15. október 2019
Facebook

PRAHA 20. marca (WebNoviny.sk) - Turecké veľvyslanectvo v Českej republike sa v stredu ostro ohradilo proti výroku českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý Ankaru označil za spojenca teroristického hnutia Islamský štát (IS). "Výroky prezidenta Miloša Zemana o Turecku sú nešťastné, neprijateľné a sú založené na nepodložených obvineniach," uviedol turecký veľvyslanec v ČR Ahmet Necati Bigali. Pripomenul, že Turecko bolo naopak zakladajúcim členom medzinárodnej vojenskej koalície bojujúcej proti IS.

Prenasledovanie Kurdov

Režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana prenasleduje Kurdov v Turecku aj mimo neho a proti kurdským jednotkám v Sýrii, ktoré označuje za teroristické, plánuje spustiť ofenzívu. Z tohto dôvodu Erdogan dotlačil amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, aby ohlásil odchod amerických vojsk zo Sýrie. USA pritom z krajiny odchádzajú aj napriek tomu, že práve Kurdi, ktorých takto vystavujú hrozbe útoku zo strany Turecka, boli ich najvernejšími spojencami v boji proti IS.

Babiš slová prezidenta nekomentoval

Zeman sa do diskusie o Sýrii, Turecku a Kurdoch zamiešal na utorňajšej diskusii počas návštevy Karlovarského kraja, kde na otázku, prečo Turecko útočí na Kurdov odpovedal, že Ankara "je faktickým spojencom IS". Český premiér Andrej Babiš nechcel v stredu prezidentove slová komentovať, zatiaľ čo minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v tejto súvislosti iba pripomenul, že Turecko je spojencom ČR v rámci NATO a zohráva podľa neho významnú úlohu pri riešení konfliktu v Sýrii. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky Českej televízie.

Viac k témam: teroristická organizácia Islamský štát (IS), Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Zeman nahneval Turecko, označil ho za spojenca Islamského štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 20. marca 22:27
BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) - Strane Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána pozastavili členstvo v Európskej ľudovej strane (EP), najväčšej frakcii v Európskom parlamente (EP). Fidesz tak odteraz vo frakcii nemá hlasovacie práva a nemôže sa zúčastňovať na jej rokovaniach. Dôvodom je stupňujúca sa protieurópska rétorika Orbána a Fideszu a ich stále viditeľnejší odklon od demokratických hodnôt. Hlasovanie za pozastavenie členstva Fideszu v EPP bolo v stredu takmer jednohlasné.

Za pozastavenie hlasoval aj Fidesz

Orbán po rokovaní dokonca nečakane oznámil, že za toto opatrenie hlasoval aj samotný Fidesz. "To, čo sa dnes odohralo, bolo to, že sme prijali jednotné rozhodnutie, aj my sami sme zaň hlasovali. EPP zostáva širokou platformou, kde je miesto pre liberálov aj pre kresťanských demokratov," vyhlásil po rokovaní Orbán. Maďarský premiér však stále dúfa, že k úplnému vylúčeniu z EPP nedôjde. "Nemôžete nás vylúčiť!" povedal okrem iného po rokovaní. EPP teraz bude pozorovať, ako sa Fidesz ďalej vyvíja, a podľa toho sa neskôr rozhodne, ako ďalej. Pozastavenie členstva strany v EPP zatiaľ nebolo nijako časovo obmedzené, podľa informácií britskej BBC však určite neskončí pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať od 23. do 26. mája.

Viacerí členovia zrejme odídu

Viacerí predstavitelia Fideszu začiatkom týždňa vyhlásili, že ak strane pozastavia členstvo v EPP, z tejto frakcie okamžite vystúpi a bude si hľadať svoje miesto inde. Podľa Orbánových stredajších vyjadrení sa však skôr zdá, že strana žiadne takéto urýchlené kroky robiť nebude. EPP doteraz nad Fideszom privieral oči, najmä preto, že členstvo tejto strany pre frakciu znamenalo v celoeurópskom súčte vždy významný počet hlasov v eurovoľbách a poslaneckých mandátov v EP navyše. Situácia sa zmenila začiatkom marca, keď trinásť zo 49 členských strán EPP vyzvalo po rokoch nezhôd na úplné vylúčenie Fideszu.

Orbánove útoky

Orbán na EÚ a jej predstaviteľov dlhodobo útočí, začiatkom marca napríklad napísal a začal distribuovať list všetkým občanom Maďarska, v ktorom píše, že vedenie únie "úmyselne oslabilo jej vonkajšie hranice", aby vpustilo dnu viac migrantov. List ide v línii viacerých doterajších vládnych reklamných kampaní, ktoré vykresľovali európskych predstaviteľov ako účastníkov sprisahania proti Maďarsku, na čele ktorého má byť americký finančník maďarského pôvodu George Soros. Na plagátoch, ktoré až do minulého piatku viseli po celom Maďarsku, bol napríklad vyobrazený Soros spolu s predsedom EK a členom EPP Jeanom-Claudeom Junckerom a sprievodný text uvádzal, že lídri EÚ riadiaci sa pokynmi Sorosa "spúšťajú experimentálne imigračné projekty s africkými krajinami". Informácie pochádzajú z webstránky britskej mediálnej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Európska ľudová strana (EPP), Fidesz
Zdroj: Webnoviny.sk - Európski ľudovci pozastavili členstvo Fideszu, strana premiéra Orbána stratí niekoľko práv © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

RIO DE JANEIRO 20. marca (WebNoviny.sk) - Brazílski ozbrojenci spustili paľbu na konvoj vezúci uránové palivo južne od Ria de Janeiro. Spoločnosť prevádzkujúca jadrovú elektráreň však uviedla, že rádioaktívny materiál nebol ich terčom. Ozbrojenci pálili po policajných autách, ktoré konvoj sprevádzali. Útok sa odohral v utorok v blízkosti mesta Angra dos Reis, kde sa elektráreň nachádza. Ozbrojencov zjavne vystrašil príchod policajných áut. Polícia streľbu opätovala, nik však neutrpel zranenia. Spoločnosť Eletronuclear v stredu uviedla, že materiál bezpečne dorazil do cieľovej destinácie. Oblasť je známa tým, že tam pôsobia drogové gangy.

Viac k témam: jadrová elektráreň, ozbrojený útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Ozbrojenci v Brazílii zaútočili na konvoj s uránovým palivom, ale materiál vraj nebol ich terčom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) - Colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy a z Colného úradu Trnava odhalili v Šamoríne takmer 40 000 plastových fliaš naplnených falzifikátom energetického nápoja. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová, fľaše sa v skladových priestoroch nielen plnili, ale aj označovali etiketou známej značky. "Kriminalisti preto informácie preverili so zástupcom majiteľa ochrannej známky. Ten potvrdil, že ide o tovar porušujúci právo na duševné vlastníctvo," povedala Skokanová s tým, že pôvodne v skladových priestoroch predpokladali colníci nelegálnu výrobu alkoholu. V súvislosti s objavenými falzifikátmi colníci štyri osoby vypočuli. "Predbežná škoda spôsobená majiteľovi ochrannej známky bola vyčíslená na 60 000 eur. V prípade ďalej koná vyšetrovateľ finančnej správy. Ten začal v danej veci trestné stíhanie pre trestný čin porušovania práv k ochrannej známke, označeniu pôvodu výrobku a obchodnému menu podľa trestného zákona," uviedla Skokanová. Dodala, že páchateľovi hrozí trest jeden až päť rokov väzenia.

Viac k témam: colníci, falzifikát
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Colníci chceli odhaliť nelegálnu výrobňu alkoholu, našli falzifikáty energetických nápojov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BERLÍN 20. marca (WebNoviny.sk) - Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredu na žiadosť britskej premiérky Theresy Mayovej o odloženie termínu brexitu odpovedal s tým, že odloženie je možné, ale len za podmienky, ak britskí poslanci schvália dohodu o brexite, ktorú Mayovej vláda vyrokovala s predstaviteľmi EÚ.

Odklad je podľa Tuska možný

"Krátky odklad bude možný, ale len za predpokladu pozitívneho hlasovania" v britskom parlamente, povedal Tusk. Odloženie brexitu z 29. marca na koniec júna podľa neho nebude úplne jednoduché, keďže práve v tomto období, konkrétne od 23. do 26. mája, sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu. Na tých by sa už Veľká Británia nemala zúčastniť, napriek tomu, že ešte stále bude formálne členským štátom EÚ.

Parlament Mayovej dohodu odmietol

Mayová požiadala v stredu Európsku úniu o odloženie brexitu do 30. júna. Veľká Británia by mala európsky blok opustiť podľa pôvodného plánu už o deväť dní, avšak parlament v Londýne už dvakrát odmietol dohodu, ktorú Mayová vyrokovala s Bruselom. Britská premiérka v liste adresovanom Tuskovi uviedla, že sa chce pokúsiť dosiahnuť schválenie dohody aj do tretice. Odloženie brexitu si vyžaduje schválenie od všetkých zvyšných 27 členských štátov únie.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Odloženie brexitu je podľa Tuska možné, ale podmienkou je schválenie dohody Londýnom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 20. marca (WebNoviny.sk) - Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian stanovil tri kritériá, ktoré musí Veľká Británia splniť pre odloženie brexitu. Le Drian vo francúzskom Národnom zhromaždení varoval, že Británia pravdepodobne opustí Európsku úniu (EÚ) bez dohody, keď nesplní stanovené podmienky. Učinil tak tesne pred štvrtkovým stretnutím lídrov únie v Bruseli, na ktorom budú diskutovať o požiadavke britskej premiérky Theresy Mayovej posunúť dátumu odchodu Londýna z únie z 29. marca na 30. jún.

O zmluve sa nesmie znovu rokovať

Podľa francúzskeho ministra musí Mayová lídrov presvedčiť, že "účelom posunutia je dokončiť ratifikáciu už vyrokovanej zmluvy" a že o zmluve vyjednanej minulý november medzi EÚ a Londýnom "sa nebude opätovne rokovať". Odloženie brexitu musí byť tiež podmienené tým, že Veľká Británia sa nezúčastní na voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú 23. až 26 mája.

Mayová sa pokúša o schválenie dohody

Britská premiérka Theresa Mayová požiadala v stredu Európsku úniu o odloženie brexitu do 30. júna. Veľká Británia by mala európsky blok opustiť o deväť dní, avšak parlament v Londýne už dvakrát odmietol dohodu, ktorú Mayová vyrokovala s Bruselom. Britská premiérka v liste adresovanom predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi uviedla, že sa chce pokúsiť dosiahnuť schválenie dohody aj do tretice. Odloženie brexitu si vyžaduje schválenie od zvyšných 27 členských štátov únie.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko stanovilo tri kritériá, ktoré musí Veľká Británia splniť pre odloženie brexitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák dúfa, že doživotný trest pre lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča za vojnové zločiny a genocídu prinesie aspoň čiastočný pocit spravodlivosti pre rodiny jeho obetí. Ako ďalej napísal na sociálnej sieti, súdny verdikt by tiež mal prispieť k zmiereniu a "uzavretiu tejto tragickej kapitoly histórie". "Medzinárodnej spravodlivosti bolo učinené zadosť," dodal.

Zvyšok života strávi vo väzení

Odvolací sudcovia Spojených národov potvrdili rozsudok pre bývalého lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny a zvýšili jeho trest zo 40 rokov za mrežami na doživotie. Karadžič takmer nijako nereagoval, keď dánsky predsedajúci sudca Vagn Joensen čítal v stredu rozsudok, ktorý pre 73-ročného bývalého bosnianskosrbského prezidenta znamená, že zvyšok svojho života strávi vo väzení. Sudcovia tiež zamietli odvolanie obžaloby proti oslobodeniu Karadžiča v inom prípade genocídy.

Súdili ho za genocídu

Radovana Karadžiča v roku 2016 vtedajší Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdil na 40 rokov väzenia za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny počas vojny v Bosne v rokoch 1992 až 1995. Karadžiča súdili tiež za genocídu, ktorej sa on a jeho jednotky dopustili v roku 1992 pri vyháňaní Chorvátov a moslimov z bosnianskych území, ktoré si nárokovali Srbi.

Zdroj: Webnoviny.sk - Lajčák dúfa, že doživotný trest pre Karadžiča prinesie pocit spravodlivosti pre rodiny obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) - Zavedenie rekreačných poukazov na ubytovanie pre zamestnancov od začiatku tohto roka vyvolalo záujem vo Vysokých Tatrách. A to nielen medzi návštevníkmi, ale aj zamestnancami mesta. "Záujem zo strany zamestnancov o rekreačné poukážky je. Rovnako sa od ich zavedenia prejavil záujem o ich využívanie zo strany návštevníkov," informoval agentúru SITA prednosta Mestského úradu (MsÚ) Vysoké Tatry so sídlom v Starom Smokovci Eugen Knotek.

Poukazy môžu pomôcť zvýšiť návštevnosť

"Pokiaľ sa návštevníkom časť nákladov, ktoré vynaložia na dovolenku, takouto formou vráti, tak to určite zvýši záujem o návštevu cieľového miesta a o využívanie ubytovania," predpokladá Knotek. Konkrétne údaje o ubytovaní vo Vysokých Tatrách od začiatku tohto roka ešte nemajú k dispozícii, no cez jarné prázdniny, ktoré boli nedávno, ich štandardne navštevujú najmä rodiny s deťmi. "Rezervácie sa robia s predstihom, takže je ťažké to takto skoro zhodnotiť. Budeme sa tým zaoberať prostredníctvom našich organizácií Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry a Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry," uviedol Knotek. Očakáva, že záujem o poukazy sa bude postupne zvyšovať. "Nedostatky, na základe informácií z praxe od ubytovateľov, sa prejavujú v tom, že zamestnávatelia požadujú rôzne typy potvrdení, napríklad niektorí faktúru, niektorí účtenku a samostatnú potvrdenku," upozornil Knotek. Rôzni zamestnávatelia zároveň požadujú v potvrdenke rôzne údaje. Toto by podľa neho možno bolo dobré zjednotiť. "Rekreačné poukazy sú pozitívnym nástrojom na zvýšenie návštevnosti," dodal prednosta MsÚ Vysoké Tatry.

Nárok na rekreačné poukazy

Počet ubytovaných v regióne Vysoké Tatry vlani dosiahol 753,5 tisíca osôb, čo je oproti roku 2017 viac o 4,4 %, resp. o 31,4 tisíca hostí. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, ubytovaní návštevníci pritom v roku 2018 strávili vo Vysokých Tatrách 2,17 milióna nocí. Medziročne to predstavuje nárast o 4 %, alebo o 83,3 tisíca prenocovaní. Podiel strávených nocí na jedného návštevníka zostal na úrovni 2,9. Využitie stálych lôžok mierne vzrástlo zo 41,6 na 42,8 %. Nárok na rekreačné poukážky pri ubytovaní na Slovensku majú zamestnanci spoločností a organizácií s 50 a viac zamestnancami. Podmienkou je pracovný pomer u daného zamestnávateľa v dĺžke najmenej 24 mesiacov. Zamestnávatelia musia poskytnúť zamestnancom príspevok na rekreáciu na ich žiadosť vo výške 55 % oprávnených výdavkov zo sumy 500 eur, najviac 275 eur za rok.

Viac k témam: rekreačné poukazy
Zdroj: Webnoviny.sk - O rekreačné poukazy je vo Vysokých Tatrách záujem, ale mesto poukazuje aj na nedostatky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

HAAG 20.marca (WebNoviny.sk) - Odvolací sudcovia Spojených národov potvrdili rozsudok pre bývalého lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny a zvýšili jeho trest zo 40 rokov za mrežami na doživotie.

Zvyšok života strávi vo väzení

Karadžič takmer nijako nereagoval, keď dánsky predsedajúci sudca Vagn Joensen čítal v stredu rozsudok, ktorý pre 73-ročného bývalého bosnianskosrbského prezidenta znamená, že zvyšok svojho života strávi vo väzení. Sudcovia tiež zamietli odvolanie obžaloby proti oslobodeniu Karadžiča v inom prípade genocídy. Radovana Karadžiča v roku 2016 vtedajší Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdil na 40 rokov väzenia za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny počas vojny v Bosne v rokoch 1992 až 1995.

Milióny ľudí bez domova

Karadžiča súdili tiež za genocídu, ktorej sa mal on a jeho jednotky dopustiť v roku 1992 pri vyháňaní Chorvátov a moslimov z bosnianskych území, ktoré si nárokovali Srbi. Bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič je jedným z najvyššie postavených predstaviteľov, ktorých súd pre vojnové zločiny v Haagu súdil. Jeho prípad sa považuje za kľúčový v nastolení spravodlivosti pre obete konfliktu, ktorý po sebe zanechal viac ako 100-tisíc mŕtvych a milióny ľudí bez domova.

Viac k témam: Haag, Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu
Zdroj: Webnoviny.sk - Potvrdili rozsudok pre Karadžiča za genocídu v Srebrenici a zvýšil mu trest na doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 20. marca (WebNoviny.sk) - Najstaršia dcéra končiaceho dlhoročného lídra Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva sa stala v stredu novou predsedníčkou parlamentu. Rozvírila tak špekulácie, že by mohla nahradiť svojho otca na poste hlavy štátu po budúcoročných voľbách. Dariga Nazarbajevová získala novú funkciu deň po tom, čo jej otec v utorok nečakane rezignoval po takmer 30 rokoch v úrade. Nazarbajev vyhlásil, že je načase odovzdať vládu novej generácii. Doterajší predseda kazašského parlamentu Kasym-Žomart Tokajev zložil v stredu prísahu a stal sa tak dočasným prezidentom krajiny. Nazarbajev si však naďalej zachová v štáte veľký vplyv, keďže si ponechal funkcie šéfa bezpečnostnej rady aj lídra vládnej strany. Otázka, kto ho nahradí, však naďalej ostáva otvorená.

Viac k témam: parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Dcéra bývalého prezidenta Nazarbajeva sa stala novou predsedníčkou parlamentu v Kazachstane © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner