25. január 2020
Facebook

KYJEV 25. marca (WebNoviny.sk) - Ukrajinské úrady zamietli vstup do krajiny talianskemu novinárovi, ktorý je podľa nich proti Ukrajine zaujatý. Marcovi Innarovi, ktorý je korešpondentom talianskej štátnej televízia RAI, zamietli vstup na Ukrajinu, kam sa chystal pokrývať nedeľňajšie prezidentské voľby. Hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže Oleh Slobodjan v pondelok povedal, že Innaro "sa často vo svojich správach angažoval v protiukrajinskej kampani". Podľa hovorcu sa novinár tiež nestihol vopred akreditovať. Zamietnutie vstupu talianskemu novinárovi prišlo po tom, čo ukrajinské úrady rovnako zakročili aj proti novinárovi z rakúskej televízie ORF. Toho zase označili za "hrozbu národnej bezpečnosti". Rakúsko tento zákaz skritizovalo ako "neprijateľný čin cenzúry".

Viac k témam: novinár
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajina nevpustila talianskeho novinára do krajiny, podľa úradov robil protiukrajinskú kampaň © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 25. marca 21:12
JERUZALEM 25. marca (WebNoviny.sk) - Izraelská armáda v pondelok pri leteckom útoku zasiahla sídlo šéfa palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismaíla Haníju v Pásme Gazy. Informovala o tom rozhlasová stanica Hamasu. Toto hnutie, ktoré ovláda Pásmo Gazy, vzápätí odpovedalo novými raketovými útokmi na Izrael. Na izraelské mesto Sderot dopadlo v pondelok večer najmenej desať rakiet vystrelených z Pásma Gazy, informujú izraelské médiá. Zatiaľ nie sú žiadne informácie o prípadných obetiach či zraneniach. Situácia sa vyhrotila už v pondelok ráno po tom, čo raketa vystrelená z Pásma Gazy zasiahla v Izraeli dom a zranila sedem ľudí. Prvé dve rakety vypálené po niekoľkoročnej pauze na Izrael z Pásma Gazy hlásili Izraelčania už 14. marca, obe dopadli na Tel Aviv a nevyžiadali si žiadne obete ani zranenia. Tel Aviv bol pod paľbou z Pásma Gazy počas vojny medzi Hamasom a Izraelom v roku 2014. Po jej skončení táto hrozba ustala. Izrael čakajú 9. apríla parlamentné voľby, v ktorých súčasnému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi hrozila porážka. Prípadný konflikt s Hamasom by mu mohol opäť zdvihnúť popularitu.

Viac k témam: Pásmo Gazy, raketa
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Izrael tvrdo odpovedá na rakety z Pásma Gazy, zasiahol sídlo šéfa Hamasu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 25. marca (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump podpísal vyhlásenie, ktorým uznáva suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami. Dokument, ktorý šéf Bieleho domu podpísal počas návštevy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo Washingtone, tak zvrátil viac ako polstoročnú politiku, ktorú v tejto súvislosti Spojené štáty viedli.

USA sa stali hlavným nepriateľom Arabov

"Agresívne činy Iránu a teroristických skupín v južnej Sýrii vrátane Hizballáhu v súčasnosti naďalej robia z Golanských výšin možný východiskový bod pre útoky voči Izraelu - veľmi násilné útoky," vyjadril sa Trump. Zároveň dodal, že uznať suverenitu mali už dávno, "pred mnohými prezidentmi". Na Trumpovo uznanie izraelskej suverenity nad Golanskými výšinami už reagovala Sýria, podľa ktorej tento krok spravil z Washingtonu "hlavného nepriateľa" Arabov. Vláda v Damasku tento krok zároveň označila za "facku" medzinárodnej komunite. Sýrske ministerstvo zahraničia uviedlo, že rozhodnutie USA predstavuje "najvyššiu úroveň opovrhnutia medzinárodnou legitimitou".

Silnejšia pozícia prezidenta Netanjahua

Trump uznanie suverenity Izraela nad Golanskými výšinami avizoval už minulý týždeň na Twitteri. "Po 52 rokoch je načase, aby Spojené štáty plne uznali izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami, ktoré majú rozhodujúci strategický a bezpečnostný význam pre štát Izrael a regionálnu stabilitu," napísal vo štvrtok. Trumpovo konanie posilňuje pozíciu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua mesiac pred voľbami v Izraeli, ktorých výsledky by podľa predpokladov mali byť tesné. Izrael sa zmocnil Golanských výšin od Sýrie počas vojny v roku 1967. Anektoval ich v roku 1981, čo však medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo.

Viac k témam: Golanské výšiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump uznal suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami, Sýria jeho krok označila za facku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) - Zväz obchodu SR, Slovenské združenie pre značkové výrobky a Slovenská aliancia moderného obchodu vidia v zákone o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý vetoval prezident SR Andrej Kiska, ešte viac úskalí ako prezident, ktorý mu vyčítal najmä tri nedostatky. Uviedli to v otvorenom liste, ktorý zaslali poslancom NR SR. Obchodníci síce podľa svojich slov nespochybňujú samotný zmysel regulácie, ale tá by mala aktérom pomáhať, a nie ubližovať. Zákon o neprimeraných podmienkach v súčasnom znení môže podľa nich negatívne dopadnúť nielen na obchodníkov, ale aj na dodávateľov a spotrebiteľov.

Zákon obmedzuje aj výrobcov

Prezident SR Andrej Kiska namietal zákonu najmä tri základné problémy a to odklad účinnosti pokút, podiel slovenských potravín v letákoch a nadobudnutie účinnosti. "Samotných úskalí zákona vidíme oveľa viac, ktoré môžu negatívne dopadnúť nielen na obchodníkov, ale, žiaľ, aj na dodávateľov a spotrebiteľov, ktorých by mal zákon chrániť," zhodujú sa obchodníci. Zákon dáva povinnosť umiestniť do papierových alebo elektronických propagačných materiálov potravín a poľnohospodárskych produktov aspoň polovicu domácej produkcie. "Spôsob, akým je táto povinnosť uvedená, však obmedzuje aj samotných výrobcov, ktorí po novom nebudú vedieť nastaviť legálne vlastnú komunikáciu svojich produktov," ozrejmili obchodníci. Okrem právnych problémov to podľa obchodníkov môže znamenať aj výrazné obmedzenie letákovej ponuky pre spotrebiteľov, a to vrátane od slovenských výrobcov.

Pokuty do výšky päť miliónov eur

Obchodníci tiež upozorňujú na rozpor s európskym právom, keďže ide o obmedzenie voľného pohybu tovarov a služieb. "Dnes je šanca, aby poslanci akceptovali pripomienky prezidenta a neuškodili spotrebiteľom. Časti zákona tiež priamo zavádzajú predbežnú vykonateľnosť neprávoplatných rozhodnutí vybraných správnych orgánov a priamo porušujú právo na spravodlivý proces. Ruší napr. prezumpciu neviny tým, že ruší odklad splatnosti pokút. Nekorektné bude, ak obchod bude jediné odvetvie na Slovensku, ktoré zo zákona bude nútené platiť aj bez dodania faktúry, čí príjmového dokladu," dodali obchodníci. Na základe tohto ustanovenia budú musieť subjekty v celej potravinovej vertikále platiť pokuty až do výšky päť miliónov eur už na základe rozhodnutia prvostupňového správneho orgánu. "Následne, ak druhostupňový orgán alebo súd rozhodnú inak, budú musieť vymáhať tieto zaplatené nezákonné pokuty späť. Pričom v priemere trvá súdny spor sedem a viac rokov. Považujeme to za porušenie našich ústavných práv a upretie prezumpcie neviny vybraným subjektom," uzavreli obchodníci.

Viac k témam: potraviny, SAMO Slovenská aliancia moderného obchodu, SZZV Slovenské združenie pre značkové výrobky, Zväz obchodu SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami má podľa obchodníkov veľa nedostatkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska  vzdal úctu odvahe členom podzemnej cirkvi, menovite Františkovi Mikloškovi či Jánovi Čarnogurskému. Urobil tak pri príležitosti 31. výročia Sviečkovej manifestácie.

Odvážne bojovali za slobodu

"Zachovali sa statočne a slobodne, bez ohľadu na riziká, ktoré to vtedy prinášalo. Otvorili cestu k demokratickej zmene v našej krajine," uviedol Kiska na svojom facebookovom profile s tým, že účastníci mali určite strach, ale držali v rukách sviečky a modlili sa. "Neochvejne stáli napriek vyhrážkam štátnej moci, napriek násiliu a kvíleniu húkačiek, napriek vodným delám zrážajúcim ľudí k zemi a napriek zatýkaniu," napísal prezident a pripomenul, že títo ľudia nemali šancu vedieť, že o rok neskôr, v novembri 1989, príde sloboda. "O to odvážnejší bol ich protest. Museli čeliť tomu, že ich komunistický režim bude tvrdo prenasledovať a doplatia na to aj ich rodiny. Ale napriek tomu ostali stáť so sviečkou v ruke, lebo mali v srdciach svoju vieru, svoje presvedčenie, svoju túžbu po slobode. Slobode, za ktorú boli pripravení prinášať obete," dodal prezident.

Významný odpor voči komunistickému režimu

Slovensko si 25. marca pripomína 31. výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu vo vtedajšej Československej socialistickej republike. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom. Proti zhromaždeným vtedy zasahovalo viac ako 1 000 príslušníkov Verejnej bezpečnosti. Organizátormi podujatia, ktoré malo ohlas aj v zahraničí, boli napríklad František Mikloško, Ján Čarnogurský alebo neskorší kardinál Ján Korec.

Viac k témam: Sviečková manifestácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska vzdal úctu podzemnej cirkvi, Čarnogurský či Mikloško pomohli demokratickej zmene © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v pondelok vyhlásil rozsudok v prípade zločineckej skupiny zvanej „sátorovci“. Osem obžalovaných uznal za vinných v plnom rozsahu návrhu prokurátora a vymeral im nepodmienečné tresty odňatia slobody v rozpätí od 17 do 25 rokov v najprísnejšom väzení. Zároveň im uložil trest prepadnutia majetku a uznesením rozhodol o jeho zaistení.

Rozsudok nie je právoplatný

Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor i obžalovaní sa vyjadria v zákonnej lehote. Po černákovcoch a sýkorovcoch to bol už tretí proces s organizovaným zločinom, ktorý sa konal v banskobystrickej väznici. Proces so „sátorovcami“ sa začal v polovici mája minulého roku. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry predložil obžalobu na štrnásť osôb, z toho bola jedna žena, ktorá medzičasom zomrela. Senát na prvom pojednávaní vylúčil na samostatné konanie päť obžalovaných v prípade nelegálnej výroby cigariet v Orechovej Potôni a vecou sa zaoberá Okresný súd v Dunajskej Strede. V Banskej Bystrici na ŠTS sa pojednávanie viedlo proti ôsmim obžalovaným, z nich jeden je na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní sa ku skutkom podľa obžaloby priznal Zsolt N., zvaný Čonty, a jeho kamarát Juraj B., alias Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K. ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Medzi obžalovanými je aj bývalý policajt Boris D. Ten vinu popiera a tvrdí, že „sátorovcov“ poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu.

Trestná činnosť na viacerých miestach

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. "Sátorovci" súperili o priestor s gangom "pápayovcov", ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána. Strelcov si mal objednať Ľudovít Sátor. Obeťami gangu boli tiež traja muži, tzv. biele kone, ktorých sa "sátorovci" zbavili, aby nemohli vypovedať v prípade podvodov s DPH. Na svedomí majú aj vraždu Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny „pápayovcov" a jeho ochrankára Branislava Kotlana v apríli 2003. Informácie o pohybe Ecsiho dostali od policajta Borisa D., ktorý za spolčenie s gangom dostal trest 17 rokov nepodmienečne. "Sátorovci" sa krutým spôsobom zbavili aj svojho člena Andreja Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Násilnou smrťou sa skončil i život zápasníkov - bratov Szilárda a Csabu Reiszovcov. Podľa svedectva jedného z členov gangu z prípravného konania skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí.

Do úvahy prichádzalo aj doživotie

Do trestnej činnosti „sátorovcov“ patrí aj zločin falšovania verejnej listiny, keďže dvaja členovia získali falzifikáty preukazov príslušníkov Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby a falošné povolenia na prepravu utajovaných skutočností. Jeden z členov gangu je stíhaný aj za krivé svedectvo a prísahu, pretože s komplicmi vykonštruoval a nepravdivo obvinil vtedajšieho prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka z korupcie. Tým sledovali Spišiakovu diskreditáciu, odvolanie z funkcie a prepustenie z polície, pretože odvolal z funkcie policajta Borisa D. Predseda senátu uviedol, že do úvahy prichádzal aj trest odňatia slobody na doživotie v prípade Zsolta N. a Juraja B. Avšak vzhľadom na ich priznanie a spoluprácu pri objasňovaní trestnej činnosti gangu im senát uložil miernejšie tresty. Zsolt N., alias Čonti, dostal 22 rokov a Juraj B., zvaný Bugi, 21 rokov. Rovnaký trest 21 rokov uložil senát Pavlovi V. Najvyššie tresty, po 25 rokov, dostali Kristián K. a František Z., prezývaný Šrek. Po sedemnásť rokov vymeral súd Ronaldovi Sz., Antonovi M. a expolicajtovi Borisovi D. Na vyhlásení rozsudku boli prítomní Zsolt N., František Z., Juraj B. a Pavel V. a ich obhajcovia. Ostatní obžalovaní sa k verdiktu vyjadria po jeho doručení.

Viac k témam: Špecializovaný trestný súd SR, zločinecká skupina Sátorovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Obžalovaní „sátorovci“ by mali ísť do najprísnejšieho väzenia a zrejme im prepadne aj majetok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Mesto Poprad si aj tento rok pripomína tragickú udalosť – prvý transport tisícky židovských žien a dievčat do koncentračného tábora Auschwitz, ktorý si nacisti zriadili v Poľsku. V domnienke, že idú za prácou do pracovného tábora sa začali v Poprade zhromažďovať už niekoľko dní pred prvým transportom. Prvý vlak vyrazil z popradskej železničnej stanice večer 25. marca 1942 o dvadsiatej hodine dvadsiatej minúte

Tisícky žien na ceste smrti

Prvý transport do Auschwitzu je mementom, na ktoré sa nesmie zabudnúť, musíme spraviť všetko pre to, aby sme fašizmu a rasizmu nedali zelenú ani v dnešnej dobe,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan, ktorý zároveň dodal, že železničná stanica Poprad-Tatry bola pred 77 rokmi miestom, odkiaľ vyrazili tisícky žien na cestu smrti. V dobytčích vagónoch sa tiesnili mladé ženy a dievčatá nevediac, že sa vezú na takmer istú smrť. Obete holokaustu si uctila aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková „Stojíme na mieste neuveriteľnej ľudskej tragédie, ktorá sa nesmie opakovať. Každé z týchto dievčat malo svoje plány, ktoré sa nikdy nenaplnili. Dnes už nie je medzi nami veľa živých pamätníčok, čochvíľa nebude žiadna, ostanú len mramorové pomníky, pripomínajúce túto tragédiu, ako výstrahu, aby sa nikdy neopakovala,“ povedala ministerka vo svojom príhovore na železničnej stanici v Poprade.

Vrátila sa len malá časť deportovaných

V prvých štyroch transportoch bolo 3 670 dievčat a žien, v ďalších odchádzali mladí chlapci od šestnásť rokov a od júla už vlakmi začali deportovať celé rodiny vrátane malých detí a starcov. Z popradskej stanice od júna 1942 vypravili ešte ďalších šesť transportov. Do Osvienčimu deportovali 3 000 ľudí a 3 858 do Treblinky. V októbri 1942 násilné transporty zastavili a obnovili ich až na jeseň v roku 1944. Z celkového počtu 65 692 deportovaných slovenských Židov do Osvienčimu sa podľa údajov repatriačných úradov vrátilo v roku 1945 celkovo 348 osôb. Zobraziť fotogalériu k článku:
Spomienka na prvý transport dievčat a žien do Auschwitzu z Popradu

Viac k témam: koncentračný tábor Auschwitz, Spomienka na obete holokaustu
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Poprade si pripomenuli prvý transport dievčat a žien do koncentračného tábora Auschwitz © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 25. marca (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok uviedla, že nevyvedie krajinu z Európskej únie (EÚ) bez dohody, pokiaľ s tým nebude súhlasiť parlament. Momentálne krajina čelí takémuto odchodu z únie, pokiaľ poslanci vyrokovanú dohodu medzi EÚ a Londýnom neschvália do 12. apríla alebo si nevyberú inú možnosť. Vystúpenie Veľkej Británie z únie bez dohody by spôsobilo veľké ekonomické turbulencie. Ako Mayová pred zákonodarcami uviedla, "pokiaľ s týmto táto snemovňa nebude súhlasiť, odchod bez dohody nenastane". Dolná snemovňa britského parlamentu už v zásade hlasovala proti odchodu Británie bez dohody. Mayová naliehala na poslancov, aby zmluvu s EÚ podporili, keď podľa nej inými možnosťami sú už iba zrušenie alebo odloženie brexitu. Lídri únie sa minulý týždeň vo štvrtok na summite dohodli, že Londýnu ponúknu odloženie odchodu z EÚ do 22. mája, pokiaľ britský parlament do konca tohto týždňa schváli dohodu, ktorú premiérka Theresa Mayová vyrokovala s Bruselom. Pokiaľ sa tak nestane, lídri podporia kratší posun do 12. apríla, ktorý má Londýnu poskytnúť čas na schválenie dohody alebo "spresnenie ďalšieho postupu".

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská premiérka Mayová nepodporí brexit bez dohody bez súhlasu parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

CARACAS 25. marca (WebNoviny.sk) - Americký minister zahraničia Mike Pompeo povedal svoju ruskému rezortnému kolegovi Sergejovi Lavrovovi, že vyslanie vojenského personálu do Venezuely tam len zvyšuje napätie. Hovorca amerického ministerstva zahraničia Robert Palladino uviedol, že Pompeo v pondelok zavolal Lavrovovi a povedal mu, že "Spojené štáty a krajiny v regióne sa nebudú nečinne prizerať", ak Rusko podnikne kroky na podporu svojho spojenca, venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Pompeo telefonoval s Lavrovom po tom, čo nemenovaný venezuelský predstaviteľ informoval, že v rámci pretrvávajúcej vojenskej spolupráce cez víkend prileteli do Caracasu dve ruské vojenské lietadlá. Venezuelský novinár Javier Mayorca zase na Twitteri uviedol, že videl, ako zo strojov vyložili približne 35 ton vybavenia. Antonov-124 a menšie lietadlo podľa neho takisto dopravili zhruba sto vojakov, ktorých viedol ruský generál. Správy o ruských lietadlách sa však zatiaľ nepodarilo nezávisle potvrdiť, píše agentúra AP. Spojené štáty a desiatky ďalších krajín podporujú venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorý tvrdí, že Madurovo znovuzvolenie vlani v máji nebolo legitímne. Maduro zase tvrdí, že USA a Guaidó plánujú vo Venezuele prevrat.

Viac k témam: Rusko, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty varovali Rusko pred vojenskou misiou vo Venezuele, nebudú sa nečinne prizerať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 25. marca 17:52
BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) - Európska komisia (EK) dokončila prípravy na možný odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody 12. apríla. Zároveň naďalej podporuje členské štáty v ich prípravách a naliehavo vyzýva všetkých občanov a podniky v EÚ, aby sa informovali o dôsledkoch možného brexitu bez dohody a dokončili prípravy na neriadený odchod Spojeného kráľovstva. Informovala o tom v pondelok EK s tým, že je to v súlade so závermi Európskej rady minulý týždeň, v ktorých žiada, aby sa pokračovalo v prípravách krízových plánov na rôzne scenáre. Hoci scenár bez dohody nie je pre EÚ žiaduci, je naň pripravená.

Rušivý vplyv na občanov a podniky

Na základe žiadosti britskej premiérky Theresy Mayovej sa Európska rada vo štvrtok 21. marca dohodla, že posunie termín vystúpenia Spojeného kráľovstva na 22. mája 2019 za predpokladu, že Dolná snemovňa najneskôr do piatku 29. marca schváli dohodu o vystúpení. Ak Dolná snemovňa do tohto dátumu dohodu o vystúpení neschváli, Európska rada sa dohodla, že termín vystúpenia predĺži do 12. apríla. V tomto scenári sa od Spojeného kráľovstva očakáva, že pred uvedeným dátumom naznačí, ako bude ďalej postupovať. EÚ síce naďalej dúfa, že sa to nestane, no ak dohoda o vystúpení nebude do 29. marca ratifikovaná, brexit bez dohody môže byť skutočnosťou 12. apríla. EÚ sa podľa komisie na túto možnosť pripravila a počas príprav zostala jednotná. Teraz je dôležité, aby si boli všetci vedomí, aké môže mať brexit bez dohody praktické dôsledky a ako sa na ne pripraviť. "V scenári bez dohody sa Spojené kráľovstvo stane treťou krajinou bez akýchkoľvek prechodných opatrení. Od toho momentu sa na Spojené kráľovstvo prestanú vzťahovať všetky primárne a sekundárne právne predpisy EÚ. Nebude sa uplatňovať žiadne prechodné obdobie stanovené v dohode o vystúpení. To bude mať, samozrejme, značne rušivý vplyv na občanov a podniky," uviedla EK.

Dodatočné kontroly na hraniciach

Pri tomto vývoji situácie by sa vzťahy Spojeného kráľovstva s Európskou úniou riadili všeobecným medzinárodným právom verejným vrátane pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. "EÚ bude musieť začať na hraniciach so Spojeným kráľovstvom okamžite uplatňovať pravidlá a vyberať clá. Týka sa to auditov a kontrol v oblasti ciel, sanitárnych a fytosanitárnych noriem a kontroly dodržiavania noriem EÚ. Napriek rozsiahlym prípravám colných orgánov členských štátov by tieto kontroly mohli na hraniciach spôsobiť značné oneskorenia," upozornila EK. Britské subjekty by stratili oprávnenie dostávať granty EÚ a zúčastňovať sa postupov verejného obstarávania EÚ. Občania Spojeného kráľovstva prestanú byť občanmi Európskej únie. Pri prekračovaní hraníc do Európskej únie budú podliehať dodatočným kontrolám. Členské štáty vykonali rozsiahle prípravy v prístavoch a na letiskách s cieľom zabezpečiť, aby sa tieto kontroly uskutočňovali čo najefektívnejšie, ale napriek tomu môžu vznikať časové sklzy.

Príprava od konca roka 2017

Európska komisia sa pripravuje na scenár bez dohody od decembra 2017. Uverejnila 90 oznamov o pripravenosti na brexit, tri oznámenia a predložila devätnásť legislatívnych návrhov. Európsky parlament a Rada prijali alebo schválili sedemnásť návrhov. V súčasnosti prebieha formálne prijatie všetkých týchto spisov Európskym parlamentom a Radou. Spoluzákonodarcovia čoskoro finalizujú dva ďalšie návrhy. Krízové opatrenia pre prípad brexitu bez dohody zahŕňajú, napríklad, rozpočet EÚ, prepojenosť a bezpečnosť v leteckej doprave, prepojenosť v cestnej a železničnej doprave, program Erasmus+, nároky na sociálne zabezpečenie, reciprocitu v oblasti víz.

Viac k témam: Brexit, Európska komisia (EK)
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia dokončila prípravy na možný odchod Veľkej Británie bez dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner