podľa viery Indiánov sú vlasy predĺžením ich duše. Podľa advokátov zastupujúcich štát môžu dlhé vlasy u mužských väzňov sťažovať ich identifikáciu a môžu tiež predstavovať riziko pri samovraždách. Proti rozhodnutiu súdu sa štát zvažuje odvolať.

Viac k témam: indiáni, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd priznal trom Indiánom právo mať vo väzení dlhé vlasy, podľa viery sú predĺžením ich duše © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BEJRÚT 19. marca (WebNoviny.sk) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu navštívil v utorok Damask, kde odovzdal sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi list od prezidenta Vladimira Putina. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Šojgu a al-Asad "diskutovali o témach týkajúcich sa boja proti medzinárodnému terorizmu a rôznych aspektoch bezpečnosti a povojnových riešení na Blízom východe". Rozhovory sa okrem toho zamerali aj na snahy o návrat sýrskych utečencov a tiež dodávky humanitárnej pomoci. Šojgu vyhlásil, že západné štáty sa snažia "brániť pozitívnym zmenám v Sýrii a vytvoriť nové prekážky proti ukončeniu krízy". Ruská vojenská intervencia v Sýrii sa začala v septembri 2015, pričom al-Asadovi v konečnom dôsledku pomohla opätovne získať veľkú časť krajiny. Západné štáty podporujú sýrsku opozíciu a odmietajú sa podieľať na obnove Sýrie bez dosiahnutia politickej dohody medzi znepriatelenými stranami v krajine.

Viac k témam: vojna v Sýrii
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský minister obrany Šojgu navštívil Sýriu, Baššárovi al-Asadovi odovzdal list od Putina © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ROMULUS 19. marca (WebNoviny.sk) - Cestujúci na palube letu z Indianapolisu do Detroitu museli v utorok spacifikovať pasažierku, ktorá sa počas letu snažila otvoriť vstupné dvere na lietadle. Pasažierku museli potom držať pod kontrolou po celý čas letu. Let 5972 americkej leteckej spoločnosti Republic Airline pristál v Detroite z tohto dôvodu skôr, ako bol jeho očakávaný prílet a ženu odovzdali do rúk polícii. Podľa hovorkyne detroitského letiska Ericy Donerson žena podľa všetkého nemala zlý úmysel a jej konanie bolo podľa dostupných informácií zapríčinené jej zdravotným stavom.

Viac k témam: lietadlo
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena chcela počas letu otvoriť dvere lietadla, cestujúci ju spacifikovali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VATIKÁN 19. marca (WebNoviny.sk) - Pápež František odmietol prijať rezignáciu francúzskeho kardinála Phillippa Barbarina, arcibiskupa lyonského, po jeho podmienečnom odsúdení francúzskym súdom za neoznámenie pedofílie, uviedol v utorok Vatikán. Ako povedal hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti, pápež František počas audiencie rezignáciu neprijal, namiesto toho Barbarina požiadal, nech robí to, čo je podľa neho najlepšie pre arcidiecézu. Kardinál si zobral čas na rozmyslenie. Francúzsky súd uznal začiatkom marca vysokého predstaviteľa katolíckej cirkvi vinným z neoznámenia zločinu pedofílie u jedného z kňazov. K prekvapivému rozhodnutiu v tejto najsledovanejšej kauze sexuálneho zneužívania vo Francúzsku dospel súd v Lyone a Barbarinovi uložil šesťmesačný podmienečný trest odňatia slobody za to, že v období medzi júlom 2014 a júnom 2015 pedofíliu neoznámil. Údajné obete zneužívania kňazom Bernardom Preynatom uviedli, že Barbarin a iní cirkevní predstavitelia roky kryli správanie kňaza. Kardinál Barbarin sa proti rozsudku odvolal, čo mohlo ovplyvniť pápeža Františka v jeho rozhodnutí rezignáciu neprijať. Minulý rok pápež František neochotne prijal rezignáciu jedného zo svojich kľúčových podporovateľov, washingtonského kardinála Donalda Wuerla, ktorému bola dokázaná účasť na zakrývaní sexuálneho zneužívania spred desiatok rokov. V podobnom prípade prijal tiež rezignáciu arcibiskupa z austrálskeho Adelaide Philipa Wilsona, ktorého neskôr súd oslobodil.

Viac k témam: pápež, pedofília, sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František neprijal rezignáciu francúzskeho kardinála, ktorý neoznámil pedofíliu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Vláda na svojom utorkovom výjazdovom rokovaní v Gelnici zobrala na vedomie priebežnú informáciu o realizácii akčného plánu tohto okresu, zaradeného medzi najmenej rozvinuté na Slovensku. Vláda konštatovala, že od jej posledného zasadnutia v okrese pred rokom bolo s podporou financií z akčného plánu vytvorených 238 nových pracovných miest. Najviac ich vzniklo v lesnom hospodárstve, kde pribudlo 82 miest. Nezamestnanosť sa tak podarilo znížiť na 9,72 percenta. Cieľom do roku 2022 je dosiahnuť hranicu 4,8 percenta.

Vznikne veľké lyžiarske stredisko

Vláda ako tradične na výjazdových rokovaniach aj v Gelnici vyčlenila dotáciu pre samosprávy a organizácie v okrese. Celkovo na 45 projektov vyčlenila 1,28 milióna eur. Do pôvodného zoznamu priamo na zasadnutí pribudla dotácia 230-tisíc eur na rekonštrukciu cesty na Kojšovu hoľu, kde má vzniknúť veľké lyžiarske stredisko. Z ďalších podporených projektov pôjde po 80-tisíc eur pre obec Kojšov na rekonštrukciu kultúrneho domu a pre obec Prakovce na obnovu budovy klubu kultúry. Sumou 65-tisíc eur vláda prispela na rekonštrukciu miestnych komunikácií obce Stará Voda, ďalších 50-tisíc eur na tento účel dostala obec Závadka. Mesto Gelnica na rekonštrukciu miestnych komunikácií dostalo 50-tisíc eur a ďalších 60-tisíc eur získalo na rekonštrukciu interiérov a vybavenie materskej školy na Hlavnej ulici. Sumou 50-tisíc eur vláda podporila rekonštrukciu kostola sv. Margity rímskokatolíckej farnosti v Margecanoch. Obec Jaklovce dostala na dofinancovanie výstavby kanalizácie 45-tisíc eur a obec Mníšek nad Hnilcom získal 40-tisíc eur na dostavbu vodovodu.

Akčný plán na zníženie nezamestnanosti

Akčný plán okresu Gelnica, ktorý je medzi najmenej rozvinuté zaradený od 30. júna 2017, vláda schválila 5. apríla minulého roka na zasadnutí v Prakovciach. Jeho hlavným cieľom bolo znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 931 pracovných miest do roku 2022. Predpokladaný rozpočet schválený v rámci akčného plánu bol 55,7 milióna eur. Z toho 32,7 milióna eur tvoria prostriedky z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), ďalších 20,95 milióna je plánovaných z ostatných zdrojov a 2,105 mil. eur predstavoval regionálny príspevok.

Viac k témam: akčný plán rozvoja, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda zhodnotila akčný plán v okrese Gelnica, na projekty vyčlenila viac ako milión eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) plánuje v tomto roku bojovať proti komárom pomocou biologickej látky Bti. Uviedla to počas prezentácie dokumentu Monitoring potenciálnych miest liahnutia komárov v BSK odborníčka na komáre Lucia Strelková. Táto látka sa mala použiť v Bratislavskom kraji už minulý rok, postreky proti komárom však neboli potrebné, lebo ich vďaka suchu bolo málo.

Bti ničí larvy komárov

Biologická látka Bti nemá žiaden negatívny dopad na životné prostredie, respektíve len minimálny. To bol hlavný dôvod, prečo chcú pôvodne používanú chemickú látku cypermetrin vymeniť za Bti. Ako dodala Streková, cypermetrin okamžite zabije nielen dospelé komáre, ale takisto všetok ostatný hmyz, neničí však larvy komárov. Látka Bti nemá negatívny vplyv na životné prostredie, ľahko sa vyrába a priamo ničí larvy komárov.

Rovnaký systém v Rakúsku

Počas celého roka 2018 monitorovali miesta, kde sa môžu komáre vyliahnuť. Na základe týchto údajov môže BSK vopred použiť látku Bti na daných miestach ako prevenciu proti kalamitnému premnoženiu komárov. Rovnaký systém používa aj susedné Rakúsko, ktoré bolo inšpiráciou pre Bratislavský samosprávny kraj . Do prevencie proti rozmnoženiu komárov sa môžu zapojiť aj občania, napríklad tak, že na svojich záhradách vysušia mláky, nasadia do jazierok ryby alebo vyrobia prístrešky pre vtákov a netopiere, ktoré takisto požierajú komáre.

Viac k témam: Bratislavský samosprávny kraj (BSK), komáre
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislavský kraj chce proti komárom bojovať novou látkou, má malý dopad na životné prostredie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Prezentáciou listinných dôkazov a záverečnými rečami pokračovalo v utorok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou zvanou „sátorovci“. Prokurátor žiadal uznať vinu podľa obžaloby a uložiť obžalovaným tresty odňatia slobody od 15 do 25 rokov. Pojednávanie, ktoré sa koná za sprísnených bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici, pokračuje v stredu 20. marca záverečnými rečami obhajcov a obžalovaných. Rozsudok sa neočakáva.

Obžaloba na štrnásť osôb

Proces so „sátorovcami“ sa začal v polovici mája minulého roku. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry predložil obžalobu na štrnásť osôb, z toho bola jedna žena, ale tá medzitým zomrela. Senát na prvom pojednávaní vylúčil na samostatné konanie päť obžalovaných v prípade nelegálnej výroby cigariet v Orechovej Potôni a vecou sa zaoberá Okresný súd v Dunajskej Strede. V Banskej Bystrici sa pojednávanie vedie proti ôsmim obžalovaným, z nich jeden je na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní sa ku skutkom podľa obžaloby priznal iba Zsolt N., zvaný Čonty a jeho kamarát Juraj B., zvaný Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K., ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Medzi obžalovanými je aj bývalý policajt Boris D. Ten vinu popiera a tvrdí, že „sátorovcov“ poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu.

Súperili o priestor s gangom pápayovcov

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána. Strelcov si údajne objednal Ľudovít Sátor. Niektorí z obžalovaných sú obvinení aj v prípade nedávno zadržaného starostu obce Dolný Chotár Františka D. a jeho dvoch spoluobžalovaných.

Viac k témam: Špecializovaný trestný súd SR, zločinecká skupina Sátorovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Proces so „sátorovcami“ bude pokračovať záverečnými rečami, rozsudok sa neočakáva © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) - Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) zistil pri zabezpečení a kontrole služieb kompy Vojka nad Dunajom - Kyselica celý rad nedostatkov v činnosti štátneho podniku Vodohospodárska výstavba (VV) a tiež netransparentné rozhodovanie. Úrad po ukončení kontroly informoval o odhalených pochybeniach s tým, že zmluva o službách kompy je pre štát nevýhodná. Kontrolóri tiež upozornili na vážny systémový problém pri financovaní tejto bezodplatne poskytovanej služby a odporúčajú jej riešenie na úrovni vlády. Kontrolu fungovania kompy uskutočnili na základe podnetov poslancov Národnej rady SR, informácií z vnútornej kontroly Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) a vlastnej rizikovej analýzy. "Bolo preukázané, že vnútorná kontrola v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba sa službami kompy a plnením zmluvy vôbec nezaoberala," uviedol hovorca NKÚ Marek Papajčík.

Nevýhodná zmluva platí

Úrad označil za zvláštny vstup Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. (SVP) do verejného obstarávania, vyhláseného VV, hoci bolo zrejmé, že nie je schopný služby zabezpečovať. "Výsledkom takéhoto konania je to, že nevýhodná zmluva na služby verejnej vodnej dopravy je naďalej v platnosti," upozornil Papajčík. O tejto medializovanej kauze ani raz nerokovala dozorná rada VV, súvisiace zmluvy a doklady vôbec nekontrolovala. Počas kontroly VV podľa úradu nevypracovala a nesledovala skutočné náklady na služby kompy. NKÚ dospel k záveru, že nastavenie zmluvných podmienok bolo jednostranne v neprospech VV a zmluva je pre štát nevýhodná. Úrad navrhol VV odporúčania na zabránenie neefektívneho čerpania verejných prostriedkov. "V kontrolovanom období dochádzalo k nárastu cien služieb kompy pri každej novej uzatvorenej zmluve. Napríklad, nesprávnym stanovením primeranej ceny služieb kompy pri verejnom obstarávaní v roku 2014 došlo k porušeniu zákona o štátnom podniku," dodal Papajčík. Skutočné náklady SVP na kompu v roku 2013 (dovtedy ju prevádzkoval) dosiahli 490,7 tis. eur. Ročné náklady VV za úhradu služieb SVP v roku 2014 boli 1,1 mil. eur, kalkulované ročné náklady v roku 2015 pri prvom verejnom obstarávaní vzrástli na 1,51 mil. eur a v roku 2016 pri druhom verejnom obstarávaní už na 1,66 mil. eur.

Služba vo verejnom záujme

Kompa od roku 1993 celoročne zabezpečuje prepravu osôb a menších nákladov cez prívodný kanál Vodného diela Gabčíkovo v profile Vojka nad Dunajom - Kyselica v dĺžke 520 metrov. Kompu prevádzkoval do roku 2013 SVP na základe zmlúv s Vodohospodárskou výstavbou. Po oprave kompy v SVP z prostriedkov Environmentálneho fondu oba podniky opäť uzatvorili zmluvu, zrušili ju však v júni 2015 dohodou. Po verejnom obstarávaní v roku 2015 uzatvorila VV nevypovedateľnú zmluvu so spoločnosťou Ponton City, a. s., a to bez uvedenia finančného limitu, ktorý určilo MŽP. Podmienky na rozviazanie zmluvy ustanovili až dodatkom zmluvy v roku 2016, avšak zmluva stále platí. Ďalšie verejné obstarávanie vyhral SVP, ktorý zmluvu v roku 2018 ukončil skôr, ako nadobudla účinnosť, keďže nezabezpečil primerané plavidlo. Prevádzka kompy by mala byť podľa NKÚ poskytovaná ako služba vo verejnom záujme, a preto by nemala byť financovaná z prostriedkov štátneho podniku. Úrad odporúča MŽP, aby požiadalo vládu o systémové riešenie financovania prepravy na trase Vojka nad Dunajom - Kyselica. Táto verejná osobná doprava by mala byť podľa úradu poskytovaná vo verejnom záujme výlučne občanom dotknutých obcí. Ostatní záujemcovia by mali mať prepravu spoplatnenú.

Remišová na kauzu upozorňovala skôr

Ako v reakcii uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, na kauzu kompa upozorňovala ešte v roku 2015. "Je paradoxné, že dnes, kedy Najvyšší kontrolný úrad potvrdil závažné pochybenia Vodohospodárskej výstavby v súvislosti s kauzou kompa, ma opätovne, už po tretíkrát, zavolala polícia na výsluch kvôli trestnému oznámeniu, ktoré podal nominant Smeru a bývalý riaditeľ štátneho podniku Ladislav Lazar, zodpovedný v kauze kompa," poznamenala Remišová. "Zo zistení úradu je zrejmé, že Vodohospodárska výstavba pod vedením nominanta Smeru Ladislava Lazara pochybne zrealizovala verejné obstarávanie, keď nerešpektovala stanovený finančný limit 25 miliónov eur a zaviazala sa k finančnému plneniu v takmer dvojnásobnej výške" dodala. Remišová tiež podotkla, že NKÚ takisto kritizuje, že pri verejnom obstarávaní boli využité služby externého poradcu napriek tomu, že Vodohospodárska výstavba disponuje vlastným oddelením na tieto účely. Navyše, ako konštatuje správa NKÚ, externý poradca „neupozornil na vzniknuté rozpory“. "Podotýkam, že práve na zvláštne externé poradenstvo sme upozorňovali už v roku 2015,“ uviedla Remišová.

Viac k témam: kompa, Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ), OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Vodohospodárska výstavba
Zdroj: Webnoviny.sk - Kontrolóri zistili nevýhodnú zmluvu pri prevádzke kompy, na ktorú upozorňovala opozícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRUSEL 19. marca (WebNoviny.sk) - Európska únia plánuje v júni začať prístupové rokovania so Severným Macedónskom. Oznámila to v utorok šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová. "Naším spoločným cieľom je dostať zelenú v júni, aby sme mohli začať rokovania," povedala Mogheriniová. Bývalá juhoslovanská republika známa ako Macedónsko si po dlhoročnom spore s Gréckom tento rok oficiálne zmenila svoj názov. Vyriešenie tohto sváru jej otvorilo dvere do Európskej únie (EÚ) aj NATO, ktoré doteraz Atény blokovali. Severné Macedónsko však ostáva poznačené ostrou politickou rivalitou. Predstavitelia únie vyzývajú vládu v Skopje, aby pokračovala v reformách a boji proti korupcii. Macedónsko získalo štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ v roku 2005, avšak spor okolo jeho názvu bránil začatiu rokovaní o členstve.

Viac k témam: Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia plánuje začať prístupové rokovania so Severným Macedónskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner