31. marec 2020
Facebook
Dobrovoľníci, ktorým záleží na čistej prírode v Nitre, sa zídu 13. apríla na Jarnom čistení Zobora. V poradí 11. ročník podujatia organizuje Nitriansky horský spolok v spolupráci s mestom Nitra a Správou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Začiatok akcie bude o 9:00 pred Špecializovanou nemocnicou svätého Svorada Zobor.

Asanácia nelegálnych skládok

„Pre všetkých účastníkov budú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Cieľom je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov zanechávajú nezodpovední návštevníci,“ informoval PR manažér podujatia Radovan Baláž. Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí odpad.

Problémom znečistenia je tiež nezodpovednosť ľudí

Počas uplynulých desiatich ročníkov Jarného čistenia Zobora sa podarilo stovkám dobrovoľníkov vyzbierať približne 28 ton odpadu, väčšia časť pochádza z nelegálnych skládok. Organizátori sa zhodli, že problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí, ktorí namiesto do zberových dvorov vyvážajú odpad do prírody. Prázdne obaly z potravín, ktoré si vzali na túru, neznesú dole do mesta, ale vyhodia ich v prírode. Predseda Nitrianskeho horského spolku Patrik Együd pozýva v mene organizátorov všetkých, aby prišli pomôcť prírode nad Nitrou. „Nech môžeme stále obdivovať i objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva,“ povedal.

Dobrovoľníci budú mať i občerstvenie

Likvidáciu vyzbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Dobrovoľníci budú mať k dispozícii aj občerstvenie. Záštitu nad podujatím prevzal primátor Nitry Marek Hattas. „Prajem si, aby sa na akcii zúčastňovalo každým rokom viac dobrovoľníkov, ktorým záleží na tom, v akom prostredí žijeme a čo zanecháme budúcim generáciám,“ povedal primátor.

Viac k témam: dobrovoľníci, nelegálne skládky, smeti
Zdroj: Webnoviny.sk - Dobrovoľníci sa opäť zídu na Jarnom čistení Zobora. Zámerom akcie je tiež asanácia nelegálnych skládok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 23. marca (WebNoviny.sk) - Na sobotňajších protestoch hnutia žltých viest sa po celom Francúzsku zúčastnilo viac ako 40-tisíc ľudí. Informoval o tom minister vnútra Christophe Castaner, podľa ktorého zatkli viac ako 200 ľudí. Zvýšené bezpečnostné opatrenia podľa jeho slov pomohli policajtom zabrániť v ďalších výtržnostiach. Medzi 233 zadržanými boli napríklad ľudia, ktorí sa pokúšali dostať do Paríža s bejzbalovými pálkami, prakmi a ďalšími potenciálnymi zbraňami. Castaner odhadol, že na sobotných protestoch po celej krajine sa zúčastnilo 40 500 ľudí, čo je nárast oproti minulotýždňovým 14 500. Sobotňajšie protesty však boli viac rozptýlené, keď napríklad v Paríži sa na nich zúčastnilo asi len päťtisíc ľudí, pričom minulý týždeň ich bolo 10-tisíc. Počas sobotňajšieho protestu v Paríži hospitalizovali policajta, ktorý mal problémy so srdcom a je vo veľmi vážnom stave. Protesty hnutia žltých viest v sobotu pokračovali už devätnásty víkend. Od ich začiatku utrpelo zranenia už minimálne dvetisíc ľudí. Jedenásť prišlo o život v dopravných nehodách súvisiacich s protestami.

Viac k témam: protest "Žltých viest"
Zdroj: Webnoviny.sk - Na protestoch žltých viest sa zúčastnilo viac ako 40-tisíc ľudí, hospitalizovať museli jedného policajta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 23. marca (WebNoviny.sk) - Zuzana Čaputová sa v sobotňajšom dueli na RTVS so svojim súperom v boji o prezidentské kreslo Marošom Šefčovičom vyjadrila aj k obvineniam, že v čase, keď si robila koncipientskú prax mala aj živnosť. "Vtedy bol možný súbeh advokátskej praxe a živnosti a nebolo treba to vtedy ohlasovať. Nevzťahujme kritéria, ktoré boli prijate neskôr, na prax predtým. Postupovala som v súlade so zákonom," uviedla. Šefčovič trvá na tom, že jej koncipientská prax nie je v poriadku. „Nenašiel som ani jednu interpretáciu, v ktorej je možný súbeh živnosti a koncipientskej praxe,“ povedal Šefčovič. Čaputová (Progresívne Slovensko) vyhrala prvé kolo volieb prezidenta so ziskom 40,57 percenta platných hlasov. Šefčovič (podpora strany Smer-SD) postúpil do druhého kola so ziskom 18,66 percenta platných hlasov. Druhé kolo volieb hlavy štátu sa uskutoční v sobotu 30. marca.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Šefčovič trvá na tom, že Čaputovej koncipientská prax nie je v poriadku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

TURČIANSKE TEPLICE 23. marca (WebNoviny.sk) - S rozsiahlym požiarom trávnatého porastu bojujú hasiči v katastri obce Veľký Čepčín v okrese Turčianske Teplice. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, pri požiari, ktorý vypukol okolo 15:00, zasahuje 40 hasičov a členov dobrovoľných hasičských zborov. Požiar doposiaľ zasiahol plochu dva hektáre, pričom sa rozšíril do blízkeho lesa. Hasičom sa už požiar podarilo lokalizovať a pokračujú v jeho likvidácii. Na mieste zasahujú členovia DHZO Mošovce, Veľký Čepčín, Malý Čepčín, Sučany, Dubové a Horná Štubňa a hasiči z Martina, Turčianskych Teplíc a zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline.

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri požiari trávy a lesa v okrese Turčianske Teplice zasahovali desiatky hasičov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

RIMAVSKÁ SOBOTA 23. marca (WebNoviny.sk) - Rozsiahly požiar trávnatého porastu v katastri obce Tisovec v okrese Rimavská Sobota zamestnáva už viac ako štyri hodiny takmer 30 hasičov a členov dobrovoľného hasičského zboru. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, požiar vypukol krátko po 12:30 a doposiaľ zasiahol plochu 400 x 500 metrov. Hasiči sa naďalej snažia požiar lokalizovať.

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hasiči zasahovali v katastri obce Tisovec pri rozsiahlom požiari trávnatého porastu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MOSKVA 23. marca (WebNoviny.sk) - Kazachstan oficiálne premenoval svoje hlavné mesto na Nur-Sultan. Spravili tak na počesť dlhoročného lídra Nursultana Nazarbajeva, ktorý tento týždeň rezignoval po takmer 30 rokoch v úrade. Výnos na premenovanie Astany v sobotu vydal dočasný prezident Kasym-Žomart Tokajev. Nazarbajev vládol Kazachstanu od roku 1991, keď táto krajina nadobudla samostatnosť po rozpade Sovietskeho zväzu. Od roku 1990 bol prezidentom Kazašskej sovietskej socialistickej republiky, pričom rok predtým sa stal najvyšším šéfom Komunistickej strany Kazachstanu. Sedemdesiatosemročný Nazarbajev si v štáte naďalej zachová veľký vplyv, keďže si ponechal funkcie šéfa bezpečnostnej rady aj lídra vládnej strany.

Zdroj: Webnoviny.sk - Na počesť dlhoročného lídra Kazachstanu Nazarbajeva premenovali hlavné mesto krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 23. marca (WebNoviny.sk) - Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) poukázal na nebezpečenstvo súčasného nárastu extrémizmu vo svete, ale aj na Slovensku.

 Ľudia si zakrýva oči pred realitou

Urobil tak v sobotu v Zlatých Moravciach, kde si pripomenul 74. výročie oslobodenia tohto mesta spod nacistickej okupácie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. „Nepísanými synonymami slova vojna sú smrť, krutosť a utrpenie. Najmä v kontexte dneška, keď v spoločnosti opäť rastie extrémizmus a množstvo ľudí si zakrýva oči pred realitou možnosti “hnedého” Slovenska, je čas sa nad tým zamyslieť. Toto predsa skutočne nechceme,“ uviedol minister Gajdoš.

Vzdali hold hrdinovi

Zároveň pri príležitosti sobotňajšej spomienky na oslobodenie mesta vyzval aj obyvateľov mesta Zlaté Moravce, aby vzdali hold hrdinovi 2. svetovej vojny generálovi Milanovi Píkovi, ktorý zomrel v stredu v Bratislave vo veku 96 rokov. Bol jedným z posledných žijúcich československých dôstojníkov, ktorí bojovali v britskom Kráľovskom letectve. Zlaté Moravce boli počas 2. svetovej vojny okupované nemeckými jednotkami a niekoľkokrát bombardované. Oslobodené boli 28. marca 1945 o 11:00 vojskami sovietskeho 2. ukrajinského frontu počas Bratislavsko-brnianskej operácie. V meste a jeho okolí pripomínajú historické udalosti spojené s národným bojom za oslobodenie dva pamätníky, ktoré sú zároveň národnými kultúrnymi pamiatkami.

Viac k témam: extrémizmus, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - V spoločnosti rastie extrémizmus, povedal minister Gajdoš počas výročia oslobodenia Zlatých Moraviec © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

KOŠICE 23. marca (WebNoviny.sk) - Pravdepodobne únava mladého vodiča bola príčinou raňajšej havárie Peugeotu Boxer v Turni nad Bodvou v okrese Košice.

Zranili sa štyria ľudia

Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, nehoda sa stala krátko po 5:00 a zranili sa pri nej štyri osoby. "Podľa doterajších zistení 24-ročný vodič z Rožňavského okresu viedol vozidlo v smere od Košíc do obce Gemerská Hôrka, pričom pred obcou Turňa nad Bodvou pravdepodobne z dôvodu únavy počas šoférovania zaspal, prešiel s vozidlom do protismeru a následne mimo cestu, po vyše 100 metroch narazil do reklamného pútača, následne do betónového plota rodinného domu, ktorý prerazil, pokračoval po pozemku rodinného domu a zastavil až po náraze do drevárne," uviedla hovorkyňa.

Celková škoda vyše 11-tisíc eur

Podľa predbežných lekárskych správ sa pri dopravnej nehode ťažko zranil 42-ročný spolujazdec, 24-ročný vodič a dvaja ďalší spolujazdci vo veku 29 a 46 rokov utrpeli ľahké zranenia. Všetci sú z okresu Rožňava. Požitie alkoholu u vodiča zistené nebolo. Pri dopravnej nehode vznikla celková škoda predbežne vyčíslená na približne 11 000 eur. Udalosť na mieste prevzala vyšetrovateľka odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach okolie, ktorá v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví. Presnú príčinu dopravnej nehody polícia vyšetruje.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladík na Peugeote zaspal za volantom, prešiel do protismeru a narazil aj do reklamného pútača © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 23. marca (WebNoviny.sk) - Jeden z veľkých stromov na Jakubovom námestí v bratislavskom Starom Meste odstránia. Dôvodom je veľmi zlý stav dreviny, strom ohrozuje bezpečnosť a zdravie obyvateľov. Informovala o tom mestská časť na svojej webovej stránke. Strom spília v stredu 27. marca a nahradia ho novým. "Veľká časť koruny je napadnutá imelom a je odumretá alebo odumiera. Keďže imelo odčerpáva živiny z vodivých pletív stromu, spôsobuje preťaženie napadnutých konárov," vysvetlil Tomáš Ferenčucha z referátu životného prostredia miestneho úradu Bratislava - Staré Mesto a dodal, že v kombinácii s vetrom narastá veľké riziko zlomenia konárov, "čo sme v menšej miere mohli pozorovať v predchádzajúcich dňoch".

Zdroj: Webnoviny.sk - Na námestí v bratislavskom Starom meste odstránia strom pre zachovanie bezpečnosti obyvateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 23. marca (WebNoviny.sk) - Veľké prístroje môže nahradiť zariadenie S-Case vo veľkosti mobilného telefónu, ktoré bude schopné merať naraz viaceré fyziologické funkcie človeka aj bez prítomnosti zdravotníckeho personálu.

Na vývoji zariadenia sa podieľajú študenti

Jednou z funkcií S-Case je EKG na meranie elektrickej aktivity srdca. Prístroj tiež obsahuje oximeter, ktorý meria nasýtenie krvi kyslíkom. Samozrejmosťou je teplomer na meranie vnútornej teploty tela, ale aj teploty prostredia. Ďalšími funkciami sú glukomer, pulzmeter a tlakomer. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Lenka Miller, na vývoji zariadenia sa podieľajú študenti Lekárskej fakulty UK a Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Slúžiť bude aj ako edukačná pomôcka

Všetky hodnoty z jednotlivých senzorov S-Case sa zapíšu do systému zariadenia a následne analyzujú. Vyhodnotené výsledky poskytne prístroj v audiovizuálnej forme obsluhujúcej osobe. „Zariadenie je možné napojiť na mobil a údaje z neho bude možné formou telemedicíny odoslať jedným klikom do mobilného alebo počítačového zariadenie lekára aj tisícky kilometrov ďaleko,“ uviedol študent medicíny na UK Martin Pekarčík a dodal, že S-Case nájde uplatnenie najmä v rukách lekárov pôsobiacich v krajinách tretieho sveta, ako je Afrika či India, alebo v imigračných táboroch pre rýchlu diagnostiku veľkého množstva jedincov. Slúžiť bude aj ako edukačná pomôcka na stredných zdravotníckych školách a lekárskych fakultách.

Študenti s projektom vyhrali viacero súťaží

Prístroj vytvorili študenti medicíny na UK Martin Pekarčík a Paulína Polakovičová, študenti STU František Kudlačák, Denis Capkovič a Ján Forgáč a manažér Slavomír Hruška. Na vývoji spolupracovali s lekármi pôsobiacimi v rozvojových krajinách. „Nesmierne ma teší, že študenti so svojím projektom vyhrali viacero súťaží ako Veľvyslanectvo mladých, Slovak University Startup Cup či Slovak Playpark. Druhé miesto získali na European Playpark Finals v Benátkach a ako jediný zástupca za Slovensko sa zúčastnili na University World Startup Cup 2018 v Kodani s ďalšími 65 startupmi sveta,“ povedal rektor UK Marek Števček. Študenta Martina Pekarčíka ocenil rektor UK práve za prácu na prístroji S-case akademickou pochvalou.

Viac k témam: S-Case, Univerzita Komenského v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - Študenti vyvinuli zariadenie vo veľkosti mobilného telefónu, ktoré má v sebe nielen funkciu EKG © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner