15. október 2019
Facebook

BRUSEL 21. marca (WebNoviny.sk) - Rokovania o dátume odchodu Veľkej Británie z Európskej únie sa skomplikovali. Lídri EÚ mali na dnešnom summite rozhodnúť o posunutí brexitu, najpravdepodobnejší dátum sa javil 22. máj. Na ďalší deň - 23. mája sa totiž začínajú voľby do Európskeho parlamentu.

Pellegrini je za odchod do eurovolieb

Momentálne diplomati ako dátum posunutia brexitu skloňujú 7. máj. Slovensko na summite zastupuje premiér Peter Pellegrini. On je za odchod Británie do eurovolieb. Na začiatku zasadnutia britská premiérka Theresa Mayová vystúpila pred premiérmi a prezidentmi EÚ. Debatovala s nimi dve hodiny, analytici upozorňujú, že ešte nikdy na summite s nimi tak dlho o brexite nehovorila. Následne lídri začali posudzovať žiadosť o predĺženie odchodu.

Summit pokračuje v piatok

Mayová pritom ešte v stredu žiadala odklad do 30. júna. Debata európskej dvadsaťsedmičky sa mala skončiť o 19:00, na kedy bola naplánovaná aj tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska a šéfa Komisie Jeana-Clauda Junckera. Summit bude pokračovať aj v piatok, na programe majú vzťahy s Čínou, klimatické zmeny a dezinformácie.

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Rokovania o posunutí brexitu sa skomplikovali, diplomati na summite skloňujú nový dátum © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) - Slovenská národná strana čaká na výsledky rokovania premiéra, ministra zahraničných vecí a ministra obrany s tým, že dohoda o obrannej spolupráci Slovenskej republiky so Spojenými štátmi americkými a o finančnej pomoci USA pre slovenské letiská bude odmietnutá. Povedal to na tlačovej besede podpredseda SNS a poslanec NR SR Jaroslav Paška.

Nevýhodná dohoda pre Slovensko

V opačnom prípade bude zvolané predsedníctvo SNS a budú sa hľadať riešenia, ako odstúpiť od takejto dohody, ktorá nie je pre Slovensko a jej občanov výhodná. Dohoda o obrannej spolupráci v súčasnom znení je príprava pre budúce pôsobenie vojsk USA na slovenskom území. Nechceme sa predsa vrátiť do roku 1968, keď boli pozvané na Slovensko vojská Varšavskej zmluvy,“ skonštatoval Paška. Podľa neho informácie ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, ktoré uviedol na dnešnom Výbore NR SR pre európske záležitosti k návrhu tejto dohody, sú nepodložené. "Minister Lajčák sám podpísal smernicu o expertných rokovaniach za Ministerstvo zahraničných vecí SR ešte v októbri 2018. Najprv sa hovorilo o technickej pomoci pre armádu SR, ale podľa pripravovanej dohody sa ukázalo, že nejde o skvalitnenie našich letísk," podotkol Paška.

Americké peniaze na muničné sklady

Ako agentúru SITA ďalej v tlačovej správe informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová, po preverení finančných kapacít a alokácie sa podľa Pašku zistilo, že letiská majú slúžiť najmä pre potreby USA, aby tu mohli pristávať ťažké dopravné lietadlá. "Ukázalo sa, že americké peniaze majú ísť na vybudovanie 30 muničných skladov americkej armády v okolí Malaciek a následne aj pohonných hmôt na Sliači," zdôraznil Paška a dodal, že rokovanie o personálnej pomoci prebieha dva roky a pritom koncept dohody ostáva stále rovnaký. "Ak hovoríme o pracovnom materiáli, prečo je na stole štruktúrovaná zmluva s komplet náležitosťami? Občania majú právo vedieť podmienky zmluvy, ktorá je v súčasnosti postavená nad rámec spolupráce s NATO. Prečo pán minister danú zmluvu odmieta zverejniť? Navyše ju sprístupní poslancom len na nahliadnutie priamo na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,“ prízvukoval Paška.

Zverejnenie neaktuálneho dokumentu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR sa striktne ohradzuje voči vyhláseniam poslanca NR SR Jaroslava Pašku. Ako agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie rezortu zahraničia, hlavnou pozíciou SR v rokovaniach s USA je zachovanie si suverenity, rešpektovanie Ústavy SR a slovenských zákonov. "Ministerstvo zahraničia vedie za plnej účasti Ministerstva obrany (MO) SR rokovania s USA o rámcovej dohode. Nerokuje o muničných skladoch, pristávacích dráhach, o skladoch paliva – toto nie je agenda MZVEZ SR, ale MO SR. Jednotlivé projekty modernizácie našej obrannej infraštruktúry posudzovalo MO SR od roku 2016 a v apríli 2018 tvrdilo, že „striktne odmieta akékoľvek tvrdenia, že by išlo o snahu o budovanie a modernizáciu leteckých základní USA na území SR. Príspevok v rámci Európskej iniciatívy odstrašenia pre Slovensko predstavuje priestor na ušetrenie finančných prostriedkov, ktoré môžu byť využité na rozvoj ďalšej nevyhnutnej infraštruktúry v podmienkach OS SR. Zároveň je to možnosť zvýšenia kredibility našej krajiny voči spojencom v rámci NATO, ako aj posilnenie schopnosti SR v súvislosti s úlohou podpory hostiteľskej krajiny," uviedol rezort diplomacie. Ministerstvo zahraničia považuje za nehoráznosť prirovnanie, že MZVEZ SR rokuje, keďže rokuje na žiadosť MO SR, o Dohode o obrannej spolupráci s USA ako o pozývacom liste. "Text, ktorý bol dnes citovaný pánom poslancom Paškom, nie je aktuálnym návrhom Dohody o obrannej spolupráci. Je to jeden z pracovných návrhov textu, ktorý slovenská strana odmietla. Zverejnenie tohto neaktuálneho dokumentu možno vnímať ako účelový krok s cieľom pripraviť Slovensko o možnosť dohodnúť sa so Spojenými štátmi americkými na podmienkach poskytnutia finančnej podpory, ktoré budú pre SR výhodné," uzavrel rezort.

Viac k témam: Armáda USA, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, NATO, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Národniari očakávajú odmietnutie dohody o obrannej spolupráci s USA, nechcú naspäť rok 1968 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) - Účinnosť zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý do NR SR vrátil prezident Andrej Kiska, by sa mala posunúť. Zhodli sa na tom vo štvrtok členovia Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odklad účinnosti zákona pri opätovnom prerokovaní v parlamente prednesie cez pozmeňujúci návrh poslankyňa NR SR za SNS Eva Antošová.

O pripomienkach bude hlasovať parlament

Účinnosť zákona by sa mala posunúť z pôvodného termínu 1. apríla 2019 na 1. máj 2019. Členovia výboru ostatné pripomienky prezidenta k tomuto zákonu neodsúhlasili. Výbor našiel zhodu pri pripomienkach prezidenta týkajúcich sa odkladu účinnosti zákona, ktoré schválil, no vzápätí sa neuzniesol, aby ich prijatie bolo prednesené do NR SR. "Výbor pripomienky prezidenta neakceptoval a bude sa o nich hlasovať v pléne NR SR. Ak sa účinnosť zákona neposunie, nastane chaos, a preto sme za zmenu účinnosti zákona na výbore zahlasovali aj my," uviedol po výbore poslanec NR SR za SaS Radoslav Pavelka.

Agrovýbor s Kiskom nesúhlasil

Poslanci NR SR ešte vo februári schválili vládny návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý vypracovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV). Cieľom zákona je najmä precizovanie aktuálnych ustanovení upravujúcich neprimerané podmienky, posilnenie postavenia kontrolórov a zefektívnenie kontroly zavedením samostatného kontrolného procesu. Prezident Andrej Kiska vo svojich pripomienkach pri nepodpísaní tohto zákona navrhoval Národnej rade SR vypustiť ustanovenia týkajúce sa povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch prinajmenšom 50 % slovenských výrobkov, vypustiť ustanovenia, ktoré k návrhu zákona pribudli v druhom čítaní cez poslanecké pozmeňujúce návrhy a kritizoval ustanovenia, ktoré prikazujú obchodníkom zaplatiť pokutu okamžite a rušia odkladný účinok prípadného odvolania. S týmito pripomienkami agrovýbor vo štvrtok v hlasovaní nesúhlasil.

Viac k témam: Národná rada SR, obchod
Zdroj: Webnoviny.sk - Účinnosť zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami sa pravdepodobne posunie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump si myslí, že by Spojené štáty americké mali uznať suverenitu Izraela nad spornými Golanskými výšinami. Vyjadril sa tak na Twitteri. "Po 52 rokoch je načase, aby Spojené štáty plne uznali izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami, ktoré majú rozhodujúci strategický a bezpečnostný význam pre štát Izrael a regionálnu stabilitu," napísal šéf Bieleho domu. Na Trumpovo vyjadrenie už na Twitteri zareagoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa americkému prezidentovi poďakoval, píše britská BBC. "V čase, keď sa Irán usiluje využiť Sýriu ako základňu na zničenie Izraela, prezident Trump odvážne uznáva suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami," uviedol vo svojom tweete. Izrael sa zmocnil Golanských výšin od Sýrie počas vojny v roku 1967. Anektoval ich v roku 1981, čo však medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo. Sýria sa stále usiluje získať suverenitu nad týmto územím. Vláda v Damasku zatiaľ Trumpov výrok nekomentovala.

Viac k témam: Golanské výšiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump si myslí, že je čas uznať suverenitu Izraela nad spornými Golanskými výšinami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 21. marca 19:34
BRUSEL 21. marca (WebNoviny.sk) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz je podobne ako lídri ďalších členských krajín Európskej únie pripravený podporiť britskú žiadosť o odloženie brexitu, odchod Veľkej Británie z únie sa však podľa neho musí určite uskutočniť ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP). Tie sa budú konať od 23. do 26. mája, pričom Veľká Británia pôvodne žiadala odklad brexitu až do 30. júna. "Pre mňa je rozhodujúce, aby sme zabezpečili, že Británia sa nezúčastní na voľbách do Európskeho parlamentu. Akékoľvek iné riešenie by bolo absurdné," vyhlásil Kurz vo štvrtok v Bruseli, kde sa koná summit EÚ, ktorého hlavnou témou je práve brexit. Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani nechce odkladať brexit viac ako len do 18. apríla. "Predĺženie chceme mať čo najkratšie a nie neskôr ako do 18. apríla", uviedol Tajani. "Akákoľvek alternatíva po európskych voľbách spôsobí vážne škody a problémy," dodal Tajani.

Viac k témam: Brexit, eurovoľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Predseda Európskeho parlamentu Tajani aj Kurz sú za posunutie brexitu, má však byť do eurovolieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Slovensko ako aj ďalšie krajiny Visegrádu podporujú eurokomisárku pre obchod Ceciliu Malmströmovú v rokovaniach s USA. Pred summitom v Bruseli to uviedol slovenský premiér Peter Pellegrini.

Verí v nulové clá

Hlavnou témou stretnutia komisárky a premiérov V4 boli rokovania EÚ so Spojenými štátmi americkými o takzvanej malej obchodnej dohode. Ako ďalej vysvetlil premiér, malá obchodná dohoda sa týka len priemyselných výrobkov, nie poľnohospodárskych produktov. Verí, že na konci rokovaní by mohli byť nulové clá. „Slovenská republika je piaty najväčší exportér automobilov do Spojených štátov. Preto je to pre nás kľúčová otázka. Chceme podporiť a povzbudiť, aby komisárka dostala čo najsilnejší mandát a začala čo najskôr rokovať s USA o malej obchodnej dohode,“ povedal pred zasadnutím Európskej rady Pellegrini. Ak by sa rokovania vydarili a medzi Európskou úniou a Washingtonom prestali platiť clá, mohol by sa navýšiť vzájomný obchod. O osem percent by mohol podľa neho stúpnuť export do USA a o deväť percent dovoz do Európy. „Toto podporujeme. Za Slovensko a celkovo V4 má komisárka maximálnu podporu a aj v piatkových záveroch podporíme ustanovenie, ktoré požiada o urýchlenie vyjednávaní. V opačnom prípade sme vo vákuu,“ dodal premiér.

Automobily sú najcitlivejšou otázkou

Európska únia bola pripravená podpísať obchodnú dohodu s USA známu ako TTIP. Rokovania však príchodom amerického prezidenta Donalda Trumpa stroskotali, jeho administratíva sa netají chuťou ísť do obchodných vojen. V prípade Európy sú najcitlivejšou otázkou automobily. Práve na ne sa Biely dom vyhráža uvalením ciel. So švédskou komisárkou pre obchod Ceciliou Malmströmovou sa dnes stretol Pellegrini a jeho kolegovia z ČR Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský predseda vlády Viktor Orbán. Urobili tak pred začiatkom zasadnutia Európskej rady v Bruseli. Summit potrvá do piatku. Lídri EÚ majú na programe aj iné ekonomické otázky, napríklad vzťahy s Pekingom.

Viac k témam: Európska únia, obchod, V4 Vyšehradská štvorka
Zdroj: Webnoviny.sk - V4 podporí rokovania eurokomisárky o malej obchodnej dohode s USA, Pellegrini verí v nulové clá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BERLÍN 21. marca (WebNoviny.sk) - Polícia vo švajčiarskom Bazileji zatkla vo štvrtok 75-ročnú ženu v súvislosti so zabitím sedemročného chlapca. Podľa stanoviska polície chlapec vo štvrtok okolo obeda kráčal po ulici po skončení školského vyučovania smerom domov, no v tom ho žena napadla a ubodala na smrť. Chlapca našla ležať na ulici jeho učiteľka, ktorá privolala záchranárov. Lekári v nemocnici však už len skonštatovali jeho smrť. Útočníčka sa krátko nato sama prihlásila na polícii a k činu sa priznala. Dôvod jej konania zatiaľ nie je známy.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Učiteľka našla na ulici dobodaného chlapca, zabila ho 75-ročná útočníčka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Výsluchom bývalého príslušníka skupiny "černákovcov" Slavomíra Surového pokračovalo pred senátom Okresného súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie v prípade únosu a vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka. Prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky žaluje Mikuláša Černáka pre trestný čin brania rukojemníka a trestný čin vraždy a obvineného Jána K. pre trestný čin vraždy, ktoré spáchali formou spolupáchateľstva.

Surový poprel tvrdenie Černáka

Pretože na doživotie odsúdený bývalý boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák sa k únosu Szymaneka priznal, dokazovanie sa vedie iba v prípade vraždy tohto poľského podnikateľa. V tejto súvislosti súd predvolal ako svedka bývalého Černákovho kamaráta Slavomíra Surového. Ten priznal, že pracoval najprv v Černákovom fittness centre v Brezne a neskôr bol členom jeho bezpečnostnej služby Security 3. Vypovedal, že Černákovi robil šoféra a iné služby. O Szymanekovi sa dozvedel, keď išli po neho do Lučenca a ukrývali ho v penzióne v Bystrej. Keď sa prezradilo, kde Poliaka ukrývajú, previezli ho do inej chaty. Celé skrývanie Szymaneka a komunikácia s jeho manželkou o výkupnom sa skončila v septembri 1997. Vtedy Černák v prítomnosti viacerých svojich ľudí i príslušníkov košického podsvetia Karola Kollárika a Alexandra Horvátha zastrelil Poliaka pri chate blízko Polomky na Horehroní. Po výstrele do úst Szymaneka podľa Surového podal pištoľ Kollárikovi a ten mu strelil do hrudníka. Surový tým zásadne poprel tvrdenie Černáka, že druhý výstrel na Szymaneka pochádzal z ruky Jána K. Surový vymenoval nielen osoby, ktoré boli pri poprave prítomné, ale vedel aj ich rozostavenie. Kollárika už nemožno vypočuť, pretože ho zavraždili v čase bojov košických skupín podsvetia.

"Šani" bol pri skutku

O Szymanekovi Surový vypovedal aj pre poľské justičné orgány. Keď sa ho Černák opýtal, či hovoril vtedy pravdu, tykal mu. Predseda senátu ho opakovane upozornil, aby svedkovi vykal. Preto Černák svojmu „štartérovi“ musel vykať a oslovovať ho pán svedok, alebo pán Surový. Svedok však už nevedel povedať, čo pre poľskú justíciu vtedy uviedol. Surový je momentálne vo výkone 15-ročného trestu za vraždu Košičana Petra Klešča. Na súde povedal, že chce požiadať o obnovu konania v tejto veci, lebo do väzenia sa dostal iba na základe krivého obvinenia Alexandra Horvátha, zvaného Šani. Súdu predložil kópiu obvinenia Horvátha i jeho výpoveď, v ktorej priznáva, že Surového obvinil neprávom. Senát sa oboznámil aj s listami, ktoré si písali niekdajší kamarát Černáka Miloš Kaštan a Surový. V nich nazývali Černáka „magor“ a Jána K. „kmotor“. Surový priznal, že obžalovaný Ján K. s manželkou sú krstní rodičia jeho staršiemu synovi. Ján K. mu vraj sľúbil vybaviť v Banskej Bystrici byt. Černák pred senátom kritizoval spoluobžalovaného Jána K., že v tejto veci odmietol vypovedať, ale potom sa o ňom negatívne vyjadril pred novinármi. Alexander "Šani" Horváth ako svedok potvrdil, že bol pri skutku a strieľal aj Ján K. Černák ich s Kollárikom priviedol nad Polomku s tým, že mali ísť iba "postrašiť Poliaka". Proces s Černákom a Jánom K. pokračuje v apríli ďalším dokazovaním. Ján K. tvrdí, že je nevinný a k veci nevypovedal.

Viac k témam: mafia, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý kamarát Černáka vypovedal ako svedok v prípade vraždy Szymaneka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

NEW YORK 21. marca (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode štvrtkového obchodovania oslabil oproti jenu v reakcii na sľub amerického Federálneho rezervného systému (Fed), že v tomto roku svoje úrokové sadzby nezvýši. Centrálna banka USA tak rozhodla v súvislosti s tým, že podľa jej predikcie sa ekonomický rast krajiny v tomto a budúcom roku spomalí. Oproti japonskému jenu dolár klesol na 110,40 JPY/USD zo stredajšej uzatváracej úrovne 110,70 JPY/USD. Spoločná európska mena si však voči doláru pohoršila, a to na 1,1396 USD/EUR z hodnoty 1,1414 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Prísľub Fed-u nezvyšovať v tomto roku úrokové sadzby oslabil dolár voči jenu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) - Polícia pátra po neznámom mužovi, ktorý v Žiline kradol čokoládu. Ako agentúru SITA informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, obvodné oddelenie Policajného zboru Žilina-východ objasňuje priestupok proti majetku. "Doposiaľ neznámy páchateľ 22. februára popoludní v žilinskom obchodnom dome odcudzil z predajne čokolády za takmer 130 eur. Polícia žiada verejnosť o pomoc pri určení totožnosti neznámej osoby, ktorú zachytil kamerový systém," uviedol hovorca. Akékoľvek informácie k totožnosti neznámej osoby môžu občania oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru alebo na bezplatnú telefónnu linku 158.

Viac k témam: krádež, Polícia SR, zlodej
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Polícia hľadá zlodeja čokolád, kamera ho zachytila priamo pri čine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner