18. august 2019
Facebook

MONTREAL 22. marca (WebNoviny.sk) - V jednom z kostolov v centre kanadského Montrealu v piatok zaútočili na kňaza, ktorý práve slúžil omšu. Útočník rímskokatolíckeho kňaza Claudea Groua pobodal nožom a spôsobil mu ľahšie zranenia. Kňaza vzápätí previezli do nemocnice, útočníka bezprostredne po čine zatkli a je v rukách polície. K útoku došlo v piatok ráno o 08:40 miestneho času (o 13:40 SEČ). Dôvod konania páchateľa zatiaľ nie je známy.

Upozornenie: Video obsahuje drastické zábery!Viac k témam: kňaz, omša, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Muž počas omše zaútočil nožom na kňaza a spôsobil mu zranenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 22. marca (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že ruší dodatočné sankcie, ktoré jeho administratíva nedávno uvalila na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR). "Nariadil som dnes zrušenie dodatočných sankcií," napísal prezident na Twitter. Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Huckabee Sanders sa Trump takto rozhodol preto, lebo "má rád Kima (severokórejského vodcu Kim Čong-una, pozn. SITA) a nemyslí si, že tieto sankcie budú potrebné". Podľa agentúry The Associated Press (AP) nie je isté, aké sankcie majú Trump a Sanders na mysli. Jedinými novými sankciami, ktoré USA uvalili v súvislosti s KĽDR po neúspešnom februárovom americko-severokórejskom summite v Hanoji, sú podľa AP sankcie proti dvom čínskym spoločnostiam za to, že pomáhali Severnej Kórei obchádzať obchodné embargo.

Viac k témam: KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, sankcie proti KĽDR
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump ruší nové sankcie voči Severnej Kórei, lebo má rád Kim Čong-una © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 22. marca (WebNoviny.sk) - Zabitie sedemročného chlapca, ktorého vo štvrtok na ulici vo švajčiarskom Bazileji pobodala nožom do krku 75-ročná žena, mohlo byť vraždou z nenávisti. Chlapec mal totiž albánske korene, pričom žena ešte pred tým, ako sa sama prihlásila na polícii, "rozoslala SMS správy viacerým osobám a organizáciám, v ktorých píše, že chlapca zabila", informovali v piatok vyšetrovatelia.

Mohla byť psychicky narušená

Útočníčka a obeť sa nepoznali. Do hry vstupuje aj možnosť, že žena je psychicky narušená. Polícia má v pláne podrobiť ju vyšetreniu u psychológa. Skutočný motív vraždy stále zostáva nejasný a konanie ženy si nevie vysvetliť ani rodina sedemročnej obete. "Nikto z nás nerozumie, čo sa vlastne stalo a prečo sa to stalo. Vieme len to, že ho pobodala nožom do krku," povedal v piatok pre The Associated Press (AP) strýko nebohého chlapca Syle Mahmúti, ktorý žije v kosovskom meste Lipjan.

Chlapca našla ležať jeho učiteľka

Podľa stanoviska polície chlapec vo štvrtok okolo obeda kráčal po ulici po skončení školského vyučovania smerom domov, a v tom ho napadla útočníčka a ubodala ho na smrť. Chlapca našla ležať na ulici jeho učiteľka, ktorá privolala záchranárov. Lekári v nemocnici však už len skonštatovali jeho smrť. Útočníčka sa krátko nato sama prihlásila na polícii a k činu sa priznala.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Vražda malého chlapca vo Švajčiarsku mohla byť z nenávisti, do hry vstupuje ďalšia možnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRUSEL 22. marca (WebNoviny.sk) - Lídri členských krajín Európskej únie (EÚ) sa rozhodli na záver summitu v Bruseli odložiť tému boja proti klimatickým zmenám až na ďalší summit, ktorý sa uskutoční v júni. Pôvodne to mala byť jedna z tém tohtotýždňového summitu, európski lídri však nakoniec všetok čas spotrebovali na riešenie témy odchodu Veľkej Británie z EÚ. V otázke spôsobu boja proti klimatickým zmenám tak či tak neexistuje medzi európskymi krajinami zhoda. Zatiaľ čo mnohé západoeurópske krajiny, menovite napríklad Francúzsko a Holandsko, chcú presadiť záväzok dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050, Nemecko a viacero východoeurópskych členov EÚ sú proti tomu, aby sa v prijatých záväzkoch spomínal konkrétny rok.

Viac k témam: Brexit, Európska únia, klimatické zmeny, summit
Zdroj: Webnoviny.sk - Lídri Európskej únie odložili tému boja proti klimatickým zmenám, na summite riešili iba brexit © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) - Výsledkom spoločného rokovania predsedu vlády Petra Pellegriniho, ministra obrany Petra Gajdoša a ministra zahraničia Miroslava Lajčáka k ponuke USA na podporu modernizácie vojenských letísk je, že rokovania môžu pokračovať za podmienky "absolútneho garantovania suverenity", dodržiavania ústavy a zákonov a podmienky, že zmluva nebude mandátom na akúkoľvek prítomnosť ozbrojených síl USA na Slovensku.

Môže sa pokračovať v rokovaniach

Po piatkovom spoločnom stretnutí to povedal premiér Pellegrini s tým, že nikto nemôže SR prikazovať akékoľvek projekty, pokiaľ si ich neželá samotná SR. "Za takýchto podmienok sa môže pokračovať v rokovaniach," povedal premiér s tým, že dnes ešte nie je k dispozícii finálny text dohody, ale len návrhy. Ak by podľa predsedu vlády prišiel na stôl finálny text dohody, ktorá by negarantovala suverenitu SR alebo bola mandátom pre prítomnosť cudzích síl, prípadne vnucovala SR nejaké projekty, takáto zmluva nemôže prejsť Bezpečnostnou radou, vládou ani parlamentom.

Rozhodnutia máme pevne v rukách

"Chcem všetkých uistiť, že nič zlé sa nedeje," zdôraznil premiér. SR má podľa neho svoje rozhodnutia pevne v rukách a takýto postoj bude prezentovať aj na utorkovej Koaličnej rade. "Takýto prístup je rozumný, pragmatický a slušný," dodal. Proti peniazom z USA na rekonštrukciu letísk v Kuchyni a Sliači sa postavili najmä predstavitelia Slovenskej národnej strany, ktorí odmietnutie ponuky podmienili zotrvaním vo vláde. Spojené štáty ponúkali na rozvoj letísk 105 miliónov amerických dolárov, čo je v prepočte viac ako 93 miliónov eur.

Viac k témam: Armáda SR, Armáda USA, minister obrany SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Dohodli sa podmienky, za ktorých možno ďalej rokovať o pomoci USA na modernizáciu vojenských letísk © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BERLÍN 22. marca (WebNoviny.sk) - Frankfurtské medzinárodné letisko bolo v piatok nútené nakrátko zastaviť všetky odlety a prílety po tom, ako nad ním zaznamenali nepovolený prelet dronu. Letisko pôvodne hovorilo o dvoch dronoch, neskôr sa ukázalo, že šlo len o jeden. Letisko pozastavilo všetky prílety a odlety na 29 minút. Priestor nad letiskom a v jeho okolí zatiaľ prehľadával policajný vrtuľník a až po tom, čo jeho posádka oznámila, že žiadny dron nenašla, letisko opäť pokračovalo v bežnej prevádzke. Podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA frankfurtské letisko muselo v piatok zrušiť okolo šesťdesiat z celkového počtu 1 439 plánovaných letov. To však nebolo spôsobené preletmi dronu, ale výpadkom počítačov v stredisku letovej kontroly. Narušenie priestoru nad letiskami dronmi sa vyskytuje čoraz častejšie, pričom často vedie k dramatickým výpadkom v leteckej doprave. Jedným z najvážnejších prípadov boli prelety dronov v okolí londýnskeho letiska Gatwick, ktoré pred Vianocami minulého roku narušili cestovné plány vyše 100-tisíc cestujúcich.

Viac k témam: dron, drony, Letisko Frankurt nad Mohanom
Zdroj: Webnoviny.sk - Prevádzka letiska vo Frankfurte ostala ochromená, komplikácie spôsobil dron © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) - Vzťahy v koalícii sú na ľudskej úrovni v poriadku, ale premiérovi Petrovi Pellegrinimu sa zdá, že sa vláda začína odkláňať od priorít. Uviedol to v piatok pred novinármi s tým, že on si takto vládnutie, ktoré prestáva mať znaky vysokej profesionality a odbornosti, predstaviť nevie. "Očakávam od svojich partnerov, že budú pristupovať k práci profesionálne a nebudeme si plniť nejaké svoje osobné sny a túžby. My sme tu pre ľudí a máme preto tak aj robiť," vyhlásil.

Profesionálny pracovný výkon

Podotkol, že pokiaľ vláda nebude fungovať profesionálne a odborne, tak potom sa treba zamýšľať ako ďalej. "Urobím všetko pre to, aby som ako predseda vlády so cťou doviedol Slovensko do najbližších parlamentných volieb, aby vláda fungovala tak, ako má fungovať. Budem vyžadovať od rezortných ministrov, aby si plnili svoje úlohy tak, ako si majú. Ak sa to niektorému z koaličných partnerov nebude páčiť, tak sa budeme musieť baviť o tom, ako ďalej," uviedol. Pre neho je najdôležitejšie poskytovať profesionálny pracovný výkon a ak to tak nebude, tak zostať premiérom len pre zachovanie si funkcie a moci nie je podľa neho to najlepšie pre Slovensko. Nepovedal, či bude chcieť byť volebným lídrom Smeru-SD v parlamentných voľbách. "To je ďaleko," podotkol. "Ja nie som prikovaný k žiadnej stoličke, ako mladý človek si myslím, že existuje život aj po politike," uzavrel.

Jednanie o zmluve môže trvať mesiace

Premiérovi Petrovi Pellegrinimu sa zdá, že niekto sa účelovo snaží tému o dohode o obrannej spolupráci s USA a o finančnej pomoci pre slovenské letiská vytiahnuť na diskusiu a robiť z toho veľkú politickú hádku. Uviedol to v piatok pred novinármi s tým, že niekto ide obhajovať krajinu pred výraznou stratou suverenity, hoci nám žiadna strata suverenity nehrozí. "Pretože pokiaľ nie je nič dorokované, tak ani o ničom sa nedá hlasovať ani nie je s čím súhlasiť," uviedol. "Príde mi to ako zástupný problém a krajina má iné problémy ako riešiť polorozjednanú zmluvu so Spojenými štátmi. Jednanie o zmluve môže trvať ešte mesiace," povedal. Podľa neho školstvo, zdravotníctvo, poľnohospodárstvo, veda a výskum a prepadnuté eurofondy sú témy, ktoré by mala vláda riešiť. "Mňa to prestáva baviť," vyhlásil a dodal, že "ak je toto niekoho taktika, tak on na ňu nepristúpi".

Viac k témam: Armáda USA, koalícia, Most-Híd, parlamentné voľby, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini očakáva profesionálne fungovanie vlády, ináč sa bude treba zamýšľať ako ďalej © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MOSKVA 22. marca (WebNoviny.sk) - Kandidát na post ukrajinského prezidenta v piatok navštívil Moskvu a stretol sa s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom.

Úsilie o obnovenie plynu z Ruska

Ide z jeho strany o veľmi polemický krok, keďže Ukrajina a Rusko si pestujú od ruskej anexie Krymu a proruského povstania na východe Ukrajiny otvorené nepriateľstvo a akékoľvek politické kontakty medzi oboma krajinami sú na nule. Jurij Bojko, jediný otvorene proruský politik z takmer 40-členného pelotónu prezidentských kandidátov, hovoril v piatok počas návštevy Ruska najmä o tom, že po svojom prípadnom zvolení by sa usiloval o obnovenie dodávok plynu z Ruska na Ukrajinu.

Zanedbateľná podpora Bojka

Bojkovi sa v predvolebných prieskumoch príliš nedarí a jeho podpora je v porovnaní s trojicou hlavných kandidátov zanedbateľná. Prieskumom naďalej dominuje komik Volodymyr Zelenskyj, ktorý si prezidenta zahral už v známom televíznom seriáli. Na druhej priečke sa v jednotlivých prieskumoch striedajú expremiérka Julija Tymošenková a súčasný prezident Petro Porošenko. Ukrajinské prezidentské voľby sa uskutočnia 31. marca.

Viac k témam: prezidentské voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk - Kandidát na prezidenta Ukrajiny Bojko navštívil Rusko, diskutoval s premiérom Medvedevom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu v trestnej veci M.K. a spol. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková, dve osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. "Obžaloba bola pridelená senátu, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe", uzavrela Kudjáková.

Naprával veci, ktoré ona spôsobila

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry 15. marca ukončil prípad "zmeniek" návrhom na podanie obžaloby. Pavol R. pred súdom začiatkom februára 2018 priznal podpis štyroch zmeniek s miliónovou hodnotou s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, "nebola by TV Markíza". Podľa Pavla R. je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, vinou ktorej sa televízia dostala do exekúcie. „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila," uviedol Pavol R. s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia.

Kúpa Gamatexu

Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bol podľa Pavla R. kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok. Podmienkami vyplatenia boli predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať," povedal Pavol R.

Spochybňovanie podpisu

Vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch na súde požadovala firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariana K. Vyplatiť ich mali práve Pavol R. a spoločnosť Markíza Slovakia. Markíza počas súdnych konaní pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v rokou 2000, dlhodobo spochybňovala. Súd už v jednom konaní o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Viac k témam: TV Markíza, zmenky
Zdroj: Webnoviny.sk - Prokurátor podal obžalobu v kauze miliónových zmeniek, v ktorej sú obvinené dve osoby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) - Predseda vlády Peter Pellegrini nečakal, že strana Most-Híd podporí v druhom kole prezidentských volieb Zuzanu Čaputovú. "Osobne by som čakal, že Most-Híd ako náš koaličný partner vzhľadom na kvalitu nami ponúknutého kandidáta odporučí voliť Maroša Šefčoviča a nie Zuzanu Čaputovú," uviedol premiér Peter Pellegrini a dodal, že zostal nemilo prekvapený tým, ako sa zachovala strana Most-Híd.

Prioritou záujmy Slovenska

"Aby som bol spravodlivý, koaličná zmluva nezaväzuje koaličných partnerov podporovať nejakých spoločných kandidátov," pokračoval. O situácii v koalícii uviedol predseda vlády, že si budú musieť partneri povedať, kam to speje. "Chápem to, že niekto sleduje vývoj svojich preferencií, aj to, že niekto vidí v nejakom horizonte nejaké voľby. Ale to by vždy malo byť až v druhom kole a prvom rade by mali stáť záujmy Slovenska," uzavrel predseda vlády Peter Pellegrini.

Podpora Čaputovej

Strana Most-Híd odporúča svojim voličom, aby v druhom kole prezidentských volieb volili Zuzanu Čaputovú. Agentúre SITA to 21. marca potvrdila hovorkyňa strany Klára Debnár. Dodala, že toto rozhodnutie vzišlo zo stretnutia volebných tímov Čaputovej a lídra Mosta-Híd Bélu Bugára, na ktorom si vyjasnili základné postoje vo vzťahu k národnostným menšinám na Slovensku. Prvé kolo volieb prezidenta SR vyhrala so ziskom 40,57 percenta platných hlasov Zuzana Čaputová. Do druhého kola postupuje z druhého miesta so ziskom 18,66 percenta platných hlasov aj Maroš Šefčovič. Druhé kolo volieb hlavy štátu sa uskutoční v sobotu 30. marca.

VIAC O TÉME: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku: Výsledky prezidentských voliebViac k témam: Most-Híd, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini zostal prekvapený, že Most-Híd podporil Čaputovú v druhom kole prezidentských volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner